DINSDAG 6 MAART 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 6 DE HEER A. G. BOES VRIJDAG 70 JAAR. Van een „officieel" interview wilde de heer A. G. Boes. het- vrijzinnig-democratisch raads lid. die Vrijdag 9 Maart a.s. 70 jaar wordt en Wien wij om een onderhoud hadden gevraagd, niets weten. „Ach neen", zoo zeide ons de jeugdige wel dra-zeventigjarige, „laten wij niet te offi cieel doen. Wat steekt er trouwens voor ver dienste in, 70 jaar te worden? Intusschen: ik ben er dankbaar, zéér dankbaar, voor, dat ik, gaaf van lichaam en van geest, dien vrij hoo- gen leeftijd mag bereiken. Maar aanleiding voor lof bestaat hier niet; ook verdien ik geen lof voor wat ik in mijn leven voor de gemeen schap heb gedaan want ik heb dat gedaan omdat ik in dat werk mijn vreugde en vol doening vond". En zoo werd ons onderhoud met den heer Boes geen (pers)gesprek, maar een praatje, waarbij de aanstaande jubilaris zich een ge zellig causeur toonde. Nu dit, dan het onder werp werd even vluchtig aangeraakt en de heer Boes sprak met een levendigheid in woord en gebaar, die zijn leeftijd volkomen iogen- strafte. Natuurlijk spraken wij over het onderwijs, dat de heer Boes in zoovele en velerlei functies gediend heeft: als onderwijzer en in Ned. Oost Indië als directeur van een school voor Indi sche Hoofden (ambtenaren), voor weike be trekking hij de akten voor Maleisch, Javaanseh en land- en volkenkunde moest behalen; als directeur van een Kweekschool en tenslotte als Inspecteur van het L.O., het laatst in algemee- nen dienst. „Een heerlijken tijd heb ik in Indië gehad", zoo zeide hij ons. ..Mijn functie van Inspecteur bracht mee dat ik veel moest reizen en dat is afwisselend en gezond". Na zijn repatrieering vestigde de heer Boes zich te Haarlem, waarna spoedig zijn benoe ming tot arrondissements-schoolopziener volg de. Tien jaar was hij bij het schooltoezicht tot de reorganisatie) en gedurende bijna 15 jaar heeft hij zitting in den Haarlemschen Ge meenteraad. Zijn voorzitterschap van de afd. Haarlem van den Vrijz. Dem. Bond; dat hij 15 jaar heeft ver vuld, heef: de heer Boes eenige jaren geleden aan een jongere kracht overgelaten. Hij is er een sterk voorstander van dat in dezen moei lijken tijd de. ouderen al zijn zij nog li chamelijk en geestelijk volkomen in staat tot werken plaats maken voor de jonge krach ten, die er naar hunkeren, aan den slag te gaan maar daartoe helaas lang niet altijd de gelegenheid krijgen. Behalve aan zijn raadslidmaatschap geeft de heer Boes nog zijn tijfraan de Gem. Blinden- commissie waarvan hij voorzitter is, verder is hij lid van het bestuur der Meisjeskweekschool, lid van de raadscommissie van bijstand voor onderwijszaken en van die voor de arbeids- aangelegenheden en van de Commissie van Overleg. Gedurende de laatste jaren vervult hij ook de functie van secretaris van het College van Regenten van het St. Elisabeths Gasthuis. Drie jaar lang is hij voorzitter der afd. Haarlem van „Oost en West" geweest. ,,En nu vraagt u mijn oordeel over verschil lende zaken op onderwijsgebied", aldus de heer Boes, in den loop van ons praatje. Laat ik daar nu niet te diep op ingaan. Ik ben er al zoo lang uit, mijn oordeel zou Wfel geheel ver keerd kunnen wezen. Ik betreur de bezuinigingen die op het on derwijs worden toegepast, maar geloof toch niet, dat het onderwijs onder deze bezuinigin gen bepaald zal moeten lijden, al zullen de onderwijzeressen en onderwijzers ongetwijfeld een zwaardere taak krijgen. Ook de onder- wijsbezuinigingen in Indië zie ik natuurlijk niet met genoegen, maar ook daar is men naar mijn meening nog niet aan de „afbraak" toe. Intusschen: de bezuinigingen mogen niet al léén het' onderwijs treffen. Is er overlading bij ons onderwijs? Ik weet het niet. Vroeger ben ik absoluut van oordeel geweest, dat de kinderen in de laagste klas sen der lagere school aan zes halve dagen on derwijs per week genoeg hadden, maar nu met die grootere klassen, is er weer zooveel veranderd Mijn kleinzoon is in Duitschland op school, zit daar ook in een zeer groote klas en heeft les van een onderwijzer van 60 jaar. Dat zal bij ons toch niet spoedig gebeuren: een 60- jarige, mannelijke leerkracht in een der laag ste klassen. En nu moet u eens zien, hoe aar dig hij al schrijft!" En met trots toonde de heer Boes ons het regelmatige schrift van den kleinen baas, het resultaat van 10 maanden onderwijs. „Er hangt zooveel af van den man of de vrouw, die voor de klas staat. Dit moet ook bij de beoordeeling van veel nieuws op onderwijs gebied in het oog worden gehouden. Overigens ben ik geen voorstander van proefnemingen bij het onderwijs. Daltoniseeren? Er zit wel iets in, maar alles hangt hier ook weer af van den man die het doet. Montessori-onderwijs? Als ik voor mijn eigen kind een keus moest doen, zou ik het niet naar een Montessori-school zenden. Montes sori-onderwijs is zoo goed voor zeer begaafde kinderen, wordt er gezegd. Ja, maar: die ko men er tóch wel, op welke school ze ook zijn. Misschien zou ik willen zeggen: het is juist goed voor de zwakke leerlingen, want er is veel contact als dit noodig blijkt bij het Montessori-onderwijs tusschen de leerlingen en de leerkrachten. Van het tegenwoordig zooveel besproken persoonlij kheidsonderwijs waarover ik ook geen gefundeerd oordeel mag uitspreken heb ik wel eens gedacht: het zal veel geld kosten De negende Maart zal zeker voor den heer Boes een drukke dag worden. Want velen zul len hem op dien dag willen gelukwenschen. De aanstaande jubilaris verheugt zich reeds op het bezoek van zijn familie in het buiten land en op de ontmoeting met zijn kleinkin deren. Wij vernemen, dat namens de afd. Haarlem van den Vrijz. Dem. Bond de heer Boes te zijnen huize zal worden gehuldigd. Het is dan ook inderdaad een voorrecht en een gelukwensch waard, zóó krachtig van lichaam en geest zijn 70en verjaardag te mogen vieren en daarbij te mogen terugzien op een zoo welbesteed leven. COMMUNISTEN NEMEN STELLING. TEGEN SOCIALISME EN FASCISME. In Caecilia hielden de afd. Haarlem van de Internationale Roode Hulp en van de Commu nistische Partij Holland een vergadering waar als sprekers waren aangekondigd Mr. P. van 't Hoff—Stolk en de heer D. Wijnkoop, het Twee de Kamerlid. Beiden waren echter verhinderd en als eerste spreker kwam daarom de heer Bosma, secretaris van de I.R.H. aan het woord, die zeide dat de I.R.H. meer werk heeft dan vroeger doordat de terreur van rechts toe neemt. De arbeidersklasse heeft steun noodig tegen deze terreur, die in 1931 meer dan een mülioen slachtoffers eischte. Daartegenover staat het succes van de vrij lating van Dimitrof c.s., die nooit vrijgelaten zouden zijn, indien er zich geen massale we reldactie had gevormd. Het Rijksdagbrand proces noemde spr. een slag voor Hitier. (Applaus). Krachtige bevrijdingsacties moeten voor de gevangen Duitsche anti-fascisten worden ge voerd. Daarom zijn Thalmann-Torgler-comités gesticht, met de leuze: „Redt Thalmann". Spreker schetste daarop het revolutionaire leven van Thalmann en zeide dat ook te Haar lem een dergelijk comité gesticht moet worden, wat ook is geschied. Men zegt dat in Duitschland de werkloos heid is afgenomen, doch volgens den heer Bosma is dat o.a. te wijten aan het feit dat velen zich niet aan de stempellokalen durven te melden en anderen zich niet in de bedrijven wagen. Dezen en de slachtoffers in de concen tratiekampen moeten door de bijeengebrachte geiden worden gesteund. „Fascisme hoeft niet te komen als de arbei ders maar over de juiste strijdorganisaties be schikken om de kracht van het fascisme te breken", aldus spreker. Doch dan moeten de verkeerde voorstellingen van de sociaal demo craten worden rechtgezet, zeide de heer Bos ma, daar zij niet het juiste begrip hebben van het fascisme. Dat bleek in Oostenrijk toen men meende dat het fascisme alleen van de zijde van Hitier dreigde. De houding van de soc. democratische leiders werd scherp ge laakt: zij hebben te lang gewacht zich te weer te stellen en de arbeiders ontmoedigd. De soc. democratie in Oostenrijk heeft gefaald. De soc.-democraten hebben een fonds ge sticht voor de Oostenrijksche slachtoffers. Spreker vreesde dat de gelden even slecht be steed zullen worden als die van het Mateotti- fonds, dat voor den strijd tegen het fascisme en communisme vooral wordt besteed. Daarom moeten de communisten zelf steun verleenen. Ook in Holland schrijdt de fascistische ter reur verder: verbod van zalen, uniformverbod, beperking van de drukpersvrijheid, enz. enz. Er zijn zooveel vervolgingen dat de advocaten van de I.R.H. niet meer alles kunnen behan delen. Ook het Haarlemsche geval waarbij een arbeider die op de Botermarkt het colportage- verbod overtrad, waarvan een meineed-proces het gevolg is, noemde spr. een voorbeeld van wassend fascisme. Fascisme komt niet alleen van de zijde van Mussert, maar van de geheele kapitalistische klasse. Colijn zal het fascisme niet stuiten, doch hij zal het tegendeel berei ken. De strijd moet dus tegen de regeering- Colijn gaan. De steunuitkeeringen worden ge snoeid, maar volgens spr. zal er wél geld ge noeg zijn als het erom gaat de arbeiders om te koopen. De achterstallige millioenen-belas- tinggelden bewijzen dat er nog geld is. De tweede spreker, de heer Steenbrugge, zeide dat zoowel de kapitalistische als de ar beidersklasse een uitweg zoeken uit de crisis. Ook deze spreker critiseerde de sociaal-de mocratie, die zich naar het kapitalisme richt en het steunt. Duitschland heeft dit bewe zen: de soc.-democraten in Duitschland héb ben zich niet onmiddellijk tegen Hitier ge kant. Ook de regeering-Daladier die op het Fransche proletariaat liet schieten, had den steun van de sociaal-democraten. Volgens dezen spreker had ook Dr. Colijn de soc.-dean, aan zijn zijde, daar de soc.-dem voor zijn wetsontwerpen stemden. De soc.-dem. verdeelen de arbeidersklasse, omdat zij hetzen tegen de communisten. Ook dat komt de bezittende klasse ten goede. De S.DA..P. steunt de N.S.B. Dit bewijzen de vragen van Albarda en Duys over de re- geerir.gsgestes tegen de N.S.B. Alleen de communisten stellen zich op het Marxistische standpunt. De communisten hebben den strijd in Weenen georganiseerd, niet de socialisten. De communisten voelen zich verwant met de arbeidersklasse over de geheele wereld. De socialisten doen dit niet en beschouwen het proletariaat in elk land afzonderlijk. Ook deze spreker veroordeelde de maatre gelen van onze regeering. Nu wil men de vrije meeningsuiting voor de communisten in de Tweede Kamer besnoeien door het reglement van orde te wijzigen. De spreker behandelde de houding van de Sovjet Unie bij het Rijksdagproces en de aanbieding van het staatsburgerschap aan Dimitrof c.s. die alleen op de Sovjet Unie konden rekenen. (Applaus). Dimitrof is een voorvechter van het com munisme en- is een held. die kort in de pu blieke belangstelling heeft gestaan, betoogde de heer Steenbrugge. Paul Loebe, de vroegere leider der Duitsche soc.-democraten die uit het concentratiekamo is ontslagen, omdat hij met de Hitier-politiek instemde, werd daarentegen door den spreker in scher pe bewoordingen aangevallen. Daarmede wilde hij het essentieele verschil tusschen commu nisme en socialisme aanduiden. De 40-urlge arbeidsweek kwam ter sprake, ook het plan-De Man. Beide keurde spreker af, omdat beide het kapitalisme steunen. Een motie werd aangenomen o.a. ter vrij lating en ter intrekking van de rechtsvervol ging van de 'beide Haarlemmers die worden vervolgd wegens overtreding van het colpor- tageverbod en wegens meineed. Overigens werd dit onderwerp, dat als eerste onderwerp van den avond was aangekondigd, niet ver der besproken De nieuwe Scl-SoonHeidsrëép d|bbelm^h (Adv. Ingez. MedJ VOGELEXCURSIE NED. NATUURH. VEREENIGING Zondagmorgen hield de afd. Haarlem van de N. N V. een excursie onder leiding van de heeren P. Cornet en L. van 't Sant. De op komst was zeer groot en de animo van de vo gels om te zingen dienovereenkomstig. Men trad reeds dadelijk in het volle vogelleven: een vink was tegen een ruit van het verver- schingshuis gevlogen en zoo beduusd, dat hij in de hand genomen kon worden en verge leken met een keep, die dood gevonden werd. Beide vogelsoorten waren in herfst en win ter zeer talrijk, aangelokt door den overvloe- digen beukennootjesvoorraad. Gedurende de wandeling werden een twintigtal vogelsoorten waargenomen en van ieder vogelgeluid dooi de leiders medegedeeld, van welken vogel het afkomstig was Van de roofvogels werden buizerd en sperwer gezien. De meeste belang stelling trok echter de ransuil, die gezeten in een groote donkere spar de menschelijke geluiden langs zich heen liet glijden en niet over wegvliegen dacht. Ook op de minder algemeene groote boomen die een lust voor het oog zijn, werd de aan dacht gevestigd De gemeente Heemstede, die door het doen ophangen van nestkastjes den vogelstand heeft vermeerderd en door het oordeelkundig doen rooien van de minder fraaie boomen de schoonheid der andere meer heeft doen uit komen was vertegenwoordigd door Dr. Droog, wethouder, die de excursionisten namens de Plantsoencommissie tenslotte een verver- sching aanbood. NED. BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN De 16e algemeene jaarvergadering van bo- vengenoemden bond wordt Zondag 25 Maart te Delft gehouden. Onder de voorstellen van het Bondsbestuur komt o.a. voor een voorstel om de technische en medische commissie te splitsen in twee afdeelingen, A en B genaamd, De Haarlemsche Reddingsbrigade stelt voor de behandeling van bovengenoemd voor stel aan te houden, totdat overleg is ge pleegd tusschen het Bondsbestuur en de Technische commissie. Het komt de H. R. B. niet wenschelijk voor een zoo ingrijpend voor stel in behandeling te nemen, zonder eerst de geheele T. C., hetzij in vergadering of wel per referendum, daarin te hebben gekend. Ook komt in behandeling de benoeming van Dr. P. H. van Roojen, te Zaandam, tot Lid van den Raad van Bijstand en den heer J. Hasselmeyer, Hoofdinstructeur der Bloe- mendaalsche brigade, tot lid der T. C. KINDERVOEDING. De vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare afdeelingen: Zoetestraat 11S3 porties, Overtonstraat 1107 porties, Byzantiumstraat 760 porties. Bovendien werden dagelijks aan de scholen voor buitengewoon L. O. 95 porties verstrekt. VOETBAL KENNEMER TEGEN EEN HAARLEMSCH ELFTAL. Al. Zaterdag, des middags half vier, zal op het Stormvogelsterrein te IJmuiden een voetbalwedstrijd worden gespeeld tusschen een Kennemer en een Haarlemsch elftal, met de bedoeling het vertegenwoordigend Haar lemsch elftal samen te stellen, dat deel zal nemen aan het tournooi, dat ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan der bonden wordt georganiseerd tusschen de steden-elftallen van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Haarlem. Het Kennemer elftal bestaat uit: Doel: C. Druyven (Kinheim.) Achter: K. Haak (Stormvogels) en A. van der Griendt (V. S. V.) Midden: P. J. Fijen (Stormvogels), D. de Koning (V. S. V.) en W. van der Velde (Stormvogels) Vóór: K. van der Steen (Stormvogels), G van der Lugt (V. S. V.) U. de WÖlff (V S. V.) S. Sterk (V. S. V.) en K. Ellen (Kinheim). Het Haarlemsch elftal is als volgt samen gesteld: Doel: A. van der Togt (H. F. C.) Achter: G- Krom (R. C. H.), J. Huijs- mans (Haarlem). Midden: R. Jongeneel (H. F. C.), R. Kammeijer (Haarlem) en A, Vreeken (Haar lem). Vóór: W. Iseger (Haarlem), Ch. de Bock (Bloemendaal), G. J. Koper (H. F. C.), J. L. Perukel (E. D. O.) en J. Paape (R. C. H.) Reserves zijn: N. de Waard, (Stormvogels) J. Voogd (Haarlem), J. Stals (Kinheim), P. Jongeneel (H. F. C.), W. Groeneveld (Kin heim), H. de la Mar (Haarlem), H. Ketting (Stormvogels) en J. Kammeijer (Bloemen daal). SCHORSING VAN VIJF JAAR. De strafcommissie van den K.N.V.B. heeft den doelverdediger van A. D. O., Quax, die op 14 Januari j.l. in den te Zaandam gespeelden voetbalwedstrijd Z. F. C.—A. D. O. zooals men weet een speler der tegen partij opzettelijk getrapt heeft, voor dit feit gestraft met een schorsing van vijf jaar. HAARLEM'S DAGBLAD—V.V, VRIENDEN KRING (4—3). Zondagmorgen ontving de sportvereeni- ging Haarlem's Dagblad op haar terrein aan den Middenleg de V. V. Vriendenkring, De leiding berustte bij den heer B. de Bruin. De thuisclub begon met tien spelers, omdat de keeper niet verschenen was. Toch mocht het den middenvoor der Groentjes gelukken de leiding te nemen (10). Spoedig maakte V. V. V. gelijk. Wederom gelukte het den middenvoor van de thuisclub na een heftig duel, de leiding te riemen (21)wat ook nu weer beantwoord werd met een doelpunt van de bezoekers. Inmiddels was er een elfde speler versche nen, die de taak van keeper op zich nam. Voor de rust werd er nog eenmaal door de Groen tjes gescoord. (32). Na de rust een gelijk opgaand spel. Aan beide kanten werden opgelegde kansen niet benut. De rechtsbinnen der Groentjes maakte er na een goed opgezetten aanval 42 van. Daarna wist Vriendenkring nog eenmaal met een goed schot te scoren (43). Met dezen stand kwam het einde. KRACHTSPORT NIEUW WERELDRECORD. Uit Cairo: 5 Maart (V.D.): De Egyptische athleet Arafa verbeterde het wereldrecord twee-armig drukken met een ge wicht van 108.5 K.G. Het record stond tot nu toe op naam van den Duitscher Istmayr met een gewicht van 108 K.G. WIELRIJDER ROND DEN AFSLUITDIJK AMSTERDAM, 5 Maart (V.D.) De renner Gansert, lid van de wielrijdersvereeniging „Germaan", te Amsterdam, heeft het plan opgevat om een record te vestigen rond den Afsluitdijk. De bedceling is, een kleine 400 K.M. te rij den van Amsterdam door Noord-Holland via den Afsluitdijk naar Friesland en langs de gewone rijkswegen weer naar het punt van uitgang terug. De N. W. U. heeft er haar goedkeuring aan gehecht en zal dus den te maken tijd als re cord erkennen. Als uur van vertrek is bepaald Zondagochtend 11 Maart, 4 uur, aan de over zijde van het IJ te Amsterdam. Bij eenigszins- behoorlijk weer en goede wegen denkt Gan sert 14 a 15 uur noodig te hebben. Tv/ee volg auto's maken den rit mee. DE WIELERBAAN BIJ HALFWEG. Met de werkzaamheden voor den aanleg van een wielerbaan langs de Marialaan te Zwanenburg nabij Halfweg alhier, werd zoo veel spoed getracht, dat de baan reeds zoo goed als gereed is en op Maandag 2 April a.s. in gebruik zal kunnen worden genomen. Niet alleen op dien dag zal er een wielerwedstrijd worden georganiseerd, maar ook spoedig daarna op een of meer Zondagen in de maand April en op 2en Pinksterdag HENGELEN VISCHCOLLEGE A. V. C. Bovengenoemd college A. V. C. hield zijn half j aarlij kschen kas wedstrijd op witvisch te Aalsmeer. De wedstrijd had een goed verloop; de vangst was zeer goed. De prijzen werden als volgt behaald: lste prijs, J. Junge met den grootsten visch, 2de prijs: P. van Woerkom, met de meeste visch en tevens „held van den dag"; 3e prijs: P. v. d. Smissen en tevens het zilveren visch- je; 4de prijs P. Piers; 5de prijs H. v. d. Smis sen. 6de prijs: C. A. Larsson; 7de prijs: K. Provoost met het kistje sigaren, 8ste prijs B. Kooijmans. LAWNTENNIS. OPEN WEDSTRIJDEN KREL.AGEHUIS. Van 20 tot 25 Maart worden voor de eerste maal open tenniswedstrijden georganiseerd op de overdekte tennisbanen ir>. het Krelage- huis alhier. Het tournament zal gesplitst worden in een - en een B-tournooi. In elke afdeeling wor den de vijf nummers gespeeld. Inschrijvingen sluiten op 17 Maart a.s. bij den wedstrijdleider, den heer F. M. Kramer, Koninginneweg 46, Haarlem, waar nadere bijzonderheden, ook telefonisch, verkregen kunnen worden. De wedstrijdcommissie bestaat uit de hee ren De Crauw, Wetselaar en van de Klas horst; bondsgedelegeerde is de heer Tijsse- ling. ROEIEN EEN NIEUW NUMMER OP „HOLLANDIA". Tegemoetkomend aan een uit roeierskrin gen tot uiting gekomen wensch, heeft het bestuur van de zeil- en roei vereeniging ,Hol- lanciiia" besloten in het programma der In Jurui as. te houden roeiwedstrijden een num. mer „lichte skiff" in te lasschen, in over eenstemming met het nummer „lichte vier", en dat reeds voldoende deelneming vindt,, zoodat het zijn plaats wel zal behouden. Naar alle verwachting zal het nieuwe num mer lichte skiff eveneens zich in ruime be langstelling gaan verheugen. De inschrijving in dit nummer zal slechts open zijn voor jundorskiffeurs, dus zoowel der klasse A als der klasje B die het gewicht van 70 KG. niet overschrijden. GYMNASTIEK WED STRIJDEN VAN O.S.S. TE ZANDVOORT. Zondag werden in „Monopole" te Zand- voort nationale gymnastiekwedstrijden ge houden ter gelegenheid van het 30-jarig be staan van O.S.S. De deelneming aan deze wedstrijden, die toch al niet groot was, werd nog geringer door niet opkomen van verschillende ploe gen. Deelgenomen werd door de vereenigin- gen Spartacus en D.O.S. uit Amsterdam, S.S.S. uit Den Haag, Kralingen uit Rotterdam, Bato uit Haarlem en O.S.S. uit Zandvoort. De Kennemervereenigingen Bato en vooral O.S.S. hebben zich te midden van de bekende vereenigingen uit groote steden bijzonder we ten te onderscheiden, resp. onder leiding van de heeren C. Th. Smal en H. B. Dreijer. 's Morgens werd een vierkamp verwerkt, bestaande uit een vrije oefening, paardspron- gen en oefeningen aan brug en voor dames ringen en voor heeren rek. O.S.S. wist zich in den dames-vierkamp nummer 1 te plaatsen, en wel met groote meerderheid, gevolg vooral van het hooge punten-aantal voor paardspringen. De Zand- voorter club kreeg 191.75 p., tegen D.O.S. n 117.75 p. en D.O.S. I 169.25 p. Bij de heeren behaalde S.S.S.die o.a. uit kwam met den bekenden F. Wedel, de over winning, evenwel met geringen voorsprong op Bato (180.25 p. tegen 177 p.), dat zelfs vóór wist te blijven op D.O.S. (159.5 p.) In de ochtend-uren werden O.S.S. en zijn leider gecomplimenteerd door den voorzitter van het K.N.G.V., dr. J. H. O. Reijs. 's Middags vond de vereenigingswedstrijd met zelfgekozen vrije oefeningen plaats. En kele ploegen verspeelden hier haar kansen door een te korten duur van het uitgevoerde nummer. Bij de dames werd D.O.S. met een prach tige rhythmische serie no. 1 (98 p.). Met slechts 1 punt minder behaalde ook Kralin gen een eersten prijs, en met andere ploe gen een tweeden en een derden. Bato ver wierf een tweeden prijs met 85 p. De heeren van Bato konden 't niet tot een onderscheiding brengen. Spartacus kwam aan den top op den voet gevolgd door Kra- lingen (resp. 103 en 102 p.) De eere-wedstrljd (voor ploegen, die 's mid dags een len of 2en prijs behaalden) vond 's avonds plaats. Bij de dames kwam D.O.S. weer op de eerste plaats; Bato werd no. 2. Voor de heeren werd de volgorde: 1 Kralin gen, 2 Spartacus. De avond was verder gewijd aan een bal en aan cabaretnummers. De wedstrijden trokken veel belangstelling. UITVOERING VAN CONCORDIA. Onder buitengewone belangstelling (hon derden personen moesten zelf geweigerd: worden) gaf de G. en S. V. Concordia Zater dagavond onder leiding van de heeren J. M. Berre'voets en A. Roosloot een uitvoering in de Gemeentelijke Concertzaal. Zelden hebben wij een uitvoering bijge woond, die in haar deelen zóó ongelijk van waarde was in de techniek en in haar orga nisatie. Het lijdt geen twijfel: als geheel ble ken de demonstraties verre van verwerpe lijk (daarvoor waren de goed en meer dan goede momenten te talrijk), maar nog steeds dient vastgesteld, dat Haarlem vooralsnog gespeend blijft van het bezit van een „groote stads"-vereeniging. En gelet op enkele ver richtingen van Zaterdagavond zijn wij van een zoodanig bezit verder dan ooit. Deze meening blijft gehandhaafd, ook wan neer aangenomen moet worden, dat de hee ren beter kunnen, dan zij toonden. Hier treffen wij het teere punt: de heeren-afdee- ling! De oefeningen aan het Hercules-koord verraadden haar zwakte nog niet, maar de onmiddellijk daarop volgende lenigheids oefeningen bleken in afwerking reeds belang rijk minder in beteekenis te zijn, gevolg o.a. van het niet juist gelegde verband van de oefeningen met de begeleidende muziek. Om bij de heeren te blijven: hun brug- turnen viel al niet te loven, maar het twerk aan rek ging alle perken te buiten. Zelden of nooit hebben wij op een uitvoering een der gelijke mislukking gezien. De leider liet springtafel voor heeren we gens het al te ver gevorderde uur vervallen. Inderdaad duurden de demonstraties veel te lang, vooral wegens te groote uitgebreidheid van vele nummers. Buiten de heerennummers stond o.i. slechts één enkel nummer beneden 't gewenschte peil, en wel de door adspiranten uitgevoerde halter-oefeningen, die op zichzelf reeds te zwaar bleken, maar waarvan de afwerking bovendien geschaad werd door het te snelle tempo. Muzikale begeleiding ontbrak bij dit num mer, en dit verwonderde ons, gelet op de uit stekende muzikale behandeling van de Con- cordia-uitvoeringen uit den laatsten tijd. Deze verzorging, zoo uiterst belangrijk en toch in Kennemerland zoo dikwijls verwaar loosd, stond overigens ook dezen keer op zeer hoog peil. Een groot aantal nummers heeft daardoor in beteekenis sterk gewonnen. Zoo b.v. het kleuternummer, dat een klasse op zichzelf vormde, en waarvan wij kunnen ver klaren, nooit een dergelijk hoogstaand num mer op dat gebied te hebben gezien. De uitvoering als geheel had de verdienste, de turnerij in al haar geleidingen te belich ten. Een ruime plaats was daarbij gewijd aan nieulwe ensceneeringen, zooals de oefeningen aan het Hercules-koord, het evenwichtsnum- mer (waarbij de zuivere evenwichtsoefenin gen veel langzamer dienen te worden uitge voerd), en de dansjes van de meisjes. In dier voege had het langreknümmer van de jongens ook geregeld kunnen worden door gebruik van één, b.v. vijfvoudig, toestel. Vlagzwaaien en een spreekkoor (samenge steld door den heer J. J. P. Hut) luisterden het programma op. Dit propagandistisch spreekkoor hield o.a. in een verwijt, dat „vele vroede vaderen met de gymnastiek op school aardig op 't verkeerde pad zijn". Nochtans kon de heer F G. J. van den Berg voorzitter van Concordia, in zijn openings woord er zijn vreugde over uitspreken, dat in Haarlem het vak-onderwijs in de gymnas tiek althans voor de hoogere klassen behou den blijft. Toestelturnen voor de meisjes en dames van Concordia, dat is een glorie! Welk een prachtstel meisjes aan de ringen (al werd: ook aan de andere toestellen puik gewerkt), en hoe verzorgd was het toestelturnen van de dames. Die afdeelingen steunen niet op enkelen, neen, in algemeenen zin mochten die nummers gezien worden. De vrije oefeningen van de meisjes mogen als schouwspel voldaan hebben, technisch vormden zij een allegaartje van velerlei stij len. Veel hooger stond de oefenstof voor het knotzwaaien van de d^mes, en de uitvoering daarvan was naar evenredigheid. Een voor treffelijk slotnummer! In de pauze werden vlaggetjes verkocht ten bate van de uitzending van een Neder- landsche heerenploeg naar de a.s. wereld kampioenschappen in Boedapest. DAMMEN. SIMULTAANSEANCE J. W. VAN DARTELEN TE AMERSFOORT. De heer J. W. van Dartelen gaf een simul taanseance in het Rijksopvoedingsgesticht te Amersfoort voor de damclub „De Rand- schijf", samengesteld uit jongens, die in deze inrichting vertoeven. Alle damborden en schijven, alsmede de demonstratie borden en materiaalkast waren door de jongens zelf vervaardigd. Er werd gespeeld aan 25 borden. Na 2 1/2 uur was de séance afgeloopen. Van Dartelen had 21 partijen gewonnen, slechts één partij verloren en drie partijen remise gespeeld. Hij behaalde dus 90 pet. en speelde met een gemiddelden tijdsduur van 6 minu ten per partij. De winnaar en remise-spelers ontvingen van den simultaanspeler een damwerkje. On middellijk hierna ruimden de jongens'de bor den en schijven weg en v^rd de zaal in ge reedheid gebracht voor den cursus, dien van Dartelen nog zou geven. Onder groote aandacht volgde het jeugdige auditorium de vele eindspelleties. Te 6.45 was de cursus geëindigd. De directeur van het R. O G. dankte na afloop den simultaanspeler voor zijn leerzame seance en cursus.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10