VRIJDAG 23 FEBRUARI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 8 KON HAAR KNIEëN NIET BUIGEN. Lange tijd van pijn nu geëindigd. Deze vrouw een weduwe heeft een hoopvolle boodschap voor eiken lijder aan iheumatiek.. Zeven jaar lang verdroeg rheumatische pijnen en toch is ze nu weer geheel gezond. Zij schrijft: „Ik ben weduwe, 55 jaar oud, en heb zeven jaar vreeselijk te lijden gehad door spierrheumatiek en jicht. Twee jaar geleden kon ik mijn knieën niet buigen om de trap af te loopen. Ik moest me naar beneden laten glijden en dan mijzelf aan de leuning weer optrekken. Ik had een stok noodig om te kunnen loopen. Toen, begin van April van het vorig jaar raadde iemand mij, eens Kruschen Salts te probee- ren. Ik kocht een flacon en tegen den tijd dat deze opraakte begon ik me vroolijker en op gewekter te' voelen. Sedert dien tijd ben ik steeds Kruschen door blijven gebruiken en ik kan nu weer heel gemakkelijk loopen". Mevr. F. M. T. Kruschen Salts spoort de inwendige or ganen aan tot krachtiger werking. Urinezuur en afvalstoffen, die zich mochten hebben op gehoopt en de aanleiding Uwer rheumatiek zijn. worden verwijderd. Gezwellen en pijnen verdwijnen, stijve ledematen worden weer normaal en U voelt U weer gezond en lenig als voorheen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten af 0.90 f 1,60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen, Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking. de naam Rown- tree Handels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. Stralende gezondheid voor één cent per dag. (Adv. Ingez. Med.) HEEMSTEDE RAADSVERGADERING. Vergadering van den Raad der gemeente Heemstede, op Donderdagavond, onder leiding van den burgemeester, Jhr. J. P. W. van Doorn. Afwezig de heer Attema. Ingekomen stukken. Ingekomen is o.m. een adres van 14 No vember 1933 van Dingeman Binkhorst, houdende verzoek over te willen gaan tot het dempen van de sloot, gelegen tusschen Celebesstraat en Javalaan. Wethouder Dr. Droog (R.K.) zegt dat het deel ten W. van de Javalaan het meest vervuild is, door toedoen van de bewoners. Aan 4 eigenaars is gevraagd, den toestand te verbeteren. Eén was bereid de helft van de kost-en te betalen, de anderen voelden hier voor niet. De Mij. Delecta zal een gedeelte schoonhouden. Spr. vestigt er de aandacht op dat de sloot geen gemeentebezit is. De heer Rijkes (V.B.) zegt dat er be halve vervuiling ook een geweldige ratten- plaag is. Maai- door middel van de Politie verordening kan er toch wel iets gedaan worden. De toestand is onhoudbaar. Wethouder Droog (R.K.) zegt, dat de politie trachten kan, er iets aan te doen. Naar aanleiding van het ingekomen jaar verslag van de Commissie van Toezicht op het L.O. vraagt de heer Disselkoen (s.d.a.p.) aan B. en W. de aandacht te wijden aan de quaestïe van schoolvoeding en school- kleeding. De Voorzitter zegt toe, dat de zaak de aandacht van B. en W. zal hebben. Wijziging begrafenisrechten. Aan de orde komt de wijziging van de ver ordening op de begraafrechten. De heer Rij k esfV.BT vraagt of het ge bruik van de aula facultatief is. Wethouder Jhr. vande Poll (C.H.) ant woordt, bevestigend. De heer Audretsch (Vrijz.) stelt voor, dat de kosten van de aula getrokken worden bij de begrafenisrechten. De heer Disselkoen (s.d.a.p.) zou eerst willen weten, hoeveel maal de aula wèl in or-'e werd gebracht doch niet gebruikt. De heer Van Unen (V.B.) wil in dezen tüd zoo weinig mogelijk kosten verhoogen. Hij is daarom tegen het voorstel. Wethouder Jhr. v. d. Poll (C.H.) zegt. dat het een uitzondering is, dat de aula wordt in orde gebracht en verwarmd en niet gebruikt; misschien één op de tien keer. Volgens het voorstel-Audretsch zal de aula moeten betaald worden, ook al wordt zij niet gebruikt. Dit lijkt den wethouder te veel op dwang. In het voorstel van B. en W. wordt juist een middenweg bewandeld. De heer Audretsch heeft juist het gebruik van de aula willen bevorderen. Wethouder Van de Poll (C.H.) zegt, dat de aula vroeger te duur was. De heer Audretsch (Vrijz.) trekt zijn voorste! in. Het voorstel van B. en W. wordt z.h.s. aan genomen Wijziging Ambtenaren reglement. Aan de orde komt het voorstel van B. en W. inzake wijziging van het Ambtenaren reglement. De heer De Tello heeft bezwaar tegen het ontslag aan de huwende ambtenaies Ook een gehuwde vrouw kan kostwinster zijn. De heer Van den Heuvel (A.R.) meent dat in een reglement geen plaats Is voor uitzonderingsgevallen. Mevr. Venhuizen (V.B.) zou wel een rede kunnen houden, die dan een gemoeds uiting zou zijn. maar acht het, gezien de tijdsomstandigheden, niet het oogenblïk. Wethouder Dr. Droog (R.K.) is het mei den heer Van den Heuvel eens. dat er in een reglement grenslijnen moeten worden getrokken. Maar het voorgestelde reglement laat toch eenige uitzonderingen toe. Het voorstel van B. en W. word z.h.s. aangenomen met aanteekening dat de heeren Disselkoen en De Tello zijn tegen het ont slag aan de huwende abtenares. Rondvraag. Wetholéer Dr. Droog (R.K.) geeft eenige inlichtingen betreffende de kosten van de werkverschaffing aan het Sweelinck- piein. Worden menschen voor het zand- transport gebruik in plaats van paarden, dan zal dit f 1650 méér kosten. Het werk is nog niet begonnen. De Raad kan dus nog bepalen dat het transport met paarden moet geschieden. Maar dan moet op f 37 na het genoemde bedrag toch aan steun worden uitgekeerd. De Raad handhaaft het den vorigen keer genomen bes-uit. Hierna gaat de Raad over in geneime zit ting. Zonder hoofdelijke stemming werden in den loop der vergadering nog aangenomen de voorstellen betreffende couponbelasting; verhuur van tuingrond aan den Glipperweg; onbewoonbaarverkla ring; aanleg van een gedeelte riool aan de Molenwerfslaan en overdracht van een strookje grond langs de Zandvoorterallée, bestemd voor weg. Op het gemeenteterrein aan de Kleverlaan ontvangen de Rijksambtenaren SIZO 3, een der zwakke elftallen uit afdeeling C. De thuis club kan gemakkelijk winnen. Zeevogels 2, een der kampicenscandidaten uit deze afdee ling, moet den strijd aanbinden tegen Kenne- merland 4. Deze ontmoeting zal den bezoekers ongetwijfeld twee punten opleveren. Alle wedstrijden "beginnen te drie uur. HILLECOM DE NIEUWE TRAMBAAN. Met man en macht is men vanwege de N.Z.H. Trammaatschappij bezig met de vernieuwin: en omlegging van de trambaan. Gedurende den nacht van Woensdag op Donderdag heeft een groote ploeg de oude baan verwijderd, zoo dat Donderdagmorgen de nieuwe lijn kon worden bereden en Donderdagnacht is het wissel tegenover het Postkantoor gelegd. Een en ander veroorzaakt natuurlijk groote moei lijkheden met het drukke verkeer, maar de politie en rijksveldwacht zorgen onvermoeid dat verkeersstagnaties zoo min mogelijk voor komen. „TEHUIS VOOR ALLEENSTAANDE BLINDEN' TE WOLFHEZE. Naar wij vernemen zal de jaarlijksche col lecte. ten bate van de nationale stichting: „Tehuis voor alleenstaande blinden" te Wolf- heze eerstdaags plaats hebben. In dit Tehuis, waarin on vermogenden geheel kosteloos opge nomen zijn, is plaats voor blinden uit het ge- heele land en van eiken godsdienst en over tuiging. De stichting moet zoo goed als geheel van nationale liefdadigheid bestaan. WIELRIJDEN. DE ZESDAAGSCHE TE KOPENHAGEN. FUND APÜTZFELD WINNAARS Uit Kopenhagen; De laatste uren van bo vengenoemde zesdaagsche verliepen onder groote spanning, doch de andere koppels ver mochten de leiders FundaPützfeld niet meer van den kop te dringen. Dezen wisten hun positie te behouden; op sommige momenten hadden zij zelfs 3 ronden voorsprong op de volgende koppels. In t-otaal werden afgelegd 3290.690 K.M. Het koppel Klaas van NekHansen eindigde met zeven ronden achterstand op de .achtste plaats. VOETBAL. WIJZIGING PROGRAMMA Voor Zondag zijl o.a. nog vastgesteld de volgende wedstrijden: V. V. A.—Velox MeervogelsO. S. V. STORMVOGELS—D. F. C. Stormvogels komt volgt uit; d'- Waard, Haak Sr., Haak Jr., Fijen, Tol, v. d. Velde, d. Steen, van Pel, Prins, Ketting, De Waard Tol en Prins zijn dus van plaats verwisseld. ZEEBURGIA 3—STORMVOGELS 2. Met invallers voor Groeneveld. Jongsma en Effern komt Stormvogels als volgt uit: Kollenberg, Groen, Van Gelder, Braveboer, Spruyt, Rijkeboer, De Jonge, Spruyt, v. d. Kuyl, Schippers, v, d. Steen. Ook het spelen van De Jonge is nog niet zeker. A. D. O.—V. S. V. V. S. V. verschijnt met: Miehei, Van Zutfen, van der Griendt, Den Boer. De Vries, Kraak, De Wolf Sr.. c" - Koning, De Wolf Jr.. Sterk. Hillekamp. W. F. C. 2—V. S. V. 2 V. S. V. ver-trekt als volgt: Noormaan, Oldenburg, Broek, Kob, Wev. Demmers, .Buyck, de Hans. Roiiww3, Kruiswijk, Iskes. EXCELSIOR—R. C. H. Het elftal van R. C. H. is als volgt: Kos, Krom, Prevost Sr. Hessels, Ruis, Prevost Jr. Paape, Houkes, Van der Horst, Kok. Hartendorp. ZATERDAGMIDDAG COMPETITIE Voor morgen is het volgende programma vastgesteld: Afdeeling A: IJ. F. C.Kennemerland Afdeeling B- Kennemerland 2Z. S. V. V. E. W.—V V.. IJ. 2 Afdeeling C: V. V. R. A.—SIZO 3 Kennemerland 4Zeevogels 2 Nu V. V. IJ. j.l. Zaterdag door een overwin ning op Telefonia het kampioenschap heeft be haald, is de ontmoeting tusschen IJ. F. C. en Kennemerland slechts van belang voor de tweede plaats. Wanneer de Haarlemmers vol ledig verschijnen, dan geven wij ze wel een kans om IJ. F. C. te kloppen, al zal dit moeite enoeg kosten. Z. S. V. is er de laatste weken leeüjk uit. In drie wedstrijden werden vijf punten ver loren. waardoor de kans op de bovenste plaat-s vrijwel nihil geworden is. Tegen Kennemer land 2 zullen de Haifweggers het niet gemak kelijk hebben: vermoedelijk loopt deze ont moeting op verdeeling der punten uit. V. E. W. krijgt o.ï.' tegen V. V. IJ. 2 een nederlaag te slikken. HOCKEY DE COMPETITIE. Het hockey-programma loopt nu bijna ten einde. Zondag a.s. is wel de laatste dag van een volledig programma voor alle afdeelingen. Het programma luidt: Eerste klasse; H. D. M.Bloemendaal. Promotie-klasse: M. H. C.Hilversum 2. VictoriaBloemendaal 2. Tweede klasse: LeidenH. B. S. De Fair—M. H. C. 2. Derde klasse: Amsterdam 4Alliance. Bloemendaal 3T. H. C. '25 I H. B. S. 3—M. H. C. 3. Strawberries 2Alkmaar 2. Vierde klasse; Bloemendaal 4T. H. C. '25 II. M. H. C. 4—1. C. C. In de eerste klasse spelen H D. M. en Bloe mendaal hun laatsten competitiewedstrijd op Houtrust. Voor beide teams is geen enkel be lang meer te behalen of te verdedigen, zoo dat het een 100 pet. friendly game kan wor den, waaruit H. D. M. wel als de sterkste te voorschijn zal komen. In de pro:notie-klasse is nog steeds niet de finitief beslist wie er kampioen zal worden, al is Utrecht daarvoor practisch. reeds aange wezen. Maar toch zal M.H.C. goed doen, in het Heemsteedsche Sportpark van Hilversum 2 te winnen en dat is, hoewel geen gemakkelijke, toch wel een te volbrengen taak voor de Mus- schen. Bloemendaal 2 speelt uit tegen Victoria. Winnen of verliezen geeft hier geen voordeel meer; Bloemendaal 2 moet degradatie-wed- strijden spelen. In de tweede klasse speelt H.B.S. uit tegen Leiden. Voor de thuisclub een zeer belangrijke partij, welke over het al of niet kampioen wor den kan beslissen. Leiden is altijd een lastige tegenstander geweest, vooral op eigen terrein en neg meer wegens de kampioenskans H. B. S. weet dus uit welken hoek de wind zal waaien! Be Fair—M. H. C. 2 is om dezelfde reden een belangrijke wedstrijd. In deze afdeeling heeft 't Gooi 2 de leiding, maar Laren, Be Fair, M. H. C. 2 en zelfs nog het Baarnsche Lyceum hebben goede kansen. In de derde klasse is T. H. C. onverslaan baar gebleken. Bloemendaal 3 zal het Zondag weer mosten ondervinden, nog al liefst op het eigen terrein achter Zomerzorg. Daardoor zijn de andere wedstrijden uit dat oogpunt van weinig belang meer. Alleen in den staart is het nog niet in orde. Daar wordt nog fel gestreden. Strawberries 2 krijgt er een mooie kans om de laatste plaats te ontloopen, nu op eigen terrein aan den Hagelingerweg te Santpoort de andere degvadatie-candidaat Alkmaar r wordt ontvangen. Maar ook H. B. S. 2 staat nog op de nomi natie; het zal voor dit team een heele toer zijn er Zondar van af te komen. M. H. C. 3 is geen lichte tegenstander, ook al wordt ie wedstrijd aan den Bergweg te Bloemendaaal Amsterdam Alliance is een strijd zonder beslissend b.lang; wij geven den gasten nog de beste kansen op de overwinning. In de vierde klasse heeft Bloemendaal op eigen terrein haar behoud te verdedigen têggn het sterker te achten T. H. C. II. M. H. C. 4. eveneens thuis spelend en wel tegen I. C. C„ heeft een kleine kans op de overwinning. Het merkwaardige in deze af deeling is, dat van de zes teams er twee voor de eerste plaats in aanmerking en de andere vier elftallen nog alle vier een kans hebben op de laatste plaats. Alle wedstrijden beginnen circa twee uur. HONKBAL SPELREGELAVOND E. D. O. Door de Honkbalclub E. D. O. wordt heden een spelregelavond gehouden in Café Stoeken aan de Tempeliersstraat. Verleden week be handelde de heer Bleesing moeilijke regels vcor scheidsrechters. Thans zal hij de regels VGor de spelers belichten. BILJARTEN. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND TWEEDE KLASSE KLEIN-BILJART Na eenige voor,-Lriiden zijn uit de 13 deelnemers voor den eindstrijd van bovenge noemd kampioenschap, op 24 en 25 Februari a.s. te Leeuwarden onder leiding van de Frie- sche B. C. te houden, g .laatst: F. de Kleyn en J. Sterk (beiden B.V. Die Haghe. Den Haag). T. de Wied (B.V. Deventer)L. Hop (B.V. Hol- (andsch -^r ^""naar). H. J. M. de Rooij (B.V. De Kring, 's-Hertogenbosch) en C. A. van Dijke (B.V. De Spil. Rotterdam). Gepromoveerd werd naar de 1ste klasse H. Metz (B.V. D. O. S., Den Haag) met een algem. gemidd. van 12.47. DAMMEN. DAMCLUB HAARLEM. De uitslagen van de j.l. Woensdagavond ge speelde partijen luiden: Groep II: M. van LeeuwenR. Groos C. v. d. WerffJ. P. Exe! Sr. Th. v. d. Meer—C Dikkebooir H. KroonH. C. Stappers A. EisingJ. Kroon J. KroonC. Dikkeboom CREMER. 2—0 1—1 0—2 1—1 0—2 0—2 HENGELEN JUBILEUM WEDSTRIJD „DE MORGEN STOND". Op 17 Maart a.s. zal h.et vischcollege „de Morgenstond" te Heemstede zijn 20-jarig be staan herdenken. Vcor die gelegenheid heeft het een concours uitgeschreven op Zondag 4 Maart a.s., waaraan elf vereeniglngen zullen deelnemen. Er zal gevischt worden op baars, in de Ring vaart tusschen Hillegom en Lisse. Er wordt 2 uur gevischt, terwijl de aanvang iij bepaald op des morgens half 7. DOLLE MAAN. Die maan, die maan! Zij heeft al heel wat op haar geweten en in het blijspelletje van Broedelet verstoort zij zelfs bijna het geluk van twee paar menschen. Huug van Straalen en Guus Verbaak, die vlak naast elkaar wonen, zouden zeker sterk in hun schoenen hebben gestaan, als er niet zoo'n verrukkelijk mooie maan was geweest juist op den avond, dat Nora van Straalen en Everardus Verbaak van huis waren. Wanneer Huug en Guus samen in hun tuintje staan te praten, vreezen wij dadelijk het ergste, en wij zou den geneigd te zijn hun toe te roepen: „Pas op de maan!" als wij niet wisten, dat maan zieke menschen nooit naar goeien raad luisteren. Maar ook boven Amsterdam, waar Nora en Everardus eikaar toevallig ontmoetten, scheen diezelfde verrukkelijke maan, en zij was zelfs de oorzaak, dat deze twee menschen hun trein misten. Wat er verder precies is gebeurd, weten wij niet, omdat Broedelet wijselijk het gordijn laat zakken, wanneer de maan op haar allerverleidelijkst schijnt. Tusschen 2 paar menschen staat nu echter het mysterie van de maan, en 2 huwelijken zouden misschien voor altijd verbroken zijn, wanneer er niet 'n verstandige oom - Dr. Stru- bius - ware geweest, die zijn vrouw eens dooi de ma anverloren heeft, maar haar weer door diezelfde maan terug krijgt. Oom is astro noom en heeft daarom vertrouwen in de maan. Zij schijnt immers niet aldoor en zij kan al moet je haar altijd wantrou wen nooit het geluk van twee menschen- paren geheel vernietigen, wanneer die men schen echt van elkaar houden. En Oom Strubius heeft goed gezien, want wanneer aan het slot van dit blijspelletje Guus naast haar man staat en F.verardus naast zijn vrouw, kijken vier paar oogen bewonderend naar boven en zuchten twee mannen en twee vrouwen vol verrukking: „Wat 'n maan!" en maakt de maan weer goed, wat zij den vorigen avond bijna verkorven heeft. Broedelet heeft dit eenvoudige, bijna sim pele. gegeven fijn-geestig uitgewerkt. Aldoor blijft hij op het niveau van de licht-ironische comedie; zijn dialoog getuigt in dit stukje van speelsch vernuft en fijnen geest, de schrijver wordt wat wij niet altijd van Broedelet kunnen zeggen geen moment grof, en geeft dikwijls meer te gis sen en te raden dan dat hij het zegt. Dit blijspelletje is in zijn lichte spotternij dan ook eerder Fransch of Weensch dan Hol- landsch. En zooals Dolle Maan is geschreven, fijn, licht-ironisch, als 'n Spielerei, zoo is het ook in een uitstekende vertooning gisteren avond door Cremer gegeven. Hoe spoedig zou dit stukje door een wat grove opvoering be dorven hebben kunnen worden. Hiervan was onder de kunstzinnige regie van Bakker geen sorake. De opvoering in stemmingvolle decors getuigde van een voornamen geest, er was aldoor .sfeer" op het tooneel en het slot de twee paren met oom in het midden, vol bewondering kijkend naar de maan werd zoo waar een idylle. Zoowel qua ensemble als in het indivi- dueele spel zagen wij de vereeniging Cremer gisterén op haar' best. Emmy Fuchs en Eki Bouwer waren de twee vrouwtjes en zij ga ven hen beiden met fijne nuances in het eigen karakter, Emmy Fuchs als Guus, zacht- vrouwelijk, wat timide, geheel slachtoffer van de maan, Eki Bouwer als Noortje reso luter en met meer verborgen temperament. En een zelfde tegenstelling was er ook tus schen Huug en Everardus, Huug Th. van der Meer ongedwongen, 'n tikje lichtzinnig en zooals Noortje het zegt meer „man" dan Everardus, die door L J. Hirs zonder eenige chargeering alleraardigst werd getypeerd. En tusschen dit viertal stond de verstandige le venswijze Dr. Strubius, een zeer sympathieke figuur, met lichte ironie en gevoelig gespeeld door Henk Bakker. Broedelet is waarschijnlijk bang geweest, dat hij met dit eenvoudige gegeven den avond niet voldoende kon vullen en hij heeft er daarom 3 sketches in de zaal samenspra ken tusschen 2 bezoekers en een suppoost, waarin wat kritiek wordt gegeven in amu santen vorm aan toegevoegd. Met deze „komedie" in de Stalles aller- vei makelijkst gespeeld door mevr. Lucas als de bezoekster, den heer Boon als een niet al te snuggere bezoeker en den heerTimmermans heel geestig als de suppoost heeft het pu bliek zich .kostelijk geamuseerd. Zoo was het een zeer gelukkige avond voor Cremer. Men had ditmaal nu eens uitbundig plezier en van een daverend lachsucces kun nen wij gelukkig niet spreken. Maar de voortdurende, fijne glimlach is in een schouw burgzaal meestal meer waard dan de luid ruchtigste pret en daarom slaan wij het suc ces, dat Cremer gisteren behaalde, dan ook hoog aan, zoowel voor de spelers als voor het publiek. J. B. SCHUIL. DE JANTJES IN HAARLEM. OP DE FILM EN HET TOONEEL. In het Rembrandt Theater heeft in den nacht van Donderdag op Vrijdag een voor stelling plaats gehad, waarin de eerste Ne- derlandsche geluids-amusementsfilm de Haarlemsche première beleefde. De film is door onzen filmcriticus reeds in ons blad besproken, zoodat we daar naar kunnen ver wijzen. Bij deze nachtvoorstelling waren vele ac teurs, die in deze film optraden aanwezig. Na afloop der vertooning, die veel succes had. kwam de heer Tjebbo Franken, voor zitter van het Ned. Tooneel verbond op het tooneel en hield een rede ter introductie •an de aanwezige acteurs Achtereenvolgens werden aan het nnbüek voorgesteld Fientje de la Mar.. Aaf Bouber, Susie Klein. Cissv van Bennekom en Amsy Moina. Farkas (de cameraman), de drie Jantjes, nl. Jan van Ees. Willy Castello en Johan Kaart Jr., Her man Bouber. de schrijver van het stuk, en Benno, die het draaiboek heeft vervaardigd met Speyer. Z-e werden met applaus ont vangen. Allen kregen een fraaie fruitmand. Door een deputatie van het Haarlem's Tooneel werd aan den heer Kaart, die de regie voert voor dat gezelschap, een aan- d°"ven met oorkonde aangeboden. De heer Benno dankte den heer Franken voor zijn welwiUendheid de acteurs in te leiden en las een telegram voor van de heeren Jaap Speyer, productieleider Leo Meyer en Liet C. Barnsteyn, die in Londen HET TOONEEL. vertoeven en dus n et aanwezig konden zijn. Johan Kaart sprak een slotwoord en waarschuwde het publiek ook naar het tooneel in het algemeen te gaan kijken. Want anders treden we niet meer voor de film op! Op het ocgenblik is het zoo bij de tooneelspelers gesteld, dat, als ze hooren naar Haarlem te gaan, ze al zeggen: dat zal daar wel weer een sof worden!-' Hierna bleef men nog eenigen tijd in café Brinkmann bijeen. De film zal deze week in het Rembrandt heater gedraaid worden. SCHILDERKUNST MARTIN MONNICKENDAM ZESTIC JAAR. Den 25 sten Februari gaat men voor dezen typischen mensch, voor dezen buitengewoon knappen schilder, die ondanks dat aUes toch zoo wemig populair werd. tot een feest- aag maken. Zijn huis op de Stadhouderska de, een paar huizen voorbij de Akademie, waar hij onder Allebé's opperleiding tot kun stenaar gevormd werd, zal vol staan met bloe metjes en vol klank zijn van de vroolijke stemmen zijner vriendinnen en vrienden, die deze hartelijke en oprechte artist bil menigten telt. Wij zijn hem daar dezer dagen eens gaan opzoeken. Want al spraken wij elkaar vroe ger vaker, nu was de laatste maal naar ik meen, bij de begrafenis van Jacobus van Looy m Haarlem alweer een tijd verleden. En oaarik bij zijn verjaardag iets over hem schrijven wilde, leek een praatje met den man en een kijkje in het werk een aantrek- KeiijK opfrisschertje van ons geheugen Zijn verschijning? Een forsche, stevige knaap, met de nu grijs geworden haren als manen langs den gebruinden, hoekigen kop, Ze geven hem het aspect van de schilders u't den grooten romantischen tijd of ook wei: doen denken aan sommige figuren uit de oude Italiaansche pantomime. Zijn bewegingen zijn rustig, slechts de immer glanzende, don- dere oogen in den wilskrachtigen Joodschen kop, verraden de innerlijke bewogenheid. Het is van de soort koppen, die ge op afbeeldin- gen van Pompejaansche muurschilderingen terug vindt. Hij heefteen donkere, ietwat na saal zangerige stem, met, ondanks dat nasale een aangenaam timbre. Hij praat graag vra gend, niet in den klank van de vraag al de bevestiging, die hij verwacht. Zijn werk? Reeds in de akademie-jaren gold hij onder zijn jaargenooten voor één der knapsten. Over „Monninck" werd steeds met respect gesproken. Hij was een tijdgenoot daar van Piet Dupont, iets later kwamen Sluyters, de Amsterdamsche Joffers, Van Raalte, Garf en de anderen. Zijn schilderen bezit een fond van gede gen kunde en daaroverheen speelde hij met een kleurigheid, een exuberantie van 'kleur, als geen van de anderen. Dit heeft hem a part gezet en maakt hem nog steeds tot een afzonderlijke in de Hollandsche kunstpro ductie. Wanneer hij, zooals een paar weken, geleden op Arti een drietal zijner meestal- groote doeken exposeert, dan knalt het in de zaal en worden de andere wanden van een tamheid als de wel-gevulde bladen van een postzegelalbum. Dat is nu wel niet zoo pret tig voor die andere wanden en het is geens zins een bewijs voor dezer minderwaardig heid, maar wèl bewijst het dat Monnicken- dam's werk een groote ruimte, een grooten af stand behoeft. Hij is de man om een wand te vullen en het is wel merkwaardig, dat men van die betrekkelijk zeldzame hoedanigheid nog nimmer officieel heeft gebruik ge maakt. Waarom kent en waardeert men dit werk zoo weinig buiten den kring der intieme vrienden en onder de artisten? Zijn ietwat eigengereide natuur heeft daar, geloof ik, wel schuld aan. Het ..soigner sa gloire" vleit hem niet. „Hoe doe je dat?" zou hij vragen, met die leuke intonatie, die vermoeden laat, dat hij het drommels goed weet, doch aan 't in praktijk brengen ervan een broertje dood heeft. Hij schijnt zich op het standpunt te stel len dat wie iets van beteekenis presteert, vandaag of morgen zijn waardeering wel toe gevoerd zal krijgen. Hij kan gelijk hebben, maar het kan lang duren en dikwijls is het helaas heelemaa! anders. Maar hij voor zich vindt er zijn geluk in, kalm zijn gang te gaan, niemand na te loopen en als een braaf burger een bord aan zijn gevel te spijkeren met: „M. Monnickendam, Portretschilder". En daarnaast exposeert hij voor 't benedenraam zijner royale behuizinge een kleiner schilderij op een schildersezel, als een specimen van zijn werk. Alles bij elkaar weer zulk een eigengereide manier van doen in Holland voor een artist van zijn capaciteiten, maar ook weer getuigend van een benijdbare zelfstan digheid. Dat huis van hem is zoo langzamer hand een museum van zijn oeuvre geworden. Het werk hangt overal: in de gangen, langs de trappen, op de groote portalen. In de oude „zaal" van het deftige heerenhuis heeft Monnick zijn eigen plafond geschilderd: een blauwen hemel met engelfiguren en bloem festoenen. Zoo een beetje Rubensachtig. on- Hollandsch althans. Dat maakt de kamer hooger", daarom deden ze dat", zegt hij met een zekere voldoening, Dan aan de voorzijde van het huis het groote leerlingen-atelier.... want hij heeft altijd leerlingen en hij zal zon der twijfel een uitstekend docent zijn, al zul len ze niet gemakkelijk van onder dan ban van zijn talent uitkomen. Daarboven, hoog en ruim, ge zoudt er een bal kunnen geven, zijn eigen werkplaats. En daar vinden we in het rond de groote doeken waarvan we ons sommige van Amsterdamsche exposities herinneren: de Oorlog en de Vre de, het Joodsche Paaschfeest, het Vreugde feest der Russische kinderen (met de papieren vlaggen), de Piazza San Marco, de Joodsche begrafenis en nog zoo vele meer. De vele portretten die hij schilderde zijn natuurlijk naar de plaatsen hunner bestemming ver huisd. Zijn vriend de kunsthandelaar Houthak ker op het Rokin zal ter meerdere glorie van den verjaardag een expositie van een keur van het werk houden. Een goede gelegenheid voor het publiek om nu ook eens met ver moedelijk wat kleinere dingen van den artist, kennis te maken. Wij willen onze aankondi ging besluiten met den wensch dat Mon nickendam nog vele gelukkige, aan arbeid rijke jaren beschoren mogen zijn en dat hij in de publieke belangstelling eindelijk eens meer op de plaats kome te staan, waarop zijn «terke, ziï het in onze kunst uitzonderllike figuur recht heeft. Het lijkt toch te gek dat een art'-rt bij on= eerst de tering, of een hart kwaal of een afgesneden oor moet hebben vóór men een voet voor hem verzet! J. H. DE BOIS. FILMKUNST.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 14