GRATIS VRIJDAG 2 FEBRUARI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 8 OPENBARE VERGADERING VRIJZ.-DEM. BOND. MR. STOMPS EX MR. VAN DAM SPREKEN. De afdeeling Haarlem van den Vrijz.-Dem. Bond hield Donderdagavond in het gebouw van den Protestantenbond een openbare ver gadering, waarin Mr. B. W. Stomps als spre ker optrad over het onderwerp: ,.Eenige ju ridische beschouwingen over het proces te Leipzig" en Mr. L. G. van Dam over: „Het nat ionaal-socialisme in Nederland". De belangstelling was zóó groot, dat alle plaatsen in de zaal en op de galerij bezet wa ren. De voorzitter, de heer H. Schuurman, zag in de groote opkomst het bewijs, dat de schok over de rechtsverkrachting op 10 Januari in Duitschland nog niet vergeten is. Het ver heugde spreker daarom, dat Mr. Stomps, die het proces te Leipzig van nabij gevolgd heeft, zich bereid had verklaard, om hierover ook hi Haarlem het woord te voeren. Spreker deelde mede, dat het in zijn vereeniging niet de gewoonte is, om op haar openbare verga deringen debat toe te staan. Voor dezen avond was echter een uitzondering gemaakt, omdat van de zijde der N.S.B. verzocht was. aan den heer Th. O. van der Weijden ge legenheid te geven, na afloop gedurende on geveer twaalf minuten van gedachten te mo gen wisselen. Dit verzoek was ingewilligd. Hierop gaf hij het woord aan Mr. Stomps, die dezelfde beschouwingen hield, welke hij Vrijdagavond jl. te Heemstede ook gehouden heeft en waarvan een uitvoerig verslag in ons blad is gepubliceerd. Bovendien herinnerde Mr. Stomps er aan, dat hij een vijftal arti kelen over dit proces in Haarlem's Dagblad geschreven had. De heer Stomps had aan het eind van zijn rede een langdurige ovatie in ontvangst te nemen. Ook Mr. Van Dam herhaalde veel van wat hij Vrijdagavond in Heemstede gezegd heeft. Hij noemde het een ondankbare taak om (wat hij veel liever zou doen) niet te mo gen spreken over wat de Vrijzinnig-Demo cratische Bond zoo gaarne zou willen, maar om het program, het beginsel en de strijd wijze van een andere beweging te moeten be- critiseeren. Vooral wees hij op het groote ver schil tusschen democratie en dictatuur; het eerste met haar frissche. eerlijke openbaar heid en de dictatuur met haar verderfelijke geheimdoenerij binnenskamers. Ook nu vroeg hij aan de nat.ionaal-socialisten in de zaal. te durven beweren, dat de Nederlandsehe re geering niet alles in het werk stelt, om ons land door dezen moeilijken tijd heen te lood sen. Aan het slot van zijn rede herinnerde de heer Van Dam aan de komst in 1888 van den „wonderdokter" Sequah, die het menschdom van de rheumatiek zou genezen, want de dokters, die allemaal maar kwakzalvers wa ren en die hooge rekeningen naar hun pa- tienten stuurden konden dat niet. Sequah is ongemerkt van het tooneel verdwenen, maar tot op den huldigen dag gaan nog altijd de rheumatieklijders naar hun dokters. Zooals Sequah, wil ook ir. Mussert, zei spreker. Hij belooft redding te brengen in den chaos, waarin ons land verkeert. Maar dit zal hem niet lukken. Hij wekte op om de regeering te steunen in haar moeilijke taak, om het Ne derlandsehe volk te beschermen tegen een beweging, die het voortbestaan van onze Ne derlandsehe beschaving, cultuur en karakter bedreigen. Ook de heer Van Dam ontving een lang durig applaus. Na de pauze kreeg de heer Th. O. v a n d e r W e ij den gelegenheid voor gedachtenwisse- ling. Deze herinnerde er aan. dat de voor zitter der SD.A.P. te Zandvoort in een open bare vergadering gezegd heeft, dat het na- tionaal-socialisme ook in ons land in het middelpunt der belangstelling staat. Dit achtte hij ook op dezen avond bewezen. „Alle politieke partijen zijn op het oorlogs pad gegaan", aldus spreker. „Haar sprekers reizen van Oost naar West en van Zuid naar Noord, om te spreken over., het fascisme! Het is ook alweer hier: „waar het hart vol van is, loopt de mond van over!" Welnu, wij juichen die belangstelling toe, want tot nu toe bemoeide zich slechts tien procent van het Nederlandsehe volk met de politiek; de andere negentig procent waren er onver schillig voor. Wij zullen daar fascisten van maken. Mussert heeft de vrijzinnig-democra ten wel eens genoemd .sociaal-democraten ir. buitengewonen dienst". Wij noemen den heer Van Dam „fascist in buitengewonen dienst". Het gaat er om hoe het Nederland sehe volk op alles reageert. Het program van de N.S.B. heeft na slechts twee jaar werken duizenden aanhangers méér gekregen, dan het program van de vrijzinnig-democraten, die er dertig jaar over gewerkt hebben. Als zij zeggen, dat het program van de N.S.B. niets te beteekenen heeft dat zeggen ze wel, maar ze meen en het niet waarom maken ze er zich dan zoo dik over! De heer Van Dam is natuurlijk bang voor den groei van de N.S.B. Hij vreest, weldra „er naast" te zullen staan. Als er in één land op het oogenblik krachtig en energiek gewerkt wordt om te komen tot opleving van het bedrijfs leven en tot opheffing van de werkloosheid, dan is dat toch zeker dat „verdoemde" Duitschland. (Gefluit en ,,hou-zee"-geroep). En men moet naar eens naar Frankrijk gaan om te zien hoe het op het oogenblik met de democratie gesteld is. Het Fransche volk heeft eindelijk genoeg gekregen van die zwendelpartljen. Het behoeft trouwens nie mand te verwonderen, dat de democratie verdwijnt. Door de heele geschiedenis heen zijn stelsels opgekomen en verdwenen. Zoo zal het ook met de democratie gaan. Hst te genwoordige stelsel zal verdrongen worden door het communisme of het fascisme. Hon derdduizenden volksgenooten zijn niet meer tevreden met het huidige stelsel in ons land. De werkloosheid kan alleen opgelost worden door een ander stelsel. Alleen een volk, dat krachtig en één van wil is. zal dit kunnen doen. Maar niet een verdeeld volk. zooals we dat nu kennen. En dat weet minister Coüjn ook heel goed. Hij behoeft maar een portret van Mussert uit zijn zak te halen, om te ver krijgen dat de andere partijen zoo zoet zijn als lammetjes. De NB.B. is waakzaam. In December heeft zij de Amsterdamsche politie gewaarschuwd dat er plannen bestorden om de Telefooncentrale in brand te steken. En' dit is inderdaad gebeurd. Daarna is er in een kamer daarnaast en ook in de kelders van het postkantoor een begin van brand ont dekt. Maar men heeft dit niet bekend ge maakt. Volgens mij bestaat er voor het Ne derlandsehe volk maar één keuze: het com munisme of het fascisme. Het is het laatste, dat aan West-Europa weer de welvaart bren gen zal!" (Applaus). Mr. Van Dam beantwoordde den debater, die het hem zcoals hij opmerkte wel bij zonder gemakkelijk heeft gemaakt Spreker merkt op. dat hij van de goede trouw van den heer Van der Weijden overtuigd is. „Ik weet dat hij eerlijk meent wat hij zegt en gelooft, maar aan den anderen kant had ik toch mogen verwachten, dat ook hij er van overtuigd is, dat ook ik eerlijk meen wat ik zeg. Ook ik maak aanspraak op goede trouw. En wat nu deze gedachtenwisseling betreft: de heer Van der Weijden heeft geen ant woord gegeven op alle punten, die ik ter sprake heb gebracht. Dat was hem in dit eene kwartier natuurlijk ook niet mogelijk. Maar hij heeft me op geen enkel punt geantwoord. Wel heeft hij gezegd, dat de N.S.B. duizenden aanhangers méér heeft, dan de vrijzinnig- democraten. Maar waar haalt hij die van daan? Mussert zelf heeft dezer dagen gepu bliceerd, dat de N.S.B. in ons land thans slechts 20.000 leden telt. En hoeveel geheime leden zijn daarbij? Het is mij bekend, dat men ook een geheime lidmaatschapskaart kan krijgen. Ik weet dat tal van jongens vanzestien jaar zich in het geheim heb ben laten inschrijven, omdat het tegen den zin van hun ouders was! Zoo ondermijnt de N.S.B. één van de heiligste goederen, die er op aaide bestaan: het ouderlijk gezag! Zoo wordt door de N.S.B. het huisgezin „be schermd". Maar hoe staat het met die dui zenden aanhangers, die de NBB. méér zou hebben, dan de vrijzinnig-democraten. We weten allemaal, dat men in Nederland 40.000 stemmen moet hebben om een Kamerzetel te verkrijgen. En de vrijzinnig-democraten heb ben er zes! De NB.B.'ers moeten zich niet laten verblinden door hun volle zalen. Want hoevelen zijn er niet. die uit nieuwsgierigheid komen? Die al dat vreemdsoortig gedoe, zoo als het arm-opsteken en het „hou-zee"ge- rcep wel eens willen meemaken! Dat heb ik óók gedaan. Maar laat men daaruit toch niet de conclusie trekken, dat het allemaal aan hangers van het fascisme zijn! Dat weten we wel beter. Als Cocadorus komt, dan loopen de zalen ook vol! Waarmee ik natuurlijk niet wil zeggen, dat ir. Mussert een Cocadorus is. Het grootste deel van ons volk is er van over tuigd, dat het fascisme een ramp voor ons land zou beteekenen. Daarom trekken wij er steeds op uit, niet omdat wij er bang voor zijr.. maar omdat wij het volk er tegen willen waarschuwen. Het is een eigenaardig ver schijnsel, dat het fascisme alleen daar aan hangers heeft, waar de menschen wonen, die een haat hebben tegen de socialisten, tegen de vakbeweging en waar een gebrek te con- stateeren is aan kennis van de staatkundige verhoudingen, zooals in Bloemendaal, 't Gooi, Arnhem en omstreken en Utrecht en omge ving. In alle andere plaatsen van ons land heeft het fascisme geen kans. Het Neder landsehe volk bedankt hartelijk voor een keuze tusschen communisme en fascisme. Wij willen geen van beide. Er bestaat voor ons geen aanleiding om de democratie prijs te geven. Onze Nederlandsehe regeering is pa raat, van alle kanten worden maatregelen genomen om de werkloosheid te bestrijden. Wij. Nederlanders, kiezen de democratie, die altijd geijverd heeft voor openbaarheid, vrede en opbloei van het economisch leven. Ons volk hoopt, dat de lucifer van het fascisme even gauw wordt uitgeblazen, als zij is aan gestoken. om te voorkomen dat er bloed vloeit. Wij zijn Nederlanders en willen dat blijven!" (Luid applaus). De voorzitter dankte de beide sprekers, waarna de vergadering te'half twaalf rustig uiteen ging. NED. VEREENIGING VAN HUISVROUWEN. Het bestuur der afd. Haarlem van de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen heeft voor de maand Februari het volgend programma, op gemaakt: Vrijdagmiddag 16 Februari: lezing van Dr. L. Berger, uit Den Haag. over „Opvoeding en zelfopvoeding" in^de tuinzaal van het Gem. Concertgebouw. Woensdagavond en Vrijdagavond, 21 Fe bruari en 2 Maart: Opvoering van „Phaea", door de Amsterdamsche Tooneelvereeniging (Alb. van Dalsum en A. Defresne) in den Stadsschouwburg. Maandag 26 Februari: Jaarvergadering in de zaal van „Zang en Vriendschap". Na af loop: filmvertooning van „Epe's Bloei". Voor de Zandvoortsche leden zal Dinsdag middag 27 Februari in „Monopole", Stations- plein. Zar.dvoort, een theemiddag worden ge houden, waar Ds Padt spreken zal over: „De vrouwen en de vredesbeweging". Ook Haar- lemsche leden hebben hier toegang. OPMERKINGEN VAN LEZERS. KLACHT VAN EEN ZIEKE. Een zieke lezer schrijft ons o.a. het vol gende „Langdurig ziek zijn is een beproeving; ziek te liggen onder de dagelijksche kwel ling van het straatkabaai is een dubbele beproeving. Het wonen op een hoek, dat vroeger een voorrecht was, is tegenwoordig een hel, nu er geen plaatsje meer in het huis is, waar zieken vluchten kunnen tegen het geweldige geluid der tegenwoordige claxons. Het ergste is: ook de nacht brengt geen rust! Hoe graag zou ik eens willen in slapen in een gemakkelijke houding, in plaats van lederen avond weer met de vin gers stijf op de ooren te trachten het rumoer te weren. Na een goede nachtrust zouden wij wat meer weerstand hebben om 't kabaal van den nieuwen dag te troseeren, maar als na een verstoorden, doorwaakten nacht het dagkabaai weer begint, gevolgd door den radio-gruwel onzer buren, dan lijkt het. of er voor ons zieken geen plaats meer is in de moderne samenleving. En het hopelooze. hei verschrikkelijke is, dat het kabaal steeds erger wordt, en er niets ge daan wordt ter bestrijding. Welke gezonden nemen het eens voor ons zieken op? .Auto mobilisten, geeft niet meer en niet luider signalen, dan strikt noodig Is; bedenkt, dat er in de huizen, waar gij langs vliegt, zieken liggen, die hinder hebben van uw getoeter; gunt ons onze nachtrust!" Beiers in acht schitterende kleuren! Een zeldzame gelegenheid voor U om een van deze prachtige Odol- bekers te verkrij gen. U kunt kieze uit aeht kleuren! Om in het bezit te komen van zoo'n mooien beker, behoeft U slechte 1 tube Odol-tandpasta a 60 ct. te koopen, OF 2 tuben a 35 ct., OF 1 flac. Odol-mondwater vanaf f 1.25 Begin nog heden met de volmaakte mond- en tandverzorging! Met Odol - tandpasta houdt gij Uw tandon glanzend wit en gezond. De antiseptische eigenschappon van Odol be- sohermen Uw mond tegen ziektekiemen en be hoeden Uw tanden voor bederf. Vraagt steeds gratis een Odol-beker, wanneer U Odol-mondwater en Odol-tandpasta koopt. (Adv. Ingez. Med.) MET PIET SOER NAAR INDIë. EN DE TOCHT VAN DE PELIKAAN. Donderdagavond hield de Pelikaan-vlieger Piet Soer in het Gem. Concertgebouw een le zing over zijn tocht naar Indië met de Peli kaan en terug, waarna volgde een vertooning van de door Soer opgenomen Holland-Indië- film van een anderen tocht naar Indië. die werd meegemaakt door Jhr. Dr. J. C. Mollerus Het werd een interessante avond, waarvoor de belangstelling groot en waarvan het eenig bezwaar was, dat hij voor een dergelijken avond wat lang duurde: eerst te tien minu ten over half twaalf verscheen het woord „Einde" op. het witte doek. De wakkere piloot heeft zijn gehoor dus de volle maat gegeven en het publiek toonde zich dankbaar door een luid en lang applaus. Deze dank was welverdiend want op werke lijk boeiende, zij het eenvoudige en onopge smukte wijze, heeft Piet Soer het verhaal van zijn en Smirnoff's tocht gedaan, het verhaal dat nu uit uitvoerige verslagen, beschrijvin gen en interviews wel genoegzaam bekend is, maar dat hij nu in zijn lezing, nog met ver schillende bijzonderheden kon aanvullen. Zoo kregen wij nu een nog duidelijker voor stelling van den tegenspoed, die aanvankelijk ondervonden werd en van de moeilijkheden, die werden overwonnen. Na de pauze, vóór de verdere filmvertoo ning, vertelde Soer nog van de landing op Schiphol en de moeilijkheden, die zich dooi de slechte weersomstandigheden daarbij voor deden, op zulk een sympathieke wijze, dat het een lust was, naar deze eenvoudige, maar duidelijke uiteenzetting te luisteren. De bijzonder mooie filmopnemingen van een reis per vliegtuig' Van Amsterdam naar Bandoeng boeiden, evenals de lezing, van begin tot eind. Nagenoeg de geheele tocht is in beeld gebracht. De toeschouwers vlogen niet alleen over de lange rij van plaatsen en steden, maar brachten aan vele ook een, zij het vluchtig, bezoek, zoodat tal van fraaie gebouwen, stadswijken en brokken mooie na tuur, zoowel in Europa als in het Oosten, de revue passeerden. Tenslotte was een groot aantal „meters film" gewijd aan de aankomst te Batavia en te Bandoeng en aan het vele dat in en bij deze steden is te zien. Toen het applaus, waarmede het publiek uiting gaf aan zijn sympathie voor den be kwamen piloot, was weggestorven, dankte Soer de aanwezigen voor hun belangstelling in de luchtvaart en hoopte dat die belang stelling meer in 't bijzonder .voor de verbin ding HollandIndië steeds zal blijven be staan. Muizenplaag leidt tot paniek. Wanneer muizen niet afdoend worden bestreden, kan het, evenals bij de Heer A. te K., gebeuren, dat huisraad noch levensmiddelen veilig zijn voor besmetting, ver nieling en vraatzucht. Alleen een werkelijk vergif zooals „Rodent", is in staat muizen en ratten volkomen uit te ;oeien. De Heer A. schreef ons, dat hij met één doosie Rodent in 3 avonden 113 muizen gedood had. Zorg dat U steeds een doos Rodent van 50 of 90 cent in huis hebt, welke o.a. elke drogist U kan leveren. Imp.: Fa. B. Meindersma - Den Haag. C 52 (Adv. Ingez. Med.) ARROND.-RECHTBANK. Mogen auto's elkaar in Half weg passeeren? Een principieele kwestie. In Halfweg bestaat een verordening, die aan bestuurders van auto's verbiedt andere auto's te passeeren. Een overtreder van deze verordening is vrijgesproken, wegens een fout in de dagvaarding, zoodat deze vrijspraak geen vrijbrief geeft voor inhalen en passee ren in Halfweg in het vervolg. Naar aanleiding hiervan is een nader proef proces uitgelokt door mr. N. R. H. van Essen, juridisch-adviseur van de K.N.A.C. Door den kantonrechter is de verdachte in deze zaak veroordeeld tot een boete van f 1 subs. 1 dag, van welk vonnis de Ambtenaar in appèl is gekomen. De Officier van Justitie vroeg ontslag van rechtsvervolging. Mr. van Essen, voor verdachte optredend, was van oordeel, dat deze verordening on verbindend is. omdat de gemeente Halfweg in dezen haar bevoegdheid te buiten is ge gaan. Art. 6 van de Motor- en Rijwielwet geeft aan de gemeentebesturen de bevoegd heid regelingen te treffen omtrent punten, nopens het verkeer op den weg, waarin niet is voorzien in de wet, in algemeenen maat regel van bestuur of provinciale verordening. Nu is pleiter van meening. dat deze zaak ge regeld is in het Motor- en Rijwielreglement artt. 3 en 6. En derhalve zou de verordening van Halfweg onverbindend zijn. Mocht het uiteindelijk arrest in hoogste in stantie deze zienswijze van pleiter volgen, dan zou practisch inderdaad passeeren in Halfweg niet verboden zijn. Echter is het nog niet zoo ver, omdat toch allereerst de rechtbank in deze zaak nog vonnis moet wijzen, alvorens men „hoogerop" zal kunnen gaan. Uitspraak op 13 Februari. JUBILEUM NACHTVEILIGHEIDSDIENST. De Donderdagmiddag gehouden receptie, ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van den Nachtveiligheidsdienst en Controle, was zeer druk bezocht. Onder meer kwamen hun gelukwenschen aanbieden de heeren C. ten Boom. voorzitter van de Chr. Midden- standsvereeniging, de raadsleden de heeren P. J. M. van Tetering on G. Wolzak Hzn. en de directeuren van zuster-organisaties in Den Haag en Amsterdam. Mr. A. Eruch, lid van Ged. Staten, was verhinderd maar wenschte de directie telefonisch geluk. Ontelbaar was het aantal schriftelijke ge lukwenschen en gelukstelegrammen, dat in kwam. BESPREKING TUSSCHEN WERKGEVERS- EN WERK NEMERSORGANISATIES. VAN INFORMATORISCHEN AARD. Gisteren kwamen de afgevaardigden van het Verbond van Nederlandsehe Wérkgevers, het Centraal Overleg in Arbeidszaken, het R.K. Verbond van Werkgeversvereenigingen, de Vereeniging van Christelijke Werkgevers, het R-K. Werklieden Verbond, het Christelijk Nationaal Vakverbond en het Nederlandsch Verbond van Vak vereen igingen op initiatief van het N. V. V. bijeen. Na uitvoerige bespre kingen werd besloten, dat de aanwezigen verslag aan hun besturen zouden uitbrengen, om naar aanleiding daarvan aan het N. V- V. te berichten, of een volgende bespreking kan plaats vinden. JOSEPHINE BUTLER VEREENIGING Men deelt ons mede, dat de Jos. Butler Ver een. op Dinsdag 6 Februari a.s. haar jaarlijk- sche algemeene vergadering houdt in het hotel ,iion d'Or" aan den Kruisweg alhier. Na afloop der vergadering zal Mr. A. de Graaf, voorzitter van het Nationaal Comité tot bestrijding van den handel in vrouwen en kinderen, een en ander mededeelen over het internationaal congres inzake de oorzaken en de bestrijding van de prostitutie, dat in het najaar van 1934 te Boedapest zal worden gehouden. Voor dienzelfden 6en Februari heeft de Jos. Butler Vereeniging een propaganda-avond ge organiseerd in Haarlem-Noord, met Ds. N. Padt als spreker. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. VERSCHIL TUSSCHEN THEORIE EN PRACTIJK? Geachte Redactie, Blijkens het verslag in uw blad van 16 dezer zei de heer Mussert in de vergadering der N. S. B. van 15 Januari in Haarlem o.a. heb volgende: „Het verzoek om gratie (voor v. d. Lubbe) door den minister van Buitenlandsche Zaken, De Graaff, was ons recht, en ik neem aan, dat zijn werkelijke bedoeling was hem te red den van de beul. Toen echter deze minister G. G. van Indië was zijn er onder zijn bewind 52 doodvonnissen tot stand gekomen, en slechts in 26 verleende hij gratie. Ik vermoed dat Z. Exc. ook wel over dit 27ste heen zal komen". Ik heb deze vergadering niet bijgewoond, neem echter aan dat het verslag het gespro kene juist weergeeft. Er staat niet bij dat deze woorden met applaus of Houzee-ge- roep werden beloond; van protesten ertegen wordt evenmin melding gemaakt. Het zij m het midden-gelaten of het juist was, dat de spreker speciaal dezen minister noemde, die naar alle waarschijnlijkheid handelde na mens de geheele Regeering; het is ook niet mijn bedoeling in een discussie te treden over de vraag, of het weigeren van gratie in een aantal gevallen in Indië vergelijkbaar is met het geval v. d. Lubbe, en of de heer Mussert voldoende kennis bezit van al hetgeen er aan die executies in Indië vastzat, maar wel wilde ik de vraag stellen hoe het te verant woorden is, in een bijeenkomst die als ge woonlijk door een aantal jongelui van de Middelbare Scholen werd bijgewoond (ik hoorde zelfs van de aanwezigheid van een 13-jarigen jongen uit eene 2e klasse H.B.S.) te spreken over een onzer ministers die in elk geval een belangrijke carrière achter den rug heeft, op een wijze die ook door die jongelui niet anders kan zijn gevoeld dan als smalende critiek waarmee zij ook hunne instemming mochten betuigen. Afgescheiden nog daarvan, of aan die in stemming ook maar eenige waarde kan wor den toegekend, wilde ik verder vragen of de N. S. B. me,nt op deze wijze te bereiken, wat zij zich tot taaie heeft gesteld volgens punt 16 van haar programma van December 1931: „Opvoeding van de jeugd tot zedelijkheid, orde, tucht, burgerzin en arbeidzaamheid." Ik verzoek u beleefd om, wanneer u aan het bovenstaande plaats verleent, de leiding der N.S.B. in Haarlem gelegenheid te willen ge ven, op bovenstaande vragen eveneens in uw blad te antwoorden. Met dank bij voorbaat, Hoogachtend, J. VERHAGEN. Wij zonden dit stuk aan den heer F. A. Smit Kleine, kringleider in Haarlem, die het volgende hierop antwoordde. Wat de beoordeeling der zaak van der Lubbe betreft, kan den heer Verhagen 't standpunt van onzen Algemeenen Leider Ir. A. A. Mussert bekend zijn en ik heb du.- geen aanleiding hierop verder in te gaan. Wat de opmerking betreft van den heer J. Verhagen over de aanwezigheid van een 13- jarigen jongen uit een 2e klasse H. B. S. op een openbare vergadering, waar onze Alge meen Leider sprak, deel ik genoemden heer mede. dat zulks mij niet bekend was, doch dat; ik te dien opzichte zal zorg dragen, dat jongelingen of jonge meisjes, die op het oogenblik van dergelijke vergaderingen thuis moeten zijn of in hun bed moeten liggen, niet ter vergadering worden toegelaten. Over Heeft u al een Rappie? DE EENIG ECHTE EEUWIGE LUCIFER RAPA N.V. AMSTERDAM (Adv. Ingez. Med.1 een leeftijdsgrens zal ik mij verstaan met het Hoofdkwartier der N- S. B Wat het respect betreft, verschuldigd aan Ministers, die z.g carrière gemaakt hebben, verschil ik eenigszins met U van meening, daar juist onder dezen stand zoo uiterst dik wijls voorkomt het „rijzen door gebrek aan gewicht". Voor het overige Mijnheer Verhagen, houd ik mij voor nu en in de toekomst aan de ons gegeven order: „Zie niet rechts, zie niet links, maar arbeidt voor den bloei der N- S. B." De Kring Haarlem, alsmede de uit Haar lem ontstane kringen IJmuiden, Alkmaar, Leiden, enz., zijn het resultaat van ons aller arbeid. Wij hadden dit niet kunnen berei ken met het voeren van polemiek, die ik niet alleen volmaakt nutteloos acht, doch ook uit den tijd. Ze vormt m.i. „Une forme dégradée de l'énergie." Mocht U, Mijnheer Verhagen, nader inge licht wenschen te worden over onze mooie N. S B„ dan zal ik zorgen dat gij alle ge- wenschte inlichtingen ontvangt. Deze inlich tingen zullen dan vertrouwelijk zijn, en niet bestemd voor publicatie in eenlg orgaan. Als goed bundelaar (wat zijn onze onder linge verschillen toch oneindig klein ten op zichte van datgene wat ons vereenigt) roep ik U een hartelijk welkom toe, indien gij als bona fide vrager tot ons komt, overtuigd als ik ben dat ook gij eens mede zult opmarchee- ren in onze Haarlemsche N. S- B. bataillons. LANGS DE STRAAT. De vreemde gezichten. De dorpsstraat is op Zondag het rendez vous van alle dorpelingen: men drentelt er en ziet er en wordt er gezien; en aangezien ik veel in dat dorp kom en me vaak op die Zon- dagmiddagsche pantoffelparade vertoon om er ook te drentelen en te zien en te worden ge zien, beschouwt men mij er langzamerhand niet anders dan ook als een dorpeling. En iederen Zondag weer opnieuw vraagt men mij, zooals ieder ander, naar mijn belevenissen van de afgeloopen week. den toestand van mijn gezondheid, het welzijn van mijn familieleden en mijn oordeel over de binnen- en buiten landsche politiek. Het dorp, hoewel niet klein, is een in-gezellig dorp, waar werkelijk ieder een iedereen kent en belangstelt in iedereen, en waar de Zondagmiddagparade het feest van iedere week is: een feestelijke traditie, waar iedere echte dorpeling aan mee doet. en waar iedereen zich diep in zijn hart en half ongeweten op verheugt. En het was in die dorpsstraat en op één van die Zondagmiddagen, dat ik op een keer liep met een van mijn beste vrienden uit dat dorp. Ik was al volkomen op de hoogte van zijn innerlijke en uiterlijke aangelegenheden, be nevens van die van de meeste van zijn bloed verwantendat hadden we 's morgens bij een dampend kopje koffie al in orde gemaakt. Bovendien had ik de meeste van die nieuw tjes toen al voor den tweeden keer van een paar van de bewuste bloedverwanten zelf ge hoord, die begeerig de koffiegeuren opsnui vend de kamer waren komen binnen stappen; en ik wist, dat ze mij, voor de dag om was, nog in alle mogelijke verschillende toonaar den zouden worden voorgezongen: er gebeurt op een dorp niet veel in een week en wat er gebeurt is vrijwel onmiddellijk gemeengoed. We hadden de politiek breedvoerig besproken en waren het er over eens geworden, dat de manier, waarop de diverse regeeringen de di verse dingen regelden, niet deugde. En toen, zooals gezegd, hadden we afscheid genomen van de bloedverwanten, die ons binnenkort zouden volgen voor het wandeltje in de dorps straat en omgeving, dat het groote feest van den Zondag is. Daar gingen we, en praatten in den beginne nog wat, intusschen met een schuin oog de trottoirs in het oog houdend, waarlangs voortdurend menschen aan kwa men,, die we moesten groeten en anderen, waarmee we een praatje moesten maken; en het duurde geen paar minuten of we moesten ons gesprek staken: voortdurend groetten en knikten en bogen we naar links en naar rechts en spraken aan of werden aangesproken, en informeerden, of werden zelf met vragen over stelpt. Verrukkelijk al die Zondagmiddagen in dat dorp plachten schoon te zijn, maar dit was werkelijk een uitzonderlijk schoone: warme, vriendelijke, koesterende belangstel ling allerwegen, waarbij ec^ mensch langza merhand dat gevoel krijgt van op de wereld een belangrijke, onmisbare en overal beminde persoonlijkheid te zijn, dat het prettigste ge voel ter wereld is. Dorpsstraat op, dorpsstraat af, zijstraat in. zijstraat uit, en dan weer de dorpsstraat: en mijn vriend, die zijn heele lange leven want hij is niet jong meer in het dorp woont en die bovendien niet de eerste van zijn geslacht is, die er als burger ingeschreven staat, is nog twee maal zoo druk in de weer als ik. Hij kent werkelijk het heele dorp en het heele dorp kent hem; hij neemt maar steeds naar links en naar rechts zijn hoed af; en als ik ten slotte half bewonderend, half benijdend een opmerking maakt over zijn populariteit, dan verkneutert hij zich zoo en vindt hij dat zoo plezierig, dat hij met nog veel grooter zwier en elegantie gaat groeten en dat de toon van zijn gesprekken nog aanmerkelijk jovialer en luider wordt. Zijn oogen beginnen er van te glimmen en het is of de roes van die Zondagmiddagparade, gestimuleerd door mijn opmerking, hem zachtjes naar het hoofd stijgt en hem een klein, aangenaam en leutig dronkenschapje bezorgt, waarin hij licht van zin en stemming stevige klappen op vele schouders uitdeelt en zich klaarblijkelijk on gekroond koning van het heele dorp voelt. Maar als dat triomfgevoel zoo ongeveer zijn hoogtepunt bereikt heeft, komt er aan den overkant van de straat een man aan, die hem blijkbaar niet kent en niet groet. Er zijn in derdaad aan den buitenkant van dat dorp, dat een flink groot en welvarend dorp is. een paar kleine huisjes neergezet, waarvan er een pas dezer dagen voor het eerst bewoond werd; en het schijnt dat de ontmoeting dadelijk zoo'n groote domper zet op alles wat er triomfants en voldaans in zijn ziel was, dat mijn vriend er onmiddellijk stil en ter neergeslagen van wordt. Hij draait zich half om en oogt den man achterdochtig na; alle glans is van zijn nu betrokken gezicht af en zijn schouders hangen mismoedig neer. Met een langzaam gebaar heft hij het hoofd op. kijkt mij aan met bezorgde oogen, terwijl hij in den geest nog het beeld van dien onbeken den, niet groetenden man schijnt te zien, en zegt: ,D'r kommen zoo langzamerhand heel wat vreemde gezichten op zoo'n dorp". En hij zucht en slaat met groote stappen den weg naar huis in. alsof h:.i zich koud en eenzaam voelt, en daar veiligheid zoekt. W. T.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 14