UIT HET BUITENLAND HET PROCES-YOUSSOUPOF. 3 DONDERDAG 8 MAART 1934 HAARLEM'S DAGBLAD Nog een Belgische minister over het ontwapenings- vraagstuk. Internationale conventie gewenscht. „Lijn van Versailles doorDuitschland reeds overschreden". België. Hijmans bepleit eveneens een internationale conventie De minister van buitenlandsche zaken, Hymans, heeft Woensdagmiddag bij de de batten over de buitenlandsche politiek in den senaat het woord gevoerd over de ont wapeningskwestie. Nadat de premier Dins dag de principieele houding der Belgische regeering in deze kwestie in groote lijnen had uiteengezet, ontwikkelde de minister van Buitenlandsche Zaken uitvoerig de ge' zichtspunten, welke de houding der Belgische regeering bepalen. Evenals de Brocqueville verklaarde Hymans zich voor de opvatting, dat het gevaar van een bewapeningswedloop niet door eenigen dwangmaatregel tegen Duitschland, doch slechts langs den weg van onderhandelingen door het sluiten van een internationale overeenkomst, kan worden be zworen. Dit voornemen moet uitgaan van de verklaring der groote mogendheden van 11 December 1932 inzake de Duitsche rechts gelijkheid. Hymans constateerde dat de prac- tische verwezenlijking der rechtsgelijkheid in de wijze, dat alle staten ontwapenen tot het niveau der reeds ontwapende staten, door geen der groote mogendheden is voorgesteld en hij twijfelde ook aan de practische uit voerbaarheid van dit systeem wegens de bij zondere Belgische militaire belangen. De richtlijnen der Belgische politiek zijn: Mede werking aan de organisatie van den vrede, waakzame verzekering van de territoriale en politieke onafhankelijkheid van het land, aanpassing van België bij Frankrijk en En geland, zulks overeenkomstig de geografische positie van het land, zijn voortdurende be langen en sympathieën, zoomede ten slotte de handhaving en versterking van het pact van Locarno- Hymans besprak vervolgens o.m. de prac tische oplossing der ontwapeningskwestie en stelde de vraag of Duitschland op de door het verdrag van Versailles getrokken lijn zal blijven. De geheele wereld weet, dat het thans deze lijn reeds overschreden heeft en dat het deze lijn nog verder zal overschrijden Men weet evenwel ook, dat een herbewape ning van Duitschland een algemeenen be wapeningswedloop met zich zou brengen. Om dit te verhinderen bestaat slechts een positief middel: het sluiten van een inter nationale conventie. Ten slotte ontwikkelde de minister de reeds medegedeelde politieke gezichtspunten dei- Belgische regeering. Italië. Pauselijke encycliek aan gekondigd. De Paus heeft 4000 Dominicaner monniken ontvangen die hij heeft aangekondigd, dat binnenkort een encycliek zal worden uitge geven. Deze zal als datum dragen 6 Maart, den geboortedag van Thomas van Aquino. De hei lige Thomas van Aquino behoorde, zooals be kend is tot de orde der Dominicanen. De encycliek zal de 700ste verjaardag behan delen van de heiligverklaring van Dominicus. Spanje. De staat van alarm afgekondigd. Reuter meldde gisteravond uit Madrid, dat de regeering den staat van alarm heeft afge kondigd. Het aantal stakers te Madrid bedroeg gister avond 100.000. Rusland. Gearresteerde buitenlanders worden in vrijheid gesteld. De Gepeioe heeft, naar Reuter verneemt op 23 December van heit vorig jaar te Mos kou den Deenschen onderdaan William Larsen, employéc van de Zwitsersche Alge- meene Controle Maatschappij, zonder op gaaf van redenen gearresteerd. Volgens een bij het Deensche departement van buiten- landische zaken ontvangen medede'eLing zal Lairsen nu dezer dagen in vrijheid worden gestald en uit Rusland gezet. Hetzelfde zal geschiedens met een aantal andere gear resteerde employés van dezelfde maatschap pij o.w. twee Dui'tsohers. In verband daar mede verluidt, dat de vervolging tegen de maatschappij, welke wegens handelsspion- nage zou geschieden, zal Ingetrokken wor den. Oostenrijk. Onderhandelt Rudolf Hess te Weenen? De Telegraaf meldt uit Weenen: Sinds Zaterdag j.l. vertoeft te Weenen de Duitsche rijksminister Hess, die zooals men weet, plaatsvervanger is van rijkskanselier Hitier. De onderhandelingen, welke hij met Oostenrijksche regeeringskringen voert, heb ben ten doel een einde te maken aan het con flict tusschen de nationaal-socialisten en de regeering-Dollfuss. De komst van Hess is een van de redenen van het uitblijven van verdere actie der Oostenrijksche nationaal-socialisten. Op het oogenblik houdt Hess vooral contact met de Christelijk-sociale partijleiders. Een moeilijkheid is, dat de Duitschers blijven eischen, dat de regeering-Dollfuss nieuwe ver kiezingen zal uitschrijven welken eisch de re geering niet wenscht in te willigen. Niettemin hebben de onderhandelingen een zoodanig verloop, dat men verwachten mag binnen een of twee weken een positief resul taat te bereiken. Wijzigingen in het kabinet. In het Oostenrijksche kabinet zullen, blij kens een bericht van het D.NB., eenige wij zigingen worden aangebracht. Aangezien de staatssecretaris voor landbouw, dr. Gleissner, wegens zijn benoeming tot gouverneur van Opper-Oostenrijk zal aftreden, zal in zijn plaats een vertegenwoordiger van de Christe lijk-sociale boeren worden gekozen. Ook de twee leden van het „national-standische Front", de minister van B'innenlandsche Za ken, Kerber en de staatssecretaris voor Justi tie. Glass, zullen aftreden, doch het is nog niet bekend wie hun opvolgers zullen zijn. Bovendien zal een Heimwehrlid tot minister zonder portefeuille worden benoemd. Amerika. Senaat keurt de vloot- uitbreiding goed. De Amerikaansche Senaat heeft naar Reu ter uit Washington meldt met 65 tegen IS stemmen het wetsontwerp goedgekeurd, waar bij 70 millioen dollar wordt uitgetrokken voor uitbreiding van de vloot. Het ontwerp gaat thans terug naar het Huis van Afgevaardig den, dat de amendementen van den Senaat zal behandelen, volgens welke de winsten ■van de particuliere maatschappijen, waaraan contracten worden opgedragen, tot tien pro cent beperkt moeten blijven en de regeering een vierde van de meer dan duizend vliegtui gen moet bouwen, die nieuw aangeschaft zullen worden, Het program bepaalt verder dat in vijf jaar tijd zes kruisers, een vliegtuigmoeder schip, dertig duikbooten en 65 torpedojagers gebouwd zullen worden. Het wetsontwerp keurt uitbreiding van de vloot goed tot de door het vlootverdrag vastgestelde grens. Polen. Reorganisatie van de regeering? In het Paleis Belverère zijn gisteren op ini tiatief van Pilsoedski alle minister-presiden ten' sinds 1926 bijeengekomen onder voorzit terschap van Moscicki. Deze conferentie staat, naar men meent te weten, in verband met de mogelijkheid van een reorganisatie in de naaste toekomst der regeering en met het voorgenomen vertrek van Maarschalk Pilsoedski naar het buiten land, waarschijnlijk Egypte, waar hij een langdurige kuur zal doormaken. CHIAPPE EN CHAUTEMPS VOOR DE COMMISSIE VAN ONDERZOEK. „ABSOLUTE REPUBLIKEINSCHE TROUW DER POLITIE". Chiappe. PARIJS, 7 Maart (V.D.) Heden heeft de oud-prefect van. politie van de Seine, Chiappe een verklaring afgelegd voor de commissie van onderzoek naar de gebeur tenissen van den zesden Februari. Chiappe ■garandeerde de absolute republikeinsche trouw van de politie en veiiiklaarde dat d-e •politie voor den zesden Februari altijd meester- gebleven was van den toestand bij betoogingen. Tijdens zijn onderhoud men Daladler had Chiappe hem, na vriend schappelijke gelukwenschen, op de hoogte gesteld van den stand der openbare mee ning en hem daarbij verklaard, dat gepoogd werd groepen te recruteeren onder socialis ten, dissidente oud-communisten, oud-mo narchisten e.d. Daladier zeide dezelfde in lichtingen te hebben verkregen. Den vol genden dag zou hij zijn gewaarschuwd betreffende de vorming van geheime gewa pende groepen. Chiappe deelde verder mede, dat hij persoonlijk gedaan had weten te krijgen, dat de nationale uniie van oud- strijders niet zou manifesteeren. De Croilx de Feu aldus Chiappe zijn geenszins de republiek vijandig gezind en wilden oor spronkelijk slechts een meeting houden. De oud-prefect van politie ontkende ten stel ligste ooit te hebben gezegd dat hij „de straat op zou gaan" en verklaarde de op winding, die op zijn ontheffing gevolgd was als veroorzaakt door tegenstrijdige berich ten en het aftreden achtereenvolgens van drie ministers. Chiappe is van meening. dat de bevolking sympathiseerde mét de be- toogers in verband met de verontwaardiging ontstaan door de schandalen. PARIJS, 8 Maart (V.D.) Bij zijn ver hoor door de parlementaire commissie van onderzoek naar de straat onlusten te Parijs op 6 Februari verklaarde oud-ministerpre sident Cheautemps nooit door den prefect van politie Chiappe of van andere zijde op de hoogte te zijn gesteld van eventueele on regelmatigheden, bedreven door oud-minis ter Frot. Cheautemps liet doorschemeren, dat hij reeds vroeger heeft gedacht over ontslag- v-erleenang aan Chiappe.Aan de republi keinsche gezindheid van de politie heeft hij echter nooit getwijfeld. Ook gelooft hij niet, dat de betoogingen de bedoeling hadden een staatsgreep in be leiden. Naar aanleiding van het reeds gemelde dementie van Frot, deelde de oud-politie- prefect Chiappe mede, dat hij zijn onder eede voor de commissie van onderzoek af' gelegde verklaringen in alle bijzonderheden handhaaft. Een nieuw rappor1. PARIJS. 6 Maart (V,D.) De commissie van onderzoek naar de zaak-Sbavisky heeft heden Dignac gehoord, die belast was met het uitbrengen van een rapport over het administratieve onderzoek, dat aan het licht heeft gebracht, dat de hoofden der diensten van het ministerie van arbeid, die een in cngunstiigen zin gestelde nota voorbereiden betreffende de belegging van fondsen van de sociale verzekeringen in bons van de Credits Municipaux op zeker oogenblik er toegebracht werden door een telefoonge sprek met het kabinet van den minister om hun meening te wijzigen. Wie dit gesprek gevoerd heeft aan den anderen kant van de lijn kon niet worden vastgesteld. De commissie stelt verder oen onderzoek in naar een brief aan Dailiirrd'jer over de plaatsing van bons en het antwoord daarop van Da li mier, waarvan de copie verloren is gegaan. Niets bijzonders in de koffers van Rita Georg. PARIJS, 7 Maart (V.D.) Het op in stigatie van den rechter van instructie te Bayonne gehouden onderzoek in de te Parijs achtergebleven koffers van Rita Georg, heeft geen resultaat opgeleverd. In de koffers werd niets gevonden, wat van belang zou kunnen zijn voor het onderzoek in het Sta- visky-saha ndaal De rechter van instructie te Bayonne heeft telegrafisch opdracht gegeven in een niet nader aan te duiden bank in een even eens niet naidler aan te duiden s'bad naspo ringen te dioen. Stavisky zou in dieze bank een safe hebben gehad, welke belangrijke voor den voortgang van het proces beslis sende dooumenben zou bevatten. PRESIDENT MASARYK 84 JAAR. PRAAG, 7 Maart (V.D.) in het geheele land is heden de 84ste verjaardag van presi dent Masaryk gevierd. GARNIZOEN VAN SINGAPORE WORDT VERSTERKT. OOK UITBREIDING DER VERDËDIGINGS WERKEN. De militaire medewerker van de „Daily Tele graph" meldt, dat het garnizoen te Singapore eerstdaags zal worden versterkt, terwijl ook de verdedigingswerken zullen worden uitgebreid. Verwacht wordt, dat in de komende leger- begrooting in verband hiermede middelen zul len worden aangevraagd voor het beschikbaar stellen van twee brigades zware artillerie. (Telegraaf) PROEFVLUCHT VAN EEN NIEUWEN RUSSISCHEN STRATOSFEERBALLON. TOT 17H K.M. GESTEGEN. MOSKOU, 7 Maart (V.D.) Het aerologische instituut der Sovjet Unie heeft te Sluzk in de buurt van Leningrad proeven genomen met het omhulsel van den nieuwen automatischen stratosfeerballon, welke een gunstig resultaat hebben opgeleverd. Er werd een hoogte van 17 1/2 K.M. bereikt. De meegevoerde automa tische radio-installatie heeft signalen gegeven, welke goed werden waargenomen. Volgens de meening van experts zal de automatische stra tosfeerballon een hoogte van 25 K.M. kunnen bereiken. GOUDTRANSPORT SPOORLOOS VERDWENEN. KIST BLEEK BIJ AANKOMST CEMENT TE BEVATTEN. LONDEN, 7 Maart (V.D.) Detectives van Scotland Yard houden zich bezig met de op sporing van een zending van 930 ounces goud (28 K.G.), ter waarde van 6360 welke door de Standard Bank of South Africa naar Engeland is verzonden.Het schip Balmoral Castle had bij aankomst te Southampton de kist wel is waar aan boord, doch deze bevatte cement in plaats van goud. PROTEST TEGEN DE VERTALING VAN „MEIN KAMPF". VAN DE ZIJDE DER FRANSCHE SCHRIJVERS. PARIJS, 7 Maart (Reuter) De voorzitter van de Société des gens de lebtres, Gaston Rageot, deelt in een ingezonden stuk in de „Temps" mede dat het bestuur deze vereeni- ging vair letterkundigen tegen de niet-geauto- riseerde vertaling en publicatie van Adolf Hitlers „Mein Kampf" protesteert. Het bestuur heeft in zijn vergadering van 26 Februari een stemmig geconstateerd dat een dergelijke daad een schending der Berner Conventie ;s. Het blad Notre Temps" bevestigt, dat de politie reeds tot inbeslagneming van de ver taling is overgegaan en raadt den directeur der uitgeverij aan zich niet over dezen maat regel te beklagen, daar hij, naar hij zelf heeft erkend, de wederrechtelijke publicatie als een „kleine gewelddaad" beschouwde. Rasputin in een Londensche rechtzaal. (Van onzen Lomdenschen correspondent) LONDEN, 7 Maart. De Amerikaansche filmmakers hebben tot hun schade geleerd dat zij een bedenkelijk onderwerp aanpakten toen' zij besloten een film te maken van leven, bedrijf en invloed van den Russischen monnik Rasputin. Het was ongetwijfeld een aantrekkelijk onder werp voor hen die vemamlttwo ordelijk zijn voor hetgeen mien verstaat onder den Hol- lywood-geest. Een film over Rasputin kon tegeHijk opzienbarend, schandelijk, stootend en schokkend worden. Maar Rasputin leefde op de naburige grenzen der geschiedenis. Hij is dood. Verscheidene raensohen die deel hadden gehad in het drama van Rasputin aan het Russische hof zijn evenwel nog in leven. Als de filmmaatschappij er 'genoeg aan had ,gehad het gruwelijk verhaal his torisch zoo getrouw mogelijk weer te geven zou zij geen 25000 schadevergoeding heb ben behoeven te betalen aan de prinses Yeiuisscupof. Maar de filmmaatschappij had naar haar aard. gewoonte en opvatting waar heid en verdichtsel met elkaar in betrek kling gebracht, het verhaal versterkt, ge lardeerd en gepeperd met verbeelde om standigheden en voorvallen en invloeden, die figuren uit de Russische hooge wereld van voor de revolutie die thans in Parijs residentie van uit Rusland gevluchte edelen 'n verschrikkelijk verleiden pogen te vergeten in .opspraak brachten. Een van die fi guren is Prins Youssoupof. De authentieke geschiedenis heeft duidelijk geleerd wat de motieven waren, welke dezen Prins deden besluiten Rasputin te dooden. De film maatschappij vond deze motieven blijkbaar niet aannemelijk genoeg en zeker niet in teressant genoeg voor de millioenen men- sohen, die de film zouden gaan (be-kijken in alle deel en van de wereld. De handeling moest 'in harmonie worden gebracht met den reeds genoemden geest van Hollywood, die althans tot voor kort zooveel goud heeft gebracht in de laden van de Amerikaan sche filmindustrie. De niv-loe-d van de vrouw en de liefde mocht niet worden uitgescha keld. En zoo werd in de film te verstaan gegeven dat ,de moordenaar van Rasputin zich niet alleen had laten leiden door de de gedachte dat zijn vaderland van een duivelsch kwaad, in den persoon van den ruigen, schurkachtigen monnik, moest wor den verlost, maar ook door de wraak van den man wiens gade was gezwicht voor de onweerstaanbare machten van dat heer schap. NiCt alleen Prins Youssoupof leefde nog maar ook izijn Prinses. En de persoon van deze Prinses ddte zich door de vel-foopang van de film dn haar eer en goeden naam aange tast voelde, werd de filmmakers noodlottig. Er was geen Prins en er was geen Prinses Youssoupof in de film. ET was wel een zekere Cheghodieff, wiens karakter in menig op zicht van dat van Youssoupof verschilde. Dat gold ook voor het karakter van Natasha de verloofde van Cheghodieff. ten opzichte van dat van Prinses Yousoupof. In die film wordt de dood van Rasputin toegeschreven aan deze Cheghodieff en het spreekt van zelf dat men bij het zien van de film en het wereldbekende feit dat Youssoupof in de eerste plaats voor den dood van den mon nik verantwoordelijk was. Cheghodieff met Youssoupof vereenzelvigt. En wanneer men dat heeft gedaan moet men bij afleiding ook Natasha vereenzelvigen met Prinses Youssoupof. Natasha Is in de film een vrouw, Wi'eir naam geleden heeft door haar omgang met Rasputin. De gevolgtrekking van de bezoe kers van de bioscoop moet dus zijn dat Prin ses Youssoupof in de episode, welke de film uitbeeldde, niet geheel onkreukbaar was ge weest. Want alleen enkele ingewijden kon den weten dat- de Prinses den kwaden man zelfs nooit had ontmoet. De jury heeft daarom uitgemaakt dat de filmmakers Prinses Youssoupof 'hebben belasterd over eenkomstig de door haar ingediende aan klacht en dat haar een schadevergoeding van 25000 moet worden betaald. Aange zien de kostten van het geding, tennaasten- bij 15000, ook door de fiiimiondernemang moeten worden opgebracht, beteeikent de uitspraak een vrij harden fhiancieelen slag voor haar. Dat het bedrag van de schade vergoeding zoo hoog ls moet waarschijnlijk worden toegeschreven aan de overweging dait het kwaad, dat doior een over de gansche wereld, verspreide film wordt gesticht, naar verhouding is van de aanzienlijke winst welke de filmonderneming er aan onttrekt. Het proces moet in de annalen der Britsche rechtspraak geboekstaafd blijven als een der merkwaardigste causes célèbres. Een Lon- densch gerechtshof kan nog nimmer een verhaal hebben gehoord als dat van Prins Youssoupof, die geroepen werd te bevesti gen dat hij als hoofdbedrijver van den moord op Rasputin moest worden beschouwd Hij deed het in eenvoudige .en rechtstreek - sche bewoordingen, met nauwkeurige In achtneming van de kleinste bijzonderheden en klaarblijkelijk zonder een schijn van spijt of wroeging; voor hem was het een gerechtvaardigde daad van persoonlijke en natuurlijke rechtsuitoefening. Zijn optre den was kenschetsend voor de omwentelin gen, welke de wereld de afgeloopen twintig jaar hebben veranderd. Hier stond een uit zijn vaderlland verbannen prins een En- gelsch rechter rustig en zonder vrees te vertellen hoe hij een man, die eens het lot van Rusland leek te bepalen, had vergiftigd met een revolverschot had doorboord en met een verzwaarden knuippeil 'had be werkt alvorens hem door een bijt in het Newa-ijs na-ar zijn graf te laten zinken. De uitspraak is hier en daar met ongerust heid. ontvangen, omdat men meent dat ze den schrijvers een nieuw schrikbeeld zal geven. De redeneering is dat -de schrijver va-n een roman of va-n een tooneelstuk zich niet meer zal kunnen beroepen op een ver klaring da.t zijn personen denkbeeldig zijn. en niet .meer beveiligd zal zijn tegen pro* cessen door zijn figuren gefingeerde namen en ongewone eigenschappen te geven, indien zich menschen aanmelden die verklaren in de uitbeelding' van een of meer personen een of meer levende personen te herkennen. ALs de voorstelling va-n zulke personen las terlijk is kan en dat zegt men, is die be- teekenis van de uitspraak in de Rasputin- zaak de schrijvers worden aangeklaagd. De portée hiervan zou zijn dat- schrijvers in den vervolge, uit vrees voor de wet geen schimmen, geen (misdadigers, geen ongure karakters meer in de verhalen hunner ver beelding zouden kunnen brengen. De vrees is wat overdreven, zou men wal len, zeggen. Hat is altijd gevaarlijk bij de Engetsche wet, personen die nog in leven zijn in fiotie samen te brengen met ver beelde personen en .dat te doen op een wijze, welke de levende personen in hun eer en goeden naam kan aantasten. In de ge wraakte film -is dat gedaan met een duide lijkheid en rechtstreekschheid, waarvoor ae makers hun tol moeten betalen. Maar film makers en schrijvers kunnen m'eit eenig ge mak zulke valstrikken in de wet ontgaan, zonder veel ruimte voor 'het spel hunner verbeelding te verliezen. A. K. VAN R. VREEMDE INBRAAK TE COMPIèGNE. KAARTEN MET NAMEN VAN DUITSCHE VLUCHTELINGEN MEEGENOMEN. Reuter verneemt uit Compiègne: De recherche stelt een onderzoek in naar de inbraak, welke onlangs gepleegd is in het kasteel, dat ter beschikking is gesteld van de internationale vereeniging voor hulpverlee ning aan kinderen van Duitsche vluchtelin gen. Men heeft daar de kaarten der namen der opgenomen kinderen gestolen en een portefeuille met geld laten liggen. In den af geloopen nacht is een nieuwe poging tot in braak gedaan, maar de daders zijn er in ge slaagd te vluchten. ROMEINSCHE CONSTRUCTIES GEVONDEN. In een gehucht nabij de Noord-Italiaan- sche stad Brescia is niet lang geleden een- deel van een Romeinschen straatweg aan het licht gekomen. Thans heeft men in de on middellijke nabijheid van dezen weg een on- deraarasche gang ontdekt, met gladde, deels beschilderde wanden. Aan de bovenzijde is deze gang afgedekt met zandsteen. Vermoe delijk heeft men hier te doen met een vroegere verbinding tusschen den toren van het Bis schoppelijk paleis te Brescia en een ander in middels verdwenen bouwwerk. Voorts werd in dit zelfde gebied een Ro- meinsche graftombe gevonden, welke vier skeletten bleek te bevatten, alsmede een aan tal munten uit den Keizertijd. WAAROM BOVEN PARIJS NIET GEVLOGEN MOCHT WORDEN. VREES VOOR EEN LUCHTAANVAL OP HET KAMERGEBOUW. Tijdens de onlusten te Parijs in het begin van de vorige maand werd het plotseling ver boden over Parijs te vliegen. De reden voor dezen maatregel, die indertijd zeer groot op zien baarde, is thans in de parlementaire commissie van onderzoek na de onlusten door den vroegeren directeur van de Sureté mede gedeeld. Hij verklaarde dat de politie inder tijd een anonieme waarschuwing had ont vangen. waarin gezegd werd dat vlliegtuigen over het Kamergebouw zouden vliegen en bomen op het Palais Bourbon zouden wer pen. De politie heeft toen het ministerie voor de luchtvaart telefonisch verzocht onmiddel lijk een algemeen startveibod voor alle vlieg tuigen uit te vaardigen, die niet op de ge wone luchtverkeerslijn vlogen. BRIAND'S STERFDAG HERDACHT. Onder leiding van den Franschen minister van buitenlandsche zaken Barthou is gister middag een bedevaart gehouden naar Pacy- sur-Eure en Cocherel, welke door de vereeni ging van „Vrienden van Aristide Briand" was georganiseerd ter gelegenheid van den jaardag van het overlijden van den staats man. De plechtigheid droeg een zeer evenvoudig karakter. Er werden geen redevoeringen ge houden, doch bloemen op Briand's graf ge legd. (Reuter). ZONDERLINGE LUCHTSPIEGELINGEN AAN DE AUSTRALISCHE KUST. ADELAIDE, 7 Maart (V. D.) Officieren van het stoomschip „Buteshire" komende van Glasgow hebben gerapporteerd bij hun aan komst in Adelaide aan de kust zonderlinge luchtspiegelingen te hebben gezien. Zij zagen toen zij zich op een afstand van 45 mijl be vonden reeds den vuurtoren, die in gewone omstandigheden op niet grooter afstand dan 15 mijl waarneembaar is. Ook zagen zij de rook veroorzaakt door een boschbrand op het Kan- geroe-eilandop 30 mijl afstand. Een zeilschio dat een gunstige bries afwachtte, werd eerst ondersteboven gezien, later kwam het schip in rechten stand doch boven water inplaats van er in. Schepen welke voor anker lagen namen eveneens vreemde en ongewope vor men aan. Een dezer schepen verloor elke ge lijkenis met een stoomboot, een ander schip leek doorzeefd met groote gaten. De officieren verklaarden bij hun aankomst nooit tevoren dergelijke wonderlijke lucht spiegelingen te hebben waargenomen. MELLIONAIR-BANDIETENLEIDER NEERGESCHOTEN. LONDEN. 7 Maart (V.D.) Uit Chicago wordt gemeld, dat die mLllionnaiir Pope in zijn hotelkamer door zes schoten getroffen, dood is gevonden. Pope had. zijn ontzaglijk vermogen .„verworven" ais leider vain 'een bende afpersers.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5