STAATSGEHEIMEN. HISS ETHEL BELLAMY, de bekende Engelsche sterrekun- dige, heeft Woensdag het eeredoctoraat in de astronomie aan de universiteit van Oxford ontvangen. BRANDENBURG-BERLIJN werd voor den eersten keer kampioen GROOTE HOEVEELHEDEN ZAND EN STEENEN worden aan de Waalhaven te Rotterdam aan- van Duitschiand in het ijshockey door den 10 overwinning op gevoerd voor den bouw van den weg naar de nieuwe Petroleumhaven te Pernis. Een kijkje bij Sport-club Riessersee. Een spannend moment. werkzaamheden. AMBTENAREN der gemeente Nice demonstreerden deze week tegen de verlaging der salarissen, welke is ingevoerd. Hierbij kwam het tol ongeregeldheden, waarbij balcons en lantaarns werden vernield en eenige winkels geplunderd werden. TENGEVOLGE VAN DEN STORM is Donderdag een gedeelte van de tenten van Circus Sarrasani op het Stadionterrein te Amsterdam weggerukt, waardoor een groot aantal electrische lampen vernield werd. HHMI EEN DER OXFORD-ATHLETEN in training voor de Engelsche inter academiale athletiekwedstrijden, die voor de deur staan. IN VERSCHILLENDE STEDEN VAN DE WERELD is Donderdagavond een bridgedrive gehouden, waarvan Je winnaars later op een centraal bureau bekend zullen worden gemaakt. Het Neder- landsche team in actie in het Carlton Hotel te Amsterdam. HET VIADUCT voor den weg Amsterdam Sassenheim over den Meidoornweg nabij Schiphol nadert zijn voltooiing. FEUILLETON Naar het Amerikaansch bewerkt door THE A BLOEMERS 9) (Nadruk verboden) De hand, die op Dardens elle boog rustte, had geen moment getrild. De ■vrouw, die hem vergezelde, was nog steeds een deel van den ondoordringbaren sluier van den nacht, veilig in het pantser van stilten, waarmee zij zich omsloten had. Zij richtte zich zoo volkomen en zoo gemakkelijk naar zijn bewegingen, als de schaduw van een wandelaar in de middagzon. Het schoot den detective plotseling te binnen hoe zij dadelijk nadat zij de kelderverdieping waren binnengekomen, teekens van ontsteltenis en emoties had gegeven en hij bewonderde, hoe zeer zijn geest ook met andere problemen bezig was, de kalmte, waartoe zij zichzelf dwong. Zou zij een vermoeden hebben van het eind van dit avontuur, dat vrijwel zeker een gewelddadige ontknooping zou hebben? Hij zag dat dit het geval zou zijn! De man daar vóór hem was tot moord besloten er waren redenen, waarom Revis' dood meer dan één mensch voldoening zou geven. Deze man was geen gewone inbreker, dat stond vast. Het interesseerde hem absoluut niet, of zich op de eerste verdieping wellicht iets van waarde bevond; zonder zich om iets van dien aard te bekommeren was hij naar de tweede étage doorgeloopen. Hij had dit huis betreden met het eenige, alles overheerschende voornemen, om zwijgend en onbemerkt de kamer binnen •te sluipen, waar Edward Revis, zonder ver- jnqeden van gevaar, lag te slapen. Darden stelde een plan de campagne op. Hij wilde het drama zich laten ontwikkelen tot het zijn hoogtepunt den moord onmiddelijk genaderd zou zijn. Hij wilde, als het kon, de hand van den man grijpen, op het oogenblik, dat deze zou uitschieten om toe te stopten of de revolver opheffen. Dat zou een onweerlegbaar bewijs zijn van zijn voornemen cm te dooden. Als hij nu reeds ingreep, kon hem slechts insluiping ten laste leggen. En hij wilde méér dan dat. Darden moest zichzelf bekennen, dat hij niet alles begreep. Hij was naar dit huis ge komen met de gedachte misschien iemand te zullen vinden die heimelijk, op verdachte wijze, kwam of ging, waardoor hij Revis met grootere zekerheid met den diefstal, of het doorgeven van het gestolen document in ver band zou kunnen brengen. Maar dit. Wie was het. die op deze afdoende manier met Revis wilde afrekenen? Nu, hij zou het weldra zien. hij en deze vrouw. Hij hoorde den man met zijn nagels over hout krabben en wist daardoor, dat hij met zijn hand den vloer van het bovenportaal aangeraakt had. Even later merkte hij, dat de indringer in sneller tempo, dan waarin hij de trap had bestegen, het portaal overliep; zijn schreden waren nu iets duidelijker hoorbaar. De aanraking van de vrouw dreef Darden tot grooter spoed. Ze hadden hem weldra weer" ingehaald en volgden hem op de hielen. Als aan den grond genageld, met ingehouden adem. bleven zij staan in de benauwende duisternis, toen de hand van den indringer, zenuwtergend langzaam naar een deurknop tastte, en deze naar beneden begon te duwen Darden hoorde een licht schurend geluid, alsof een mouw langs den rand van een jas streek. Zijn onder hoogen druk werkend brein tooverde hem dadelijk het beeld voor oogen van een man. die een revolver uit een zijzak haalt. Nu was het nog maar een kwestie van seconden. Eén beweging van Revis, die aan de andere zijde van de deur sliep, een ontij dige trilling van den nerveuzen wijsvinger van den man vóór hem als deze onver wacht mocht schrikken door 'n geluid achter zijn rug een dergelijke kleinigheid kon den moord verhaasten. De detective hief langzaam de hand op en bracht die naar voren om met uitgestrekte vingers den hals van den indringer te om vatten. Maar hij voltooide de beweging niet. Een plotselinge, driftige minachting maakte zich van hem meester. Waarom zou hij dezen misdadiger sparen. Waarom liet hij hem niet verder gaan? Waarom wilde hij tusschenbeide komen, nog voor hij den allerlaatsten stap had gedaan, om aeir beraamden moord te plegen? Er was, luidde de conclusie van Dar dens snelle overweging, niet het minste ge vaar bij, de zaak op de spits te drijven. Met zorgvuldige behoedzaamheid opende de man de deur, Zacht en langzaam ging zij een weinig open. Een lange grauwe streep, dikker dan het lemmet van een scheermes, werd zichtbaar tusschen den post en de deur. Darden voelde den warmen adem van de vrouw in zijn nek. De dunne, grauwe streep werd een vinger breeder. De deur was nu Juist ver genoeg open om den indringer door te laten. Diep voorover gebogen kroop hij geruischloos op de ballen van zijn voeten door de opening. In de slaapkamer heerschte een grijze schemer een mat licht viel tusschen de takken van den ceder door naar binnen. Darden, wiens gezichtsvermogen door het voortdurende ingespannen in het donker turen verscherpt was, had de gewaarwor ding. dat de ruimte tamelijk goed verlicht was. Hij kon in den versten hoek het bed zien staan en daarop lag. als een donkere massa, het roerlooze lichaam van Revis. De indringer bewoog zich voetje voor voet je naar voren, halverwege het vertrek strekte Darden zijn beide armen vooruit, gereed om hem te grepen. De man was geen twee stap pen meer van het bed verwijderdOp dat oogenblik kwam het einde. Darden hoorde de tanden van de vrouw plotseling met een scherpen klik op elkaar slaan. De onbekende boog voorover, strekte de hand uit, tot dicht bij Revis' hoofd. Darden richtte zich in zijn volle lengte op, reikte met zijn opgeheven arm naar de kroon, die mid den in het vertrek hing en pakte het af hangende snoer, dat hij dadelijk bii zijn bin nenkomen gezien had. Een druk op het knopje en een dozijn electrische lampjes gloeide aan. Een moment van hulpeloosheid volgde alle drie waren ze verblind. Darden, die het eerst weer kon zien, merkte, dat de vrouw ijlings achteruit deinsde. Zij viel bijna, haar knieën konden haar haast niet meer dragen, zwaar sleepten haar voeten ^ver den grondt totdat een stoel haar beweging stuitte en ze zich liet neervallen. Het maakte echter slechts een vluchtigen indruk op den detective. Zijn geheele energie was gericht op den anderen man, die zich de beide handen uitgestrekt, op hem ge worpen had. niet in een aanvallende houding, maar in een poging tot afweer. Darden greep zijn rechter hand en draaide deze zoo, dat de palm naar boven werd gekeerd; daar bleek, dat de hand geen revolver, maar een zakdoek vasthield. Na deze ondekking liet Darden onmiddel lijk los en hij zou iets hebben gezegd, als de vrouw niet tusschenbeiden gekomen was. Zij was dadelijk weer opgesprongen en zij stond daar, tevergeefs beproevend haar bevenden arm, waarmee zij op den indringer wees. in rust te houden. Haar droge lippen openden en sloten zich, in vertwijfelde pogingen om te spreken. Moeizaam deed zij nog een stap vooruit haar oogen waren wijd open ge sperd eindelijk klonk het. schril en smar telijk: „Tom Malloy. Jij?" Darden, die haar met een uitdrukking van de grootste verbazing, maar tevens van mede lijdende belangstelling had gadegeslagen, liep snel op haar toe en greep haar arm, om haar voor vallen te behoeden. „En u?" zei hij, zonder dat er uit zijn woorden meer dan beleefde verwondering sprak. „U bent toch miss Mary Haskell, niet waar?" Maar zij nam geen notitie van zijn vraag; haar gezicht was vaalbleek van ontzetting en zij staarde als gefascineerd naar den man op het bed. Toen schudde zij de hand van den detective af en wees met een trillenden vinger. „Kijk toch eens", hijgde zij. „Ziet u dan niet wat wat er gebeurd is?" VI. Een persoonlijke kwestie. Revis was dood Dat wist Darden zoodra hij de houding van het lichaam zag en de on miskenbare stijfheid, die een levenloos lichaam kenmerkt. Een peinzend, licht spot tend glimlachje speelde om de lippen van de detective. Hij dacht aan de ironie van alles wat de drie personen in deze kamer hadden gedaan, sedert ze het huis binnengekomen waren; hoe ze hadden gekropen en geslopen, bang zich te verraden door hun adem om ten slotte een man te verrassen, die reeds gestorven was! Toen hij zich over den doode heenboog, zag Darden, dat hij vermoord was. Even later richtte de detective zich weer op en wierp een onderzoekenden blik op de anderen. Had den zij dit geweten het misschien half en half verwacht? Het jonge meisje had er het eerst de aandacht op gevestigd; zij had alleen maar het lichaam gezien, of Nogmaals boog hij zich voorover en onder zocht met zijn fijne gevoeüge vingers de wond, door een revolverschot veroorzaakt aan den linkerkant van het hoofd boven het oor. Daarna speurden zijn oogen den vloer en de meubels af; maar er was nergens een revolver te zien. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 13