MAANDAG 26 FEBRUARI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 10 FEDERATIE BESTUURDERS BONDEN IN NOORD-HOLLAND. DE WERKLOOSHEIDSBESTRIJDING BESPROKEN. Onder leiding van den heer H. Meyer, tij delijk voorzitter van den Amsterdamsehen Bestuurdersbond, vergaderde Zaterdag in de Tuinzaal van het Gemeentelijk Concertge bouw de Federatie van Bestuurdersbonden in Noord-Holland. De vergadering van zeer druk bezocht. De heer F. van der Wal besprak het vraag stuk van de werkloozenzorg. Er zullen met April in ons land rond 300.000 werklooze arbeiders zijn. Het cijfier is in de laatste jaren schrikbarend gestegen. En nog steeds verlaagt het Rijk de uitkeeringen. Ook de gemeenten, want het Rijk kan niet lan ger de noodfge gelden verschaffen. Di: komt doordat van overheidswege ver zuimd is, tijdig de noodige maatregelen te treffen. De radeloosheid onder de hoofdarbeiders is minstens even groot als onder de hand arbeiders. Het totale leger van alle werkloozen,. in alle landen, loopt in de millioenen. Pogingen ter bestrijding worden aangewend. Men meent het te vinden in afbraak van de loo- nen en van de cultureele waarden. Tegen deze afbraakpolitiek, door het kapitalisme toegepast, verzetten zich overal de arbeiders. Zij willen productie volgens een vast plan Daartegenover wil men de kapitalistische structuur met alle geweld handhaven. Het nieuwste op dit gebied is 't fascisme. In Ne derland kakelen de fascisten die in andere landen na. In Duitschland hebben de fascis ten allerlei kunstmaatregelen toegepast, maar geholpen heeft het niet. Tot 1933 was de werkloozenzorg in ons land niet zoo slecht, in het algemeen gespro ken ..Dat was te danken aldus spr., aan den gemeenschappeiijken arbeid van onze bewe ging." Maar in 't begin van 1933 viel ver mindering te constateeren en zoo ging het voort: steeds bezuiniging, versobering. We kennen nu het programma der regee- ring: loonsverlaging voor zoo vèr het maar mogelijk is. En vermindering van de uitga ven voor werkloosheidszorg van 75 tot 46 millioen. Vijftien controleurs zijn aangesteld voor het oefenen van scherpe controle. De arbeidersklasse in ons land is ontzet tend verarmd. De koopkracht wordt steeds minder en zoo gaat ook de middenstand naar de maan. Die middenstand behoort dus, al dus spr. aan onze zijde te staan en niet loo- pen te colporteeren met Volk en Vaderland. (Applaus) f 170 a f 180 millioen wordt gegeven aan he: landbouwbedrijf; dit geld wordt óók op gebracht door de arbeiders maar dan moet men niet een grooten mond opzetten tegen de arbeiders, die 75 millioen vragenHet is tie plicht der gemeenschap hun dien steun te geven! (Applaus). Thans, in 't begin van 1934 is waakzaam heid dubbel en dwars geboden. „Wij hebben", zeide spr.. ..altijd gevraagd om werk en werk verruiming. vervroegde uitvoering van wer ken het ondernemen van groote werken als bruggenbouw, arbeiderswoningbouw, ontgin ning enz. Werk ligt overal te wachten. Wij hebben ons „Plan van den Arbeid" aan de Kamers en de Regeering voorgelegd, ook de financieele regeling daarvoor. Maar wij heibben er niet veel van gehoord". Wel wordt in Nederland het een en ander gedaan, in een aantal provincies wordt mooi en goed werk verricht, al is het altijd nog te weinig. Maar het gaat al weer achteruit en dat is een fout. In Noord-Holland bijv. werken slechts 3000 arbeiders, tegen 6000 in Gelderland en 16000 in Overijsel. Spr. weet. dat in Noord-Holland een ontstellende armoede heerscht. Noord- Holland heeft pl.m. 70.000 werklooze arbei ders met Amsterdam mee. En in 54 van 85 plaatsen in Noord-Holland wordt f 7 a f 8 a f 8.50 per week uitgekeerd! En wat is er in Noord-Holland niet te doen aan wegen aanleg! De wegen zijn goed in die provincie, ja, van Amsterdam naar Hilverstim maar de restI Van de kanalisatie in Noord- Holland hooren we ook niets. Voor één kanaal is alleen.... een brug gelegd. Daar blijft het bij. Van aanleg van fietspaden ook niet! Goed werk zou ook zijn bebossching van den duinstreek. Daar wordt aan gewerkt ja, door 200 man in 't geheel! Er wordt overal wel een beetje aan gedaan, maar in een ontzettend langzaam tempo en door een handjevol menschen. Hoe geheel anders gaat het in andere provincies! Noord- en Zuid-Holland steken daarbij zeer ongunstig af Het Amsterdamsche boschplan ligt er ook nog. Aan Amsterdam moet gevraagd worden aan Ged. Staten medewerking te vragen voor uitvoering van dit plan. Spr. waarschuwde tegen het nieuwe opko mende principe van: .werken voor den steun. De arbeiders vragen geen steun, maar werk! En voor dat werk: loon! Men voere dan ver korting van den arbeidsduur in (40 uur), waar het toch op den duur heen zal moeten. Hoe zullen de financiën voor al de uit te voeren werken moeten verkregen worden? Het voorstel om 1 pet. in eens te heffen van alle vermogens, is verworpen. Hoogere inkomstenbelasting op de middel bare en hooge inkomens zou ook veel kun nen opleveren. Dit zijn onaangename dingen voor de belanghebbenden, maar de ellende is groot. Dat van groote inkomens een paar hon derd gulden méér belasting moet worden betaald is in vergelijking met die ellende toch waarlijk zoo erg niet. Dat van f 10 steun nog een paar gulden wordt afgenomen is veel erger! Spr. becriti- seerde het plan van minister Colijn: f 60 mil lioen voor werkverschaffing. De gemeenten krijgen daarvan echter niets, want de minis ter heeft het geld al vastgelegd. En 60 mil lioen is niet half voldoende, het bedrag moet 4 x zoo groot zijn. Bovendien wil de minister onderhandelen met de vakbeweging over zijn denkbeeld, dat de arbeiders niet zoo moeten vasthouden aan het contractloon. Dit kan ook weer een gevaar zijn, al wil spr. gaarne hulde brengen aan minister Colijn dat hij praten w i 1 mot de vakbeweging. Heel veel leed kan in de provincie Noord- Ho""'"! met veroende kracht gelenigd wor den door arbeid op ruime schaal volgens een vast plan. Daarvoor moet in de provincie een krachtige campagne worden gevoerd, (luid applaus). Hierna vroeg de heer M. A. Reinalda het jvoord om een paar misverstanden uit den weg te ruimen, waartoe het door den inleider gesprokene aanleiding zou kunnen geven. Prov. Staten van Noord-Holland hebben 6 jaar geleden f 36 millioen uitgetrokken voor een 15-jaren-plan voor wegenaanleg. Voor den aanleg van primaire en secundaire wegen is nu reeds 18 1'4 millioen besteed. Spr. bestreed dat de wegen overal in onze pro vincie slecht zouden zijn. En wat het bouwen van bruggen „in den droge" betreft: dit is niets ongewoons en gebeurt ook bij het RijnTwente Kanaal. Na een pauze volgden nog discussies. „BOSCH EN HOVEN" WORDT AFGEBROKEN. OM PLAATS TE MAKEN VOOR MIDDENSTANDSWONINGEN. Woensdag zal de raad van Haarlem het voorstel van B. en W. behandelen behoorende bij het uitbreidingsplan van Zuid West, waar bij het terrein van het bouwvallige „Bosch en Hoven" bestemd zal worden om o.a. acht middenstandswoningen op te bouwen. Wel licht zou ook een deel van het terrein be stemd kunnen worden om te dienen voor bloemkweekerij, tennisbaan of iets dergelijks, aldus het voorstel wan B. en W. Naar wij vernemen van de zijde van d>en eigenaar van „Bosch en Hoven", aal met het sloopen van het door de jeugd en den wind reeds ten deele afgebroken gebouw onmid dellijk begonnen kunnen worden zoodra het voorstel is goedgekeurd. Bezwaar tegen het voorstel bestaat er hoegenaamd niet. Ofschoon de plannen voor de te bouwen middenstandswoningen nog niet klaar zijn. is het toch mogelijk dat spoedig niets meer te zien zal zijn van het eens zoo luisterrijke buiten, dat later hotel werd en nu het ook niet meer als kinderspeelplaats geschikt is, op de nominatie staat geheel te verdwijnen. 's Wereld roem is vergankelijk INBRAAK TIJDENS AFWEZIG HEID DER BEWONERS. EEN WAARDE VAN 1000.— GESTOLEN. Tijdens afwezigheid van de bewoners tus- schen Zaterdagmiddag kwart voor 4 en Zon dagmorgen half 10 heeft iemand zich met een looper toegang verschaft tot perceel Boeken- rodestraat~ll. Kasten en Iaden door het heele huis heen zijn doorzocht, gedeeltelijk met be hulp van beitels. Meegenomen is een zwart gelakt. geel-gebiesd ijzeren geldkistje, inhou dende papieren, ter nominale waarde van f 400. Uit een opengebroken cassette is een spaarbankboekje gestolen van 600. De inbre ker heeft de belastingplaatjes van twee in de gang staande fietsen eveneens meegenomen. TERAARDEBESTELLING J. J. ENSCHEDé De teraardebestelling van wijlen den heer J. J. Enschedé vond Zaterdagmiddag in allen eenvoud plaats op de begraafplaats Wester ed- Familieleden en eenige vrienden hebben den overledene naar zijn laatste rustplaats geleid. In de ontvangkamer wijdde de heer H. de Lanoy Mever eenige treffende woorden aan de nagedachtenis van den overledene. Het leven van den nestor der familie aldus spreker, is in sommige opzichten een veelbewogend leven geweest. Hij werd te Frederiksoord opgeleid voor den landbouw, waarna hij de practische uitoefening van het landbouwbedrijf op zich nam. Hij deed dit met een buitengewone op gewektheid want dit werk was hem, minnaar van de vrije natuur geheel naar den zin. Een groote verandering kwam er in zijn leven toen hij de vertegenwoordiging aanvaardde van Hollandsche landbouwbelangen in Zuid Afrika. Hij vestigde zich in de buurt van Pretoria, waar hij jaren lang met ijver, nauwgezetheid en lust de hem toevertrouwde belangen behar- tigde.Hij beleefde vele moeilijkheden door den Zuid-Afrikaanschen oorlog en de annexatie, maar ondanks deze moeilijkheden bracht hij ook in Zuid-Afrika een gelukkigen tijd door; het leven in het vrije veld lachte hem ook daar toe. Na de liquidatie van de hem toevertrouwde belangen keerde hij als een man van middel baren leeftijd naar Holland terug. De tweede groote gebeurtenis was zijn huwelijk. Na met eenige woorden het gelukkige hu welijk te hebben geschetst eindigde spreker met een: Rust in Vrede. Aan de groeve dankte de heer Zeper, een zwager van den overledene de aanwezigen voor hunne belangstelling. Morgen, Dinsdagmiddag half drie, zal in de fröbelschool, Colensostraat 13, de bazar, wel ke daar ten bate van het bouwfonds der Ned. Hervormde Gemeente „Schoten" tot en met Vrijdag wordt gehouden, door Ds. M. G. Blauw geopend worden. De bezar is op elk dezer vier dagen des n.m. van 2.305 en van 7.3010 uur geopend en wordt Vrijdagavond 11 uur geslo ten. Er is door het comité voor dezen bazar een groote hoeveelheid en verscheidenheid van goederen ontvangen. En er is ook heel wat moois bij. Wie er dus koopen wil. zal er ongetwijfeld iets van zijn (haar) gading vin den. Natuurlijk zijn er ook verschillende at tracties voor oud en jong, worden er allerlei artikelen verloot en kan men er zijn geluk beproeven met het raden van den trouwdatum eener keurig in witte zijde gekleede en ge sluierde bruid met bruidsmeisjes; van het aantal bezoeken in één jaar gebracht door een aanwezige miniatiuurdiacones; van den naam eener prachtpop; van een koetsier, wiens naam vergeten was door een viertal lustige knapen, die met hem een sledevaart maken, enz. De firma Van Nelle uit Rotterdam schenkt er een kopje thee voor wie dorst heeft en tal van banketbakkers hebben gezorgd dat wie daarbij een gebakje of een stuk taart snoe pen wil. dit ook kan doen. Men kan er zijn geld waarom het natuurlijk te doen is dus wel kwiit en ds ijverige penningmeester van het bouwfonds zal het gaarne uit menige beurs in zijn kas zien overgaan. Dit is ook wel noodig. want er moet hoog noodig van aller lei gebouwd worden in de zich aldoor uitbrei dende gemeente, o.a. een fröbelschool met jeugdgebouw GEMEENTERAAD. Er wordt- een- vergadering van den Raad der gemeente Haarlem gehouden op Woens dag 28 Februari 1934, des namiddags ten 1 1/2 ure, zoo noodig voort te zetten des avonds ten 8 ure, in de Statenzaal (Prinsen hof). Aan de orde zal worden gesteld; 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Verzoekschrift van Jac. Jansen om eervol ontslag als Hoofd van School 13. Alsvoren van mevr. H. M. Avis-Gebhard. als va konderwij zeres m de fraaie handwer ken. Alsvoren van T. Dekker, als vakonderwijzer in de Lichamelijke Oefening. 2. Schrijven Burgemeester en Wethouders Inzake den financieelen toestand der ge meente met le suppletoire begrooting dienst 1934. 3. Opzegging huur terrein Parkherstellings oord. 4. Intrekking besluit toekenning geldelijken steun voor privaat-spraakonderwijs aan kin deren. 5. Verpachting gemeentelijke bad- en zwem inrichtingen. 6. Wijziging reglement voor de scholen van het Openbaar lager onderwijs. 7. Balans, enz. 1932 Woningfbouwvereeni- gng; a. „Zorgvliet", b. „Spaamoog". 8. Aanvaarding schenking. 9. 2e Suppletoir Kohier Straatbelasting 1933 10. Kohier schoolgelden Middelbaar- en Voorbereidend Hooger onderwijs 1933—1934. 11. Terugvordering van couponbelasting. 12. Vergoeding Lager onderwijswet 1920: a. art. ICO bijzondere school Ged. Oude Gracht 120: b. art. 101. le en 9e lid Bijzondere scho len. 13. Vergoeding reeds gemaakte kosten voor genomen bouw 2 Bijzondere scholen. 14. Aanvaarding in erfpacht strook grond westzijde gouvernementsgebouw Dreef. 15. Aanvaarding van voor straat toestem den grond Hendrik Roozenlaan. 16. Verkoop erond Damstraat (Bouwonder- neming J. H. Felix) 17. Wijziging detail 13 uitbreidingsplan „Zuid-West". 18. Verzoekschrift mej. R. B. de Jong in zake toepassing wachtgeldregeling. 19. Nadere vaststelling reglementen voor ambtenaren-werklieden- en politiepersoneel en vaststelling bepalingen voor onderwijzend personeel. 20 Overplaatsing Hoofd van Sohool 46 naar School üi.O. letter A. 21 Reclames vergunningsrecht 1933'34. Benoeming: a. leden Commissies tot wering van school verzuim to. directeur le H.B.S. met 5-j. c. c. tijd. leeraar teekenen Gymnasium. HET TOONEEL. CORPS DER M. T. S. RIJK EN CEEN CELD. SOC. ONTWIKKELING SVEREENIGING „NIEUWE CULTUUR". Morgen, Dinsdagavond spreekt de heer A. L. Constandsen in het „Volksgebouw" Zuider straat over „Socialisme en Technocratie". VOOR DE JOODSCUE VLUCHTELINGEN Dinsdagavond a.s. heeft in het Gem. Con certgebouw alhier een weldadigheidsuitvoe ring plaats, die georganiseerd is door het hier ter stede bestaande Comité voor Joodsche vluchtelingen.-- Q Medewerkenden zijn; Sam Swaap (viool), J. M. Bolle (begeleiding) en Leo Strauss (decla matie). Uitgevoerd wordt o.m. het „Violin Konzert in D dur" (Adelaide Konzert) van W. A. Mozart. Dit concert, dat Mozart op zijn 10de jaar com poneerde, toeleeft daarmede zijn eerste uitvoe ring te Haarlem. UIT DE PERS VERKEERDE LIEFDADIGHEID. De Tel. schrijft-, dat de Amsterdamsche wethouder van Financiën met een prijzens- waardigen ijver het ondankbare werk van be snoeiing der gemeentelijke uitgaven verricht. Nu echter beeft een giftige pijl van de lin kerzijde hem bedenkelijk verwond. Wat is er toch gebeurd? „In de Commissie van Bijstand voor de openbare gezondheid beeft onlangs 't raads lid dr. M. de Hartogh gewezen op den onge< wenschten toestand, dat wethouder Abra hams als keurend dokter van de Vereeniging Trein 8.28 een toelage genoot van f 2000 per jaar. Men wias in de commissie van meening, dat deze toestand niet fraai was, aangezien de wethouder op de begrooting voor deze vereeniging een subsidie van f 26.100 had uit getrokken een der hoogste subsidies, die de gemeente aan die categorie van vereenigin- gen verleent. De heer Abrahams gevoelde de kracht van het argument en beloofde deze salaris-kwestie uit de wereld te zullen hel pen. Hij heeft dat inderdaad, maar op een naar onze meening afkeurenswaardige wijze, gedaan. Het bestuur van de Vereeniging Trein 8.28 kwam bijeen. Maar hoe zag dat bestuur er uit? De heer Abrahams zelf is voorzitter en mevrouw Abrahams-Van der Reijden ïs se cretaresse. In deze kwaliteit genoot de vrouiw van den wethouder reeds een salaris van f 3000. Het bestuur besloot de f 2000, die de heer Abrahams liet varen, toe te kennen aan mevrouw Abrahams, die voortaan een salaris zou genieten van f 50-00, wegens de uitbrei ding van haar werkzaamheden. Kan dat door den beugel? Vooreerst is' de Vereeniging Trein 8.28 een liefdadige ver eeniging. die behalve van subsidies, van de gifter. van menschlievende medeburgers be staat. Moet een dergelijke vereeniging een secretaresse hebben, die f 5000 Verdient, want welke secretaresse geniet een dei-gelijk salaris? Indien een bezoldigde secretaresse noodig is. moet het dan juist de echtgenoote van een wethouder zijn. die een salaris trekt, dat door giften is bijeengebracht? We zijn tegenstanders van dubbele baantjes in het algemeen en juist in onze gemeente komt dit ongewensöht verschijnsel lal te veelvuldig voor. De heer Abrahams kon zich op gevallen beroepen, die iedereen kent, maar die niet temin een groote misstand blijven. Hij alleen heeft het echter klaar gespeeld salaris, dat hij zelf verdiende, te doen overschrijven op zijn vrouw. Men is in sociaal-democratische kringen te recht verbolgen over dezen misstand, maar men ging eerst tot publicatie over uit erger nis over het feit. dat de"wethouder zijn steun *>ad eeeeven aan het voor»**1 tot ontsT*.? de huwende ambtenares. Wij hopen dat cle sociaal-democratie in de toekomst zal mee helpen de ongswen^chte toetenden. d'*e voor al onder haar bewind op het stadhuis zijn ontstaan, op te ruimen". Het corps der M. T. S. heeft zich langzamer hand zoo uitgebreid, dat het alleen nog maar in de groote zaai van ons Gemeentelijk Con certgebouw zijn jaarlijkschen feestavond kan geven. Voor een groote „fuif' leent ons Ge meentelijk Concertgebouw zich uitstekend en ik ben er van overtuigd, dat het tweede en belangrijkste deel van den avond net „bal met gelegenheid tot soupeeren" „reuze" geslaagd zal zijn. Het verhoogde orkestje in het midden van de zaal, de gezellige boxes, de wandversiering met de electrische verlichting en bovenal de honderden jongelui in feeststem ming. dat beloofde heel wat en ik nam om 11 uur niet dan noode afscheid van al dat vroo- lijk gedoe. Maar ik was gekomen voor de too- neelvcorstelling en de eigenlijke knalfuif gin; dus mijn neus en mijn misschien ook al te oude. krakerige botten voorbij. Ik kan dus alleen maar schijven over het eerste deel van den avond en mocht slechts droomen over het tweede voor de corpsleden en hun dames zeker mooiste deel van het feest. De jongelui, die voor dezen feeestavond het door de vertooningen van Het Schouwtooneel bekende „Rijk en geen geld" van Philip Op- penheim hadden uitgekozen, werden wel heel erg gehandicapt door de grootte van de zaal. Onze concertzaal is niet gebouwd voor het too- neel en het was dan ook niet te verwonderen, dat er na het eerste bedrijf een heele volks verhuizing naar voren plaats had en ik betwij fel, of zelfs daarna de tekst door 50 procent van het publiek goed te volgen was. De spelers moeten wel over bijzondere stemmiddelen en techniek beschikken om zich in die groote ruimte verstaanbaar te maken. Van dilettan ten is dat moeilijk te verwachen. Maar dit daargelaten, heeft de tooneelaf- deeling van de M. T. S. het er aardig afge bracht. Van toekomstige technici kunnen wij niet eischen, dat zij op de planken volkomen thuis zijn een M. T. S. is tenslotte geen tooneelschool en wij mogen dus al tevreden zijn, als zij een voorstelling geven, die over het geheel vlot loopt en als de spelers contact krijgen met de zaal. En dit was Zaterdagavond het geval. De spelers wisten hun gemis aan routine te vergoeden door de opgewektheid van hun spel. Ernest Bliss mocht voor een multi-million- nair, die het aandurfde met 5 Pond de wereld in te trekken nu en dan om in den stijl van de M. T. S. te blijven met te weinig P.K. spelen, hij sloeg zich toch voor een zoo jong speler flink door zijn moeilijke rol heen en hij trof het in Francis Clayton een vooral zoo een voudig. in haar acteeren en spreken natuurlijk typistetje te hebben gevonden om tot alge- meene vreugde van de zaal naar het huwe lijksaltaar te geleiden. Dorrington was eigen lijk de vlotste speler en sprak ook het meest gearticuleerd, zoodat hij van allen het best te verstaan was. Kitty en Hilda waren 2 lieve, elegante tooneel-verschijningen en Mrs. Moff liet niets na om ons ervan te overtuigen, dat deze dame van een lagere ..kom af" was. Dr. Allroyd was een niet onsympathieke dokter en Clowes een buttler, die aan deftigheid weinig- te wenschen overliet, al zouden wij hem dan ook niet gaarne in onzen dienst hebben ge nomen. Aan Dick Honnerton zag je, dat hij zelf het meest pleizier in zij-n rol had en dat werkte zoo aanstekelijk op het publiek, dat het hem zelfs één maal met een open doekje be loonde. Een bijzonder compliment voor de aanklee ding van het toon eel in I en IV. Wat zag die bachelor-kamer met die meubels van de firma Van Oosten er smaakvol en gezellig uit! In n en m was het moeilijker de juiste sfeer op het tooneel te brengen, omdat daar voor de decors in ons Concertgebouw ontbre ken en onze brandweer beperkingen oplegt. Er was aan het slot, toen er bloemen voor de dames werden ongedragen, een zeer enthou siast en langdurig anplaus. Een succes dus voor de tooneel af deeling van de M. T. S„ waar mee de voorzitter van het corps met een paar hartelijke woorden de spelers gelukwenschte. J. B. SCHUIL. MUZIEK. CONCERT DER H. O. V. Op het Zondagnamiddagconcert was Jo Goudsmit de solist. De klavierpartij van Tchai- kowsky's Concert in bes-min. biedt den speler ruimschoots gelegenheid zijn technische en muzikale capaciteiten te toonen. Van de eerste bezit de pianist Jo Goudsmit er blijkbaar vele Hij gaf brillant passagewerk zoowel doorloo pend als in beide handen afwisselend ver deeld, snel en zeer krachtig octaven- en ac- coordenspel te hooren en beschikt over een uitgebreide dynamische schaal. Zijn pedaal- gebruik was soms wat overvloedig en schaadde dan de duidelijkheid. In muzikaal opzicht klonk niet alles over wogen en beheerscht. Zoo was b.v. de eerste inzet van het Allegro-thema door het klavier rythmïsch niet geheel juist; de pianist speel de onderling gelijke achtsten'in plaats van de voorgeschreven triolenfiguren. Het rythme van het finale-thema miste de scherpe hoekige lij nen die er zoo karakteristiek voor zijn. Vele plotselinge tempowijzigingen verrast ten meer dan dat zij gemotiveerd schenen. Een en an der maakte het voor den dirigent niet ge makkelijk om tusschen orkest en solist een goed samenspel tot stand te brengen en het strekt Marinus Adam tot lof dat hij daar toch in geslaagd is. Al kwam er dus in deze auditie een en ander voor dat men zich volkomener denken kan. was er toch ook veel goeds in, dat den warmen bijval voor solist, dirigent en or kest rechtvaardigde. Beethoven's Tweede Symphonie. waarmee het programma aanving, genoot over 't alge meen een bevredigende vertolking, die echter geen aanleidnig tot bijzondere opmerkingen geeft. De herhaling van Tchaikowsky's „Ouverture solonnelle 1812" zal hun. die beide series van de concerten der H. O. V. bezoeken ongetwij feld aangenaam zijn geweest. Het grootsch opgezette werk maakte ook ditmaal eeen ge weldigen indruk. K. DE JONG Uitvoering der Haarl. Politie-Muziekvereeniging. De uitvoering, die Zaterdagavond in den. Jansschouwburg plaats vond. had voor de pau ze een muzieik-, na de pauze een cabaret-pro gramma. De tor dit laatste behoorende jazz nummers vielen dus naar 't oordeel van de programmasamenstellers buiten het terrein dar „muziek Deze classificatie moge mis schien eenerzijds bijval, anderzijds protest uitlekken- zij ontsloeg den muziekverslaggever van de taak zijn bevinding over de tweede helft van den avond uit te spreken. Ik kan me dus beperken tot de prestaties der Haarl. Po litie-Muziekvereeniging. De dienaren van den H. Hermandad, die juist weer een week achter zich hadden, waar in zij als censoren van het verkeer optraden, waren nu op bun beurt onder censuur gesteld, wat hun buiten hun eigenlijk beroep gelegen kunstzinnigen arbeid betreft. In drie Mar- schen, drie Ouvertures, een Wals en een Ka rakterstuk legden zij proeven van bekwaam heid af, nadat hun voorzitter de vele aanwe zigen, w.o. in 't bijzonder den oud-directeur Van 't Hof toegesproken en de laatst verkre gen concours-onderscheidingen getoond had. Terstond konden we waarnemen dat ons poli tiecorps alle onnoodige geluidsterkte vermeed, zoodat de klank der koperinstrumenten niet slechts beschaafd bleef, maar zich ook aan de betrekkelijk kleine-ruimte zeer goed aanpaste. Daar waren echter nog wel eens momenten, waarin de onderlinge stemming te wenschen overliet en andere, waarin men meerdere ge lijkheid in de uitvoering der figuren mocht verlangen. Dit openbaarde zich b.v. bij de Tan- cred-Ouverture, die als een echt model van de zorgelooze oppervlakkige werkwijze van Ros sini kan gelden. De Ouverture van Sam Vles- sing', die „La Charmante" heet, is niet erg charmant wat de hier en daar nog al slor dige harmonische zetting aangaat; nog 't meest te waardeeren er in is het streven naar thematische bewerking, dat de componist ver toont. De ..Holiday-Marsch" van H. A. Maas is volslagen onbelangrijk. In het karakterstuk ..La Parade des Soldats de Bois" kregen de cornetten gelegenheid zich te onderscheiden. Bij alle waardeering voor hetgeen door den Directeur B. D. Peters met het. corps verricht is. schijnt het me toch daat od zuiverheid en geliikheid neg nauwkeurig gelet moet wor den. wil het corDS in de Uitmuntendheids- klasse. waarin het nu geplaatst is. op den <iuur succes behalen. ..Per aspera ad astra" zii de leuze waaronder onze Politie-Muziekvereeni ging haar arbeid voortzet! K. DE JONG Haarlemsche Harmonie „Voorwaarts". Dit stevig bezette harmoniekorps verdraagt heel goed een grootere zaal. Voorheen hoor den we „Voorwaarts" steeds in een te enge ruimte, en nu deze muziekvereeniging in de groote zaal van het gebouw „Sint Bavc" haar feestconcert opende met een pittige marsch van Bury, kreeg men dadelijk een heel wat gunstiger Indruk van het ensembie. Wel is het waar. dat dit korps zoo t maar even de kans krijgt, het groote forte doet overheerschen. Op het grootste deel van het publiek mag dit misschien fascineerend wer ken. maar bij bijv. Lecocq's muziek (La fïlle de madame Angot) is dit uitgesloten. Hier wordt het. een nauwgezet afwegen van fijne passages en doorzichtige harmoenieën en de eerste indruk die nu de hoorder krijgt is deze: de muziek is voor „Voorwaarts" te moeilijk. Paul Lincke's wals „Verschmatote Liebe" heeft niet dat orkest-raffinement van Lecocq, en daarom kwamen hier de zachte passages ook beter tot haar recht. De trom bones gaven ook heel verdienstelijk werk, waarbij dit maal de tenorhoorn minder voordeelig afstak. Goede krachten telt „Voorwaarts" ook onder de jongere leden. Maar daarom hoeft men nog niet zooveel eer te bewijzen aan het solonummer van Arban voor klarinet en de zaal geheel in stikke-donker te zetten, al leen om J. Moone zijn virtuoos geblazen solo- te zien uitvoeren. Dat is toch wat overdreven. Dan ook maar h,et podium in 't duister. Of werkt men een volgende maal met schijn werpers? De heer W. A. Hensen. zanger, gaf het voorbeeld en zong eenige liedjes. Van Pijzei, meende ik aanvankelijk. Althans de heer Hensen droeg ze op deze oubollige manier voor. Bij 't weer opgaan van het licht bleken ze te zijn van Lieven Duvosel. Dat goochelen met licht-uit, Iicht-aan, bracht nog nadere verrassingen. Zoo was 't bijvoorbeeld heel amusant, te letten op de saxophoon-solist. Het voetlicht tooverde in de op- en afwippende kleppen van zijn in strument het effect van een kerstboom waarvan de lichtjes telkens aan- en uit ingen. en zijn partner, het groote sax instrument, blonk en schitterde als goud. Maar ik betwijfel toch, of dit voldoende reden is om zoo al maar door de zaal in nachtelijk donker te zetten. Dat men het )ater deed bij de tooneelopvoering door Haarlem's operette-ensemble, heeft natuur lijk zijn goede reden. Ei- waren nog meer soli in donker. De jonge pistonnist verzuimde, vooraf zijn in strument wat uit te trekken. Wel speelde de pianiste uiterst zacht, bij 't onhoorbare af. maar toch luid genoeg om dit te-hoog- blazen van den jongen solist aan de kaak te stellen. Na deze blazers-solisten was er nog een andere -ist. Op 't gehoor af kon ik niet dadelijk uitmaken, tot welke categorie het instrument behoorde dat hij bespeelde. Naar den vorm was het een viool, en als zoodanig bleek het ook bedoeld. Vioolklank echter ont brak er ten eenenmale aan; zangbalk of stapel schenen niet aanwezig te zijn het was armoedig. Waarom niet een draaglijk instrument genomen? En zoo'n miserabel stuk als een serenade van Toselii. waarvoor toch? Waren er in de zaal. die 't nogal schappelijk vonden? Inderdaad men klapte; en van het stuntelige spel, dat zich bijv. demonstreerde bij het te-hulp-nemen van een tusschensnaar, om een wijdliggend in terval mogelijk te maken, scheen men niets te merken. Wil de muziekvereeniging „Voorwaarts" haar uitvoeringen verrijken met solovoor drachten: er zijn solisten genoeg, die op dien naam aanspraak mogen maken. Zij mogen, helpen, het peil der concerten omhoog te brengen, een probaat middel inderdaad om „voorwaarts" te gaan. Zijn er bezwaren, die goede solisten uitsluiten het korps is mans aenoeg om zelf een programma te vu'Ien. En men zal er met te meer genoegen naar 'uisteren. als men beseft dat het eigen wc-rk is. Wil men voor trouw repetitiebezoek en nauwgezet studeeren een betere stimulans? G. J. KALT.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 8