iMfliüW: MW!/smoop DIAMANT Benauwd? Hoest-Griep-Bronchitis-Aslhma Bak- en Braadvet VRIJDAG 23 FEBRUARI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 6 KOOS VORRINK OVER SOCIALISME EN FASCISME. VERGADERING DER S. D. A. P. IN DE CONCERTZAAL. In de Gemeentelijke Concertzaal sprak Donderdagavond de heer Koos Vorrlnk, voor den plaatselijken raad van de S. D. A. P. en den Haarlemschen Besturen Bond over de ge beurtenissen in Oostenrijk en wat daarmee verband houdt. De voorzitter de heer S. Doek, zeide dat in deze dagen de gedachten der arbeiders naar de Oostenrijksche kameraden uitgaan en ver zocht de aanwezigen ter nagedachtenis aan de gevallen socialisten van hun plaatsen op te staan. Hij hoopte dat ook de Nederlandsche arbeiders, wanneer dat noodig zou zijn, een dergelijke standvastigheid zouden toonen, op dat de offers der Oostenrijkers niet tever geefs zouden zijn gebracht. De heer Vorrink begon zijn rede met eraan te herinneren dat het Haarlemsche raadslid, de heer Joh. Visser er bezwaar tegen had ge had, dat de Concertzaal aan de socialisten werd verhuurd, zoodat zij geen getuigenis zouden kunnen afleggen van de rouw en de verontwaardiging over het gebeurde in Oos tenrijk. Toen het echter om een demonstratie tegen de geloofsvervolgingen in Rusland ging was de heer Visser een der eerste geweest, die mede protesteerden. De heer Vorrink noemde dit „bezwaar ma ken tegen datgene wat de Europeesche cul tuur als een bewonderenswaardige vrucht heeft voortgebracht: de groeiende vrijheid!" Dat hiertegen bezwaar gemaakt werd is een symbool dat overweging verdient: het bewijst de verandering in de mentaliteit der bour geoisie, der burgerklasse. Het is goed dat de arbeiders beseffen waarop deze aanval is ge richt. Wij leven in een tijd. waarvan men zou kun nen zeggen: ..er is vrede en tóch is er oorlog", oorlog van den eenen mensch tegen den an deren mensch. De oorzaken hiervan zijn: ten eerste de onbekwaamheid van het huidige stelsel om welvaart te brengen voor iedereen, ten tweede de belangentegenstelling die steeds sterker botsten. Ten derde moet de maatschappij omgevormd worden en de aard van het stelsel zelf moet veranderen. Het verheugende van onzen tijd is dat velen niet meer met hun kopje slappe thee bij de kachel kunnen blijven zitten, maar het leven moeten meeleven, dat zij Gods water niet meer over Gods akker kunnen laten loopen en dat de opvatting, als je je best maar doet, dan kom je wel vooruit", de echte burger manswijsheid, wankelen gaat. Want de wereld telt niet enkele duizenden werkloozen. maar ettelijke millioenen! Als men zich dat goed realiseert, dan moet men wel tot het besef komen, dat er iets aan ons stelsel hapert Doch het bedroevende is dat deze wakker- gewordenen nu met veel aplomb ook willen meespreken en op het wereldtooneel verschij nen met de mededeellng: „wij weten het, neen Hij weet het, Hij die als een God tusschen ons neerdaalde, en waarvan we vroeger nooit Iets hebben gehoord. Onder Zijn leiding kun nen wij gerust zijn, mits... (aldus de heer Vor rink) „wij een zakdoek voor de oogen binden, de ooren dicht stoppen en onze hersens in de lommerd brengen!' Wie deze Hij is hoeft geen nader betoog en men mag zijn naam niet in den mond nemen, zooals de Israëlieten ook den naam Gods nooit mochten uitspre- ken". De socialisten hebben nooit bezwaar ge maakt om iemand te eeren, doch dan moet er reden voor zijn, dan moet hij de harten der menschen hebben veroverd door zijn daden. De socialistische kopstukken waren niet bang om als mensch onder hun medemenschen te zijn en hun gedachten te onderwerpen aan die der andere vrije burgers, hun medemen schen. i „Hoe is het mogelijk dat zich nu van de menschen een slavengeest meester maakt?", aldus vroeg de heer Vorrink. Hoe komt het dat men zich blindelings wil laten leiden, de slip pakkend van de jas van den Leider? Het antwoord was volgens hem gelegen in het- feit, dat onder groote stoffelijke nood ook de geest verkommert, want de menschen kunnen pas geestelijk leven als hun bestaansminimum is verzekerd. Zoo komt het dat men geeste lijke kwakzalvers gaat gelooven, die den ar beiders datgene ontnemen wat de grootste gave ls die de sociaal-democratie hun bracht: die van de persoonlijke verantwoordelijkheid. De Oostenrijksche burgeroorlog maakt de herinnering aan 1918 weer levendig: toen de militaire macht gebroken werd en de verant woordelijke personen door het volk ter ver antwoording werd geroepen! (Applaus). Al len die tijdens den oorlog vaderlandsliefde predikten en offervaardigheidszin. terwijl zij veilig verweg achter het front waren, vlucht ten naar de Riviera en lieten het vaderland voor wat het was. „Het waren de ratten die het zinkende schip verlieten, het schip dat door den oorlog tot zinken was gebracht: het eens zoo trotsche Duitsehe Rijk en de ver waande Oostenrijksche monarchie! Niets was machtig genoeg om de chaos der ideeën en der hartstochten te ordenen toen het volk eindelijk onder den druk der heerschers en der militairen was verlost, die het volk hadden misbruikt voor hun schaamtelooze doeleinden. Men beweert: „de sociaal-democraten ken nen geen vaderlandsliefde....", „de sociaal democraten kennen slechts de bekrompen be langen van de „onbeduidende" groep arbei ders„zij zijn bezeten door hun nacht merrie van den klassenstrijd..." en daarom kunnen zij het vaderland niet dienen. Hierop past slechts een antwoord, aldus de heer Vor rink: „In den nood leert men zijn vrieden kennen en het vaderland de liefde der bur gers". Zoo was het ook in 1919 toen de so ciaal-democraten niet veel spraken, maar de den, en Oostenrijk van den ondergang red den! (Applaus). Hij beschreef de schrijnende tegenstelling die er heerschte. Weenen was het Weenen van luxe en pracht, het Weenen van „An der schonen blauen Donau" en.„. van de grootste ellende die men zich voor de proletariërs kan indenken. Het ergste krot in Haarlem is nog een woningpaleis vergeleken met de Ween- sche toestanden van toen. waar honderddui zenden verkommerden. Daar .sprak de stem van de sociaal-democratie die begeering is te bouwen aan het komende rijk der socialisten, te bouwen aan het gebouw der menschelijk- heidsgedachte. „Liefde tot den mensch" is een veel misbruikt gezegde. Zoo ook in het clericale Weenen van 1919 waar de kinderen werden opgevoed tot onderworpenheid en on persoonlijkheid. „Al wat gij den minste hebt gedaan, dat hebt gij mij gedaan" heeft Jezus gezegd, en de sociaal-democraten wilden tot de minsten dezer gaan, opdat ook zij zich in de schoon heid der aarde konden verheugen. „Aan al len die beweren dat de soc.-dem. alleen maar kunnen afbreken, zou 't voldoende zijn er op merkzaam op te maken dat z ij het zijn geweest die de woningen hebben gebouwd voor de menschheid, voor de arbeiders, in geheel Europa. (Applaus). De jongeren zou den dit beter beseffen, indien de ouderen eens zouden vertellen onder welke omstan digheden zij zijn opgegroeid. Het werk der socialisten kwam niet alleen aan de partlj- genooten ten goede doch ook aan andere ar beiders. „De socialisten bouwden voor de nazis de goede woningen en de nazis brachten de socialisten in de concentratiekampen...! Voor de soc.-democratie bestond echter slechts één gebod: Menschelijkheid." In Weenen mogen de woningen primitie ver zijn dan de meesten in Amsterdam, voor het kind is er oneindig veel meer gedaan. In elk blok huizen is een speelplaats en het was de vreugde der socialisten in Weenen (die 60 procent der bevolking uitmaken), dat hun kinderen althans niet in kommervolle om standigheden hoefden op te groeien. Hierop is nu weer een aanval gedaan en door deze aanvallen is de kinderziel getroffen, die daar voor onder de roode leiders gevrijwaard was gebleven. Weenen zwijgt nu wel, maar de zichtbare monumenten van de drang naar be schaving blijven en het zwijgen kan veelbetee kenend zijn! De Oostenrijksche regeering zegt nu door de socialisten geprovoceerd te zijn en dat „de socialisten plotseling met wapens voor den dag kwamen!" Doch reeds langen tijd ge leden hebben de sociaal-democraten de regee ring er op attent gemaakt dat het een onge- wenschte toestand is dat de burgers zich wa penden en zoo een macht in den staat vorm den. Maar wie heeft er iets gezegd van het feit, dat de Heimwehr. de groep van Starhem berg gewapend was? Dat was evenals die der soc.-dem. een particulieren groep. Het was overbekend dat ook de sociaal-democraten wapenen hadden. De regeering Dollfuss wordt een copie van de regeering-Hitier. De eigendommen van de sociaal-democratie zijn reeds „geconfis- keerd" (net als in Duitschland), en om ook in de molerne cultuur niet achter te blijven, hebben zij concentratiekampen Ingericht. „Onder welk masker ook: fascisme beteekent barbaarschheid, moord, knechting, marte ling, pijniging en vernietiging van de vrije, denkende mensch". aldus de heer VoiTink.De boekenbrandstapels zullen nu ook wel komen, want de socialisten hadden overal voor bilio- theken gezorgd om hun cultureele taak te ver zorgen. De spreker noemde dit, feit evenals weerlegging van de béwering dat het socia lisme aan het materialisme is verkocht. Het Nederlandsche fascisme nam de heer Vorrink niet zwaarder dan het weegt, maar „als ze hier de kans krijgen, doen ze hetzelfde!" zei hij. (Interruptie: „Zij krijgen de kans niet! De heer Vorrink antwoordde dat men de draagwijdte van deze interruptie goed moet zien, daar men vaak versteld staat over de slavengeest en het domme egoïsme zijner me demenschen. De rechtsverkrachting na de uitspraak in het Rijksdagbrandproces, het feit dat Hitier zegt dat Dimitrof c.s. spoedig vrij gelaten zullen worden en Goering openlijk durft te beweren dat zij nog eenigen tijd gevangen ge houden moeten worden waardoor de wraak lust duidelijk gedemonstreerd wordt, was voor den spreker aanleiding te herinneren aan het wereldgeweten dat sprak tijdens het proces en dat nu grootendeels ingedommeld schijnt te zijn, o.a. door fotos in de kranten waar men de gevangenen ziet aan tafeltjes met bloe men en sigaren.... De heer Vorring zeide dat men meer moest doen dan alleen vergaderingen bezoeken (de zaal was nagenoeg geheel bezet) en dat men in eigen kring de idee der vrijheid moest uitdragen, opdat men zijn plicht doet tegen over de gevallen kameraden in Weenen. zoo dat de maatschappij gesticht zal kunnen wor den waar de tegenstellingen weg zijn en ook de klassenstrijd tot het verleden zal kunnen behooren. Na afloop werd de spreker toegejuicht, waarna de Internationale werd gezongen. Kou bij het Kind wordt het best uit wendig behandeld. Wrijf slechts Vicks VapoRub tegen bedtijd op keel en borst. Het bederft de maag niet, zooals doen kan. \/icks v VapoRub (Adv. Ingez. Med.) DE UITSLUITING IN HET MAATKLEEDINGBEDRIJF. DE WERKNEMERS ANTWOORDEN MET EEN STAKING. Van werknemerszijde schrijft men ons dat bij de 5 georganiseerde werkgevers in het maatbedrijf alhier gisteren de uitsluiting is ingegaan. De ongeorganiseerde kleermakers mogen blijven werken, indien zij genoegen ne men met een loonsverlaging van 8 cent per uur. Door de vier samenwerkende organisaties in het bedrijf is voor deze firma's de staking afgekondigd, welke ongeveer 48 personen om vat: 34 daarvan zijn georganiseerd. Reeds sloten zich eenige ongeorganiseerden bij de stakers aan. Bij de zaken wordt gepost. Tot zoover de werknemers. Als Gij 's nachts niet slapen kunt door de benauwdheid op Uw borst. Als Uw ademhaling moeilijker en pijn lijker wordt door de verstopping van Uw luchtpijptakken, neem dan Akkers Abdijsiroop. Gij zult Uw benauwdheid overmeesteren, want de slijm zal zon der moeite loskomen. Vanaf den eersten lepel begint de verlichting. Dat opgeblazen, benauwde gevoel zal verdwijnen en na korten tijd zult Gij geen spoor meer van die borsf- benauwdheid bemerken. Neem dus bij gen fr, Bovengenoemde prijzen worden verhoogd met Bijslag-zegel voor Omzetbelasting. (Adv. Ingez. Med.) CRISISCOMITé Christelijk Lyceum 43.65 IJSBOND HOLLANDS NOORDERKWARTIER Het bestuur van bovengenoemden bond heeft een adres tot den gemeenteraad ge richt, waarin het wijst op de noodzakelijk heid, dat het verkeer op het ijs zoo veilig mogellijk gemaakt moet worden. Het be stuur meent, dat deze bond met groote vol doening op zijn 40-jarigen arbeid kan terug zien, want er is (aldus wordt geschreven) nog nooit iemand in die lange reeks van jaren verdronken op de baanvakken der bij dezen bond aangesloten afdeeiingen. Veel moeilijkheden moesten daarbij worden over wonnen. „Thans is daarbij", zoo luidt het adres, .een nieuwe en bijzonder groote moei lijkheid gerezen, namelijk het bezwaar der regeering om werkloozen als baanvegers in werkverschaffing te werk te stellen". Het bestuur schrijft verder: „Deze omstandigheid noopt ons uw hulp en medewerking in te roepen, want de IJsclubs kunnen de hulp van baanvegers tegen een billijke vergoe ding niet pntberen en daarnevens is het in liet belang van duizenden schaatsen rijders noodzakelijk, dat zij door goede en betrouwbare ijswegen van het oud-Holland- sche vermaak kunnen genieten, afgescheiden nog van het feit, dat ook handel en nijver heid van het gebaande ijsverkeer profiteeren Daarom dringen wij er op aan om al het mogelijke te doen om het goede werk der IJsclub in de gemeente te steunen, om het bestuur dier ijsclub ter wille te zijn. Wij meenen dat u daartoe wel bevoegdheid heeft en nemen gaarne aan, dat u stellig ook uw onmisbare hulp zult willen verleenen". AUTO TEGEN TRAM GEBOTST. Donderdagavond half negen reed op den Gasthuissingel een auto. bestuurd door een 24-jarig medisch candidaat uit Leiden, op weg naar Amsterdam. Bij de Kliene Houtbrug wil de hij oversteken aar den Kampersingel, maar lette niet op het onveilig tramsignaal. Plotseling zag hij een tram uit den KI. Hout weg voor zich. Hij trachtte er nog vóór langs te komen, maar dit lukte niet meer. De auto werd door de tram gegrepen en ongeveer negen meter meegesleurd. Toen raakte de wagen klem tusschen de tram en het trottoir van de brug. De jongeman kreeg geen let sel, maar een 23-..arige studente uit Leiden, die ook in de auto zat, kwam er niet zoo goed af. Zij brak haar rechter sleutelbeen en kreeg bovendien een vleeschwond boven het linker oog. Per draagbaar werd zij naar het St. Eli sabeth's Gasthuis vervoerd. Tegen haar reis genoot werd proces-verbaal opgemaakt. De auto werd aan den rechterkant ingedeukt. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaaisi of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. MOET DE TAXIMETER WEER WORDEN INGEVOERD? Naar aanleiding van het ingezonden stuk betreffende de taxi's in onze stad wenscht ondergeteekende, taxiondernemer alhier, het volgende onder uw aandacht te brengen. Het tegenwoordige bonnenstelsel blijkt in de praktijk, zoowel voor gebruiker als on dernemer en chauffeur tot een chaotische verwarring aanleiding te geven. Tot staving hiervan één van de vele voor beelden: Een passagier wordt vervoerd van het sta tion naar de Prins Hendriklaan (even over de grens van Haarlem) met een stationee- rende taxi. De chauffeur staat in twijfel: de eene re kent 30 cent, de andere 50 cent. De gebrui ker is dus gedupeerd. De ondernemer moet het maar gelooven. Volgens zijn meening, en jarenlange erva ring op dit gebied is er slechts één goede op lossing en wel de wederinvoering van de klok (taximeter). Als sterk argument hiervoor moge wellicht het volgende dienen. De verdringer van de klok was de z.g.n. dubbeltjes taxi. Vreemd doet 't- dan ook aan op vele van genoemde wagentjes weer een klok te zien gemonteerd. Ondergeteekende is er bovendien van over tuigd, dat er óók voor Haarlem een tarief te maken is waarbij de klok in oude glorie kan terugkomen, zoodat dan weer de normale toestand wordt verkregen waarbij èn gebrui ker èn ondernemer èn chauffeur wel varen. Verder gelooft hij ook niet dat wanneer aan B. en W. reëele aannemelijke voorstellen worden gedaan, dit college hiertegen onover- komenlijke bezwaren zou hebben. Dankende voor de verleende plaatsruimte H. J. N. OOMEN. Lange Molenstraat 12. ARROND.-RECHTBANK. Ernstige aanrijding. Een 37-jarig Hagenaar had zich te verant woorden terzake, dat hij op 22 Juni op den Rijksstraatweg in Haarlemmerliede gereden zou hebben in een auto terwijl hij onder den invloed van alcohol verkeerde. Hij heeft toen een schoenmaker uit Amsterdam, die daar per motor reed, aangereden zoodat deze, vol gens verklaringen van den dokter, 4 maanden verpleegd is geweest in de Mariastichting wegens eenige ernstige fracturen aan het linkerbeen. Pas na een operatie zal het mis schien weer in orde kunnen komen. De aangeredene, die nog zeer slecht loopt, reed achter een vrachtauto, keek daarlangs, en zag toen een tegenligger zig-zag aankomen. Hij bleef achter, doch de auto zwaaide om de vorige (die geheel rechts reed) heen en greep hem met het voorspatbord. Getuige werd op de linkerzijde van den weg gesmeten, de motor lag rechts. De chauffeur van de vrachtauto zag de auto naderen, schuin van rechts naar links zonder reden, zoodat hij een botsing vreesde. Vlak na het passeeren hoorde hij een klap. De motor lag toen achter den vrachtwagen. Een andere getuige heeft de luxe-auto zig zag zien aan komen en na het ongeluk kwam die auto zelfs op den linkerberm. Deze getuige heeft den chauffeur zien omkijken na de aanrijding, en snel doorrijden. Een volgende getuige beves tigde deze verklaringen. De luxe-auto bleef bij de Liedebrug staan, omdat de linkervoorband leeg was. Er bleek een scheur in te zijn en pas na het verlaten van de auto zag de verdachte, dat er iets mee gebeurd was. Een agent heeft geconstateerd, dat de bestuurder naar alcohol riekte. Twee andere agenten achtten verdachte ook niet in staat een auto naar behooren te be sturen. Verdachte heeft eenige malen her haald, dat hij was aangereden. De drie getuigen a décharge (een inspecteur van politie in Haarlem, de chauffeur, die hem naar den Haag bracht, en een dokter in den Haag), die den verdachte 's nachts om 1 en 2 uur ontmoet hebben, verklaarden, dat ver dachte toen niet dronken was, hoewel hij vol gens den inspecteur en den dokter wel naar drank rook. Verdachte beweerde slechts 1 glas bier ge bruikt te hebben gedurende namiddag en avond. De Officier requisitoir nemende achtte de dronkenschap bewezen en vroeg een hechte- nisstraf van 3 maanden. Mr. A. C. J. in 't VeldVegter trad als raads vrouw op. Zij ging uitvoerig de getuigenver klaringen na en achtte dronkenschap niet be wezen. Zij legde den nadruk op de verklaring door verdachte afgelegd enkele dagen na het gebeurde, waarin deze gezegd zou hebben tus schen den vrachtwagen en de luxe-auto klem gezeten te hebben. Zij vroeg vrijspraak. Uitspraak over 14 dagen. „Inspecteurs gevraagd met waarborgsom". Voor de rechtbank stond Donderdagmorgen een 34-jarige boekhouder terecht, die in Octo ber een drietal personen opgelicht zou hebben respect, voor f 300, f 500 en f 500. Hij had in die maand advertenties geplaatst, waarin door een incasso- en een adviesbureau inspecteurs gevraagd werden. Drie mannen hebben zich na die advertenties aan het opgegeven adres vervoegd en werden aangenomen door ver dachte, die allerlei verhalen opdischte van compagnons met schedelfracturen na motor ongelukken en die in plaats van hen nieuwe lingen aannam. Die plaatsvervangers moesten waarborgsommen storten, wat zij ook deden, maar waarvan ze niets terugzagen. Verdachte bekende en deelde mee in Juli met het Bureau begonnen te zijn. Sindsdien heeft hij vijf personen aangenomen, wier sa laris het bedrijf echter zeer drukte, zoodat hij een advertentie plaatste in de hoop hierdoor geld te krijgen. Ofschoon dit werd gestort op een Bank apart van het bedrijf, heeft ver dachte het later zonder dat hij van den storter vergunning had, van de Bank gehaald en in het bedrijf gestoken. Door de handelingen van verdachte hebben de gegadigden voor de vrije betrekking vertrouwen gekregen in de zaak. Verdachte merkte op, dat hij telkens gehoopt had de zaken nog te kunnen redden. De officier vroeg wegens oplichting, waar van verd. een soort bedrijf gemaakt heeft, een zware straf, n.l. 2 jaar gevangenisstraf met aftrek. Wegens flesschentrekkerij is verdachte al eens voorwaardelijk veroordeeld en met de onderhavige zaak begonnen toen de proeftijd nauwelijks om was. Mr. B. W. Stomps wees op de vele uitsteken de getuigschriften, die door verschillende firma's aan verdachte zijn uitgereikt. Pleiter vroeg een gecombineerde straf, gedeeltelijk onvoorwaardelijk, gedeeltelijk voorwaardelijk met onder toezichtstelling. Oplichting achtte hij niet bewezen, het was z.i. meer verduis tering. Uitspraak over 14 dagen. Meineed. Getuige in arrest genomen. Een 37-jarige Haarlemmer stond terecht wegens meineed. De man had bij een zaak be treffende colporteeren op de Botermarkt de belofte afgelegd van de waarheid en niets dan de waarheid te zullen zeggen. Een juffrouw, die op dien avond een krant heeft gekocht voor haar man, verklaarde, dat zij een krant kocht en 5 centen wilde geven, doch dat de verkooper zeide: „Geef ze maar aan dien man naast me", en dat die man ze accepteerde. Een rechercheur heeft op dien avond van de overzijde van de straat dit geval gezien en de namen gevraagd der betrokkenen, omdat er pas een colporteer-verbod was uitgevaardigd op dat uur. Hij verklaarde, dat enkele weken daarvoor ook een communist hem gezegd heeft ter ontduiking van dat verbod de kranten gratis weg te schenken. Als men hem iets voor de moeite wilde geven, dan moest men dat maar doen aan personen, die naast op achter hem stonden. Verdachte heeft bij de zaak tegen den krant- verkooper als getuige verklaard, niets met deze zaak te maken te hebben en als verdachte bleef hij bij deze verklaring. Zonder erbij te hebben nagedacht heeft hij de 5 centen van die vrouw aangenomen. Hij wist niet. dat die vrouw een krant gekocht had van den man, naast wien hij stond. Communist is hij niet, hij staat zelfs tegenover die partij. De boven genoemde ontduikingstruc kende hij niet en hij heeft absoluut geen overleg gepleegd met den krantencolporteur. Deze colporteur legde vervolgens als getuige den eed af, waarna de president hem wees op het gewicht daarvan. De man zei, dat hij op dien Zaterdagavond te praten stond met een ander (wien wist hij niet) toen een vrouw hem een krant uit de hand trok. 1-Iij heeft niet gezien, dat de vrouw betalen wilde en hij heeft niet gezegd tegen haar: „Geef de centen maar aan dien man naast me". Hij gaf de kranten weg, omdat hij ze niet meer mocht verkoopen na 6 uur. De Officier vroeg op dit oogenblik proces verbaal van de verklaringen van dezen getuige, dien hij verdacht van meineed. Nadat de rechtbank zich langen tijd in raadkamer be-, 45 cis p. pond - 22; ets p. half pond (Adv. Ingez. MedJ raden had, deelde de president mee, dat van de afgelegde verklaring proces-verbaal is ge maakt. die de getuige onderteekende. De ge tuige werd daarop in verzekerde bewaring' ge steld en een onderzoek naar deze eventueeele meineed gelast. De Officier van Justitie vroeg 8 maanden gevangenisstraf wegens meineed. Verdachte bleef sterk ontkennen en noemde het een valsche beschuldiging. Mr. B. W. Stomps zei, dat deze nieuwe meineedszaak gebaseerd is op de zeer zwak- afgelegde getuigenis van de krantenkoopster. Geen veroordeeling kan volgen op de getuigen verklaringen van Donderdag. PI. vroeg vrij spraak en onmiddellijke invrijheidstelling van zijn cliënt, waartegen de Officier protesteerde. De rechtbank beval hierop de invrijheidstel ling van verdachte. Uitspraak over 14 dagen. Diefstal. Een 19-jarig kantoorbediende had zich te verantwoorden wegens diefstal van een bank biljet van f 300 in een kantoor te Haarlem. Een collega had dit biljet in een doosje ge daan en dit weer in een geldkistje in een brandkast. Al van te voren werden er telkens gelden vermist, maar men vertrouwde den bediende volkomen. Verdachte bekende al die diefstallen gepleegd te hebben, die honderden guldens beliepen. Met het geld ging hij o.a. met een meisje naar Louis Armstrong in Carlton. Den diefstal van het biljet heeft hij gepleegd in de middaguren toen niemand aan wezig was. De Officier vroeg 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief. De verdediger mr. A. Klein wees op het feit, dat er al twee jaren lang gestolen werd en hij begreep niet, hoe dit onontdekt kon blijven Als hiernaar eerder een onderzoek was inge steld, zou deze zaak niet zoo uitgegroeid zijn. PI. drong aan op een onvoorwaardelijke straf gelijk aan het preventief en een voorwaarde lijke. Uitspraak over 14 dagen. UITSPRAKEN. Een boycot-zaak. Een Haarlemmer had zijn huis laten beplak ken met papieren met het opschrift: „Boycot Duitsehe waren". De ambtenaar van het O. M. heeft den man laten vervolgen wegens over treding van de Politieverordening, die verbiedt reclame te maken voor zaken of bedrijven, die niet in het perceel worden uitgeoefend. Het O. M. vroeg voor het kantongerecht f 5 boete, maar de kantonrechter ontsloeg den verdachte van rechtsvervolging, omdaat dit geen reclame was. De Haarlemsche rechtbank behandelde de zaak in hooger beroep, dat het O. M. had aan- geteekend. Ook hier zei de verdediger, mr. H. O. Drilsma, dat het geen reclame, doch anti reclame was. De Officier achtte het reclame voor den boycot en vroeg f 25. De rechtbank sprak Don derdag verdachte vrij. Valschheid in geschrifte. Een werklooze moest van zijn- steun elke maal eenige guldens afstaan wegens achter stallige huur. Na één keer betaald te hebben kwam hij bij Maatschapoelijk Hulpbetoon met een briefje, door zijn huisbaas onderteekend. waarin deze van de verdere schuld afzag. Het bleek, dat dit briefje deer den werklooze was geschreven, zoodat hij wegens valschheid in geschrifte 6 maanden gevangenisstraf tegen zich hoorde eischen. De rechtbank veroordeel de hem tot 1 maand gevangenisstraf. Valschheid in geschrifte. Een 40-jarige ex-procuratiehouder te Haar lem heeft een cheque van een grond-exploita- tiemaatschappii ten bedrage van f 3000 val- schelijk zelf geteekend. De Officier had 6 maanden gevangenisstraf gevraagd. De recht bank heeft verdachte veroordeeld tot een ge vangenisstraf van 1 maand. Een chauffeur en alcohol. Een koopman, die eenigermate aan Bacchus geofferd had en desondanks zijn auto bestuur de. reed in het Kenaupark tegen een tram op. De kantonrechter heeft hem veroordeeld tot 14 dagen hechtenis, in hooger beroep had de Officier een maand gevraagd. De rechtbank veroordeelde verdachte tot 1 week hechtenis met intrekking van riibewiis voor 1 maand. GEVONDEN DIEREN F.N VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: II. Korsten. Oranje- boomstraat 186, hond; v. Zandvoort, Schreve- liusstraat 22 handschoen: H. Bijster. Boo&str. 20. handschoen; L. J. Bouwens, Amsterdam- scevaart 130 zw„ handschoen; v. Andel, Spaan schevaartstraat 52. handschoen: De Geus. Mid den weg 14. iasie; P. Ladeks. Ursulastraat 12, muts: C. Willekes. Leidsehestr. 22. portemon- naie met inhoud: Bureau van Politie. Sruede- straat, pet; v. Poorten. Overtonstraat 63, ro zenkrans: A. Hoenderdos. Leidschevaar 92, schot, van een wagen: J. Stevenshagen. Wal deck Pyrmontstr. 27. kinderschoen: Eotman, Pveanverstraat 26. sleutel; Arends. Meidoorn plein 27, sleutel: G. Bieve. Vosmaerstv. 106, nakie thee: J. W. Blom. Mpester Cornelisstr. 20 taschïe: Kraan. Niilstraat 17, don van een vulpen: G. Bos, 2e Zuidpolderstraat 6. voet-hal. AGENDA VRIJDAG 23 FEBRUARI Gem. Concertzaal: Rede van generaal Higgins, internationaal leider van het Leger des Heils. 7.30 uur. Gebouw Protestantenbond: Rede Dr. J. C. A. Fetter. 8 uur. Luxor Sound Theater: „De gunst' van Ge neraal Yen". 8.15 uur. Cinema Palace: „Deviezensmokkelaars". Op het tooneel: Raymond Hyé, Fransche ex centriek. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De Jantjes", op het tooneel: 4 Eitners, elegante variété-attractie 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 24 FEBRUARI Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10