De troonsbestijging van koning Leopold DE BILT PUNKTAL 1 Duidelijk zien BRILLEGLAZEN VRIJDAG 23 FEBRUARI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Vive le roi BRUSSEL, 23 Februari (V.D.) Nauwe lijks zijn de indrukken van de aangrijpen de begrafenisplechtigheid van gisteren eenigszins bezonken, of een nieuwe plech tigheid eischt de belangstelling voor zich dp. Nog treurt men om het verlies van den beminden koning Albert of reeds moet zijn opvolger in zijn ambt bevestigd worden. En de droefenis om den vorst neemt niet weg, dat in het Belgische volk een gevoel van vreugde leeft om het feit, dat men ervan overtuigd is, in den nieuwen troonopvolger een vorst te zullen krijgen, die zijn vader waardig is, die vele karaktertrekken met zijn vader gemeen heeft en die reeds thans als kroonprins, evenals zijn gemalin en zijn kin deren. de liefde van het Belgische volk heeft gewonnen, zoodat men met vertrouwen de regeering in zijn handen legt. Dit gevoel van toegenegenheid is heden wel op duidelijke wijze tot uiting gekomen. Weliswaar geldt in dit geval, nu het een zoozeer geliefd vorst als koning Albert en een zoo tragische dood betreft, niet in zijn volle beteekenis het oude ..Le Roi est mort, Vive le Roi". maar niettemin is vandaag en morgen de rouw. die het Belgische Hof tot In Augustus zal houden, opgeheven. Wederom bood de hoofdstad vanmorgen een levendige aanblik. De drukte was echter niet zoo groot als gisteren, want velen zijn uit w~-"v i1"— 1 ''sp'?n van het 'and "gekomen slechts tor bijwoning van de begrafenis plechtigheid en zijn. evenals het grootste ge deelte van de tallooze oudstrijders, die gis teren hier waren, gisteravond en in den na middag weer vertrokken. Niettemin was de drukte in de stad groot, want de nieuwe koning legde, evenals zijn vader op 23 De cember 1909. een groot deel van den weg naar het Parlement door de binnenstad af. Reeds vanmorgen te 8 uur gaf een salvo var. 101 kanonschoten te kennen, dat de nieuwe koning zijn intrede in de hoofdstad zou doen. Korten tijd later begaven verschillende hoog geplaatste autoriteiten, voornamelijk hooge militairen en alle leden van den generalen staf, zich naar het kasteel Belle Vue, waai de koning vertoefde, terwijl koningin Astrid den nacht in het Paleis te Brussel had door gebracht ter vermijding van de lange rij tour van Laeken naar Brussel in verband met haar toestand. Want het ls in België reeds een publiek geheim, dat in het gezin van den Jongen koning binnenkort een blijde gebeurtenis tegemoet kan worden gezien. Te kwart over negen verscheen Leopold, begeleid door eenige officieren van zijn ge volg. voor den ingang van het kasteel. Al vorens zijn paard te bestijgen onderhield hij zich met den Brusselschen burgemeester Max die met een. deputatie van leden van hec gemeentebestuur van Brussel aanwezig was teneinde den koning welkom te heeten Hierna besteeg de koning zijn paard en ge volgd door de officieren van den generalen staf begon hij zijn tocht naar Brussel. Een corps cavalerie sloot den stoet. Toen de koning het groote hek van het park uitreed, kondigde een nieuw salvo van 101 kanon schoten aan, dat de koning vertrokken was. Wederom verdrong zich een groote menigte achter de afzetting, die ditmaal voornamelijk gevormd werd door de te Brussel in garni zoen liggende troepen van verschillende wapens. Voorbij het Jules de Troozplein over de brug van het kanaal gaat het rechtsaf, langs den Antwerpsehen Steenweg en de Rue de Laeken naar het centrum van de stad Vooraal op de Place Brouckère is de drukte groot. Evenals langs de meeste andere ge deelten van de route is geen raam onbezet en hebben vele toeschouwers ook een plaatsje op de daken gevonden. Door de Rue Fossé- aux-Loups, de Place de la Monnaie, de Rue Cardinal Mercier, de Hofberg en de Place Royale, komt de stoet, via de Rue Royale, in de Wetstraat, waar de menigte achter de afzetting al buitengewoon groot is, om de aankomst der vorsten te zien. Want ook koningin Astrid en de koningin- Weduwe Elizabeth zijn aanwezig. Begeleid door een afdeeling cavalerie ar riveerden de beide koninginnen kort voor Leopold per rijtuig, via de Rue Royale en de Wetstraat voor het Parlementsgebouw, waar de eerewacht is betrokken door soldaten van het 8e Linie-regiment. Aan den ingang wor den zij begroet door een commissie van ont vangst. bestaande uit de Senaoren Dierckx, DTJrsel. Matagne en Pater Rutten. Langs den linkerkant van de zaal, voorbij de leden van den Senaat, werden de beide Koningin nen naar de voor hen bestemde troonzetels geleid. Even later kondigde tromgeroffel de komst van den koning aan. De wacht brengt hem het eere-saluut, waarna hij het Parle mentsgebouw binnentreedt, begroet door een tweede commissie van ontvangst, be staande uit de senatoren Armand Huvsmans Ingenbleeck. Segers. Van Overbergh, Berryer. Wauqpez, Vinck en Volckaer. De koning wordt langs den rechterkant van de zaal, voorbij de leden van de Kamer, naar zijn plaats geleid, waar hij een kort woord'met de Koningin wisselt alvorens plaats te ne men. De zittingzaal van de kamer heeft verr schillende veranderingen moeten ondergaan voor deze plechtigheid, teneinde allen ge- noodieden. waaronder behalve alle leden van het kabinet, den Staatsraad. Senaat en Kamer, vele buitenlandse he vertegenwoor digers. de leden van het corps diplomatique, de hooge geestelijkheid en vertegenwoordi gers der hooge rechterlijke colleges, alsmede vele andere autoriteiten, plaats te kunnen bieden. De banken van het presidium zijn weg geruimd teneinde de troonzetels en de zetels der koninklijke gasten te kunnen plaatsen. Ook de volgorde der overige banken is ge wijzigd om plaats te kunnen bieden aan alle genoodigden. De zaal is versierd met de Bel gische nationale kleuren en boven de troon van den koning hangt het koninklijke schild. De rugleuning van des konlngs troonzetel draagt met gouden letters het devies van het Belgische Koninklijke Huis en van het Belgische wapen: „L'Union fait la Force". De meeste staatshoofden of hun vertegen woordigers hebben terzijde van den troon zetel plaats genomen. Ook Prins Hendrik, en zijn gevolg zijn aanwezig. Als Leopold heeft plaats genomen, nemen ook de aanwezigen, die zich reeds van hun zetels hadden verhe ven. toen het gejuich der menigte buiten het parlementsgebouw de aankomst van den nieuwen vorst had aangekondigd, weer plaats. Leopold legt den eed af. Tegenover minister-president De Bro- queville legt de jonge koning dan in het Fransoh en vervolgens in duidelijk zui ver uitgesproken Nederlandseh met krachtige stem den volgenden eed af: „Ik zweer de Grondwet en de wetten van het Belgische volk te zullen naleven, de nationale onafhankelijkheid en de on schendbaarheid van het grondgebied te zullen handhaven". Een groot enthousiasme maakt zich van de in het tot de laatste plaats bezette parle mentsgebouw aanwezige afgevaardigden en delegaties meester. Het hoera-geroep werd overstemd door het: „Leve de Koning!" De troonrede. Koning Leopold III aanvaardde het ko ningschap met het uitspreken van een troon rede, waarin hij verklaarde, zioh volkomen bewust te zijn van de verantwoordelijkheden die hem zijn opgelegd, verantwoordelijkhe den, welk hij aanvaardt, treurende om den tragischen dood van zijn diepbeminden va der en die een verbintenis vormde tussohen den vorst en de natie als een verdrag van weüerzijdsch vertrouwen. ,Jk beloof de zware plichten, aan dezen eed verbonden op dezelfde wijze te vervullen als mijn drie voorgangers dit hebben ge daan". De jonge Koning verklaart de traditie van het Belgische vorstenhuis, zich te stellen in dienst van de natie, voort te zullen zetten. Het was een van de dagelijksche zorgen van zijn vader en de eer van zijn leven, de plich ten na te komen, welke voortvloeiden uit de samenwerking met zijn volk. Leopold HI betuigt vervolgens aan de na tie zijn diepe erkentelijkheid voor de alge- meene vereering en huldiging, welke zij aan den betreurden Koning, zijn vader, heeft ge bracht en voor het diepe medeleven met de eindelooze droefheid van zijn geliefde moe der. „Uit het buitenland bereikten ons tal looze rouwbewijzen. Namens mijn land dank ik van ganscher harte al degenen, die aan ons hebben gedacht. In de eerste plaats de vorsten en staatshoofden, die door hun per soonlijke aanwezigheid of door hun hoogge plaatste vertegenwoordigers deelneming heb ben betuigd in onze nationale rouw. In het bijzonder trof ons bij de uitvaart de afvaardiging van dappere leden van de weermachten van Frankrijk en Groot- Brittannië, die onze herinnering heeft ge wekt aan de wapenbroeders uit de onver getelijke dagen van roem en smart. De gestorven koning had zijn wapenbroeders vaderlijk lief en ik zelf heb onder hen ge leefd en ik hoop dezelfde hartelijkheid, genegenheid en warmte te vinden. Na gewezen te hebben op de beproevingen die het Belgische volk gedurende 100 jaar heeft doorstaan, wees hij op de noodzakelijk heid van aanpassing aan de huidige tijds omstandigheden. Hij verklaarde overtuigd te zijn van de noodzakelijkheid van de beves tiging van den maatschappelijken vrede en dat alles moet worden gedaan tot verwe zenlijking van dezen vrede, de bevrediging van aller belangen in de verzoening van aller harten Bijzonder zwaar is in de crisis tijd de taak van de regeering geworden. Wij beleven op internationaal gebied de rampen van de economische oorlog. Dienaangaande heeft de overleden vorst bij meer dan een gelegenheid het dreigende gevaar gezien en uiting gegeven aan zijn angst. Met alle macht wil ik mijn steun verleenen aan elke poging om arbeid, handel en nijverheid doelmatig te dienen en den toestand te verbeteren, die zoo zwaar den middenstand en de arbeiders treft. Vervolgens herinnert Leopold III er aan, dat hij zich gedurende de laatste jaren hoofd zakelijk heeft toegelegd op de bestudeering van het koloniale vraagstuk en hij wees op de groote beteekenis daarvan voor het land. Hij bracht hulde aan het geniale inzicht van den vorst, die de Congo tot ontwikkeling heeft gebracht, wat bijgedragen heeft tot de groot heid van het vaderland. Hieraan zal hij zijn aandacht wijden. De geestelijke en zedelij ke krachten bevorderen de ontwikkeling van een volk. De groote geestdrift, die herhaal delijk tot uiting gekomen is voor de stich ting van een nationaal fonds voor we tenschappelijk onderzoek is het gevolg van het schoone initiatief van mijn vader. Leo pold zal op dit punt de voetsporen van zijn vader volgen. Het behoud van de nationale onafhankelijkheid en de onschendbaarheid van het grondgebied is onafscheidelijk ver bonden aan de eenheid van de natie. De eendracht en saamhoorigheid, die op deze dagen tot uiting zijn gekomen, moeten voortduren. Ons land zal niet nalaten om mee te werken aan het bevestigen van den vrede, die door toenadering tusschen alle volkeren gehandhaafd en bevestigd moet worden. Wij zullen alle offers moeten aan vaarden voor de verdediging van onze rijk dommen en onze goederen. Aan deze taak zal Leopold zich wijden en de koningin denkt hierover als hij. Onze kin deren zullen wij in denzelfden geest opvoe den. Koning Leopold III besloot zijn rede met het uitspreken van den vurigen wensch, dat de Goddelijke voorzienigheid moge meewer ken aan den voorspoed, de grootheid en het geluk van het vaderland. De rede van den koning werd herhaalde malen door applaus en gejuich onderbroken en toen hij sprak over de koningin brak een langdurig: „Leve de Koningin!" los. Bij het uitspreken van de rede in den Franschen meldt: Hoogste barometerstand 773,8 m.M. te München. Laagste barometerstand 735,3 m.M. te Ha- paranda. en voorspelt: matigen tot zwakken Zuid-Westelijken tot Zuidelijken wind, Nevelig tot' half of zwaar bewolkt. Weinig of geen neerslag. Lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt des nachts, overdag lichte dool. Uit het Buitenland "WELLICHT EENIGE VORST. De diepe depressie in het Noorden ver volgde haar weg langs den 65en breedtegraad en verdwijnt thans in Finland. Ten Zuid-Wes ten van het minimum stijgt de luchtdruk nog snel. In het Westen tot aan de Azoren nam de luchtdruk sterk af. Ook in het maximum in Frankrijk daalde de luchtdruk iets. Terwijl IJsland onder een polaire stroo ming ligt met sneeuwval, houden de breede warme stroomingen over Ierland en Schot land naar Zuid-Scandinavië en het Westelijk Oostzeegebied aan. In Frankrijk is de dage lijksche variatie der temperatuur zeer groot. Er ligt weer een uitgestrekt vorstgebied. Een klein mistgebied over de Belgische kust breidde zich in den r^cht in alle richtingen uit en reikt thans tot in West-Duitschland en tot over de Noordzee. Het is te verwachten, dat de wendingen in den luchtdruk verder den wind weer naar Zuid zullen doen omgaan en dat het weer meer onder invloed van landwinden zal ko men. Barometer Stand van heden 770 m.M. Vorige stand 770 m.M. Neiging tot Stilstand. Opgegeven door de FA. FEDERMANN. Opticien. Groote Houtstraat 37. Tel. 11059. Thermometer 23 Februari: Hoogste gisteren 43 F. Laagste heden nacht 38 F. Hoogste heden tot 12 uur39 F. WIJSHEDEN van de CARLONI kraan Doldraaien komt in mijn CARLONI familie niet voor. G. SCHOUS ran 1854 Oude Gracht 30 (Adv. Ingez. MetL) BURGERLIJKE STAND HAARLEM. 23 Februari. Ondertrouwd 22 Februari: K. Zweed en M. J. Steenkist; J. Wessel en M. C. van Niel; L. L. Rog en S. H. de Ruiter; K. Mulder en J. C. Swart. Getrouwd 22 Februari: C. D. Rietman en K. W. E. Braakman; A. D. Er kelens en A. H. de Bijll Nachenius; R. K. Nieborg en A. R. Hacquebard'i A. P. A. Cornet en H. E. Lam- mers. Bevallen 20 Februari: W. J. Jungblut Boeree, d.; C. A. Maat^-Bink, z.; 21 Februari: J. M. Postma—Eggermond. d.; K. Dijkhuizen Kipp, d.; N. J. W. Visser—v. Til. d.; G. T. M. van MaanenSteeman, z.; M. J. Bos Creemer, d.: G. M. C. van Oostende Wit, d.; 22 Februari: O. de Kruijf—Fehrenbach, z.; L. WesselmanGaupp, z.; Overleden 20 Februari: G. B. Polle. 64 j.. Bisschop Ottostraat; 21 Februari: F. Tibboel -Westerik, 90 j., Spaarne; E. M.G., 7 mnd., d. v. J. S. van Opzeeland, Schoterweg; N. van Esch—v. d. Laan, 55 j., Tweede Zuidpolder straat; J. A. Mügge—Cuper, 66 j., Brouwers kade; A. Schreuder, 26 j., Reitzstraat; M. H. de Wilde—Wenmakers, 82 j., Papentoren- vest. tekst werd uit de zaal, toen de koning zei zich in dienst te stellen van „la patrie", ge roepen „Et le peuple!" Het gekroonde vorstenpaar verlaat het parlementsgebouw gevolgd door de Koningin- Weduwe Elisabeth, hun beide kinderen en de aanwezige buitenlandsche vertegenwoor digers. Onder hen bewinden zich o.a. koning Boris van Bulgarije, Prins Umlberto, Prins Hendrik, Prins Karei van Denemarken en Prins Chila van Siam. Dan volgen de mi nisters, de leden van den Staatsraad, het corps diplomatique en de leden van Kamer of Senaat. Als het jonge vorstenpaar op de trappen van het parlementsgebouw verschijnt, breekt de menigte in een ontzaglijk gejuich uit, dat minuten lang aanhoudt. De muziek zet zwaar en langzaam de Brabanqonne in en onbeweeg lijk ziet koning Leopold HI op de menigte neer. Dan komen de rijtuigen voorrijden en stap pen de vorsten en hun gevolg in. Als het rijtuig met Koning Leopold en ko ningin Astrid zich in beweging zet. klinkt heel in de verte het eerste schot van een nieuw salvo van 101 kanonschoten, waaruit blijkt, dat de kroningsplechtigheid voltrokken is. De koninklijke stoet heeft niet den kortsten weg naar het paleis genomen. Hoewel morgen de officieele rijtoer door de stad zal worden gemaakt, maakt de stoet ook heden een groo- ten omweg om het paleis te bereiken. Tusschen cordons van militairen door rijdt de stoet door de Rue de la Loi naar de Rue Royal, waar bij de Place du Congrès halt wordt gehouden voor het Graf van den Onbekenden Soldaat, wien Koning Leopold zijn hulde brengt. VOORBEURS TE AMSTERDAM. EEN KLEIN HERSTEL. De Amsterdamsche beurs verkeerde heden eenigszins in herstel, doch de affaire bleef stil. AKU's konden zich weer tot boven 38% verheffen, terwijl ook aandeelen Koninklijke weer iets hooger noteerden. Rubberwaarden waren goed prijshoudend, evenals Philips en Unilevers. Voor Redjang Lebong demonstreer de zich wederom vraag waardoor de noteering tot ruim 1 pCt. boven het vorig slot verbeterde, doch de hoogste noteering bleef niet behou den. De Youngleening gold iets hooger. Op de wisselmarkt lag het flauw, dollars en Fransche francs ondergingen geen noe menswaardige wijziging. RADEN VAN ARBEID. Bij beschikking van den minister van Sociale Zaken zijn met ingang van 1 Maart 1934 voor den tijd van drie jaren aangewezen als werkgever-lid, plaatsvervangend werkgever lid,arbeider-lid, plaatsvervangend arbeider lid bij den Raad van Arbeid te Haarlem: A. Werkgevers-leden en plaatsvervangende werkgevers-leden: 1. Lid: ir. H. J. M. Bekkers, Haarlem; plaatsvervangend lid: A. P. Simons Haarlem 2. Lid: P. J. Kapteyn, Haarlem: plaats vervangend lid: H. Francken, Haarlem. B. Arbeiders-leden en plaatsvervangende arbeiders-leden: 1. Lid: C. v. d. Winden, Haarlem; plaatsvervangend lid: J. Luikman, Velsen; 2. Lid: A. J. Loerakker. Haarlem vangend lid: N. de Bie, Haarlem. CONCERT „VOORWAARTS". De Haarlemsche Harmonie-Muziekvereeni- ging „Voorwaarts" geeft Zaterdagavond 24 Februari een openbare uitvoering in het bouw Sint Bavo aan de Smedestraat met medewerking van het Haarlemsch Operette ensemble. HET ZEISS-PLANETARIUM IN DEN HAAG. EEN CULTUUR-MONUMENT, DAT DE STERREN-WETENSCHAP POPULARISEERT. Het Zeiss-Planetarium, dat de Haagsche Courant (ter gelegenheid van haar gouden feest en tot standkoming van haar nieuwe ge bouw in de Wagenstraat gesticht heeft, was Donderdagavond voor genoodigden en pers opengesteld. Met ingenomenheid hebben wij dit planeta rium bezichtigd. De sterrenkunde behoort in het algemeen tot het terrein der wetenschap, dat voor niet-ingewijden moeilijk te betreden is. Daaraan komt het planetarium tegemoet. Het gunt ons een blik in het mysterie van het Heelal, waarvan onze aarde slechts een klein deel is. Een uur in dit planetarium brengt ons door zijn aanschouwing nader tot deze wonderen dan het lezen van vele boeken. Het planetarium is ondergebracht in een ronds zaal met een wit koepelgewelf. In het midden der zaal, die plaats biedt voor 150 pei-sonen, staat een groot zwart gevaarte, dat doet den ken aan een klein kanon of groot machine geweer. Dit is een samenstel van 90 projectie toestellen. die hemellichamen op het koepel gewelf teekenen. Dit instrument is volmaakt, zoodat de toeschouwer zich in de groote vrije natuur waant; al het menschelijke is verdwe nen, hij voelt zich als zittend op een hoogen berg,, waar hij alleen is tegenover de groote raadselen van het firmament. Oude planetariums waren wonderlijke sa menstellingen van balletjes, kraaltjes en ra dertjes, die wel heel aardig en kunstig waren, maar toch niet een volmaakten indruk kon den geven. Zoo is het ook met het planeta rium in Franeker, tot nu toe het eenige in ons land. Daarom is de daad van de directie der Haagsche Courant voor ons geheele land van zooveel beteekenis. Dusseldorf heeft ook een planetarium, maar dit kan zelfs niet wed ijveren met 't Haagsche. omdat dit nog mo denier ingericht kon worden. De stedeling ziet weinig van den sterrenhe mel. Als geen wolken het uitzicht belem- meren werkt het vele, stadslicht nog belem merend. Hij komt er zelden toe om op een hel deren winteravond een wandeling in het vrije veld te makeil. En zelfs dan is het tinte lend stargeflonkel nog slechts zelden zoo on gestoord als in het Haagsche planetarium. De directeur van het planetarium drs. J. J. Raimond, wijst met een vurige pijl den toe schouwer de meest bekende sterren en ster ren-beelden. Hij vertelt dan tevens eenige bijzonderheden over grootte, afstand en tijd. die ons doen duizelen en met ontzag ver vullen. De Poolster staat zoo ver van ons af, dat het 37 jaren duurt eer haar licht de aarde bereikt. Er zijn zelfs sterren met 7000 licht jaren. Alle hemellichamen in het planetarium kunnen draaien, zooals dit in werkelijkheid geschiedt. Maar dit tempo kan ook versneld worden, zoodat het gemakkelijk ls waar te ne men. In 4 minuten aanschouwen wij het spel van licht en donker van een vol etmaal. Het opkomen van de zon, het verbleeken van den sterrenhemel, het stijgen van de zon en het weer ondergaan, waarop dan weer de ster renlichten aan het firmament ontstoken wor den en de maan opkomt. Dan bewonderen wij weer den Melkweg, den grooten en den klei nen Beer en andere sterrenbeelden en plane ten. De illusie dat dit op- en ondergaan van de zon in werelijkheid wordt aanschouwd, wordt versterkt door de inrichting der zaal. Aan den horizont zijn de silhouetten afgebeeld van Groot-Den Haag. Interessant is de demonstratie hoe de maan haar licht van de zon ontvangt, waardoor het wassen en afnemen van de maan diuiide- lijk gemaakt wordt. Nog belangwekkender is na te gaan hoe de Dianeten zich door het luchtruim bewegen. De boeken over sterrekunde kunnen den le zer van dit grootsche spel der wereld buiten ons slechts een vage voorstelling gewen, het begint hem gauw te duizelen, maar in het planetarium is alles veel begrijoelijker. Doch daarom niet minder indrukwekkend. Als ir zeer versneld temoo gedraaid wordt, is het alsof Saturnus. Mars. Jupiter, Uranus en Venus krijgertje spelen met de zon. Het is een wonder dat zooals uit de de monstratie bleek de hemellichamen zich langs vastgestelde banen bewegen, steeds in hetzelfde tempo, zonder met elkaar in bot sing te komen. De beschouwer wordt met ontzag vervuld voor die groote wereld waar in onze aarde slechts een onbeduidend pla neetje schijnt. De bezoeker van het planetarium geraakt in verrukking over het menschelijk vernuft, dat de machine kon maken dat de sang der hemellichamen zoo duidelijk weergeeft, maar nog groot-er is de verrukking en bewon dering voor het wonder van de lichten-we- reld zelf. Met Ingang van Maandag wordt het pla netarium voor het publiek opengesteld. Ongetwiifeld zal het bezoekers stroomen. Natuurlijk is een uur niet voldoende om alles in onderdeelen te genieten. Het is slechts een oppervlakkige kennismaking. Het plane tarium zal een kostbaar bezit worden voo>' het geven van cursussen in sterrekunde. Ook voor onderwijs-doelelnden zal het eroote waarde hebben. Het ligt dan ook in de be doeling der directie om zulke cursussen te «ro^nicoeren. De directie der Haagsche Courant he°fi heel ons land aan zich verplicht door dit planetarium te stichten. in iedere richting ver krijgt men, dank zij de bijzondere slijp- wijze en voortreffe lijke kwaliteit, met Van ƒ2.25 per stuk af. In de étalage van den opticien ziet men of deze „Punktal" ver koopt. - Te verkrijgen bij de vak-opticiens. Brochure „Punktal" 536 wordt kosteloos verstrekt door de vak-opticiens of door de vertegenwoordiging voor Nederland: Zeiss Ikon LZElSSl N.V., Heerengracht 4S9, te Amsterdam C. (Adv. Ingez. Med.) CENTRUM-GEMEENSCHAP. EEN AFDEELING HAARLEM GEVORMD. Op de Donderdagavond gehouden vergade ring in het gebouw Rosenhage werd, na ope ning door het comité-lid den heer S. Stam, het woord gevoerd door den heer C. Schuite maker, die de beginselen der Centrum-Ge meenschap (vermeld in ons blad van gisteren) nader uiteenzette. Buiten dit program werd in het bijzonder nog kennis gegeven van de volgende belangrijke punten: De C. G. werkt uitsluitend op economisch terrein, en doet niet aan politiek; zij heeft een sterk sociaal karakter, hetgeen onder meer tot uiting komt bij het bijslagstelsel voor de kleinere inko mens onder haar leden. De Centrum Gemeenschap zal in haar bankstelsel belangrijke bedragen uitwinnen door de onderlinge betalingen van haar leden in beginsel zonder geld doch met cheques te doen geschieden; zij stelt haar le den in de gelegenheid, het gebruik van den eigendom met hypotheek of de huur, te ver vangen door een gebruiksrecht. De Centrum-Gemeenschap heeft het stre ven. om de bestaande overheidssteunregeling ie wijzigen door het uitvoeren van een werk plan (goederen-productie, woningbouw enz.), waarin de gepresteerde arbeid grootendeels betaald wordt met goederen; zij zal haar doel in sneller tempo kunnen bereiken, indien or ganisaties op practisch-economisch terrein of van sociale strekking, zich bij haar stelsel aansluiten. In de vergadering van 1 Maart zal worden overgegaan tot vorming van een bestuur van de afdeeling Haarlem, waarna dit bestuur als eerste daad de propaganda huis -aan-huis zal ter hand nemen. Nadat vragen van een drietal belangstellen den waren beantwoord, sloot de voorzitter met een opwekkend woord de vergadering. LETTEREN EN KUNST (Zie ook elders in dit nummer.) MUZIEK. CHR. FANFARECORPS „ARTI ET RELIGIONE" COR ICESZ, JACOB BIJSTER. Het was voor A. et R. een feestuitvoering, de vijfde jaarlijksche sinds de oprichting. De viering van dit eerste lustrum ging welis waar op bescheiden voet, maar (zooals Ds. K. H. Miskotte, de eerevoorzitter terecht in zijn openingswoord opmerkte) het mocht toch gelden als een feestelijk gebeuren, dat aan dit concert meer zorg was besteed dan voor heen 't geval kon zijn. De plaats der uitvoe ring, de Kloppersingelkerk, maakte de mede werking mogelijk van het schoone orgel, en het mooie „Overveen's Dameskoor" zou in de kerkruimte ook veel beter tot zijn recht ko men. Dit feestconcert dan mag uitnemend geslaagd heeten. En daaraan heeft A. et R. zelf een belangrijk aandeel gehad. De klank vorming van dit korps 'bij voorgaande uit voeringen heb ik dit telkens geconstateerd) is bijzonder goed. Het beste bewijs lag wel in de stukken in lange noten, zooals Psalm 33. Maar ook in de fantasie over „Les Hugenots" en in de aria „Lascia ah'is pianga" waren bewijzen, hoe stabiel de klank is in dit korps, dat sinds de oprichting staat onder de be kwame leiding van den heer F. A. Dekker Jr. Bij Meijerbeer was de dirigent een oogenblik onzeker, daar de solopiston zich in het be gin onwennig toonde. Het euvel was echter spoedig verholpen en nu stond den leider ook niets meer in den weg, om het goede kunnen van zijn korps te demonstreeren. Een trans criptie van 't Adagio uit Beethoven's „Pathé- tique" getuigde van een loffelijk pogen, den sleurgang van het wedstrijdrepertoire te verlaten. Hier was het weer even een onwil lige saxophone, die te laag intoneerde. En bij Handel was weer iets, dat buiten het korps weliswaar omging, maar dat bij een volgende gelegenheid toch verbeterd kan worden: de middenstemmen komen, te onpas veelal, bo ven de melodie uit. Maar de klankgeving al weer was mooi sappig, beschaafd. Dit was ook bij Danfcler (Le rêve) 't geval, beter nog weer in de paraphrase over een Eng. hymne, waarmee A. et R. deze uitvoering besloot. Dat het korps onlangs te Weesp promoveerde naar de eerste afdeeling zal het allereerst danken aan dien beschaafden klank en ook in Bilthoven op den wedstrijd zullen de twee eerste prijzen wel in hoofdzaak zijn geschon ken om dit heel mooie samenspel. Voor A. et

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 2