UIT HET BUITENLAND Oostenrijk. DE NIJENRODE-ZAAK. AGENDA MAANDAG 26 FEBRUARI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Vrees voor een nazi-putsch in Oostenrijk. Bondstroepen en Heimwehren naar de grens. Bemiddelingspogingen op handen? Habicht's A „ultimatum". HET BELANGRIJKSTE NIEUWS Het weekeinde vormde te Weenen de climax van geruchten en tegenspraken, die de vorige week de ronde deden. Hoewel de situatie zeer duister is. staat volgens een bericht van de Daily Tel. Service aan de Tel. één ding vast, nl. dat geregelde en Heimwehrtroepen naar de Duitsche grens zijn gezonden. Zij werden per auto naar een stad vervoerd, die op ongeveer een uur van de Duitsche grens gelegen is. Onder deze troepen bevinden zich drie batal jons Heimwehrtroepen. Terzelfdertijd werden munitie en wapens per trein naar de grens gezonden. Drie auto's, waarin zich vertegenwoordigers van prins Starhemberg bevonden en moge lijkerwijs ook vertegenwoordigers der Oosten- rijksche regeering, hebben zich naai' de grens begeven. De vertegenwoordigers zullen zich gereed houden voor het voeren van directe onderhandelingen, hetzij met het Oostenrijk- sche legioen de organisatie van Oostenrijk- sche nationaal-socialisten in Beieren of met de Duitschers. Uit München wordt gemeld, dat sinds eenige dagen een zeer groot aantal vrachtauto's met uitgeweken Oostenrijksche nationaal-socialis ten vertrokken is naar de Oostenrijksche grens. Het aantal dezer auto's kan op circa 200 worden geschat. Elk er van vervoerde onge veer vijftig nationaal-socialisten. Ook Anton von Habsburg, een der aarts hertogen, wien het verblijf in Oostenrijk is toegestaan, omdat hij ver genoeg van de troonsopvolging af staat, is in zijn eigen sportvliegtuig naar dit gebied vertrokken en houdt zich daar op om met bemiddelingsvoor stellen naar München te vliegen. De Oostenrijksche regeering heeft deze troe penbewegingen nog niet officieel gedemen teerd. Heimwehr-autoriteiten antwoorden op desbetreffende vragen, er niets van af te weten. De huidige situatie is het resultaat van de radiorede, welke Habicht te München heeft gehouden. Zooals men weet, verklaarde hij hierin, dat, indien Dollfuss Woensdag a.s. om 12 uur niet zal hebben geantwoord op den eisch der nationaal-socialisten, de strijd van de Oostenrijksche nationaal-socialisten hervat zal worden. Deze rede verwekte bezorgdheid in Oostenrijk en Vrijdag jJ. werd gemeld, dat de Heimwehr de regeering had medegedeeld, dat ongeveer 10.000 leden van het Oostenrijksche legioen in Beieren nabij de grens waren ge concentreerd in de omgeving van Braunau. Medegedeeld werd, dat het legioen zwaar bewapend was en dat voor een invasie werd gevreesd, zoodra het bestand zou zijn afge kondigd. Dit is door Berlijn tegengesproken en in officieele kringen alhier tracht men de betee- kenis der geruchten te verminderen, doch het feit, dat er troepen naar de grens zijn gezon den, wijst er op* dat de Oostenrijksche regee ring besloten heeft, voorzorgsmaatregelen te treffen tegen een mogelijke grensschending. Tezelfdertijd wordt echter gemeld, dat de Heimwehr alles in het werk stelt om vrede tot stand te brengen tusschen de uitgeweken Oostenrijksche nationaal-socialisten en de Oostenrijksche regeering. Dit is het doel van het zenden van Heimwehrleiders naar de grens. Suvich's conferentie met dr. Dollfuss. De Italiaansche onderminister van buiten- landsche zaken Suvich, die Zaterdagmorgen uit Boedapest was vertrokken, arriveerde om 12 uur te Weenen. In den loop van den middag had in het Italiaansche gezantschap een conferentie tusschen Dollfuss en Suvich plaats. Verklaard wordt, dat de bondskanselier er prijs op stel de, Suvich in te lichten over de oorzaken en de gevolgen van den opstand en over den toe- komstigen regeeringskoers. Algemeen werd verwacht, dat bij de bespreking ook het pro gramma zou worden behandeld van de bijeen komst van Mussolini. Goemboes en Dollfuss. die midden Maart te Rome zou plaats hebben. Suvich heeft naar het D.N.B. vernam geen besprekingen gevoerd met vice-kanselier Fey en den Heimwehrleider Starhemberg. De Italiaansche diplomaat verliet Weenen des avonds met een auto om onderweg in te stappen in den sneltrein van Weenen naar Rome, ter vermijding van een officieel afscheid aan het station, Duitschland. Toen Tsjecho-Slovuakije het hakenkruis verbood Het D.N.B. meldt: In strijdt met het inter nationale gebruik zijn in Tsjecho Slovakije de particuliere teekenen van de zwart-wit- roode vlag en het hakenkruis verboden, hoe wel deze teekenen tot aan een definitieve regeling tot officieele kenmerken van het Duitsche Rijk zijn uitgeroepen. Daar de her haalde stappen bij de Tsjecho Slovaaksche regeering zonder resultaat zijn gebleven, ziet de Duitsche regeering zich genoodzaakt tegenmaatregelen te nemen en verbiedt daar om het particuliere vertoonen van Tsjecho Slovaaksche vlaggen en wimpels in het Duitsche rijk Helden-hrrdortkingsdagin Berlijn Het D. N. B. meldt uit Berlijn: Ter gelegenheid van de herdenking der helden waren Zondag de vlaggen van alle ge bouwen halfstok uitgestoken, en in de kerken werden de helden tijdens den dienst speciaal herdacht. Des middags om 12 uur had een plechtigheid plaats in de Staatsopera in aan wezigheid van Rijkspresident von Hinden burg en Rijks kanslier Hitler, die inmid dels uit München was teruggekeerd. Ook vice- kanselier von Papen en de andere ministers waren aanwezig. Op het podium waren drie groote zilveren kransen geplaatst, op zwart fluweel, door Hakenkruisvlaggen geflankeerd. De Rijks- weerminister, generaal von Blomberg, hield de herdenkingsrede. Daarna bracht Hitier een driewerf hoera uit op den Rijkspresident. De heeren begaven zich vervolgens naar het gedenkteeken, waar von Hindenburg een krans neerlegde en een parade volgde. 75000 Nazi-leiders leggen den eed af. Te Berlijn hebben in den Lustgarten onge veer 75.000 politieke leiders den eed afgelegd. Dr. Goebbels was hier aanwezig. De collecte der S.A. leiders heeft te Berlijn Zaterdag 40.000 R.M. opgebracht. Hitier wenscht het oordeel van het volk. Zaterdagavond heeft Rijkskanselier Hitier in het Hofbraeuhaus te München een rede voering gehouden, waarin hij o.m. herinnerde aan den dag, 14 jaren geleden, toen de oud strijders als kleine en onbekende beweging voor den eersten keer in deze zaal in het openbaar verschenen en daarmede voor het Duitsche volk traden. Verder zei Hitier o.m.: Wij zullen steeds weer aan het volk reken schap moeten afleggen. Wij beleven het thans in een anderen staat, waartoe het leidt, wan neer men niet meer den moed heeft voor het volk te treden en het om zijn meening te vragen. Nooit mag het bij ons zoo ver komen, dat wij uit angst een afwijzing te krijgen misschien tot geweld zouden moeten grijpen. Steeds moeten wij er aan denken, dat de kracht van het Duitsche volk niet in het binnenland verslingerd mag worden. Wij willen derhalve ook in de toekomst tenminste éénmaal per jaar het volk de mogelijkheid geven zijn oordeel over ons uit te spreken. Loopt dit beroep slecht af, dat moet nie mand zeggen, dat het volk schuld heeft, maar hij moet weten, dat de beweging traag is geworden, dat de beweging niet meer juist strijdt, het contact met het volk verloren heeft. En dan zal men daaruit opnieuw kun nen leeren weer tot het volk in te keeren. Daarin ligt onze kracht". China. Hervatting der onderhandelin gen over den Oost-C bineeschen spoorweg? De zes Sovjetambtenaren van den Oost- Hhineeschen spoorweg, die in Mandsjoekwo werden gevangen gehouden, zijn op vrije vooten gesteld. Men neemt aan, dat thans de onderhande lingen over den spoorweg spoedig hervat zullen worden PRINS SIGVARD'S HUWELIJK. KONINKLIJKE FAMILIE TRACHT UITSTEL TE BEWERKEN. Graaf Folke Bernadotte, de neef van den konmg van Zweden, is nier teruggekeerd uit Londen, waar hij een onaerhouü rieeit gehad met prins Sigvara. aen tweeden zoon van den kroonprins, m verband met diens voorgeno men nuwenjk met Erika Patzek. In een interview met Reuter verklaarde graai Bernadotte, dat de kroonprins hem ver zocht had, prins öigvard te vragen zijn hu welijk niet onnoouig ie verhaasten en het indien mogelijk zelis uit te stenen, teneinde de kwestie aitnans op een minder naastige wijze te regelen. Graaf Bernadotte had zich eerst naar Ber lijn begeven om daar den prms en de familie Patzek te spreien, uoch bij zijn aankomst al daar bleek prins bigvard naar Londen te zijn vertrokken. Over het resultaat van zijn stap bij prms Sigvard wilde graaf Bernadotte zien niet uitiaten. BETOOGING DER HONGERMARCHEER- DERS IN HYDEPARK. LONDEN, 25 Febr. LReuter). Vanmid dag heeft in Hydepark een betooging plaats gehad als protest tegen het wetsvoorstel in zake de werkloosheid. Aan de betoogmg werd deelgenomen door ongeveer 2000 ..hongermarcheerders werk- ioozen en duizenden lieden die met hen sym- pathiseeren of toeschouwers, waaronder tal rijke vrouwen en kinderen en rood-getinte studenten van Oxford en andere universitei ten. De stoei werd door een groote politiemacht vergezeld. Door den regen slaagde de betoo ging niet ter. volle. Dank zij den voortreffelijken ordedienst der poiitie, zijn er geen ernstige incidenten voor gevallen. NIEUWE BRITSCHE GEZANT TE PARIJS. LONDEN. 25 Reuter). Officieel wordt meegedeeld, dat de Engelsche ambassadeur te Brussel, sir Clerk, Lord Tyrell zal opvolgen als ambassadeur te Parijs. Lord Tyrell die zich uit het ambtelijke leven zal terugtrekken, treedt binnenkort af. (Adv. Ingez. Med.) BOTSING IN DE LUCHT. TWEE FRANSCHE VLIEGEROFFICIEREN VERONGELUKT. PARIJS, 25 Febr. Zondag zijn twee mili taire vliegtuigen boven het militaire viegter- rein van Orly bij het maken van kunst- vluchten tegen elkaar gebost en veronge lukt. De beide piloten, twee officieren, wer den gedood. VIERHONDERD VISSCHERS OP EEN IJSSCHOTS AFGEDREVEN. DE „STALIN" KOMT TE HULP. MOSKOU. 25 Febr. (V.D.> Naar uit Tiflis gemeld wordt zijn heden tengevolge van het breken van de h'skorst 400 visschers en 190 paarden op een ijsschots de Kaspische Zee in gedreven. De ijsbreker Stalin is uitgevaren om den visschers hulp te brengen. Voordien moet ech ter eerst uitgezocht worden, waar de schots is heengedreven. Een vliegtuig is met dit doel opgestegen. Dit toestel zal trachten levens middelen en geneesmiddelen op de schots te werpen DE PAUS VEROORDEELT RASVERHEERLIJKING. Naar aanleiding van de heiligverklaring van Conrad von Parzham (Duitschland) Antonio Maria Claret (Spanje) en Cotto- lengo (Italië) heeft de paus een belangrijke rede gehouden over den toestand in die drie landen meldt Reuter uit Rome. De voorlezing van de heiligverklaringen had plaats in aanwezigheid van de kardi nalen. talrijke prelaten en ca. 500 pelgrims uit Spanje. Duitschland en Zuid-Amerika. Cottolengo leert ons de weldadige liefde voor de kleinen, armen en zwakken, aldus verklaarde de paus o.m. Dat is een verma ning voor die stroomingen, die alles naar een heidensch leven willen terugvoeren, daar heen. waar het licht van de katholieke mis sionarissen nog niet is doordrongen. Het heidensche leven heeft de verloser verdre ven. om het Christelijke lieven ervoor in de plaats te stellen. En nu brengt de Voorzie nigheid de figuur van Conrad von Parzham naar voren, juist in deze zoo tragisch his torische oogenblikken nu krachtig en ver schrikkelijk de bedreiging door groote euve len aanwezig is. een bedreiging vooral van de jeugdige zielen, die ons bijzonder na aan he* hart liggen, in een oogenblik, dat de ver heerlijking van haftdelingen. die noch Chris- :elijk noch menscheli.ik zijn, haar hoogtepunt vindt in de verheerlijkig van het ras. Tenslotte sprak de paus zijn zegen uit over Italië, Spanje en Duitschland. Ge dag. Het spreekwoord zegt: „veel honden zijn des 'hazen dood", maar dat gaat ook niet al tijd op, want als die hondjes oud zijn. half blind, kreupel of tandeloos, dan wel schom melen van dikte, trekt het haas zich van de meute niets aan. En wanneer het wild geen haas is maar een hertebok, die zich in postuur zet. door de neusgaten blaast en drei gend den nek kromt, dan maakt het heele stelletje rechtsomkeert. Het komt 'm op de kwaliteit aan en al was de meute groot, die nu op het wild in de rechtzaal zou worden losgelaten, dan wil dat nog volstrekt niet zeggen, dat voor den achtervolgde de toe stand hopeloos is. Trouwens, de veelheid van getuigen duidt op zwakte. Als er twee be trouwbare getuigen waren, die zouden zeggen een gesprek te hebben afgeluisterd tusschen den kasteelheer en zijn vriend, waarin het plan werd uitgewerkt om goederen te laten weghalen op de wijze als gebeurd is als er twee zulke getuigen waren, konden de zestig of zeventig, die op de lijst staan, thuis blijven. Dat die 60 of 70 er zijn, is een bewijs, dat de twee er niet zijn. Van afluisteren gesproken. Er werd even van gerept, dat de politiedeskundige van Ledden Hulsebosch met een rechercheur op gevouwen onder een matje hadden gelegen in een auto om te kunnen hooren wat Lange Willem en een chauffeur te vertellen hadden. We weten, dat de heer Hulsebosch veel heeft gepresteerd, maar deze fakirachtige acrobatiek vereischt toch nadere toelichting. ..Es ist zu schön um wahr zu sein" 't komt later wel, want de meute kreeg weer vrij af, omdat ze nog altijd niet klaar zijn met het duel tusschen den kasteelheer en zijn eeni- gen serieuzen belager. In een voriig artikel maakte de zetter, die waarschijnlijk muzikaal is aangelegd, van duel: duet en wij moeten tegen die verande ring protesteeren. Een duet toch veronder steld een zekere harmonie en daarvan was hier geen sprake. Integendeel, we zouden kunnen zeggen: als de kok met de keuken meid kijft, weet je waar de boter blijft. De heeren lichtten eikaars doopsceel; zoo ver telde de kasteelheer, dat het levenspad van den ander door branden was verlicht, terwijl de vriend herinnerde aan een handeltje van den kasteelheer in den oorlogstijd. Deze zou een schip met cacao hebben gekocht en voor een paar millloen verzekerd, in de hoop. dat een of ander ongeval zou gebeuren. Je hadt toen zoo van die kleinigheden: duikbooten. drijvende mijnen en dergelijke. De boot werd door de Engelschen ingepikt. De kasteelheer beweerde, dat er niets schunnigs aan die zaak was: er was een pro ces over gevoerd en alle stukken lagen ter inzage. De ander wilde de branden rechtvaardigen. Volgens den kasteelheer was er brand ge weest in Indië. in Utrecht (twee keer) en ook in een stal met renpaarden. Getuige zei, dat de redacteur van een Soe- rabaya'sche courant over een brand had ge schreven, en dat had hem 6 maanden gevan genisstraf gekost voor laster. O zoo! De brand in Indië was recht gezet. Wat die renpaar- denstal betreft, daar waren maar 8 van de 49 paarden verbrand, waarbij één. dat veel prijzen had gewonnen en men laat zijn kost winners toch niet in de vlammen omkomen. Over de Utrechtsche branden werd verder niet gerept, maar wel bleek, dat de brandver- zekeraars er niets voor voelen om den getuige nog te verzekeren, waarbij deze echter op merkte: Verzekeren premie ontvangen willen ze altijd, maar betalen? Dat is 'n an dere zaak. En we kregen den indruk, dat ge tuige zich niet meer liet verzekeren, omdat hij wanhoopte aan uitbetaling van schade. Dat getuige schoon gewasschen uit de de batten kwam, zouden we niet graag willen beweren. Er kwam nog een vreemdsoortig verhaal, waaruit weer blijkt, dat boven- en onder wereld niet zoo ver van elkaar af staan als men zou denken. De verzekeraars en we hebben ze gezien: respectabele burgers zouden zich bij het onderzoek bediend heb ben van een linken jongen, „Lange Willem" bijgenaamd, schoon hij volstrekt niet zoo buitengewoon lang is een knaap, die de kleinigheid van 17 jaar gevangenisstraf op geknapt zou hebben, wat naar we meenen, eenigszins ruim berekend is. Als we dan ver der nog nagaan, dat die meneer van de vele branden ook een groot man is geweest, die met millioenen 'heeft gewerkt, en dat hij ook den weg vond naar Heintje de Kraker, dan zijn onder- en bovenwereld toch niet zoo ver gescheiden. Wat moest die Lange Willem eigenlijk? Willem was, hoe dan ook misschien wordt dit later verduidelijkt als hij zelf voor komt in relatie gekomen met de verzekeraars en hij had gehoord, beweerde hij. dat de kasteelheer had laten inbreken Begrijpen we 't goed. dan had Willem dit. als vakman, ge fantaseerd. Goed, hij zou dan door de ver zekeraars bij den heer Van Neijer.rode ge- introduceerd worden als een Rotterdamsche rechercheur en hij zou in die kwaliteit het kasteel eens goed in oogenschouw nemen. Wat Willem daar nu mee wilde bereiken, hangt nog in nevelen. Willem is er ook ge weest en de heer Hulsebosch was er toen ook geroepen of ongeroepen, dat weten we niet en deze zou volgens den kasteelheer Wil lem ook au sérieus genomen hebben, wat eigenlijk geen compliment voor zijn speur derstalent zou zijn. De kasteelheer begreep er niets van: de heer Hulsebosch deed ook al zoo vreemd: 't leek wel of hij tooveren wou dan die Wil lem en tenslotte de man van de vele bran den, die ook al komt vertellen, dat hij de kasteelheer zelf verdacht wordt. Wat 'n narigheid allemaal! Als men gaat kletsen, dan zijn er altijd, die 't gelooven en wat heeft hij er aan. dat hij over de tong gaat. Dan kan hij nog beter op het voorstel van den „vriend"' ingaan, die van vriend chanteur was geworden, en trachten den boel voor een achtduizend gulden terug te koo- pen. Deed de verzekering het, dan kreeg hij het goed allicht beschadigd terug en geen vergoeding. We draaien dus weer in hetzelfde krin getje; de kasteelheer zegt. dat hij niet beter wist, of er was ingebroken en de getuige kwam er later een ohantage-zaakje van ma ken, terwijl deze volhoudt, dat het afgespro ken werk is geweest en hij debiteert weer datzelfde wonderlijke verhaal over de ont moeting in 't Vondelpark en het overreiken van het geld onder tafel door, in een café, alsof er geen honderd, veel eenvoudiger, ma nieren zijn. Een kleinigheid kan soms van groot be lang zijn. De getuige heeft steeds beweerd, dat hij met den kasteelheer had afgesproken, dat de miniaturen uit de lijstjes genomen zouden worden, zoo goed als de schilderijen. En wat blijkt nu? Dat de miniaturen eigen lijk geen lijst hebben; ze zijn op een metalen rand vastgesoldeerd voor zoover ze dan een rand hebben. Dat wist de kasteelheer en 't is dus zeer aannemelijk, dat hij nooit gespro ken kan hebben over het uit de lijst nemen van miniaturen. Die kleinigheid verzwakt het betoog van den getuige nog al wat. Trouwens de getuige is niet altijd even zeker in zijn antwoorden wat de president eenigszins vergoelijkt, door te zeggen, dat getuige na zooveel tijd en zoo veel verhooren zich wel eens iets niet precies meer kan herinneren Precies, mijnheer de president, zegt ver dachte, maar dit geldt evenzeer voor mij. „Dat geldt voor u niet", meent de presi dent, want u heeft alle stukken kunnen be- studeeren en u heeft alles in afschrift vóór u. Men kan zien, dat de justitie noode van dezen getuige afstapt, die ook vrijwel de eeni ge getuige van beteekenis is, maar wiens persoonlijkheid nu niet bepaald eiken twijfel aan zijn rechtschapenheid opheft, want als hij eerlijk de waarheid zegt, heeft hij toch oplichting gepleegd. Verwachtte men iets nieuws, iets door slaands? 't Kwam niet, maar ons was nog wel een verrassing bereid, want Mr. Leven- bach, die den getuige bilstaat in diens kwa liteit van verdachte, richtte een verzoek tot de rechtbank om zijn cliënt uit de voorloo- pige hechtenis te ontslaan. De Officier refereerde zich aan het oordeel van de rechtbank en deze willigde het ver zoek in. ofschoon er voorwaarden aan de in vrijheidstelling werden verbonden. De verdedigers van den kasteelheer meen den. dat hun cliënt evenzeer de vrijheid zou moeten herkrijgen en deden het verzoek daar toe, maar de rechtbank ging er niet op In. Moet men hierin een aanwijzing zien om trent den afloop van het proces of is het een vasthouden aan het principe om geen ver dachte in vrijheid te stellen, zoolang de zaak niet is afgehandeld? Heden: MAANDAG 26 FEBRUARI Stadsschouwburg: Ex-koning Peter. 8 uur. Gebouw Caecilia: Vergadering over „De Nieuwe School". 8 uur. Luxor Sound Theater: „De gunst van Ge neraal Yen". 8.15 uur. Cinema Palace: „Deviezensmokkelaars". Op het tooneei: Raymond Hyé, Fransche ex centriek. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De Jantjes", op het tooneei: 4 Eitners, elegante variété-attractie 7 en 9.15 uur Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vry. DINSDAG 27 FEBRUARI Stadsschouwburg. Wilsonsplein: Volks voorstelling van ..Week-End" door het Groot Ned. Tooneei 8.15 uur. Gemeentelijk Concertgebouw: Uitvoering Sam Swaap (viool) en Leo Straus (decla matie). 8 uur. Bioscoopvoorstellingen.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5