De burgeroorlog in Oostenrijk. 3 Verwoede gevechten in Weenen Talrijke dooden en gewonden. en de provincie. Rustige stakingsdag te Parijs. Het ontwapeningsdebat in het Lagerhuis. DINSDAG 13 FEBRUARI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD' BUITENLAND. De Soc. Dem. Partij ontbonden. Starhemberg mobiliseert de Heimwehr. WEENEN. 12 Februari (V. D.) Van offl- cieele zijde werd hedenmiddag te 1 uur mede gedeeld.: Zooals reeds eenige dagen geleden bekend werd hebben de ontbonden Republikeinsche Schutzbund en leden der sociaal-democrati sche partij in andere organisaties een gewel- dadige actie voorbereid. In den loop van het ingestelde onderzoek hield de Bondspolitie te Linz hedenmorgen in hotel „Schiff" het sociaal democratische partijgebouw een huiszoeking. In het gebouw bevonden zich groote groepen leden van den voormaligen Republikeinschen Schutzbund. die onmiddellijk gewapend verzet tegen de politie pleegden. Nadat leger af dee lingen waren gerequireerd werd het gebouw ingenomen, waarbij een brigadier werd ge dood en verscheidene militairen en beambten werden gewond. De verzetplegers, die zich in het gebouw bevonden werden weggeleid en ter beschikking van de justitie gesteld. Ook op verscheidene andere plaatsen in Linz traden afdeelingen van den Schutzbund gewapend op. Het standrecht werd over Linz afgekondigd. Het onderdrukken van deze gewelddaden te gen officeele instanties is in vollen gang. Te Weenen heeft een gedeelte der sociaal-demo cratisch georganiseerde arbeiders bij de ge meentelijke electriclteitswerken den arbeid gestaakt. Daarom is ook over Weenen het standrecht afgekondigd. De Bondsregeering heeft met gebruikmaking van alle machtsmid delen alle maatregelen genomen om dit syste matische verzet van „bolsjewistische elemen ten" in den kiem te smoren. De officieele oproep doet verder een beroep op alle arbeiders om hun arbeid onbeïnvloed door (misdadige ophitsing rustig te hervatten. Elk verzet tegen de staatsmacht, elke sabotage of gewelddaad zal met de scherpste standrech terlij ke middelen beantwoord worden. De op roep eindigt met de woorden: „Volk van Oostenrijk! Boeren, burgers en arbeiders! Ver trouwt op de regeering en gaat achter haar staan opdat weer ten spoedigste de orde en vrede hersteld kunnen worden. Hevige straatgevechten in Linz. LINZ, 12 Februari (V. D.) De strijd te Linz tegen den socialistischen Schutzbund breidt zich nog voortdurend uit. In verscheidene wijken waren tegen den middag hevige.straat gevechten aan den gang. Een aanval werd ge daan op het politiebureau in de binnenstad, doch na een langdurig gevecht, waarbij de Schutzbunders er in slaagden tijdelijk het bureau te bezetten, kon de politie met behulp van Heimwehr troepen het gebouw weer in bezit nemen. Een vuurgevecht was tegen 12 uur ook op de bulten de stad gelegen Freien- berg aan den gang. Volgens een United Press bericht in de Tel. zouden bij de bestorming van het Schutz- bundgebouw 20 dooden gevallen zijn. Winkel en restaurants te Linz zijn gesloten en het standrecht is afgekondigd. Uit de om geving zouden de socialisten versterking heb ben gekregen. Het sociaal-democratisch par tijgebouw wordt momenteel bestookt door twee met machinegeweren bewapende com pagnieën Alpenjagers, die door de ramen en van de daken der naburige huizen het ge bouw onder vuur nemen terwijl de verdedi gers aanvallen afslaan met behulp van hand granaten. De sociaal-democraten houden in het partijgebouw vier politiebeambten als gijzelaars gevangen. De afkondiging van het standrecht. WEENEN. 12 Februari. Onder voorzitter schap van vice-kanseier Fey werd van mid dag een bijeenkomst van veiligheidsdirecteu ren gehouden. Na afkondiigng van 't stand recht heeft de politie het recht bij het min ste verzet van de wapens gebruik te maken. In de verordening worden alle oproerige bijeenkomsten, alle pogingen tot opruiing en het deelnemen daaraan, 'verboden. Overtre ding van dit verbod kan standrechtelijk be recht en met den dood gestraft worden. Om zeven uur 's avonds moeten alle huisdeuren in het geheele land gesloten zijn en ook cafés en restaurants moeten op dit uur door de gasten zijn ontruimd en gesloten worden. Volksverzamelingen op straat zijn verboden. In haar eigen belang wordt de bevolking ge waarschuwd, zich nauwkeurig aan deze aan wijzingen te houden. In de binnenstad beschikt men gedeelte lijk nog over electrischen stroom en kan nog in beperkte mate getelefoneerd worden. Ook de watervoorziening is intact. Het tramver keer ligt echter geheel stil. In de stad is het rustig. De politie is met karabijnen gewa pend. Verschillende stakersposten zijn ge arresteerd. De regeering maakt voorts bekend, dat door den ministerraad is uitgevaardigd de verordening der bondsregeering welke het verbod tot actie inhoudt van de soc.-dem. partji, is gegrond op de machtigingswet voor oorlogstoestanden van Juli 1917. Op grond van deze wet wordt iedere actie aan de soc.- dem. partij verboden. De bestaande organi saties van de partij zijn ontbonden. Het vor men van nieuwe organisaties is verboden. Ook het dragen van de insignes van deze partij is verboden. Uitoefening van een man daat in den zin van de soc.-dem. partij wordt gelijk geacht aan actie voor de soc.-dem. partij en is dus verboden. De verordening wordt onmiddellijk van kracht. Sociaal-democratische partijbureaux bezet door politie. WEENEN, 12 Februari (V D.) Hedenmiddag is het sociaal-democratische partijgebouw, waarin ook de redactie van de „Arbeiter Zei- tung" is gevestigd, door sterke politie-afdee- lingen met de bajonet op het geweer bezet. Ook verschillende districtsgebouwen en het vereenigingsgebouw der Sociaal-democrati sche ziekenkassen zijn bezet. Alle openbare gebouwen worden door poli tie bewaakt en het voetgangersverkeer wordt omgeleid. In eenige districten kwam het vanmiddag tot botsingen tusschen sociaal-democraten en poi/tie. Het Stadhuis te Weenen bezet. WEENEN. 12 Februari (V. D.l Het Stadhuis van Weenen is tegen den avond door een groote afdeeling troepen, politie en gendar merie bezet, zonder dat de sociaal-democra ten tegenstand hebben geboden. Eenige sa- ciaal-democratische ambtenaren, die volgens een officieele verklaring betrokken zouden zijn bij de gebeurtenissen, zijn gearresteerd. De vice-burgemeester van de stad Weenen, Emmerling, die de leiding* heeft over de ste delijke bedrijven, is in den loop van den vooravond gearresteerd. De directeur voor den Veiligheidsdienst van Opper-Oostenrijk vaardigt een officieele me- dedeeling uit volgens welke bij de bestorming van het partijgebouw te Linz 40 personen zijn gevangen genomen en machinegeweren zoo mede ontplofbare stoffen in beslag zijn ge nomen. De sociaal-democratische bezetting van het Parkbad heeft zich overgegeven na de bedreiging dat artillerie in stelling zou worden gezet. Met kracht werd de tegenstand onderdrukt. Ook is artillerie opgesteld tegen een school gebouw dat door sociaal-democraten is bezet. Om zes uur vanavond was de rust te Linz over het algemeen hersteld. Op enkele pun ten hebben nog samenscholingen plaats. On danks de sterke uitbreiding der beweging zijn de troepen en de politie den toestand meester. Zij konden tot nu toe den tegenstand breken. De tegenstand te Linz onderdrukt? Volgens een ander officieel bericht uit Linz moet de tegenstand der sociaal-democraten over het algemeen als onderdrukt worden beschouwd, evenwel wordt uit Linz gemeld, Het debat over ontwapening, dat deze week in het Lagerhuis heeft plaats gehad naar aanleiding van het jongste Britsche memorandum over de aangelegenheid heeft geen enkel nieuw gezichtspunt geopend. Ge baseerd als het was op een document van zeer middelmatige beteekenis een mid delmatigheid intusschen welke, dat moest worden erkend, door de onthutsend onguns tige omstandigheden als werd voorgeschre ven kon men niet anders verwachten. De meeste Lagerhuisleden vonden het zelfs niet noodig een schijn van belangstelling in ge praat, waar de wereld beu van is, te redden. Alleen de voorzangers van het parlemen taire koor mochten zich in matige belang stelling van hun medezangers verheugen. De ondergeschikte stemmen lieten zich hooren voor schaars bezette banken. De teleurstel ling in de uitkomsten van de twee jaar oude Ontwapenings-Conferentie en die van haar verlengstuk, de diplomatieke gedach ten wisseling. is zóó algemeen en zóó diep. dat ze wel gevolgd moest worden door een gevoel van berustende onverschilligheid in lxet verdere lot van dit memorandum, dat zoo jammerlijk weinig geeft. Sir John Si mon, die in het afgeloopen najaar nog in Genève heeft verklaard dat „een ontwape ningsconventie niet kon beginnen met her bewapening" heeft thans in zijn verdediging van het jongste Britsche schikkingsvoor stel in het Lagerhuis uitgelegd dat men „in een nieuwe conventie in wat herbewapening d^or Duitschland zal moeten berusten". Het feit dat dit inderdaad onvermijdelijk schijnt dat gewapende sociaal-democraten zich nog steeds op verschillende plaatsen der stad, bij de gasfabriek en op de Nieuwe Brug ophou den en dat het vuur ook op de plaatsen waar de politie de orde heeft gesteld, voortdurend aanhoudt. Daarom wordt de toestand te Linz nog niet als definitief opgehelderd be schouwd. Nadere gegevens omtrent verliezen aan dooden en gewonden zijn nog niet ont vangen. De Heimatschutz opgeroepen. PriJis Starhemberg. WEENEN, 12 Februari (V. D.) De bonds- leider van den Heimatschutzbund, Starhem berg, heeft met het oog op de gebeurtenissen van Maandag den geheelen Oostenrijkschen Heimatschutz opgeroepen. Deze zal aan de zijde van het bondsleger de gendarmerie en de politie de handhaving der orde en rust verzekeren. Stahremberg heeft zich naar Linz begeven om de eventueel noodza kelijke schikkingen te treffen. Hij wordt vergezeld van een afdeeling van het be wakingscorps. Talrijke dooden en gewonden in de voorsteden. Volgens de uit de verschillende voorsteden van Weenen binnenkomende berichten wordt de toestand aldaar steeds dreigender. Op tal rijke plaatsen zijn bloedige gevechten aan den gang.Reeds zijn tal van dooden en gewonden gevallen. Een der middelpunten van den strijd wordt gevormd door het z.g. Reumann-Hof, waar een kapitein van het bondsleger gedood is. Het beeld van den strijd wisselt elk kwar tier. Om 8 uur 30; Het station van Heiligenstaedt is door de sociaal democraten bestormd; een wachtman is gedood, 7 werden zwaar gewond. In een tegenbestorming werd het station door het Schutzcorps, dat thans in den strijd ge worpen is, heroverd, waarbij 5 sociaal-demo craten den dood vonden. De talrijke zwaarge wonden der socialisten worden door socialis tische geneeskundige afdeelingen weggehaald. Het Oosterstation is nog door de socialisten bezet. Heimwehr en politie maken zich geza menlijk voor een bestorming gereed. In Otta- kring wordt de toestand dreigend. De troepen brengen schijnwerpers aan. Tegelijkertijd is het in Meidling tot een vuurgevecht gekomen, waarbij vier politiemannen zijn gedood. Om 8 uur 45: Twee politiemannen trachten een vergadering te ontbinden, zij werden over vallen, een hunner werd gedood, de tweede zwaar gewond. 10 uur: Op den Daaer-Berg zijn 6000 gewa pende sociaal democratische leden van den Schutzbund geconcentreerd. In het zestiende district hebben de sociaal democraten een Arbeidershuis gebarriceerd. Politie en Schutz corps, die gezamenlijk tot den aanval overgaan werden beschoten. Twee aanvallers zijn zwaar maakt de uitspraak slechts heilloozer. Waar Frankrijk zijn oorspronkelijke houding hand haaft en geen conventie wil die Duitsch land meer bewapening zou geven dan het thans heeft, daar heeft Engeland rechts omkeert gemaakt. De verklaring kan slechts zijn dat Duitschland. door Conferentie en Volkenbond té verlaten, de Britsche regee ring heeft doen inzien dat herbewapening niet kan worden voorkomen. Men kan het effect verzachten door te zeggen dat Enge land omdat andere naties niet wilden ontwapenen voor de oms'-andigheiden is gezwicht maar het kan toch feitelijk ook geen tegenspraak dulden wanneer men verklaart dat Engeland zich gewonnen heeft gegeven tegenover een halsstarrig Duitsch land. De woordvoerder van de Labour-partij maakte den Foreign Secretary daar een ernstig verwijt van. Zijn redeneering was dat het recht van Duitschland op gelijkheid m bewapening met reden betwist kon worden en betwist werd. De zaak zou anders heb ben kunnen loopen indien de regeering min der zwak. minder aarzelend was geweest en krachtig voor aanzienlijke ontwapening had geijverd. De zaak was echter dat het beginsetl van de afschaffing van geweld ln wereldzaken niet was aanvaard en daaraan moest de mislukking van de ontwapening worden toe geschreven. De spreker der Liberalen. Sir Herbert Samuel die bezwaar maakte tegen de afwezigheid van voorstellen in het me morandum voor beperking van kosten van bewapening (een punt dat Lord Cecil buiten gewond. Ten slotte werd het huis door de troe pen volkomen ingesloten. Om 11 uur is de strijd in de meeste voor steden nog in vollen gang. Overal in de stad hoort men thans ononderbroken en hevig geweer- en mitrailleurvuur. In het zestiende district is het gemeentegebouw door bonds- troepen stormerderhand genomen. Thans con centreert er zich de strijd om een Arbeiter- heim, dat door de socialisten taai verdedigd wordt. Op het Oostelijk station, in het tiende district, is korten tijd geleden artillerie in het gevecht gebracht om het station en de om liggende gebouwen te ontzetten. De toestand is op het oogenblik nog onbeslist. Arbeiterheim van Ottakring inge nomen. WEENEN 13 Februari (V. D.) Om half drie in den nacht was het Arbeiterheim van Ot- trakring. dat door houwitservuur „stormrijp" was gemaakt, ingenomen. Vicekanselier Fey had zich persoonlijk aan het hoofd gesteld van de stormcolonnes. Op hetzelfde tijdstip weerklonken de doffe knallen van de granaten in het Karl-Marx- Hof in de Heiligenstaedter Strasse. Dagbladen verschijnen weer. Ondanks de technische moeilijkheden, die het gevolg zijn van tijdelijke uitschakeling van den electrischen stroom in de drukke rijen. is reeds thans het grootste deel van de Weensche dagbladen verschenen. Zij mogen slechts de officieele berichten over de gebeurtenissen brengen. In hoofdartikélen leveren zij commentaar daarop, waarbij zij aansporen tot inkeer en bezonnenheid. Burgemeester Seitz naar de politie- gevangenis. WEENEN, 13 Februari. De bandes- hauptmann en burgemeester van Weenen. lid van den Nationalen raad. Seitz, is naai de politiegevangenis overgebracht. Bij het Oostelijk Station is het verkeer volkomen normaal. Alleen aan de derwaarts leidende spoorlijn, waar deze door de ar beiderswijk Simmering leidt, en in het district zelf zijn nog weerstandskernen van den republikeinsche Schutzbund.. Ook een aantal posthuizen zijn nog door leden van den Schutzbund bezet. In Insbrück werden de soc.-dem. gebou wen door politie en Heimwehr bezet. Soc. dem. leiders uit de partij getreden. WEENEN, 12 Febr. (V.D.) In een mededee- ling van den Officieelen Berichtendienst wordt bekend gemaakt, dat de leider van de soc. dem. partij in Karintie, plaatsvervangend Landeshauptmann Zeinitzer. verklaard heeft uit de partij te treden. De burgemees ter van Klagenfurth heeft dit voorbeeld ge volgd. In Vorarlberg hebben aldus deze mededeeling de soc. dem. leiders van Lan deshauptmann verklaard, dat zij de voorge vallen botsingen veroordeelen. Zij geven de verzekering, dat geen sociaal democraat in Vorarlberg deel zal nemen aan deze aan slagen. Uit Steyr in Opper-Oostenrijk wordt ge meld. dat daar twee personen bij de onlus ten zijn gedood. Een Duitsch fabrieksdirec teur zou door een menigte zijn overvallen en neergeslagen. Een commissaris van politie is in den strijd gedood. 20 dooden te Weenen? De verliezen in den tot dusverre, om streeks middernacht, ge voerden strijd wor den van regeeringszijde voorloopig geschat op 20 dooden en 60 zwaargewonden. De schat tingen van andere zijde zijn echter hooger. 37 dooden in Stiermarken. WEENEN. 12 Februari. (V.D.) Volgens berichten uit Stiermarken zijn te Graz en In de omgeving van de stad en in de voorsteden Eggenburg en Andritz. zoomede te Bruck a. d. Mur bij de botsingen tusschen de door militairen versterkte gendarmerie en leden van den Schutzbund 37 dooden te betreuren, waarvan 11 militairen en gendarmen en 26 Marxisten. In de avonduren was de orde nog niet hersteld. De houding der Nazis. MUNCHEN, 12 Februari (V.D.) De leiding der NSDAP voor Oostenrijk publiceert het het parlement aan de orde heeft gesteld) en voor opheffing van particuliere winst in wapenfabricage, bleek overigens in den hierboven aangegeven toestand van berus tende onverschilligheid te zijn geraakt. Hij gaf het memorandum zijn zegen omdat het indien de voorstellen toepassing zouden krijgen weliswaar meer bewapening zou geven aan Duitschland maar over de ge heele linie wat vermindering zou brengen. De oud-Foreign Secretary. Sir Austen Cham berlain, was het op een belangrijk punt met de regeering niet eens. Hij ontkende Duitsch land's recht op gelijkheid van bewapening. Aangezien het memorandum hierop is ge baseerd had zijn verdere verklaring, dat hij overigens met de politiek der regeering mee kon gaan, weinig beteekenis. Uit het debat bleek ten overvloede dat de Engelsche vloot buiten de ontwapenings besprekingen moet blijven. In hoeverre Broot Brittannië in geval van schending van een Conventie voornemens is zijn macht aan te wenden om den schender tot rede te brengen en welke machtsmiddelen het daar toe zou aanwenden, bleek uit het debat niet. Men moest zich vergenoegen met een her haling van de vage verklaringen, welke steeds, wanneer dit punt wordt aangeroerd, van officieele zijde worden gegeven. Sir John Simon zeide dat in het geval van zulk een schending onmiddellijk besprekingen moeten worden ingeleid. En verder „de ar tikelen van de Conventie zullen nadrukke lijk vaststellen dat het de plicht is van alle onderteekenaars alles te doen wat mogelijk en juist is om schending van de overeen komst te voorkomen of ongedaan te ma ken". Simon meende gerechtigd te zijn te verklaren dat de geschiedenis van Groot Brittannië er borg voor was dat dit land als het moest niet in gebreke zou blijven. Het zijn woorden die minder indruk ma ken naarmate ze vaker worden herhaald. Het jongste lot van China rechtvaardigt twijfelzucht. A. K. v. R. volgende officieele bericht over de gebeur tenissen in Oostenrijk. De strijd der nationaal socialistische be weging was van het begin af tegen dit even waanzinnige als misdadige systeem gericht. De nationaal-socialistische beweging wei ger zich solidair te verklaren met de so ciaal democratie of zich met haar te ver binden, doch deze uit haar principieel stand punt resulteerende houding verhindert haar niet evenals tot nu toe ook verder de regee ring Dollfuss met alle macht te bestrijden om door de omverwerping van dit voor volk en staat verderfelijke systeem de voorwaar den te scheppen voor een reorganisatie van Oostenrijk welke in overeenstemming is met den waren volkswil. OOK JOEGO-SLAVIë HEEFT ZIJN SCHANDAAL. PROTESTDEMONSTRATIES TE SERAJEWO. BELGRADO. 12 Februari (V -D.). Te Serajewo zijn protestbetoogingen gehou den tegen een verduisterings-affaire op groote schaal, waarbij 160 ambtenaren en politici betrokken zouden zijn en waarbij de staat voor een bedrag van verscheidene mil- lioenen dinar zou zijn benadeeld. De betoogers trokken door de straten onder uitroepen als: „Dwangarbeid voor de keel- afsnijders!" „Weg met de kapitaalvluchtelin gen". Voor het gedenkteeken voor den Servischen student Danilo Princip. den moordenaar van den Oostenrijkschen troonopvolger Aartsher tog Franz Ferdinand, werd de betooging ont bonden, onder geroep van „Leve de Koning, Leve Joego-Slavië!" Incidenten in de provincie. Sfakingsparool niet overal opgevolgd. PARIJS. 12 Februari (V. D.) Naar Maar- dagavond bekend werd zijn vanochtend te Parijs ongeveer 400 personen gearresteerd wegens het molesteeren van werkwilligen. Eenige incidenten hebben plaats gehad op de Place de lTtalie, waar autobussen door de monstranten met steenen zijn bekogeld. La ter in den middag is ook de métro stilgelegd. De betoogingen te Parijs hebben in den mid dag een rustig verloop gehad. Op de Place de la Nation werden redevoeringen gehouden, evenals te Vincennes. Het autoverkeer is 's middags geheel stil gelegd. De gas-, water- en electi'iciteitsvoor- ziening' was door de technische noodhulp niet gestoord. Het spoorwegverkeer was normaal. PARIJS, 12 Februari (V. D.) De uit de pro vincie binnenkomende berichten melden, dat het stakingsparool lang niet overal is opge volgd. Dit verschilt niet alleen naar de stre ken, maar zelfs naar de plaatsen; zoo is de staking in de mijnen van Escarpelles vrijwel totaal, in het naburige Aniche echter hebben slechts een gering aantal arbeiders het werk neergelegd, terwijl te Douai in het geheel niet gestaakt is. Te Bordeaux is de toestand rustig, te Lyon is de stakingsbeweging ge deeltelijk doorgezet, in Toulon staakte slechts 10 pet. Te Vincennes is de ordehandhaving door de betoogers zelf ter hand genomen. Jonge ordebewaarders en estafettes op de fiets zor gen voor een geregelden gang van zaken. Toen de socialistische en communistische af gevaardigden verschenen, werden de roode vlaggen ontplooid en hieven de betoogers de Internationale aan. Omstreeks 4 uur schatte de prefectuur van politie het aantal uit Vin cennes naar de Place de la Nation opmar- eheerende betoogers op 20000 Zonder inci denten van beteekenis kwamen zij op de Place de la Nation aan. Om half vijf was de betooging ten einde. De stemming was toen echter opgewondener dan in den aanvang. De communisten wilden toen in gesloten optocht oprukken naar Belleville en Menil- montant. Dank zij de koelbloedigheid van de leiders en de politie echter ontstonden geen botsingen en stemden de betoogers er in toe de vlaggen op te rollen en langs zijstraten te loopen. Hun totale aantal bedroeg ongeveer 30.000. De prefect van politie had den agen ten instructie gegeven kalm te blijven en de betoogers in kleine groepen te laten voort trekken. Te Duinkerken is het tot ernstige botsin gen gekomen tusschen werkwiligen en sta kende arbeiders, waarbij tal van personen werden gewond. Op het marktplein werden leden der mobiele garde door communisten, die voor het stadhuis protesteerden tegen de arrestatie van een vakvereenigingssecretaris, met steenen bekogeld. Verscheidene politie agenten werden gewond. Te Roubaix werd een wagen door stakers met petroleum begoten en aangestoken. In den middag drongen te Roubaix stakings- posten een wolspinnerij binnen. Zij ver nielden den geheelen inventaris. Na een he- vigen strijd werden zij teruggeslagen. Bonnaure naar Bayonne. De doctoren die Bonnaure hebben onder zocht zijn tot. de conclusie gekomen, dat hij zeer we! naar Bayonne kon worden getrans porteerd. Dientengevolge werd hij om half zeven naar het parket gebracht, vanwaar hij hedenavond naar Bayonne zal worden over gebracht. Telefoonverkeer hervat, PARIJS. 13 Febr. 'V. D.) Na middernacht is het telefoonverkeer regelmatig hervat. Ook Revnaud uit de Soc. Partij. PARIJS. 11 Febr. (Havas). Het Kamerlid Auguste Reynaud heeft bedankt als lid van de Fransche Socialistische partij wegens „de verbazingwekkende politieke oriëntatie van die gToep". Na een memorandum van middelmatige beteekenis. (Van onzen Londenschen correspondent)

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5