WEERBERICHT. ZATERDAG 24 FEBRUARI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 2 EEN TEGENVALLER VOOR DEN ZONMAKER! DE HEER VERAART SPOOT EN DE MIST BLEEF DIK. Wij schreven het gisteren reeds: de heer Veraart is plotseling weer met zijn mist- spuitproeven begonnen, zonder vliegmachi nes. zooals hij ons had beloofd, omdat die bij den dikken mist van Vrijdag niet konden opstijgen. Hij verzekerde echter dat deze attractie nog op komst is Om kwart, voor twaalf begon de proef, weer boven het Spaarne en dit keer met slechts een spuit, die tot ongeveer 50 meter hoogte reikte. ,.Of het nu kwam doordat de regen-zon- maker te laat is begonnen, of doordat hij slechts een spuit gebruikte, of door beide oorzaken, een feit is het dat de zon niet heeft geschenen, althans niet onder de wol ken. en dat was toch de bedoeling van den opzet. Wel was er af en toe een zeer sterke wind, die veroorzaakt kan zijn doordat de spuit de mistiagen in beroering bracht wegen oververzadiging. Af en toe kwam de gas houder ook duidelijk uit den grijzen nevel te voorschijn, maar een oogenblik later sloot de compacte massa zich weer en dan was er van den stadsleelijkerd evenveel te zien als niets Toegegeven moet worden dat de mist veel en veel dikker was dan de vorige week, toen de proef met succes bekroond scheen, want naar de cijfers had Haarlem dien dag veel minder bewolking dan elke andere plaats in ons land. Ook nu dient weer afgewacht te worden wat het resultaat elders is geweest, maar wij vreezen dat er wel van overal be richt zal worden: „bewolking 100, d.w.z.: ab soluut geen zon". Tot drie uur in den middag heeft de heer Veraart met de Haarlemsche brandweer in de wolken geroerd en de zon die hij ons be loofd heeft en waarnaar wij allen verlangend uitzagen, als een vergoeding voor de doorge stane koude, bleef schuil en liet zich Vrijdag niet dwingen. Toch was de heer Veraart niet. moedeloos en hij zeide dat hij de proef heeft genomen onder de allerongunstigste omstandigheden, omdat bij eventueel slagen het succes des te grooter geweest, zou zijn. Doch een mis lukking van een enkele proef was volgens hem nog niet het bewijs dat theoretisch de mogelijkheid uitgesloten is om volgens zijn manier den mist te verdrijven en den zonnestralen vrijen doorgang te verleenen. Wij wachten voorloopig maar af en turen in den mist RAAD VAN ARBEID. LAATSTE VERGADERING IN HUIDIGE SAMENSTELLING. Donderdagmiddag kwam de .Raad van Ar beid voor de laatste maal bijeen in zijn te genwoordige samenstelling. De plaatsvervangende leden waren mede aanwezig. Zooais men weet brengt de wet van 17 No vember 1933 Stsbld 598 het aantal leden der Raden van Arbeid terug op vier, 2 werkgevers en 2 werknemers. Op 28 Februari treedt daar om de Raad, thans bestaande uit acht leden, in zijn geheel af. De voorzitter, mr. C. J. Koch, wijdde een korte beschouwing aan deze wijziging waar van de bedoeling is een bezuiniging op de kos ten van uitvoering te verkrijgen. Hij toonde aan dat dit doel niet wordt bereikt en zag in de verkleining der Raden meer een toegeven aan den druk van hen die erop uit zijn om den invloed dezer instituten te doen vermin deren. Waar door de Regeering meermalen lof werd toegezwaaid aan het werk der Ra den betreurt hij het dat deze niettemin lang zamerhand worden teruggedrongen. Hij wees AGENDA ZATERDAG 24 FEBRUARI Luxor Sound Theater: „De gunst van Ge neraal Yen". 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Deviezensmokkelaars". Op het tooneel: Raymond Hyé, Fransche ex centriek. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De Jantjes", op het tooneel: 4 Eitners, elegante variété-attractie 2.30, 7 en .915 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZONDAG 25 FEBRUARI Stadsschouwburg„De Rozenkrans". 8.15 u. Schouwburg Jansweg: „Levensavond". 8.15 uur. Rembrandt Theater: Popul. wetensch. voorst.: „Het Wonder der Kinderziel." 11.30 u. Palace: Kunstfilm „Terug naar het Bagno 11.30 uur. Gem. Concertzaal: H. O. V. Namiddagcon- cert. Solist: Jo Goudsmit. 2.30 uur. Lange Veersiraat 16: Universeele Eere- dienst. Onderwerp: Tijd en Eeuwigheid. 11 u Gebouw Protestantenbond: Psycho-Syn- these. Onderwerp: „Vertwijfeling en Levens doel". 10.30 uur. Rozekruisersgenootschap. Dienstritus met voordracht: Occulte Bijbelanalyse. Bakenes- sergracht 13. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. MAANDAG 26 FEBRUARI Stadsschouwburg: Ex-koning Peter. 8 uur. Gebouw Caecilia: Vergadering over „De Nieuwe School". 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. ROOSTER VAN APOTHEKEN. (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid.) Voor de apotheken die toestemming ge vraagd hebben om 's avonds, 's nachts en Zondags te sluiten, is door den Inspecteur der Volksgezondheid een sluitingsrooster op gemaakt. Van Zaterdag 24 Februari des avonds 8 uur tot en met Vrijdag 2 Maart zijn de vol gende apotheken op Zondag 's avonds na 8 uur en 's nachts geopend. H. J. M. Bar te! s. Apotheek Loomeyer, Bar- tel'or'^tr'at 11 Tel 10175. B. W. Ferguson. Park-Apotheek. Klever parkweg 13, Tel. 11793. W. P Woutersen, Apotheker, Koninginne weg 3. Tel. 12038. Verwachting: Zwakken tot matigen Zuidwestelijken tot Zuidelijken wind, nevelig tot zwaar of half bewolkt, weinig of geen neerslag, overdag zachter. Verdere vooruitzichten: onzeker. Uit het Buitenland ZACHTER EN EENIGE REGEN. Het hoo^e drukgebied in het Zuid-Oos ten neemt verder in intensiteit af. Van het Noord-Westen breidt zich de depressie uit over de Bnitscbe eilanden en onze omgeving De barometer welke sinds 8 Februari, bij ons boven 765 m.M. heeft gestaan, is thans voortdurend dalende en het schijnt dat het hooge drukregime, dat sinds 20 Januari heeft geheerscht, (behoudens enkele korte onderbrekingen) thans weer eenige dagen zal verdwijnen. Over Scandinavië herstelt de hooge druk zich tijdelijk en de vorst is daar weer sterk toegenomen. In Lapland vroor het plaatse lijk zelfs 31 graden Celcius. Behalve over IJsland. Zuid-Engeland en Noord-Frankrijk waar het iets warmer werd, is overal de temperatuur gedaald. Er werd hedenmorgen nevel gemeld in Zuid-Oost Engeland, ons land, Noord-Frankrijk en het grootste deel van Duitschland. Overal heerscht hier zwak ke wind. Over Schotland en Zuid-Noorwegen waait het krachtig. Bij ons mag kleine temperatuursstijging met lichten regenval worden verwacht. Barometer Stand van heden 765 m.M. Vorige stand 770 m.M. Neiging: Achteruit. Opgegeven door de FA. FEDERMANN. Opticien. Groote Houtstraat 37. Tel. 11059. WIJSHEDEN van de CARLONI kraan Wij, CARLONI kranen gaan lang meè, Want 'n CARLONI kraan telt G. SCHOUS »an 1854 Oude Gracht 30 (Adv. Increz. Med.) BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 24 Februari. Bevallen 22 Februari J. Hoefsmit—de Win ter, d.; T. C. Kuijper—Nieste, z.; M. M. Mak keleiWullems, d.; G. NIeuwenhuisGrootes z.; 23 Februari: A. M. Joosten—Lokerman, z.; G. M. LoerakkerBijnsdorp, z. Overleden 21 Februari: C. J. C. Loman, 68 j., Korteweg; O. Schrage, 70 j., Duvenvoorde- straat: 22 Februari: A. M. E. Renso, 57 j., Witte Heerensfcraat; D. de Vriesv. d. Hout, 69 j„ Gen. Bothastraat: G. T. M., 6 d„ z. v? G. W. Tillemans, Kamperlaan dan op het vruchtdragende van het werk van den Raad en op de samenwerking die nim mer werd gestoord. Aan het verzoek der ambtenaren om den Raad dank te brengen voor wat deze voor hen deed, voldeed hij gaarne. Hijzelf dankte de leden oprecht voor den ondervonden steun bij de uitoefening van zijn taak. voor de nuttige wenken en adviezen, ontvangen van hen, die in het volle leven staan. De heer Ten Boom, werkgever-lid van den Raad en van zijn bestuur wenschte er den voorzitter en den Raad geluk mede dat hij aan het hoofd van den Haarlemschen Raad geplaatst blijft. Hij wijst op de samenwer king die steeds in den Raad heeft geheerscht zonder dat daarom meeningen behoefden te worden prijsgegeven. Wat de Raden deden was echt Christelijk werk. Daarna sprak de heer Loerakker, werkne- voorzitter eens dat de nieuwe formatie geen bezuiniging met zich brengt. Hij ziet er ove rigens geen overwinning in van de tegen standers die tot den ondergang der Raden zou voeren. Elke poging in dien zin zal ijdel blijken want immer zal het Rijk bij de sociale verzekering een belangrijke rol behou den. De nieuwe wet zal in zooverre een gun- stigen invloed kunnen hebben dat het werk van den Raad belangrijker wordt, aangezien dat van het verdwijnend bestuur daarin op gelost wordt. Hij brengt dank aan de ambtenaren die zich voor bureaucratie wisten te behoeden. De heer v. d. Winden, werknemer-lid van den Raad bracht hulde aan die werkgevers leden die in de eerste dagen der Sociale, Ver zekering, toen het verzet tegen het zegel- plakken oplaaide en allerlei onredelijks tegen deze verzekering werd ingebracht, den moed hadden hiertegen in te gaan. Hij betreurt den gang van zaken in den laatsten tijd, die gaat in de richting van uitschakeling van de Overheid en het uitvoeren der verzeke ring volgens het systeem der bedrijfsgroe pen. De heer Overbeek, werknemer-lid, heeft in den tijd dat hij in het bestuur zitting had. kunnen waarnemen hoe de voorzitter ex- steeds op uit was om de belangen van zijn per soneel te behartigen. In de uitvoering van 's Raacts taak toonde de voorzitter zich soe pel en tegelijk vastberaden, hetgeen bij het nemen van besluiten van groote waarde was. De heer Luikman, werknemer-lid van den Raad en van zijn bestuur, vereenigde zich met hetgeen door de medeleden was gezegd over het nut van het werk der raden en hul digde den voorzitter, Tenslotte sprak de heer Kapteijn, werkge ver-lid. die deed uitkomen dat hij. als betrek- kelijk nieuw lid, onbevangener en onbevoor- oordeelder tegenover den Raad kon staan dan anderen die wellicht door den sleur een wei nig minder scherp zagen. Hij vergeleek den Raad van Arbeid in de Sociale Verzekering met de long in het menschelijk lichaam en ziet in de verkleining van den Raad een voordeel. Na de inkrimping zal het kleiner aantal leden met meer intensiteit gaan wer ken. Spreker vindt het Radenwerk prachtig: de sterke die voor den zwakkere zorgt. De overheid zal steeds kunnen wijzen op den in vloed die er van de Raden is uitgegaan bij het ontstaan van samenwerking tusschen de po len: werkgever en werknemer. De voorzitter gaat in het kort op het ge sprokene in en sluit daarna, met een laatste dankwoord aan de leden, de vergadering. CONDUCTEUR WARDENBURG GAAT HEEN. 35 JAAR OP DE TRAM GESTAAN! B. D. G. WARDENBURG. Het Haarlemsch trampersoneel heeft buiten onze stad we waren meermalen in de gelegenheid dit op te merken een uit stekenden naam, wegens de hulpvaardige en vriendelijke wijze waarop het de passagiers bejegent. Tot hen, die dartoe hebben bij gedragen, behoort zeer zeker de conducteur B. D. G. Wardenburg, die nu al 35 jaar lang op de tram heeft gestaan, maar die nu den tijd gekomen acht om heen te gaan. Het Haarlemsch publiek, dat geregeld tramt, kent hem en hij kent, als weinig anderen, het Haarlemsche publiek. Dit gaf ons aanleiding, hem te verzoeken ons een en ander van zijn leven op het trambalcon te vertellen. ,.Ik ben begonnen op de oude stoomtram van Haarlem naar Leiden. Dat was op 10 November 1899. Ik woonde toen in Hillegom. Wijlen ir. Immink was directeur. Gas- of electi-ische verlichting bestond er nog niet. Men behielp er zich met petroleumlampjes. Dus ook in de remise. Ik herinner me dien eersten ochtend nog, alsof het gisteren was. Ik kwam 's morgens kwart voor zes in de remise, die aardedonker was. Hier en daar stond een walmend petroleumlampje. Daar stond ook een locomotief met twee van die lampjes voorop met drie aanhangwagentjes er achter. Die moest naar Leiden vertrek ken en dat zou mijn eerste rit als leerling- conducteur worden. Ik kan u verzekeren, dat ik me niet erg gerust voelde. Maar dat viel erg mee. Ik kon heel goed met de men- schen opschieten. Een maand later werd ik al voor vast aangesteld. Doch wat 'n lange werkdagen waren dat toen! Het ge beurde dat ik 's, morgens, 6,20 in dienst kwam. Ik kreeg twee maal een uur rust en kwam 's nachts half één pas thuis. Een anderen keer begon ik 's morgens al te 5.20 en deed dienst tot half drie. Dan kreeg ik vijftig minuten rust en stond dan weer tot half elf op de tram. Van een organisatie ond?r het personeel was nog geen sprake. Na een paar jaar zei ik tegen mijn collega's: „zou den we niet eens een paar dagen verlof gaan vragen?" De één voor den ander durfde geen brief aan de directie te schrijvenNou. toen deed ik het maar! De chef te Hillegom was er niet erg over te spreken. „Wat!", zei hij ten hoogste verbaasd. ..waar moeten jullie verlof voor hebben? Je hebt toch elke week een vrijen dag!" E-nfin, veertien dagen later kwam de boodschap van de directie, dat we voortaan vier dagen verlof kregen. Ik was er zóó blij mee, dat ik de eerste was, die verlof aanvroeg. Met min vrijen dag mee ben ik welk een ongekende weelde! vijf dagen naar de bosschen te Baarn gegaan. Ik dacht toen aan veel dingen maarniet aan de tram! Van lieverlede kwam toen de vakbeweging. En op een nacht hebben we in een melksalonnetje te Hille gom een afdeeling van de Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel opge richt. Het ging er op die stoomtram niet altijd even rustig aan toe. Op den laatsten dienst van Haarlem naar Leiden was het op Zondagavond vaak heel rumoerig. Heel dik wijls werd het onder de opgewonden jongelui vechten. Maar dan kwam de machinist Roney met eengloeiende pook er bij en ik verzeker u, dat de door drank opge wonden jongens er respect voor hadden! Met tactisch optreden krijgt men echter altijd het meeste gedaan. Op een avond kwamen er te Sassenheim vier heeren (ver moedelijk studenten) in de tram. Zij haalden de bordjes „Rooken" en „Verboden to rooken" uit de haken en gingen er elkaar mee gooien Toen ik in den wagen kwam, hing ik de bordjes weer op en gaf den heeren den raad ze verder te laten hangen. Eén van hen vroeg me toen op een hoogen toon: „Weet je wel wie ik ben?" (Hij noemde den naam van een bekend landgenoot). Ik antwoordde dat ik daar niets mee te maken had, al was hij de zoon van den Sultan van Turkije! Een tweede deed mij dezelfde vraag, maar de derde maakte het toch al te bont. Die stelde mij de laffe vraag: „Ben je gevoelig voor een fooi?" Toen werd ik toch boos en heb ze eens goed aan het verstand gebracht dat ik me niet liet beleedigen. Dit scheen nogal indruk te maken, want ze waren ver der zoo stil als een muis. En toen ze weg gingen bood de grootste belhamel me, om het goed te maken, een paar sigaren aan. Die heb ik natuurlijk niet geweigerd. Maar ik heb ook veel aardigs ondervonden. Er kwamen eens een paar kerels in den wagen, die weigerden te betalen. Een hunner dreigde me zelfs met een mes! Toevallig zat de tram vol met jongelui uit de bloembollenstreek, die me allen goed kenden en het voor mij opnamen. „Wat willen jullie?", riepen ze. „Als je niet betaalt, gooien we je er uit!" Ik beloof u dat dit hielp. Ik kreeg m'n geld en geen messteek! De aardigste ritten waren altijd in het voorjaar op de ballen-Zondagen. Dan stonden de menschen soms in de bees tenwagens, maar dat deerde niemand. De menschen waren nu eenmaal „uit" en goed lachs en schikten zich in alles". De heer Wardenburg is in 1917 op de elec- trische tram op lijn 1 te Haarlem gekomen. Hij heeft" dus "irrenig Titje^vaii het station naar den Hout en later naar Heemstede ge maakt. Het werken in de laatste jaren was veel aangenamer. De arbeidsdagen werden veel korter en het personeel heeft nu behoor lijk verlof. En nu gaat hij op 1 Maart heen. Dit zal hem vreemd vallen, want hij had zijn werk lief. En ook de passagiers zullen hem mis sen. Ook op organisatie- en ander gebied is de heer Wardenburg nuttig werkzaam geweest. Hij is eenige jaren tweede voorzitter van de afdeeling Haarlem der Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel en voorzitter van de afdeeling „Tram" geweest; hij was vooi'zitter der afdeeling Hillegom van de S. D. A. P., die mede door hem was opgei'icht; ook was hij bestuurslid der geheelonthouders vereeniging onder het spoor- en tramweg- pei-soneel en bestuurslid van de Vereeniging voor Vrijzinnig-Heivormden. Nu is hij nog penningmeester van de Arbeidei-svereeniging voor Lijkverbranding GENERAAL HIGGINS IN DE CONCERTZAAL. DE WERELDLEIDER VAN HET LEGER DES HEILS OP ZIJN TOURNéE TE HAARLEM. In de Gemeentelijke Concertzaal hield het Leger des Heils Vrijdagavond een verlossings samenkomst, waar de wereldleider, generaal Higgins en zijn vrouw aanwezig waren. Zooals bekend is maakt generaal Higgins met zijn vrouw een tournée door ons land. De leiding van den avond berustte bij den commandant in Nederland. B. Vlas en het hoogtepunt was toen eerst mevrouw Higgins het woord voerde en daarna de leider zelf. De commandant had niet voor niets gesproken over „een zegetocht door Nederland". Mevrouw Higgins, die luide werd toegejuicht zeide dat zij verheugd was door haar bezoek aan Haarlem een mooie herinnering toe te kunnen voegen aan de reeks herinneringen die zij in Nederland heeft gekregen. Zij be sprak de liefde van Jezus voor zijn discipelen tijdens zijn leven en hoe ook nu nog zijn liefde voor ons allen geldt. Dit is een troost voor hen die zorgen hebben en lijden. Jezus heeft aan den eenvoudigen arbeid waarde gegeven door zelf eenvoudig werk te vei-richten met dezelfde handen waarmee hij ook wonderen deed. Het koninkrijk Gods is in den mensch en wat hij bezit doet niets ter zake. Dat te beseffen is van groote waarde en dan pas zal men de vreugde leeren kennen om verloren zielen te winnen. Haar rede werd vertaald door kapitein Salo mon. Na mevrouw Higgins sprak generaal Hig gins, wien eveneens een ovatie werd gebracht. Ook zijn rede werd zin voor zin vertaald door adjudant G. Claijs, eveneens uit Amsterdam. Generaal Higgins zei dat van het oogenblik af dat hij met zijn vrouw voet aan wal had ge zet, de arbeid hem heeft overvallen en dat hij het hard te verantwoorden heeft gehad wegens de groote belangstelling. Hij is gekomen om bemoediging te brengen voor eigen menschen, opdat zij niet verslappen zullen, maar zullen blijven strijden voor het goede en tegen het kwade, daar er nog veel valt te geschieden. Ook de ontvangst te Haarlem was overwel digend en hij bracht daarvoor zijn hartelijken dank. Veel moeite is er gedaan om dezen avond te laten slagen, veel voorbereidingen zijn er getroffen en het is jammer dat het samenzijn naar verhouding zoo kort moet zijn. Hij hoopte dat zijn aanwezigheid in Haarlem van meer beteekenis zal zijn dan een herinne ring alleen en dat de toekomst voor allen ge lukkig zal zijn. Ook hij sprak over de beteekenis van Jezus en den dag zijner kruisiging. Voorts zorgde de Haarlemsche zangbrigade onder leiding van den heer W. Grootebreg voor muzikale afwisseling, evenals het Haar lemsche Muziekcorps onder leiding van den heer Lazet. Ook de cadetten van de kweek school te Amsterdam, onder leiding van ad judant Smael, lieten hun zang hooren. Vóór de redevoeringen had majoor F. J. Buiterman Joh. 20 gelezen, dat mevrouw Hig gins als uitgangspunt van haar rede heeft ge kozen. Gezamenlijk werden elf verschillende liede ren gezongen met begeleiding van het corps. HET GEMEENTEPERSONEEL HartcJeling van het aiinbteaiarenraglemetnt. B. en W. van Haarlem hebben aan den gemeenteraad een wijziging van het ambte narenreglement ter vaststelling aangeboden. Daarin zijn de bepalingen opgenomen, die door de regeering verlangd worden oa. be treffende ontslag bij revolutionnaire gezind heid en het lid-zijn van verboden vereenigin- gen, ontslag aan huwende ambtenaressen, het dragen van verboden insignes, enz. Het begeleidende stuk bij de voorstel van B. en W. is nog niet verschenen. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Op 5 Maart a.s. hoopt het echtpaar J. van der Kraft en M. Flaman, Gasthuislaan 147, den dag te herdenken, waarop zij vóór 50 jaar in den echt werden verbonden. PROPAGANDA-AVOND R.-K. KIESVEREENIG1NG. De R.-K. Kiesvereeniging belegde Vrijdag avond in het gebouw Sint Bavo aan de Sme- destraat een propaganda-avond. De voorzitter. Dr. Th. Koot, opende de druk bezochte bijeenkomst met den Christe- lijken groet. Hij sprak een kort wooi-d van welkom, speciaal tot de heeren Mr. C. Gose- ling, voorzitter der R.K. Staatspartij; Prof. Dr. A. Steger; Mi'. J. N. J. E. Heerkens Thijs- sen; Deken Sondaal; Mr. J. B. Bomans, lid van Ged. Staten; de Tweede-Kamerleden A. J. Loerakker en Clxr. van den Bilt; den heer W. J. B. van Liemt, wethouder van Haarlem, en Dr. E. A. M. Droog, wethouder van Heem stede. Als eerste spreker trad op Prof Dr. A. Steger over het onderwerp: „Staatsleer en gezond vestand". Hij noemde het hoogst noodzakelijk om stelling te nemen tegen de verschillende stroomingen, bijv. van de com munisten en van de fascisten, die een nieu we Staatsleer beoogen in te voeren. Dit is een Staats- en zedenleer zonder God, dus bij voorbeeld al veroordeeld. Bij de fascisten overheerscht boven alles de Staat. Het be ginsel van de fascisten is Staatsvergoding; het is valsch en onhoudbaar voor menschen met gezond verstand. Spreker stelde daarte genover de zuiver Christelijke Staatsleer, die de ware leer voor het gezond verstand is. De menschen, die deze Staatsleer huldigen, die nen God op aarde, om later in den hemel ge lukkig te zijn. De menschen hebben elkan der in gemeenschap noodig. krachtens hun natuur. De vormen van die leer zijn bekend; daar is in de eerste plaats het huisgezin, de levensbron van den mensch, waar hij wordt opgevoed; in de tweede plaats de burger lijke maatschappij, die het algemeen welzijn bevordert; en in de derde plaats de Kerk, om de zielen tot hooger leven op te voeden en ze te voeren naar hun hoogor bestel. Er is geen gezag van mensch boven mensch. Het gezag komt alleen van God. Het Staatsbe stuur moet regeeren naar Gods bestel. D» Staat is geen God, maar de dienaar van God en God Ls de Heer. Er moeien zijn een ge meenschap. bestuur en gezag; dat is natuur lijk. Maar de natuur is van God, dus God staat boven alles. De Staat mag niet het ge loof overnemen, zooals het fascisme wil, want dat behoort tot het domein van de Kerk. De Staat is ook een zedelijk lichaam, opgebouwd uit de menschen, met een ver schillende levensopvatting. Ook de Staat moet zedelijk leven; hij moet God dienen. Voor den Staat gelden ook de tien geboden. Wanneer de Staat en het Staatsbestuur in Nederland precies gehandeld hadden volgens de tien geboden, dan zouden we. zei spreker, minder weggezonken zijn in deze crisis. Het is immers alleen Gods hand, die ons er uit kan opheffen Met het inwendige leven van den mensch heeft de Staat niets te maken. Voor den fascist is alles in den Staat ge'.e- gen. Dit beginsel kan niet door menschen met gezond verstand gehuldigd worden. Spre ker betreurde het daarom, dat zooveel land- genooten zich achter het vaandel van het fascisme hebben geschaard. Gods gedachte en heilige wil moeten steeds dieper doordrin gen in de harten van de massa. (Applaus Mr. C. Goseling hield een rede over het onderwerp: „Gezag en vrijheid". Deze herinnei-de aan den avond van 30 December, toen de „Pelikaan" op Schiphol moest landen. Allen, die toen daar aanwezig zijn geweest of aan het radiotoestel hebben geluisterd, zullen vervuld geweest zijn van een gerecht vaardigd gevoel van nationalen trots. Maar we kregen ook allen een beklemd gevoel, toen men hoorde dat de bemanning wegens den mist niet landen kon. Die beklemming nam toe. toen de „Pelikaan"' weer wegging en men niets meer van den motor hoorde. Maar toen kwam de geruststellende verklaring, die alle beklemming wegnam: „de vliegers zoeken het radio-baken. Zij zoeken de goede rich ting. De vliegers nemen geen risico". Dit moet, zei spreker, ook het devies van de Ka tholieken zijn. Ook zij zoeken het radiobaken en nemen geen risico. De N. S. B. in Nederland kondigt zich aan in de eerste plaats als een geestelijke bewe ging. Dit juist moet de Katholieken behoed zaam maken, want die kennen maar één geestelijke beweging. Als die van de N S. B. daaraan gelijk is, dan is zij voor de Katho lieken overbodig; wijkt zij er op essentieele onderdeelen van af, dan is ze voor de Ka tholieken gevaarlijk Spreker onderwierp het program der N.S.B. aan een uitvoerige critiek. Hij stelde het pro gram der R.-K. Staatspartij daartegenover. Dit beoogt het behoud van de geestelijke goederen en het welzijn van ons land, Ons Nederlandsche volk laat zich niet leiden op commando-toon, al klinkt die op nog zulk een brallende wijze. Daar is ons volk te nuch ter voor. Een nieuwe ordening moet er ko men, maar alleen door samenwerking van alle groepen.-Het is een fabel, dat een na- tionaal-socialistische beweging mogelijk zou zijn in Nederlandschen zin. „Kijkt uit uw oogen, wie u als uw leider kiest," riep spre ker uit. „Het Nederlandsche volk is nu al tweemaal in de gelegenheid geweest te zien, hoe het in een andere wereldbeschouwing zou gaan, namelijk bij de roode golf in 1918 en nu weer bij de bruine golf van 1932 en 1933. Een leider moet een goed leider zijn en niet een misleider". Als waarschuwing wees, spreker naar wat er in Duitschland ge beurt. Voor dit alles behoede God ons dier baar Nederland. Een opleving kan niet ko men door oncontroleerbare volksleiders, maar door onze regeering, gesteund door onze volksvertegenwoordiging. Men kan er niet komen langs den weg, dien de N. S. B. wijst: het aflossen van alle leeningen op korten termijn en het pensioneeren van allen op 60- of 65-jarigen leeftijd, zonder er bij te zeggen, waar het geld daarvoor vandaan moet komen. „Maar dat zijn van die kleinig heden. waar men zich niet mee kan bezig houden". De Staatkunde is geen kansspel. Wij mogen geen risico nemen. „In Nederland dreigt nog geen tyrannie," zei spreker, ,want dan zijn wij er nog altijd bij!" (Applaus). Hij wekte tenslotte de aanwezigen op, zich vol vertrouwen achter hun leiders te scharen. Het gezag en de vrijheid moeten hoog ge houden worden onder de zegenrijke leiding van onze Koningin. We moeten er tegen wa ken, dat iets zich zou inschakelen tusschen ons volk en onze Koningin. (Langdurig ap plaus.) De voorzitter dankte beide sprekers voor hun rede. NED. CHR. REISVEREENIGING. Donderdagavond heeft in de turnzaal van de Marnixschool een propaganda film-voor stelling plaats gehad, van de Ned. Christ. Reisvereeniging. Voor dezen avond was veel belangstelling de turnzaal was bijna geheel bezet. De avond werd geopend door den heer K. T. Roosjen, uit Haarlem; die met een kort inleidend woord sprak over het nut van de Ned. Christelijke Reisvereeniigng en de aan wezigen opwekte zich hierbij als Lid aan te sluiten. Alvorens de film vertoond werd. zong mej. Rie van der Horst, begeleid door mej. Mary Servaas, eenige liederen, welke de aanwe zigen met een hartelijk applaus beloonden. De vertoonde film die zeer duidelijk was, deed in het eerste gedeelte zien, het mooie groote bouwwerk van de Gotthard-spoor- baan met al de daaraan vei-bonden centrale's en installaties Door middel van de film werd de reis met den Pullman-trein van Montreux naar In terlaken gemaakt. Hierna deed mej. Rië van der Horst zich nogmaals hooren. Na het zingen werden er beelden op het doek gebracht van de Zwitsersche Alpen- posten, posten te midden van meters hooge sneeuw. Als slot werd een reis gemaakt door Zwit serland, het land van machtig mooi natuur schoon, van hooge bergen met ruischende bergstroomen en diepe dalen. (De heer Roosjen, die den avond sloot, was ongetwijfeld de tolk van al de aanwezi gen, als hij zeide: „dat voor de Ned. Chr'st. reisvereeniging deze avond een succes is ge weest". VOOR DE JOODSCHE VLUCHTELINGEN. Het comité voor Joodse he vluchtelingen organiseert Dinsdagavond 27 Februari in de bovenzaal van het Gemeentelijk Concertge bouw te Haarlem een kunstavond, waar Sam Swaap, orkestmeester van het Haagsche Re sidentie-orkest. als violist optreedt?? Begelei ding: J. M. Bolle, Leo Straus declameert „Ju dith?', „Deutschland" en „Joakobs Traum",

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 2