Reizen in Perou» Solleftea en de Skiwedstrijden. BIJVOEGSEL VAN HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 17 FEBRUARI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD Naar Arequipa en Mollendo. Arequipa met den vulkaan Misti. Als er treinen loopen in Zuid Amerika dan zijn ze meest zeer goed. Of uitstekende slaap wagens en restauratie-dito's zooals in Chile en Bolivia óf (en dat is eigenlijk nog wel zoo goed) salonrijtuigen met een „stop over" voor den nacht op een geschikte plaats, zooals de Peruvian Corporation dat in haar netten doet. Netten, meervoud, want Perou bezit nog geen longitudinal, die de verschillende lijnen, die van kustplaatsen af het binnenland in gaan, met elkaar verbindt. Daarvoor zijn de be woonde streken te gering in aantal. De dicht bij de kust gelegen vruchtbare valleien kunnen zeer voldoende door de kustvaart worden be diend en de lijnen het binnenland in, die tel kens moeten komen op ruim 4000 M. hoogte, zijn natuurlijk zeer kostbaar! Daar komt nog bij. dat vaak de opbloei van het achterland niet aan de verwachtingen heeft voldaan, de laatste jaren natuurlijk heelemaal niet en dus zal het niemand verwonderen, dat de dienst regeling niet ideaal is. Dat passagierstreinen soms maar eens in de week loopen en alleen sneltreinen zijn tusschen twee halten. Tien uur over 150 K.M. moet ge hier ongeveer re kenen, maar vaak wordt ge in dien tijd dan ook eenige kilometers verticaal verplaatst. Ik maakte eerst kennis met den Zuiderspoorweg van Perou in Le Paz-Bolivia. Al spoedig wees mijn barometer boven de 4000, vlak bij Tia- huanako, waarna het iets omlaag ging naar Guaqui aan het Titikakameer. Daar wachtte een verrassing. Daar lag midden in deze kale bergwereld een Oceaanstoomer klaar aan een kade vol ratelende kranen. Een schip van 800 ton met een keurig promenadedek, eetzaal, ruime hutten met warm en koud stroomend water. Ook een onderneming om zoo'n schip in Engeland te bouwen, in stukjes en beetjes per boot en spoor hierheen te brengen en weer in elkaar te zetten. De eerste stoomboot die op het meer voer, ze vaart er trouwens nog, is 50 jaar geleden op den rug van Idianen en muilezels boven gebracht! Deze Southern Railway voert wol en huiden en graan en vruchten af uit het bekken van Cuzco, maar is vooral ook een der levensaders van Bolivia. Dat dit land met zijn rijke mijnen (tin, lood, zilver, koper enz.) geen eigen uit gang naar zee heeft is natuurlijk een voort durende bedreiging voor den vrede in deze streken en dat wordt sterk gevoeld. Het zou nog veel sterker gevoeld worden, wanneer de Peruvian Corporation, een Engelsche Maat schappij, met 30% Hollandsch kapitaal, de zaak niet straf in handen hield. En zoo reist men goed en gemakkelijk van Chile door Bolivia over Perou weer naar zee. Maar van Cuzco naar Lima zijn de brieven vaak 14 dagen onderweg. Overland kan het alleen te voet of per muilezel. De luchtdienst van Lima op Arequipa. soms door naar Cruzco geeft natuurlijk een reusachtige verbetering, maar die is, ook al om de groote hoogte, nog erg ongeregeld. Een nadeel is alleen, dat ge wel eens een dag of langer op aansluiting moet wachten. Voor mij is dat meest niet zoo heel erg. Er is overal wel wat te zien en zoo ging het mij on langs in Pimo. waar ik een nacht en dag moest wachten, 's Morgens al vroeg tromgeroffel en schetterende fanfares. Op straat trok alles in één richting naar het exercitieveld. Ik mee natuurlijk, vol verbazing constateerende dat zoowat de heele mannelijke bevolking een ge weer droeg; maar een houten, zelf gemaakt, met een bajonet uit het deksel van een petro- leumblik. Het duurde een uur eer ik er achter was wat er gebeurde. Perou heeft een staand leger, maar kent bovendien mobilizados. hen die opgeroepen kunnen worden. Om die allemaal af te exer- ceeren. te beüniformeeren en te bewapenen, daarvoor is geen geld. Maar de Perouaan houdt van zijn land. stelt er een eer in mobili zados te zijn enslaat aan het exerceeren, maakt een geweer, vormt een corps trompet ters, tamboers en het wordt soldaatje spelen. Net of 't echt was. En u had den trots moeten zien, waarmee die eenvoudige Indianen, toch van elk dorp allen gelijk gekleed, defileerden voor Prefect. Kolonel en.... mijn persoontje, want ze hadden mij dadelijk weer in de gaten en ik moest mee op de gereserveerde tribune met champagne. Tweehonderd soldaten en vijf duizend recruten defileerden, waaronder wielrijders en peerdevolk, op die echte kleine bergpaardjes van twee voet hoog. En R ode Kruis-kolonnes met Indiaansche zusjes in hun witte jurken vierkanter dan ooit. En dat alles op de muziek van de.... Sambre et Meuse! Dat is de mooiste marsch. die ze hic-r kennen. Natuurlijk werd een feestelijke mis gelezen op de Plaza d'Armas en werden de vlaggen geze gend, den recruten wérd de eed van trouw aan de vlag afgenomen en's avonds zat de bioscoop stampvol: begrafenis van wijlen Sanchon Cerro, den vermoorden President enOostelijk-Paon-Letitia. Reden genoeg er ook een paar dubbeltjes aan te wagen. Dat de vorige president zoowel vrienden als vij anden had bleek uit vrij regelmatig verdeeld gefluit en handgeklap op alle rangen. Want het publiek hier is niet stil in de bioscoop. Bij een mooie scène "gilt alles dïspacio, dispacio, langzamer. Is het een saai stuk, dan is het, mas rapido, vlugger, opschieten jongens. En menige, keel zal blauw geweest zijn dien avond! En toen kwam Letitia. Dat wordt nog een gek geval. Iedere nadenkende Perouaan weet, dat een oorlog thans de nekslag zou zijn voor het land. De eerste daad van den nieuwen Presi dent was een groote stap naar den vrede. Maar ondertusscheri was door de pel's en film het nationalisme wakker geschud, de volks- leer er in gemoeid en iedereen ingeprent, dat Letitia Peruaansch was en moest blijven. En dat nu' in eens ompraten is niet zoo heel een voudig, al geloof ik zeker, dat de regeering het zal probeeren. Maar er wordt nu al gemom peld: „Wacht maar, 28 Juli; onafhankelijk heidsdag, dan zal nationaalvoelend Perou dui- i delijk doen blijken wat de wil des volks is. Laten wij hopen, dat het volk tegen dien tijd een verstandigën wil te pakken krijgt, anders kon Letitia nog het begin worden van een lee- lijk brandje in Zuid-Amerika. Want Bolivia wacht op de kans, Perou in den rug aan te vallen. Om zijn uitweg naar zee! En nu wacht ik weer eens op aansluiting in Arequipa. Nu eens niet op den trein, maar op mijn dierbare Hollandsehe boot, de Ben- nekom, die gelukkig te laat is. Gelukkig, want dat beteekent, dat hij veel lading krijgt on der weg. Zoo gaat-ie goed. Handel en verkeer nemen zienderoogen toe, ook al nadat de Le- titia-vredeskansen stijgen. Maar het schijnt over de heele wereld beter te gaan. Ik krijg hier tenminste weer eens lucht in mijn lijf. Hoe de menschen daarboven om de 4000 M. aan die dunne droge lucht wennen is mij een raadsel. Mijn neus-keelholte kan er niet. tegen. Elk oogenblik gesprongen aartjes. Dus gebruik ik maar roode zakdoeken, dan loopt het bloedbad nies zoo in ae gaten. En dan nog driemaal per nacht en vijf maal per dag menthol vaseline in de neusgaten, anders is het nog mis. Men zegt, dat je lichaam een jaar noodig heeft om er aan te wennen. En ik geloof het graag. Als een jonge kerel, zooals ik, halfweg de trap moet stoppen om adem te halen of een soort hartklopping krijgt als hij zich wat vlug omdraait in bed. wel, dan ben je nog niet gewend aan de altitudo. voor al niet aan de weinige zuurstof, die elke ademtocht je brengt. Je moet ook de ramen opengooien in die koude berglucht, anders doe je geen oog dicht. Maar dat is voorloopig allemaal weer ge leden. Arequipa ligt op 2300 M. en dtar merkt een normaal mensch niet veel van. De kloven en vingers en lippen verdwijnen snel enje slaapt hier zoo maar in en een gat in den dag. Dat ging boven ook slecht en hier is het zonde, want Arequipa is een aar dige stad en zeer mooi gelegen. De groote Plaza is één palmentuin, omgeven door oud- Koloniale galerijenhuizen. Kathedraal en ker ken en rondom als achtergrond sneeuwtop pen, niet alleen de Misti, de Fuji Jama van Zuid-Amerika, die op alle foto's van Arequipa prijkt, maar aan weerskanten nog een groo- tere. hoogere en rijker, met gletschers bezette top. Soms moet ik even aan Innsbruck den ken. maar alles is grooter en forscher! En Arequipa is de stad van den eeuwigen zonneschijn, wat ook heel wat waard is. Zoo'n dag of drie per jaar bewolgte lucht en regen. Toch water genoeg van de sneeuwbergen om een breede vlakte te irrigeeren en die is dan meteen door de vulkanische asch weer zeer vruchtbaar ook. Daarbij zorgt de combinatie waterdamp, woestynstof en heldere lucht voor prachtige zonsondergangen. Schitte rend gekleurde luchten boven dit bergpano- rama. Daarom alleen zou je hier een paar da gen h1:iven. Arequipa is een bloemenstad in een c-se. Maar ik reed er van morgen even uit en meteen weer tusschen de cactus sen en op de steenige heuvels. Geen woestijn maar toch steppen, „pampa" zeggen ze hier! Alleen waar water is is weelde. En de irrigatie moet hier voor den Spaanschen tijd al aardig in orde zijn geweest. Rondom de stad vindt op oefenen kan. Wel is dat het geval met de skipringers. die een week of vier geleden met man en macht gewerkt hebben om sneeuw op Hallstabacken te brengen teneinde deze ski schans vast eens te kunnen probeeren. Nu 'sm de sneeuw er ook vanzelf gekomen, zoodat men niet meer over verplaatsing van de wed strijden naar een nog Noordelijker stad, naar Ornsköldsvik of Boden, behoeft ie denken, en dag in, dag uit oefenen de Zweden nu op hun skischans, die zich daar met zijn boven ste platform haast honderd meter boven het dai verheft. Er hoort ongetwijfeld een dosis doodsverachting toe om daar op dat platform de zware springski's over 't randje heen te schuiven en je met steeds sneller vaart naar beneden te laten suizen, naar de vlaggen bil den afzet, waaronder de lange steile helling zich strekt naar den met een metershoogen wal omsloten uitloop, om je de laagte In Sé slingeren en zestig, zeventig, misschien wel eens tachtig meter verder neer te komen op de zachte sneeuw, voortglijdend te remmen zoodat 't witte poeder hoog opstuift. Hallsta backen is den voriger. winter reeds gebouwd onder leiding van ir. Axel Norling. de be kwaamste constructeur van skischansen, di# Zweden en wellicht heel Scandinavië rijk H en op kosten van de Werkloosheidscommissie, die geen ander object voor werkverschaffing kon vinden. Met de slingerende autowegen, die den top van Hallsraberget en het boven ste plaform met de tribunes en het stadje verbinden, mét de parkeerterreinen en de zeer practisch tegen de helling aangebouw de staanplaatsen voor een goede vijftiendui zend toeschouwers heeft het geval een kleine kwart millioen kronen gekost en daarmee kan Solleftea er nu prat op gaan de duurste ski schans van Europa te bezitten. Volgens des kundigen is het ook de mooiste van ons we relddeel of althans een van de beste, maar dat zal Zondag dan wel blijken, wanneer de vlaggen geheschen zijn, de springers de een na den ander hun duizeling-wekkende spron gen maken en de controleurs telkens verder het meetlint uitrollen, telkens lager aan de helling de vlaggetjes planten. En in Solleftea verkeert men nu in span ning Zullen de verwachte vreemdelingen ko men. zal de inkwartiering, de spijziging van; al die sportmenschen naar wensch verloopen, zullen het ijscamaval en de bals en de F.I.S.- revue niet tegenvallen, zal Selanger-Ericsson de tachtig meter halen in Hallstabacken. zal een Zweed, een Vasternorrlander liefst, de vijftig kilometerwinnen, zal er aan heel de zorgvuldig voorbereide organisatie niets ha peren? Och, majoor Zettersberg, die alles voor elkaar gebracht heeft, stapt rustig in zijn lange witte schapenpels langs Storgatan en dat geeft de menschen de zekerheid, dat alles goed zal gaan. zelfs wanneer een Norr- lander een overwinning behaalt. C. G. B. MOEILIJK PROBLEEM. Jonge man: „Vrouwtjelief, is de koffie nog niet klaar?" Jonge vrouw: „Ik weet zelf niet waaraan het ligt, lieve man, maar de koffieboonen willen niet zacht worden!" „Inderdaad, prachtig is u hier ingericht. Maar, gelooft u ook niet, dat de kamers wat laag zijn?" „Nee, nee, dat schijnt maar zoo, omdat we zulke dikke tapijten hebben!" Waar het kunnen ophoudt, begint gewoon lijk de nijd. maar dat is sedert de laatste druk gewijzigd en nu gestegen tot 2829. Voorts staat er in de overigens alleszins betrouwbare reisgidsen niets te lezen over Storgatan. de Hoofdstraat, die tevens de eenige straat van het stadje is. over de tallooze roode en grijze en gele auto bussen. die er 's morgens en 's avonds voor het vriendelijke stationnetje geparkeerd staan, over majoor Zetterberg. de welgestelde patroons van de houtzagerijen, de groote ka zernes en Hallstabacken. en zonder dat alles zou Solleftea toch niet in staat zijn volgende week het centrum te worden van de groote internationale ski-wedstrijden van de F.I.S. Solleftea heeft dus welgeteld 2829 inwoners maar desondanks hoopt men de vijftien-dui zend gasten, die bij de wedstrijden verwacht worden, behoorlijk te kunnen ontvangen. Kleine peuters, zieken en oudjes uitgezonderd zal welhaast geen enkele inwoner van Sol leftea volgende week in zijn eigen bed kun nen slapen, als er al tijd voor slapen over zou schieten. Winkels en woonkamers worden tot provisorische restaurants en lunchrooms in gericht. in de kazernes zijn maatregelen ge troffen om drieduizend menschen tegelijk hun porties eten voor te zetten en de fabri kanten van warme worstjes zijn al weken in de weer om aan de stellig groote vraag te kunnen voldoen. Misschien zal men zich hier en daar wel eens wat erg moeten behelpen, maar de menschen in Solleftea troosten zich er mee, dat een ski-enthousiast niet veel- eischend is. en ze voelen zich gerust in de overtuiging, dat zij althans alles hebben ge daan wat gedaan kon worden om de zaak tot in de puntjes voor te bereiden. Voor de sportvereenigingen. die de wedstrij den bij zullen wonen, is slaapgelegenheid ge reserveerd in de kazernes, waar ook anderen voor de somma van één gulden vijf-en-twin tig volledig pension kunnen krijgen. Voor de uit vrijwel alle landen waar de skisport be oefend wordt naar het congres der F.I.S. af- gevaarde officials en voor de autoriteiten en de pers zijn de hotels al maanden geleden besproken. De overige bezoekers kunnen kie zen tusschen inkwartiering aan Storgatan of m boerderijen en villa's in de buurt en logies in de slaapwagens, die de Staatsspoorwegen naar Solleftea zenden en mochten er dan nog dakloozen zijn, dan staan tot laat in den avond de autobussen voor Langsele en Forsmo en andere naburige plaatsen nog klaar, waar in alle geval wel een kamer te krijgen zal zijn. Bovendien komen alle vijftienduizend gasten gelukkig niet tegelijkertijd, bij de hellingrennen en de wedstrijden over acht tien en vijftig kilometer zal de belangstellin" wel aanmerkelijk kleiner zijn, maar voor de wedstrijden met hondensleden en het ski springen van Hallstabacken op Zondag den men terrassenbouw op de keurige, zorgvuldige Incamanier. En daarboven op de heuvels steenrijen en potscherven. Primitief goedje En Prae-inka cultuur, waar nog heel weinig van bekend is. Wel is er heel veel gegraven. Arequipa-Mollendo. Van Pampa naar woes tijn. want naarmate wij lager komen, wordt de plantengroei steeds minder tot ze heele maal verdwijnt en de eentonigheid van den geelbruinen rotsgrond nog slechts gebroken wordt door witte duinen. Sikkel duinen, die langzaam voortrollen met den wind als eenig teeken van leven in dit aoode landschap. Tot in de verte een groene streep zichtbaar wordt, de Oceaan, steeds bewegend, steeds levend, vol vogels en visch en ander leven. De ruste- looze, de steeds boeiende zee. En ik wandel langs het strand en zoek schelpjes als een kind. Heerlijk om kind te zijn! VAN DER SLEEN. In ie omstreken van Solleftea waar ie in temationale skiwedstri'len gehouden worden. Hoe het stadje van nog geen 3000 inwoners de 15000 gasten op het groote internationale ski-festijn denkt te ontvangen. De skischans Hallstabacken. die een kwart millioen kronen gekost heeft en daardoor niet alleen de duurste maar ook de beste van Europa zou zijn. STUDIO-SNUFJES. Van den top van Hallstabackende 99 meter hooge skischans bij Solleftea heeft men een wijd uitzicht over het stadje en het dal van de Affigermana.lv. De nieuwste Jack Holtfilm is getiteld The Woman I stole, naar het boek Tempico. Met hem treden hierin op Raquel Torres, Noah Beery, Fay Wray en Donald Cook. The News Chronicle weet te vertellen, dat Mary Pickford in Rusland verscheidene films zal gaan maken. (Van onzen correspondent). Stockholm, 12 Februari. Solleftea is geen Davos en geen Innsbruck. Slaat ge er Baedeker of Grieben op na, dan staan daar een paar regels over 't Stadshotell met dertig en Hotell Appelberg met veertig bedden, over het dal van de Angermanalv, dat zich hier verbreedt en schoone verge zichten biedt, en over de bijzondere geschikt heid van deze plaats als uitgangspunt voor verscheidene mooie tochten te voet en per ski. Ook is het aantal inwoners aangegeven, 25sten komen duizenden met extra treinen uit Boden. Lulea, Harnösand, Ostersund, Sundsvail. Falun, Gavle, Stockholm, en Go thenburg. Beter bewijs voor de belangstelling die hier in Zweden voor deze wedstrijden be staat is moeilijk te geven, want de afstand Gothenburg-Solleftea komt ongeveer over een met dien van Haarlem naar Genua. Wat de deelnemers aan de wedstrijden be treft is zoo vooraf nog betrekkelijk weinig te zeggen. Zweden komt voor den dag met al zijn eerste-klas loopers en springers, daar de gewestelijke organisaties den bond, die toch al groote uitgaven heeft te doen voor de or ganisaties van het congres, helpen door zelf de uitzending van de deelnemers uit hun dis trict te bekostigen. Onder bekwame leiding hebben de jongens al maanden-lang syste matisch getraind, zij kennen de moeilijkhe den van het Norrlandsche terrein en zijn aan het klimaat gewend, en men heeft dus goede hoop, dat zij de groote verwachtingen niet teleur zullen stellen. De Noren komen met een troep van een veertig man, die in bijzonder goeden vorm moet zijn, Finland zendt een dozijn loopers, die in een afgelegen kampement zich op deze wedstrijden hebben voorbereid en wellicht door hun enorme uithoudingsvermogen ver rassingen te zien zullen geven, en dan zijn troepen aangemeld uit Duitschland, Polen en Oostenrijk, waarover men hier betrekkelijk weinig, en uit Japan, waarover men niets weet. De banen voor de rennen' die den vorigen zomer reeds gedeeltelijk in orde gebracht zijn door struikgewas op te ruimen en hier en daar wat bosch weg te kappen, liggen ver moedelijk op den zuidelijken oever van de Angermanalv, waar het terrein vrij heuvel achtig is met steile hellingen en tamelijk hooge toppen, zoodat het zelfs voor ervaren Norrlandsche skiloopers behoorlijke moeilijk heden op kan leveren. Maar tot den start blijven deze banen geheim, zoodat ook geen der Zweedsche deelnemers zich hier speciaal Door de Fox zal verfilmd worden onder regie van Thornton Freeland en Harry Lachman de eerste editie van George White's Scandals, waarvan White zelt de leiding op zich zal nemen, terwijl hij ook sen belangrijke rol zal spelen. De hoofdrol 'en zullen vervuld worden door Lilian Harvey Rudy Vallee (de zoozeer aanbeden band- 'eider), Cliff Edwards, Jack Haley en Alice Faye. Men zal zich uit de film Chandu wel her inneren Roxor. gespeeld door Bela Lugosi. Deze zal voor de Columbia optreden in Night of Terror (De Nacht der Verschrikking) met Wallace Ford, Sally Blane en Tully Marhall. De regie is in handen van Ben Stoloff. Hoe de plakette er uitziet, die aan de over winnaars in de internationale skiicedstrijden te Solleftea wordt uitgereikt.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 15