Kruschen Haar Knieën waren als Habicht richt zich tot Dollfuss. 3 F. J. VAN LUIKEN Ke Br, versteend. 10 jaar lang rheumatiek. De overbrenging van koning Albert's lijk. DINSDAG 20 FEBRUARI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD BUITENLAND. De Oostenrijksche Nazis willen in onderhandeling mef de regeering treden. Een „wapenstilstandvan acht dagen. - Bij niet-inwilliging der eischen hervatting der actie. OOSTENRIJK. De landsinspecteur van de opgeheven N. S. D. A. P .in Oostenrijk Theo Habicht heeft Maandagavond voor den Beierschen radio- omroep gesproken over „den balans van den burgeroorlog". De regeering van Dollfuss. aldus de leider der N.S.D.A.P. in Oostenrijk heeft overwonnen in den strijd tegen Austro-marxisme. niet om dat aan haar zijde het hoogere recht en de beste idee bestond, maar omdat ze beschikte over betere troepen en betere wapens. Men moet de zaken thans zien. zooals ze werkelijk zijn. Men moet constateeren: Er waren en er zijn in Oostenrijk au fond slechts twee krach ten, welke tegenover elkander staan en die om de laatste beslissing worstelen, welke zal beslissen over het lot van Oostenrijk: aan de eene zijde het nationaal socialisme, dat reeds lang ingang heeft gevonden bij de over wegende meerderheid des volks en niet meer los laat aan de andere zijde het anti-natio naal socialisme, d.i. het bondgenootschap van al zijn tegenstanders. Habicht wilde na „de ontzettende ramp. welke zich niet zou hebben voorgedaan, wan neer het indertijd tot overeenstemming zou zijn gekomen tusschen hem en den bonds kanselier". voor 't geheele Duitsche volk de vraag richten tot de Oostenr. reg. of zij bereid is. met het oog op de offers van deze ramp en met het o^g op de verschrikkelijke moge lijkheden. welke zich dan In de toekomst zul len voordoen, ook verder vast te houden aan haar tot nu toe gevolgden koers, of dat zij bereid is tot redding van het Duitsche volk in Oostenrijk gemeenschappelijk met de natio naal socialistische beweging, d.i. met het volk, den weg zoeken voor een betere Duitsche toekomst. De Oostenrijksche regeering. ging Habicht verder, heeft het begin van dit jaar de in banen geleide onderhandelingen afgebroken met de motiveering. dat de nationaal socia listische aanslagen, welke tegen haar zijn ge richt. het onmogelijk maakten de besprekin gen voort te zetten. Deze motiveering was onjuist. Niettemin zal de bondsregeering ook ditmaal het laatste formeele voorwendsel worden ontnomen, deze nieuws beslissing uit den weg tegaan en daarom verklaar ik: „Het verzoek aan de bondsregeering blijft bestaan. Haar positieve beantwoording en een overeenstemming, welke daarvan het ge volg is, verzekert den binnenlandsche vrede van Oostenrijk en brengt Oostenrijk den vrede met het Rijk. met alle daaruit voort vloeiende gevolgen. Ten bewijze van de op rechtheid van haar vredeswil vaardigt de leiding der nationaal socialistische beweging nog vandaag aan alle geledingen der partij een bevel uit, volgens het welk ingaande, vandaag, Dinsdag 20 Februari tot Woensdag 28 Februari des middags 12 uur d. i. voor den duur van acht dagen een wapenstil stand intreedt gedurende welke het allen leden der partij op straffe van direct roye ment wordt verboden de Oostenrijksche re geering of haar organen in woord, geschrift of met andere middelen aan te vallen. Het is den partijgenooten in dezen tijd slechts toegestaan propaganda te maken on der de vroegere leden der sociaal-democra tische partij, zoomede directe aanvallen tegen hun persoon af te slaan. De leiding der na tionaal socialistische partij acht het een na tuurlijke zaak, dat de bondsregeering tegen over de beweging in dezen tijd dezelfde houding aanneemt en een ondubbelzinnige verklaring geeft nopens het haar gedane voorstel. Mocht zulks niet of slechts op on voldoende wijze geschieden, dan wordt de strijd na verloop van dezen termijn d.i. Woensdag 28 Februari des middags om 12 uur, opnieuw hervat. Habicht besloot zijn redevoering met de woorden: De nationaal socialistische beweging hoopt, dat de bondsregeering thans ook harerzijds grootmoedig en vrij genoeg denkt om deze geste zoo te beoordeelen, als-zij is bedoeld en er de brug in ziet waarover alleen Oos tenrijk zonder nieuwe offers de weg kan vinden naar een gelukkiger toekomst. Moge het bloed der dooden die deze dagen zijn gevallen, niet vergeefs hebben gevloeid. Koloman W&llisch geëxecuteerd. Uit Leoben: Daar het door den verdediger ten behoeve van den ter dood veroordeelden Koloman Wallisch ingediende verzoek om gratie niet is ingewilligd, is hij gisteravond om 23 uur 40 opgehangen. Het doodvonnis tegen zijn mede-beklaagde, den Schutzbund- lefder Russ, is veranderd in levenslange ker- Het lid van den Schutzbund. Krbec. dat heeft deelgenomen aan de gevechten om den Goethe Hof is veroordeeld tot den strop. Deze straf is echter veranderd in levenslange zware kerkerstraf. Vandaag rouwdag. Naar aanleiding van de Dinsdag plaats vindende teraardebestelling van de 54 doo den der executieve heeft de bondsregeering dien dag tot algemeene volksTOiiwdag ver klaard. De bevolking wordt verzocht de vlag gen halfstok te doen waaien. Invrijheidstelling van Schutzbund-leden. WEENEN, 19 Februari. (V. D.i De regeering is heden begonnen met het invrijheid stellen van de bij de jongste gevechten gevangen leden van den Schutzbund. Van de door den Schutzbund gemobiliseerde 50.000 a 60.000 man waren ongeveer 2000 dus nauwelijks 5 pet. gevangen genomen. De vrijlating op groote schaal geschiedt waarschijnlijk door toedoen van de groote mogendheden, die langs diplomatieken weg bij de Oostenrijksche reegering op de grootst mogelijke gematigheid jegens de arbei ders hebben aangedrongen. Weer papieren bommen te Weenen. De sedert den Weenschen opstand geheel uit het Weensche straatbeeld verdwenen ont ploffingen van papieren bommen schijnen thans weer te beginnen. In een café aan de Stephansplatz ontplofte in een toilet gister avond een papieren bom, waardoor aanzien lijke materieele schade werd aangericht. In paniek verlieten de gasten het lokaal. IIulp uit Rusland voor den Schutzbund beloofd? BERLIJN. 19 Februari (V. D) Uit Weenen wordt gemeld, dat men in de kleerenkast van den burgemeester van Weenen, Seitz, documenten van den staatsraad heeft ge vonden, welke sedert 14 jaren door de justitie werden gezocht. Voorts zou men uit de boe ken op het stadhuis hebben vastgesteld, dat burgemeester Seitz maandelijks voor sigaret ten 1500 schellingen had uitgetrokken. Uit de verdere in het stadhuis in beslag genomen documenten zou zijn komen vast te staan, dat de Sovjetregeering tijdens den opstand in de Duitsche taal radioberichten naar Oostenrijk heeft uitgezonden, waarin de leden van den Schutzbund zouden zijn opgewekt vol te houden, totdat hulp uit Rus land zou zijn gearriveerd. BINNENWEG 79 - TELEFOON 29416 ennemer brandstoffen wentrale TRAWLERKADE C 41 IJMUIDEN, Tel. 644 Ie klas Belg. Anth. 20 30 f2.25 (Adv. Ingez. Med.) Frankrijk. Had de Schutzbund de wa pens ter beschikking willen stellen?' PARIJS, 19 Februari (V D.) De correspon dent van de „Information" meldt aan zijn blad, dat men redenen heeft aan te nemen, dat de gebeurtenissen in Oostenrijk voorwerp zullen zijn van een internationaal onderzoek. Het schijnt inderdaad, dat de leiders van den Schutzbund vijf maal den bondskanselier Dollfuss hebben aangeboden aldus dit be richt hunne wapens ter beschikking te stellen, onder voorwaarde dat de ontwape ning der andere vereeniigngen bevolen en ten uitvoer gelegd zou worden. Dollfuss zou dit voorstel echter hebben afgewezen. Volgens Duitsch voor beeld De speciale correspondent van de ,Mün- chener Neueste Nachrichten", Kneissel is ge arresteerd. Kneissel is Oostenrijksch onder daan. Naar verluidt zou het in de bedoeling liggen hem tot een hechtenisstraf te veroor- deelen wegens het verspreiden van „gruwel- berichten" tijdens den opstand te Weenen. Spanje. Fascistische concentratie onder José Primo de Rivera. Uit Madrid: De fascistische beweging in Spanje is ten zeerste vex'sterkt door de samensmelting van de verschillende fascistische organisaties on der leiding van José Primo de Rivera, den zoon van den vroegeren dictator. De sterk anti-marxistische beweging heeft zijn program opgenomen de eenheid van Spanje, directe actie, economische revolutie ter verbetering van het lot der boeren en kleine kooplui. Terzelfder tijd worden thans pogingen on dernomen om de linksche elementen uit het kabinet te drijven met het uiteindelijke doel den staat te hervormen op fascistisch-katho- lieken grondslag onder leiding van Lerroux als eerste minister, Gil Robles als minister van binnenlandsche zaken en Ventosa minister van financiën. Immuniteit van Kamerlid opgeheven. De minister van Justitie heeft in den senaat het voorstel gedaan de parlementaire on schendbaarheid op te heffen van den vroege ren minister van Handel. Serre. DE A.S. UITZETTING VAN DIIVIITROF C.S. BERLIJN. 19 Febr. (V.D.) Naar ver luidt, heeft het rijksministerie van buiten- landsche zaken den rijksminister van binnen landsche zaken het verzoek der Sovjetregee ring tot invrijheidstelling van Dimitrof. Po- pof en Tanef, op dat dezen zich naar Rus land zullen kunnen begeven, van welk laad zij thans onderdaan zijn geworden, doen toekomen. Voor zoover bekend is. is omtrent hun lot nog geen beslissing genomen. Het meest waarschijnlijk is, dat zij als onge- wenschte vreemdelingen zullen worden uit gewezen. MACDONALD ONTVANGT DREIGBRIEVEN. „Sinds ik hier kwam uit En geland, nu 10 jaar geleden," schrijft ons een vrouw, „heb ik vreeselijk rheumatiek gehad. Ik heb veel moe ten liggen en eindeloos geld er aan besteed Ik kocht medicijnen, smeersels en allerlei pre paraten, tot ik er genoeg van had. Ik hoorde zoo vaak van Kruschen Salts, dat ik dacht: laat ik dat eens probeeren. In dien tijd waren mijn knieën zoo stijf geworden, alsof ze ver steend waren. Welnu, ik kocht een flacon Kruschen Salts en nam eiken ochtend een theelepel vol. Toen de flacon op was, zei ik: „Och. het is hetzelfde als al het andere; ik ben niets beter." Maar mijn man zei: „Doorzetten. Probeer nog eens een flacon. Geef het den tijd op je bloed in te werken." Wel, toen kocht ik nog een flacon en voordat die op was waren mijn knieën niet meer zoo stijf. Ik kon het zelf nauwelijks gelooven, toen ik weer kon bukken en opkomen zonder hulp. Ik ging door met Kruschen en werkelijk, ik ben dezelfde vrouw niet meer. Onlangs liep ik 6 K.M. en voelde me best, terwijl ik vroeger nauwelijks door de kamers kon loopen. Ik voelde me verplicht U dit alles te vertellen, opdat het ook anderen goed kan doen." Mevr E. A. Wat hoeft er nog meer gezegd te worden om andere lijders te overtuigen? Het beste is, probeer Kruschen zelf eens. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen Let op dat op het etiket op de flesch. zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. (Adv. Ingez. Med.) De Sunday Dispatch meldt, dat de Engelsche minister-president MacDonald anonieme brie ven heeft ontvangen, waarin hij met den dood bedreigd wordt. Dientengevolge werd hij Zon dagmorgen op zijn wandeling door twee detec tives vergezeld. HET INTERNATIONALE VREDES- CONGRES TE BRUSSEL. RESOLUTIES BETREFFENDE VOLKEN BOND EN ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Het internationale congres van de Unie van Volkenbondsvereenigingen heeft in zijn laat ste vergadering de volgende verklaring goed gekeurd: 1. De oorlog kan alleen worden voorkomen en de beschaving kan alleen worden gevestigd op het instituut van den Volkenbond en op het BriandKellogg-verdrag. 2. Zonder ontwapening is geen vrede moge lijk, terwijl ook geen ontwapening mogelijk is in een atmosfeer van onveiligheid. Bijgevolg moeten de naties bereid worden gevonden den noodigen prijs voor het vestigen van den vrede te betalen en de verantwoordelijkheid voor het voorkomen van den oorlog aanvaar den. 3. Voor de staten, die lid van den Volken bond zijn, sluit deze verantwoordelijkheid in dat zij bereid worden gevonden desnoods ge bruik te maken van de gezamenlijke macht om de belangen van iederen staat te verdedi gen. Voor de andere staten, die het Briand— Kellogg-verdrag onderteekend hebben, sluit deze verantwoordelijkheid in, dat zij steeds met den Volkenbond overleg moeten plegen, ten einde conflicten te voorkomen en den vrede te herstellen, of ten einde hun onthou ding te kunnen verkrijgen aan iedere daad die de collectieve actie van de andere staten zoude kunnen belemmeren. Uitgaande van deze beginselen, heeft het congres vervolgens een aantal moties aange nomen. In de motie betreffende den Volken bond wordt o.m. gezegd: Iedere herziening, strekkend tot verzwak king van het statuut, moet worden afgewezen. Men moet integendeel de aanvaarding bevor deren van een eventueele wijziging van het statuut of van de actie van den Volkenbond, die zonder het beginsel van de juridische ge lijkheid der naties in gevaar te brengen, tot doel zou hebben het gezag van den Volken bond te versterken. Inzake de ontwapeningsconferentie is de volgende resolutie aangenomen: De bewapeningswedloop moet onvermijdelijk tot een nieuwen oorlog leiden, een oorlog waarvan de gevolgen rampzalig zouden zijn en het ergste wat men tot dusver op dit gebied heeft gekend. Het is dus de gebiedende plicht van alle regeeringen mede te werken tot het volledig en spoedig succes van de ontwape ningsconferentie. Dit succes hangt af van het treffen van ingrijpende ontwapeningsmaat regelen en van een werkelijke veiligheid, zoo dat de volkeren en hun regeeringen, den aan- geganen verplichtingen trouw blijvend, ver trouwen kunnen stellen in het nieuwe inter nationale systeem, dat de plaats van de be wapende anarchie moet innemen. De organi satie van de internationale veiligheid wordt door een conventie mogelijk gemaakt en door het tot stand brengen van een afdoend systeem van controle op alle bewapeningen en op de daarmede verband houdende uit gaven door een geregelde automatische in spectie van de gewapende macht en van den voorraad aan materiaal en van de wapen- en munitiefabricage. Deze inspectie zou moeten geschieden door een permanente ontwape ningscommissie. In de ontwapeningsovereen komst moet de definitie van aanvaller wor den opgenomen, zooals zij aangenomen is door de veiligheidscommissie van de ontwape ningsconferentie van 24 Mei 1933 en opgeno men in de conventie van Londen van Juli 1933. Ook moeten de verplichtingen tot het verlee- nen van bijstand voorkomend in het verdrag en in het accoord van Locarno, speciaal wat betreft de internationalisatie of de internatio nale controle van de civiele luchtvaart onder de auspiciën van den volkenbond versterkt worden. Dit toezicht zou ten doel hebben de eerbie diging van het verbod tot gebruik maken van de civiele luchtvaart voor militaire doeleinden. Verder wil het congres maatregelen zien tref fen ten einde tot de moreele ontwapening spe ciaal door middel van het onderwijs te ge raken. De laatste resolutie, betreffende den grond slag, waarop de ontwapeningsconventie moet worden gevestigd, zegt, dat deze conventie de volgende bepalingen moet bevatten: 1. hervorming van de legers tot een uni form type van leger met korten diensttijd en verminderde getalsterkte, overeenkomstig de voorstellen geformuleerd in het Britsche ont werp van 16 Maart 1933 en geleidelijke af schaffing in alle landen binnen een vooruit bepaalden tijd van alle wapentypes, die dooi de verdragen in zekere landen zijn verboden: stormwagens (tanks'i, zware artillerie, militaire vliegtuigen, duikbooten, vliegtuigschepen en oorlogsschepen van meer dan 10.000 ton. be perking der uitgaven voor de landsverdediging, en goedkeuring van de maatregelen die een einde zouden kunnen maken aan de winst door particulieren gemaakt met de fabricage, en den verkoop van wapenen en munitie. (N.R.Ct.) Droeve tocht van Laeken naar Brussel. Uit Brussel 19 Februari. Een groote en ingetogen menigte woonde hedenavond de indrukwekkende plechtigheid bij van het overbrengen van het stoffelijk overschot van koning Albert van het kasteel te Laeken naar het paleis te Brussel. De menigte be vond zich op het trottoir der straten, waar langs de stoet zou trekken. De haag werd gevormd door de oudstrijders en door de in validen, die hun vaandels, met rouw om- floersd, meevoerden. De ontstoken lantarens waren eveneens met rouwfloers omgeven. Aan den ingang van het kasteel te Laeken was de laan van het koninklijke park iotaa1 afgezet. Een belangrijke ordedienst stond onder de persoonlijke leiding van burge meester Max van Brussel. Boven de menigte langs de straten hing een doodsche stilte welke om half zeven plotseling werd ver broken door het dreunen van het eerste kanonschot. Voor de stoep van het paleis staken de brandende toortsen lichtend in het nachte lijke duister. Officieren der grenadiers brachten den lijkkist buiten. Nog weergalm den eenige kanonschoten en om 18 uur 45 zette de sombere massa van een escadron gendarmes zich in beweging en kwam buiten het. hek. De trompetten der gidsen te paard in hun khaki-uniformen volgden op de gendarmen De troepen bewezen de eer en de menigte ontblootte eerbiedig het hoofd bij den door tocht van het vaandel der gidsen, dat met rouwfloers was omhuld. Hierop volgde het door gidsen te paard omringd met zes paar den bespannen affluit, waarop de groote lijk kist lag. welke bedekt was met de Belgische driekleur. Alle klokken van Brussel luid den. Generaal de Dermonia. de kolonel der gidsen Donia en twee vleugelofficieren van den overleden vorst dr. Roy de Blicqui en de Jonge d'Ardoie stapten naast de baar. Daar achter volgden de prinsen Leopold en Karei zij aan zij. Ze waren in militairen uniform gekleed en hielden den sabel welke van rouwstrikken was voorzien in de hand. De beide koningszonen hadden een rouwband om den linkermouw van hun uniformjas. De stoet trok langzaam, zonder muziek, voorbij. Twee escadrons gidsen sloten den stoet. De oudstrijders, die den haag vormden, zetten zich na het voorbijtrekken, van den stoet op hun beurt, in beweging en volgden langzaam de ruiters. Overal langs den droeven doortocht had den de bewoners de lichten uitgedaan. Dich ter werd de menigte, toen men de brug over het kanaal naderde. Bij de grens der ge meente Schaarbeek, stelde de politie van deze gemeente zich aan het hoofd van den lijkstoet. Bij de spoorbrug vormde de plaat selijke overheid met het brandweercorps de eerewacht. Te St. Josse ten Noode kwamen de burge meester en de leden van het college van schepenen het stoffelijk overschot van den Belgischen koning begroeten. In de verte hoorde men het treurige galmen der doods klokken van de kerken. Bij den onbekenden soldaat. Om 19 uur 45 bereikte de droeve stoet de Congresplaats. Het affuit waarop de lijk baar gelegd was, bleef stilstaan. De prinsen Leopold en Karei en de officieren stelden zien op tegenover het graf en brachten een stille groet. Een kort bevel en de stoet zette zich weer in beweging. Slechts met groote moeite kon de politie de dringende menigte op het trottoir houden De stoet naderde langzaam het koninklijk paleis. Voor dit paleis aangekomen werd het af fuit met de lijkkist door een zoeklicht be schenen. Het oogenblik is bijzonder in drukwekkend. Links en rechts van den ingang staan op gesteld de ordonnans-officieren en vleugel adjudanten van den overleden koning. Daar bevindt zich ook het geheele personeel van het koninklijke hof van hoog tot laag. O.m. de kamerdienaar van Dyck, die den koning op diens noodlottigen tocht verge zeld had. Onder een ingetogen stilte werd de lijk kist van het affuit genomen door onder officieren der grenadiers en langzaam werd de kist het koninklijk paleis binnengedragen Het is dan juist vijf minuten over achten. Zwaar dreunen over Brussel de klokken der verschillende kerken. En langzaam ging de dichte menigte uiteen, diep ontroerd dooi de groote eenvoud der bijgewoonde plechtig heid. Fransche ministers te Brussel aangekomen. De Fransche minister-president Doumergue en de Fransche staatsministers Tardieu er Herriot zijn gisteren om 14 uur 36 op het sta tion Brussel-Zuid aangekomen. Zij zullen de begrafenis bijwonen. De heer Doumergue werd op het station ver welkomd door den groot-hofmaarschalk graaf Lannoy. den heer Caludel. den Franschen ambassadeur en andere hoogwaardigheids- bekleeders. Toen de heer Doumergue het station verliet om zich per auto naar het kasteel te Laeken te begeven, waar hij het stoffelijk overschot van koning Albert wilde groeten, verbrak de menigte de politieafzettingen en in een omme zien was zij rond de auto's geschaard, zoodat deze gedurende 20 minuten geen meter voor uit konden komen. Ondertusschen werd voortdurend geroeDen: Vive Doumergue. De Fransche ministers groetten. Koning in de Belgische Kamer herdacht. BRUSSEL. 19 Februari (V.D.) De Kamer vergaderde Maandagmiddag om twee uur onder voorzitterschap van den heer Poncelet. Ongeveer 4 5 der Kamerleden waren aanwezig. Bij de opening der zitting verlieten de commu nisten de zaal. Staande werd door de aanwezigen de toe spraak aangehoord van den eersten minister, die hulde bracht aan de nagedachtenis van den zoo tragisch overleden koning. Hij hul digde hem als den koning, soldaat en als groot staatsman die door zijn voorbeeld aan de we reld de mogelijkheden heeft aangetoond van de grondwettelijke monarchie. Spreker besloot met zijn rouwbeklag over te brengen aan de koninklijke familie. De tweede rede werd gehouden door den heer Poncelet. den voorzitter, waarna de zitting werd opgeheven. Défilé voor de baar. Dinsdag en Woensdag zal het publiek mogen defileeren voorbij het stoffelijk overschot van koning Albert in het koninklijk palels te Brussel. Dinsdag van 8 uur v.m. tot 7 uur n m. en Woensdag, den dag voor de begrafenis van 8 uur v.m. tot het middaguur. Radioverslag van de uitvaart. Het N.I.R. heeft besloten alle muziekuitzen- dingen stop te zetten tot Vrijdag a.s„ den dag der troonsbestijging van koning Leopold HI. Alleen nieuwsberichten zullen nog worden uitgezonden. Donderdag zal een ooggetuigeverslag worden gegeven van het verloop der begrafenis en Vrijdag van de eedsaflegging van den nieuwen koning voor de Kamer. Vorsten bij de uitvaart tegenwoordig. CANNES, 19 Febr. (VJD.) De koning van Denemarken zal Woensdag naar Brussel vertrekken teneinde aldaar de bijzettings plechtigheid van koning Albert mede te maken. SOFLA. 19 Febr. (V.D.) Koning Boris en prins Cyril zullen de teraardebestelling van koning Albert bijwonen. LONDEN. 19 Febr (V.D.ï De Prins van Wa les zal koning George vertegenwoordigen bij de bijzettingsplechtigheid van koning Albert. Waarschijnlijk per vliegtuig zal de Prms Woensdag naar Brussel vertrekken, begeleid door admiraal Sir Roger Keyes- Vandaag woei van alle openbare gebouwen de vlag halfstok. De officieren van de wacht, die heden dienst deden in het Buckingham- paleis, droegen rouwbanden. Rouw aan het Italiaansche Hof. ROME, 19 Febr. (V.D.) Kroonprins Umber- to van Italië, prinses Marie José en prinses Malfalda zijn te Rome aangekomen. Op het station werden zij begroet door de konink lijke familie. Koningin Helena omhelsde prinses Marie Jose, die reeds rouwkleeding droeg en haar gezicht bedekt hield met een lange voile. De prins van Piemont heeft gis terochtend om vier uur de tragische mede- deeling ontvangen, doch hij wilde zijn gema lin niet direct van het gebeurde op de hoog te stellen, te meer aangezien de prinses lich telijk ongesteld was, Om 10 uur kwam prin ses Mafalda op het koninklijk paleis te Na pels aan uit Rome en later deden de prins en zijn zuster prinses Marie José mededee- ling van den ontzettenden slag, welke haar had getroffen. Ingaande vandaag zal het Italiaansche Hof 21 dagen rouw aannemen. Leopold luitenant generaal. BRUSSEL, 19 Febr. (V.D.) De ministerraad heeft besloten Z. K. H. Prins Leopold van België. Hertog van Brabant, kolonel der in fanterie te benoemen tot luitenant-gene raal Rouwzitting der Fransche Kamer. PARIJS. 19 Febr. (V.D.) Het eerste gedeelte van de Kamerzitting van heden was gewijd aan de herdenking van wijlen Koning Albert van België De Kamervoorzitter Buisson ver klaarde in zijn rede, dat Frankrijk nooit den eersten critieken dag zal vergeten toen het bevriende België zich tenvolïe achter zijn Koning plaatste. Frankrijk zal ook nooit ver aten wat. het dezen grooten dienaar van den vrede sedert dien verschuldigd is. De Minister van Buitenlandsche Zaken Barthou verklaarde, dat elk Franschman den dood van Koning Albert voelt als een nationale ramp. Als teeken van rouw werd de zitting hierna eenigen tijd geschorst. Het Nederlandsch Hof in rouw. Wegens het overlijden van Koning Albert van België zal het Hof gedurende één week halven rouw en gedurende één week lichten rouw aannemen. RAILS-OMNIBUS TEGEN TREIN OPGEREDEN. ZESTIEN DOODEN. MILANO. 19 Februari (V.D.) Op het traject PiombinoCampiglia. ten zuiden van Livomo. heeft zich gisteravond een ernstig verkeersongeval voorgedaan. Een zp. Lit- torina (een rails-omnibus), zooals in den laatsten tijd door de Italiaansche Staats spoorwegen op vele trajecten gebruikt wor den. kwam met een snelheid van 120 K M. in botsing met een in volle vart uit Piombino komenden extra-trein. De Littorina werd bij de botsing geheel vernield en raakte in brand. Volgens de laatste berichten kwamen zestien persoen om het leven en werden vijf tien zwaar gewond. Tot nog toe konden pas twee lijken geborgen worden. De volgende bijzonderheden worden nader bekend over het spoorwegongeluk: De Littorina ontspoorde bij" do botsingg en geraakte direct, in brand. De direct" ge- requireerde hulpcolonnes bevrijdden eerst de talrijke gewonden uit hun hachelijke positie en brachten dezen naar de ziekenhuizen over Tot de gewonden behoorde ook de conduc teur van de Littorina. die op weg naar het ziekenhuis overleed. Pas later werden bij het bergingswerk tusschen het puin van de door brand vernielden Littorina de deerlijk verminkte lijken van 15 personen gevon den.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5