ZWITSERLAND EN OOSTENRIJK Als jong meisje reeds charmant! PALMOLIVE ...de zeep der jeugd DE BILT WOENSDAG 7 MAART 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Doortocht van Fransche troepen door Zwitserland naar Oostenrijk Het fantastische nood-denk beeld van een politieke en economische unie tusschen Zwitserland en Oostenrijk. "(Van onzen correspondent te Genève). kwestie van een eventueelen doortocht van Met nog grootere spanning en bezorgdheid dan het Nederlandsche volk voor deze inter nationale kwestie gevoelt, volgt men in Zwit serland den loop der gebeurtenissen in Oos tenrijk. Want terwijl het Nederlandsche zoo wel als het Zwitsersche volk uit dezelfde zui ver menschelijke overwegingen met afschuw vervuld was bij de berichten over het bloed vergieten in den Oostenrijkschen burgeroorlog en terwijl beide vredelievende volkeren met huivering aan de donkere wolken denken, die de Oostenrijksche crisis aan den internatio nalen hemel doet verrijzen, zoo hebben de Zwitsers als onmiddellijke naburen van Oos tenrijk toch nog eenige zorgen, waarvoor het verder-af gelegen Nederlandsche volk althans bespaard blijft. Een van de gevaren, waarop in de laatste weken herhaaldelijk de Zwitsersche pers ge wezen heeft, was, dat de Fransche regeering het besluit zou nemen aan de regeering- Dollfuss met Fransche troepen hulp te ver- leenen. indien Duitschland met geweld zou trachten ook in Oostenrijk een nazi-bewind te scheppen en de aansluiting van Oostenrijk bij Duitschland door te zetten. Het spreekt van zelf, dat de Zwitsersche regeering over eenkomstig haar onwankelbare onzijdigheids- politiek den Franschen terstond een weigerend antwoord zou geven, indien de Fransche re geering op eigen verzoek of ook op verzoek van de Oostenrijksche regeering een dergelijk verzoek tot de Zwitsersche zou richten. De vraag was echter, wat zou Zwitserland doen. indien de Oostenrijksche regeering inderdaad aan haar voornemen, om de bedreigingen uit Duitschland voor den Volkenbond te brengen, gevolg zou geven en indien de Volkenbonds raad dan zou besluiten tot een internationale troepenzending naar Oostenrijk ter bescher ming van dezen Volkenbondsstaat tegen drei gende aanvallen van buiten. Het Volkenbonds verdrag legt immers den Volkenbondsstaten de verplichting op de noodige medewerking tot een door den Volkenbondsraad besloten ge meenschappelijke actie te verleenen, o.a. cok door het toestaan van den doortocht der troepen. Zou de Zwitsersche regeering zich in dit geval verplicht achten aan Fransche troe pen den doortocht door Zwitserland toe te staan? De Zwitsersche regeering liet eerst alle be schouwingen in de pers over dit onderwerp onbeantwoord. Doch toen hierdoor de onge rustheid toenam, dat de regeering wellicht een „ja" zou kunnen ten antwoord geven, volgde eindelijk een officieel regeeringscom- muniqué, dat het volk geruststelde- De regee ring verklaarde daarin, dat zij niet de ge ringste aanwijzing had, dat een dergelijk ver zoek, onder welken vorm ook, tot Zwitserland gericht zou worden, en dat zij ook daarom het overbodig achtte het onderwerp tot een uit drukkelijk punt van bespreking in den mi nisterraad te maken, omdat, indien een der gelijk verzoek tot Zwitserland gericht zou worden, het ongetwijfeld eenstemmig door de regeering zou worden van de hand gewezen! De Zwitsersche regeering had in 1919 bij de toetreding tot den Volkenbond uitdrukkelijk daaraan de voorwaarde verbonden, dat het lidmaatschap van den Volkenbond niets van het land zou vergen, dat met de eeuwenoude neutraliteitspolitiek in strijd zou zijn. De Voi- ker.bondsraad had in een te Londen gehouden zitting deze voorwaarde van het land, dat de zetel van den Volkenbond worden zou, aan vaard. De Zwitsersche regeering acht zich dus niet door de doortocht-bepalingen van art. 16 van het Volkenbondsverdrag gebonden er zal den doortocht aan Fransche troepen wei geren. ook indien deze met instemming van den Volkenbondsraad verzocht zou worden. Het Zwitsersche volk heeft met een gevoel van opluchting vernomen, dat zijn gebied on der geen omstandigheden doonnarschgebied voor buitenlandsche troepen worden zal. Zelfs indien de geheele bevolking sympathie zou hebben voor het Fransche streven, om Oos tenrijk tegen nazi-bedreigingen te bescher men. zou het verleenen van den doortocht aan Fransche troepen naar Oostenrijk een ge vaarlijk precedent voor de toekomst geweest zijn. Het is echter verre ervan, dat alle Zwit sers een eventueele internationale actie on der Frankrijk's leiding ter „bescherming" van de Oostenrijksche onafhankelijkheid welwil lend beoordeelen zouden. Reeds uit overwe gingen van binnenlandsche politiek was het dus noodig, dat de Zwitsersche regeering reeds bij voorbaat aan de wereld duidelijk maakte, dat op haar medewerking in dezen niet te rekenen zou zijn. Nauwelijks had de Zwitsersche regeering door haar ondubbelzinnig communiqué over de redenen, waarom zij geweigerd had de Fransche troepen naar Oostenrijk ook zelfs maar tot onderwerp van bespreking in den ministerraad te maken, de hieromtrent in breede kringen van het volk bestaande onge rustheid uit den weg geruimd, of een andere oorzaak van zorg met betrekking tot de Oos tenrijksche crisis werd geboren. Gisteren be reikte ons namelijk een telegram uit Weenen, dat men daar zoo met de handen in het haar zit over de oplossing der tegenwoordige moei lijkheden. dat in Oostenrijksche en ook in ternationale kringen de gedachte naar voren is gekomen, om een politieke en économische aaneensluiting tusschen Oostenrijk en Zwit serland tot stanct te brengen! Oostenrijk kan zich geheel op zich zelf bezwaarlijk staande houden. Een aansluiting bij Duitschland zou den Frankrijk, Italië en de Kleine Entente niet toestaan. Een aansluiting bij Hongarije en Italië zou bij de Kleine Entente en Frank rijk op tegenstand stuiten. Zoo kwam de ge dachte aan een aansluiting bij dien anderen nabuur van Oostenrijk, het onzijdige en naar de tegenwoordige tijdsomstandigheden steeds nog welvarende Zwitserland! Het plan van een unie tusschen Zwitserland en Oostenrijk was zoo origineel en fantastisch, dat men eerst slechts erover lachen kon. Doch weldra begreep men in Zwitserland toch, dat in dezen tijd ook de gekste dingen denkbaar zouden kunnen worden, en dat het daarom verstandig zou zijn. dat van Zwitsersche zijde dit plan onmiddellijk, voordat het wellicht nog meer aanhangers in Weenen, Parijs of Rome zou winnen, volstrekt onaannemelijk zou worden verklaard. Vanavond bracht het Zwitsersche telegramagentschap dan ook een verklaring in dezen zin, terwijl ook de groote dagbladen zoowel van Duitsch- als Fransch- Zwitserland eendrachtig het plan van de hand wijzen. Hoe sympathiek den Zwitsers ook het streven is, om Oostenrijk buiten den machtsgreep van de een of andere groote mogendheid te houden, het plan eener Zwit- sersch-Oostenrijksche unie zou waarlijk al te veel offers van Zwitserland verlangen, om zelfs maar onderwerp van bespreking te kun nen uitmaken! Zoowel de economische en fi- nancieele lasten, die een nauwere aaneenslui ting van Oostenrijk bij Zwitserland voor dit laatste land zou medebrengen, als het gevaar, om in binnen- en buitenlandsche politieke verwikkelingen te worden medegesleurd, no pen Zwitserland terstond een ..onaannemelijk" te laten hooren opdat bij de besprekingen over een oplossing van het Oostenrijksche vraag stuk niet onnoodig tijd met de bestudeering van een denkbeeld, dat in geen geval verwe zenlijkt zal kunnen worden, verloren ga! Men hoopt hier dat de uitvinders van het denkbeeld eener Zwitsersch-Ocstenrijksche Unie aan het uit „bevoegde kringen" aan het telegramagentschap gegeven antwoord en de eenstemmige eensluidende beschouwing der gansche Zwitsersche pers genoeg zullen heb ben en bij het zoeken naar een oplossing voor de door de onderlinge afgunst der groote mo gendheden verwekte moeilijkheden het Zwit sersche volk, dat van alle intrigeer niets we ten wil en slechts wenscht door de groote heeren met rust te worden gelaten, voortaan buiten spel zullen laten. B. DE JONG VAN BEEK EN DONK VOORBEURS TE AMSTERDAM. AGENDA WOENSDAG 7 MAART Gem. Concertzaal: De Stem des Volks, H. O. V. en solisten: Befreiung van Robert Kahn en 9e Symphonie van L. v. Beethoven. 8 uur Stadsschouwburg: Mij. tot bevordering der toonkunst. Ruth Posselt (viool) en Theo v. d. Pas (piano). 8 uur. Hersteld Apost. Zending-gemeente, Wilhel- minastraat 21. De heer J. van Bemmel over: „De wederkomst des Heeren". 8 uur. Luxor Sound Theater: „De onzichtbare man". 2.30 en 8.15 uur. Cinema Palace: „Victor und Victoria". Op het tooneel: The Overburry's, Musical Truck Dancers. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: ,De Jantjes" (gepro longeerd) Op het tooneel: Damhofer „Weisse RössL\ Truppe Tiroler-ensemble. 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van li3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. DONDERDAG 8 MAART N.V. Maatschappij „De Toekomst". Jaar- lijksche algemeene vergadering voor Aan deelhouders. Hotel de Leeuwerik. Kruis straat 30. 8 uur. Kleine Houtweg 133: Jaarvergadering voor Kinderbewaarplaatsen en voor Onderwijs en Kinderverzorging te Haarlem. 4 uur. Bioscoopvoorstellingen. Bennebroek: Raadsvergadering. 8 u. Zandvoort: Raadsvergadering. 7.30 tu GEDRUKTE HANDEL De beursstemming was in de ochtenduren onregelmatig, doch een gedrukte tendenz had toch de overhand onder invloed van de koers daling in Wallstreet. De radiorede van Roose velt heeft een minder prettigen indruk ge maakt en het gevaar geschapen voor een ver dere verhooging van de kostprijzen der Ame- rikaansche industrie. De handel was echter van beperkten omvang. Rubberaandeelen bleven goed gedisponeerd in verband met de verdere prijsstijging van het product. Ook de Philipsaandeelen werden hooger genoteerd, waarschijnlijk daar de ver- koopen voor Fransche rekening zijn geëin digd. Aku lagen gedrukt, evenals Redjang, welke 2 pCt. verloren. Ook Young noteerden lager, h.V.A. stelden zich een kleinigheid be neden de vorige koersen. MAKELAARS. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Haarlem en Omstreken is inge komen een verzoek van de Arrondissemen-ts Rechtbank te Haarlem om advies uit te brengen betreffende de beëediging van de navolgende personen als makelaar in de achter hun naam vermelde vakken: 1. E. Rostema, IJmuiden, Palmenstraat 9 als makelaar in scheepsbevrachtingen; 2. E. G. Wentink, Aerdenhout, Tramweg 1, als makelaar in onroerende goederen en hypotheken. 3 O. H. van Maanen, Haarlem, Raam- vest 5a, als makelaar in damesmodeartike- len, bont en pelterijen. 4. G. Ruijsenaars, Velsen, Wijkersbraat- weg 75, als makelaar in onroerende goede ren en assurantiën; 5. H. B. van der Hoeff, Driehuis, Hage- lingerweg 193 d, als makelaar in roerende en onroerende goederen, hypotheken en as surantiën; 6. R. L. Krabbendam, Hoofddorp, Markt plein 8. als makelaar in roerende en on roerende goederen; 7. H. W. Vrolijk, Haarlem, Heussensstraat 16, als makelaar in roerende goederen, hy potheken en assurantiën. HET BEKENDE SPEL Dinsdag heeft het Gerechtshof te Amster dam P. G. B. wegens het gelegenheid geven tot hazardspel veroordeeld tot twee maan den gevangenisstraf. Verd-, die zijn beroep pleegt te maken van hazardspel, had ditmaal te Zandvoort de treeplank van een auto tot speeltafel ingericht; de deelnemers konden hun inzet verdubbeld terugwinnen als ze kon den aanwijzen onder welke notedop van de drie, welke de ondernemer plaatste, zich het tevoren daaronder gelegde dubbeltje bevond. Dank zij B.'s vingervlugheid verdween de in zet bijna steeds in diens zakken. Ook de vori ge week heeft B. zich voor de rechtbank te zamen met anderen, te verantwoorden gehad voor een dergelijk feit En als zij verstandig is, zal zij diezelfde charme bezitten wanneer zij tot vrouw is opgegroeid. Het is slechts noodig, dat zij haar frissche, aantrekkelijke teint behoudt door regelmatige verzorging met een ver zachtende zeep. Hiervoor is Palmolive. de zeep der Jeugd, bij uitnemendheid geschikt. De groote hoe veelheden olijf- en palmoliën, die in elk stuk Palmolive verwerkt worden, zijn van on schatbare waarde als natuurlijke schoon heidsmiddelen. Masseer dus eiken dag, 's-morgens en 's-avonds, gelaat en hals twee minuten met het fluweelzachte, overvloedige schuim van onze zeep en warm water. Daarna af spoelen eerst met warm, dan met koud water. Deze eenvoudige methode houdt Uw teint jeugdig en frisch! cent> (Adv. Ingez. Med.) meldt: Hoogste barometerstand 761.3 m.M. te La Coruna en Toulouse. Laagste barometerstand 734-4 m.M. te Nordejan. en voorspelt: Zwakken tot matigen, later wellicht ver der toenemenden. Westelijken tot Zuid-Wes- telijken wind. Half tot zwaar bewolkt of be trokken. Aanvankelijk weinig of geen, later toenemende kans op regen. Aanvankelijk iets kouder, later iets zachter. Uit het Buitenland NOG MEER REGEN VERWACHT. De kern van de groote depressie, gisteren over de zee van Noorwegen gelegen, heeft zich Noord-Oostwaarts naar de Noorsche kust ver plaatst, daarbij in vrijwel geheel Scandinavië neerslag brengend. Een secundaire, welke gisterochtend over de Golf van Biscaye lag, heeft zich met groote snelheid via ons land naar Denemarken be wogen. Overal viel op-haar baan zware regen. Calais had 14, Brussel 12. Vüssingen 13, De Bilt 14, Hamburg 12 en Kopenhagen 7 m.M. Over IJsland, Groot-Brittannië, Ierland, ons land en Noord-Frankrijk is de barometer thans stijgende en de koude Noordelijke tot Noord-Westelijke of Westelijke winden brach ten hier overal afkoeling. Over de Britsche eilanden viel bij buiig weer nogal wat regen. In het Westen nadert op den Oceaan echter reeds weer een nieuwe diepe depressie, welke haar invloed wel weer spoedig verder Oost waarts uit zal strekken; waarbij de wind zal gaan krimpen. Voor hedennacht mag bij opklarende lucht een vrij lage temperatuur worden verwacht. Morgen doet zich bij aanvoer uit Zuid-West van warmere luchtmassa's wellicht een kleine temperatuurstijging voor, terwijl tegen den avond de lucht weer zal gaan betrekken met toenemende kans op regen. Barometer Vorige stand 755 m.M. Stand van heden 753 ml. Neiging: Vooruit. Opgegeven door de FA. FEDERMANN, Opticien. Groote Houtstraat 37. Tel. 11059. DE COLLECTE VOOR HET RECLAS- SEERINGSWERK. Het Co-mité van Uitvoering van de collecte ten bate van het Reclasseeringswerk van het Nederlandsch Genootschap tot Zedelijke Ver betering der Gevangenen verzoekt ons (men zie ook onder Ingezonden, red.) er de aan dacht op te vestigen, dat aangezien de col lecte gehouden wordt op Zaterdag 17 Maart a.s., er evenals het vorig jaar aan de Jood- sche ingezetenen de gelegenheid zal worden geboden hun bijdrage vóór den Zaterdag reeds beschikbaar te stellen. Deze aangele genheid wordt geregeld door mevr. Cohen- Polak en den heer A. de Vries, die speciaal voor dit doel in het Comité van Uitvoering hebben zitting genomen. Tevens wordt ons verzocht te berichten, dat het Comité van Uitvoering speciaal een beroep doet op de werkloozen, waaronder er wellicht velen zijn, die zich voor dit goede werk op Zaterdag 17 Maart a.s. verdienstelijk zullen willen maken. Aanmelding van collectanten kan geschie den bij den secretaris van het Comité van Uitvoering, den heer G. van Santé, Pijntoren- straat 9, Tel, 12959. BURCERLIJKE STAND Haarlem, 7 Maart. Bevallen: 2 Maart: E. BalkJansen, d., 3 Maart: A- Brakel—Groot, z., 5 Maart: P. HeijermanHartman, d., A. Valkenburgv. Beest, z., 6 Maart: H. J. H. SmithsKlaren- beek, d. Overleden: 3 Maart: N. H. v. Steenwijk, 82 j.. Gasthuisvest, 4 Maart: E- A. Bergman Vermeer, 67 j., Vergierdeweg, J. E. Bosch— Oudolf, 80 j., Gr. Houtstraat, 5 Maart: G- v. d. Haak, 75 j., Teslastraat, J„ 17 mnd., z. van B, Koedijker, Burgwal, A. E. M. Mulder, 67 jKrelagestraat, G. A. v. Vloten, 64 j. Kam perlaan, 6 Maart: E. v. d. Anker, 64 j. N. Raamstraat. INFORMATIEKOERSEN. (Medeegedeeld door de Rott. Bank Ver.) Londen 7,54—7.54 3/4. Berlijn 58,91—58.96. Parijs 9.77 3/4—9,78 1/4. Brussel 34,61—34.66. Zurich 48.0248,06. Rome 12,70—12,80. New-York 1,48 1/2—1.49. STAATSRAAD RAMBONNET 70 JAAR Donderdag a.s. zal staatsraad J. J. Ram- bonnet zijn zeventigsten verjaardag vieren. Het is de wensch van den jarige, dat deze dag zonder officieel huldebetoon voorbij zal gaan. Echter zal de heer Rambonnet Zaterdag a.s. in verband met dien feestdag, door de Ne derlandsche padvinders gehuldigd worden. Naar men weet is de heer Rambonnet hoofd verkenner der Nederlandsche padvinders en Zaterdag a.s. zullen groepen uit het geheele land naar Den Haag komen om den heer Rambonnet te huldigen. PR OP AG AND A - AVOND VAN DE NAT. CHR. GEHEEL ONTHOUDERSVER. Donderdag 8 Maart houdt de afdeeling Haarlem van de Nationale Christen Geheel- onthoudersvereeniging in het gebouw van het Blauwe Kruis een propaganda-avond, waar bij medewerking wordt verleend door het Christelijk gemengd koor „Haarlem", waar van directeur is de heer E. v. Soest. De zendeling Van Dijk uit Heemstede zal er spreken en Ds. W. H. H. Dijkman zal een slotwoord spreken. FOTOTENTOONSTELLINGVEREEN. „HAERLEM". Van Zaterdag 10 Maart tot en met Zater dag 17 Maart houdt de vereeniging „Haer- lem" een fototentoonstelling in het gebouw van de Hoofdwacht. De tentoonstelling omvat een aantal foto's uit de verzameling van de vereeniging en het gemeente-archief en geeft een indruk van de voornaamste veranderingen geduren de een reeks van jaren. FEESTAVOND VAN „DE VOORZORG". De woninghouwvereeniging „De Voorzorg" heeft op Donderdag 8 Maart een feestavond georganiseerd in het gebouw St. Bavo ter herdenking van het 15-jarig bestaan. Medewerking wordt verleend door de man- nenzangvereeniging „Johez", de reciteerclub ..De Dilettant" en de heeren J. van Tongeren (declamator). Hugo Pohl (le viool), S. de Neys (2e viool), Crever (cello) en J. J. Boom (piano). HISTORISCH GENOOTSCHAP. Tot lid van het Historisch Genootschap ge vestigd te Utrecht, is benoemd de heer J. C. Deering te Haarlem. HET WITTE KRUIS. Verschenen is het Jaarverslag over 1933 van de afdeeling Haarlem der Noord-Hollandsehe Vereeniging „Het Witte Kruis"'. Het ledental daalde van 3134 tot 3091, maar door toetre ding van nieuwe leden is het aantal toch vrij constant gebleven. Het aantal bezoeken van de drie wijkzusters bedroeg 18.888: dat is 3609 meer dan in 1932. Het aantal bezoeken van de drie zusters was gemiddeld 120, 119 en 125 per week. Uit de twee magazijnen werden 968 artike len geleend (vorig jaar 982). Het aantal bezoeken aan de badhuizen be droeg 150.722 (vorig jaar 163.815). Een ach teruitgang dus van niet minder dan 13.093. Weliswaar behoorde van de c.a. 6300 werk- loozen-baders (dat wil zeggen werkloozen en hun gezinsleden) verleden jaar nog een deel tot de gewone baders. Doc h op meer dan bijv. een rond 3300 (dat is dus ruim de helft) kan men dit deel ook al niet taxeeren, zoodat toch een daling van 9791 gewone baden imoet geconstateerd worden. De schoolbaden gingen weer vooruit en wel met 5905 tegen 4690 over 1932. Het tekort van de exploitatie der badhui zen bedroeg, niettegenstaande de bezuinigin gen, weer f 278.93 meer dan in 1932. De balans van de rekening der badhuizen per 31 December 1933 sluit met een eindcijfer van f 104,949.20. NATIONAAL-SOCIALISME VRIJZ.-DEMOCRATIE. OF MR. L. G. VAN DAM BEREID TOT EEN DEBATAVOND. De Nat.-Soc. Bew. heeft, zooals in dit blad vermeld werd, tegen a.s. Vrijdagavond een openbare vergadering belegd en medege deeld, dat. Ir. B. Wigersma daar vragen zal beantwoorden, die door Mr. L. G. van Dam zijn gesteld in zijn rede in de vergadering van den Vrijzinnig-Democratischen Bond van 1 Februari j.l. De N.S.B. heeft Mr. van Dam uitgenoodigd deze vergadering bij te wonen en hem 15 minuten spreektijd voor debat ge geven. Mr. Van Dam hee,ft daarop aan de kring leiding der N.S.B. geantwoord, dat hij Vrij dagavond verhinderd is en hij spreekt er zijn verwondering over uit, dat niet vooraf met hem over den datum overleg is gepleegd. Verder schrijft Mr. Van Dam o.m.: Voorts is mij uw uitnoodiging niet duidelijk In de vergadering van den Vrijzinnig-Demo cratischen Bond heb ik program en taktiek uwer partij besproken. Daarbij is, niet op ons verzoek, doch op verzoek van uwe partij aan een door uwe partij aangewezen debater gele genheid gegeven te debatteeren. De heer Van der Weide heeft daartoe 20 minuten spreek tijd gehad. Geen enkele mijner opmerkingen heeft hij kunnen weerleggen; hij heeft er ^lfs geen poging toe durven wagen. Gij wilt het nu eens met een anderen de bater probeeren. Welnu, ik ben bereid. Ik verklaar mij bereid nogmaals met een door u aan te wijzen debater te debatteeren. De vergadering kan dan het best op dezelfde wijze worden georganiseerd als het debat over het Radiovraagstuk. dat ik enkele jaren gele den alhier had met den secretaris van de V.A.R.A., den heer Zwertbroek. Gelijke spreektijd, neutrale leiding, toegangskaarten gelijk verdeeld tusschen de twee organisa ties." BEGRAFENIS VAN DEN HEER ANT. BOSSE. Op het kerkhof St. Barbara is hedenmor gen ter aarde besteld het stoffelijk over schot van den heer Ant. Bosse, die Zondag op bijna 77-jarigen leeftijd is overleden. Onder de aanwezigen waren o.a. wethouder W. J. B. van Liemt, de heer P. J. M. van Tete- ring, de heer F. H. Smit, voorzitter van de Middenstandscentrale voor Haarlem en om streken en alle leden der inkoopvereeniging Veneka. Talrijke bekenden van den overledene be geleidden hem naar zijn laatste rustplaats. SMEDESTRAAT WERKT ALS AUTOVAL. WAAROM HET VERKEER NIET IN DE ANDERE RICHTING GELEID? De Smedestraat werkt als een trechter, als een val. Vooral voor hen die den weg in Haar lem's nauwe binnenstad niet kennen en er argeloos inloopen, of beter in rijden, want het zijn juist de automobilisten die er het meest de dupe van worden dat de Smedestraat bere den mag worden in de richting van de Groote Markt naar de'Kruisstraat. Zijn zij er eenmaal aangeland, dan zijn ze reddeloos verloren, want de Kruisstraat brengt hen niet verder, de Barteljorisstraat leidt hen weer naar hun uitgangspuntde Groote Markt, maar wanneer zij het ongeluk hebben eenmaal de Krocht in gereden te zijn en niet de Nieuwe Groenmarkt nemen, dan is hun leed niet te overzien, want noch de Zoetestraat, noch de Lange Marga- rethastraat zal men toch verkeerswegen in den rechten zin des woords durven noemen! Reis wagens die vacantiegasten door onze stad lei den zijn in dit geval heelemaal in het ongeluk gestort, want keerendaar gelooft niemand aan. De bewoners van de Nassaustraat klagen over de toenemende drukte, en de oorzaak ligt alweer bij de Smedestraat, want zij die bekend zijn met de stratenkronkelingen kiezen veelal hun weg door de Lange Margarethastraat en de Nassaustraat naar het station en verder. Veel meer nuttige beteekenis dan parkeer plaats op een drukken avond heeft de Smede straat tegenwoordig dan ook niet. Hoe geheel ander zou het zijn, wanneer d\5 xijrichting anders was, wanneer het verkeer dat uit de Kruisstraat kwam behalve de Krocht en de Barteljorisstraat ook nog de Smedestraat ter beschikking had. Ten eerste zou daarmee bereikt worden dat al het ver keer dat in het Oosten van de stad moest zijn, van de Groote Markt verdween. De verkeers agent op den hoek BarteljorisstraatZijlstraat zou minder werk hebben, de stroom verkeer die over de Groote Markt langs de Groote Houtstraat zeult zou afnemen en het eenige wat men zou kunnen opmerken is dat het ver keer dat uit de Smedestraat op de Groote Markt zou komen, daar zou botsen op de stroom die om het middenplein cirkelt of naar de Kruisstraat gaat. Doch dat lijkt erger dan het is, want alles wat zich uit de Groote Hout straat in de richting van de Zijlstraat beweegt komt niet in de buurt van de Smedestraat. en zoo noodig zou een enkele vluchtheuvel reeds voldoende zijn om verkeersknoopen te voor komen. De commissaris van politie, de heer E. H. Tenckinck was eveneens van meening dat het geheele verkeer in de binnenstad ermee gebaat zou zijn als de Smedestraat in de tegenoverge stelde richting bereden mocht worden. HET CONFLICT IN HET MAAT- KLEEDINGBEDRIJF. BIJ ENKELE ZAKEN BEëINDIGD. Na eenige conferenties is het conflict beëin digd bij enkele maatzaken, n.l. de firma's Gadiel, Schulster en Löwi te Amsterdam. Tusschen de besturen der samenwerkende vakbonden en de betrokken firma's is overeen gekomen, dat de loonen en overige arbeids voorwaarden der C. A. O., die 15 Februari j.l. eindigden, zullen gelden tot het tijdstip, waar op eventueel een nieuwe overeenkomst tot stand komt. Door de kleermakers, 50 in getal, is het werk reeds hervat. HOOGER BEROEP IN DE ZAAK VAN DE RASPOETIN-FILM. LONDEN, 7 Maart (V. D.). De advocaten van de Metro Goldwyn Mayer hebben besloten hooger beroep aan te teeke nen tegen het vonnis, waarbij de filmonder- ncming wordt veroordeeld een schadevergoe- diii§ te betalen aan prinses Yoessoepof wegens de voorstelling, die van haar gegeven wordt in de Metro Goldwyn-fllm Raspoetin.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 2