Het Noorsche ijs in IJmuiden ZATERDAG 17 FEBRUARI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD IJMUIDEN. Verwerking en aflevering stichtte een belangrijk nevenbedrijf. Opslagruimte voor 1500 ton. Een kijkje in een der opslag-plaatsen. Hoog in de zuivere Noorsche berglucht lig gen de bergmeren, die voortbrengen het klare ijs, dat thans in zulke groote hoeveelheden in IJinuidens visscherijbedrijf wordt gebruikt en dat als het ware in een jaar tijds het burgerrecht veroverd heeft. Hooge bergen, waarvan de hellingen bedekt zijn met naald- boomen, omringen deze meren, die slechts door enkele bergtoeristen bezocht worden. De omgeving is stofvrij, het ijs ondervindt een hygiënische behandeling. Van de winplaatsen gaat het ijs naar de aan de diepe fjorden gelegen voorraadschu ren, waarvan er zijn, die bergruimte bieden voor 10.000 ton en waarin het ijs, zoo noodig drie jaar bewaard wordt. Het vervoer van de bergmeren geschiedt niet per wagen of per auto, maar langs een glijbaan. Eerst komt het, wanneer het uit het ijsmeer is gezaagd, in een lager gelegen meer, waar het gereinigd wordt. Dan gaat het weer langs een glij baan omlaag en komt het nog eens in een meer, waar het nog eens gereinigd wordt. Eerst dan komt het in de voorraadschuren. Zelfs dan hebben menschenhanden het ijs niet aangeraakt. Bij het transport wordt ge bruik gemaakt van scherpe haken. Nu ruim een jaar geleden werd het eerste Noorsche natuurijs aan de afnemers in IJmuiden afgeleverd. En thans is het een product, dat wegens zijn hardheid en helder heid vooral in den vischhandel zeer veel ge bruikt wordt. Maar ook trawlers en loggers nemen groote hoeveelheden af. Het Natuurijs-verkoopbureau sloeg nu ruim een jaar geleden zijn tenten op in een pand aan de Tra1wierkade. Maar doordat de omzet steeds toenam, werd de behuizing te klein en moest de directie omzien naar een gebouw, waar een grootere hoeveelheid dan in dat aan de Trawlerkade kon worden opgeslagen en verwerkt. Zij kreeg eenigen tijd geleden de beschikking over een leegstaand pand aan de Middenhavenstraat. Onder leiding van de directie hebben we dezer dagen de nieuwe inrichting bezichtigd, waarin twee groote opslagplaatsen aanwezig zijn, elk met een capaciteit van ca. 750 ton. Voor elk dezer opslagplaatsen, die in het hoofdgebouw zijn ondergebracht is een molen beschikbaar en een platform voor aflevering. Van een steiger voor de bergplaatsen worden de 200 K.G. wegende blokken met een trans portband naar de molens vervoerd. Hierin wordt het ijs letterlijk gekraakt. Een zware ijzeren as, voorzien van lange gebogen pun ten wentelt om en vermorzelt de zwaarste brokken. In gemalen toestand wordt het ijs met een Jacobsladder omhoog gevoerd naar een stortgoot waar het in zakken wordt opgevangen. Met eiken molen kan per dag 100 ton gemalen worden, zoodat de afleve ringscapaciteit 200 ton per dag bedraagt. We vernamen, dat geen enkele andere inrichting hier ter plaatse over een dergelijk maal- en afleverings-installatie beschikt. Ook in deze inrichting wordt het ijs hygiënisch behan deld. De arbeiders reinigen voordat ze in de pakhuizen gaan eerst hun klompen of schoe nen en verder wordt ook alles weer met ha ken gedaan. Het is een interessant gezicht, die groote ijsmassa in de pakhuizen; de blokken ijs lij ken stukken doorschijnend marmer, waar men een schitterend paleis van zou kunnen op bouwen, een paleis dat echter geen eeuwen zou trotseeren als zoovele marmeren palei- zij. De „ijsoogst" is dit jaar goed uitgeval len, vertelde men ons. En dat was aan de blokken duidelijk te zien: het is één harde doorschijnende massa, gevolg van een snelle sneeuwlooze bevriezing. Lucht is niet in het- ijs aanwezig, het is keihard en niet poreus. Dit is natuurlijk de soort, die men in han del en bedrijf zoo gaarne ziet. Het ijs wordt aan de achterzijde van het gebouw met behulp van een elevator in de pakhuizen gevoerd. Ook deze inrichting is zeer practisch en van een groote capaciteit. Voorts beschikt het bedrijf over drie zakken- drogerijen, twee open en één met kachels ver warmde gesloten drogerij. Een twaalftal arbeiders vindt geregeld werk in het bedrijf van het verkoopbureau. Wanneer er een schip in lossing ligt en dat gebeurt wel eens, is dit natuurlijk veel groo- ter. STORMLANTAARN ONTVREEMD. De chef van den telefoondienst heeft aan gifte gedaan, dat een stormlantaarn is ont vreemd, welke door dezen dienst was geplaatst bij een graafwerk op den hoek van de Schou tenstraat en den Wijk aan Zeeërweg. Zij die zich aan dezen diefstal hebben schul dig gemaakt, hebben zich niet niet alleen ver grepen aan andermans eigendom, maar heb ben bovendien de veiligheid van het verkeer ter plaatse in gevaar gebracht. Als het de politie mag gelukken hen te vin den, zullen ze zeker een flinke straf krijgen. NAAR HET CONCOURS. Naar wij vernemen heeft IJmuiden's a Ca- pellakoor besloten, deel te nemen aan het concours, uitgeschreven door de zangvereeni- ging „Animo" te Leiden. Het concours wordt gehouden in de Stadsgehoorzaal op 14, 21 en 28 April. Het koor zal onder leiding van dexr dirigent den heer P. Grin Jr. uitkomen in de eerste afdeeling. Als verplicht nummer wordt gezongen „Levensvernieuwing" van H. A. de ZENDINGSAVOND. Gisteravond werd in de Chr. Gereformeer de kerk alhier een zendingsavond gehou den waar dr. A. Bikker, missionnair-predi- kant te Mamassa (Celebes) een causerie hield over den zendingsai-beid onder de Toradjo's. De Toradjo-goen Bastiaan was Üoor onge steldheid verhinderd, hetgeen voor de vele aanwezigen een teleurstelling was. De interessante lezing van Ds. Bakker werd met aandacht gevolgd. De heer A. ten Broeke sprak een woord van dank tot den spreker. OPDRACHT. Aan de firma Joh. Dienaar Zoon is op gedragen door Burgemeester en Wethouders van Oegstgeest de doortrekking van de Duin- zichtstraat aldaar met bijkomende werken voor de som van 7770. HET SCHAFTLOKAAL VAN DE HERA GESLOTEN. Het schaftlokaal van de Hera is met ingang van gisteren gesloten. JEUGDIGE BOOSDOENERS. Een winkelier in de van Linschotenstraat heeft bij de politie aangifte gedaan, dat twee jongens uit zijn winkel twee potten jam en een flesch wijn hebben ontvreemd. De politie is ijverig op zoek naar de beide jeugdige boosdoeners. HET LIED VAN DEN ARBEID. Dinsdagavond wordt door de C.J.M.V. en de afd. Jong Hervormden een propaganda-avond gehouden in de turnzaal der Julianaschool. Behalve zang, muziek en voordracht zal door een spreekkoor worden opgevoerd: „Het Lied van den arbeid". VELSEN DE ORGANISATIES BIJ DE PAPIERFABRIEK De directie van de N.V. Ver. Kon. Papier fabrieken der fa. Van Gelder Zonen, heeft aan de hoofdbesturen der organisaties van werknemers mededeeling gedaan van de wijze waarop het personeel der verschillende fa brieken is georganiseerd. Volgens „Toenadering" het orgaan van de Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders was dit als volgt: Apeldoorn: 193 modern, 3 R.K., 106 Chris telijk, 156 ongeorganiseerd totaal 458.. Renkum I: 68 modern, 49 R.K., 56 Christe lijk, 151 ongeorganiseerd, totaal 324. Renkum H: 88 modern, 70 R.K., 84 Chris telijk. 109 ongeorganiseerd, totaal 351. Velsen: 195 modern. 250 R.K., 92 Christelijk, 1 Federatie, 380 ongeorgan.. totaal 918. Wormer: 109 modern. 162 R. K. 48 Christe lijk. 1 Federatie. 113 ongeorg., totaal 433. Van de 2484 leden van het personeel zijn dus 909 ongeorganiseerd. Van de georgani- seerden zijn 653 modern. 534 R.K., 2 in de Fe deratie en 386 Christelijk georganiseerd. OVERLEVERINGEN. Zondagmorgen 25 Febrpuari spreekt de heer K. ter Laan (burgemeester van Zaan dam), in hotel de Prins met als onderwerp „Nederlandsche Overleveringen". CHRISTENDOM EN FASCISME. Over bovengenoemd onderwerp spreekt a.s. laandagavond Ds. Krijger uit Beverwijk in :et gymnastieklocaal der Chr. School, Van -.angeveldstraat EEN MOOIE GIFT. Men schrijft ons: In een tijd. waarin wij nu leven, eischt de Tuberculosebestrijding niet alleen veel tijd. maar ook veel geld. Dat er menschen zijn die dit ten volle be seffen, bewezen de luisteraars der Radio- Centrale te Velsen-Noord die de vereeniging tot bestrijding der Tuberculose weer een gift van 25 zonden. Dat het dankbaar werd aan vaard en het motto: ..Wij sparen verder" met beide handen werd geaccepteerd, laat zich denken. Wie volgt dit goede voorbeeld? DRIEHUIS VRIJWILLIGE BURGERWACHT. Door de Vrijwillige Burgerwacht was dezer dagen in ,,'t Huis te Velsen" een propaganda- avond georganiseerd waarvoor groote be langstelling bestond. De bijeenkomst werd geopend door den heer A. Mooi. voorzitter van het voorberei dend comité tot oprichting van een afdee ling Driehuis. Deze heette de aanwezigen wel kom en gaf vervolgens het woord aan den heer Van Popta te IJmuiden. Deze vertelde hoe er indertijd in onze gemeente vier af- deelingen waren, maar dat er momenteel practisch slechts één afdeeling bestond, nl. IJmuiden. Hierna was het woord aan Burgemeester Rambonnet. Deze zeide om. dat er omtrent de Burgerwacht veel misverstanden zijn ontstaan. Deze spruiten vaak voort uit las ter. Er is mogelijk geen orgaan in ons land, waarover zooveel meeningsverschil heerscht. Het doel van de V.B. is steun te geven aan het wettig gezag, wat niet inhoudt, dat men den groei onzer staatsinrichting wil tegen houden. Onze grondwet maakt die groei trou wens ook mogelijk. Het karakter van de V. B. blijkt verder afdoende uit den tijd, waar in ze werd opgericht. Is de Burgerwacht nu nog noodzakelijk? vraagt men zich vaak af. Spr. meent van ja, want we hebben nog steeds met revolution- naire elementen in ons land te maken. De Burgerwacht acht zich ook geroepen het Huis van Oranje te verdedigen, dat als de slinger van een uurwerk voor orde, regelmaat en tempo in onze staatsinrichting zorg draagt. De geschiedenis leert, dat de tijden, waarin geen Oranje de leiding van ons land in handen had, de slechtste zijn geweest. Voorts waakt de Burgerwacht voor de vrij heid van gedachte en van meeningsuiting.Ook de gerechtigheid heeft haar volle aan dacht. Ten allen tijde is is volk voor een zui vere rechtspraak zeer gevoelig geweest en onze rechters kunnen dan ook geacht wor den boven de partijen te staan. Spr. heeft als burgemeester, die waken moet voor de orde en het wettig gezag moet handhaven, veel sympathie voor de Burger wachten. Men zal zeggen: „Is het niet de taak der politie om daarvoor te zorgen?" Frankrijk en Oostenrijk zijn er echter om aan te toonen, dat de politie daarvoor in woe> lige tijden niet sterk genoeg is. Of de woelige dagen van 1918 hier zullen terugkomen? Met zekerheid is natuurlijk niets te zeggen, maar nog hedenavond las spr. dat Henri Polak gezegd had, dat wan neer het fascisme verdere afmetingen moch! aannemen, men naar Oostenrijksch model maatregelen zou nemen. In onze gemeente is een sterke fascistische beweging en een dito vakbeweging. Een strijd tusschen deze beiden willen we niet. Een goed georgani seerde burgerwacht is dus ook voor onze ge meente van belang. Krachtig wekte spr. daar om de aanwezigen op toe te treden tot de burgerwachten of zoo dit z'n bezwaren mocht meebrengen, haar financieel te steunen. Na de pauze was het woord aan kapitein G. Haremaker. inspecteur der Burgerwach ten in Noord-Holland. Spr. begon met te verklaren, dat hij het zeer waardeerde, dat de Burgemeester van Velsen hier het woord had willen voeren. Verder wees hij er op. dat bij meer dan één opstandige beweging gebleken was, dat het noodig was, dat snel op uiteenliggende plaat sen door handhavers van het gezag gehan deld kon worden. Daarom bestaat het meest nuttige effect van de Burgerwacht hierin, dat elke afdeeling zooveel mogelijk samen- esteld wordt uit personen, die in die afdee- lingen gevestigd zijn. Het ontstaan van de Burgerwacht geschied de in 1918 op spontane wijze. Ook thans is weer spontaniteit merkbaar. Ieder die iets voelt voor ons volksbezit, behoort lid te zijn. Gaarne zien we oud-militairen toetreden en ook vrouwen zijn welkom. Hierna gaf spr. eenige organisatorische in lichtingen en aanwijzingen, waarna er gele genheid was tot het stellen van vragen, waar van door een paar aanwezigen gebruik werd emaakt. De heer Mooi dankte de beide sprekers, waarna de heer Van Popta de bijeenkomst sloot. BEVERWIJK WIJZIGINGEN IN HET TELEFOONVERKEER. EEN ADRES AAN DEN MINISTER. Op initiatief van de vereenigingen Een dracht maakt Macht. Handel en Industrie en vele particuliere Instellingen is in verband met de voorgenomen wijzigingen in het streeknet voor de door te voeren automati seering van de telefoon, onderstaand adres aan den Minister van Binnenlandsche Zaken gezonden: Ondergeteekenden, organisaties en bedrij ven alle gevestigd te Beverwijk, Vels§n en Wijk aan Zee en Duin; geven te kennen: dat verzoekers hebben kennisgenomen van de door het Staatsbedrijf der P.T.T. voorge nomen wijzigingen t.a.z. van het streeknet IJmuiden; dat Indien deze wijzigingen tot stand zou den komen, alle bij het thans bestaande net aangeslotenen ten zeerste zouden worden ge dupeerd en benadeeld; dat het telefonisch verkeer Beverwijk IJmuiden zeer intens is en er verschillende bedrijven te Beverwijk zijn. welke 20 a 30 maal per dag met IJmuiden telefoneeren, zoodat wanneer gesprekken interlocale ge sprekken zouden worden de kosten van het tot nu toe locale telefoonverkeer dezer be drijven met ruim 100 pCt. worden verhoogd, hetgeen b.v. alleen reeds voor de N.V. Ko ninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staal fabrieken te Velsen een verlies van plm. f 800 per Jaar beteekent; dat bij eventueeie wijzigingen toegezegde abonnementsgeldverlaging eenige verlichting biedt, doch dat zij in geenen deele opweegt tegen de daarmede verbonden zeer aanzien lijke verhooging der gesprekkosten. welke door het laatstelijk ingevoerde locale ge- sprekkentarief toch reeds zijn verzwaard; dat ook de te Beverwijk gevestigde veilin gen een groot nadeel bij de voorgenomen wijzigingen hebben, daar een groot gedeelte der bij haar aangesloten leden ten Zuiden van het Noordzeekanaal gevestigd zijn; dat eveneens de markthandel en de gros siers in groenten en fruit dezelfde nadeelen als de veilingen zouden ondervinden; dat. bij een eventueeie (wijziging) splitsing van het bestaande net, Velsen, doch speciaal Beverwijk wederom een nadeel ondervindt van de door het Noordzeekanaal getrokken scheidingslijn, welke scheidingslijn het zeer drukke verkeer tusschen deze gemeenten op zeer hinderlijke wijze handicapt en nu even eens voor 't telefonisch verkeer een geldelijk obstakel dreigt te worden; dat t.a.z. der voorgenomen splitsing Bever wijkWijk aan Zee bovengenoemde argu menten onverkort geldend zijn; dat Wijk aan Zee ongeveer een dertigtal abonné's telt. wier onderlinge telefonische communicatie vrijwel van geenerlei belang is, zoodat een telefoon voor deze aangeslote nen slechts zin heeft doordat zij opgenomen zijn in het bestaande streeknet; dat het telefonisch verkeer Beverwijk Wijk aan Zee voor de Wijk aan Zeesche aan geslotenen van primair en zeer groot belang is en er op deze lijn speciaal tijdens het sei zoen een zeer levendig telefonisch verkeer plaats heeft, daar de approviandeering der seizoenbedrijven vrijwel geheel door en van uit Beverwijk geschiedt; dat boven de gesloten economische, sociale en geografische eenheid van Beverwijk, Wijk aan Zee en Duin. Velsen en IJmuiden om streeks 15 jaar geleden een der hoofdmotie ven vormde waarop tot het organiseeren van één telefoonnet werd besloten en deze nauwe aaneengeslotenheid sedert dien sterk is ge groeid en hierin juist de verklaring dient te worden gezocht voor de snelle toename van het aantal aansluitingen welke een onver hoopte isolatie in drie afzonderlijke netten zeer zeker aanmerkelijk zal vertragen; dat zich binnen een straal van 6 K.M. mid dellijn een stad met vele industrie en tevens een centrum voor land en tuinbouw aan het ontwikkelen ls, die ongeveer 15 jaar geleden 35000 inwoners telde, welke aantal thans reeds gestegen is tot ongeveer 54000, waaruit ten duidelijkste blijkt dat hier een natuur lijke eenheid in snel tempo zich bezig is te ontwikkelen, waarin de voorgenomen tele fonische splitsing een onnatuurlijke breuk zou beteekenen, immers bij invoering van een interlocaal tarief zullen zeer vele telefoni sche bestellingen niet meer geschieden, daar een dergelijk tarief van het gebruik maken der telefoon afschrikt, zoodat de winkeliers van alle soort artikelen en speciaal die van consumptiewaren dagelijks een zeer groot aantal bestellingen zullen missen; dat teneinde dit bezwaar gedeeltelijk te ondervangen de middenstand er wellicht toe zal moeten overgaan zijn vaste clientèle de te maken telefoonkosten te vergoeden, hetgeen wederom extra belasting voor dezen stand beteekent; Het is om deze redenen, zoo mogelijk aan Uwe Excellentie nader toe te lichten en om standiger te motiveeren dat verzoekers zich wenden tot Uwe Excellentie met eerbiedig verzoek het daarheen te willen leiden dat welke de technische uitvoering der onder havige zaak ook zijn moge, de financieele consequenties der wijzigingen geen verhooging brengen in de thans bestaande geldelijke ta rieven. EXCURSIES. De Natuurvriendengroep uit het Instituut voor Arbeidersontwikkeling zal in de komen de zomermaanden excursies maken naar het Naardermeer, de Provinciale landgoederen te Castricum, naar Thijssen's hof te Bloemen- daal en naar het strand te Wijk aan Zee. Bovendien staan zoogenaamde weer- en windwandelingen op het programma en een weekend op „Ons Honk" te Hilversum. Op 29 Maart zal een cursusvergaderim worden gehouden met den heer Casimir als spreker over „De Noordelijke Ardennen". KENNEMER OUDHEIDKAMER. De Kennemer Oudheidkamer ontving het navolgende ten geschenke: van mevrouw P. Armstrong—van Hogen- dorp te Genève, een foto van een kaart van kasteel Adrichem en den Wijkerbroeckpolder. Anno 1727; van Mej. S. Zaalberg. 4 exemplaren van het orgaan „Kennemerland" jaargang 1876-1877. VEREENIGING VAN VRIJZINNIG HERVORMDEN. Voor de Vereeniging van Vrijzinnig-He: vormden sprak Donderdagavond in het kerkgebouw aan de Noorderparklaan prof. Lindeboom uit Groningen over het onder werp: „Humanisme". In zijn inleidend betoog meende spreker het begrip humanisme het beste te kunnen omschrijven als een wereldbeschouwing, ge baseerd op vertrouwen in den mensch en zijn waarde. Prof. Lindeboom zette vervolgens uiteen, dat het humanisme niet een specialiteit is van onze dagen; het is zoo oud als het Christendom, mogelijk zelfs ouder, doch niet altijd trad het als heerschende levensbe schouwing naar voren. Een bloeitijd beleefde het in de jaren van 1450 tot 1550, de tijd dus van de Renaissance. Daarna werd deze levensbeschouwing weer verdrongen door :en meer pessimistische. Bij de opkomst van modernisme nu ongeveer 50 a 60 jaar geleden, trad het humanisme weer sterk op den voorgrond en werd overheerschend. Sterk was toen het geloof in het menschelijk kunnen en willen; men meende, dat een gouden tijdperk voor de menschen zou aan breken. De vrije mensch. d.w.z. vrij van alle beperking in zijn denken, zou in staat zijn, het geluk en den vrede op de aarde te be vestigen. Inderdaad is in en na dien tijd veel en moois tot stand gebracht. De wetenschap vierde haar triomfen en de voor uitgang op allerlei gebied was enorm. Het geluk en den vrede vermogen we nochtans niet te benaderen. Het naturalisme en het realisme schilderden ons den mensch in zijn ware gedaante als leelijk van inner lijk en slaaf van zijn hartstocht en zwak heden. Twijfel rees. of Inderdaad de mensch het goede, dat van hem verwacht werd. zou kunnen tot stand brengen. De mensch zal echter het goede slechts kunnen bereiken, aldus prof. Lindeboom, wanneer hij daar naar alleen met God's hulp streeft. Het is deze gedachte, welke belichaamd wordt in het Vrijzinnig Christendom in tegenstelling met het ultra-orthodoxe geloof, dat de mensch als verloren beschouwt en tot niets goeds in staat acht. Spreker hield zijn ge hoor voor. als vrijzinnige christenen te De- denken. dat zij werktuigen zijn ln de hand van den Hemelschen Vader en dat zij in zijn kracht moeten streven naar meer geluk en vrede op aarde. De rede van prof. Lindeboom werd door het aanwezige publiek met gespannen aan dacht gevolgd en het was zeker met aller instemming dat de voorzitter hem dankte voor zijn schoone en boeiende voordracht. Dit was de laatste winterlezmg in dit sei zoen. MARKTBERICHTEN. R.K. Coöp. Tuindersvereeniging „Kennemerland". Boerekool per kist 1030 cent. Breekpeen per kist 6095 cent. Andijvie per kist f 1.40f 1.60. Rabarber per bos 1727 cent. Pieterselie per bos 612 cent. Selderie per bos 68 cent. Prei per bos 5—16 cent. Witlof per K.G. 1220 cent. Uien per K.G. 22 1 2 cent. Wortelen per K.G. 34 cent. Roode kool per stuk 38 cent. Gele kool per stuk 26 cent. Spruiten per K.G. 825 cent. Schorseneeren per K.G. 3—5 1 2 cent. Groene kool per stuk 24 cent. Knollen per stuk 11 26 cent. Veldsla per kl. kistje 4045 cent. DE ELECTRICITEITSTARIEVEN Op uitnoodiging van de Winkeliersvereni ging „Eendracht Maakt Macht" zal de heer H. J. de Groot, directeur der Gemeentelijke Lichtbedrijven Dinsdagavond in het Kennemer Hotel een verhandeling houden over de wij zigingen in de electriciteitstarieven. Alle plaat selijke winkeliers kunnen deze bijeenkomst bijwonen. Er zal gelegenheid bestaan den heer H. J. de Groot vragen te stellen. „NATUURVRIENDEN" OP EXCURSIE. Het bestuur van de „Natuurvrienden" heeft voor de leden toestemming verkregen tot het bezichtigen van eenige broeikassen en broeikweekerijen te Aalsmeer. Het bezoek vindt plaats a.s. Zondagmorgen. V.V. „BEVERWIJK". In verband met den wedstrijd Beverwijk Zilvermeeuwen is een kleine wijziging in het programma aangebracht. De wedstrijden Beverwijk junioren A H.F.C. B en Beverwijk junioren BH.F.C. D, welke waren vastgesteld op 2 uur zullen bei den thans worden gespeeld om 12 uur; de wedstrijd Beverwijk V—V.V.B. is uitgesteld. NED. VEREEN. VAN HUIS VROUWEN. Onder leiding van haar presidente, mevr. A. Moensv. d. Veen, hield de plaatselijke afdeeling van de Ned. Vereeniging van Huis vrouwen in het Vereenigingsgebouw in de Groenelaan haar goed bezochte jaarvergade ring. Het keurig verzorgde jaarverslag van de secretaresse herinnerde aan de door de.af deeling ondernomen excursies en aan den sterken groei van het ledental, dat met 120 steeg, ongeacht het feit, dat 50 leden naar de inmiddels opgerichte afdeeling Velsen werden overgeschreven. Het jaarverslag van de pen- ningmeesteresse gaf een beeld van den gun- stigen financieelen toestand. De gelden wa ren met het ware huisvrouwelijke overleg en met betrachting van gepaste zuinigheid be heerd, zoodat een batig saldo daarvan het resultaat was. ij In de controlecommissie voor 1934 werden benoemd de dames v. d. Werf, de Braber en van Leyden, plaatsvervangsters werden mevr. Ehrbecker, mevr. DavidsonNathans en mevr. Dangermond. De aftredende bestuursleden de dames M. van Heynsbergen en C. Teervan Leeuwen, werden herkozen. De beschrijvingsbrief voor de in de maand April te Breda te houden algemeene verga dering werd vervolgens behandeld. Naar deze vergadering werden afgevaardigd mevr Moens en mevr. Spits. Mevr. N. Honig—van Ollefen zong ter op luistering, aan de piano begeleid door mevr. J. Matersde Ruiter eenige liederen, o.a. een Bloemenvensterliedeken. van Nicolaï, het lieve ..Moeders Liedje" en ..An die Musik" en „Du bist die Ruhe" van Schubert. De zangeres verwierf voor haar op hoo- gen prijs gestelde medewerking een dave rend applaus. Als welverdiende hulde ontvin gen beide dames bloemen. Mevr. Moens sloot met een opwekkend woord de jaarvergadering. NIEUWE TIJDEN, NIEUWE EISCHEN. Vrijdagavond werd in de bovenzaal van het veilinggebouw Kennemerland een openbare vergadering gehouden georganiseerd door de plaatselijke afdeelingen van bloembollencul tuur en het Hollandsche Bloembollenkwee- ke rsgenootsch ap. Na een openingswoord van het H. B. G. hield de heer J. Schrama een lezing over het onder werp „Nieuwe tijden, nieuwe eischen". Spr. vestigde in de eerste plaats de aandacht op de velerlei beroeringen, waaraan het bloembol lenvak is bloot gesteld. Het vak zelf heeft ge vraagd om saneering. waardoor men volmondig toegaf, dat het ziek was. Dit ziekteverschijnsel wordt veelal toegeschreven aan den crisis. Spr. kon die meening niet geheel deelen. De nood in het bloembollenvak is volgens spr. meening toe te schrijven aan de vakge- nooten zelf. De exportcijfers van 1923 (25.000.0000 K.G.i bewogen zich iin stijgende lijn tot 1932 met 47.500.00 K.G. Door de maatreeglen van 1933 liep de export tot 42.000.000 K.G. terug. Geen tak van nijverheid in Nederland kan bogen op der gelijke phenomenale uitvoermogelijkheden. Ook de waardevermindering meende spr. niet op rekening te moeten stellen van den crisis. Eenerzijds kunnen de exporteurs voor lage prij zen inkoopen, anderzijds scheppen de expor teurs er blijkbaar behagen in elkander in het buitenland dood te concurreeren. Snr. kwam tot de conclusie, dat het zoeken van dö oor zaak by den crisis is slechts zelfbedrog. Het gebrek schuilt in het productiesysteem. De productie is niet in overeenstemming met de afzetmogeiykheden. De overproductie onder- mijnt het bloembollenbedryf. Spr. behandelde vervolgens de beginselen,

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 19