HET PARKHERSTELLINCSOORD. Het Pontje. Hei BeSm^djiióte 51e Jaargang No. 15541 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 22 Februari 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNtMtN 1 ENper week q.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per week f O.05, per maand f 0.22. per 3 mnd. 0.65 franco per post 0.72J4- Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14625 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0 60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes liederen dag) 13 regels f030. elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f250.- Wijsvinger f 1 50—, Elke andere vinger f50.-. Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000-. Overlijden f 600-. Verlies van Hand. Voet of Oog f400-. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75-. Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN HAARLEM, 22 Februari. De Warboel der Spelling. Als het waar is dat de erastög-geene&nde modernste muziek alsmede de Hot Jazz, de Zesdaagsohe wielerwedstrijden en nog vele andere dingen beschouwd moeten worden als „beelden van onzen tijd", dan 'kunnen we deze redeneering misschien ook op den warboel in de spelling der Nederlandsche taal toepassen. Het geeft een soort van troost. Ofschoon het verwondering mag wek ken dat nooh de Engelschen wier school gaande kinderen oneindig-grooter spelling raadselen moeten oplossen dan de onze noch de Duitschers en de Franse-hen, die evenals wij den strijd met de geslachten der zelfstandige naamwoorden te voeren hebben, in zulk een ohaos verzeild zijn geraakt. Mis schien hebben die de beschikbare hoeveel heid tijdsbeelden al groot genoeg gevonden, en laten zij daarom hun spelling-evolutie haar oude, trage, natuurlijke gangetje maar gaan, zonder pogingen tot krachtdadig in grijpen. Toen in ons land de tegenstellingen tus- sohen de Vries en te Winkel ter eene, en Kollewijn ter andere zijde zooveel burger recht verkregen hadden dat een Daad der regeering noodzakelijk scheen, schiep mi nister Terpstra een compromis. Het bevre digde vrijwel niemand en vergrootte de ver warring, omdat het niet de De'viiesentewiin- keliers en Kollewijnisten in zich vereenigde, maar een soort derde partij schiep, het cen trum in liet spelling-parlement. Aangezien het niet noodzakelijk scheen een der drie spellingen met volledige overtuiging en over gave aan te (hangen, nam buitendien het aantal der „wilden" steeds sterker toe. Dit overheerscht thans. De meeste sollicitanten naar betrekkingen zijn er blijkbaar van doordrongen: le. dat zij zich om de precies heden van de Vries en .te Winkel beeüemaal niet meer behoeven te bekommeren, 2e. dat eindelik en d'adelik nog steeds tot de uitzon deringen behooren en blijkbaar bij sollicita ties niet gewild zijn en 3e. dat zij de Terp stra-spelling, indien zij die geleerd mochten hebben, alweer glad vergeten zijn vanwege het voortdurend lezen van kranten, tijd schriften en boeken die haar niet toepassen. Derhalve scheppen zij elk voor zich een nieuw compromis, en maken er nog wait extra-fouten tegen alle drie systemen bij. aangezien er nu eenmaal toch wanorde heersobt. Thans is de heer Marchant minister van Onderwijs. Zooals bekend mag heeten vreest hij niets of niemand, heeft zich dus ook op het spelling-vraagstuk geworpen en in een onderhoud met de besturen van den Uitge versbond en van de Vereeniiging ter bevorde ring van de belangen des Boekhandels .heeft hij koelbloedig verklaard: „dat zoo spoedig mogelijk een einde moet worden gemaakt aan den onzekeren toestand, welke thans ten opzichte van de spelling van onze taal be staat". Om in Kollewijnsche mannentaal te spre ken: Da'delik. Onmiddellik. En men zou geneigd zijn dit verlossende woord van een zoo krachtdadig man met een juichend „Eindelik!" te begroeten, ware het niet dat de Nederlandsche Uitgevers bond met een reeks verschrikte en deugde lijk-toegelichte bezwaren bij den Minister raad is komen aankloppen, en hem verzocht heeft in 's hemelsnaam minister Marchant in bedwang te houden. Uit een lange reeks alinea's, elk voor zich startend met „dat", herinner ik u aan de volgende, alle gericht tegen de invoering van een gewijzigde spel ling op korten termijn: „dat het hier niet uitsluitend een uit- geversbelang betreft, doch dat het eene zaak is van de geheele Nederlandsche be volking: dat duizenden uitgaven voor het on derwijs in al zijne geledingen waardeloos worden en wel in belangrijke hoeveelhe den. daar uitgaven, vooral voor het lager onderwijs, steeds in zeer groot aantal in voorraad gehouden moeten worden: dat woordenboeken in de onderscheidene talen onbruikbaar worden, omdat ten ge volge van eene andere spelling de alfabe tiseering voor een groot deel moet gewij zigd worden: dat ook kinderboeken, in groote opla gen en in groote verscheidenheid in den handel gebracht, vooral die kinderboeken, welke voor schoolbibliotheken en prijs- uitdeeling in aanmerking komen, even eens ten zeerste zouden lijden onder de schielijke invoering van eene andere spel ling: dat van onbruikbaarmaking daarvan eene niet te onderschatten kapitaalsver nietiging het onvermijdelijk gevolg is, maar bovendien het samenstellen van nieuwe lees- en leerboeken van de ver schillende uitgevers een kapitaal vereischt, dat op tonnen gouds geschat wordt; dat in deze tijden, waarin overal gepleit wordt voor bezuiniging, tegen deze kapi taalsvernietiging en de daarna te maken kosten voor de uitgaven in eene gewijzig de spelling ernstige bezwaren kunnen in het midden gebracht worden: dat in de practijk zal blijken, dat het gebruik van uitgaven in de spelling van De Vries en Te Winkel zeer snel zal af nemen en allerwegen de voorkeur zal gegeven worden aan het gebruik van uit gaven in de nieuw vast te stellen spelling, zoodat binnen zeer korten tijd uitgaven in de oude spelling niet meer zullen verkocht worden; dat het aanschaffen van nieuwe schooluitgaven, woordenboeken en kin derlectuur het Rijk en de Gemeenten financieel zwaar zal treffen, doch niet minder de geheele bevolking, waarop de kosten van het onderwijs in hun geheel drukken, en bovendien in het bijzonder eik gezin, dat gedwongen is voor de jeugd nieuwe schoolboeken aan te koo- pen; dat de klacht betreffende verplichte groote uitgaven voor den aankoop van schoolboeken, van die zijde alreeds voort durend vernomen, thans in zooveel he viger mate tot uiting zal komen, nu on verwachts de hoofden van gezinnen reeds door vermindering van inkomen getroffen ook nog dezen tegenslag zou den moeten ondervinden; dat adressanten zich daarom genoopt zien aan Uwen Raad te doen weten, dat de Nederlandsche Uitgeversbond de eenig mogelijke oplossing, met het oog op de belangen van hen die door een gewijzigde spelling zouden getroffen worden, ziet in eene invoering verscheidene jaren na de vaststelling daarvan; dat alsdan de Nederlandsche bevolking gedurende dat tijdsverloop gelegenheid heeft zich met de wijzigingen vertrouwd te maken, de uitgevers de kans verkrij gen hunne voorraden zooveel mogelijk te verkoopen en tijd winnen voor het gereed maken van de nieuwe uitgaven, waardoor de schade ten minste zooveel doenlijk kan beperkt worden; dat zoodoende ook Rijk en Gemeenten eveneens de gelegenheid hebben de hoo- ge kosten, aan het aanschaffen van nieuwe boeken verbonden, over een larfgen termijn te verdoelen". De „tonnen gouds nieuw kapitaal" zullen misschien niet zoo erg veel indruk op den ministerraad maken, als hij overweegt dat ge zegde tonnen over zooveel uitgevers verdeeld zouden worden. En het idéé van nieuwe werk verschaffing voor de zwaargeteisterde boek drukkers moet hem bekoren. Maar het argu ment der groote nieuwe Rijks- en Gemeente uitgaven moet de regeering wel ter harte gaan, en de bezorgdheid voor de stijgende uitgaven des gezins evenzeer. Wat nu? Krijgen wij de Spelling-Marchant, nummer vier, in te voeren op een welbereken- den termijn? Zal deze zoodanig zijn, dat zij Devriesentewinkelieren, Kollewijnisten, Terp- straters en Wilden allen vereenigt in de Union sacrée der Marchantistes?.geen erg toe passelijke^ naam, het zij erkend, voor een zoo door en door Nederlandsche zaak? Het is moeilijk denkbaar. Als de minister geen sancties gaat toepassen, met f 3 subs. 3 dagen voor teveel uitgangs-ennetjes en zoo, krijgt hij het m. i. niet van het Neder landsche volk gedaan. Ten aanzien van de spelling, is het een groote klas-in-wilde-wan- orde geworden. Ad libitum strooit het zijn liks en lijks, zijn n's en zelfs nog uitgangs, e's, zijn sch's en de rest in 't rond. Zonder streng op treden is er geen orde meer in te krijgen. In veel rustiger, vooroorlogsche tijden is de ze ellende begonnen. Onder het motto; Vereen voudiging Heusch. Vereenvoudiging. R. P. PAVILL0N RICHE - Zandvoort Bodega en Restaurant dagelijks geopend. Zondagsmiddags THé DANSANT. Vanaf ZONDAG a.s. ook des avonds DANCING. Gezellig Orkest. Gewone prijzen. (Adv. Ingez. Med.) ECHTPAAR OVERVALLEN. Drie bandieten een huis binnengedrongen. MAN EN VROUW VASTGEBONDEN. Naar pas thans bekend wordt, heeft gister nacht te Uden een roofoverval plaats gehad bij den heer W. Boumans. Drie roovers zijn door hei uitsnijden van een gedeelte van het rieten dak binnengedrongen. De heer B. die onraad bespeurde, stond op. Hij werd overvallen en na een lange worsteling vastgebonden. Ook zijn vrouw werd vastgebonden. Het geheele huis werd overhoop gehaald en men vermoedt dat ongeveer f 700 alsmede eenige gouden ket tingen en een gouden horloge zijn ontvreemd. De politie heeft de zaak in onderzoek. Het parket uit Den Bosch is ter plaatse afgestapt. Het onderzoek wordt echter ten zeerste belem merd doordat pas gistermorgen aangifte van den overval is gedaan. Politiehonden zijn het spoor van de daders op den staatweg kwijt ge raakt. De heer Boumans. die al op leeftijd is, heeft zich zeer krachtig tegen de indringers verzet, maar werd na een lange, hevige worsteling overmand. Het echtpaar kan slechts een vaag signalement geven, omdat de daders gemas kerd waren. DE MUITERIJ OP „DE ZEVEN PROVINCIëN". EX-COMMANDANT EIKENBOOM VOOR HET HOOG MILITAIR GERECHTSHOF. Onder zeer veel belangstelling van militaire en rechterlijke autoriteiten heeft het Hoog' Militair Gerechtshof heden behandeld de zaak tegen den ex-commandant van „De Zeven Provinciën", P. Eikenboom, wien ten laste i» gelegd grove datïgheld, reekeloos heid en onnadenkendheid, ten gevolge waar van het schip door 'opstandelingen kon wor den overvallen en Vermeesterd. De president vroeg, of aan verdachte alles voorbij gegaan was, wat gebeurd was te Soe- rabaja en de vergadering van het personeel te Sabang. Verdachte antwoordde, dat in Soera ba ja een demonstratie geheel mislukt was en dat aan boord van „De Zeven Provinciën" alles rustig was. Zoowel de president als de verdachte is zeer slecht te verstaan, zoodat gedeelten van het proces voor de pers verloren gaan. De president wijst er op, dat op het schip ook eenige voorvallen hadden plaats geha'd. Als de verdachte die gecombineerd had, zou hij een juist inzicht hebben moeten krijgen in de mentaliteit van de bemanning. (De zitting duurt voort). In Regenstroom, bij wolkenjacht In zoo'n Zuidwester-storm En dan gekleed in MALININE Dan voelt U zich in vorm. (Adv. Ingez. Med.) Het pontje van het Rokin te Amsterdam is. nu de gedeeltelijke drooglegging voltooid is, „uit de vaart" genomen). Roezig haastig dringt het leven Ons tot altijd verder gaan, Nauwlijks wordt ons tijd gegeven, Om eens even stil te staan. Maar ik dwing mezelf tot toeven, Met een hart vol droefenis. Bij een monument dat grootsch was En er eensklaps niet meer is. Vele jaren deed het pontje In 't Rokin zijn plicht als geen, Bracht het trouw de Amsterdammers Heen en weer en weer en heen. En in heel die reeks van jaren Is het nimmer zelfs gestrand. Daar zijn pontonnier het leidde Met ervaren vaste hand. Als een Pontius Pilatus Voelde hij zich 'vorst en heer, Als een Pontius Pilotus, Stuurde hij het heen en weer. In zijn nijvere carrière Is het pontje veel bespot, Maar dat is in deze wereld Helaas meer der trouwen lot. En ik kan daarom niet laten, Dat ik zacht de hulde zing, Van dit trouw Rokinsche pontje. Dat meer stank dan dank ontving. Trouw tot aan dit bitter einde, Maakte het zijn laatste reis, En wij gaan *t Rokin nog over, Maar nooit meer ponts ponts gewijs. P. GASUS. MINISTER VERSCHUUR TE ROME. REGELING DER HANDELSVERHOU DINGEN. Op het oogenblik worden te Rome onder handelingen gevoerd om te komen tot een regeling der handelsverhoudingen tusschen Nederland en Italië. Ten einde dit overleg te bevorderen, heeft de minister van Econo mische Zaken mr. T. J. Verschuur, zich voor eenige dagen naar Rome begeven. Waarom B. en W. met het voorstel tot opheffing komen. Eenige dagen geleden hebben wij medege deeld, dat de meerderheid van B. en W. van Haarlem onder een serie bezuinigingsvoorstel len ook opgenomen hebben een voorstel tot opheffing van het Parkherstellingsoord. Dit voorstel is door B. en W. slechts spaar zaam toegelicht. Zij schrijven alleen: „Ten einde den Kapitaaldienst eenigermate tegemoet te komen komt opheffing van het Parkherstellingsoord ons gewenscht voor ier zijn niet meer dan 6 a 7 patiënten, die zonder bezwaar elders zullen kunnen worden ge plaatst i, gepaard gaande met het in exploita tie brengen van het terrein aan den Schoter- eg". Wij hebben getracht iets meer te weten te komen van de motieven die tot het voorstel kunnen hebben geleid. Wij hadden hooren fluisteren, dat het Parkherstellingsoord, dat in de eerste jaren vrijwel geheel bevolkt was, in den laatsten tijd automatisch leeggepompt is, waardoor het thans gemakkelijk zou zijn om te betoogen, dat het zijn bestaansrecht verloren heeft. Ons werd evenwel met stelligheid verzekerd, dat daarvan geen sprake is. Het Parkherstel lingsoord is jaren geleden opgericht toen er nog plaatsgebrek in de ziekenhuizen was. Pa tiënten waren toen soms gedwongen om de ziekenhuizen te verlaten, terwijl zij toch nog niet voldoende genezen waren om weer in het huisgezin opgenomen te worden. Voor deze menschen was het Parkherstellingsoord een uitstekende gelegenheid om nog wat te kuren. Te meer omdat de verplegingsprijs in het Parkherstellingsoord belangrijk lager was dan in de ziekenhuizen. Bovendien werd het een uitstekende gelegenheid geacht voor verzwakte huismoeders om weer op voldoende krachten te komen. In den tijd der oprichting was het Parkherstellingsoord dus een zeer wenschelijke instelling. Om in den aanvang het Parkherstellings oord populair te maken, werd van de zijde van de gemeente de verpleging daarin zooveel mo gelijk bevorderd In dien tijd was het dan ook meestentijds geheel bezet (er kunnen 20, hoog stens 24 patiënten opgenomen worden) en, heeft dan goede diensten voor de geneeskun dige verzorging van onze stad gehad. In den loop der jaren is de toestand even wel veranderd. De Mariastichting was voor gegaan met een zeer belangrijke uitbreiding. Daarna volgden het Diaconessenhuis en Jo hannes de Deo. Toen daarop nog de uitbrei ding van het St. Elisabeth's Gasthuis kwam met 120 bedden en het Joles Ziekenhuis ge opend werd, was er van een tekort aan zieken huisruimte absoluut geen sprake meer. Haar lem heeft thans proeentsgewijze meer zieken huisbedden dan eenige andere groote stad in ons land. De neiging om bijna herstelde patiënten van het ziekenhuis te verwijzen naar het Parkher stellingsoord is dus komen te vervallen. In de ziekenhuizen zijn mooie tuinen, zoodat de pa tiënten een minstens even goede verpleging genieten als in het Parkherstellingsoord, waar zij bovendien alleen overdag zijn. Dit had tengevolge, dat, zonder dat de patiënten er nadeel van ondervonden, het aantal ver pleegden in het Parkherstellingsoord lang zamerhand verminderde. Öok zijn in de laatste jaren de woning toestanden hier ter stede weer veel verbeterd. Er zijn natuurlijk nog wel slechte woning toestanden. maar het aantal herstellende pa tiënten dat naar het Parkherstellingsoord verwezen moest worden omdat de verdere ge nezing bemoeilijkt werd door de slechte wo ningtoestand, is ook belangrijk minder ge worden. Natuurlijk zijn er zoo vervolgde deze zegsman nog wel patiënten voor het Park herstellingsoord. maar omdat het aantal zoo verminderd is. wordt de exploitatie natuurlijk duur. Die patiënten kunnen evengoed in een andere inrichting verpleegd worden. De ge meente moet nu aan het Roode Kruis voor een patiënt die voor haar rekening wordt opgeno men f 2.25 per dag betalen. Voor dat bedrag kunnen de patiënten ook elders naar een her stellingsoord gezonden worden. Dan hebben die menschen bovendien dag- en nachtverple- ging, wat in vele gevallen aan de genezing nog ten goede komt. Als een huismoeder op den dag in het Parkherstellingsoord kuurt, mag zij 's avonds in haar gezin natuurlijk niets doen, maar Was dus vroeger het Parkherstellingsoord een zeer verdienstelijke instelling, door de ver anderde omstandigheden is van dit wensche lijke veel verdwenen. Dat zijn behoud nood zakelijk is voor de gezondheidszorg kan niet meer gezegd worden. Er zijn wel patiënten waarvoor opneming in het Parkherstellings oord gevraagd was, door de gemeente afge wezen, maar dat is toch nooit gedaan als op neming noodzakelijk was. Als bijvoorbeeld een werkster of fabrieksarbeidster die zich over werkt gevoelde opneming vroeg, is wel gezegd „gaat u eerst thuis eens 14 dagen op uw bed uitrusten en kom dan nog eens hier dan zul len wij eens kijken of u na die rustkuur thuis nog opgenomen moet worden in het Parkher stellingsoord", maar daarmee zijn de belangen van de patiënt niet veronachtzaamd. Is zoo vroegen wij door de slechtere economische omstandigheden de gezondheids toestand van een deel van onze bevolking niet achteruitgegaan, waardoor juist thans het Parkherstellingsoord zeer goede diensten zou kunnen bewijzen? Ons werd geantwoord: Met stellige zekerheid is dit tegen te spreken. Het eigenaardige is. dat er als het ware een gezondheidsgolf over ons land gekomen is. Te Haarlem is in 1933 het aantal sterfgevallen aan tuberculose met ongeveer een derde verminderd. Te Amster dam deed zich het zelfde verschijnsel voor. Het is daarom waarschijnlijk, dat het zoo in 't geheele land is. Men weet uit de mededeelingen in ons num mer van Dinsdag, dat het bestuur van de af- deeling Haarlem van het Roode Kruis, dat het Parkherstellingsoord exploiteert, het plan heeft om de mogelijkheid te overwegen om als de gemeente het tegenwoordige terrein in Haarlem-Noord niet langer wil afstaan de inrichting over te brengen naar een ander terrein. Daaruit blijkt dus, dat het bestuur van meening is, dat het behoud van het Park herstellingsoord gewenscht is. Het bestuur mag aannemen, dat het daarbij op den steun der gemeente zal kunnen rekenen en de toe zegging van de gemeente zal krijgen, dat zij ook in de toekomst de patiënten zal krijgen i die van gemeentewege in zoo'n herstellings oord verpleegd zullen moeten worden. Het is de gemeente thans zoo blijkt duidelijk uit de toelichting van het voorstel door B. en W. te doen om het terrein aan den Schoterweg waarop het Parkherstellingsoord staat, terug te krijgen, om dit in exploitatie te kunnen brengen. De begrafenis van het stoffelijk overschot van Koning Albert. pag. 3 In Frankrijk is een opzienbarende moord ge pleegd, die vermoedelijk in verband staat met de affaire Stavisky. pag. 3 Waarom B. en W. met het voorstel komen tot opheffing van het Parkherstellingsoord. pag. 1 Drie gemaskerde bandieten hebben een bejaard echtpaar te Uden overvallen en gebonden. Zij hebben een bedrag van ongeveer f 700 buit gemaakt. pag 1 De schrijver Liepmann is door den Amster- damschen politierechter wegens beleediging van Hindenburg tot één maand gevangenis straf veroordeeld. pag. 2 Het wetsontwerp inzake de conversie van In dische dollarlccningen is door de Tw eede Ka mer aangenomen. pag. 10 De ex-commandant van de Zeven Provinciën voor het Hoog Militair Gerechtshof. pag. 1 Ook het Concertgebouw te Amsterdam heeft met moeilijkheden te kampen. pag. 4 Regeering vreest geen represailles voor in het buitenland werkende Nederlanders door het wetsontwerp tot wering van vreemde ar beidskrachten. pag. 4 De valutadumping van Tsjecho-Slovakije le- vert moeilijkheden voor ons bedrijfsleven op. Vragen aan den minister. pne 4 De algemeene beschouwingen over de Indische begrooting zijn door de Tweede Kamer voortgezet. nag. 10 Tegen een Nijmeegsch chauffeur, die een kommies heeft overreden, is in hooger be roep zes jaar gevangenisstraf geëischt. pag 4 Tegenstrijdige beweringen omtrent de resul taten, welke de heer Veraart heeft bereikt. pag. 6 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De warboel der spelling. pag. 1 J. B. Schuil.- Amsterdamsche Tooneelvereeni- ging: Phaea. pag. 10 K. de Jong: Gecombineerd Concert. pag. 10 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Handelspolitieke waan zin. pag. 6 Mr. E. Elias: Het feest van het jaar. pag. 6 ECHTE WALES-ANTHRACIET o.a. a I 2.60 WITTOP KONING - HAARLEM HARMENJANSWEG 67A TELEFOON 16100 (Adv. Ingez. Med.) OVERZICHT OVER DE LANDBOUW CRISIS WETGEVING. Gezien de groote behoefte, welke aan een overzichtelijke landbouwcrisiswetgeving be staat, heeft de minister van Economische Za ken de Landbouw-crisiswet 1933 en hare uit voeringsmaatregelen doen uitgeven door het Landbouw-Crisisbureau van het departe ment van Economische Zaken. Het ligt in de bedoeling de verschillende wetgevende be palingen geleidelijk van een toelichting te voorzien. PRINS SIGVARD. de tweede zoon van den kroonprins van Zweden, die zooals gemeld, met de Berlijnsche filmactrice Erika Patzek por tret rechts beneden) in het huwelijk zal treden.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1