IA m m m m m m m w De wedstrijd tegen de Belgen. „ARNHEM" levens verzekering 'maatschappij SCHAAKRUBRIEK Hf s §j IIP is i i lil ii Hl i DAMRUBRIEK DONDERDAG 8 MAART 1934 HAARLEM'S DAGBLAD De strijd om de kaarten. De financieele kant van de wedstrijden tegen de Belgen. - Hoe kwam deze wedstrijdenreeks tot stand?De komende wedstrijd. De strijd om de kaarten voor den jaarlij k- schen wedstrijd tegen de Belgen in ons land is al weer gestreden. Op het oogenblik, dat ik dit schrijf, heeft men op het bondsbureau in Den Haag nog enkel de beschikking over eenige kaarten van vijf gulden en die zullen ook ai heel spccdig de deur uit zijn, zoodat ook deze wedstrijd voor een geheel uitver kocht Stadion zal worden gespeeld. Ook de extra plaatsen, op de wielerbaan aangebracht zijn verkocht. Dat beteekent dus weer een recette van ongeveer f 90.000 en een faveurtje voor de Amsterdamsche gemeentekas van f 18.000 voor vermakelijkheidsbelasting, on geacht nog de extra recette, die de Amster damsche gemeentetram Zondag zal maken. Wat er door dezen wedstrijd in de kas van de Amsterdamsche zakenmenschen zal vloeien, speciaal wat de eet- en drinkgelegen- heden betreft, zal eveneens wel een behoor lijk bedrag zijn. Denken we dan verder nog aan de taxi-ondernemingen, aan de spoorwe gen enz. enz. dan zal men niet ver van de waarheid af zijn, indien men beweert, dat de 22 spelers Zondag, behalve den bal, nog 'n 150.000 gulden aan het rollen zullen bren gen. Dat is de financieele zijde van de inter- nationale wedstrijden in het Stadion te Am sterdam, een kant, die eigenlijk even belang rijk is als de sportieve beteekenis van deze ontmoetingen. Er is overigens meer verband tusschen het financieele en het sportieve ge deelte van de interlandwedstrijden, dan men bij een oppervlakkige beschouwing wel zou denken. Zonder de ongeveer f 70.000, die de K.N.V.B. jaarlijks als zuivere winst uit de in terlandwedstrijden kan boeken, zou dat lichaam stellig niet zoo'n prachtige organi satie kunnen hebben, als op het oogenblik het geval is en zou de bond nooit zooveel voor het spel kunnen doen, als thans. Hetgeen de K.N.VB. uit de interlandwed strijden trekt, is ongeveer 45 pet. van de to tale inkomsten van den bond! Men bedenke voorts, dat het hierboven genoemde bedrag van f 70.000 een netto bedrag is en dat alle kosten voor training der spelers van het bruto bedrag der ontvangsten zijn betaald. Die kosten zijn niet gering, doch ze komen niet alleen ten goede aan het groepje van onge veer 25 spelers uit alle oorden van ons land. die regelmatig voor de belangrijke wedstrij den in training zijn, doch ook aan de clubs van die spelers, daar die spelers vanzelf sprekend ook hun clubgenooten van het ge leerde laten profiteeren. Een aardig voorbeeld hiervan hoorde ik dezer dagen, toen ik met Nagels, den rechtsbuiten van Enschedé, van Den Haag. waar hij de indoortraining had meegemaakt, naar Utrecht spoorde. Nagels verklaarde toen, dat hij de indoortraining met groote toewijding volgde, niet alleen om dat hij van het nut van deze training door drongen was en omdat hij er zelf het nuttig effect in zijn spel van bemerkte, doch ook, omdat hij zóó ver wilde komen, dat hij de verschillende oefeningen ook zou kunnen la ten doen door de spelers van zijn eigen ver- eeniging! Dank zij het nieuwe Stadion waar men veel meer toeschouwers kan bergen dan in het thans afgebroken oude Stadion, gaan de ont vangsten bij de wedstrijden tegen de Belgen geregeld vooruit, doch hooger dan op het oogenblik het geval is, zullen die recettes voorloopig wel niet meer worden, daar men niet meer toeschouwers kan bergen. In de laatste jaren bedroeg het voordeelig saldo bij de wedstrijden tegen België gemiddeld on geveer f 31000 In de laatste 10 jaar werd bij deze wedstrijden te Amsterdam een totale recette gemaakte van f 688.000 en een winst behaald van f 258.000. Het is zeker belangwekkend, de afrekening van zoo'n interlandwedstrijd eens nader te bekijken. Bij den wedstrijd tegen België op 7 Mei jl. te Amsterdam bedroeg de recette f 85.574.47, waarbij nog kwam f 386 voor het recht om het programma op het Stadion te verkoopen. Aan belasting op vermakelijkhe den werd betaald f 15.327,64. Van de rest kreeg de Mij. Het' Nederlandsche Sportpark f 30.316.42. waarvoor ze had te zorgen voor het in orde brengen van het terrein, kleed kamer enz. voor materiaal en voor contro leurs. De K.N.V.B. ontving als aandeel f 40316,42. De K.N.V.B. betaalde van dit be drag nog f 8.229,78 onkosten. Daaronder vind ik een post van f 4.107,82 voor receptiekosten en reis- en verblijfkosten van spelers en of ficials, waaronder dus ook begrepen zijn de kosten van het feestmaal, dat de bond na afloop van den wedstrijd aan zijn gasten aanbiedt. Voor het oefenen der spelers werd f 1.290,34, voor onkosten van den scheids rechter f 216,82, voor jerseys, broeken en kousen der spelers f 258.72 en voor diversen (verzekering, porti, telegrammen, telefoon, vracht enz.) nog f 1.155.22 betaald, waardoor tenslotte netto ruim f 32000 over bleef. Maar na deze belichting van den financiee- len kant van den jaarlijkschen wedstrijd tegen de Belgen, iets over de sportieve zijde, waaraan ik nog toevoeg, dat deze volgorde van ^han deling slechts toevallig is. De totstandkoming van de serie interland wedstrijden tegen de Belgen in Nederland, heeft de K.N.V.B. eigenlijk te danken aan den ondernemingsgeest van een paar Rotterdam- sche journalisten. Die twee waren er van overtuigd, dat ook in ons land het internatio naal voetbal er in zou gaan als koek, niettegen staande de voetbalbond zelf voor deze bewe ging niet heel veel voelde. Deze vreesde n.l., dat die wedstrijden den bond geld zouden kosten Zooals het meer gaat, bleken de journalisten een beteren kijk op de zaak te hebben dan de bestuursleden. Ze wisten den Directeur van het Rotterdamsch Nieuwsblad voor de zaak warm te maken. Het gevolg was. dat deze een fraaien zilveren beker als prijs voor een wedstrijd tusschen Nederland en België beschikbaar stelde en bovendien de geheele organisatie op zich nam. Het was een prachtige propaganda voor zijn blad en ook voor voetbal. Hij gaf aan alle abonnés een vrijkaart voor den wedstrijd; dientengevolge werd die eerste wedstrijd bijge woond door 30.000 toeschouwers. Het bestuur van den N.V.B. verscheen volledig met hoogen hoed en gekleede jas Er was een zeer primi tief tribunetje voor een paar honderd eere- gasten. Voorts was er rondom het veld met touwen een afrastering gemaakt. Daarbinnen een rij stoelen, dat was de groote tribune, daarvóór planken, waarop de jongens konden gaan liggen. Prachtige ligplaatsen derhalve. En achter de touwen de abonnés van het Rot- terdamsche blad. Een paar duizend hebben iets van den wedstrijd kunnen zien. De rest heeft de hoeden en petten der andere abonnés kunnen bewonderen en af en toe eens een bal hoog in de lucht kunnen zien. Zoo iets was in 1905 nog mogelijk. Zou men thans bij een voetbalwedstrijd 25000 toeschouwers toelaten, die niets van den wedstrijd zouden kunnen zien, dan zou er ook van den wedstrijd zelf niets terecht komen. Nederland won dien eer sten wedstrijd met 40. Het volgend jaar kwamen de Belgen weer te Rotterdam, doch thans moesten de toeschou wers betalen, daar blijkbaar de N.V3. de rege ling in handen had genomen. Men had wat tri bunes laten bijbouwen en zoo konden ongeveer 7000 toeschouwers den wedstrijd, die met 32 door de Belgen gewonnen werd, volgen. Na deze twee wedstrijden kon men wel zeggen, dat het internationaal voetbal ook in ons land een rol zou gaan spelen. Voor den volgenden wedstrijd, die op het terrein van H- F- C. te Haarlem werd gespeeld, lie ten de spoorwegen dan ook reeds een paar extra treinen loopen, er kwam voor de eer ste maal een buitenlandsche scheidsrechter, waarvoor men, blijkbaar om de overgang niet te sterk te maken, den Engelschman Hol land gekozen had. Ondanks dien verlokken- den naam, viel die proefneming niet mee. Hoewel de duurste plaatsen slechts f 1.50 kostten, leverde deze wedstrijd den N. V. B. toch een winstje van een paar honderd gul den op. Men is daarna met dezen jaarlijkschen wedstrijd gaan reizen en trekken. Men speelde te Rotterdam, Dordrecht, Haarlem en ook te Zwolle, doch toen in 1914 het Am sterdamsche Stadion gereed was. werd dat ingewijd met den tienden wedstrijd tegen de Belgen en daarna is men met dezen wedstrijd te Amsterdam gebleven. Door den grooten oorlog duurde het echter 8 jaar, vóórdat de serie werd voortgezet. Ik zal U over de la tere wedstrijden geen verdere bijzonderhe den vertellen, doch ik volsta met de mede- deeling, dat er tot dusver in ons land 25 wed strijden tusschen vertegenwoordigende ploe gen van Nederland en België zijn gespeeld waarvan er 3 niet als officieel werden be- (Adv. Ingez. Med.) schouwd en dat wij van die 25 wedstrijden er 13 hebben gewonnen, 5 gelijk gespeeld en 7 verloren, terwijl het doelgemiddelde met 62 tegen 41 doelpunten in ons voordeel staat- Nu wordt dus op a-s. Zondag de 26ste wed strijd gespeeld. Met meer dan gewone belang stelling zal men het verloop van dezen wed strijd tegemoet zien, daar het de eerste is van een reeks internationale ontmoetingen, die met korte tusschenpoozen zullen wor den gespeeld en die, naar men hoopt, zullen worden besloten met de deelneming aan de eindwedstrijden om het wereldkampioen schap in Italië. Die deelneming is ditmaal eigenlijk het einddoel van de thans begon nen internationale campagne; daarom is de wedstrijd van a.s. Zondag nog het minst be langrijk daar aan een eventueele nederlaag geen verdere gevolgen verbonden zijn Dat is wel het geval met de volgende wedstrijden die tegen Ierland te Amsterdam en tegen België te Brussel, welke wedstrijden voor de voorronde van de wedstrijden om het wereld kampioenschap gelden. Maar desondanks zal iedereen naar het verloop van den strijd nieuwsgierig zijn. daar men natuurlijk wil weten of onze ploeg in de nieuwe opstelling sterk genoeg is om een plaats in de eindwed strijden in Italië te veroveren. Onze ploeg is voor verreweg het grootste gedeelte samengesteld uit beproefde krach ten; alleen de linkervleugel, bestaande uit Mynders van D. F. C. en Smit van Haarlem, is nieuw voor internationaal voetbal. Bak- huys heeft reeds vijf maal voor het Neder- landsch elftal gespeeld en wel in 1929. Zijn vertrek naar Indië maakte aan zijn interna tionale loopbaan, naar men dacht voorgoed, een einde. Doch hij is thans terug gekeerd en nu hij wat is ingespeeld en zich ernstig heeft geoefend, blijkt, dat hij de middenvoor plaats stellig nog met succes zal kunnen be zetten. De Belgen komen met hetzelfde elf tal, dat in den wedstrijd tegen de Ieren te Dublin zoo uitstekend heeft gespeeld- Het is precies dezelfde Belgische ploeg, die in de tweede helft van den wedstrijd te Dublin speelde, nadat Stanley van den Eynde door zijn naamgenoot was vervangen. De Belgen hebben, volgens de uitvoerige beschouwingen in de Belgische sportpers, te Dublin zeer goed gespeeld. Slagen ze er in, hun spel tot een zelfde hoogte op te voeren, dan zal de taak der onzen niet gemakkelijk zijn. Maar de Belgische voorhoede zal tegenover onze middenlinie het toch ook niet gemakkelijk hebben. Hoewel onze ploeg in het Amster damsche Stadion slechts zelden haar beste spel heeft laten zien, heb ik toch wel ver trouwen in het elftal;,.een kleine overwinning voor de oranje-mannen lijkt mij dan ook wel waarschijnlijk, althans mogelijk. C. J. GROOTHOFF. NEDERLAND—BELGIë. Wijziging in het Belgische team. Uit Brussel: Capelle, de midvoor van Bel gië voor den wedstrijd tegen het Neder- landsch elftal op Zondag 11 Maart aa. zal, doordat hij Zondag j.l. een spier heeft verrekt, niet kunnen meespelen, Hij zal vervangen worden door Voorhoof van den Lierschen Sportkring. HOCKEY. BELGIë—NEDERLAND. Het Belgische elftal. Uit Brussel: Voor .den hockeywedstrijd België—Neder land op Zondag a.s. is de volgende Belgische ploeg samengesteld: Doel: Van de Merghel (Racing) Achter: Baudoux (Rasante), Wellens (Rasante). Midden: De Keyser (Racing), Van Rens- burg (Rasante), Putz (Racing). Vóór: Seeldrayers (Racing), Rombouts (Racing), De Borman (Leopold). Delheid (Racing). Portielje (Racing). De wedstrijd wordt gespeeld op het terrein van de Royal Leopold Club en begint des middags te drie uur. WÏELRIJDEN. EEN RONDE DOOR NEDERLAND? Naar aanleiding van een bericht onder bo vengenoemd opschrift deelt de voorzitter der N. W. U. het volgende mede: Het is mij bij geruchte bekend, dat bij eenige personen het voornemen bestaat om zoo mogelijk een ronde door Nederland te organiseeren. De N. W. U. heeft echter dien aangaande nog geen enkele mededeeling ont vangen. Ter audiëntie bij den minister van Waterstaat is Z.E. er op gewezen dat in ver schillende landen, waar het wegdek niet bree der en het verkeer niet minder druk dan in Nederland is. toestemming gegeven wordt tot het houden van wegwedstrijden. Dat er ook hier te lande groote belangstelling be staat voor wegwedstrijden en dat de N.W.U. in het belang der wielersport gaarne vergunning zou bekomen tot het doen houden van enkele wegwedstrijden. De minister zei, alvorens zijn standpunt in deze te kunnen bepalen, con crete voorstellen te moeten ontvangen. Daar toe zal aan de Sportcommissie der N.W.U. opdracht gegeven worden een desbetreffend rapport aan het hoofdbestuur uit te bren gen. Een polis der ls een waarborg voor het- welzijn van Uw gezin. Dir. Bijkantoor W. J. WIERSMA, Schoter«ingel 129 (Adv. Ingez. Med.) Oplossingen, bijdragen, vragen, enz. te zenden aan den Schaakredacteur van Haar lem's Dagblad, Groote Houtstraat 93, Haarlem EINDSPELSTUDIE No. 161. (No. 1 van den wedstrijd, 27e ladder). Stand der stukken: Wit: Kd2, Pb5, Pc5. Zwart: Kb2, a2, b3, c4. „Een goede analyse verzwijgt altijd meer dan zij kan uitdrukken". T. v. HEYDEBRAND UND DER LASA. ONZE ZEVENENTWINTIGSTE LADDERWEDSTRIJD. Heden begint onze zeven en twintigste lad derwedstrijd, welke negen weken zal duren. In bedoeld tijdvak zullen 6 twee-zetters, 3 drie- zetters, 1 vier-zetter, 1 eindspelstudie en 1 schertsprobleem worden geplaatst. Iedereen kan aan den wedstrijd deelnemen; minder geroutineerde oplossers kunnen hun krachten aan de tweezettige problemen beproeven. Wanneer men geregeld de problemen op lost, zal eenmaal den top van den ladder wor den bereikt-, ook al behaalt men in eiken wed strijd niet het hoogste aantal punten. Het aantal deelnemers bedraagt thans 61. DE WEDSTRIJDBEPALINCEN. 1. De wedstrijd omvat één afdeeling, waar in, in den regel tweemaandelijks, 12 opgaven (problemen en eindspelstudies) ter oplossing worden gegeven. 2. De wedstrijd is doorloopend. z.g. ladder systeem, iedereen kan zich te allen tijde als oplosser aanmelden. Echter is opgave van naam en adres noodzakelijk. 3. Voor iedere goede oplossing worden pun ten toegekend en wel: voor twee-zetters 2 punten, voor drie-zetters 3 punten, voor vier- zetters 4 punten, voor eindspelstudies 5 pun ten en voor schertsproblemen 1 punt. 4. Neven oplosbare of onoplosbare proble men en studies worden niet opzettelijk ge plaatst. Mocht een deelnemer echter kunnen aantoonen dat een probleem of studie on oplosbaar of nevenoplosbaar is, dan worden hem (haai-) 3 extrapunten toegekend. De auteursoplossingen blijven echter, ten opzichte van het aantal daarvoor vastge stelde punten, van kracht. 5. Tweemaandelijks wordt een ranglijst op gemaakt volgens het totaal aantal behaalde punten; die ranglijsten zijn doorloopend; het tweemaandelijks behaalde aantal punten wordt bij het totaal van de vorige lijst opge teld. 6. Tweemaandelijks wordt een prijs toe gekend ter waarde van ongeveer f 5 (schaakboek of schaakboeken, schaakspel, schaakbord, re'. .-l.aaksp-1, enz. enz. naar keuze van den winner). Indien er minder dan 30 deelnemers zijn wordt geen prijs toegekend. 7. Bij gelijk uitkomen beslist het lot. Na het winnen van een prijs wordt het punten- aantal geannuleerd en kan men opnieuw de ladder bestijgen. Zij. die door het lot afvie len voor den tweemaandelijkschen prijs, be houden echter het puntenaantal, dat gevoegd wordt bij het totaal aantal punten, even tueel door hen behaald in het volgende twee- maandelijksch tijdvak. 8. Het puntenaantal van deelnemers, die gedurende 6 achtereenvolgende maanden niet hebben opgelost, wordt geannuleerd. 9. Vermelding van den sleutelzet van alle problemen, (met uitzondering van scherts problemen) is voldoende. Bij eindspelstudies zal steeds vermeld worden of de uitwerking geheel of ten deele wordit verlangd. 10. Uiterlijk 14 dagen na den datum van verschijning van de schaakrubriek, waarin de opgaven gepubliceerd worden, moeten de op lossingen in ons bezit zijn. Eventueel kan van die bepaling dispensatie verleend worden, in welk geval de behaalde punten van alsnog aanvaarde goede oplossin gen, zoo noodig, eerst in de volgende ranglijst worden verantwoord. 11. In bijzondere of onvoorziene gevallen beslist de schaakredacteur. OPLOSSINC PROBLEEM No. 728. (No. 5 van den wedstrijd, 26e ladder) Stand der stukken; Wit: KbS, De8, Tcó. Pgó. a4, f3. Zwart: Kd5. Tdl. Td2, Pfl. b6, dó, f5. (G. Heathcote, Kingswear.) 1. De8—h8. Kd5Xcó; 2. Dh8~c3f, enz. Kd5eó; 2. Pg6-f4f, enz. Td2 - d4; 2. Dh8-e5f. enz. b3—b5; 2. Tcó c7, enz. anders; 2. Pgó-f4f, enz. Dit probleem werd met den 3en prijs be kroond in een wedstrijd van „Hackney Mer cury". Goed opgelost door: H. J. S. Beck en H. de Ruyter, beiden te Bloemendaal; N. E. Rost, te 's Gravenhage; M. D. L. Artz, H. J. Bakker. P. W. Bakker, J. J. H. Bauer. J. Derogee, C. van Dort, H. W. van Dort, A. W. Face, F. F. Groos, J. Hillebrand, J. Hoeksema. J. Hoogeveen, F. W. Hoogerbeets, J. ten Hove, K. Koedooder, J. Luiting, H. Meijer, A. J. Mooy, W. Nijenhuis, K. H. R. PluimMentz. P. Rotteveel, C. J. Rijs, J. Schippers, B. A. Snelleman, H. J. Steenbergen, C. Warlé, C. F. Weber, D. Willemsen en J. A. G. Zomer, allen te Haarlem; J. E. Daalber gen en L. A. Patoir. beiden te Heemstede; J. Germeraad en K. Siegerist, beiden te Sant poort fallen drie puniten). Voorts: D. J. Leef lang te Haarlem (3 punten). OPLOSSING PROBLEEM No. 729. No. 6 van den wedstrijd. 26e ladder). Stand der stukken: Wit: Kh5, Dh4, La7. Lf3, Pg7, b4, eó, f2. Zwart: Ke5, Tb6, h6. (S. Trcala, Brünn). 1. Lf3b7, enz. Wanneer de zwarte Toren speelt, zijn La7 en Dd4 matgevend verbonden. Td6 slaat eiken aanval af, behalve f2f4. De Looper moet het veld ruimen en wel in de richting van a8 Zijn plaats bepalen wij in verband met het antwoord Tb6xb4. De La7 zou dan mat kunnen zetten, als hij tegen den Toren ware be schermd, derhalve 1. Lf3b7, enz. Goed opgelost door: H. J. S. Beck en H. de Ruijter, beiden te Bl-oemendaal; N. E. Rost, te s-Gravenhage; M. D. L. Artz, H. J. Bakker, P. W. Bakker. J. J. H. Bauer, J. Derogee, C. van Dort, H. W. van Dort, A. W. Face, F. F. Groos, J. Hille brand, J. Hoeksema, J. Hoogeveen, F. W. Hoo gerbeets, J. ten Hove, K. Koedooder, J. Lui ting, H. Meijer, A. J. Mooy, W. Nijenhuis, K. H. R. PluimMentz, H. Postuma, P. Rotteveel, C. J. Rijs, J. Schippers, P. Sleutel, B. A. Snel leman, H. J. Steenbergen, C. Warlé, C. F. Weber, D. Willemsen en J. A. G. Zomer, allen, te Haarlem; J. E. Baalbergen en L. A. Patoir, beiden te Heemstede; J. Germeraad en K. Siegerist, beiden te Santpoort (allen twee punten). Voorts: D. J. Leeflang en J. H. Mel1 ink, bei den te Haarlem (2 punten). CORRESPONDENTIE. Voor zooveel noodig, vestigen wij er de aan dacht op. dat de uitwerking van bovenstaande studie volledig moet worden ingezonden. Haarlem. M. D. L. A. Uw 3-zet in dank ont vangen. A. W. F. Uw wijze van noteeren is goed. J. H. Dank voor de aardige serie kaar ten van S. P. S. 1. Tc6c3 faaalt na 1. Td2e2. Haarlem. P. K. In uw briefje vergat u achter de oolossing van no, 733 den sleutelzet te ver melden. D. J .L. De oplossingen der nos. 725 727 waren reeds voor uw schrijven gepubli ceerd. AUTOMOBILISME HET SPORTPROGRAMMA DER K.N.AC. De sportcommissie der Kon. Ned. Automo bielclub heeft het programma voor het a.s. seizoen als volgt vastgesteld: 9—13 Mei: Clubtocht en Folklorerit in Ne derland. 1516 Juni: 24-uursrit in België. 30 Juni: Concours voor Koetswerken te Scheveningen. Fotoherkenningsrit voor da mes en heeren. Eventueel Sterrit. 10—15 Juli: Clubtocht naai' het buitenland (Engeland of België.) 2021 October: Herfsttocht. DAMMEN. OM HET PERSOONLIJK KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Het bestuur van den Nederl. Dambond heeft besloten A. Ligthart (Damclub „IJmui- den") te doel deelnemen aan den a.s. wed strijd om het persoonlijk damkampioen schap van Nederland, in verband met zijn fraaie resultaten in de te Haarlem gehouden districtswedstrijden, waarin hij aan het eerste bord van het N.-H.-tiental won van A. K. W. Damme en N. Cohen. Voor den jeugdigen Ligthart een mooie on derscheiding. Damredacteur: J. W. van Dartelen, Koe- diefslaan 42, Heemstede. Alle correspondentie, deze rubriek betref fende, gelieve men te zenden naar bovenge noemd adres. PROBLEMATIEK. Voor onze probleemliefhebbers geven wij hieronder ter oplossing een nieuwe compo sitie van den jeugdigen Haarlemscben pro blemist J. Dienske Jr. PROBLEEM NO. 2033. Auteur: J. Dienske Jr., Haarlem. Eerste publicatie. ZWART WIT Stand in cijfers; Zwart 12 schijven op: 5/7 9 12/18 en 23 en een dam op 19. Wit 15 schijven op: 20 25 26 30/35 37 38 42 43 47 en 49. Wit speelt en wint. Oplossingen van ddt probleem worden gaarne ingewacht tot uiterlijk Maandagavond 12 Maart a.s. bij den redacteur dezer rubriek. OPLOSSINGEN EINDSPEL NO. 2011. Auteur E. Lieubray. Stand in cijfers: Zwart een dam op 2. Wit drie dammen op 34, 48 en 49. Wit: 341 (Zwart 211 op 216 volgt Wit 4839, Zwart 162, Wit 39—30 en 140 enz. en wint) 4834 (Zwart 1116 op Zwart 116 of 1128 volgt Wit 4944, Zwart slaat naar 50 en Wit 16 enz. en wint) 3439 (Zwart 162) 3930 (Zwart 2 35 140 enz. en wint. Een zeer interessant en leerrijk eindspel. Dit vraagstuk werd correct opgelost door de heeren J. v. d. Vlugt te Haarlem en Chr, Gerritsen te Bennebroek. EINDSPEL No. 2022. A. Porreij, Oostburg (Z.) HOOFDVARIANT. Wit 7—1 (Zwart 40—49 A. B. C.) 3—17 (Zwart 39—43 D.) 17—39 (Zwart 43 34) 1 45 (Zwart 49—35 E.) 45—12 (Zwart 43—44 F.) 11—6 (Zwart 44—35 G.) 6—1 (Zwart 35—44) 1—6 (Zwart 44—35) 16—2 (Zwart 35—49) 12—21 (Zwart 4916) 6—11 (Zwart 16 7) 2 16 en wint. A. Zwart 4035, Wit 134 (Zwart 39 30) 3—8 (Zwart 30—34) 11—7 (Zwart 35 11) 16 45 en wint. B. Zwart 4045, Wit 3—12 (Zwart 45:7) 148 en wint. C. Zwart 4044, Wit 1649 (Zwart 4435 H.) 1—34 (Zwart 39 30) 3—8 (Zwart 30—34) 49—16 (Zwart 35 2) 11—7 (Zwart 2:11) 16 45 en wint. D. Zwart 49—44, Wit 1—34 (Zwart 39 30) 17 50 en wint. E. Zwart 4944, Wit 4550 (Zwart 44 6) 1611 (Zwart 6 44) 50 6 en wimt. F. Zwart 35 49. Wit 11—6 (Zwart 49—35) 61 (Zwart 3549) 16 en verder als in hoofdvariant. G. Zwart 44—49, Wit 12—21 (Zwart 49—35) 144 (Zwart 35 49) 2127 en wint. H. Zwart 4450, Wit 116 en wint. CORRESPONDENTIE- H. F. A. te Santpoort. Voor toezending Uwer problemen houden wij ons gaarne aanbevolen en zullen deze, in dien ze geschikt zijn. tz.t plaatsen. Wij heb ben echter, dank zij de voortdurende mede werking der problemisten, steeds een flink aantal vraagstukken in portefeuille en plaat sen deze in volgorde van ontvangst, waarbij echter de meest geniale en origineele com posities de voorkeur genieten. Eindspel No. 2022 werd correcit opgelost door de volgende heeren: W. C. Groeningis, J. v. d. Vlugt, M. Kam- minga, Aebe de Jong, W. J. A. Matla, J. van Wielenga, Jac. Fr. van Garderen en H. G. Looij, H. van Lunenburg Jr.. H. Greeuw, J. Teunisse, allen te Haarlem; D. Kleen, F. H. Kluën en Nicolaas Knopper, allen te Heem stede; J. B. Sluiter Jr. te Aerdenhout; Chr. Gerritsen te Bennebroek; W. J. v. d. Voort :e Nieuw-Vennep; S. van Duijn te Abbenes; J. H. Hilders te Lisse; A. Fischer en G. L. Gort mans, beiden te Amsterdam; J. van Steen- wijk te Ede (Gelderland); Geo J. A. van Dam te Wassenaar (Z. H.) en Ph. J. Ham te Rot terdam.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 14