NATIONALE DALADIER BEHAALT DE MEERDERHEID. CRITIEKE DAGEN TE PARIJS. WOENSDAG 7 FEBRUARI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 3 LEVENSVERZEKERING-BANK botterdam BUITENLAND. Driemaal de vertrouwenskwestie gesteld. Heftigi e scenes op straal. Verscheidene dooden, groot aantal gewonden. PARIJS. 6 Februari (V. D.) Er heerschte een nerveuse spanning vanmiddag toen de regeering-Daladier zich aan het parlement voorstelde. Toen de regeering de zittingszaal binnenkwam werd zij door de afgevaardigden der linkerzijde toegejuicht, terwijl afgevaar digden der rechterzijde opmerkingen maak ten. Minister president Daladier betrad direct het spreekgestoelte en las de regeeringsver- klaring voor. Hierbij werd hij herhaaldelijk van rechts geïnterrumpeerd, terwijl de lin- kerzijde dan met bijval antwoordde. Enkele malen moest Daladier zijn redevoe- rng even onderbreken, éénmaal was het rumoer zelfs zoo groot, dat de president der Kamer zich genoodzaakt zag de zitting te schorsen nog voordat de premier zijn ver klaring had afgelegd Na de hervatting der zitting kon de minis' ter-president zijn redevoering beëindigen. De socialisten hebben in hun heden ge houden fractiezitting besloten vóór de re geering-Daladier te stemmen. Zij hebben alle door hen ingediende interpellaties terugge nomen. Léon Blum zal slechts de houding van zijn groep vóór de stemming uiteenzetten. Voor de regeling van de orde op straat zijn extra maatregelen genomen. Niemand mag zich in de buurt van het Kamergebouw op houden, tenzij hij in het bezit is van toe gangsbewijzen voor de Kamer. Nadat de regeeringsverklaring in de Kamer was voorgelezen maakte de president van de Kamer bekend, welke interpellaties waren ingediend. De minister-president verklaarde accoord te gaan met de directe behandeling der in terpellaties van Dommange, Ibarnegaray en Franklin Bouillon, zoomede met die van de communisten, terwijl hij de verdaging eischte van alle andere interpellaties. Aan dit voor stel verbond Daladier de kwestie van ver trouwen. De Kamerpresident kondigde hierop aan. dat een voorstel was ingediend ter zake van hoofdelijke stemming. Aangezien hij evenwel de door dit voorstel vereischte handteeke- ningen niet kon lezen, moest de zitting even worden onderbroken. Na de hervatting der zitting verklaarde Bouisson. dat het voorstel reglementair is en om vier uur begon de stemming, welke on geveer 45 minuten in beslag nam. Nog nimmer is een regeeringsverklaring onder zulke onrustige omstandigheden voor gelezen als die van Daladier vanmiddag. Eenige afgevaardigden hebben geroepen: Vive Chiappe, terwijl de socialisten en com munisten zijn arrestatie eischten. Toen vervolgens afgevaardigde Henri Haye persisteerde bij zijn voorstel hoofdelijk te stemmen over de toelatng van zijn interpel latie, doch Daladier ter vermijding van over bodig tijdverlies voorstelde de behandeling van alle interpellaties te verdagen brak een ontzettend rumoer uit. Tardieu betrad hierop het spreekgestoelte, doch hij kon niet aan het woord komen. Den president bleef niets anders over dan de zitting opnieuw te schorsen. Na een korte pauze werd de zitting voort gezet. Tardieu protesteerde tegen de door den minister-president voorgestelde verdaging van alle interpellaties. Hij werd tijdens zijn toelichting voortdurend geïnterrumpeerd. Hierop werd overgegaan tot stemming over het voorstel te verdagen. De minister-presi dent had opnieuw de kwestie van vertrouwen gesteld. De premier zei de o.m. in zijn verklaring: Daladier's verklaring', „Sedert een maand heeft het schandaal dat uit eenige individueele zwake heden is ont staan, het werk van de Kamer verlamd, de partijen tegenover elkaar gesteld, het land gedemoraliseerd en de tegenstanders van de regeering gelegenheid te geven aanvallen te hervatten, die de waakzaamheid der repu blikeinen in het verleden kon afslaan. V/ij kunnen slechts uit deze atmospheer, waarin men niet ademen kan, komen, wan neer wij met moed en energie volledige klaar heid brengen. Tegenover het onrustige en verdeelde Europa bevestigen wij opnieuw den wil tot vrede en veiligheid van Frankrijk, welke po litiek in twee begrippen kan worden samen gevat: Internationale samenwerking en na tionale arbeid, trouw aan den Volkenbond en onze beproefde vrienden. In het bewustzijn, dat Frankrijk een te ondubbelzinnig bewijs van zijn streven naar vrede heeft geleverd dan dat het iets van het oordeel der volkeren te vreezen zou hebben, zullen wij noch uit blindheid, noch uit zwakheid de verantwoor delijkheid op ons nemen, ons land te zamen met geheel Europa in nieuwe rampen te laten lijden. De vrede is een ideaal. Het is niet vol doende dit ideaal slechts te wenschen, doch men moet het met eerlijk werken verwezen lijken. In moeilijke tijden hebben onze groote voor vaderen de energie gehad de democratische methoden te handhaven. Thans moeten de vereenigde republikeinen hun voorbeeld vol gen wanneer zij den bloei van een der wei nige nog in vrijheid geregeerde landen, die op de wereld zijn overgebleven, willen ver zekeren. In het belang van het vaderland doen wij een beroep op uw eensgezindheid", j Daladier in de meerderheid. PARIJS, 6 Februari. De Kamer heeft in haar zitting van heden de door den minister president Daladier aan het voorstel tot ver daging van alle interpellaties, behalve die van Dommange, Ybaroegaray, Franklin Bouillon en de communisten, verbonden kwestie van vertrouwen goedgekeurd met 283 tegen 196 stemmen. De Kamer heeft daarop met 322 tegen 204 stemmen haar vertrouwen uitgesproken in de regeering Daladier. Om half negen pl. tijd werd begonnen met de stemming over uit stel der behandeling van alle interpellaties. De regeering had bij dit voorstel opnieuw de kwestie van vertrouwen gesteld. Zij bleef op nieuw in de meerderheid en wel met 360 te gen 220 stemmen. De Kamer is verdaagd tot Donderdag. De betoogingen beginnen weer. PARIJS. 6 Febr. (V.D.) Op de Place de la Concorde hebben de betoogers hedenavond .een autobus in brand gestoken. De ruiten van de autobus werden ingeslagen en de glasscher ven benut als projectielen tegen de politie. Aan beide kanten vielen gewonden. Verschillende manschappen van de garde républicaine moesten zich met ernstige hoofdwonden on der geneeskundige behandeling stellen. Ook verschillende paarden wei-den gewond. Over de geheele linie werd de politie terug gedrongen. Teneinde de menigte te beletten de brug. die naar de Quay d'Örsay leidt te overschrijden en zich naar de Kamer te bege ven, bood zij de opdringende massa krachtig tegenstand en zag zich tenslotte genoodzaakt van de vuurwapenen gebruik te maken. Tegen acht uur werden een honderdtal schoten ge lost. Afgevaardigden en voetgangers vluchtten achter de groote ijzeren hekken van het Ka mergebouw. welke onmiddellijk gesloten wer den. Vele nieuwsgierigen namen de wijk in het ministerie van buitenlandsche zaken. De stemming is meer dan opgewonden, met steenen, knuppels en zelfs met scheermessen trekken de betoogers op de politie af. Tal van agenten van politie zijn gekwetst. Slagveld op het Place de la Concorde. Tegen 21 uur 30 liepen de betoogingen op het Place de la Concorde geleidelijk af. De demonstranten trokken in lange rijen langs de Madeleine, waar bereden garde républi caine verscheidene malen op de menigte in reed om deze te verspreiden. De Place de la Concorde biedt het uiterlijk van den daar geleverden strijd. Op drie plaatsen branden de overblijfselen van omgegooide auto's. Een soort barricade, die de betoogers gevormd hadden met uitgetrokken boomen en andere voorwerpen strekt zich uit tot dicht bij de brug. Af en toe ziet men een Roode Kruis wagen met gewonden over het plein rijden. Een paar ruiterlooze paarden galoppeeren zonder zadel en teugels voort, totdat zij dooi de politie gevangen worden. Het plein ligt bezaaid met stukken ijzer, glassplinters en steenen, die tot projectielen hebben gediend. Het ministerie van marine op den hoek van de Place de la Concorde en de Rue Royale vertoont nog de sporen van een bestorming, verscheidene ruiten zijn vernield. Terwijl een golvende menigte de politie handen vol werk geeft op de place de la Madeleine, rukt van de groote Boulevards een nieuwe stoet oudstrij ders op. wier vlaggen door de massa juichend worden verwelkomd. Luid schallende spreek koren juichen ononderbroken: „Vive Chiap pe". Voor het Théatre des ambassadeurs is weer een autobus, de derde reeds, in brand ge stoken. Op de Champs Eiysées demonstreeren oud-strijders en camelots du roi, de eersten dragen blauw-wit-roode vlaggen en opschrif ten mee. Een straatredenaar verklaart: „Wij willen geen partijen meer, wij willen geen be driegers in de Kamer. Wij willen slechts één éénig Frankrijk zijn, zooals wij zouden zijn, wanneer het tot een oorlog tegen de „boches" zou komen. Wij kunnen ons zelf regeeren. Naar de Kamer!" Na beëindiging van de Kamerzitting was het Kamergebouw bijna aan alle kanten door betoogers omringd. Hierop werd bevel ge geven de wandelgangen en de zittingszaal te ontruimen. Alle lichten aan den voorkant van het gebouw worden gedoofd en de vooringan gen naar de Kamer werden gesloten. De af gevaardigden, toeschouwers en journalisten, die deelgenomen hadden aan de zitting, moesten het gebouw aan den achterkant ver laten. Inmiddels is het op de Champs Eiysées we derom tot een heftige botsing gekomen tus- schen betoogers en politie. Er wordt weer ge schoten. Herhaaldelijk charges. PARIJS. 6 Februari. In de late avond uren ontstaan op de Champs Eiysées en de Place de la Concorde weer ernstige botsin gen. Bereden garde républicaine chargeert herhaaldelijk en wordt door de betoogers be kogeld met alle mogelijke projectielen. Op de groote boulevards is het tot botsingen gekomen tusschen een communistischen stoet en een afdeeling oudstrijders. De communis tische betoogers schreeuwden hun leuze „Chiappe in de gevangenis", terwijl de an dere betoogers schreeuwden: „Daladier moet neergeschoten worden". Na den kabinetsraad verklaarde de minister van justitie, dat hij een onderzoek zou in stellen tegen onbekenden wegens benadeeling van de veiligheid van den staat, ophitsin? tot moord, tot handtastelijkheden en brand stichting. Tienduizend man ter bewaking van Parijs. De onderstaatssecretaris van den minister president, Martinot-Deplat, heeft zich per soonlijk tegenover de demonstranten ge plaatst en toen men hem daarop persoonlijk tegenover de demonstranten geplaatst en toen men hem daarop aansprak verklaarde hij: „In zulke gevallen moet men zijn plicht doen. maar men doet het met een bloedend hart". De nieuwe prefect van politie van Parijs, Bonnefoy Sibour, die het optreden van de politie leidt, verklaarde: „Ik heb vandaag 10.000 man ter bescherming van Parijs tot mijn beschikking. Ik zal nog meer man schappen oproepen, wanneer dat in de eerst volgende dagen noodig zal zijn. De politie macht moet meester blijven van het ter rein". Om 10 uur werd voor het kamergebouw een afdeeling infanterie opgesteld om voor alle gevallen gereed te zijn. De incidenten van hedenavond hebben reeds tot protesten van kamerleden en stedelijke afgevaardigden geleid. De kamerleden, die Parijs in het parlement vertegenwoordigen, zijn, vergezeld door eenige gemeentelijke af gevaardigden naar den minister-president ge gaan, teneinde bij hem stappen te doen in verband met de onlusten. Een verklaring van Daladier voor de pers. Om 23 uur 15 (Fransche tijd) heeft de eerste minister Daladier de pers een verkla ring verstrekt, waarin hij zeide: „De oproep tot rust en koelbloedigheid, die de regeering hedenmorgen in de pers heeft gepubliceerd is door de oudstrijders opgevolgd, die gewei gerd hebben zich aan te sluiten bij beroeps agitatoren. Daarentegen hebben sommige patriottenbonden steeds weer opgeruid tot opstand, en getracht een coup de force uit te voeren tegen het republikeinsche regiem en Voor f 10.000 verkrijgt een 67-jarige vrouw- reen lijfrente van 1015,23 's-jaars (Adv. ingez. MedJ zijn met revolvers en messen gewapend tegen de politie opgetreden. Dank zij de kalmte en koelbloedigheid van de handhavers van de orde zijn deze aan vallen afgeslagen en hebben de onruststokers hun doel niet bereikt. De noodige maatregelen om iedere nieuwe poging te voorkomen, zijn genomen". Zes dooden, zeshonderd gewonden. Volgens de laatste mededeelingen van de prefectuur van politie zijn bij de betoo gingen van vannacht 600 personen gewond. Het aantal dooden wordt officieel op he denmorgen met 6 aangegeven. Het aantal ar restaties bedraagt ruim 300. Herriot gemolesteerd. ,Ee Jour" meldt dat Herriot, toen hij gis teravond het Kamergebouw verliet, door een groep betoogers is herkend en ingesloten en met vuistslagen en trappen bewerkt. Pas na eenige minuten kon hij door politiebeambten van zijn aanvallers worden bevrijd. Engeland. Simon over het ontwapeningsvraagstuk. De Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, sir John Simon, heeft aldus meldt Reuter uit Londen, in het Lagerhuis een uit eenzetting gegeven van het standpunt, dat zijn land ten opzichte van het ontwapenings- vraagstuk inneemt. De Britsche regeering, van oordeel, dat de tijd voor diplomatieke ge- dachtenwisselingen over deze kwestie thans voorbij is, acht het oogenblik gekomen voor het zoo snel mogelijk tot stand" brengen van een conventie. Met dit doel heeft zij haar witboek gepubliceerd, en zal de Lord Privy Seal, Eden, zijn reis naar de verschillende regeeringscentra ondernemen ten einde zich te vergewissen van de kans op het tot stand- komen dezer conventie. De Duitsche eisch inzake gelijk recht op bewapeningsgebied. zoo zeide de minister, kan en mag niet worden afgewezen, daar het weinig waarschijnlijk is, dat er vrede op aarde zal kunnen heersehen, wanneer men tracht een groot land en een groot ras als minderwaardig te behandelen. Deze aange legenheid dient in de te sluiten conventie te worden opgenomen. Evenmin zou het moge lijk zijn, door een draconisch besluit een op lossing te vinden, krachtens welke alle landen der wereld onmiddellijk alle wapenen, welke het verdrag van Versailles Duitsohland ont zegt. zouden moeten afschaffen. Wanneer er echter niet zeer spoedig een accoord wordt bereikt zal Groot-Brittannië zijn standpunt ten opzichte van de ontwape ning nader moeten bezien, daar het zich wel zou moeten afvragen of het zal leven in een wereld, waar de bewapeningen onbegrensd zijn. De incidenten bij de opvoering van ,,Coriolan". :en opstandige gemeenteraad. Het afscheid van Chiappe. (Van onzen Parijschen correspondent.) Parijs, 6 Februari. Toen we met den nachttrein nog de laat ste berichten over de gebeurtenissen van Zondag verzonden, was het reeds te laat om nog verslag uit te brengen over de histori sche opvoering van „Coriolan" in de Acadé mie Francaise. En toch moeten we daarop met enkele woorden terugkomen, wijl de op voering zulk een bijzonder karakter had, her innerend aan de stormachtige dagen, toen voor het eerst Hugo's „Hernani' werd opge voerd (zoo van toepassing op de politieke ge beurtenissen van die dagen) of van ..Ruy Bias". Met ..Coriolan", het scherpe Shakes- peare-drama is het nèt zoo gegaan: het heeft aanleiding gegeven tot de meest stormach tige manifestaties en de soirée leek eerlijk gezegd meer op een verkiezingsavond waarin de uiterste partijen in debat komen, dan op een voorstelling in het meest klas sieke van alle theaters. En naarmate men verder ging werd het minder nog een mani festatie ten gunste van Emile Fabre, den ontslagen administrateur (omdat men een eere-plaatsje moest vinden voor den politie man Thomé, die zijn vingers brandde in het Staviskv-«ch',r,'^Al). dan wel een gloeiende betooging tegen regeering en parlement. Toen eenmaal de kreet: weg met de dieven, was losgebarsten kwam er geen einde meer aan, moesten de acteurs hun spel onder breken. Men had, tegen elk politieverbod in, de zaal volgepropt. Minstens vijf honderd men- schen hadden nog een plaatsje gevonden, hoewel alles reeds was bezet en met spijt had men er nog even zooveel teruggezonden. Na tuurlijk werd dadelijk opgemerkt, dat Paul Reynaud, de oud-minister, een eerste plaats :nnam in een van de loges En de voorstel ling begon. Nauwelijks klonk de eerste ti rade (men weet hoe Shakespeare de afge vaardigden-uitbuiters hekelt) of daar klonk een salvo van applaus. Tusschen het eerste en tweede tableau werd het ernstiger. Op een van de balcons stond een meneer op, om het publiek toe te spreken. En werkelijk, in doodsche stilte luisterde men naar hem, hoe hij het beleid van de nieuwe regeering laakte, 'n Daverend applaus klonk en dadelijk daar op werd het van alle kanten een verwoed ge schreeuw, werd het „weg metgevolgd door de namen van de meest bekende poli tieke figuren. Zulk geschreeuw ontaardt al tijd in kleine vechtpartijen en elk oogenblik moest tusschenbeide worden gekomen. Een meneer, gedecoreerd met het Legioen van Eer, beneden in de stalles, kreeg een regen van koperen centen op zijn hoofd toen hij het verzoek richtte tot de hoogere rangen om wat stilte te bewaren. Waarop de man in quaest-ie al zijn interpellanten uitnoodigde op een duel. Het einde van de voorstelling was het in drukwekkendst. Als één man, en alsof het afgesproken werk was, stond het publiek op om met het geschreeuw: leve Fabre, leve Fabre, heen te gaan. Buiten was het nog héél lang rumoerig. Duizenden en duizenden ble ven bij den artistenuitgang wachten, om aan de artisten hun sympathie te betuigen, nu de sociétaires éérparig hebben verklaard, dat ze niets willen weten van een anderen administrateur en dat men zich niet door de politici iemand wil laten opdringen. Maar laten we dadelijk hieraan toevoegen, dat het voor ons bijna zoo goed als zeker is datEmile Fabre zal worden opgevolgd door Emile Fabre. We meenen er van over tuigd te kunnen zijn, dat Thomé zélf, na kennis te hebben genomen van de hostili teit van de Comédie en van het publiek, ver zoeken zal om van zijn benoeming te worden ontheven. En dat zou nog de beste oplossing zijn. Dienzelfden kant gaan we uit met het ge val: Chiappe en Renard. Toen Chiappe weigerde om het resident schap over Marokko aan te nemen (let wel dat deze post nog véél hooger is dan die van politieprefect) zat wel degelijk de gedachte er achter, dat men. gedwongen door de pu blieke opinie, genoodzaakt zal zijn, om hem ten spoedigste terug te roepen. En eerlijk gezegd zou dat in het minst niet verwonde ren. Hij moge politieke tegenstanders hebben en enkele vijanden in het politiecorps, maar de agenten, de brigadiers, de commissarissen en 't publiek zijn geheel met hem en straffe loos onderneemt men niet een actie tegen een man die méér dan iemand anders, méér .dan de meest invloedrijke politicus „een staat in den staat" was. Die sympathie, maar ook dat vertrouwen in een spoedige wending in den loop der zaken is heden op ondubbel zinnige wijze tot uiting gekomen in het Ho tel de ViUe en het feit alleen al dat de voor zitter van den Parijschen gemeenteraad zich gehaast heeft om persoonlijk zijn sympathie te gaan betuigen aan de scheidende prefec ten. en dat de gemeenteraadsleden eerbiedig te kennen geven, dat ze het feestmaal ter eere van den President van de Republiek en de Regeeringafbestellen, omdat men vreest dat onder de gegeven omstandighe den niemand zal willen aanzitten, is wel héél significatief. Zoo juist keeren we terug van het Hotel de Ville. In de wandelgangen heerscht groote opwinding. Voor de eerste maal zijn alle ge meenteraadsleden het roerend met elkaar eens en schijnen de linker-partijen zelfs vriendschap te hebben gesloten met hun po litieke tegenstanders. Een schrijven, een ma nifest, gericht tot den minister-president, draagt in een oogwenk de handteekening van meer dan 40 gemeenteraadsleden, die er ten sterkste op aandringen, om dadelijk èn Chiappe, en Renard weer in hun post aan te stellen. En voor het geval dit verzoek mocht worden afgewezen, overweegt men een extra-zitting, om daar niet verzoeken te doen maar eischen te stellen. Wat het gala diner van Donderdag betreft, met algemeene stemmen heeft men den voorzitter verzocht om aan het Elysée mede te deelen, dat het zéér wenschelijk is dat dat feestje niet door gaat. Maar in plaats daarvoor gaan inschrij- vingslijsten rond om een groot diner aan te bieden aan de heeren Chiappe en Renard. Het is precies elf uur wanneer de heer Chiappe, vergezeld van zijn vrouw, en om geven door zijn naaste medewerkers het pre- fecture-gebouw verlaat. Een enorme men- schenmenigte heeft al langer dan twee uren geduldig staan wachten om den prefect toe te juichen. Chiappe verbergt niet zijn ont roering. Dan richt hij zich ineens tot ons, tot de verzamelde journalisten: Kinderen, er zijn wel eens strubbelingen geweest tusschen de journalisten en de poli tie, zoo zegt hij, terwijl een paar dikke tra nen in zijn oogen opwellen, maar ik ben er van overtuigd, dat u het me niet kwalijk neemt, hè? Ik zou willen, dat u van mij een even goeden indruk bewaarde als ik van u allen. Laat me u nog één voor één de hand schudden. Alle politieagenten die in de prefecture- kazerne waren, zijn naar buiten gestroomd en brengen voor het laatst een saluut aan den prefect, die werkelijk altijd een vader voor hen is geweeset. En terwijl Chiappe in zijn auto stijgt, met een laatst: au revoir, mes enfar.ts, barst het enorme publiek los: Vive Chiappe. En dat alles is véél-beteekenend. Wat zal dat morgen geven? HENRY A. TH. LESTURGEON. Het witboek, zeide de minister vervolgens, wordt door ons niet beschouwd als een ideaal plan. dat het overbodig zou maken, rekening te houden met de verlangens en ae bezorgdheid van andere landen. Het is echter opgesteld in een streven naar werkelijkheids zin. De minister verklaarde, dat Eden zich zoo spoedig mogelijk naar Parijs, Rome. en Ber lijn zal begeven ten einde het Britsche stand punt uiteen te zetten en zich er van te ver gewissen, welke houding de andere regee ringen jegens het Britsche memorandum aannemen. Hongarije. Betrekkingen met Rusland hersteld. Naar het Hong. Korr.-Bureau uit Rome verneemt, is daar door den Hongaarschen ge zant en den Russischen ambassadeur een ver drag onderteekend, waardoor de diplomatieke betrekkingen tusschen Hongarije en de Sow- jet-Unie worden hersteld. DuitscMand. „Er zijn nog slechts Duitschers". Officieel wordt medegedeeld, dat Dr. Frick op grond van art. V van de Wet op de re constructie van het Rijk een verordening heeft uitgevaardigd, waarin wordt bepaald, dat de onderdaanschap van Duitsche landen vervalt. Van nu af aan bestaat nog slechts Duit sche staatsburgerschap (Rijksonderdaan). De regeeringen der landen treffen iedere be slissing op dit gebied van nu af aan namens en in opdracht van het Rijk. waarbij evenwel het Duitsche staatsburgerschap slechts mag worden verleend met toestemming van den Rijksminister van binnenlandsche zaken. Morgen wordt de verordening van kracht. GROOTE VERNIELINGEN IN BOVEN-ITALIë. ROME, 6 Februari (V.D.) Twee reddings colonnes uit Camerino zijn te Bolognola aange komen. De reddingsmanschappen hebben zich dagenlang moeten heenworstelen door 3 M. sneeuw. Zij werden veelal door lawines be dreigd, waarvan een de electrische leiding welke de mannen juist waren gepasseerd over een lengte van 3 K.M. vernielde. Bevestigd wordt dat 19 personen, vrouwen en kinderen, om het leven zijn gekomen. Hun lijken zijn geborgen. Voorts heeft men vier gewonden in veiligheid kunnen stellen. De bewoners van het plaatsje Bolognola zijn uit vrees voor nieuwe lawines naar Fiastra gevlucht. De sneeuwval houdt aan. Ook in andere deelen van de Apennijnen ligt de sneeuw buitengewoon hoog. In Umbrië zijn de telefoonlijnen vernield. Aan de Oost kust heeft een groote lawine de spoorlijn naar Campo di love bedolven. Gemeld wordt dat ten Oosten van Florence de sneeuw 3 M. en meer hoog ligt. Verder in het Zuiden stormt en regent het voortdurend. In de buurt van Potenza zijn 2 huizen in gestort. Twee personen werden gewond. MOTORTANKSCHIP IN DE LUCHT GEVLOGEN. VIER OPVARENDEN OMGEKOMEN. HAMBURG, 6 Februari. Het motortankschip Sturmvögel, is bij Norderney in de lucht ge vlogen. De Sturmvögel was in de Amster- damsche haven een bekend vaartuig. Ver scheidene malen heeft het in de Petroleum haven ligplaats gehad onder den naam ..Marga": niet lang geleden was dezen naam in Sturmvögel veranderd. Het scheepje, dat pl.m. 200 ton mat is in den ochtend van 2 Februari met een lading benzine van Am sterdam vertrokken met bestemming naar Berlijn. Naar men ons van de zijde van den havendienst mededeelt bestond de equipage uit 4 man; een kapitein een stuurman, een matroos en een motordrijver, allen Duitschers De Tel. meldt nog, dat twee Nederlandsche schepen ..Gratia" en .iudor" vergeefs hebben getracht hulp te bieden. De vier opvarenden zijn om hei leven ge komen. DR. FRICK OVER DE ARIëR- PARAGRAAF. BERLUN. 6 Februari (V.D.) De Rijks minister van binnenlandsche zaken, dr. Frick heeft tot de hoogste Rijksautoriteiten, de Rijksstadhouders en de Landsregeeringen een schrijven gezonden, waarin hij constateert dat de Duitsche Ariërwetgeving uit volks- en staatkundige overwegingen noodzakelijk Aan de andere zijde heeft de Rijksregeering zich zelf zekere grenzen gesteld. De Duitsche Ariër-wetgeving zou in binnen- en buiten land juister worden beoordeeld, wanneer deze grenzen overal in acht zouden worden genomen. In het bijzonder is het ongewenscht ja zelfs bedenkelijk, wanneer de principes der z.g. Ariër-paragrafen in de Rijkswet tot her stel van het Beroepsambtenarencorps, dat veelal als voorbeeld werd gesteld, zouden worden uitgebreid tot gebieden waarvoor zij geenszins zijn bestemd. Dit geldt in het bij zonder, zooals de nationaal socialistische regeering steeds weer heeft verklaard, voor het vrije bedrijf. De Pruisische minister van Binnenlandsche Zaken heeft de aan hem ondergeschikte auto riteiten aangeraden dit standpunt van den Rijksminister nauwkeurig na te leven.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5