I R.A-I- Geert Hoogeveen, Mr. Cornelisstr. 54-56 aan Wistieriianglgn en Wintervoeten KL00STEÜBALSEM WOENSDAG 7 FEBRUARI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 6 STADSNIEUWS JOSEPHINE BUTLER. VEREENIGING. DS. N. PADT OVER DE PROSTITUTIE. Ds. N. Padt uit Zandvoort hield Dinsdag avond in het gebouw van den Protestanten bond aan de Berkenstraat in Haarlem-Noord voor de Jos. Butlervereeniging een rede over het onderwerp: Josephine Butler 'n moderne Heilige". De bijeenkomst werd geopend door Dr. A. Melchior, vice-voorzitter. die Ds. Padt dankte voor zijn bereidwilligheid, om hier als spreker op te treden. De heer Melchior merkte op, dat de Josephine Butler-beweging ook in Haarlem reden van bestaan had. D s. P a d t begon zijn rede met mede te dee- len, dat toen hij studie van de Josephine But ler-beweging gemaakt had, de figuur van Josephine Butler, de groote strijdster tegen de prostitutie en tegen den handel in vrouwen en kinderen, hem steeds meer ging boeien. Het is deze vrouw geweest, die de alarmklok heeft geluid voor dezen strijd en voor het verkrijgen van een hooger zedelijk bewustzijn in deze verdorven weryld. Josephine Butler is een fi guur geweest, die velen afstootte, maar die ook velen heeft gefascineerd. De waarde van Josephine Butler ligt voor spreker alleen in haar zijn en in haar innerlijkheid. Wie haar portret ziet, komt meteen tot de overtuiging, dat zij was wat men noemt een ras-vrouw; een vrouw met een krachtigen wil. Ieder fijn besnaard mensch moet lijden, zoodra hij weet, dat er in onze wereld een prostitutie bestaat; zoo was het ook met Josephine Butler, die in 1828 geboren werd en die in 1906 stierf. Zij is getrouwd met een predikant en is eerst op later leeftijd met haar grooten strijd tegen de prostitutie begonnen. Zij begon er zoo laat mee, omdat zij vrees koesterde voor haar roe ping. Zij dacht dat het boven haar vermogen en boven haar kracht zou gaan. Toch kon zij aan het onontkoombare niet ontkomen. Een droevige gebeurtenis in haar leven is oorzaak geweest, dat zij met haar mooien strijd begon. Toen zij eens, na op reis geweest te zijn, thuis kwam. werd zij door haar dochtertje met blijde uitroepen verwelkomd. Tot haar ontzaglijken schrik stortte het kind toen van de trap en overleed aan de gevolgen. De arme moeder leed ontzettend onder dit verlies. En toen zij eens in de gelegenheid was, haar gewonde hart voor een oude, begrijpende dame uit te storten, zei de laatste, dat dit misschien wel Gods werk was geweest. Die oude dame be greep zoo goed het leed van Josephine Butler. Zij wees er haar op. hoe ontzettend veel kin deren in de wereld rondzwalkten, die het woord „liefde" nooit hadden gehoord; bekla genswaardige wezens, die nimmers de koeste rende liefde van een moeder gekend hebben. Van dit oogenblik af is Josephine Butler met haar strijd tegen de prostitutie begonnen; de strijd tegen de vrijheidsberooving van de vrouw, die altijd liefde veinzen moet. Uitvoerig schetste Ds. Padt het groote leed van de slachtoffers der prostitutie, die de ziel en de innerlijkheid van den mensch vernielt. Er bestaat volgens spreker geen grooter mis daad. dan de gereglementeerde prostitutie. De ongelukkige prostitué is de armzaligste paria in onze samenleving. De prostitutie is het meest verderfelijke bedrijf, dat op de wereld bestaat. Het is dan ook een zware strijd ge weest, die Josephine Butler oiiversaagd ge voerd heeft, zoowel in Engeland als op het vasteland, Overal stichtte zij vereenigingen, die haar in haar strijd hielpen. Het is Jose phine Butler geweest, die de dwangvoorstelling gebroken heeft; die heeft aangetoond, dat de wetenschap, welke een gereglementeerde pros titutie uit hygiënisch oogpunt verdedigde, zich moest herzien. Deze hoogstaande vrouw beschouwde de prostitué ook als een schepsel Gods. Zij is gedreven geworden door de gewel digste macht, die ter wereld bestaat, dat is de liefde. Daarom beschouwde zij de prostitué als haar zuster. Hoewel in ons land de geregle menteerde prostitutie is afgeschaft, bestaat toch nog altijd de plicht om de onjuiste ver houding tusschen man en vrouw te bestrijden. Er moet komen één moraal voor man en vrouw. Bij veel jongelieden bestaat ook heden nog zoo weinig respect en eerbied voor het meisje, al moet spreker toegeven, dat ook vele meisjes door haar levenswijze daartoe aanleiding geven. De gruwel van de prostitutie is het volkomen weg zijn van het ware menschelijke, van den geest en van de liefde. Gelukkig heeft Josephine Butler vele gewetens wakker ge maakt, zoodat zelfs het instituut van den Vol kenbond er zich mee bezig houdt, aldus ein digde Ds. Padt zijn met groote belangstelling gevolgde en met applaus beloonde rede. Daarna sprak Mr. A. de Graaf, uit Zeist, voorzitter van het Nationaal Comité tot be strijding van den handel in vrouwen en kin deren. over het werk van de aparte com missie uit den Volkenbond, die voor de be strijding vair de prostitutie is ingesteld. Ook hij had een aandachtig gehoor. Dr. Melchior dankte tenslotte beide sprekers voor htm mooie rede. „DE LICHTHOEVE" TE SANTPOORT We ontvingen het Februari-nummer van „De Lichthoeve", h.et bekende Kindertehuis aan de Kweekerslaan te Santpoort. De Directrice, Zuster J. Th. Kuyk. en de penningmeesteresse. Zuster A. Verkerk, doen mededeeling over het werk in dit tehuis, waar zooveel kinderen nu al lange jaren zulk een liefderijke verple ging genieten. Ook de administrateur vertelt vele bijzonderheden. Verder wordt rekening en verantwoording van de ontvangen giften in geld en natura gedaan en de hoop uitgespro ken. dat de kindervrienden van hun klinkende .belangstelling blijk zullen geven, want er is veel nooidig. FAILLISSEMENTEN. Door de arrondissements-rechtbank te Haar lem zijn de volgende faillissementen op 6 Fe bruari 1934 uitgesproken: 1. D. Guldemeester. bloembollenkweeker, wo nende te Nieuw-Vennep, gem. Haarlemmer meer. Venneperweg 631. Curator mr. M. A. van Eek. alhier. 2. W. Gerritsen, metselaar, wonende te Zand voort. Kostverlorenstraat 89a. Curator Mr. J. C. Y. Nieuwenhuys, alhier. Rechter-Commis-aris is Mr. E. E. F. W. van ScM^ck Mathon. Opgeheven ziin de navolgende faillissemen ten: 1. Aid. Buis Kzn.. te Haarlemmermeer. Cu- ratro Mr. jhr. L. U. Rengers-Hora Siccama, alhier. 2. K. Elting te Wormer. Curator Mr. R. C. Bakhuizen v. d. Brink, alhier. Geëindigd zijn wegens het verbindend wor stand in ^Morgenavond staan gegevens over de nieuwe dit blad alle7 dus tot morgenavond^ en Wacht N.V. H. ENGLEBERT'S AUTOMOBIELHANDEL 'S-GRAVENHAGE AMSTERDAM Agent voor Haarlem en Omstreken: (Adv. Ingez. Med.) den der uitdeelingslijst de navolgende faillis sementen: 1. J. Viskoper te Purtmerend. Curator Mr. H. H. Riiepma te Edam. 2. P. Karsten te IJmuiden. Curator Mr. dr. A. v. d. Flier te IJmuiden. 3. De N.V. Visscherij Maatschappij „Aneta"' gevestigd te IJmuiden. Curator mej. Mr. M. Kluitman, alhier. 4. B. Smallegange te Haarlem. Curator Mr. J. Hoog, alhier. HOLL. MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW De afdeeling Haarlem en Omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw houdt Woensdagavond 14 Februari in Café- Restaurant Brinkmann een ledenvergadering. Op de agenda staat o.a.r Aanbieding eerelid maatschap aan den heer H. N. HaTtgerink. De heer J. Sijp Jr.. secretaris van de Geweste lijke Rundvee-Centrale Noord-Holland, zal mededeelingen inzake inkrimping van den veestapel doen. TENTOONSTELLING VAN TEEKENINGEN DOOR JO SPIER Van 10 Februari tot 10 Maart zal in de za len van Kunsthandel Reeker. Wagenweg, een tentoonstelling worden gehouden van teeke- ningen door Jo Spier. Een zeer uitgebreide collectie (300 exempla ren) zal worden geplaatst, waardoor een goed overzicht wordt verkregen van dit kundig teekenwerk. De opening de tentoonstelling zal plaats hebben op Zaterdag 10 Februari, nam. half drie. VERGADERINGEN WERK- LOOZEN STRIJDCOMITé. OVER MAATREGELEN DER POLITIE. Wij ontvingen een uitvoerig schrijven van het bestuur van het Haarlemsche Werkloozen Strijdcomité, waaraan wij het volgende ont- leenen: „Onze landelijke leiding heeft op 17,18 en 19 Februari een congres voor werkloozen te Am sterdam belegd. Als bestuur van de Haarlem sche afdeeling meenden wij met onze leden te moeten vergaderen om het idee van dit congres toe te lichten. Daar het vraagstuk van de in houding van huur van den steun dien Maat schappelijk Hulpbetoon uitkeert, door onze leden druk wordt besproken, meenden wij ook deze aangelegenheid in bedoelde afdeelings- vergadering te moeten bespreken. Daarvoor was een zaal in het gebouw „Olympia" ge huurd. Toen werd evenwel door een onbe voegde een onjuist bericht aan de pers gezonden, waarin stond, dat ook introducées toegang zouden hebben. Er zijn door het be stuur maatregelen genomen, om te voor komen, dat bedoelde personen in de toekomst berichten over het W. S. C. aan de pers zenden. Na het verschijnen van het bericht werd door een hoofdinspecteur van politie aan ons bestuur medegedeeld, dat wij een dag voor de vergadering de ledenlijst van het W. S. C. moesten inleveren. Het bestuur weigerde dit. maar was wel bereid de lijst vóór de vergade ring aan de politie ter inzage te geven. Dit vond de politie niet voldoende. Het bestuur heeft toen geantwoord, dat de lijst onder geen beding aan de politie gegeven zou worden. Er werd besloten dan liever niet te vergaderen. De houding der politie werd door het bestuur in striid geacht met de Grondwet. Vrijdagavond toen de vergadering gehouden zou worden, was een hoofdinspecteur met een flinke politiemacht in ..Olympia" aanwezig, toen een onzer leiders den opgekomen leden in kennis stelde van de politiemaatregelen en de reden vertelde waarom de vergadering niet kon doorgaan. Steeds wordt er door verschillende vereeni gingen en corporaties huishoudelijk vergaderd, zonder dat zij ooit door de politie lastig ge vallen worden. De fascisten-groepen houden, dat moet aan de politie bekend zijn, in ver schillende gebouwen vergaderingen met introducées. Heeft de politie ooit een ledenlijst opgevraagd? Zoo gaat het ook met het Ned. Vak Verbond, het N. A. S., de R.-K., de Protestantsche, de Liberale, de Vrijzinnig- Democratische en Nationale Vereenigingen. Alleen het W. S. C. wordt bij het houden van huishoudelijke vergaderingen tegengewerkt of verboden. Nadat andere organisaties in ..Olympia" steeds in het openbaar vergaderd hadden, werd. toen het W. S. C. daarin ver gaderde. de zaal ineens voor openbare ver gaderingen te laag bevonden. Nu wij er huis houdelijk in vergaderen willen, komt de politie met andere bezwaren. Er is nu door onze organisatie besloten binnenkort een openbare vergadering te hou den in een gebouw dat goedgekeurd is voor het houden van openbare vergaderingen. Wij mogen ook niet meer vergaderen in het Gem. Concertgebouw. Nu worden in het ge heim ook andere zaaleigenaars bewerkt om hen te bewegen geen zalen meer te verhuren aan <?f.r»id-w'iiende orernrncati^s. Er worden daarb'' 'elfs <rebruikt, o.a. het intrekken van nachtverloven". Tot zoover het schrijven van het W. S. C. Wii hebben dit schrijven aan den Commissaris van Politie ter inzage gegeven. Deze maakte 1 evenwel geen gebruik van de gelegenheid om zijn zienswijze daartegenover te stellen. ELKEN WINTER LEED HIJ Dank zij den KLOOSTERBALSEM komt hij daar voor goed van at. „Door mijn beroep moest ik den ge- geheelen dag op straat loopen en daar door gingen de plekken altijd open en begonnen te zweren. Van alles pro beerde ik, maar baat vond iR niet, tot dat ik met Kloosterbalsem begon. El- ken ochtend en avond deed ik die op de plekken. Ze genazen binnen een week prachtig en voor goed. Nu smeer ik als 't koud wordt van te voren mijn handen en voelen eiken ochtend met Kloosterbalsem in en heb sedert dien geen last meer van winterhanden en -voeten gehad." w fe V0r. AKKFO'C ORIGINEEL TER INZAGE „Geen goud zoo goed" Onovertroffen bij brand-en sn|jwonden Ook ongeëvenaard als wrijïmiddel bij Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren Overal per pot v. 20 gr. f 0.60 en 50 gr. fl. Bovengenoemde prijzen worden verhoogd met Bijslag-zegel voor omzetbelasting. (Adv. Ingez. Med.) R.-K. DIOC. TUINDERSVAKBOND VAN DEN L. T. B. PRAE-ADVIES INZAKE DE KWESTIE DER R.-K. BLOEMBOLLENKWEEKERS AANGENOMEN. In de middagvergadering van Dinsdag kwamen in behandeling: De bloembollenkweekersbelangen. De L.T.B. afdeelingen Obdam, Langendijk en Kring Werstfriesland, stelden voor het hoofdbestuur van den L. T. B. op te dragen maatregelen te treffen tot oprichting van onderafdeelingen van bloembollenkweekers in de plaatselijke L.T.B.-afdeelingen. Geble ken is, dat speciaal de kleine bloembollen kweekers geen voldoening meer vinden in de Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur en daarom velen het lidmaatschap van laatgenoemde vereeniging hebben opge zegd ook om de hooge kosten aan dat lid maatschap verbonden. Op neutraal gebied wordt reeds een sterke actie gevoerd en de L.T.B. heeft bewezen evengoed voor de bloem bollenkweekers te kunnen werken. Het is niet noodig in neutrale organisaties te gaan. Het bestuur stelde voor „de mogelijkheid te schep oen. dat in -de bondsafdeelingen een onderafdeelmg voor bollenkweekers wordt op gericht. Voor zoover het betreft technische aangelegenheden als scheidsgerecht, toe gang beurs enz. zullen deze zeker in onzen Bond kunnen worden bevorderd op dezelfde wijze als dit in de in den laatsten tijd op gerichte neutrale kweekersbonden het geval is of kan zijn". De Voorzitter memoreerde het ant woord van den heer Krelage in het blad voor Bloembollencultuur, waarin deze zich af vraagt, waarom na een 75-jarig bestaan der Vereen, voor Bloembollencultuur, de R. Ka tholieken zich nu af moeten scheiden. Om veel redenen moet Bloembollencultuur front maken tegen deze poging tot afscheiding en de heer krelage doet dan een beroep op de Katholieke leden. De voorzitter merkte op, dat dit voorstel tot afscheding niet is uitgegaan van het be stuur doch uit de leden zelf. Voorts gaat deze actie niet alleen tegen Bloembollen cultuur doch tegen elke neutraliteit. Het voor stel bedoelt niet de leden uit Bloembollen cultuur weg te halen. Elk lid moet voor zich zelf uitmaken of zijn belangen een lidmaat schap van Bloembollencultuur noodig maken. Voor 't werk van Bloembollencultuur heeft het bestuur steeds groote waardeering. Maar zij behartigde puur economische en techni sche belangen en niet de sociale. Dit wreekt zich nu. In 1929 heeft L.T.B. pogingen tot samen werking met Bloembollencultuur gedaan, die afgewezen zijn. Maar nu ziet men, dat groote drommen naar andere vereenigingen loopen. ook Katholieken. De Kring Westfriesland sprak zien principiëel uit voor een verandering, maar hoe die nieuwe organisatie ingericht moet worden, dat zal nog eerst onderzocht dienen te worden. 1 De Voorzitter beaamde, dat het plan nog niet gereed is. Maar het is niet noodig dat men lid moet zijn van 2 organisaties. De vergadering verklaarde zich (zonder een stem tegen) met applaus, accoord met het prae-advies van het bestuur. Vervolgens werden nog allerlei voorstellen en vragen behandeld, die van de onderschei dene afdeelingen waren binnengekomen. DE MOEILIJKHEDEN IN HET BAKKERSBEDRIJF. HEDEN BESPREKINGEN TE AMSTERDAM. Eenige dagen geleden hebben wij gemeld, dat in verschillende Bakkersbedrijven te Haarlem een loonsverlaging zou worden door gevoerd, waartegen van arbeiderszijde gepro testeerd werd. Wij vernemen thans van Mr. M. J. Broek- huijsen Jr., secretaris der Nederlandsche Ver eeniging van Werkgevers in het Bakkersbe drijf, hieromtrent nog eenige nadere ge gevens. Het loon van den bakkersarbeider. althans dat van den minst-geschoolden vakarbeider, bedraagt f 34 per week. Ditzelfde loon wordt ook verdiend door de broodbezorgers in vol- ledigen dienst, en door de bakkers-berzor- gers. De meer-geschoolde arbeiders verdiepen meer. en zelfs worden loonen van f 45 en f 50 aan een meesterknecht betaald. De arbeidsloonen in het Bakkersbedrijf te Haarlem zijn tot 1930 toe regelmatig gestegen zoodat zij toen (en nu nog) ongeveer twee en een half maal zoo hoog zijn als in 1913. Bovendien valt het echter op, dat er sinds 1930 nog geen enkele officieele verlaging heeft plaats gehad. Terwijl overal elders, in alle bedrijven en bij alle gemeenten de loonen verlaagd worden heeft de bakkersarbeider, aan wiens loon iedere consument in den broodprijs meebe taalt, nog zijn oude toploon. Ter vergelijking enkele cijfers: De broodbezorger in volledigen dienst ver dient op 23-jarigen leeftijd f 34 per week in Haarlem. Een onderwijzer met hoofdacte brengt op zijn 30ste jaar tot f 32.60 per week. In de typografie is het loon voor een ar beider van gelijke scholing f 30.72, in het boekbindersbedrijf f 27.84. bij de steen houwers f 32.09, in 't transportbedrijf f 24.75 e tutti quanti! Te Haarlem had een groot aantal patroons gezamenlijk tot een loonsverlaging van 6 pet besloten. Tegen dit besluit werd van ar- beiderszijde met staking gedreigd. Aangezien een staking, naast de gewone nadeelige ge volgen in het bakkersbedrijf bovendien nog stagnatie in de voedselvoorziening zou kun nen" teweeg brengen, werd daarop door de Nederlandsche Vereeniging van Werkgevers in het Bakkersbedrijf de bemiddeling van den Rijksbemiddelaar. Mr. Dr. S. de Vries Czn., oud-minister, ingeroepen. Deze heeft Zater dag j.l. de partijen bij zich doen verschijnen en een zeer langdurige conferentie met hem gehad. Van arbeiderszijde werd voornamelijk be zwaar gemaakt tegen het gemis aan ieder overleg vooraf met de arbeidersorganisaties. Hoewel men van werkgeverszijde zich op het standpunt stelde, dat er geen Collectieve Ar beidsovereenkomst had bestaan en dus over leg niet verplichtend was en men bovendien van overleg niets dan uitstel verwachtte, is men tenslotte toch overeengekomen, om nog te trachten, het onderling eens te worden. Te dien einde zal een vergadering van alle betrokken arbeiders- en werkgeversorgani saties plaats vinden, heden. Woensdag 7 dezer ten Stadhuize te Amsterdam, onder leiding van Mr. H. Bijleveld, bestuurslid der Rijks verzekeringsbank. Kunnen partijen het vóór Zaterdag 10 dezer niet eens worden, dan zal een arbiter over het geschilpunt een uitspraak geven. VERPLAATSING POSTAGENTSCHAP WAGENWEG. Met ingang van Maandag 12 Februari zal het postagentschap-annex telegraafstation Wagenweg worden verplaatst en gevestigd in het pand Wagenweg no. 98. Ook de brievenbus, thans staande voor het pand Wagenweg 29 wordt dan naar no. 98 verplaatst. SOLISTEN-CONCOURS. Leden van het Jeugd fanfarecorps van de afdeeling der Speeltuinvereeniging „Het Oos- terkwartier" heeft op het solistenconcours te Haarlem, de volgende prijzen behaald: Henk Kuvener le priis met 45 punten;. Tj. Kuperus 2e prijs met 39 1/2 punt: Piet Bak ker 2e prijs met 39 punten: Nellie Faassen 2e prijs met 38 punten; Gerrit Harink 2e prijs met 37 1/2 punten. VRÏJZ.-DEM. BOND Dinsdagavond houdt de afdeeling Haarlem van den Vriiz.-Dem P^rd haar jaarvergade ring in Hotel „Lion d'Or". We?ens ziin benoeming tot algemeen se cretaris-penningmeester van het Hoofdbe stuur heeft de voorzitter, mr. L. G. van Dam. zooals wii meldden, gemeend deze functie te moeten neerleggen. Mej. Dr. M. A. Th iel en de heeren W. T. J. Ente en E. Ge erts Wzn., treden periodiek als bestuursleden af. MOTORDIENST. Bij de Schoolcompagnie van den Motordienst te Haarlem zijn voor herhalingsoèfeningen onder de wapenen gekomen de reserve le lui tenants L. Ahn, H. H. Bouma, W. Hartman. F. P. M. Peters, en de 2e luitenants H. Calkoen, W. J. H. van Hees. 11 sergeanten en 103 korporaals en soldaten. INDISCHE AVONDEN. De Indische Club en de Ned. Indische Staat kundige Partij, Vaderlandsche Club, afd. Nederland hebben gezamenlijk eenige Indi sche avonden georganiseerd (voor leden en belangstellenden), die Maandag, Dinsdag en Woensdag a.s. zullen worden gehouden in het gebouw van den Protestantenbond. Onder meer zal de film „Mataram" wor den vertoond. WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN. „Janskamer", Jansstraat 38 rood. Kent u het woord „Weldadigheid," Komwil het dan betrachten Er komen dagelijks velen steeds, Die hulp bij ons verwachten. Postgiro 212793 Telefoon 13235 of 15445. PROT.CHR. RECLASSEERINGSVEREENIGING Dinsdagavond kwam de afdeeling Haarlem en omstreken der Prot. Chr. Reclasseerings- vereeniging in jaarvergadering bijeen, onder voorzittersohap van haar tweeden voorzitter, den heer C. ten Boom. Uit het jaarverslag, dat de secretaris, de heer P. P. Hartendorf uitbracht, bleek dat de werkzaamheden der afdeeling toenemende zijn. Woorden van dank werden gewijd aan de Celbezoekers. Er werden weder een aantal voorwaardelijk veroordeelden onder toezicht der afdeeling gesteld. Veertig vooiiichtings- rapporten werden uitgebracht. In het geheel werden 450 bezoeken aan gedetineerden ge bracht. Aan ontslagen gevangenen werd een enkelen keer stoffelijke hulp verleend. Uit het financieel verslag dat de penning meester, de heer Aangeenbrug uitbracht, bleek dat de rekening met een klein nadeelig saldo sluit. De rekening was echter begonnen met een batig saldo, wat maakt dat er nog een saldo, groot f 207,63, in kas is. Den penning meester werd, nadat de rekening door een commissie was nagezien en in orde bevonden, décharge verleend. In plaats van Mr. A. R. Baas die om gezond heidsredenen genoodzaakt was te bedanken, werd als voorzitter gekozen de heer K. Brants, Hoofdinspecteur L.O. De heer E. G. Weniink werd als lid van het Bestuur herkozen, terwijl als nieuw Bestuurslid werd gekozen de heer R. Smit Jr.. in de plaats van den heer G. A. Harff, die wegens verandering van woonplaats, uit het bestuur trad. Tenslotte deed de heer M. Hoek eenige mede- deelingen omtrent zijn ervaring als celbezoe ker. De belangwekkende mededeelingen had den in hooge mate de aandacht der vergade ring. Het bleek dat het werk als celbezoeker een moeizame arbeid is, die echter weer zeer zegenvol kan zijn. Besloten werd te trachten de inleiding in het orgaan der Vereeniging ge plaatst te krijgen en tevens er een propagan- da-geschrift van te maken. Bij de rondvraag kwam ter sprake de zaak van uitbreiding van het ledental. Besloten werd, daartoe een propaganda-commissie te vormen. EERSTE KAMER, SENAAT GAAT VLUGGER WERKEN. SAMENWERKING VAN TRAMWEGEN IN DEN GELDERSCHEN ACHTERHOEK. 6 Februari. De Eerste Kamer zal deze week, nog; vóór de Tweede Kamer weer van haar Kerstrecès terug keert, de Algemeene Beschouwingen over de Rijksbegrooting voor 1934 houden, d.w.z. het z.g. politieke debat met de regeering voeren. Men is daarmede een maand vroeger dan ver leden jaar en ook heel wat vroeger dan een jaar daarvoor. Daarbij beleven we het dit jaar voor het eerst, dat in de Eerste Kamer, even als in de Tweede reeds lang het geval is, de spreektijd bij het politieke debat voor de ver schillende partijen werd gerantsoeneerd. Dat heeft aan deze zijde van het Binnenhof te meer beteekend, omdat in de Eerste Kamer de kleine partijen niet vertegenwoordigd zijn. Zoo is men overeen gekomen bij het politieke debat; de R.K. fractie 13 4 uur, evenals de Soc. Dem. fracties; de Chr. Hist., de Anti-Rev, de fracties van den Vrijheidsbond en die der Vrijz. Democraten elk 112 uur. Veel verschil in tijd is er dus niet gemaakt tusschen de groote en de kleine fracties. Met dat al zijn we er nu in ieder geval in eerste instantie, van de zijde der Kamer, in maximaal 912 uur door, terwijl het nog niet gezegd is. dat elke fractie geheel de haar toe gemeten tijd verbruikt. Dat behoeft trouwens ook niet. Het debat begon Woensdagmorgen, dus dan kunnen de Ministers Colijn en Oud Vrijdag aan het woord komen en loopt het debat deze week af. Wij begroeten dit pogen der Eerste Kamer, om niet achter te blijven in den goeden wil om op te schieten, met blijdschap. Wie gelijk wij. steeds met behoorlijke interesse, de de batten aan beide zijden van het Binnenhof moet pogen te volgen, kan de zelfbeperking- in het spreken, welke men zich daar oplegt, wel zeer waardeeren. Als „aanloopje" kwam de Eerste Kamer eerst nog bijeen in een der avondvergaderingen, waarvan zij het geheim bezit, om een kleiner ontwerp af te doen. Het betrof dat omtrent de samenwerking van tramwegen in den Gelder- schen Achterhoek. Het betreft hier geen fusie der betrokken tramwegen, maar wel een ex ploitatievorm. waardoor de sterkere (de Gel- dersche Tramwegmaatschappij) de andere steunt; één sterke tracht, met hulp der Re geering, drie zwakke zusters te helpen. Zulks in het belang der betrokken streek. Op 14 Decem ber j.l. heeft, na kort debat, de Tweede Kamer dit ontwerp z.h.s. aangenomen. En de Eerste Kamer deed thans hetzelfde. Al waren er ook hier wel enkele bezwaren, gelijk uit de schriftelijke gedachtenwïsseling was gebleken. Doch thans werd er niet over gesproken; zonder debat en zonder stemming ging het ontwerp onder den hamer door. De geheele vergadering duurde nog geen tien minuten. OBSERVATOR,

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10