VRIJDAG 16 FEBRUARI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 7 BIJVOEGSEL was hij begonnen, „mag ik jullie een belang rijk feit van onze H. B. S. verklappen." 't Was nog rustig gebleven, maar nadat hij bekendheid had gegeven, dat de H. B- S. 25 jaar bestond en dat er feest gevierd zou worden, was er een gejuich losgebroken, zoo dat de directeur om 12 uur aan den leeraar vroeg, of t hem in zijn bovenkamer mankeer de om 1 B, de woeligste klas van de school, zoo op stang te jagen Henk Berghout had Nel Dalman uit pure baldadigheid op haar teenen getrapt, waarbij Nel een gil had gegeven en Henk had uitge roepen: „O, sorry zeg, zijn dat jouw teenen." De Staf had rust gecommandeerd, dat nog j lang op zich liet wachten en toen aan Henk gevraagd, of dat „Sorry" een modern woord AAN ALLEN! voor „Pardon" was. De Staf had geen klap verstand van Engelsch. dat wisten ze wel. maar Henk had heel deftig gezegd: „Precies, meneer. U weet het!" 't Was trouwens al algemeen bekend op de H. B. S dat pardon uit de mode was en ..sorry;' zoo echt H. B. S.-achtig er voor in de plaats was gekomen, afgezien van het feit, dat de meeste H. B. S -elingen er nog geen notie van hadden wat het eigen lijk beteekende. Nog veertien dagen zegge twee weken scheidden van den grooten fuifdag. Nog 14 x 24 uur moesten er verloopen. voordat de knalfuif zou beginnen. Wat werd er gerepeteerd en gestudeerd om maar vooral allemaal wat ten beste te geven en de 1 B-ers waren het er over eens, hun klas moest bovenaan staan. Allemaal zouden ze wat doen. Halve nachten bleven de leerlingen op, om maar te repeteeren, natuurlijk ten koste van het huiswerk, wat gelukkig in hoeveelheid, zoo niet geheel was verdwenen, toch aanmer kelijk verminderd was. Volgens den Staf. zou dat allemaal na het feest wel weer ingehaald worden. Toen kwam de groote dag. "s Middags geen school, dus een pracht ge degenheid om de groote zaal van het feest gebouw ..Concordiaop te tuigen, waarbij de dikbuikige portier maar commandeerde hoe het wei en hoe het niet moest, in aan- stakkmg genomen' 031 hij ge€n hand uit- (Wordt vervolgd.) UIT DE NATUUR. VOORJAAR. Toen ik de vorige week een boomenpraatje met jullie hield, noemde ik de vruchtboo- men niet. Want in ons land zul je zelden vruchtboomen langs de wegen zien staan. Dat zie je wel b.v. in Duitschland. Of de appels en peren er dan niet af zijn, voor ze rijp zijn? Geen sprake van. De jeugd weet wel. dat daar een zware straf op staat Ziet de politie het. dan mag ze direct van den gummistok gebruik maken. Wie daar mee In aanraking is gekomen, laat het wel voor een volgende keer. Wat afvalt, mag opgegeten worden. Het rijpe fruit wordt geplukt en wordt verkocht ten voordeele van de gemeente. Worden er in 't buitenland meer vruchten gegeten, dan bij ons? 'k Geloof het niet. De statistiek wijst juist uit. dat er bij ons verba zend veel fruit wordt verorberd. Het meeste wordt dan ingevoerd. In 1933 werden 18 mil lioen K.G. appels. 3 millioen K.G. peren, 2 millioen K.G. pruimen, 68 millioen K.G. si naasappels en 19 millioen K.G. bananen in gevoerd. Dat is dus een aardige hoeveelheid. Reken daar nu nog bij het Hollandsche fruit. Ons eigen fruit is heusch niet minderwaar dig. Wie zelf vrucntboomen in den tuin heeft, weet bij ervaring, dat niets zoo lekker smaakt als een appeltje van eigen boom. Vroeger be stond hier en daar de gewoonte om bij de geboorte van een kind in den tuin een ap pelboompje te planten. Onze kleine stads tuintjes ieenen zich daar natuurlijk ook minder toe. Toch merken we weer meer vruchtboomen op eigen terrein. Let straks maar eens op hoeveel bloeiende appeltakken je in de om geving zult zien. Wat zijn die rose-witte bloe sems mooi. Net sterretjes. De appel is wel een der oudste vruchten. In het oud-Testamentische verhaal hooren we al van den appel. Tal van oude gezegdes en spreekwoorden doelen op den appel. De appel valt niet ver van den boom. Een rotte appel in den mand, maakt' al het gave fruit te schand. Iets voor een appel en een ei ver- koopen. De appelman komt om zijn geld Enz. De Engelschman zegt: One apple a day, keeps the doctor away, wat ongeveer beteekent: Een appel per dag, maakt dat de dokter onze deur voorbijgaat. De Duitscher beweert: Kase und Apfel sind morgens Gold, mittags Silber, abends Blei! Dus kaas en appels zijn 's morgens goud waard, 's middags zilver en 's avonds lood. In hoeverre dit waarheid bevat, weet ik niet. In den regel worden demeeste appels na den maaltijd gegeten, hoewel een appeltje bij het ontbijt ook heel lekker smaakt. Men zegt, dat een appel met de schil, maar dan gewasschen het gezondste is. In heel oude sprookjes en mythen dichtte men wonderkracht toe aan den appel. Jullie weten toch het verschil tusschen een appel- en pereboom in bloei? Een pere- boom prijkt met helder witte bloesems, een appelboom met rose. Appel- en pereboomen zijn in het voorjaar zeker een der mooiste sierboomen. Nu is het wel vaak zoo, dat na een rijk vruchtenjaar dikwijls een schraal jaar volgt. De boomen zijn dan meestal uitgeput. Een flinke bemesting en wat uitdunnen van de te rijk beladen takken zijn dan de eenige geneesmiddelen. Geven ze dan nog weinig of geen vruchten, dan kan het liggen aan de bestuiving. Men doet dan verstandig een vakman te raadplegen en de boom zal op vakkundige wijze gesnoeid moeten worden. De onderstam kan ook niet deugen en de boomkweeker veredelt dan den stam. Nu zijn er soorten, b.v. de goudreinet, die pas op later leeftijd bloeien en vruchtdra- gen. Men gelooft ook, dat de struikvorm vroeger vruchten geeft, dan de pyramidaal- vorm. Appels en peren moeten ook terdege worden nagekeken, of ze ook last hebben van schurft, bloed- en bladluizen. Raadpleeg ook dan de vakman, die ze met een scherpe vloeistof komt bespuiten. Er is eigenlijk geen boom, waar we zooveel plezier van beleven als de appelboom. Eerst de wondere schoonheid van de bloesems, dan de vruchtzetting en ten slotte de vruchten. Welke vruchten blijven zoo lang goed en zoolang lekker als de appels. Het aardigste spreekwoord hield ik voor het laatst, n.l. een appeltje voor den dorst hebben. Hartje zomer kan de appel werkelijk onzen dorst lesschen en het beeld is wel heel goed gekozen, dat onze spaarcentjes zoo ook een helper in den nood kunnen zijn. En vergeet dan ook niet. dat jej wel eens door een zuren appel moet heenbijten. zoodat de tranen je in de oogen komen. Maar is het gebeurd, dan valt de smaak soms nog mee. Al wijst de kalender nog geen lente aan, toch zijn er in den dorren grond al weer teekenen van leven te bespeuren. Neem maar eens een kijkje in den tuin en bezie alles eens nader, dan zie je als er in den vorigen herfst bollen zijn gezet, al groene puntjes boven den grond komen. De kinde ren hebben de „akermannetjes in den Hout al lang ontdekt en als het weer wat zacht büift zullen ook al gauw de madeliefjes hun vriendelijke kransjes toonen. Van de vroeg bloeiers in den tuin is de W'nt'-rn">n -1 (Eranthis hiemalis) fig 1 wel de eerste. Het bolgewasje komt veel ge kweekt en niet zelden verwilderd in bos- schen en op beschaduwde plaatsen voor. De wortelstok is knolvormig en de stengel is eenbloemig. De bloemen lijken wel iets op het bekende speenkruid doch de kleine kroon bladen geven een mooi gele kleur. Wor den de wortelstokken in den herfst ge plant, dan komen de planten elk voorjaar weer te voorschijn en bloeien dan van Ja nuari tot Maart. osais DE WONDERCIRKEL. VOOR DE OUDEREN. TWEELINGEN VAN DE H.B.S. door W. LASSCHUTT. HOOFDSTK V. Het schoolfeest

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 13