Ü.A.ë 1 WOENSDAG 7 FEBRUARI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 7 LETTEREN EN KUNST HET TO ON EEL. Een Clinge-Doorenbos-Avond. Men moet toch wel over bijzondere gaven beschikken, om zooals Clinge Doorenbos geheel alleen, enkel met „praatjes en liedjes" een vrij leege zaal zoo in de stemming te brengen, dat het publiek na ruim 21/2 uur nog niet van weggaan wil weten en nog om twee toegiften vraagt. Zijn het de liedjes van Clinge Doorenbos, die het zoo doen, dat het publiek er maar niet genoeg van kan krijgen? O zeker, ze zijn vlot, geestig, gevoelig, ad rem, alles, wat u maar wilt, maar met liedjes alleen houdt men niet een zaal bijna 3 uren lang geboeid. Is het de voordracht? Wanneer men Clinge Doorenbos in zijn voordracht vergelijkt met een Louis Davids, dan moet men wel er kennen, dat de laatste het in alle opzichten wint. Davids weet met een minimum van middelen een maximum van effect te berei ken; hij is sober in zijn gebaren, maar elk ge baar is raak en expressief, hij heeft slechts weinig stem en hij weet toch door voortreffe lijke articulatie en dictie alles uit een lied te halen, wat er in zit en soms zooals in „Restanten" e;roote kracht te ontwikkelen. Clinge Doorenbos is druk en bewegelijk en in zijn voordracht veel minder beheerscht. Hij loopt, draaft, springt, ja danst op de planken en heeft de heele breedte van het tooneel noodig, terwijl Louis Davids met een vierkan ten Meter tevreden is. Hij souligneert eiken zin met een gebaar en doet daardoor voor het juiste effect soms twee maal te veel. In het kort: Davids is in zijn voordracht artist, Clinge Doorenbos dilettant. En toch heeft ook hij vol komen macht over zijn publiek, weet hij waarom het hem voornamelijk te doen is stemming te wekken en gezelligheid in de zaal te brengen als maar weinig anderen. Is het dan door zijn praatjes? Ze zijn levendig, be schaafd, onderhoudend, gemoedelijk, leuk ja dat woord vooral past bij Clinge Dooren bos maar voldoende verklaring voor zijn groot succes is dat nog niet. Het is volgens mij de opgewektheid, de fleurigheid, de zonnig heid van den voordrager, die het hem doet. Men behoeft er geen oogenblik aan te twijfe len, of Clinge Doorenbos dat werk niet met het grootste genoegen verricht. Men ziet het dui delijk: hij heeft er zelf pleizier in, hij houdt er van om voor het publiek op te treden en hij geeft zich volkomen, alsof hij er pas mee be gint en het niet jaren al heeft gedaan. Er is geen moment van inzinking, hij draagt voor ,.con amore", altijd even levendig, altijd even opgewekt en vroolijk. Men krijgt sterk den in druk een gelukkig mensch op het toonel zien, er gaat iets zonnigs van hem uit, dat prettig en vroolijk stemt. Dat is volgens mij het geheim van Clinge Doorenbos' succes. Hij ver overt er zijn publiek mee, dat één avond tegen over zulk een tevreden, gelukkig, opgewekt mensch al zijn zorgen vergeet en weglacht. Clinge Doorenbos was gisteravond in onzen Stadsschouwburg bijzonder goed op dreef en dat, terwijl zooals ik reeds schreef de zaal toch vrij leeg was. Maar zie daar nu het karakteriseerende van Clinge Doorenbos, dat hij geen oogenblik den indruk wekt, alsof die slechte opkomst van het publiek hem teleur stelt. Hij is er des te hartelijker om tegenover de aanwezigen en het is, alsof hij door zijn optreden wil vergoeden, wat wij door de vele leege stoelen aan gezelligheid moe ten ontberen. Ja, men zou bijna zeggen, dat 't hem genoegen doet, dat de zaal niet vol ler is en hij verzeker ons en het maakt den indruk, alsof hij het meent ook dat wij een „prettig publiek" zijn, omdat wij zoo goed en zuiver reageer en en er zoo'n contact is tusschen de zaal en hem. En zoo is er bin nen enkele minuten de stemming die nood zakelijk is. Clinge Doorenbos was gisteren onvermoeid en hij gaf ons van het beste van zijn rijk re pertoire. Ik noem hier het gevoelige lied van den orgelman fijn van gedachte en uitwer king zijn met geestdrift voorgedragen lof lied op het Nederlandsch Fabrikaat, dat wel dra op de gramofoonplaat zal worden „vast gelegd", zijn geestig liedje van den kruier van Laren, zijn ode op de oude huisklok een zeer goed lied het grappige „Zeg het in cijfers" en het daarbij aansluitend „Zeg het met bloemen" met die geestige pointe van de vetplant het komische opstel met de vele vermakelijke woordspelingen over de koe en niet te vergeten de radio-potpour ri, die hoewel wat te lang uitgesponnen het geestigst was en waarmee hij de men- schen tranen heeft dóen lachen. Natuurlijk ontbraken ook nu weer niet de liedjes, die zijn groote voorliefde hebben: Doe je blauw tje nog eens an! de ode aan het draaiorgel en dit laatste als toegift De Stoel met de bloemen van blauw. Clinge Doorenbos had als altijd te Haar lem een uitbundig succes. Een groot aan deel in dat succes had mevrouw Clinge Doo renbos. Men moet wel bijzonder muzikaal zijn om een zoo weinig muzikaal man ais Clinge Doorenbos zoo te begeleiden. Van haar zou ik niet gaarne durven zeggen, dat zij een „di lettante" is. Het is altijd weer bijzonder knap wat zij in alle bescheidenheid op zulke avonden presteert. J. B.SCHUIL. MUZIEK. CONCERT DER H. O. V. Solist: CEORCE VAN RENESSE. Wanneer ik ditmaal mijn verslag bij den so list begin, is het, omdat het concert van Dins dagavond voor het grootste deel in het teeken van Renesse's artistieke persoonlijkheid en van zijn uiterst virtuoos, manlijk krachtig, fijn geschakeerd spel heeft gestaan. Het ge beurt zelden dat een solist- twee groote concer ten op één avond voor zijn rekening neemt; de meesten maken er zich wat gemakkelijker af, zelfs als zij een hoog honorarium voor hun prestatie ontvangen, (wat bij onze H. O. V. natuurlijk uitgesloten geweest is.) Het record in dat opzicht wordt geslagen door sommige vocale solisten, die enkele minuten zingen met orkest al ruim genoeg vinden om hun lang niet malsche pretenties te doen gel den. Een concert van Liszt of een van Mo zart is een heel normale pianistische dosis; een van Brahms of Rachmaninoff mag als een groote gelden. George van Renesse gaf haast het dubbele: Mozart vóór, Rachmani noff na de pauze. De pianist hield in Mozart's d-min.-concert de lijn strak. Zij had eenige ontspanning kunnen verdragen zonder slap te worden, maar er zat consequentie in Renesse's opvat ting. Vermoedelijk bracht die ook mede, om de cadensen tot het uiterste te beperken, ten einde de groote lijnen der compositie niet te onderbreken. Een drievoudige bloemenhulde gewerd den pianist na zijn Mozartvertolking. En toch was deze vertolking nog slechts het voorspel voor een andere, die mnemo- en klavier-tech nisch heel wat meer eischen stelde: die van Rachmaninoff's 2de Concert. We hebben dit vrij veel gespeelde werk meermalen op con certen der H. O. V. gehoord; echter nimmer te voren in zulk een ontplooiing van physïeke en psychische kracht als Renesse te hooren gaf. Er waren momenten in zijn spel, die aan dat van een Horowitz deden denken en ik werd weer ver sterkt in mijn reeds enkele jaren geleden ge vestigde en geuite meening, dat onze jonge landgenoot in klaviertechnisch opzicht het tegen de meeste internationale grootheden der huidige generatie gerust kan opnemen, en dat alleen zijn Hollanderschap hem verhin dert in ons land dezelfde waardeering te vinij den die aan Russen en Polen, Franschen en Hongaren ten deel valt. Zou het niet in den geest van dezen tijd liggen om ook eens mu zikale Olympiades te organiseeren? Maar dar een internationale, neutrale jury! Het pianoconcert van Rachmaninoff ver toont veel stijleigenschappen welke met die van Tchaikowsky verwant zijn. En zoo sloot zich diens „Ouverture Solennelle 1812" er zeer geschikt bij aan. Deze ouverture is een gelegenheidscompositie, in 1881 voor de inwij ding van een kerk te Moskou geschreven, en eigenlijk voor uitvoering op een groot plein, dus in de open lucht bestemd. De partituur eischt ook nog een afzonderlijk blazerscorps, dat bij een uitvoering in een zaal achterwege moet blijven. Het schijnt dat het werk nooit tot uitvoering gekomen is op de wijze zooals de componist bedoeld had. De inslag van Fransche en Russische volksliederen maken het voor groote nationale herdenkingsdagen in niet-Russische landen natuurlijk onge schikt. De drie hoofdafdeelingen, waarin de compositie zich laat verdeelen, schilderen nood, strijd en zege en hebben betrekking op den mislukten veldtocht van Napoleon en zijn leger tegen Rusland. De componist heeft al de orkestrale techniek, al de hartstocht, die men in zijn beste werken aantreft, ook in zijn op. 49 neergelegd en zoo is een werk ont staan dat in belangrijkheid ver boven een ge wone gelegenheidscompositie uitsteekt. We mogen Frits Schuurman erkentelijk zijn, dat hij dit veeleischende stuk op het pro gramma heeft durven brengen en op een spoedige herhaling hopen. We mogen ook zijn samenwerking met den solist loffelijk vermelden. Er viel zoowel bij de klavier concerten als bij de ouverture meer te genie ten dan bij Beethoven's 2de Symphonie die het eerste programmanummer vormde en waarin nog al veel onevenwichtigheid en haastigheid heerschten. Overigens was het programma wel wat te lang, Een groote sym phonie, twee groote pianoconcerten en dan nog een orkestwerk van grooten omvang: dat is wat veel voor één avond. Echter was er tot het laatst toe een stijgende spanning, zoodat het vrij talrijk opgekomen auditorium aan het slot den uitvoerders een warme ovatie bracht. K. DE JONG. Uitvoering door vioolleerlingen van Jan Hoeben. Het dappere kereltje, dat nog maar nauwe lijks zijn arm kon rekken tot den hals der viool, was aangewezen! om den avond te openen. Zijn grappige handigheidje met de losse snaren en de daartusschen gestrooide heele en halve tonen was op 't verloop van den avond van heel veel invloed. De andere kleinen, de grooteren, de grooten en de grootsten speelden nu opmerkelijk rustig, of zoo ze 't niet heelemaal waren zij kon den althans hun aandacht vrijwel geheel bij hun werk houden een enkeling uitgezon derd. die aan voetballen of zoo iets dacht, en zijn vrijbuiterij moest bezuren met van zijn vriendjes leelijke opmerkingen te moeten accepteeren. Zij schenen 't nogal erg te vin den, wellicht omdat het juist zoo'n goed stuk was, van Moffat. Mooie stukken waren er nog heel wat meer, b.v. van Telemann, van Loeillet, van Handel, van Nardini. Moffat kwam later nog tweemaal en bracht het er beide keeren bijzonder goed af. Van de andere stukken gold dit niet altijd. Want al mag 't waar zijn, dat bij de oude meesters de noten niet altijd moeilijk zijn te spelenmen moet ze nu eenmaal anders spe len dan zoo'n luchtig stukje lunchmuziek, waarmee je met een beetje handigheid in 't vibrato soms gemakkelijk wat leuks bereikt.. De veel gehoorde zegswijze „voor het kind is slechts het allerbest goed genoeg" heeft nog een pendant ook, die luidt: „dit is niets voor kinderenIk wilde maar zeggen, dat 't mij allerminst hindert als van een Schülerkon- z'ert de noten er niet alle uitkomen en het tempo niet heelemaal juist is: 't is de leer ling die een staal geeft van zijn nog onrijpe kunnen. Maar bij Handel heb ik geen oog voor „de handige manier waarop de jonge leerling het er af brengt" Voor 't overige waren de stukken goed ge kozen, zoodat daar de leerlingen niet veel meer kregen te verwerken dan men redelij kerwijze mocht verlangen. Opmerkelijk was alweer, dat de muzikaal ste leerlingen ook tevens de handigste ble ken. Bij hen was de stokvoering, zooals men zich die maar kan wenschen; zij ook kwamen met geringere inspanning heen over de moei lijkheid, om bij minder goede houding der linkerhand in de eerste positie toch draaglijk te intoneeren. In dit verband wijs ik er op, dat in de hoogere posities het spel aanstonds veel gemakkelijker zuiver werd. Het concer tino van Portnoff was een voorbeeld, dat de juistheid van deze bewering staafde. Van de gelegenheid tot pauseeren 'maakten de leerlingen gebruik om toebereidselen te treffen tot het brengen van een fraaie bloe menhulde, als uiting van dankbaarheid aan den leermeester. De heer Hoeben begeleidde zelf alle stukken aan den vleugel. G. J. HALT. In 't verslag over „Kunstkring Heemstede" staat aan 't slot: „het strijkkwartet voorziet in een dringende behoefte". Hier leze men: het Strijktrio (met name het Baarlemsche Strijktrio), enz. K. JACQUES DE BOER f Te Amsterdam is op 85 jarigen leeftijd overleden de oud-tooneelspeler Jacques de Boer, die indertijd in de Nederlandsche too- neelwereld een zeer bekende figuur is ge weest. In 1897 heeft hij afscheid van het tooneel genomen. -f TËNTOONSfELUHS .AMSTERDAM 9% IK FEBRUARI 1954 GEOPEND VAN SO V.M.-SuM. EN VAN NJ-1-ION.M. SLUITING ZONDAG I8FEBR 5U.hh (Adv. Ingez. Med.) UIT DE OMSTREKEN BENNEBROEK „HET WITTE KRUIS" Door de afdeeling Bennebroek-Vogelenzang en Omstreken van bovengenoemde vereeni- ging werd Dinsdag in Café „Graaf Floris" te Bennebroek een ledenvergadering gehouden onder leiding van Dr. P. van Aalst. Uit het jaarverslag vernamen we, dat het ledental achteruit was gegaan, dat door de wijkver pleegster Mej. Van Beekum 2731 gewone be zoeken waren afgelegd en voor de T. B. C.- bestrijding 486. Met medewerking van de armbesturen kon den de noodige middelen worden verstrekt en bij alle aanvragen hulp worden verleend. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten f 3586.22 bedroe gen en de uitgaven f 3111.15 dus een batig saldo van f 475.07. Namens de financieele commissie werd door den heer Blok medege deeld, dat alles in de beste orde was bevon den. Het voorstel van de commissie om aan den penningmeester, den heer J. van Lierop, op de meest eervolle wijze décharge te ver- leenen, werd aangenomen. De secretaris, de heer H. A. van Waveren, werd tot bestuurslid herkozen. Tglt afgevaardigden naar de ailgemeene vergadering werden gekozen de heeren J. F. van Lierop en H. A. van Waveren en als re serve de heer W. A. Philippo. Het bestuur deelde mede, dat van den minister van So ciale Zaken bericht was ontvangen, dat bij de T. B. C. bestrijding bezuiniging moet wor den betracht en dat de Rijkssubsidie wordt verminderd,hetgeen voor de afdeeling een tegenslag beteekent van f 120.80. Bij de rondvraag zei de voorzitter dat moet getracht worden de kasmiddelen te verster ken, daar de financiën achteruit gingen, waarop de heer C- Blokker vroeg of er niet een bazar kon worden gehouden. Hierop werd medegedeeld, dat er reeds een damescomité bestond, dat met gunstig resultaat werkt. HEEMSTEDE JAARVERGADERING V.AHA. De afdeeling Heemstede van de V.A.R.A. houdt Donderdagavond 8 Februari haar jaar vergadering in Hotel van Ree aan de Camp- laan. Op de agenda staan o.a.: Jaarverslagen van secretaris en penningmeester; Spreekbeurt Oom Henk; Bespreking omroeprapport; Ver kiezing van voorzitter, len en 2en secretaris; Vorming reis- en spaarkas, enz.; Rondvraag en Sluiting. IJMUIDEN BESOMMINGEN Trawlers: Knikker IJM 4 245 manden, f 2070. IJselmond IJM. 380 manden f 2260. Sperwer IJM 133 80 manden f 1880. Petten UM 349 240 manden f 2370. Walrus IJM 28 100 manden f 1440. Zeehond IJM 70 105 manden f 1690. Clasina Luther IJM 59, 360 manden f 2390. Hercules IJM 196 670 manden f 2960. Ewald IJM 48 400 manden f 2640. Loggers: KW 140 f 460: KW 163 f 680; KW 56 f 910; KW 41 f 970; KW 49 f 820, KW 52 f 670. MARKTPRIJZEN. Tarbot per KG. f 0.85—6.75 Griet per 50 KG. f 26—14. Tong-en per KG. f 1.05—0.68. Groote schol per 50 KG. f 179. Middelschol per 50 KG. f 15—f 11. Zetschol per 50 KG. f 19—f 13. Kleine schol per 50 KG. f 19—f 6.50. Bot per 50 KG. f 6—f 4. Scliar per 50 KG. f 13—f 3. Tongschar per 50 KG. f 30f 24. Rog per 20 stuks 11—f 4.50. Vleet per stuk f 2.60f 2.09. Kleine poon pér 50 KG. f 15f 8. Groote schelvisch per 50 KG. f 25f 17.50. Middelschelvisch per 50 KG. f 24f 18. KI. middelschelvisch per 50 KG. f 20—f 11.50. Kleine schelvisch per 50 KG. f 13.50f 5.85. Kabeljauw per 125 KG. f 42f 15. Gullen per 50 KG. groote f 15f 8.50, kleine f 13.50f 5.40. Leng oer stuk f 1.60—f 0.40. Heilbot per KG. f 1—f 0.70. Wijting per 50 KG. f 5—f 1.10. Koolvisch per stuk f 0.72—f 0.07. Versche haring per kist f 6.50. KI. middelhake per 50 KG. f 42f 41. Kleine hake per 50 KG. f 28—f 16. HILLEGOM DE AUTOMATISEERING VAN DE TELEFOON. EEN BEZICHTIGING VAN HET NIEUWE BEDRIJF. De twee nieuwe centrales te Hillegom en Bennebroek omvatten elk een locale automati sche centrale waar de locale verbindingen en de verbindingen met de aangeslotenen in de automatisch te bereiken netten tot stand ge bracht worden en de benoodigde apparatuur om het z.g. „inkiezen" in de netten door de telefonisten te Haarlem mogelijk te maken. Te Hillegom is de centrale ingericht voor 800 abonné's (nu ongeveer 400 aangeslotenen) en te Bennebroek voor 300 abonné's (nu onge veer 100). Een en ander kan zonder verbou wing verder uitgebreid worden. Bovendien is het kabelnet aanmerkelijk uitgebreid terwijl alle geleidingen in deze kabels zijn onderge bracht. In Hillegom zijn 8 kabels met een ca paciteit van 1500 dubbeldraden, in Benne broek 3 met 500 dubbeldraden. Via een kabel- verdeeler gaan alle draden in groepen naar een ijzeren raamwerk, de hoofdverdeeler, in de automatenzaal. In deze zaal zijn alle ap paraten opgesteld noodig voor de door de aangeslotenen verlangde verbindingen, zoo als zoekers, kiezers, relais, schakelaars, klin ken, lampen, kabels en draad in verbijsterend groote hoeveelheden, alles in groote regel maat. Al deze onderdeelen zijn gemonteerd op ijzeren rekken die ongeveer 1 Meter van eikander staan. Hierop zijn ook de gesprek- kentellers gemonteerd (voor elke aansluiting één). En zoo zouden er nog duizend en één technische bijzonderheden te vermelden zijn. Het geheele bedrijf is ondergebracht in een steenen gebouw achter het Postkantoor. On der den grond bevindt zich een groote kelder waarin een ketelhuis met twee verwarmingen, één voor den zomer en één voor den winter. Met het oog op den vochtigen poldergrond moet namelijk ook gedurende de zomermaan den gestookt worden om de fijne toestellen voor storing te vrijwaren. Hier komen ook de kabels naar binnen. In de machinekamer is nog een gelijkrichter voor het laden der beide accumulatoren elk met een spanning van 48 volt. Verder een wek- en signaalmachine voor het leveren van den wekstroom en de ver schillende „zoem"-tonen, die de aanvrager via den microfoon verneemt. Het geheel is aangesloten op het electrische net, maar om stagnatie te voorkomen indien bij het electriciteitsbedrijf storing optreedt, bevindt zich gelijkvloers een accu-kamer waarin geheele batterijen accu's zijn opge steld. Bij een eventueele storing wordt het geheele bedrijf automatisch op deze accu's overgeschakeld die voldoende capaciteit heb ben voor een dag stroomlevering. zoodat stag natie practisch uitgesloten is. Deze kamer is geheel zuur- en stofvrij, ook al om storing te voorkomen. Voorloopig blijft één persoon aanwezig om de abonné's die met het oproepen nog niet vertrouwd zijn voorloopig te helpen, maar ook deze verdwijnt. Te Bennebroek is nie mand meer aanwezig. De chef van den technischen dienst, Ir. Uitermark gaf een uitgebreid overzicht van het groote werk dat hier en te Bennebroek was tot stand gebracht en dat nu op het punt stond om in bedrijf te worden gesteld. Er is nu weder een gedeelte van het zoogenaamde driemaal vijf-jaren-plan tot stand gekomen. Van de onderhanden zijnde districten Haar lem, Utrecht en Arnhem is Haarlem het verst gevorderd. Hopenlijk is IJmuiden in den zo mer van 1934 ook automatisch. Het te Haar lem in werking zijnde systeem is reeds van 1924, maar verwacht wordt dat over één of twee jaren ook daar alles zich aan den nieu wen toestand zal hebben aangepast. Een en ander werd toegelicht door een kaart. Dinsdagmiddag te een uur is zonder eenig officieel vertoon of toespraken het oude hand bedrijf uitgeschakeld en de nieuwe centrale in werking gesteld. En hiermede zijn de tele foon-dames ook uitgeschakeld en nu hooren wij dus inplaats van het vriendelijk „hallo" een zoem-toon. Der Mohr hat seine Schuldig- keit ge tan! Naar wij vernemen zijn alle dames over geplaatst naar Amsterdam. Met het oude vrijkomende materiaal wor den inrichtingen in andere plaatsen, die nog niet aan de beurt zijn om geautomatiseerd te worden, uitgebreid. SPORT EN SPEL. ZWEMMEN DE INT. ZWEMWEDSTRIJDEN IN DENEMARKEN. EEN NABESCHOUWING. Een speciale V. D.-verslaggever schrijft 4 Februari uit Aarhus: Als deze regels onder de oogen van de lezers komen, is het heugelijke nieuws reeds bekend: Het kranige Rotterdamsche zwemstertje Willy den Ouden is er tijdens den toer in het hooge Noorden in geslaagd het wereldrecord over 100 yards voor dames, dat op naam stond van Helen Madison te verbeteren, daarmede in het bezit komend van haar vierde wereld record. Eerlijk gezegd had niemand erop gerekend, dat Willy's poging zou slagen, temeer, omdat zij erg gehandicapt was door een voeteuvel. Maar hiermede bleek het, toen puntje bij paaltje kwam, nogal los te loopen. Er heerschte groote spanning in het tjokvolle zwembad, toen Willy den Ouden het water ingleed. Zij startte in een zeer hoog tempo, zwom regelmatig en maakte een prachtigen eindspurt. Toen medegedeeld werd, dat haar poging gelukt was en dat zij den fameuzen tijd had weten te maken van 59.8 sec., barst ten het applaus en de toejuichingen los. De ovatie hield minutenlang aan. Niet minder fraai was het resultaat, dat de veelbelovende Scheffer wist te bereiken op de 100 Meter vrije slag. Hij had het lang niet gemakkelijk tegen zijn Deenschen tegen stander J. Christensen, met wien hij een vinnigen nek-aan-nek race voerde. Scheffer was niet geheel Ingesteld op den Deenschen i starter en vertrok dan ook een halve seconde te laat. Niettemin haalde hij Christensen bijna geheel in en tikte handslag achter hem aan, met het minieme verschil van één tiende seconde! Geweldig was het enthousiasme van de toeschouwers, toen bekend werd gemaakt, dat Christensen het Deensche en Scheffer het Nederlandsche record had verbeterd, dat zü resp. op 1 min. 2.4 sec. en 1 min. 2.5 sec. brachten. Jopie Selbach zwom op de voor haar nieuwe baan schitterend. Na 350 Meter lang de lei ding te hebben gehad, moest zij met een handslag de meerderheid erkennen van de sterke Deensche. Lily Andersen maakte op de 400 Meter vrije slag een tijd van 5 min. 42.6 sec. Mej. Selbach deed er één tiende seconde langer over. Haar tijd is buitenge woon goed, als men nagaat, dat het Euro- peesch record, dat op naam staat van me vrouw Philipsen—Braun 5 min. 42 sec. be draagt. Fransje Hessel zwom niet zoo goed als wij van haar gewend zijn. Zij werd. zooals ge meld, derde achter Else Jacobson en Inge Kra^h' V4- Het zwembad is zeer modern ingericnt en gevuld met gereinigd zeewater, waarvan onze zwemmers veel last hadden, omdat het pijn in de oogen veroorzaakte. Na afloop der wedstrijden heeft de burge meester van de stad aan officials en deel nemers in Hotel Royal" een souper aange boden. De Nederlandsche consul te Aarhus. de heer Sardemann, heeft zich buitengewoon verdienstelijk gemaakt; hij liet het den zwemmers aan niets ontbreken. Onze land- genooten zijn nu naar Kopenhagen, om daar deel te nemen aan de internationale zwem wedstrijden op 9 en 11 Februari. Naar wij vernamen was het zwembad daar reeds geheel uitverkocht (1000 plaatsen). Er waren niet minder dan 2200 kaarten aange vraagd! VOETBAL FRANKRIJK B—NEDERLAND B Uit Parijs: De internationale wedstrijd Frankrijk BNederland B wordt op 10 Mei a.s., dus op denzelfden dag, dat te Amster dam de match Nederland—Frankrijk plaats heeft, te Lille i AUTOMOBILISME HET WERELD-UURRECORD VERBETERD. Uit Londen: De bekende Engelsche courreur G. E. T. Eyston is er thans, na herhaaldelijk mislukte pogingen, in geslaagd het wereld uurrecord, dat met 213.839 K.M. op naam stond van den te Monza om het leven geko men Graaf Czaikowski te verbeteren en te brengen op 214.064 KM. Tijdens dezen record- rit verbeterde Eyston eveneens de wereldre cords over 100 en 200 mijl, welke ook op naam stonden van Czaikowski, en bracht deze resp. op 214.015 en 214.109 KM. (gemiddelde uur- snelheid). SCHAKEN H. S. G. 4—HAARLEM N. 2. Dinsdagavond is de afgebroken partij van bovengenoemden wedstrijd voortgezet met als resultaat, dat de heer J. A. A. Hoeben (Haar lem-N.) de partij won van Plandzaat (H.S.G.) De totaal uitslag is hierdoor 55 geworden. WATERPOLO. A. Z. 1870—HAARLEM (2—4). Dinsdagavond speelde Haarlem een vriend- schappelijken wedstrijd tegen de Amsterdam- sche Zwemclub 1870, in de vernieuwde inrich ting aan den Heiligeweg. Beide ploegen tellen invallers. Haarlem speelt in een geheel gewijzigde opstelling, waardoor het samenspel in het begin nog al wat te wenschen overlaat. Het spel golft beur telings vlug heen en weer, zonder dat er in de eerste helft gescoord wordt. Na de rust komt de Haarlem-voorhoede beter op schot: zij profiteert van een inzin king bij A. Z. Geleidelijk wordt de score tot 04 opgevoerd, waarbij twee mooie doelpun ten van Van Hemsbergen. A. Z. wijzigt haar opstelling; zij verkleint haar achterstand met een doelpunt binnen de 2 meterlijn. en door een ver schot. Met 2—4 komt het einde. DAMMEN. DEN HELDER I—HAARLEM II. Voor de competitie 2e klasse van den Ned. Dambond, district Noord-Holland, soee'de de Damclub Haarlem haar laatsten wedstrijd te gen de Damclub Den Helder, met den volgen den uitslag: Den Helder IHaarlem II: J. StollJ. Lycklaana 11 D. C. W. Rab—H. A. van Abs 2—0 D. DisselA. M. Berghuys 11 A. A. BremerJ. P. Exel Jr 11 A. SlortG. Elzing 20 L. Simons®M. van Leeuwen 11 A. J. JoséC. van der Werff 20 P. Kwast—J. P. Exel Sr 1—1 P. J. SmolenaarsB. Gabriël 11 G. H. C. GroenemeijerA. Russ 02 Totaal 128 DE COMPETITIES DERDE KLAS. Dinsdag 13 Februari zal de competitie aanvangen. Voor Haarlem en omstreken zijn de volgende clubs ingedeeld: Bennnebroek, Haa'rlemsche Damclub IV en IJmuiden III en IV. Er zal een dubbele competitie gespeeld worden. Voor Zaandam en omstreken hebben 8 clubs ingeschreven. De kampioenen der af- deelingen komen om het clubkampioenschap derde klas van den heelen Districtsbond uit. De tientallen van D C. IJ. zullen reeds 13 Febr. tegen elkaar uitkomen. MARKTNIEUWS COÖP. CENTRALE EIERVEILING Purmerend, 6 Febr. 1934 Aanvoer; 40.000 eendeneieren f 3.60f 3.85 per 100 stuks. 90.000 kippeneieren; 7080 KG. f 4.10 f 4.60; 65—66 KG. f 3.10—f 3 30; 63—64 KG. f 3—f 3.30; 60—62 KG. f 2.80—f 3.20; 58—59 KG. f 2.70—f 3; 56—57 KG. f 2.60—f 2.90; 53—55 KG. f 2.50—f 2.70; 50—52 KG. f 2.40— f 2.60. Oude kippen per stuk f 0.65—f 1.30; jonge hanen f 0.70—f 1.25; oude eenden f 0.60—f 0.75 Oude kippen per kilo f 0.50—f 0.35, jonge hanen f 0.55f 0.65

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 7