Begrooting van het Zuiderzeefonds aangenomen. Hef 60 millioen-plan KEESCHE KEEL DONDERDAG 8 MAART 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 9 STA TEN-GENERAAL TWEEDE KAMER De centrale boekhouding bij de Schatkist. blaast wat uit. De Kamer 7 Maart. De Tweede Kamer is voor de variatie eens tot Dinsdag 20 Maart naar huis gegaan. Ze komt dan één week voor de Paaschvacantie bijeen, om nog verschillende ontwerpen af te doen. De meeste daarvan zijn van Minister Verschuur, die thans licht ongesteld is. I-Iet zijn verschillende contigenteeringen en de tijdelijke afwijkingen van de Winkelsluitings wet. Thans werd rustig de behandeling der Be grooting van het Zuiderzeefonds voortgezet. Alsof er nog geen zestien sprekers het woord gevoerd hadden, kwamen er nu nog zes bij Het waren zoowel voor- als tegenstanders der verdere inpoldering in deze omstandig heden. Had de heer Lovink (c.-h.) zich doen kennen als een tegenstander om nu met de inpoldering voort te gaan zijn partijgenoot Bakker bleek het daarmede niet eens. Ook de heer Böngaerts (r.-k leverde een warm pleidooi om de inpoldering van den N.O.- polder voort te zetten. Hij wees o.m. op onze uitbreidende bevolking, maar ook op het feit, dat er sedert 1920 in ons land door den aan leg van wegen, enz. ongeveer zooveel grond verloren is ge ga dn, als men er door de droog making der Zuiderzee bij wint. Ook de hee- ren de Visser (comm.) en Van Koeverden (r.-k.) spraken zich uit voor doorzetting dei- drooglegging. De heer Zandt (S.G.P.) deed nog een betoog contra de voortgezette inpol dering hooren, dat culmineerde in den zin: de Zuiderzee wordt met bankbiljetten droog gelegd. Minister Kalff las een zeer uitvoerig en bijna niet te volgen, betoog voor ten gunste der voortgezette inpoldering. Dit betoog zal wel interessant zijn om het te lezen, maar het aanhooren was zeer moeilijk. Wij begrepen er uit, dat de Regeering de inpoldering van den N.Ó. polder allereerst en allermeest ge- wenscht acht uit een oogpunt van werkver ruiming. Dat is het hoofd-motief der Regeering voor de verdere inpoldering. Om dit te illustreeren produceerde de Minister verschillende cijfers omtrent de ervaringen opgedaan in de Wie- ringermeer. Daar is door de inpoldering veel productief werk gekomen. De Minister ontkende ook, dat er in de toekomst geen behoefte zal zijn aan cultuur grond. De oppervlakte cultuurgrond is in den loop der jaren sterk verminderd door den aanleg van wegen, kanalen, enz. Aanvuling, ook met het oog op gunstiger tijden, is dus stellig wel gewenscht; ook met het oog op onze eigen graan voorziening. De voortgezette inpoldering ziet de Regeering dan ook als een nationaal belang. Wat de uitvoering der nieuwe werken be treft, niet alleen de M.U.Z. zal daarbij aan ibod zijn, maar ook anderen. Het peil van het IJsselimeer zal zoo spoedig mogelijk worden verlaagd. Een ander hoofdpunt in de belangstelling der Kamer was geweest: de uitvoering der Zuiderzee-steunwet. De heeren Zandt (S.G.P.)Bakker (c.-h.), Van Rappard (lib.) en de Visser (comm.) hadden zich nog pas bij het koor der klagers aangesloten. Minister Kalff merkte op, dat het gaat over de uitvoering der wet en niet over de wet zelf. Over die toepassing is anders ook wel tevredenheid, b.v. te Huizen en er wordt van alles gedaan om de menschen te helpen, want het moet in de richting der liquidatie van de steunwet. En die behoeft niet gewij zigd te worden, maar is zoo, dat ze goed uit gevoerd kan worden. Wat de beroepsinstantie betreft, zegde de Minister toe, dat hij een en ander wilde overwegen. Hij denkt over een reorganisatie der betreffende sub-commissie en ook over de mogelijkheid om eventueele klagers te doen hooren. De Zuiderzeefondsbegrooting is goedge keurd. De volgende beslissing over de verdere in poldering valt bij het ontwerp, dat de gelden aanvraagt. De Kamer heeft zich z.h.s. vereenigd met het ontwerp van Minister Oud, om een cen trale boekhouding in te voeren voor den dienst van 's Rijks schatkist bij het Departe ment van Financiën en ook met een wijziging der Surinaamsche Begrooting voor 1932. En toen ging men tot 20 Maart huis toe. Alleen wordt Vrijdag o.m. in de af deelingen onderzocht het ontwerp omtrent een nieuwe geldleening. EERSTE KAMER. Is thans bij den Raad van State. De 40-urige werkweek afgewezen door minister Slotemaker. Bij de voortgezete behandeling van hoofd stuk 10a (departement van Sociale Zaken) der Rijksbegrooting voor 1934, voerden nog tal van sprekers het woord, alvorens de mi nister z'n rede hield. Zoo was de heer Knottenbelt (lib.) op de positie van de internationale arbeidsconfe- rentie. Hij verdedigde'een minder uitvoerige behandeling van Zaken te Genève en meende dat aan de gedelegeerden een bindend man daat moest worden verstrekt. Verlaging van de kosten van volkswoning bouw vond bij den heer Knottenbelt instem ming en zeis was hij bereid eventueel het woning-peil te verlagen. Hij besprak voorts de arbeidsbemiddelingswet, de werkloosheidsver zekering en hulp voor noodlijdende kunste naars. Ten aanzien van dit laatste punt sloot de heer van der Hoeven (c.-h.) zich bij hem aan. In tegenstelling met den heer Knottenbelt pleitte de heer Wibaut (s.-d.) voor handha ving van het woningpeil. Teruggang op di! gebied beteekent, volgens hem: onherstel bare schade aan het beschavingswerk. Mevr. - Pothuis-Smit (s.-d.) kon zich moeilijk ver eenigen met de vervanging van mannelijke door vrouwelijke werkkrachten. De heer Ni- vard (r.-k.) wenschte een hoogere subsidie voor de bestrijding van de geslachtsziekten. De heer Janssen (r.-k.) hoewel het eens met den heer van Emden inzake streng recht bij overtreding van de arbeidswet, deelde de opvatting van den minister, dat een juiste toepassing van het bepaalde in artikel 23 bis W. v. S., geenszins afbreuk behoeft te doen aan een behoorlijke naleving van de Aroeids- wet. De heer De Br-uyn (r.-k.) betuigde z'n in stemming met de houding van den minister, doch wenschte verder te gaan inzake de in steling van de bedrijfsraden. Hij vroeg een arbedsregeling voor het jeugdig personeel bij het hotel-, café- en restaurantbedrijf. Hij bestreed den heer Knottenbelt, zoowel ten aanzien van de internationale arbeidsconfe- rentie als ten opzichte van de werkloosheids verzekering. Vervolgens was het woord aan den minister van Sociale Zaken, Dr. Slotemaker de Bruine. De minister behandelde eerst eenige los?- vragen en weidde vervolgens uit over de werkloosheid, werkverruiming en werkver schaffing. Onttrekking van de Arbeidswet aan artikel 23 bis W. v. S. is van spr. niet te verwachten. Zooals begrijpelijk is, kan van een Rijkskin- der toeslagfonds in dezen tijd niets komen. Een woningbeurs en een woningstatistiek zul len onder de huidige omstandigheden niet aan de gemeenten worden opgelegd. De mi nister acht een economische bedrijfsorgani satie in vollen zin, momenteel niet mogelijk, doch zal wel een bedrijfsraad instellen, waar er aanleiding toe is. Een arbeidsregeling voor het personeel bij het hotel-, café- en restau rantbedrijf moet hij afwijzen. Inzake de in ternationale arbeidsconferentie, zeide de mi nister al het mogelijke te willen doen, om op dit gebied het internationaal contact te be waren. Betreffende de delegatie wil de Regeering handhaven de gedragslijn sinds 1919 gevolgd. Inzake de woningvoorziening wordt ge streefd naar lager huren en gaat het om het verkrijgen van goedkoope woningen, wonin gen voor groote gezinnen en opruiming van krotten. De lasten voor de crisis-werkloozen, werk- loozenkassen, werkverschaffing en steunver- leening, bedragen in 1933: 140.000.000 gulden. Hierin is niet begrepen wat krachtens de Ar menwet werd uitgekeerd. De cijfers der laat ste weken wijzen er op, dat de uitbreiding van de werkloosheid niet meer voortgaat, en eenige bemoediging mag uit de verminderde werkloosheid worden geput. Een betere con trole en organisatie van de steunverdêeling over geheel het land zal noodzakelijk zijn. Ten aanzien van de bestrijding der werk loosheid richt de regeering allereerst het oog op het normale bedrijfsleven. Nog steeds vindt een 70 pet. van de arbeiders daar een plaats. Spr. kan niet de verantwoordelijkheid aanvaarden, van het opleggen eener 40-urige werkweek door de wet. Ook is het niet mo gelijk in dezen tijd de collectieve contracten bindend te verklaren. Beperking van het aantal buitenlandsche arbeidskrachten, en vervanging van meisjes door mannen kunnen eenige baat geven. Wat werkverruiming betreft is het f 60.000.000 plan thans bij den Raad van State. De Re geering zal dit plan aan de Staten-Generaal overleggen, vergezeld van een uiteenzetting over het crisisbeleid. Na de werkverruiming komt de werkver schaffing. Hierbij behoort men van normale loonen niet te spreken. In 1933 zijn gemid deld 48.353 gezinshoofden en kostwinners in werkverschaffing bezig geweest. In dat zelfde jaar waren 598000 arbeiders tegen werkloosheid verzekerd, die 8 1/2 mil- lioen gulden aan premie opbrachten. Spr. is niet bereid naast de bestaande kas sen nog een kas van overheidswege in het leven te roepen. Wat de steunverleening betreft werden in 1933 139.889 gezinshoofden en kostwinners gesteund. Waar de loonen dalen moeten ook de steunbedragen worden verminderd. Spr. bereidt een bijzondere regeling voor ten bate van de groote gezinnen en van hen die de laagste loonen hebben. De regeering zal zooveel mogelijk doen in samenwerking met corporaties en organisa ties voor de jeugdige werkloozen. Eventueel zal boven het uitgetrokken bedrag van 200.000 gulden worden uitgegaan. Na ré- en dupliek wordt de begrooting zon der hoofdelijke stemming aangenomen. In de vergadering van heden zal de be grooting van onderwijs worden behandeld en een beslissing worden genomen over de doov den heer Van Citters (a.-r.) aangevraagde interpellatie inzake het antwoord van den minister van onderwijs betreffende de circu laire van eenige professoren, OBSERVATOR. Rijksleening van 900 millioen, Conversie van Staatsschuld. PENSIOEN OP 50-JARIGEN LEEFTIJD. HET HERZIENE BEZOLDIGINGSBESLUIT. Ten aanzien van het Herziene Bezoldigings besluit voor Burgerlijke Landsdienaren kan Aneta nog het volgende mededeelen: Het door den Volksraad aangenomen amen dement-De Hoog inzake de verhooging der kindertoeslagen is door de Regeering met een gunstig advies aan den Raad van Ned.-Indië aangeboden. Deze week kan de definitieve beslissing worden verwacht. De Commissie voor Georganiseerd Overleg ontving intusschen een wijzigingsontwerp van het Burgerlijk Pensioenreglement, waarbij de hoofdbepaling is dat het normale pensioen voortaan op 50-jarigen leeftijd wordt verkre gen. Hierbij zijn overgangsbepalingen gescha pen (welke vijf jaren zullen gelden), voor hen die 45 jaar oud zijn en thans reeds gerechtigd zijn voor vol pensioen. Tevens zullen in het Herziene Bezoldigings besluit de betrekkingen voor de bekleeding waarvan de nieuwe eed vereischt wordt wor den aangewezen. In verband hiermede drong de regeering aan op spoedbehandeling van het eeds-ontwerp door het College van Ge delegeerden. De regeering hoopt den druk der uitgaven te verlichten. Dgor de regeering is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot he^t aangaan van één of meer geldleenimgen ten lasten van het Rijk, tot het te galde maken Van schuldbewijzenHet Ontwerp bevait de. machtiging aan dien mi-rastel: van finan ciën tot een bedïag van ton hoogste; f 900.000.000. Deze maatregel bedoelt den druk der uit gaven wegens staatsschuld te verlichten door aflossing van de 5 pot. tweede leening 1932, die 4 pet. leening 1916 en de 4 1/2 pet. leeningen 1916, 1917 en 1928, De memorie van toelichting tot dit ont werp luaidit als volgt: Hoewel van de. machtiging, vervat in de Leeningweï 1933 tot het te gelde maken van schuldbewijzen ten laiste van (het rijk nog niet ten vollle 'is getaruiik gemaakt, acht de minister het 'oogenblifc gekomen opnieuw een wet, houdende machtiging tot het aan gaan van staatsschuld aanhangig te maken. Zal het krachtens de voormelde Leenimg- Wcit 1933 nog udt te geven bedrag kunnen strekken tot consolidatie van schuld, daar naast wenschit de minister thans maatrege len to .trefften, ton einde door het aangaan van een of meer conversieleeningen den druk der uitgaven wegens Staatsschuld te verlichten. Lettende op de positie der kapitaalmarkt en den thans geldenden rentestand, zcu de minister, nevens de 5 pet. Tweede Staats- letening 1932, ook de leeningen met een 4 1.2 pot. rentevoet voor conversie In aanmerking willen doen komen. Het totaal uitstaande bedrag der genoemde leeningen beloopt nog ongeveer f 780.000.000. Tevens dient naar mijn meening de 4 pet. Staatsieerang 1916 in de conventie te worden betrokken. De aflossing dezer thans nog ongeveer f 118.000.000 groot zijnde 1eenln? moet krachtens de desbetreffende wetsbe paling versterkt geschieden in de jaren 1937 t.m. 1943 door vergrooting van de annuïteit der leening met f 15.000.000, waarvan een aanmerkelijke verzwaring van den leening- last in die jaren heit gevolg zal zijn. Het i' wenschelijk deze aflossing meer geleidelijk te verdoelen, hetgeen door opneming in de beoogde conveirsie kan worden bereikt. Hiermede is tevens het totaalbedrag der gevraagde machtiging toegelicht. De overige bepalingen vereischen weinig daar zij overeenstemmen met dergelijke be palingen in vorige leeningwetten, behoudens dat in art. 3 de mogelijkheid is voorzien om, ingeval zuïfcs wenschelijk zou blijken, de provisie, aan bankiers, cotramissionna irs en makelaars in effecten voor hun bemid deling toe te kennen, te venhoiagen tot ren hoogste 1/2 pet. Helt ontwerp bevalt de machtiging aan den minister van financiën tót'een bedrag van ten hoogste f 900.000.000. EEN COMMISSIE VAN ONDERZOEK. De zaak-Abrahams in den Amsterdamschen raad. OPROET OM NIET DE VERKEERDEN DE DUPE TE EATEN WORDEN. De Amsterdamsche gemeenteraad heeft Woensdagmiddag met 36 tegen 6 stemmen., aangenomen een voorstel eigenlijk motie van orde, ingediend door de voorzitters van de katholieke, liberale, christelijk-historische, vrijzinnig-democratische, sociaal-democrati sche. middenstands- en anti-revolutionnaire fracties, om een commissie uit zijn midden te benoemen, welke tot taak zal hebben, een on derzoek „in den ruimsten zin" in te stellen, naar den feitelijken gang van zaken (in de kwestie-Abrahams-Trein 8,28) en de gevolgen daarvan, zoomede naar de verantwoordelijk heid voor een en ander. In de avondvergadering zijn de zes fractie voorzitters, die het voorstel tot instelling van een commissie van onderzoek onderteeken den, benoemd tot leden dier commissie. Het zijn: mr. C. P. M. Romme (R.K.), W. J. Ca- rels (lib.), Jan Terhaar Jr. (C.H.), S. R. de Miranda (S.D.A.P.), A. Weiss (Middenst.) en prof. R. H. Woltjer (A.R.). Van deze commissie zal mr. Romme als voorzitter optreden en de heer Winkelman, referendaris van het gemeenteblad, als secretaris. De verschillende andere voorstellen en in terpellatie-aanvragen zijn hiermede voor- loopig van de baan. Bij den aanvang der zitting heeft burge meester de Vlugt stelling genomen tegen het geen de heer Abrahams heeft gedaan, doch heeft ook het licht laten schijnen op vele goede daden die de ex-wethouder heeft ver richt. De burgemeester heeft voorts een oproep tot de burgerij gericht te bedenken, dat niet de behoeftigen en zieken de dupe van deze historie worden. De heer Ketelaar heeft een verklaring af gelegd betreffende zijn penningmeesterschap van het Centraal Genootschap voor Kinder- herstellings- en Vacantiekolonies. Mocht het Genootschap van meening zijn, dat de vergoe ding welke hij daarvoor ontvangst, moet ver vallen dan zal dat terstond geschieden. Een voorstel van de Communistische Partij dadelijk afkeuring te doen uitspreken door den Raad, daarbij overwegende dat van de Vereeniging Trein 8.28 ter zake van de bezol diging van wethouder Abrahams, respectieve lijk zijn echtgenoote sedert 1931 aan het col lege van B. en W. bekend was zonder dat dit afboende heeft ingegrepen. De Raad wenscht dit voorstel niet in behan deling te nemen. Dit besluit werd genomen met 35 tegen 7 stemmen. Over een ander voorstel van de Commu nistische Partij om een Commissie van On derzoek uit zijn midden te benoemen, wier taak het zal zijn, een onderzoek in te stellen, naar de financieele gestie van alle door de gemeente gesubsidieerde instellingen voor liefdadige doelstellingen, zal door B. en W. praeadvies worden uitgebracht. Dr. A. F. PHILIPS 60 JAAR. Op Zaterdag 17 Maan a.s. zal een huldiging plaats hebben van dr. A. F. Philips, ter ge legenheid van diens zestigsten verjaardag. Tevens zal dan worden herdacht, dat voor ruim veertig jaren door de oprichting van de firma Philips Co., de grondslag werd gelegd voor de Philips' bedrijven en dat Dr. A. F. Philips gedurende veertig jaren zijn krachten aan de onderneming heeft gegeven. DIEFSTAL VAN EEN AUTO. Een Belg te Eindhoven, die bij een gara ge der f irma Van der Me uien aan den West- dijk aldaar een auto in huurkoop had, doch den termijn niet betaalde, heeft toen de auto werd teruggehaald, deze weer uit de garage ontvreemd. Hij is ei' mee naar België gereden, waarschijnlijk met het doel den wagen daar te verkoopen. Teen hij dezer dagen in Eind hoven terugkeerde, werd hij wegens diefstal van de auto door de politie gearresteerd. De wagen zal uit België worden teruggehaald. OECUMENISCH JEUCDCOMITé GESTICHT Te Utrecht hebben afgevaardigden van ze ven Chr. jeugdorganisaties een „Ned. Oecu menisch Jeugdcomité" opgericht. Het comité stelt zich ten doel de g'eheele jeugd te door dringen van het ideaal van den Oecumeni- schen Raad (Stockholmbeweging) en van den Wereldbond. ÏSc) Vlug en aan genaam ver holpen met ZE HELPEN GOED - ZE SMAKEN GOED (Adv. Ingez. Med.) ANTI-REV. KIESVEREENIGING „NEDERLAND EN ORANJE". De Anti-Revolutionaire Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" hield Woensdagavond in het gebouw St. Bavo haar jaarvergadering- onder leiding van Mr. A. Bruch, die de bijeen komst op de gebruikelijke wijze opende. Daar na sprak hij een kort welkomstwoord, spe ciaal tot het Tweede-Kamerlid Chr. van den Heuvel, die op dezen avond als spreker wilde optreden, wat de vergadering zeer op prijs stelde. De secretaris, de heer W. C. Bakker, bracht het jaarverslag uit. Het jaar 1933 was voor de vereeniging een rijk gezegend jaar. Herinnerd wordt aan de spreekbeurt van Dr. H. Colijn in de Ger. Kerken aan den Kloppersingel en aan de Ged. Oude Gracht, waarvoor zulk een groote belangstelling bestond. Dank zij het werk van de propagandaclub is het aantal leden met 141 vermeerderd. Het bedraagt nu 702. Dit jaarverslag werd onder dankzegging en applaus goedgekeurd. De penningmeester, de heer D. Bruijn, bracht het financieel verslag uit. De ontvang sten hebben bedragen f 2040.90 en de uitgaven f 2528.11. Er is dus een nadeelig saldo van f 487.21. De voorzitter bracht ook hem een hartelijk woord van dank voor zijn accuraat en zuinig beheer. Er werd een commissie be noemd, die de bescheiden van den penning meester zou controleeren. De heeren C. M. J. Baas. W. Hoek en Jac. Stoelman Jr. werden tot bestuursleden her kozen. De heer Chr. van den Heuvel hield een rede over het onderwerp: „De N.S.B. en de tegen haar genomen Regeeringsmaatregelen". Hij verdedigde de houding van de Regeering tegenover de ambtenaren, die van een revo lutionaire gezindheid blijk geven. Daarom heeft zij een aantal organisaties voor de ambtenaren verboden. Spreker behandelde de vraag, of de N.S.B. als een revolutionaire groep moest worden beschouwd. Hij herinnerde aan de bekende kwestie van het lidmaatschap der Burgerwacht, waaruit volgens spreker in ieder geval is gebleken, dat niet van medewerking der ambtenaren, die lid van de N.S.B. waren, met de regeering gesproken kon worden. Spre ker is van meening, dat de N.S.B. zich zonder omwegen op een revolutionair standpunt stelt. Er zijn in ons land niet minder dan elf na- tionaal-socialistische en fascistische groepen; dit wijst niet op een groote saamhoorigheid en eenheid. Er zijn echter ook nog andere re volutionaire partijen in ons land. Spreker rangschikt daar zonder voorbehoud ook de S.D.A.P. onder, die niet minder revolutionair is, dan de N.S.B. om dit te bewijzen herinner de spreker aan de dagen van 1918 en aan de woorden van den heer Albarda, den tegenwoor- digen leider der S.D.A.P., die gezegd heeft dat men zich ten aanzien van de mobilisatie zelf zou voorbehouden, of men al of niet de over heid zou gehoorzamen. Vooral uit dit laatste blijkt volgens spreker de revolutionaire ge zindheid der S.D.A.P. Tot op dit oogenblik heeft zij dit karakter niet laten varen. De heer Van den Heuvel herinnerde aan de ingestelde commissie, onder leiding van Staatsraad Kooien, die middelen moet bera men, om personen met een uitgesproken revo lutionair karakter uit openbare lichamen te weren. Het stuit immers tegen de borst, dat iemand als de communist L. de Visser, die de belofte van trouw aan de Grondwet heeft af gelegd, vijf minuten later openlijk verklaart, dat hij maling aan de Grondwet heeft. Ieder voelt, dat zulke menschen in die lichamen niet geduld mogen worden. De heer Van den Heuvel critiseerde uitvoerig het beginsel der N.S.B., die den Staat boven alles wil stellen. In deze woelige dagen heeft de Anti-Rev. jartij kansen, als zij nooit te voren gehad ïecft, aldus spreker, nu de groote massa aan vertwijfeling ten prooi is en niet weet waar zij het zoeken moet. Die menschen moeten staan de gehouden worden. Men heeft daarvoor be hoefte aan veel sterke mannen en vrouwen, die er van doordrongen zijn. dat zij alleen om het wettig gezag te handhaven, een houvast aan de souvereiniteït Gods hebben. Spreker ontving een luid applaus. Van de gelegenheid om met den spreker van gedachten te wisselen, werd door eenige aan wezigen gebruik gemaakt. Zij werden door hem beantwoord. SCHOUWBURG JANSWEG. Maandag 12 Maart a.s. zal het Rotter- damsch Hofstad Tooneel, Dir. Cor. v. d. Lugt Melsert, de première voor Haarlem geven, van „Op de Waterloobrug", spel in 4 bedrijven van Robert Sherwood, regie Cor v. d. Lugt Melsert, waarin de hoofdrol door Mevr. Annie v. d. Lugt Melsertvan Ees, vervuld wordt. Verder treden hierin op de dames: Enny Meunier, Mimi Boesnach, Enny Heymans Snijders en de heeren Piet Bron. Dick van Veen, Piet Heilbron, e.a. Dit stuk werd te Londen meer dan 200 maal voor volle zalen opgevoerd, terwijl de Neder- landsche pers o.a. schreef: Dit stuk is een der mooiste dat wij de laatste jaren zagen DIRECTEUR CENTRAAL HANZE-BUREAU. Tot directeur van het centraal Hanze-bureau in het bisdom Haarlem te 's-Gravenhage is benoemd de heer J. Bakker, als opvolger van mr. F. Bach, die met ingang van 1 Maart is benoemd tot directeur van het Nationaal Hanzebureau. DE HAARLEMSCHE MANèGE. De vereeniging „De Haarlemsche Manége" zal a.s. Zaterdagmiddag drie uur in de Manége aan de Linnaeuslaan een dressuurwedstrijd ^oor juniores organiseeren. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. A. Klingert, Palmstraat 17, bril; Bureau van Politie, Smedestraat, boekje: H. Jore, Pastoor straat 27 (Santpoort) bus ml; Bureau van Politie Smedestraat, broche, melkmaat: L. van Leeuwen, Olmenstraat 35. collier; A. Maas, Nassaulaan 2, geldzakje m.i.; C. van Nunen* Tetterodestraat 4, handschoen; J. Burg graaf, Tulpenstraat 44, Idem; H. J. Somer, Spaarnwouderstraat 49, idem; L. Wiist. Ken- nemerplein 13, idem; Zwart. Miinahassastr. 34, hond; Hollenkamp, Vinkenstraat 32, hand lob., boekje; J. Woudstra, Bilderdijkstraat 2, schoen; Cornet, Van Oosten de Bruinstraat koralenketting; A. M. van Egmond, Oranje boomstraat 86, ketting; Kennel Fauna, Park laan, 2 katten; A. F. Kaart, Billitonstraat 29, speelgoedkonijn; Brugwachter Langebrug, nummerplaat; H Strijker. Karolingenstraat 16, rijwielbelastingplaatje; J. v. d. Meij, Nagt- zaamstraa-t 8rd. schoenen; H. Hiddinga. Scho- terveenstraat 32, schaar: Bureau van Po1;rie, Smedestraat. kamwiel van een auto; J. Nijs- sen, Thorbeckestraat 28, kinderwant; J Ruur- da, Damlatestraat 6. kinderdas. SCHEEPVAART BERICHTEN HOLLAND—AMERIKA LIJN. Nictheroy, Vancouver naar Rotterdam 7 (v.m.) te Hoek van Holland. Nalon, Seattle n. Rotterdam via Havre 6 (3,18 v.m.) 1700 mijl Z.Z.W. van Land's End. Beemsterdijk, New-Orleans n. Rotterdam 6 (9.45 v.m.) S3 mijl West van Land's End. Breedijk, Philadelphia n. Rotterdam 5 (7.12 n.m.) 691 mijl West van Bishops. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Rietfontein (thuisreis) p. (4 n.m.) Oues- sant, 8 (v.m.) te Antwerpen verwacht. Nijkerk (uitreis) 6 Maart van Mozambique. Randfontein (thuisreis) p. 5 Las Palmas. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Helder (thuisreis) 5 Maart te Dakar. Maaskerk (uitreis) 5 Maart van Bordeaux. Reggestroom 7 van Amsterdam naar Ham burg. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Gaasterkerk (uitreis) 7 Maart te Ma nilla. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Grootekerk (thuisreis) 7 Maart van Mel bourne. Serooskerk (thuisreis) 7 Maart te Duinker ken. KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. Ariadne, 6 Maart van Valencia naar Rot terdam. Alkmaar, Amsterdam na Chili p. (8 n.m.) Terceira. Costa Rica 6 van Barbardos naar Amster dam. Hebe 6 Maart van Carthagena naar Ali cante. Hermes 6 Maart van Stamboul naar Izmir. Mars 6 Maart van Lissabon naar Cadix. Orestes 6 Maart van Algiers naar Am sterdam. Orpheus 6 Maart van Danzig naar Stettin. Ulysses 6 Maart van Piraeus naar Alygiers. Venezuela, Barbados n. Amsterdam 6 (10 n.m.) te Havre, vertr. 8 (5 n.m.) van Havre, 9 (1112 v.m.) te Amsterdam verwacht. Barneveld, Chili n. Amsterdam 3 van Val paraiso. Rhea, Rotterdam naar Pasajes, p. 6 Do ver. Deucalion, Pto Barrios n. Amsterdam 5 10.29 n.m.) 755 mijl Z.W. van Valencia. Canymedes 7 v. Salonika te Izmir. Pluto 7 v. Amst. te Gothenburg. Juno 7 van Torrevieja n. Malaga. Oranje Nassau Amst. n. W.-Indië 7 v. Dover. Iris 7 v. Amst. n. Cristobal. Baarn 7 v. Amst. n. Hamburg. Berenice 7 v. Amst. n. Kopenhagen. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Zaanland Rott. n. Antw. p. 7 Vlissingen. Orania (uitreis) p. 7 (8 v.m.) Fern. Noronha. Zeelandia (thuisr, 6 van Rio de Janeiro. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Dempo (thuisr.) 6 (3 n,m.) van Marseille. Palemibang 6 van Rotterdam te Batavia. Kota Pinang (uitreis) 7 (6 v.m.) te Belawan. Sibajak 7 van Batavia naar Rotterdam. Blitar (thuisreis) p. 6 (11 n.m.) Finistevre Kedoe (thuisreis) 6 (n.m.) van Port Said. Kota Nopan (uitr.) p. 7 (5 v.m.) Suez. ROTERDAMZUID-AMERIKA LIJN. Alcyone 6 Maart van Hamburg n. Rotter dam. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Lepanto, Saigon n. Rotterdam p. 6 Gibral tar. Ulysses, Liverpool naar Java, 3 van Mar seille. Agamemnon, Japan n. Rotterdam, vertr. 10 v. Londen. Perseus, Japan n. Rotterdam 6 v. Havre via Londen, 15 Maart verwacht. Memnon, Japan n. Rotterdam 3 te Yoko hama Polydorus, Batavia n. Amsterdam 5 v Pa- dang. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Joh. de Witt (thuisreis) 7 v. Colombo. Tawali7 v. Amsterdam n, Hamburg. Poelau Laut 7 v. Hamburg n. Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 11