I STA TEN- GENERAAL Indische Begrooting aan de orde. VRIJDAG 16 FEBRUARI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD If UIT DE OMSTREKEN BLOEMENDAAL RAADSVERGADERING. Pensioen voor wethouders. De voorstellen betreffende verhaal pensioensbijdragen en kinderbij slag ingetrokken. Vergadering van den Raad der gemeente Bloemendaal op Donderdagmiddag onder lei ding van den burgemeester, Jhr. Mr. C. J. A. den Tex. Aanwezig alle leden. Er is één vacature. De wethouders wonen de beraadslagingen over het eerst aan de orde komende wethou derspensioen niet bij. Wethouderspensioen. Behandeld, wordt de door B. en W. voorge stelde verordening voor wethouderspensioen. De voorzitter noemt wethouders-pensi oen een boete op het veranderen van wethou der. Spr. zet het verschil uiteen tusschen de functie van wethouder in groote en kleine ge meenten. Bloemendaal zal hier tusschen het juiste midden moeten houden. Naarmate de werkkring der wethouders zich uitbreidde is behoefte ontstaan aan salaris en aan pensioen voor Wethouders. Er bestaat een tendenz die den wethouder meer en meer tot zelfstandige leider maakt. Ten opzichte van de wethou dersfunctie bestaan er twee stroomingen: de eene ziet in den wethouder den bezoldigden deskundige, de ander den door de wet aan gewezen bezoldigden vertegenwoordiger van den Raad. Jhr. Quarles (V.B.) is het eens met het principe van wethouderspensioen, al heeft hij eenige aanmerkingen, die nog ter sprake zul len komen. De heer Witteman (R.K.) kan zich met wethouderspensioen vereenigen, maar wil het uitgesteld pensioen alleen geven aan hen, die, bij eindigen van hun wethoudersloopbaan, den leeftijd van 60 jaar hebben bereikt. De heer S c h u 1 z (S.D.A.P.) meent dat naar verhouding van den leeftijd het wethouders pensioen kan verminderd worden. Besloten wordt na eenige discussie de grens voor het toekennen van uitgesteld pensioen, te bepalen op 55 jaar. De heer Lu den (C.H.) vindt het woord „wachtgeld" voor een wethouder onjuist, om dat de functie van een wethouder toch niet betrekking' kan worden genoemd. De voorzitter zet uiteen, dat een wet houder toch steeds meer vakman zal moeten worden. Ook den heer Schulz (S.D.A.P.) lijkt het woord wachtgeld niet juist. Wachtgeld pleegt men toe te passen op functies, waarbij men weer in hetzelfde vak hoopt te worden be noemd. De v o or z i 1.1 e r stelt voor te spreken van 6ch a de 1 oosstel 1 in g De Raad vereenigt zich hiermede. Aangenomen wordt een amendement van den heer Witteman (R.K.) om de weduwe van 'n wethouder 10 jaar in 't genot van pen sioen te laten. Eveneens een amendement Witteman. om het weezenpensioen tot en met 18 jaar uit te keeren. Bepaald wordt dat het pensioen van de weduwe van een wethouder wordt vei-min- derd, Wanheer zij een betrekking aanvaardt die hooger gesalarieerd wordt dan het be drag van haar pensioen is. De verordening wordt met de boven aan gegeven wijzigingen aangenomen. De wethouders komen ter vergadering. Ingekomen stukken. Ingekomen is een brief van den heer P. Dor- hout Mees, waarin hij mededeelt door om standigheden genoodzaakt te zijn, als raads lid af te treden. De voorzitter weet geen reden. Spr. kan dus alleen zeggen, dat de Raad het af treden van den heer Dor hout Mees betreurt. Jhr. Quarles deelt mede dat doofheid de oorzaak van het aftreden is. Besloten wordt een brief namens, den Raad aan den heer Dorhout Mees te zichten, waar in zijn aftreden wordt betreurd en hem een goede gezondheid wordt toegewenscht. De geloofsbrieven van het nieuwe raadslid, den heer D. Flemming, worden- onder zocht en in orde bevonden. Geadviseerd wordt tot toelating. Het Ambtenarenreglement. B. en W. stellen aanvulling voor van het ambtenarenreglement en van de verordening ex art. 223 der Gemeentewet. De heer Noorman (S.D.A.P.) stelt een amendement voor. volgens hetwelk de gehuwde ambtenares wordt ontslagen, tenzij zij kostwinster wordt van een gezin. Dit amendezzzent wordt aangenomen. De verordening wordt goedgekeurd. Verhaal van pensioenbijdragen. Aan de orde komt het voorstel van B. en W. inzake het verhaal van pensioenbijdragen en kinderbijslag. De heer De Lestrieux Hendrichs (R.K. zegt over den kindertoeslag dat hij geen fooi van f 10 of f 15 per jaar wil geven maar een kinderbijslag van 75 ct. per week per kind, voor kinderen 'oeneden 18 jaar. De heer Schulz (S.D.A.P.) verklaart zich tegen kinderbijslagen. Maar spr. wil wachten tot Juli met de regeling van deze aangelegen heid, tot invoering van het rapport-Schouten Laat men nu niet bij verrassing den kinder bijslag invoeren, waar de Raad nooit aan ge wild heeft. Jhr. Quarles (V.B.) wil de verordening, die toch een tijdelijk karakter heeft, aanvaar den zooals zij is voorgesteld. Wethouder Prinsenberg (R.K.) ver dedigt het denkbeeld van kinderbijslag. De heer Witteman (R.K.) zegt dat het ideaal ook van de Katholieken is: een salaris, zóó goed. dat er ook een groot gezin van kan leven. De kinderbijslag is in deze moeilijke tijden van loonsverlaging slechts een pleister op de wonde. De heer Schulz (S.D.A.P.) vestigt er de aandacht op, dat de Katholieken steeds niet alleen thans geijverd hebben voor kin derbijslag. Spr. vreest dat men niet meer af komt van het systeem van kinderbijslag, als men er eenmaal mee begint. Een voorstel van den heer Schulz om den kinderbijslag te schrappen wordt verworpen. Het amendement van den heer De Les trieux Hendrichs wordt verworpen. Het voorstel Schulz beide verordeningen intrekken en wachten tot Juli wordt aan genomen met 9 tegen 5 stemmen. Commissie van Toezicht L.O. Benoemd worden tot leden der Commissis van Toezicht op het L.O. de heeren: J. A. C. Blecker, D. Kuiper, J. M. B. van Vlijmen en J. Mulder. Ontheffing Bebouwingsvoorschriften. Krachtens artikel 6 der Bebouwingsvoor schriften wordt ontheffing verleend aan: a. Mr. J. A. Rubenkoning, voor verbouw van perceel Rijnegomlaan 14: b. J. Russ en J. Buijs, voor bouw van twee garages aan de Spiegelenburglaan; c. Gebr. Houtgraaf, voor het uitbreiden der melkinrichting Kleverlaan no. 6a; d. J. W. Schaaper, voor verbouw eener bergplaats tot garage bij perceel van Lennep- weg no. 2. En geweigerd aan: Dr. A. D. Fokker, voor verbouw van perceel Conollyweg no. 3. daar zoodoende door de rooilijn gebouwd zou worden. Benoeming schoolarts bijz. ond. Tot schoolarts aan de R.K. school te Aerden- houtBentveld wordt benoemd de heer C. G. J. Bos, arts. te Overveen. Zonder hoofdelijke stemming werden in den loop der zitting aangenomen de in ons blad vermelde voorstellen betref fende; vaststelling der 4e en le suppletoire begrooting; nadere regeling kleedinggeld ge meentebode nadere vaststelling der rijwiel toelagen: wijziging in de aanwijzing van dienstwoningen; wijziging der regeling van de financieele verhouding met de woningbouw vereniging „Bosch en Duin'"; verkoop grond langs de Leidschevaart; wijziging der huur van terrein aan W. Dijkstra: uitbreiding auto buslijn-Zeeweg tot het Kinheimpark; beschik king op verzoeken om afschrijving rioolaan- sluitingsrecht; toekenning voorschotten bijz. onderwijs; vaststelling nieuwe regeling voor de vergoeding aan plaatsvervangende hoofden L.O.. HEEMSTEDE AUTO-BOTSING. Donderdagavond had op den Heerenweg ter hoogte van de Manpadslaan een aanrijding plaats tusschen twee motorrijtuigen. De heer N.. uit Delft, wilde met zijn auto een voor hem uitrijdende auto passeeren. Tijdens dat pas- seeren kwam hij echter in botsing met een auto die van dén anderen kant kwam, waar door zijn auto naar links werd geslingerd en tegen een boom terecht kwam en omviel. Een der inzittenden bekwam daardoor een lichte hersenschudding. Op advies van een juist pas- seerenden dokter is de gekwetste per auto naar het St. Elisabeth's Gasthuis te Haarlem vervoerd. De zwaar beschadigde auto moest worden weggesleept. DAME IN DEN HAAG. Kon alleen nog achteruitloopen. 25 jaar lang rhcumatische pijnen „Alle pijnen zijn nu verdwenen". „Plus minus 25 jaar geleden begon mijn vrouw te tobben met rheumatiek, zelfs zoo hevig, dat zij om vooruit te komen achteruit moest loopen. Haar handen kon zij niet ge bruiken en het loopen viel haar hoogst moei lijk. Nu twee jaren geleden werd zij weer zoo hevig aangetast, dat zij zich driemaal per week door electrischen stroom moest laten behandelen. Deze behandeling, die drie maanden duurde, en vanzelfsprekend veel tijd kostte, gaf niets. Daarna kreeg zij op eer. hevige manier ischias, waarvoor zij tusschen zakken met warm zand drie maanden het bed moest houden. Aanvankelijk dachten wij, dat zij na deze ziekte nu geheel hersteld zou zijn. maar nauwelijks was ze weer op de been of de pijnen kwamen weer terug. Daar om begon zij met Kruschen Salts en nu na gebruik van twee fieschjes Kruschen. gevoelt zij zich zóó flink: alle pijnen zijn verdwenen en tegen loopen ziet zij nu niet op. Ik breng het bovenstaande onder Uw aandacht, op dat ook anderen, lijdende aan rheumatiek, door gebruik van Kruschen Salts weer op ver betering mogen hopen. Het is een groote uit komst dat mijn vrouw nu weer geheel bevrijd is van rheumatische pijnen." C. v. d. S., te H. Kruschen Salts spoort de inwendige orga nen aan tot krachtiger werking. Urinezuur en afvalstoffen, die zich mochten hebben opge hoopt, en de aanleiding zijn Uwer rheuma tiek. worden verwijderd. Gezwellen en pijnen verdwijnen, stijve ledematen worden weer normaal en ge gevoelt u weer gezond en lenig als voorheen Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting in begrepen. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Let op dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Am sterdam voorkomt. (Adv. Ingez. Med.) BENNEBROEK RAADSVERGADERING. Vergadering van den gemeenteraad ge houden op Donderdag 15 Februari, onder voorzitterschap van den burgemeester, Mr K. J. G. Baron van Hardenbroek. Aanwezig alle leden. De voorzitter wenscht den leden nog een gezegend nieuwjaar, welke wensch door het raadslid Dubbis wordt beantwoord. De voorzitter wil geen beschouwingen hou den over het oude en nieuwe, doch wenscht alleen de.aandacht te vestigen op den prij- zenswaardigen ijver van de grondexploitan- ten, waardoor de woningbouw in deze ge meente met sprongen vooruit gaat en waar door vele inwoners die anders ondersteund moesten worden, productief werk vinden Toch twijfelt spr aan den goeden wil van som mige werkloozen als hij ziet hoeveel werk nog verricht wordt door lieden van buiten Bennebroek. Het ambtenarenreglement wordt in den door de Regeerimg gewenschten zin aange vuld. Besloten wordt de woningen Laan 14, 16, 18 en 20 en Straatweg 63 onbewoonbaar te verklaren. Een verzoek van J. Bouwmeester om ver gunning voor radio-distributie wordt op voor stel van den heer v. Lierop in handen van B en W. gesteld. In het bezoldigingsbesluit van den veld wachter worden eenige wijzigingen gebracht, waarbij het salaris van een eventueelen nieu wen functionaris wordt bepaald op f 1700— f 1900.. Goedgekeurd wordt de overeenkomst met de N.V. Expl. Mij. voor Onroerende Goede ren v.h. Gebr. v. d. Pol, te Heemstede, in zake den aanleg van wegen in het villapark „Bijweg". B. en W. stellen voor accoord te gaan met de voorstellen van Ged. Staten ten aanzien van de voorgenomen salarisvermindering van burgemeester, secretaris en ontvanger. Goedgekeurd. (De heer Dubbis wenschte progressie in de vermindering). Besloten wordt van mej. A. L. Willink van Bennebroek te huren voor f 1 per jaar een gedeelte van de Bennebroekervaart, aange wezen als ligplaats voor woonschepen. In de vacature-v. Loon, wordt in de schat tingscommissie benoemd de heer F. G. Lom- merse. B. en W. stellên voor, het voormalige hulp- postkantoor te verkoopen aan F. v. d. Schrier voor f 5000. Aldus besloten. De politieverordening wordt in dien zin aangevuld dat B. en W. kunnen gelasten, dat boomen en struiken die gevaar voor het ver keer opleveren, gesnoeid moeten worden. Van Ged. Staten is met opmerkingen terug gekomen de begrooting 1934. In verband met regeeringsvoorschriften, welke bij de vast stelling der begrooting nog niet bekend wa ren, moet voor een bedrag van f 5000 alsnog dekking worden gezocht. Dit bedrag zal worden gevonden uit pos ten welke te laag geraamd bleken te zijn (op brengst personeele belasting en mindere steunverleening als gevolg van aangenomen werken voor derden). De voorzitter deelt mede, dat het in de be doeling van B. en W. ligt, de Schoollaan met Hollandsche linden te beplanten. Op advies van de Heidemaatschappij zal getracht wor den in de Duinlaan een afwisselende beplan ting aan te brengen en dat met medewerking van de bewoners, in de tuinen, omdat het teer dek van den weg den groei onmogelijk maakt. B. en W. zullen trachten een betere straat verlichting te krijgen door het aanbrengen van de nieuwste soort branders, waardoor de lichtsterkte verdubbeld wordt. Van de organisaties is het verzoek ingeko men de contributie van de werklooze onge huwde leden te betalen. B. en W. zullen hierover nader adviseeren. Bij de rondvraag klaagt de heer Dubbis over de vuilnisverzameling op het Wilhelmina olein. De bewoners moeten op hun verplich tingen gewezen worden. De heer v. Bakel wijst- op het gevaarlijke fietspad nabij het kruispunt- De voorzitter zal dit met de politie be spreken. Hierna sluiting. RUST WEERGEKEERD IN OOSTENRIJK? Leven in Weenen weer normaal. WEENEN, 16 Februari (Reuter). Officieel wordt medegedeeld, dat in geheel Oostenrijk weer orde heerscht. Weenen is bevrijd van de leden van den Schutzbund, die zich grooten- deels hebben overgegeven en verder zijn ge vlucht. De regeeringsrtoepen doorzoeken de socia listische huizencomplexen naar wapens en nemen groote hoeveelheden in beslag. Hierbij wordt overal geconstateerd, dat deze huizen verkapte vestingen zijn. waarvan de voor naamste deelen met staal gepantserd zijn. In Weenen is het zakenleven weer normaal en in alle theaters zal weer worden gespeeld. De regeering ontvangt talrijke bewijzen van instemming met haar optreden. De arbeiders treden in grooten getale toe tot het door Dollfuss geleide Vaderlandsche Fi;ont. De News Chronicle geeft een andere lezing LONDEN, 16 Februari (Reuter). De cor respondent te Weenen van de „News Chro nicle" schrijft aan zijn blad het volgende: De verwachting, dat de Oostenrijksche ar beiders in hun vertwijfeling naar de Nationaal socialisten zullen overgaan, is reeds bevestigd, Bij een bezoek aan een arbeiderswijk, die zwaar van de beschietingen had geleden, kon men uitdrukkingen hooren als „Liever Hitier dan Dollfuss". Volgens denzelfden correspondent zouden de Oostenrijksche bladen op last van hooger- hand geen juiste beschouwingen geven over de oorzaken en het verloop der gebeurtenis sen. De Heimwehr zou een scherpe censuur uitoefenen. Het geheim van Linz WEENEN. 16 Febr. (Reuter). Uit Linz wordt gemeld, dat aldaar een geheim ont sluierd is, dat den regeeringstroepen in de eer ste dagen van den opstand groote moeilijk heden heeft berokkend. Nadat verschillende gebouwen onderzocht waren en men geen wa pens had gevonden, werden de troepen van uit deze gebouwen toch nog beschoten. Een nieuw onderzoek bracht toen onder- aardsche gangen aan het licht, waarin de be legerden zich terugtrokken, zoodat de troe pen meenden, dat elk gevaar bezworen was. WEENEN, 16 Februari (Reuter). Het .Neue Wiener Tageblatt" publiceert een be richt, hoe het plan tot den opstand werd ont dekt. Een politie-beambte zag op zekeren avond een man loopen met een groot pak bij zich. Hij bleek een sociaal-democraat te zijn en het pak bleek spring-patronen te bevat ten. De politie ging vervolgens huiszoekingen doen en vond niet alleen groote voorraden wapenen en munitie, maar ook een uitvoerige correspondentie, waaruit bleek, dat verschil lende sociaal-democraten met de radicale leiders der ontbonden communistische partij waren overeengekomen om gemeenschappe lijk tegen de regeering op te treden Anti-cemietismp ook In Oostenrijk? WARSCHAU. 16 Februari Volgens de Kur- jer Czerwonny" zijn te Lodz en omgeving 500 Joodsche vluchtelingen uit Weenen aangeko men. Zij vreezen, dat de strijd in Oostenrijk op een volledige nederlaag van de socialisten zal uitloopen en verwachten dat dan zal wor den overgegaan tot maatregelen tegen de Jo den, waarvan velen een vooraanstaande plaats in de sociaal-democratische beweging inne men. TWEEDE KAMER. De begrooting van Suriname aangenomen. Kwijt schelding van vier ton. Twee sprekers over Nederlandsch- Indië. ker, de heer Feber (r.-k.) wilde die regeling, als nood. wel accepteeren. De heer van Boet- zelaer wilde lever geen salarisregeling, het liefst nationale vrijwilligers voor Indië. Den vorm der Indische bezuinigingen had ook zijit volle instemming niet. Japan heeft in Indië het leven veel goedkooper gemaakt en over de economisch toenadering tusschen Indië en het moederland was deze spreker niet erg op timistisch. De heer Feber stond ook achter de regee ring. Hij meent .dat men zich in Indië, ook voor vele jaren na de crisis, moet Instellen op een veel lager niveau. Voor belasting door ar beidsprestatie door de bevolking voelde hij wel. De politieke situatie oordeelde hij bui- tegewoon gunstig voor extremistische ele menten en daarom moet het gezag krachtig gehandhaafd worden. De heer Feber besloot met een dringend beroep om een objectieve toepassing van art. 177 van het Indische Re- geeringsreglement (toelating van missie en zending). De volgende week hooren wij wel meer over Indië. DE ZEVEN PROVINCIëN. BATAVIA, 16 Februari (Aneta). De substituut-advocaat-fiscaal voor de land en zeemacht in Ned.-Indië, de heer J. R. L. Jansen, requireerde voor het Hoog Militair Gerechtshof bij de behandeling in hooger be roep van de zaken van de muitersgroep- Boshart c.s. de volgende straffen: korporaal-machinist M. Boshart, 12 jaar ge vangenisstraf; korporaal-stoker G. F. Dannau, 9 jaar gevangenisstraf; korporaal-machinist M. Dooyeweerd, 9 jaar gevangenisstraf; korpo raal-machinist B. van Leeuwen, 6 jaar gevan genisstraf; stoker-olieman P. A. Peeters, 6 jaar gevangenisstraf; stoker-olieman W. Snel, 1 jaar en zes maanden gevangenisstraf. Al deze straffen werden geëischt met aftrek van preventief en ontslag uit 's Lands dienst. Voorts werd geëischt bevestiging van de vonnissen van den Zeekrijgsraad te Soerabaja tegen stoker-olieman C. A. Vermeulen en kor poraal-machinist W. Tichelaar, echter met de toevoeging: ontslag uit 's lands dienst. 15 Februari. De Kamer was nog altijd bezig met Suri name, ook al: een zieke man. Niet nu pas, maar reeds jaren. Nu kwam de heer Van Kempen (lib.) ver klaren, dat Minister Colijn hem, ten opzicnte van Suriname, is tegengevallen, want hij had gaarne hier van hem een krachtiger en posi tiever geluid gehoord. Ten opzichte van Dr. Colijn dacht hij hier aan het woord van den patriarch Izak, toen hij zei: de stem is Ja- kobs stem, maar de handen zijn Ezau's han- den. Hij wilde krachtiger doorzetting van plan nen door den Minister. Mr. Wendelaar (Lib.) pleitte voor het in cultuur brengen van gronden in Suriname, die nog niet in cultuur zijn gebracht. En dat met het oog op velerlei belangen. Mr. Joekes (v.-d.) bleek te voelen voor een Kamercommissie voor Indische aangelegen heden, om daarin ook de belangen van Su riname te kunnen bezien. Verder vroeg hij steun voor plannen inzake de vruchten- en de bacovencultuur. Eenige mogelijkheid van emigratie van Hollandsche landbouwers, acht hij wel te overwegen. Mr. Wendelaar (lib.) voelde wel voor een proef-emigratie. Bij de bezuinigingen wilde Mr. Joekes (v. d.) zooveel mogelijk overleg met de koloniale staten. Het optreden van het bestuur in Suriname tegen den fantast De Kom, die te Paramaribo relletjes veroor zaakte. Dit optreden van het bestuur achtte ook de heer van Kempen (lib.) juist. Niet alzoo de heer Sneevliet (rev. soc.) die zich verzette tegen de censuur, op de koloniale staten en den heer Colijn tegenover Suriname niet den sterken man vond. hij is in de ont wikkeling der plannen veel te voorzichtig. Hij vreesde intusschen, dat deze patient wel eens „dood-gedokterd" kan worden. Minister Colijn verdedigde zich met de op merking, dat men niet krachtig kan optreden als er geen kracht achter zit. Anders is kracht een loos gebaar. De regeering heeft nu al 25 jaar sceptisch gestaan tegenover al de plan nen omtrent economische en financieele plannen voor Suriname en dat scepticisme is altijd gerechtvaardigd gebleken. Spr. heeft niet zooveel moed voor Suriname. Hij zou b.v. het denkbeeld van kolonisatie willen onder zoeken. als er daarvoor één groote organisatie was. doch die zal er wel nooit komen. Doch hij gelooft niet in de mogelijkheid van Euro peanen in tropische landen, economisch niet, want de Europeaan moet dan dalen tot een levenspeil, zeer ver beneden het zijne. De Regeering moet ook zeer voorzichtig zijn met het steunen der plannen van allerlei particulieren, al wil zij alle gedachten over wegen, die innerlijk gezond zijn. Het eenige lichtpunt zag de Minister voor de vruchten cultuur en voor een jamfabriek. Hier wil hij wel steunen. Wat de politieke toestand betreft, wees hij op de communistische agitatie, waarvoor De Kom, als onrustige geest werd gearresteerd en later teruggezonden, want men kon hem missen als kiespijn in Suriname. Dr. Colijn dekte ten volle de houding van het bestuur van Suriname bij de onderdruk king der relletjes, die er plaats hebben gehad. Streng optreden, met voortvarendheid was hier eisch. Bij oproer is altijd de eerste klap een daalder waard, oordeelde Dr. Colijn. Hij meende, dat de koloniale staten van Surina me niet de fout moeten begaan van op/ den stoel der Regeering te gaan zitten en hij nam het beleid van het bestuur geheel voor zijn rekening. Toen de Minister gesproken had, was het in eens uit met de behandeling der Suri- naamsche begrooting. De Kamer repliceerde niet en nam de begrooting aan met alleen de stemmen der uiterste linkerzijde tegen. Met Suriname was het ineens uit. Als kort intermezzo voor de behandeling der Indische begrooting behandelde de Ka mer toen iets anders. Er was nog een oude kwestie af te doen. Op 26 October 1932 is een wetsontwerp inge diend, om de te Batavia gevestigde handels vennootschap „Firma Volker, Aannemers" een bedrag van 4 ton kwijt te schelden we gens huur van aan het land toebehoorend tintiaggermateriaal. Dit ontwerp van Minister de Graaff ont moette nogal verzet in de Kamer. Zij nam op 3 Maart een motie aan van Mr. Joekes (v. d.) die uitsprak de wenschelijkheid, dat er eerst door de regeering nader overleg gepleegd zou worden met de betrokken handelsvennoot schap. De beraadslagingen over het ontwerp zijn toen geschorst en er is gepoogd een na der overleg te openen. Het gevolg daarvan èn van het advies van den Landsadvocaat waar mede men zich in Indië vereenigde. was. dat Minister Colijn op 6 Januari jl. aan de Ka mer bericht heeft, dat het z.i. gewenscht is. om de behandeling van het ontwerp, zooals het daar ligt, voort te zetten. De betrokken vennootschap, die inmiddels ontbonden is, zag geen enkel motief om inzake het bedrag der kwijtschelding met de Indische Regeering in nader overleg te treden. En de Regeering wilde deze kwijtschelding, ook om de finan cieele gevolgen, liever dan het eventueele herleven der oude baggercontracten met de firma Volker voor de tinwinning op Banka. De Kamer stond nu dus weer voor deze kwestie evenals in Januari, toen zij tot schor sing der behandeling besloot, al was er nu een andere Minister, die de kwijtschelding ver dedigde. Hoewel Mr. Joekes (v.-d.) daar eerst niet veel voor voelde, heeft de Kamer zich toch tenslotte, na de verdediging door Dr. Colijn met dit ontwerp vereenigd. Blijkbaar met de gedachte, dat men van twee kwaden het min ste moet kiezen. Hierna is een aanvang gemaakt met de algem. beschouwingen over de Indische be- xooting. welke de volgende week voortgezet worden, daar de Kamer Vrijdag alleen in de afdeelingen vergadert. We beluisterden twee sprekers. Allereerst den heer Van Boetzelaer van Dubbeldam (c.-h.) die meende, dat het plicht van ieder is. om achter de Regeerir.g te gaan staan en de leuze: Indië los van NederlandI on-Nederlandsch noemde. Hij bleek met de nieuwe Indische salaris regeling niet erg in te stemmen, men begint z.i. aan den verkeerden kant. De tweede spre- OBSERVATOR. EERSTE KAMER. Nederland en België. De particuliere wapenfabricage. Buitenlandsche Zaken afgehan deld. 15 Februari. Bijna den geheelen dag heeft de Eerste Kamer nog besteed aan de behandeling der begrooting van Buitenlandsche Zaken. Inzake de Belgische kwestie oordeelde Mr. van Lanschot (r.-k.) dat het mogelijk maar het beste in deze crisis is om daarover een parlementaire „stilllehalte" te aanvaarden. Deze Minister heeft niets van onze rechten jegens België prijs gegeven. De Rijnvaart kwestie brengt gevaren, van de tusschenwa- teren heeft de Rijnvaartcommissie af te blijven. Wat de particuliere wapenfabricage betreft, vroeg deze spr. zich af, of Nederland zich geen moeilijkheden zou berokkenen door aan te sturen op een internationale regeling. En als die fabricage hier werd verboden, zou Nederland zich tot vreemde regeeringen moe ten wenden met het verzoek, om in haar staatsfabrieken kruisers, duikbooten, of der gelijke te bouwen. Of ook om andere redenen een regeling practisch niet onmogelijk is, valt op dit oogenblik moeilijk te beoordeelen. Ook'Prof. van.Embden (v. d.) besprak dit onderwerp, en meende, dat de internationale controle op de particuliere wapenfabricage zoover mogelijk zou gaan. De resolutie van de vereeniging „Volkenbond en Vrede" dringt daar op aan. De particuliere wapenfabricage is een onderdeel van de industrieele en eco nomische toerusting met het oog op de lands verdediging. Verbod van particuliere wapen fabricage uit vrees voor gebrek aan wawn- voorziening is weinig reëel, omdat de paraat heid minstens zooveel betreft het economi sche en financieele. Deze tweeslachtigheid heeft resultaten op het gebied van ontwape ning verhinderd. Men moet iets wagen, om uit deze sfeer vandaan te komen. De Minister van Buitenlandsche Zaken. Jhr. de Graeff, merkte op, dat de Regeering op het standpunt staat, dat zoover mogelijk moet worden gegaan in de richting van af schaffing. Met zeer veel genoegen had hij de rede van Mr. van Lanschot gehoord. In hoofdzaak is verder nog gesproken over den Volkenbond, over onze verhouding tot België en over de kwestie-Vliegen. Over de verhouding met België gaf Mr. Briët (a.-r.) een meer gedetailleerde beschou wing. ook in verband met onze onafhankelijk heid. Dr. Wibaut (S. D.) wilde met alle kracht tot overeenstemming komen. Minister de Graeff zei. dat er thans met België niet wordt onderhandeld, er worden ook geen voorbereidende besprekingen ge voerd. Deze rustperiode is goed. doch er vra gen veel belangrijke kwesties om oplossing. De Regeering is bereid om voorstellen van België te ontvangen en is zelf ook bereid voorstellen te doen. Verder verdedigde de Minister zich tegen over verschillende punten van critick. In het geval-Vliegen verwijt hij zich niets. Zijn de marche aan den heer Vliegen was in 's lands belang. Dat spr. de waardigheid der Regee ring zou hebben geschaad, achtte hij een grievend verwijt, dat hij niet kon aanvaar den. Hij bleef er bij, dat een Hitler-regiem voor ons land funest zou zijn. Het Is zijn vaste overtuiging evenals die van den Minister- President en sedert eenige dagen ook die van den heer Lohman (hilariteit). Dat Minister Slotemaker de Bruine het telegram van den Raad der kerken onderteekende, geschiedde niet met spr.'s voorkennis, de onderteekening zou dan door hem ontraden zijn. Ten aanzien van zijn gedragingen in het buitenland houdt hij zich voor aanwijzingen van den heer Lohman aanbevolen, echter bij voorkeur voor zulke, die van meer beteeker.is zijn, dan die, welke hij nu verstrekte (gelach). De Minister voelt veel voor uitbreiding van het aantal beroeps-consuls, doch de finan ciën verhinderen dit momenteel. Zoo ging ook deze begrooting er door en begon men aan die van Justitie. Prof. Kranenburg (v. d.) zette het debat In met aan te dringen op een wettelijke regeling der administratieve rechtsspraak. Vrijdag praat de Kamer verder over deze begroot ing. OBSERVATOR. MR. KOELIMA LECTOR H ANDELS - HOOGESCHOOL. Tot buitengewoon lector voor de bestuurs wetenschap aan de Ned. Handels Hoogeschool te Rotterdam is benoemd de heer Mr. A. Koelma, secretaris van de gemeente Alk maar,

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 7