RDAGAVOND TITiKAKA EN DE INKA'S. UIT DE NATUUR. BIJVOEGSEL VAN HAARLEM'S DAGBLAD Van alles en nog wat. ZATERDAG 24 FEBRUARI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 7 De mogelijkheden van Perou. Er is iets wonderlijks rond Titikaka! Iets? Alles eigenlijk. Hier concentreert zich de heele voorhistorische geschiedenis van dit continent Titikaka is een meer En wat voor een meer? Geen bergmeertje zooals bij ons in de Alpen, maar zoo groot als een behoorlijke Europeesche staat. Wel een bergmeer, want wel od 4 300 M hoogte, al rijst de bergketen aan den Noord-Óostrand er nog een kleine 4000 M. boven uit. Eigen lijk is het een plas op de hoogvlakte, de altiplano, op de grens van Bolivia en Perou. Die boomlooze vlakte met haar gierende hagelstormen en alles doordringende ijswin- den, waar het zonnetje zoo wintersch warm scheen, toen ik er rondzwierf en toch eiken morgen een ijslaagje het ondergeloopen veld bedekte. Titikaka is het warmste deel der hoogvlakte. Daar groeien alleen wat aard appelen en rogge. Hier wordt de mais rijp. wat gerst en soms tarwe. De oevers zijn, voor deze streken althans, druk bevolkt overal ziet men terrassen langs de hellingen en er graast heel wat vee. En nu, in den laten herfst (10 Juni) zien vele vlakke ge deelten nog goudgeel van rijpend gewas of drogend gras. De steile gedeelten zijn schil derachtiger Daar heerschen cactus en aloë, vinden lama's en ezels nauwelijks voedsel. Maar breede forsche steenwegen verbinden de vlakten over de heuvels. Wegen met mijl palen, forten, uitkijk en voorraadtorens. Ver geten thans, uit oerouden tijd. Op de eilanden en langs de berghellingen zijn terrassen ge stapeld met uitnemende zorg uit groote zware steenblokken. Rivieren zijn met zorg beschoeid, doorwaadbare plaatsen gescha pen, met een voorzorg, die vei- boven de slaapmuts van den tegenwoordigen Indiaan uitgaat. En rondom verheffen zich de bergen, steeds hooger. Aan de Zuid-Oostrand doemt uit de ochtendschemering een rotsgraad op, de zon het opkomen belet. Van Sorata tot Illimani, 120 KM. gletschers en eeuwige sneeuw van 867000 M. hoogte. Een reuzenreeks teekent zich al duidelijker af boven het zog onzer boot aan den Ooster- ikim. Voor ons ligt, wat ook een zwarte rotsgraad lijkt, maar geleidelijk lichter kleuren en zachter vormen aanneemt, Isla del Sol. Het zonne eiland! !Een bootje maakt los van den wal. En nog één. Het ochtendwindje drijft ze juist ach ter ons schip langs. Een merkwaardig bouw werk, geheel van saamgebonden biezen ge vormd. Het eerste, een éénpersoons, heeft zoowat de grootte van mijn vouwboot. De eigenaar zit er natuurlijk bovenop en pa gaait zich voort Het tweede is een reuzen diing. Een biezenbos van een meter dik. anderhalve meter breed en een meter of tien lang. Twee kromme stokken in de dikke zijwanden gestoken dragen een vierkant zeil, ook al van aaneengeregen biezen en op het dek liggen in schilderachtige wanorde een dozijn mannen en vrouwen, kinderen niet meegeteld! Dat is nu de balsa, het vaartuig van dit meer, dat trouwens door de Perou- aansche kustvisschers ook gebruikt wordt. En ge kunt ze zienin de tombe van Ramses de III in Egypte. Wonderlijk hé. Schreef ik u ook al, dat Tiahuanaka, de ruïnenstad, even beoosten het meer in de werkwijze van zijn steenbouw aan Egypte deed denken! In de eerste havenplaats ga ik slakjes zoeken! Prozaisch hé. Zeker, luister maar. Eerste vangst Planorbis, of posthoorntje. Die zit in de sloot achter ons huis ook. Tweede Ancylus. Een stroomend water soort. Derde: Hydrobia of Rissoa, in elk geval zout- of brakwaterspul?? Even op de markt kijken! Zoutwatervisschen! Tenminste, soorten van geslachten, die alleen in zoutwater voorko men, o.a. een soort zeepaardje. Dus het Titi- kakameer, op 4000 M. hoogte, gevoed door sneeuw, hagel en gletscherwater, is van zee uit bevolkt. Even zien, afvloeiing: Desagna- dero-rivier naar het Popoomeer, dat nu nog zout is en geen afvloeiing heeft. Dus moeten deze meeren het overschot zijn van een baai van den Pacifischen Oceaan, die bij de vor ming der Anden mee omhoog is geheven tot op de tegenwoordige hoogte. Zeeschelpen worden in omliggende aardlagen veel ge vonden! Toch aardig dat slakjeszoeken en klaar is Kees. Wantdie rijzing van den bodem komt ons zoo goed te pas. Twee duizend jaar geleden bloeide op deze hoog vlakte het zeer volkrijke Inkarkijk. Dat zou niet kunnen in het tegenwoordige klimaat. Er zou geen voedsel genoeg beschikbaar zijn! En nu komt het wonderbaarlijke van Ti tikaka. Ik wou dat ik wist, wat ik er van gelooven moet. Omstreeks het jaar duizend zijn op het groote eiland in het Titikaka- meer twee kinderen der zon neergedaald om den wilden te leeren mais te planten, uit hun holen te komen om steden te bouwen en de de zon als eenige godheid te aanbidden. Zij trokken Noordwaarts met steeds aangroeiend gevolg, dragende den gouden scepver. ge schenk van hun vader de zon, die zich in de aarde zou graven, daar waar de plaats voor vestiging gunstig was. Dit gebeurde te Cuzso en daar werd de Inka stad gebouwd! Stop even! Dat moeten wij eens over lezen Twee kinderen der zon, man en vrouw, broei en zuster. De Inka huwde steeds'zijn eigen zuster om het ras zoo zuiver mogelijk te houden en daarnaast honderden of duizen den anderen ter verbetering van het ras. Zulke methoden zijn niet zeldzaam in oude tijden en er is iets voor te zeggen, wanneer vorst of stamhoofd buitengewone persoon lijkheden zijn. Een zeer eenvoudige eugene- tika. Wilden! Zoo? Waren de bouwers van Tiahu- anako's tempelstad, de pottebakkers van Naska en de pyramiden-toouwers van Chan-Chan wilden? Is het dan waar, dat die kuituur vol komen verloren was gegaan? Door natuur krachten of door woeste uit Oost of West aan gekomen horden? Het klinkt onwaarschijnlijk. Zou misschien Ja, wacht even. Onze beste geschiedschrijver is Gareilaso de Vega, zoon van een Inkamoeder enik vertel van mijn moeder ook graag veel goads. Wij zullen zijn verhaal dus een beetje voorzichtig moeten lezen! Dus wat moesten die wilden leeren? Mais planten! Sta bonk alweer. Prae-incagra- ven bevatten mais. Maar die KAN in het wild verzameld zijn. Uit hun holen komen? Er zijn weinig grotten rond Titicaca. maar veel primi tieven leven in in den grond uitgegraven kuilen, met takken of steenen bedekt, wat na tuurlijk .een prachtige wind beschutting geeft op zulke hooge vlakten. Steden bouwen. Het wordt steeds moeilijker. Tiahuanaco was een stad. Een zeer groot deel van Cuzco heet prae-incanisch. De oude bouw techniek echter met veelhoekige steenen. Dus dat kan hun geleerd zijn, een andere steen bewerking, misschien nu met metaal, vroeger met steen, want wanneer de metalen werktui gen hun intrede in Zuid-Amerika hebben ge daan is ook alweer volkomen onbekend. Men vergete echter niet. dat in Bolivia en Perou. koper, zilver, goud, bismuth en waarschijnlijk nog wel andere metalen in gedegen toestand, dus als metaal werden gevonden. De gouden scepter groef zich bij Cuzco in de aarde, Ook weer par manière de dire. De leider zal met zijn staf den grond onderzocht heb ben en waar die diep in de aarde doordrong, daar is goede bouwgrond geweest. Dat klopt! Dus aan het werk. Terrasseeren, irrigeeren. De Guano werd in gebruik genomen als kunst mest: dat is een verlicht despoot geweest duizend jaar geleden! Een derde deel van het land werd bewerkt voor de zon, een derde voor de Inka en een derde voor de menschen zelf. Van het eerste derde deel werden weduwen en gebrekkigen en soldaten gevoed, armoe de was onbekend evenals geld. Iedereen werkte voor allen. Oorlog werd alleen ge- voerd na twee of drie maal onderhandelen en barbaren werden opgevoed tot goede on derdanen. Geen verdere vorsten dezer aarde waren zoo wijs goed en liberaal!! O jé. waarde Gacilaso. Liefde maakt, blind, moederliefde ook. Hoeveel eischte Al va ook weer van ons? De 10e penning. 10 pet. En de goede liberale Inca? Tweederde, zesen zestig procent. Laat onze Minister van Financiën dat boek niet in handen krijgen! 66 pet. Tweederde van 's menschen werk was voor anderen! Dat is Russisch, dat is sla vernij. Zoo kan ik ook tempels bouwen en landbouw- en irrigatiewerken aanleggen. Het eiland der zon in het Titikakameer. waar de wereld verstomd van staat. Zoo goed als de pyramiden met bloed en zweet zijn opgebouwd, is dat met de Inkawerken ook zoo. O ja, en dan die zon! Gij zult de zon en dus mij dienen. Weg was de prachtige aardewerk-kunst met haar symbolische voor stelling van zon en maan (condor en poema) van aarde en onderwereld, van vogels en vis- schen. Weg moesten de uit koper gegoten of uit steen gesneden afgodsbeeldjes. Wij vinden ze nóg, onder den vloer der huizen, weggestopt voor den Hoogepriester der zon. En is het zoo onwaarschijnlijk, dat de zonnepriester schuld is aan de vernietiging der barbaarsche cultuur van dier- en gees ten-aanbidders zoo goed als 500 jaar later kruis en zwaard der Spanjaarden in enkele tientallen jaren de geheele Inka-cultuur vernietigden en den Indiaan deden terug- keeren tot een staat van rustige, domme onderworpenheid? Het Inka vaatwerk is mooi van vorm. maar anders dan voor dien tijd o.a. zijn de vaten veel grooter. De versiering bestaat uitsluitend uit geometrische figuren soms aangevuld met afbeeldingen van den Inka of boetseeringen van zijn gezicht. Zij waren goede smeden en kenden zeer harde alliages, waarvan het geheim voor ons ver loren is gegaan. Wel kreeg Europa van Perou de mais. de aardappel, cacao, tabak en de kinine, de boom, die thans nog prijkt in het wapenschild van Perou. Met de lama, het eenige last- en huisdier uit die dagen. Wij brachten er paard, koe, schaap, varken en pluimvee. In de laatste jaren ook de Eucalyp tus. die een steeds grootere rol speelt, tot aan het Titikaka-meer en steeds meer voor brandhout en na speciale bewerking ook voor bouwdoeleinden gebruikt wordt. Door zijn goede spoorverbinding heeft Perou behalve het voedsel der hoogvlakte ook den vruchte-ischat van het Amazone stroomgebied. Bananen en sinaasappel komen tot het pleinste plaatsje aan het Titi kakameer. Een land, dat rijk kan zijn als 't geen oorlogen voert, rijk door bodemschat ten als de bevolking meer en meer tot hooger peil wordt opgevoerd. De mogelijkheden zijn er. De geschiedenis zal leeren. VAN DER SLEEN. Altijd volle theaters? In heit oude Athene was het schouwburg bezoek kosteloos. Een voort.... vliegende Engelsche. De twaalfjarige dochter var den Engel- schen minister van Luchtvaart. Lord Lon donderry, is de jongste pilote.der wereld. In Amerika Een wervelstorm, die de Amerikaansohe Oostkust teisterde, ontwikkelde een energie van ten naastebij twee honderd millioen paardenkrachten Balans. In de laatste drie Jaar werden in het ge heel 98 Oceaanvluchten ondernomen, waar van er 85 slaagden. Er is nog plaats. Volgens de jongste volkstellingen en schat tingen leven er thans op de aarde 2.024.236.000 menschen, welk aantal jaarlijks met onge veer twintig mililoen vermeerdert. De eerste „inhoudsopgave". De eerste spijskaart, het „menu" werd 444 jaar geleden in de stad Regensberg gebruikt. Voor fijnproevers. Een New-Yorksche wijnhandel kocht on langs den geheelen voorraad van de grootste wijnfirma te Warschau op. Daaronder bevon den zich 7000 flessohen Hongaarsche wijn, die twee honderd jaar oud was. Brandlucht die 1524 jaar oud is! In het Museum van Oudheden te Rome zijn voorwerpen binnengebracht, die onlangs bij de opgravingen weiden geborgen. Bij deze voorwerpen heeft zich een merkwaardig ver schijnsel voorgedaan: zij verspreiden een sterke brandlucht. De lucht valit den bezoe kers reeds bij het binnentreden van 'het mu seum op en de lucht is steeds sterker gewor den. Archaeologen en andere deskundigen heb ben dit aanvankelijk raadselachtige ver schijnsel bestudeerd en zijn tot de conclusie gekomen, dat de brandlucht der vondsten af komstig is uit de fundamenten van gebou wen. die bij de bestorming van Rome door de Westgoten in 410 in vlammen zijn opge gaan Een wonderbaarlijke draaimolen. Amerikaansohe ingenieurs hebben een cen- trifugaalmachine geconstipeerd, die eenig is in haar soort. Deze machine wordt gebruikt tot het afscheiden der verschillende metalen uit metaalverbindingen, hetgeen slechts be reikt kan worden, wanneer de metalen in zeer snelle beweging worden gebracht door de zich in razende vaart bewegende onder deden der machine. Na vele vergeefsche pogingen is het nu ge lukt, deze centrifuge een ongeloofelijke snei- 'eid te geven. Zij maakt 666.000 wentelingen per minuut, zoodat in den loop van den dag. bijna een billioen wentelingen geschieden. Deze snel heid is ongeveer drie millioen maal zoo groot .Is de snelheid van de aantrekkingskracht der aarde. De machine is vervaardigd uit hroomnikkelstaal, één der hardste metalen. Geen valselie schaamte. In Madras leeft een kaste, de „Cavaradon- ques" genaamd, die beweert dat ze van den ezel afstamt en die dit dier dan ook als een gelijke behandelt. i Het nieuwe Duinmeer bij Castricum V r V De laatste werkzaamheden aan het Duinmeer bij Bakkum. Men moge klagen over den achteruitgang van de natuur in de duinstreek en terecht, men moge wijzen op de werkloosheid eener- zijds en de behoefte aan verfraaiing van het landschap om onze dichtbevolkte centra an derzijds, eveneens terecht,.... daar op het Provinciale Landgoed te Bakkum enkele K.M. ten noordwesten van Castricum is dezer da gen iets klaar gekomen, wat bewijst, dat het ook anders kan, dat het winnen van zand voor wegenaanleg en terrein-ophooging op een wijze kan geschieden, die het landschap verfraait en dat werkloozen van allerlei be roep productieven arbeid kunnen verrichten waar duizenden en duizenden van zullen pro fiteered Ik bedoel een groot duinmeer dat gegraven is onder toezicht van de Heide Maatschappij naar ontwerp van rentmeester Vogelzang. Een jaar geleden is men er mee begonnen Duinen werden afgezand en het zand werd gebruikt voor den provincialen weg Bakkum- Limmeii-Uitgeest-Zaanstreek. De behoeft» aan zand was trouwens de aanleiding tot den geheelen opzet. Toen het grondwater bereikt was, (ruim 1 M. boven A. P.) werden pompen geslagen en ging men de diepte in, anderhalve meter diep, tot op den ouden zeebodem, wat bleek uit- de duizenden schelpresten. Een locomotief trok een lange rij kiep-wagens die in de diepte met handkracht volgeworpen waren met nat zand naar de plaats van bestemming. Een deel ging in schuiten om verder weg. onder den spoor weg door vervoerd te worden. Zaterdag 27 Januari werd de pomp-instal- latie weggenomen. Zondags daarop stond er reeds een decimeter water over bijna twee hectare oppervlakte. Woensdags was er al een halve meter water en wanneer het met den regenval niet tegenloopt zal er einde 1934 of begin 1935 wel 1 1/2 a 2 M. water staan. Het meer is dan drie Hectaren groot met de oevers mee zelfs vijf. Op sommige plaatsen zijn de oevers steil en mogen we verwachten dat er oeverzwaluwen en ijsvogels zullen komen, op de meeste plekken is de helling van de oever zeer flauw glooiend, zoodat Orchideeën, Par- nassia en andere duinmoerasplanten zich daar zullen kunnen ontwikkelen. Uit het Zwa- nenwater bij Callantsoog zullen diverse wilde water- en moerasplanten overgebracht wor den als Dotterbloem, Gele Llsch en riet, het laatste ook om de oevers tegen golfslag te be schermen en de vogels als eenden, waterhoen tjes en beschutte nestgelegenheid te geven. Mogelijk dat zelfs de schuwe lepelaars een poging zullen doen te nestelen, maar aange zien er 's zomers veel wandelaars komen zal dit wel bij eeu poging blijven. Op een provin ciale bezitting kan de vrije wandeling na tuurlijk niet tegengegaan worden. Er komen paden die op verschillende plaatsen naar het meer komen. Een afrastering houdt de ko nijnen er uit en voorloopig ook de wandelaars van de onbegroeide plekkene die eerst een stevig plantendek moeten hebben. Reeds nu, terwijl de oevers nog kaal zijn. is het landschap buitengewoon opgevroolijkt door het groote wateroppervlak in deze water- arme streek. Van hoe groote beteekenis dit zal zijn voor de verrijking van de planten- en dierenwereld is niet vooruit te zeggen. Aan de hand van de resultaten in Thijsse's Hof kun nen we verwachtene dat dit zeer aanzienlijk zal zijn. Vooral de vogels in de duinstreek hebben groote behoefte aan zoetwaterpiassen om er te drinken en te jagen. Vroeger waren de duinen, vooral in den winter.vol met waterplassen, waarvan som migen 's zomers nooit geheel droog werden. Verschillende oorzaken als betere be groeiing van de hellingen en de bebossching hebben gemaakt dat tegenwoordig minder re genwater tot de diepte doordringt en dat wa terleidingen en de drainage voor cultures hebben gemaakt dat er van dit toch reeds ver minderde grondwater veel afging. Van Schoorl tot Hoek van Holland zijn de duinen ontzet tend waterarm geworden Het duin terrein zelve is sterk geschon den door kanalen, zanderijen en bebouwing, en het plantendek wordt kort gehouden door konijnen. Soms is dit alles onvermijdelijk, dikwijls had het evengoed of beter anders gekund. In vele duinstreken is gebleken dat de konijnen heel goed uit te roeien zijn, indien men slechts alle middelen wenscht aan te grijpen. Hoe lang het zal duren eer de zorg voor het landschap eens evengroot wordt als de zorg, die men de laatste jaren heeft voor onze we gen? Men vraagt naar objecten voor werkver schaffing! Kom in de Haagsche duinen, ga naar Schoorl en naar de duinen van de Wadden eilanden, waar het duinterrein in het bezit is van de overheid. Daar wordt de werkloosheid voor een aanzienlijk deel opgevangen door het vele werk dat het duin geeft, spitten, helm en dennen planten, dunnen, vellen van bosch, wegenaanleggen, enz. Komen we in de duinen, die particulier eigendom zijn dan wordt aan dit alles weinig of niets gedaan om de eenvoudige reden dat het op dit oogenblik niet rendabel is. Of het geschiedt op de gemakkelijkste maar daarom niet op de deskundigste wijze. We zien hoe het geheele bosch voor de voet gekapt wordt. Daar scherpe zonbestraling worden alle bosch flora, de zwammen en bacteriën zoo noodig voor de vertering van 't gevallen blad gedood en jonge hout, dat uit de stronken uitbot, heeft een zware dobber gedurende de eerste jaren. Op de terreinen die aan de overheid 'be- hooren, zooals duidelijk te zien is in het nieu we gedeelte van het provinciale Landgoed te Bakkum, wordt de verjonging van het bosch geleidelijk toegepast, op iedere stronk laat men een goede rechte stam staan, men be vordert het gemengde bosch, d.w.z. naaldhout en bladverliezend hout dooreen en we krijgen een bosch, zooals het in de woudrijke streken van West-Europa van nature reeds bestond. Boschbouw rendeert pas na een halve eeuw en geeft dan nog slechts een lage op brengst. Er zijn echter groote indirecte voordeelen, vooral in onze streek met weinig bosschen; klimaatsverbetering, bevordering van vreem delingenverkeer. werkverschaffing en niet het minst noodige in onze dichtbevolkte pro vincie, gelegenheid tot buitenleven als tegen gif tegen het eentonige en niet altijd ver heffende groote-stads-bestaan. In Bakkum gaan we den goeden kant uit. De rentmeester, de heer Vogelzang, aan wien ik veel gegevens voor dit artikel dank, is een practisch man. Want al behoeft de grond exploitatie van overheidswege niet altijd en niet uitsluitend, „rendabel" te werken om de vele indirecte voordeelen, die boschbezit mee brengt voor een streek, het mag niet te veel en zeker niet onnoodig boven een zuiver ren dabele kostenberekening uitgaan. Hoe meer dit in het oog gehouden wordt, hoe meer men in exploitatie kan nemen, des te grooter kan het aantal te werkgestelden worden in de overheidsbosschen. 't Zou voor de Haarlemsche duinen een ze gen zijn indien er gewerkt kon worden als bij Bakkum. Tegenover veel achteruitgang van het duin landschap staat, dat er door diverse grond eigenaren een groote oppervlakte duinterrein met dennen en ander houtgewas is beplant. Dit is een prachtig geslaagd begin van waar uit met succes verder gewerkt kan worden. C. SIPKES. Een leesbaar recept' Het oudste doktersrecept bestaat uit een steenen tafel, waarop een medicus ongeveer 3700 jaar v. Chr. een hoestmiddel, dat ge- inhaleerd moest worden, heeft voorgeschre ven. i .over een oppervlakte van bijna twee hectare.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 13