Van hoeveel per maand kan een Indische familie rondkomen? postgirodienst ZATERDAG 17 MAART 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 16 STADSNIEUWS. Wat met f 150.te doen is. In ons nummer van 14 December 1933 heb ben wij een artikel opgenomen van Jhr. Dr. J. C. Mollerus onder bovenstaande opschrif ten. Hierop zijn critische antwoorden ver schenen in onze bladen van 22 Dec. 1933 en 18 Januari 1934. Naar aanleiding hiervan ontving Jhr. Mol lerus een brief van mevr. T. Eckenhausen- Tétzner van de Vereeniging voor Huisvrou wen te Soerabaja. gedateerd 27 Februari 1934. Deze brief luidt als volgt: Naar aanleiding van het onder bovenstaand opschrift in uw blad van 14 December 1933 voorkomende artikel van den heer Mollerus en de antwoorden die daarop d.d. 22 Dec. en 18 Januari jl. verschenen, resp. van den heer Lagendijk en van het bestuur van de Indi sche Vereeniging Haarlem en Omstreken, zij het mij vergund het volgende op te merken: Het artikel van den heer Mollerus werd ge ïnspireerd door een artikel van mijn hand, voorkomende in het Orgaan van de Vereeni ging van Huisvrouwen Soerabaia van Juni 1933, getiteld: Het maandelijksch budget van i 150—. Tot goed begrip der zaak diene, dat dit artikel het laatste was van een serie, die door mij in bedoeld blad werd geschreven Hier mede werd een begin gemaakt in October 1931. In de eerste plaats werd daarin een op Indische leest geschoeide huishoudelijke ad ministratie behandeld, welke gebaseerd was op twee principes: a. Een oordeelkundige verdeeling van het Huishoudelijk Budget over 12 rubrieken. b. Het aan de hand van deze verdeeïing van te voren opmaken van een begrooting. waarmede bij het doen der huishoudelijke uitgaven steeds rekening wordt gehouden. Daarna werden eenige voorbeelden gegeven van een begrooting aan de hand van deze budgetverdeeling, waarbij uitdrukkelijk werd vermeld, dat de hier.gegeven cijfers slechts betrekking hadden op voorbeelden, daar na tuurlijk ieder gezin zijn eigen behoeften heeft. Dit alles was dus bedoeld om de huis moeders het opmaken van hun eigen begroo ting te vergemakkelijken. Zoo verschenen in de organen van De cember 1931. Januari 1932, October 1932. No vember 1932 en Februari 1933 voorbeelden van een budgetverdeeling bij een inkomen resp. van f 400 p. m., f 700 p. m., f 320 p. m.. f 559 p. m., en f 800 p. m. Bij de drie laatste artikelen werd tevens behandeld de verlaging van het indexcijfer over de laatste 2 jaar. met betrekking tot deze inkomens, welke ver laging door mij berekend werd op pl.m. 20 pet., een percentage dat in overeenstemming is met de berekeningen van de regeering. In- tussrhén is dit indexcijfer nog verder gedaald en momenteel door de regeering op pl.m. 25 pet.'gestéld/ In de to?schen liggende maanden werden t)êh«n'de:d Vragen en opmerkingen die na- aardeding van deze budgetverdeelingen bin nenkwamen. Tot slot heb ik toen op verzoek behandeld een budgefverlies van f 150 p. m., voor een gezin, bestaande uit man, vrouw en twee kinderen. Aan het begin van dit artikel werd door mn uitdrukkelijk gezegd, dat het niet gemak kei i'k is om van dit bedrag rond te komer en ik heb zéker niet bedoeld, dat dit bedrag zou worden aangenomen als norm voor een inkomen, waarvan een Europeesch gezin hier in Indië zonder zorgen kan leven. Ik wil nog verder gaan: ik zou geen enkel jong gezin aanraden op een dergelijk salaris naar indië te komen. Dat zou zeker tot teleurstelling en groote zorgen aanleiding geven. Maarde toestand is momenteel in In dië. en speciaal hier in den Oosthoek zóó, dat een groot aantal menschen blij is, wanneer zij nog een inkomen van f 150 p. m. bij elkaar kunnen brengen. Dat dit zoo is, valt te be treuren. doch wij hebben den toestand te accepteeren zooals hij is. De maximumsteun die een Europeesch gezin van 4 personen hier van het Steuncomité voor Werkloozen kan ontvangen, bedraagt f 90 p. m. en dit alleen wanneer vroeger het inkomen minstens f 600 p. m. heeft bedragen. Mijn bedoeling met de publicatie van dez" budgetverdeeling van f 150 p. m. is dan ook geweest om te trachten het beste te maken van een noodtoestand. Ter verduidelijking van het geheel laat ik hier eerst nog even de bedoelde budgetverdeeling volgen: Huishuur Huishuur f 40 per maand f 50 per maand 1. Huisvesting f 58.— f 70.— 2 Voeding 30.— 24.— 3. Kleeding 12.50 10.— 4. Ontw. en ontsp. 12.50 10.— 5. Vervoer 4.— 3.— 6. Dokter en apoth. 7.50 7.50. 7. Cadeaux 1.50 1.25 8. Verzekeringen io.— 9. Vaca n tie-uitga ven 2.50 1.50 10. Sparen 10.— 11. Belastingen 7— 8.75 12. Diversen 4.50 4-— f 150.— f 1.50- De indeeling is zoodanig gemaakt, dat een afzakken naar de kampong voorkomen wordt. Dat dit slechts te bereiken is door oneindig groote zorg en toewijding van de moeder, spreekt ten duidelijkste uit de cijfers. Eén baboe is inderdaad, zooals het bestuur van de Indische Vereeniging Haarlem en Om streken opmerkt, voor de huisvrouw een zeer zware belasting, té zwaar voor menige vrouw, doch dan moeten man en kinderen ook maar meehelpen! Alles beter dan verzeild te raken in de kamnong! En dat is op deze manier bij een dergelijk inkomen met groote krachts inspanning nog te vermijden. Zeker, het huisje, dat voor f 40 gehuurd kan worden, r klein, doch ook hierin zijn de toestanden d° laatste jaren (gelukkig) sterk veranderd. Het is thans inderdaad mogelijk op fatsoenlijken stand voor dezen prijs een huisje te huren, dat bestaat uit 4 kleine kamers en bijgebou wen. Drie jaar geleden zou dit voor f 80 p. m nauwelijks mogelijk zijn geweest. De huizen met een huurwaarde van f 25 p. m.. zooals de heer Lagendijk die voor een dergelijk inko men wenscht. zijn hier in Soerabaia inder daad niet gemakkelijk te krijgen. Het voedsel moet uiterst eenvoudig zijn, maar is absoluut voldoende. Het bestuur van cf' Indische Vereeniging Haarlem en Om streken maakt bezwaar tegen slechts 1 pond brood per dag voor 4 personen en maakt daarbij een vergelijking met het- broodrant soen van een soldaat die per dag 2 ons krijgt, hetgeen voor een gezin van 4 personen 8 ons zou zijn. Er is echter door mij uitdrukkelijk vermeld, dat 's avonds warm eten bijgegeven moet worden, aangezien het brood alleen niel voldoende is. Dat in Soerabaia niemand zijn eigen brood bakt. zelfs 'niet zijn eigen koekjes zooals bovenbedoelde vereeniging opmerkt is niet juist. Dat was misschien zoo voor eenige jaren, maar ook daarin is in den laatsten tijd ook al noodgedwongen verandering gekomen. Vele menschen bakken thans hun eigen brood: daarvan zouden Gas Mij. en Aniem interessante gegevens kunnen verstrekken en nog veej grooter is het aantal der huisvrou wen, die zelf haar koekjes, ontbijtkoek enz. bereiden. In Augustus jl. heeft de Vereeniging van Huisvrouwen hier een bezuinigingsdemon stratie gegeven, waarbij vele mogelijkheden op dit gebied werden aangetoond. Deze de monstratie was een groot succes, zij werd door meer dan 1000 menschen bezocht en de receptenboekjes, waarin de bereiding van brood, koek. allerlei voor de boterham, koek jes en eenige eenvoudige taarten stonden be schreven met vermelding van den kostprijs, moesten worden nabesteld, zoodat een totaal oplaag van 2000 werd bereikt. Ook is het momenteel best mogelijk een baboe te krijgen voor f 6 met kost. Ook daar in zijn de tijden veranderd. Er zijn mij uit de laatste maanden zelfs eenige gevallen be kend van families, die op goeden stand leven, en die baboe's hebben van f 9 per maand zonder kost. Een lichtcapaciteit van 100 Watt, is zeker zeer weinig, maar het is iets in elk geval be ter dan petroleum in de kampong. Nog eens, grootere bedragen kunnen er voor deze posten niet op overschieten, wil men zijn kinderen als Europeanen opvoeden. Ook het bedrag aan kleeding is klein voor 4 menschen, doch het is mogelijk het gezin hiervan te kleeden. Ook in kléedingartikelen is een groote prijsdaling ingetreden. Kinder sandalen van wit linnen koopt men al voor f 0.40. Kousen behoeven de dames bij de hui dige mode uiterst zelden te dragen en de kin- deren heelemaal niet. En een jurkje en blouse zijn voor heel weinig geld te maken, waarbij er zoo nu en dan nog een inlandsche naaisar van f 1 per dag op kan ovei'schieten. Voor verzekeringen of sparen is f 10 uitge trokken. Dit bedrag is m.i. absoluut noodza kelijk, wil men zijn kinderen eenige toekomst geven en voorden oudenda geenigszips ge borgen zijn. Het ,',er maar.'opaan laten ko-' men'' in de hoop op betere tijden 'lijkt mij volkomen onjuist. Een klein bedrag ad f 2.50 per maand is uitgetrokken voor ontspanning. Hiervan kan men eens in de drie of vier maanden eens een dagje gaan pfcniccen bij 'zoo zware le vensomstandigheden. als hierboven geschetst een kleine verademing, die toch niet gemist kan worden. Tk hoop in het bovenstaande de bedoeling van de publicatie van dit budget te hebben, duidelijk gemaakt en ook de moeeüikheid te hebben aangetoond om met oneindig veel moeite en zorg hierbij de kampong nog te vermijden. Dat het geen basis is, waarop een jong ge zin hier in Indië kan beginnen, heb ik re^ds aan het begin uiteengezet. Daarvoor is m.i. een minimum van f 250 p. m. vereischt. Vol ledigheidshalve geef ik hieronder nog eer, voorbeeld van een budgetverdeeling voor een jong ambtenaar, die op deze voorwaarden uitkomt: Inkomen f 250 p. m„ af 7 pet. pensioens korting f 17.50, blijft f 232.50. 1. Huisvesting. Huur f 50. Bedienden 20. Licht 200 Watt 9.— Water 8 M3. 3.— Arang (houtskool) 2.— Div. huish. uitgaven (zeep. poetsm. enz.) 4. Totaal f 88.— 2. Voeding Passar (vleesch, aard., groenten, vruchten, ijs, eieren, meel, koffie, suiker, nootm. enz. f 16. Brood 6. Langanan boter, dranken, melk, thee, kruidenierswaren, enz. 16. Totaal f 38. 3. Kleeding f 12. 4. Ontw. en ontsp. „15. 5. Vervoer 5. 6. Dokter en apotheker 15. 7. Cadeaux en liefdadigheid 5. 8 Vacantie 8. 9 en 11 Verzekeringen en sparen 20.— 10. Belastingen 16.50 12. Diversen 10. Totaal f 232.50 Zooals u ziet, zelfs hier is het niet gemak kelijk om een sluitende begrooting te krijgen, maar het is te doen. Over de verschillende posten nog het vol gende: De post van f 20 voor bedienden is vol doende voor een baboe-dj ongos, en een ba boe. Voor een dj ongos plus baboe is het te weinig. De post voeding is gebaseerd op hetgeen ik zelf en met mij vele kennissen aan voe ding per maand uitgeef. Mijn gezin, bestaan de uit vijf personen, geeft per maand aan voeding uit pl.m. f 80. De post ontwikkeling en ontspanning kan op verschillende manieren worden verdeeld. bijvoorbeeld: Tijdschriften f 2.50 Rooken 5. 1 abonnement (zwembad of tennisclub, enz.) 8. Uitgangetjes 4.50 f 20. Betaling Abonnementsgeld NA/ij verzoeken onzen abonnés die gewoon zijn perpostgiro hun abonnementsgeld tevol- doen vriendelijk, dit niet uit te stellen tot het nieuwe kwartaal is aangevangen.Zij besparen zichzelf daardoor den last van het aanbieden der kwitanties en ons de moeite van het incasseeren. DE ADMINISTRATIE Clublidmaatschap kan er m.i. niet af. Vervoer. Dit zal grootendeels per fiets moe ten geschieden. De post voor dokter en apotheker is vrij hoog, omdat gerekend is op de eventueele komst van een baby. Vacantie. Voor dit bedrag kan samen met een andere familiejeens per jaar een huisjc- in de bergen voor een maand bekostigd wor den. Verzekeringen en sparen. Waar er hier sprake is van een normaal budget, waar twee menschen hun leven op bouwen, is het nood zakelijk dat ook door den ambtenaar van den aanvang af gezorgd wordt voor een kleine verzekering en voor een zeker bedrag op de bank. Het weduwenpensioen is zeer laag vooral in het begin, zoodat dit aanvulling behoeft, terwijl geld opzij moet worden ge legd voor het komende Eur. verlof en andere eventualiteiten. Diversen. Hieronder vallen verschillende onverwachte uitgaven, als logé's, baby-uit zet enz. Uit het bovenstaande blijkt ten duidelijk ste, dat het budget zeer krap is. De post voor kleeding is laag; voor meubilair is niets uit getrokken. Ik ben van de veronderstelling uitgegaan, dat een goede uitzet en gelden voor de inrichting van het huis aanwezig zijn (dit laatste bedrag te schatten op pl.m. f 500)Ook de extra-storting in het weduwen en weezenfonds (2 maanden salaris) is ver ondersteld betaald te zijn. Is aan deze voor waarden voldaan, dan is het mogelijk op een salaris van f 250 p. m. te beginnen, doch iedere cent zal moeten worden omgekeerd. Wanneer bovengenoemde bedragen niet aan wezig zijn, lijkt het mij onjuist uit te komen. Het jonge gezin zal zich dan hiervoor in de schulden moeten steken, terwijl het bij dit salaris vrijwel onmogelijk is. daar binnen af- zienbaren tijd weer uit te komen. Ik hoop met het bovenstaande alle mis verstanden uit den weg te hebben geruimd, en teeken met beleefden dank voor de plaats ruimte, Hoogachtend, T ECKENHAUSEN-TETZNER STADSSCHOUWBURG Optreden van het cabaret Louis Davids. Zondag 18 Maart geeft de bekende caba- reitier Louis Davids met zijn Kurhausartisten een avond vol kunstgenot in onzen Stads schouwburg. De goede naam die Louis Davids bij ons Haarlem's publiek heeft, waarborgt den be zoekers een genotvolle avond. H. Davids zorgt voor de muzikale bege leiding. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Meijer, Slatuinenpad 61, A'dam, autoband met velg én stang. Bureau v. Politie, Smede- straat 9, actetasch met schoolboeken, Rooze, Z. Brouwersstraat 3, tandenborstel, v. d. Berg, Aetberts'bergstraat 3. gummibal. Jansen st. Anthoniesteeg 8a, 2 boekjes. Kloos, Barendse- straat 6d. ceintuur. Seetz, Rozen hagenstraat 47, schoolétui. Klooster. Brouwersstraat 117. handbeschermer, v. Dam, Oranjestraat 62. handschoen. Kennel Fauna, Parklaan 119, gele hond. Kennel Klevst, Houtvaart 206. dobber- mann. Van Gooi. Archipelstraat 60 of 61. hand schoen. Smit. Frans Halsstraat 11, medaillon Postkantoor Tempeliersstraat, parapluis. Hof- stra, Brederodestraat 12. portemonnaie. Post. Riouwstraat 29. idem. Vink, Rijksstraatweg 192, papegaai. De Kat. Sophiastraat 29. rijwiel be- lastingplaatje. Heeze, Tetterodestraat 112, idem. Andriessen. Bakenessergracht 26a. speel- UITSLAG VEILING Uitslag der veiling, gehouden in ,,'t No tarishuis" op Donderdagavond. Een huis met erf te Haarlem aan de Wes- terboogaardstraat No. 9. f 955 A. v. d. Putten. Een huis en erf te Haarlem aan de Duven- voordestraat no. 47 zwart en rood. f 6425. E. J. Bruggemann qq. Een heerenhuis en erf met afzonderlijk op- aan den Koninginneweg no. 63. f 6700. H. G. N. Hoefsloot. E enwinkelhuis en erf met afzonderlijk op gaande bovenwoning te Haarlem aan de Te- ding van Berkhoutstraat no 1. f 6850. H. Smolenaars Het heerenhuis met' erf, schuur, en tuin te Haarlem aan de Florastraat no. 15, hoek Florapark, f 10.425, opgeh. Het heerenhuis met erf, poort en tuin te Haarlem aan de Florastraat no. 17. f 5950 opgeh Het huis met erf en tuin te Haarlem aan de Waldeck Pyrmontstraat no. 18. f 4000 opgeh. Het huis met erf te Haarlem aan de Tet terodestraat no. 72, f 4125 M B E. v. Tijr» q.q. De in volle werking zijnde badinrichting (kuip- en douchebaden) te Haarlem aan de Badhuisstraat no. 5. f 40.000 opgeh. Het huis en erf te Haarlem aan de Roos- veldstraat no. 1 f 3230 J. Holster. Een huis en erf te Haarlem aan de Jans straat no- 7 f 4100. W. H. Mansteyn. „GELOOF EN WETENSCHAP" MEVROUW ELLEN RUSSE OVER CYRIEL VERSCIIAEVE. De veertiende bijeenkomst van de Vereeni ging „Geloof en Wetenschap" had Vrijdag avond plaats in den Schouwburg aan den Jansweg. Het was een extra-bijeenkomst die bij af wezigheid van den voorzitter, Mr. F. Vorst man, werd geopend door den heer H. J. M. Bartels, die eerst het woord gaf aan Prof. Nolet. Prof. Nolet sprak een krachtig woord van aanbeveling met het doel belangstelling te wekken voor de plannen tot het weder op bouwen van de Abdij van Egmond, d.w.z. men wil op het oogenblik niet de geheele Abdij opbouwen, dat is een millioenenwerk, waar voor in de tegenwoordige tijdsomstandig heden niet kan worden gedacht. Maar men wil een kleine Priorij bouwen, waarin de mon niken van Oosterhout en die van Egmond zul len kunnen wonen en die f 60.000 zal kosten. Tweederde deel van deze som is bijeen. Prof. Nolet sprak aan het eind van zijn korte rede den wensch uit, dat het hem ge lukt zou zijn belangstelling te wekken voor den bouw van de kleine Priorij. Hierna was het woord aan mevr. Ellen Russe. De spreekster begon met er aan te herin neren. dat Vlaanderen en Nederland zich op maken oir. Cyriei Verschaeve, den dichter- priester, den ziener, te huldigen bij zijn 60en verjaardag op 30 April a.s. Hij is een merkwaardige figuur in de heden daagsche Vlaamsche letteren. In zijn wezen is iets van het profetische. De liefde voor de profeten was hem al vroeg eigen. Drie hoofdmotieven beheerschen zijn leven en zijn werk: zijn liefde voor de zee, zijn liefde voor de profetische' figuren en zijn liefde voor de geschiedenis van Vlaanderen. Reeds toen hij studeerde aan het Groot Seminarie te Brugge was zijn zienersblik ge richt naar het westen, waar de zee was en naar Engeland, dat door zooveel banden met Vlaanderland was verbonden. Niet voor niets was ..Zeemeeuwe" het pseudoniem, waaronder hij zijn eerste werk schreef. ..De Zeemeeuwe" is de naam van het Genootschap, dat nu zijn verzamelde werken zal gaan uitgeven Het werk van Verschaeve vertoont drie aspecten: wij leeren er uit kennen den es- sas'ist. den kunstcriticus: den schrijver van tooneelstukken. den dramaturg en ten slotte den dichter, die de „Zeesvmohonïeën" uit zong. Deze drie aspecten worden beheerscht door den zienersblik, die verleden en toe komst omspant. De taak van den criticus is volgens de op vatting van Verschaeve niet het aantoonen Van feilen, maar: éénvoudig-weg zeggen, hoe men bewonderd heeft. Van de werken die Verschaeve als drama turg schiep, besprak de inleidster meer in het bijzonder het Artevelde-drama. Van het historisch gegeven heeft de schrijver een ge weldig drama. Mevr. Russe droeg er, op boeiende wijze twee fragmenten uit voor: de scène tusschen Kathelijne en Geertrui en de slotscène, waarin Jacob van Artevelde den dood ziet en vindt. Na den pauze behandelde sor. den dichter Verschaeve. Reeds als kind had hij de zee lief en steeds zocht hij, als zijn groote voor ganger- Guido Gezelle, naar een symbolische beteekenis van de zee. Zooals die zee is tus- sche ntwee polen, zoo wordt ook de mensch geslingerd tusschen Satan en Christus, tus schen kwaad en goed. Tenslotte deed mevr. Russe door haar voor dracht van ..De Zee" (als lokkende sirene), van het Lucifer- en het Christusgedicht en van „Zee tot Zee", met dien veelzeggenden laatsten regel: „God, God! Niets anders, van zee tto zee!", genieten van de schoonheid van Verschaeves taal. De heer Bartels dankte de begaafde spreek ster met een kort woord en wenschte haar: tot weerziens! WAALSCHE KERK HERDENKT KONING ALBERT Belgisch Veldprediker in de Haarlemsche GEMEENTE. In de Waalsche kerk werd Vrijdagavond een herdenkingsdienst gehouden die gewijd was aan de nagedachtenis van wijlen Ko ning Albert I van België. Nadat psalm 61 'was gezongen en Ds. F. Ch. F. Krafft in ge bed was voorgegaan, sprak Ds. Krafft enkele inleidende woorden, waarbij hij de hoofd veldprediker van het Belgische leger intro duceerde. Ds. P. Blommaert. Daarna werd het Wilhelmus met Fransche tekst gezongen. Bij dezen herdenkingsdienst waren tegen woordig de consul van België, de heer J. van Hauten, de consul van Frankrijk te Haarlem, de heer J. H. Sauveur, die tevens de Fran sche consul te Amsterdam vertegenwoordig de, de consul van Zwitserland de heer A.Zeller, de heer L. Maskens, Belgisch gezant, en ko lonel Lespinasse de Fonssegrive als Fransch militair attaché. Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland, oud-minister van Buitenlandsche Zaken, had bericht gezonden tot zijn spijt niet aanwezig te kunnen zijn, evenals Jhr. Mr. Dr.. A. Röell, commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland. Ds. P. Blommaert die op uitnoodiging van Ds. Krafft voor de Waalsche gemeente te Haarlem den Belgischen Koning her dacht, herinnerde aan de grootheid van den overleden vorst, wat zich tijdens den oorlog uitte in zijn moed en doorzettingsvermogen en daarna in zijn streven naar vrede en me moreerde daarbij de tact waarmee Koning Albert den binnenlandschen vrede tusschen de politieke partijen wist te bewaren. Hij dankte voor het medeleven, ook van de Ne- derlandsche natie in de rouw van het Belgi sche vorstenhuis en het volk en schilderde de grootsche kenmerken die zoowel het Ne- derlandsche als het Belgische vorstenhuis eigen zijn. In het kort schetste Ds. Blommaert de ver schillen tusschen Leopold I, Leopold n, en Albert I en hoe de laatste zijn kinderen, on der wie ook de huidige koning, Leopold IH. een eenvoudige opvoeding gaf. Koning Albert was een democratisch vorst en de eer ste dienaar der natie. Hij was in alle opzich ten een groot man, rechtvaardig en waar- heidslievend. die plichtsbetrachting kende en edelmoedigheid. Met de bede dat God Nederland en België zegenen moge, sloot Ds. Blommaert zijn herdenking. Daarna herdachten de aanwezigen door staande een minuut stilte te betrachten der. overleden vorst, waarna de Brabanconne werd gezongen. Met het eerste vers van Psalm 118 en het Onze Vader eindigde Ds. Krafft den' herdenkingsdienst. OOSTERSCHE MUZIEK. EEN LEZING MET MUZIKALE ILLUSTRATIES. Men schrijft ons: Woensdagavond 21 Maart zal de heer Musharaff Moulamia Khan in de Nutszaal, Lange Veerstraat onder de auspiciën der Soefi-beweging, een lezing over Hindoemu- ziek houden, toegelicht door zang en sitar- spel. Musharaff Khan stamt uit een familie, die in Indië sedert lang vanwege de vele be roemde musici bekend was. Met zijn broeder, den Soefi-Mvsticus Inayat Khan en verge zeld door zijn broeder Mahaboob Khan en zijn neef Ali Khan. kwam hij naar de Wes- tersche wereld, nadat zij zich aan de hoven der Oostersche vorsten als musici reeds een zeer geziene positie hadden verworven. Ma haboob Khan was leider van een school, waar ook de Westersche muziek groote be langstelling ondervond, zoodat de geest van het Westen hen niet geheel v:eemd was. Ge dreven door het verlangen het Westen be kend te maken met de Oostersche muziek en de mystieke gedachtenwereld van het Morgenland, geeft Musharaff Khan zijn Hindoe-muziekavonden, teneinde den Wes- sterling aldus te introduceeren in het wezen dezer gansch anders-georienteerde kunst. De Westersche artistieke wereld heeft nog be trekkelijk weinig contact gehad met de schoonheid en fijnheid der meditatieve Oos tersche muziek. Dit kwam mede door het feit dat de Hindoe-muziek zeer exclusief was en daarbij zeer persoonlijk, daar zij tot ideaal heeft geestelijke ontwikkeling. Zoo is in het Oosten de muziek niet voor de massa gecul tiveerd, maar werd aangehoord door één per soon, of een zeer kleine groep. In deze tijden komt zij echter meer naar buiten en wordt door het publiek meer en meer gewaardeerd. Voor hen, die in de muzikale cultuur van het Oosten belangstellen, zal dit een zeer be langrijke avond zijn. (Adv. Ingez. Med.) AGENDA ZATERDAG 17 MAART Stadsschouwburg, Wilsonsplein: „De dui vel in de vrouw" 8.15 uur. Gebouw ProtestantenbondLezing door D. W. A. v. d. Kemp voor de Volksuniversiteit 8 uur. N.V. Wed. Oosten en Zoon's Tapijt- en Beddenhandelaandeelhoudersvergadering ten kantore der vennootschap. 8 uur. Luxor Sound Theater: Janmaat op stap" en „Nog zes uur te leven". 2.30, 7 en 9-15 uur. Palace: „The Kid from Spain Op het fcoo- neel: Tibor Gomory Co., gratie en kracht'. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „La Maternelle". Op het tooneel: Hona-Fred Larry. 2.30 7 en 9,15 uur. Frans Halsmuseum: Tentoonstelling H. F. Boot. 104 en 810 uur. Lange Margarethastraat 13: Bijeenkomst leden der Ned. Herv. Kerk. 8.15 uur. Teyler's Muséum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Zandvoort: Groot Bal-masqué in Hotel Zomerlust. 8.30 uur. ZONDAG 18 MAART Concertgebouw: H. O. V. Laatste Avond concert. 8.15 uur. Stadsschouwburg. Wilsonsplein: Kunst avond Louis Davids. 8.15 uur. Schouwburg Jansweg: Mevrouw Esther de Boer-Van Rijk, voor de duizendste maal in „De Meid". 8.15 uur Cinema Palace: „Die 3 Groschenoper" (Drie stuivers-opera). 11.30 uur. Rembrandt Theater: „Bali, het eiland der goden". 11.30 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds Bakenessergracht 13: Bijeenkomst Roze- kruisers Genootschap. Lange Veerstraat 16: Universeele Eere- dienst. Onderwerp: „Verleiding". V.m. 11 u. MAANDAG 19 MAART Stadsschouwburg. Wilsonsplein: „Het bal" voordracht van Charlotte Kohier voor de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen. 8 uur. Gebouw ProtestantenbondOpenbare bij eenkomst afdeeling Haarlem en Omstreken Verbond voor Nationaal Herstel. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. Heemstede: Kunstkring „Heemstede". Gebouw Protestantenbond. Postlaan: „La Société des Instruments Anciens". 815 uur. ROOSTER VAN APOTHEKEN. (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid.) Voor de apotheken die toestemming ge vraagd hebben om 's avonds, 's nachts en Zondags te sluiten, is door den Inspecteur der Volksgezondheid een sluitingsrooster op gemaakt. Van Zaterdag 17 Maart des avonds 8 uur tot en met Vrijdag 23 Maart zijn de vol gende apotheken op Zondag 's avonds na 8 uur en 's nachts geopend. J. Dienske. Firma Duijm en Keur. Keizer straat 6. Tel. 10378. L. Schoor!Frans Hals Apotheek. Frans Halsplein 1. Tel. 11180 P. Kruysse, Firma Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30. Tel. 10043. W. P. Woutersen, Apotheker. Koninginne weg 3. Tel. 12038.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 18