R.A.I HANDELSBLAD „TREFFERS" VJS.KS VRIJDAG 16 FEBRUARI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 6 ARROND.-RECHTBANK. OVERTUIGEND BEWIJS VOOR DIEFSTAL? Met Kerstmis is er ingebroken in een krui denierswinkel te Aalsmeer en ruim f 36 waren uit een spaarpotje verdwenen. Andere voor werpen van waarde waren onaangetast ge bleven en als verdacht stond een man terecht die in de buurt van de woning gewerkt had als steenenklopper. De bewoonster was met haar beide zoontjes met de feestdagen niet thuis geweest en toen zij terug kwam had zij haar sleutel en haar taschje verloren zoodat een smid de deur moest openbreken. Toen een der zoontjes zijn zakgeld ontving ontdekte hij dat de deksel van zijn spaarpotje was open gebroken en dat behoudens een halve gulden, die onder het spaarbankboekje lag, alles was weggenomen. De schuldige moet door de ach terdeur naar binnen zijn gekomen, (die open gebroken was), vervolgens een ijzerdraad van twee krammen aan een tusschendeur hebben verwijderd, waarna hij tot de woning vrijen toegang had. De steenenklopper had na Kerstmis veel verteringen gemaakt in een café en ook omdat hij vlak bij de achterdeur had gewerkt viel de verdenking op hem. De caféhouder, die als getuige verscheen, wist soms niets en soms een beetje en de president merkte op ,,dat caféhouders er wel eens meer omheen draaien als het op getuigenis afleggen aankomt". De kwestie was namelijk hoe verdachte aan een halve gulden kwam. daar uit het geldkistje drie halve guldens waren verdwenen. De café houder zei dat hij wel eens halve guldens ont ving maar die altijd apart legde. Het kon zijn dat hij een halve gulden in het wisselgeld had gegeven, wisselgeld voor den verdachte nadat deze een oude schuld met een tientje had be taald en naderhand weer verteringen maakte. Het was echter ook mogelijk dat er geen halve gulden bij was. Toen de verdachte in het café werd aange houden, gaf hij den caféhouder vijf gulden in bewaring, die hij na zijn verhoor op het poli tiebureau niet terug wilde hebben en later op royale wijze verbraste door o.a. rondjes te geven aan het orkest. De muzikant kwam verklaren dat verdachte „drie keer een sprint van een gulden had ge- gegeven en dat één gulden in de piano was gevallen, zoodat ze het instrument ongeveer moesten sloopen om het muntstuk er weer uit te krijgen". Doch voordat hij op een vraag van den pre sident; ..Is die Maecenas deze persoon" kon antwoorden, begaf de muzikant zich in een ernstige beschouwing van den man in de be klaagdenbank. Het antwoord was bevestigend, wat de president aan verdachte deed vragen: „Bent u zoo'n muziekliefhebber? Het komt anders tegenwoordig niet veel voor en zoo'n uitzondering is maar gelukkig voor de muziek wereld die toch al noodlijdend is". Een opmer king van den president met betrekking tot het lidmaatschap van de H.O.V. veroorzaakte eenige vroolijkheid. De kostjuffrouw ontving tien gulden per week als de verdachte werk had en drie als hij werkloos was. De Zaterdag voor Kerstmis had ze drie gulden gebeurd, dus was verdachte werkloos, en enkele dagen later gaf hij rondjes en was royaal. Verdachte zei dat hij wel dege lijk nog geld had, maar de juffrouw slechts drie gulden betaalde om zeven gulden over te hebben als een verrassing voor het nieuwe jaar. De president vond dat het een grootere verrassing geweest zou zijn als hij haar een tientje had gegeven vóór Kerstmis. Verdachte zei bovendien geld te hebben ge leend. ofschoon hij goed bij kas was. Dat vond de president onsympathiek maar verdachte beweerde dat dat in Indiè zoo de gewoonte is, waarom de officier later in zijn requisitoir ook van een „tropische ziekte" sprak. Een mattenvlechter die als getuige werd ge hoord verklaarde resoluut aan geen God te gelooven en teekende de belofte waarna hij niet veel bijzonders meer zei. Aan den laatsten getuige, die tegenover de woning woont waar is ingebroken, vroeg de verdediger of er veel meenschen passeerden. „Geen mensch", was het antwoord. „Dat valt niet goed uit", merkte de president even op. De officier vroeg toen nog met wie de ver dachte daar steenen geklopt had. De ge vraagde dacht een tijdje na, noemde Corne- lissen. De Bok, nog eenige namen en toen weer Corneiissen, een broer van den eerste, zooals hij erbij voegde. „En nog een De Bok ook?" informeerde toen de officier. Ten slotte merkte de verdachte nog op dat hij zijn verklaringen bij de politie had afge legd toen hij eenigszins onder invloed van sterken drank verkeerde wat de politieagent- getuige bevestigde. Deze politieagent deed nog mededeeling van de opmerkingen van een overbuurdame, die op een avond gezien had dat het licht aan en uitging, terwijl er een man voor het huis heen en weer reed, die over zijn stuur lag gebogen. De Officier haalde in zijn requisitoir aan dat het verdachte omstandigheden waren dat de steenenklopper (die reeds op 18 November een groote som gelds had ontvangen van een verzekering) pas na Kerstmis, dus pas na de inbraak royaal werd. Verdachte is reeds zeven keer veroordeeld waarvan drie maal wegens diefstal. Hij was in het bezit van een halven gulden, waarbij men kan opmerken dat het stom was om daarmee voor den dag te komen, doch anderszins ook kan aannemen dat het de bedoeling was het muntstuk kwijt te raken. Hij heeft geld in bewaring gegeven, om niet te laten uitkomen dat hij zooveel be zat, en daarna wilde hij alles plotseling op maken. Hij had veel geld en toch was hij vele weken lang werkloos geweest omdat de vorst in December het werken onmogelijk had ge maakt. Bovendien was hij omstreeks Kerstmis op het erf gezien, (bij een hoop steenen), terwijl hij er niets had te maken. Hij kon door zijn vroeger verblijf vlak bij de achterdeur op de hoogte zijn met den toestand en derhalve achtte de officier het wettig en overtuigend bewijs geleverd en eischte 8 maanden gevange nisstraf met aftrek van voorarrest. De verdediger Mr. H. J. M. Tonino maakte van de laatste verklaringen van den agent gebruik door op te merken dat de mededeelin- gen van de overbuurdame erop wezen dat er twee mannen schuldig zouden zijn, en daar vaststaat dat verdachte geen medeplichtigen heeft gehad, zou dit in zijn voordeel spreken. Dat hij in het bezit was van een halve gulden is zeer wel te verklaren, daar in een kleine ge meenschap een dergelijk geldstuk snel van eigenaar wisselt en verdachte het hier of daar ontvangen kan hebben, nadat het door dengene die het had gestolen in omloop was gebracht. Het feit dat verdachte veel geld be zat is een bezwarende omstandigheid, doch de verdediger meende dat men met de mogelijk heid rekening moest houden dat hij inderdaad geld had achtergehouden van de groote som terwijl hij bovendien geleend had. Dat de steenenklopper zich op het terrein bevond dat vlak bij de hoop steenen lag, is begrijpe lijk omdat het met Kerstmis zacht weer was en verdachte dus weer naar zijn werk uitzag. Mr. Tonino merkte op dat het overtuigend bewijs bezwaarlijk geleverd kon worden en verzocht de rechtbank hiermede bij de uit spraak, die over veertien dagen is, rekening te willen houden. EDWARD J. HIGGINS. de generaal van het leger des heils. Het staat thans definitief vast, dat gene raal en mevrouw Higgins heden, Vrijdag avond, 16 Febuari aan het station H. S. te 's-Gravenhage zullen arriveeren. Behalve dat Generaal Higgins Zondag van 1,302.van zijn hotel uit zal spreken voor de A.VR.O.-mlcrofoon, worden er in het ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen drie samenkomsten gehouden, des morgens om 10 uur, 's middags om 3 uur onder presidium van minister Slotemaker de Bruine, waarbij veie hooge autoriteiten mede op het podium aanwezig zullen zijn, en des avonds om 7 uur. De Koningin zal den generaal Maandag morgen audiëntie verleenen. Maandagmiddag is er geen officieele ont vangst aan het station te Amsterdam, omdat tijd van aankomst onzeker is. Om 3 uur is in het Concertgebouw de eerste groote samenkomst. Des avonds om 7.30 de tweede en laatste samenkomst te Amster dam. Dinsdagmiddag 20 Febr. in „De Handels beurs" te Utrecht om 3 uur de eerste samen komst en om 7.3P de tweede samenkomst. Woensdag 21 Februari Leeuwarden. Offi cieele ontvangst van den Generaal aan het station om 5.30 uur. De belangstelling te Leeuwarden heeft zich uitgebreid over een gToot deel der provincie. De belangstelling te Groningen, waar de Generaal op Donderdag 22 Februari twee samenkomsten leidt in het gebouw „De Har monie" belooft niet minder groot te zijn. Verder staat nog op het programma een samenkomst in het Concertgebouw te Haar lem op Vrijdag 23 Febr. des avonds om 7.30 en drie samenkomsten, resp. om 10. 3 en 7 uur te Rotterdam in het Gebouw vaar Kunsten en Wetenschappen aldaar. De middagsamen komst staat onder presidium van mr. De Bie. Tenslotte Maandagavond in „De Stadsge hoorzaal" te Leiden een samenkomst om 7.30. ned. hervormd jeugdwerk. De statuten van de Vereeniging voor Neder landsch Hervormd Jeugdwerk te Haarlem- Noord zijn bij koninklijk besluit goedge- keurd. NATIONAAL JONGEREN VERBOND. mr. de jong over luchtbescherming. Donderdagavond had in hotel de Leeuwe rik een bijeenkomst plaats, georganiseerd door het Nationaal Jongeren Verbond in samenwerking met de Kaderlandstorm afd. Haarlem, onder leiding van den voorzitter van het Nat. Jongeren Verbond den heer A. F. Haccou. Mr. F. L. p. de Jong sprak over: „Lucht bescherming", die hij definieerde als de dienst, die beoogt het resultaat van een luchtaanval zoo gering mogelijk te doen zijn. of de voorbereiding en uitvoering van maatregelen, die een dergelijken ramp zoo gering mogelijk maken. Hij onderscheidde scherp luchtverdediging en luchtbescher ming. Nooit kan dit laatste de gevaren vol komen wegnemen doch wel beperken. Luchtbescherming is noodig, wat ook het standpunt der Ned. regeering is. Bij een oorlog zal de vijand trachten zoo snel mogelijk fabrieken knooppunten van verkeer, stations enz. te vernietigen, waar door tevens de daar wonende burgerbevol king gevaar loopt. Het gevaar moet niet overdreven worden daar er grenzen zijn aan de techniek, aan de bommenlast, treffers, enz. Men mag het echter evenmin onder schatten. Het gaswapen is niet het belangrijkste wapen en het is dus onjuist, luchtbescher ming gelijk te stellen met gasbescherming. Het uitgassen van een heele stad is onmo gelijk. waarvoor spr. eenige cijfers citeerde. Brisantbommen zijn erger. Spr. toonde vervolgens eenige lantaarn plaatjes. waarbij hij de bevolkingsdichtheid en de luchtmacht van verschillende landen vergeleek en eten korte uiteenzetting gaf van den luchtwachtdienst, die er voor zorgt, dat 3 minuten, nadat vijandelijke vliegtui gen de grens passeeren over het heele land die" gegevens verspreid zijn. De luchtbeschermingsdienst in Rusland ls bizonder goed georganiseerd en ook vele andere landen bezitten goede diensten die tendeele van de overheid uitgaan, ten deele door particuliere gelden wordt bekostigd. De bevolking moet weten, wat er te gebeuren kan staan om een paniek in geval van nood te voorkomen. En daarvoor is propaganda voor luchtbescherming noodig. In Nederland is men niet ver met de organisatie. Dit ligt niet aan de regeering maar wel aan sommige gemeentebesturen. Binnen zeer korten tijd zal er een wet komen op dit ge bied, de eenige wettelijke regeling in Europa Den laatsten tijd neemt de zaak der be scherming echter een gunstige wending Aan de hand van eenige plaatjes be sprak hij maatregelen als in nevel zetten van bepaalde punten en het in donker zetten van steden, om de trefkans zoo klein moge lijk te makeii. Ook behandelde hij de in richting van schuilplaatsen, geneeskundige hulpposten en de functies der verschillende diensten. Na de pauze sprak hij in het kort over de maatregelen die de bevolking zelf moet nemen. Hij wees op de verschillende bommen en den huizenbouw tot tegengaan van de uitwerking der bommen. De menschen mof ten zorgen voor kelders, die geschikt zijn vooreen tijdelijk verblijf In oogenblikken van gevaar, en elk moet dan zijn eigen werk weten, opdat geen verwarring ontsta en op dat men zoo snel mogelijk in de schuilplaats kan gaan. Hij besprak voorts de onderschei dene signalen, alles aan de hand van lan taarnplaatjes. AUTQMOS1EL- - -SIHTOOWiSJmiNG GE0PEHDva-J0v.k.-5mm.em vanÖn.m.-!0n.m. SLUITING ZONDAG 18 FE BR 5 u.m een nieuwe zaak in de warmoes- Instituut voor Arbeiders-Ontwikkeling. straat. (Adv. Ingez. Med.) haarlemsche politie muziek- vereeniging. De Haarkmsche Politie Muziekvereeniging geeft een uitvoering op Zaterdag 24 Februari ln den Schouwburg aan den Jansweg. Na de pauze wordt een cabaretprogramma gegeven, waaraan de conferencier Jack Funny en de The Lowland Singers zullen medewerken. ned. chr. vrouwenbond. De afd. Haarlem en omstreken van den Ned. Chr. Vrouwenbond houdt Dinsdagavond 20 Febmari a.s. haar 12e jaarvergadering ln het gebouw der Haarl. Jongemannenvereeni- ging in de Lange Margarethastrgat. Medewerking van het zangkoor en mevr. C. KroonKuneken (declamatie). mercurius. De afdeeling Haarlem van den Nat. Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mercu- rius" houdt haar jaarlïjksche algemeene ver gadering op Maandagavond 19 Februari in Hotel „De Leeuwerik". Op de agenda staan o.a. het uitbrengen van de jaarverslagen bestuursverkiezing. kanovereeniging „trekvogels". Woensdagavond hield bovengenoemde ver eeniging haar eerste ledenvergadering van dit jaar in restaurant Köhlinger, alhier. Deze vergadering was bijeengeroepen om in eenige vrijgekomen bestuursfuncties te voorzien. Het nieuwe secretariaat is thans gevestigd Kleine Houtstraat 97 rood. Telefoon 13036. Te elf uw;, werd de'vergadering gesloten. ned. ver. voor vrouwenbelangen en gelijk staatsburgerschap. In de jaarvergadering van de afdeeling Haarlem en omstreken van bovengenoemde vereeniging bleek uit de verslagen van secretaris en penningmeesteres, dat de toe stand der Vereeniging gezond genoemd kan worden. Te 'betreuren viel het verlies van eenige trouwe leden door overlijden, terwijl ook enkelen genoodzaakt door slechte finan- cieele omstandigheden, hun lidmaatschap hadden moeten opschorten tot betere tijden. Gelukkig was door toetreding van nieuwe le den het aantal ongeveer gelijk gebleven. De kas sloot met een batig saldo zoodat de mid delen voor verder werken althans aanwezig zijn. Medegedeeld werd dat jongeren (beneden 25 jaar (desgewenscht voor een zeer vermin derde contributie kunnen toetreden. Tijdens de vergadering zegde Mevr. v. Dorp hare lei ding toe voor een binnenkort te houden bijeenkomst te wijden aan „Inflatie dévalua- tie of handhaving van den gouden stan daard." Declamatie door mej. a. Wijgers van ge dichten van Henriëtte Roland Holst besloot dit zeer geanimeerde samenzijn. van een trapleer gevallen. Donderdagmorgen had een juffrouw, die voor een perceel aan de Paul Krugerstraat op een huistrapje bezig was de ramen te lappen, het ongeluk te vallen en haar rechterpols te breken. Door leden van den Ongevallendienst werd zij per auto naar het Sint Elisabeth's Gasthuis gebracht. PERSONALIA. In de raadsvergadering van Haarlemmer meer van Donderdagmiddag werd de heer R. Fabriek, te Haarlem, benoemd tot onderwijzer aan de openbare lagere ulo-school te Hoofd- dorp. zijn kleine ADVERTENTIES a fl.in het Bijkantoor Haarlem en Omstreken TEMPELIERSSTRAAT 32 HET WOORD ZEGT HET REEDS zijn altijd r4ak. In de Warmoesstraat 28 heeft de heer L. W. de Graaff een nieuwen sigarenwinkel geopend. Behalve sigaren zijn natuurlijk ook alle andere ingrediënten voor rookers te verkrijgen, dat hoeft wel geen betoog en de keuze is ruim. De goed ingerichte etalages geven den voorbijganger reeds een overzicht van dat geen wat binnen in grootere mate voor handen is. Achter den sigaren-, sigaretten- en tabaks winkel heeft de heer De Graaff een kappers zaak ingericht en ook dat is tot in de puntjes verzorgd. De moderne inrichting, zoowel wat de aankleeding betreft als de instrumenten, ver zekeren tevreden klanten en de eigenaar en het personeel zullen ongetwijfeld niets nalaten om dit waar te maken. Wij wenschen den eigenaar veel succes in zijn nieuwe omgeving. roode kruis transport-colonne. Bij den Donderdag gehouden onderlingen wedstrijd in E. H. B. O. behaalde Mej. J. R. Zuydwijk den eersten prijs afdeeling Dames- groepen en de heer p. c. Westera den eersten prijs afdeeling Heerengroepen. Kou op de Borst Wrijf tegen bedtijd Vicks VapoRub op keel en borst. Deze zalf werkt op twee manieren tegelijk (door inademing en huidsprikkel). (Adv. Ingez. Med.) De Jonge Spelers. HET TOONEEL. GROOT NEDERLANDSCH TOONEEL. DE GROOTE REIS. (Adv. Ingez. Med.) Het Groot Nederlandsch Tooneel heeft thans Sherriff's De Groote Reis het oor logsstuk. dat twee jaar geleden door Verka- de's gezelschap o.a. voor de abonné's van Haarlem s Dagblad werd gespeeld op het repertoire genomen en er gisteren te Haar lem helaas voor een zeer slecht bezette zaal de eerste opvoering van gegeven. Ock in deze voor een deel nieuwe bezetting maakte dit diep aangrijpende werk weer een zeer sterken indruk, wat voor een groot deel, ook aan de voortreffelijke vertooning te danken was. Wat mij in dit stuk altijd zoo treft, is ondanks dit meest denkbaar ruwe onderwerp de teere fijnheid, waarmee Sherriff het kreeft behandeld. Welk een prachtige diep menschelijke figuur is „Oompje", de leeraar, die met den dood voor oogen nog zijn Ala- din en de Wonderlamp leest, hoe ontroerend mooi is de verhouding tusschen al deze man nen in dat onderkomen beschreven. De grootste verandering in de nieuwe be zetting is die van Raleigh, den jongen luite nant, welke rol Verkade zooals men zich zal herinneren door Nel Stants en tra- vesti heeft laten spelen. Dat was een stout waagstuk van Verkade en hij is ook de eenige regisseur geweest, die dat heeft aangedurfd. Nel Stants heeft het er indertijd verwonder lijk knap afgebracht en de sfeer daar in de loopgraven niet verbroken, maar het bleek gisteren, dat een man in deze rol toch winst beteekende. Ben Aerden. de jonge acteur, die reeds meermalen de aandacht heeft getrok ken door zijn spel, heeft Raleigh met zuiver begrip en, waar het noodig was zooals na den dood van Osborne ook met sterk dra matisch talent gespeeld. Hij was volkomen de onbedorven jongen, die. zoo van de school banken, nog in de romantiek van den oorlog geloofde. Het was of de stralende jeugd met hem binnen kwam en de tooneelen tusschen hem en Osborne werden juweeltjes, zooals zij door Ben Aerden en Hans van Meerten werd gegeven. Want ook Hans van Meerten, die nu Osborne was heeft in deze rol uitste kend voldaan, al gaf hij dan ook geheel een copie van Verkade's „Oompje". Zoo zeer had van Meerten zijn leermeester tot voorbeeld genomen, dat hij zelfs uiterlijk op hem ge leek. Het was alles wat kleiner dan van Ver kade en Osborne werd daardoor nu en dan voor deze loopgravensfeer een wat al fijne figuur, maar het was als geheel toch zeer knap, zooals van Meerten hem ons gaf. Nieuw was ook Jan Teulings in de rol van Hilbert, de luitenant, die zijn angst niet lan ger kan bedwingen en de hel van de loop graven wil ontvluchten. Teulings speelde hem sterk overtuigend en het tooneel tusschen hem en Stanhope werd ook nu weer een der meest aangrijpende van den avond. Joh. de Meester had weer zijn oude rol van Stanhope opgenomen. Het leek mij toe, dat zijn spel beheerschter was dan vroeger. Alleen het slottooneel de dood van Raleigh maak te thans minder indruk op mij dan bij vorige opvoeringen. Hier merkten wij wel heel wei nig van de innerlijke ontroering, die Stan hope bij zijn stervenden jongen vriend aan greep en dit tooneel ging ons dan ook vrij wel voorbij. Zijn sterkste spel gaf de Meester gisteren in zijn scène met Hilbert. Toen was hij van een indrukwekkende, geconcentreerde kracht en een ontroerende steeds manne lijke hartelijkheid. Paul Huf was weer de gemoedelijke, mate rialistische dikke Trotter. Rob Geraerds had zijn oude rol van den sergeant- majoor nog eens opgenomen en Frits van Dijk gaf op nieuw zijn fijn talent aan Mason, den kok. Zoo kregen wij als geheel een prachtige voor stelling, die een zoo diepen indruk maakte, dat het publiek aan het slot de stilte niet door applaus durfde verbreken. Maar toen eindelijk het licht weer aanging, brachten de weinige aanwezigen den spelers een zoo geestdriftige ovatie, dat het wel leek, of de zaal uitverkocht was. Van schoolvoorstellingen gesproken, dit stuk zonder opzettelijken tendenz zou heel de Nederlandsche jeugd moeten zien. Zij zou er uit leeren, wat oorlog beteekent, maar ook, wat kameraadschap een kameraad schap tot den dood onder mannen waard is. J. B. SCHUIL. DE WERELD OP ZIJN KOP. Het is wel een zeer geestige satire, het stuk, dat A. M. de Jong naar Upton Sinclair's roman The Millemnium heeft bewerkt en wij hebben haar gisterenavond in een goede voorstelling van De Jonge Spelers met veel genoegen in de groote zaal van het Gemeentelijk Concert gebouw gevolgd. „De Wereld op zijn kop" heeft De Jong deze spotternij genoemd en die titel reeds is heel raak, want als wij het derde bedrijf zien, dan komen wij tot de erkenning, als wij het nog niet wisten dat de wereld tegenwoordig op haar kop staat even goed of even erg, zoo men wil als daar in die nieuw gestichte maatschappij te New York in het toekomst jaar 2000. Met Upton Sinclair springen wij dus op eens 65 jaar over en wij ontdekken, dat ondanks de vele voorspellingen - het kapitalisme in 2000 nog steeds oppermachtig is. Het geld beheerscht altijd nog de wereld evenals in 1934. en het Gouden Kalf wordt door een ieder nog aange beden precies zooals in de 20ste eeuw en daar voor. En uiterlijk schijnt er in die 65 jaar ook niet zoo veel veranderd, want de heeren loopen er altyd nog in dezelfde leelijke zwarte rok ken van tegenwoordig rond en de dames dra gen niet meer decolleté dan in den tijd, waar in wtf leven, wat trouwens ook moeilijk zou gaan. Alleen de vicaris is wat wereldscher ge kleed. doch dat is ook vrijwel de eenige merk bare groote verandering. Maar de techniek heeft in die 65 jaar weer groote vorderingen gemaakt. De menschen leven vaai voedseltabletjes 3 per dag en vliegmachines vliegen door het luchtruim, be stuurd van af den grond. Dat is alles nog niet verontrustend voor de toekomstmenschen. Erger is het echter, dat een professor een stof uitvindt radioniet waarmee hij alle levende wezens op de aarde met één druk op den knop in pulver kan veranderen. Stel u den schrik voor in het paleis van gouverneur Lun> ley Gotham, wanneer men hoort, dat de pro fessor krankzinning is geworden en hij zijn radioniet in werking wil stellen. Wat geven je alle millioenen bezit, wanneer je tot pulver verandert? Maar er is nog één redmiddel: met een luchtschip naar boven, zóó hoog, dat je uit de werkingsfeer van het radioniet vandaan bent. In wilde jacht holt het gezelschap van millionairs naar buiten om hoog in de lucht veilig te zijn voor den dreigenden dood. Wanneer zij uit de hoogte in hun Lustpaleis terugkeeren, is New York een doode stad. Geen levend wezen is er meer te bekennen; trou wens heel de aarde Ss uitgestorven en een ge heel nieuwe maatschappij zal er dus door de weinige overlevenden moeten worden gesticht. Maar het blijkt al dadelijk, dat de rollen dan alle omgekeerd zijn. Tuttle, de chef-bediende laat zich niet meer commandeeren en omdat hij de sterkste is. wordt hij de baas in de nieuwe maatschappij. Tuttle wordt de brute kracht. Erskine Granvelle, een intrigant, het denkend hoofd van de nieuwe republiek. Alles staat in deze nieuwe wereld op zijn kop: de aristocraten zijn arbeiders, de arbeider is ka pitalist geworden. De milliardair Lumley Gotham, veegt den vloer met een rolbezem, mevrouw Gotham staat aan het voedseltablet- ten-fornuis, de rijke schoonzoon poetst schoe nen en de oud-buttler beveelt, buldert en scheldt zooals vroeger zijn baas het deed. En nu is het de geestige vondst van Upton Sin clair, dat hij alle fouten van de oude wereld in die nieuwe wereld weef laat verschijnen, zoodat hij een felle kritiek op de tegenwoor dige maatschappij kan geven in die „wereld op haar kop". Overproductie, crisis, uitbuiting, slavernij, alles komt terug in die nieuwe re publiek, alleen zijn de rollen nu omgekeerd: Tuttle, de oud-bediende is nu de industrieel, de vroegere kapitalisten zijn de „loonslaven" geworden. Alleen de vicaris probeert zooals vroeger tusschen de twee partijen door te zeilen. En in die nieuwe maatschappij zien wij de oude maatschappij met haar stakingen, onderkruipers, werkloosheid, ja zelfs de re volutie terug, alleen staan nu de oud-kapita listen op de barricade wat in dit stuk een stapel stoelen is en verdedigen zij zich met hun wapenen in dit geval potten, pannen, ketels en deksels. Het is heel grappig, heel amusant, heel grotesk, maar en dat is het knappe in dit stuk niet zonder kritiek. Want aan het slot hier een zuigeling in symboli sche roode doeken gewikkeld zijn wij al lang tot de conclusie gekomen: wat leven wij toch eigenlijk in een malle maatschappij! Wat staat de wereld tegenwoordig op haar kop! Dat A. M. de Jong en Upton Sinclair ons dit lachend hebben laten zien. ironisch spottend nu en dan met 'n tikje sarcasme, maar toch aldoor goedmoedig, dat is het aardigste van dit stuk. De Jonge Spelers hebben van deze geestige satire een voorstelling gegeven, die er mocht zijn. Men vatte het zeer verstandig niet al te zwaarwichtig op en bracht het nu en dan zelfs min of meer in de sfeer van de klucht. De zaal de opvoering ging uit van het In stituut voor Arbeidersontwikkeling reageer de wel telkens met applaus op zinnen, waar aan men propagandistische waarde meende te moeten hechten maar de spelers dikten het toch geen oogenblik aan. Aldoor lieten zij voelen, dat wij hier met een spotternij te doen hadden en de revolutie met de potten, pannen en deksels achter een stapel stoelen ging zelfs naar het burleske toe. Het was allervermake- lijkst. Richard Flink was wel de beste van de spe lers. Hij gaf uitstekend den omzwaai van den bediende tot bruut geweldenaar en hij was vooral kostelijk in het tweede bedrijf, toen hij zich voor het eerst vrij voelde van zijn „slavenbanden". Heel goed was ook Johan Fiolet als de man met het „koele verstand", onbewogen, strak, maar altijd overheerschend door zijn berekenend intellect. Lucas Wensing ging als de milliardair in het kluchtige wel eens wat te ver. al had hij ook allergrappigste momenten zooals het oogenblik, toen hij zijn vreugde uitdanste bij de ontdekking, dat hij geen „kapitalist" meer was en Jan Le- maire deed als de journalist in het kluchtige niet voor Wensing onder. Uitstekend vond ik Jan Sevens een acteur, die mij tot heden onbekend was als de vicaris. Hij was goed van spel zoowel als van dictie en gaf alle re- lief aan dezen gemoedelijken geestelijke. Hesje Rijken—van Rijk kwam eerst volkomen in haar element, toen zij als nieuw-bakken ar beidster de revolutie kon prediken. Als gou verneursvrouw voldeed zij minder en bleef haar spel wat te vlak en was zij te weinig een vertegenwoordigster van het kapitaal. Ben Groeneveld en Nelly Ernst waren de jonge, ge zonde menschen in de nieuwe maatschappij en vooral Ben Groeneveld was dit met geestdrift en gezonde kracht. Arie Das speelde als de dichter weer meer naar het kluchtige, waarin zijn tooneelvrouw Nel Snel hem niet volgde. Als geheel een zeer vermakelijke opvoering van een fantastisch geestig stuk, die de volle zaa,l in een zeer vroolijke stemming heeft ge bracht. Een mooi succes zoowel voor het In- j stituut voor Arbeidersontwikkeling als voor de I Jonge Spelers. J. B. SCHUIL,

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10