DE BILT De restauraties in de Nieuwe Kerk. iir&lii ilïüSasgsüüii iitëffii ZATERDAG 17 MAART 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Een nieuw gebrandschilderd raam. In de Nieuwe Kerk aan den oostelijken muur bevindt zich een raam, dat steeds be dekt is met een groen gordijn. Deze perma nente beschutting dient om het licht te on derscheppen, dat zeer hinderlijk is voor den predikant, die de godsdienstoefeningen leidt en voor dat deel der gemeenteleden, dat zijn zitplaatsen heeft tegenover dat raam. Het college van Kerkvoogden, dat al jaren bij zondere zorg besteedt aan de restauratie van dit kerkgebouw, had reeds lang een plan ontworpen om bedoeld raam te vervangen door een gebrandschilderd raam en de keuze der motieven over te laten aan den oudsten dienstdoer.der. predikant der Ned. Hervorm de gemeente alhier. Ds. C. J. van Paassen, die zich daartoe bereid verklaarde, aldus le zen wij in een uitvoerig artikel van den heer W. P. J. Overmeer in het Haarlemsch Predik beurtenblad. „Aan de Firma Pronk en Van Bommel, wier atelier voor gebrand geschilderd glas is gevestigd aan de Gedempte Oude Gracht te dezer stede, werd opgedragen een tweetal schetsen te ontwerpen. Genoemde heeren hebben aan die op dracht voldaan. De eene schets heeft als mo tieven de geschiedenis van den bouw van to ren en kerk, terwijl voor de andere schets de motieven ontleend zijn aan het Evangelie van Mattheus. Beide ontwerpen, waarvan de kleuren schetsmatig zijn aangegeven, bevin den zich in de kosterij der Groote Kerk, waar zij te bezichtigen zijn voor ieder, die er belang in stelt. De keuze van Ds. Van Paassen is gevallen op laatstgenoemde schets, een keuze waar mede hij de gemeente zeker verblijd heeft. Wij kunnen hieraan tevens toevoegen, dat Rijks Monumentenzorg reeds haar goedkeu ring heeft gegeven aan dit ontwerp, waaruit dus wel blijkt, dat de genoemde heeren zeer gelukkig zijn geslaagd in hun arbeid. Het wordt een z.g. gesluierd raam, dat het licht zóó ondervangt, dat bij meer scherpen zonneschijn daarvan geen last wordt onder vonden in het kerkgebouw. Het tegenwoor dige raam is „open", het nieuwe zal worden een z.g. grijs „tapijt", verlucht met ver schillende kleuren, waarvan de noodige ac centen duidelijk naar voren zullen worden gebracht. Het raam zal bestaan uit 15 vakken, waar van het groote tafereel in 6 vakken met 8 Meine tafereelen. Het- hoofdtafereel is ontleend aan Mattheus 3 vers 16, de doop van Jezus in de Jordaan door Johannes. Daaromheen de verzoekin gen, het begin der prediking en de keuze der eerste apostelen. Dit alles gekroond door een duif, het symbool van den Heiligen Geest, in overeenstemming met het medegedeelde in den zooeven genoemden tekst. De kleinere tafereelen zijn ontleend aan Mattheus 4 vers 3 tot en met 23. De centrale voorstelling be- heerscht het geheel, zonder echter overheer- schend te worden. De juiste verhoudingen zijn op bijzonder gelijkkige wijze geslaagd. Het onderste gedeelte van het nieuwe raam zal geen afbeeldingen bevatten, daar dat aan het gezicht wordt onttrokken door de ba lustrade. die daar in de 18e eeuw is aange bracht om de ruimte boven het oosterportaal als gaanderij te benutten. Nu is er nog een moeilijkheid, nl., dat Kerkvoogden nog niet over voldoende mid delen beschikken om het plan dadelijk uit te voeren, doch het woord is thans aan de gemeente en aan hen, die gevoelen voor het herstel van onze oude kerkgebouwen. Het is dus een kleine moeilijkheid, daar de giften daarvoor wel rijkelijk zullen toevloeien. Met dit raam wordt weder een belangrijke stap gedaan om de Nieuwe Kerk weer zooveel mo gelijk in den ouden toestand terug te bren gen. De vroegere ramen bevatten nl. een ver zameling van 21 familiewapens van de Haar- lemsche Burgemeesteren, waarboven en waar naast een luchtige, licht-gekleurde guirlande. Echter zal het zeker ondoenlijk zijn deze wapens te herplaatsen, daar zulks vele duizenden guldens zou kosten en het ook niet wel mogelijk zal zijn nog levende leden der nageslachten dier Burgemeesteren te vinden, die er voldoende voor zouden voe len om in deze een flinken geldelijken steun te verleenen. Echter men heeft bij de ver nieuwde ramen rekening gehouden met de mogelijkheid er van. door de gedeelten dier ramen, waar oorspronkelijk wapens waren aangebracht, gemakkelijk losneembaar te maken ter vervanging door een nieuw met wapens versierd veld. Wij verheugen er ons over, dat een Haarlemsche firma de bedoel de opdracht heeft ontvangen. Wie iets na ders wil weten van het werk der heeren Pronk en Van Bommel verwijzen wij naar de door hen vervaardigde tien gebrandschil derde ramen in de fraaie kapel van Bethesda Sarepta en naar de drie ramen in de Syna goge der Ned. Israëlitische gemeente alhier. Het College van Kerkvoogden, bestaande uit de heeren H. Francken Jr.. voorzitter; Mr. A. Beets, secretari;s W. Eggink, penning meester; N. C. Wefers Bettink, Dr. M. Eef- tinck Schattenkerk; W. Roodenburg en Mr. A. R. Andringa, ontzien moeite noch opoffe ring om de oude aan hun zorg toevertrouwde kerkgebouwen te doen herstellen, waarbij zij op een wijze boven allen lof worden bijge staan door den kerkelijk architect, den heer J. C. Slagter". OVER BLOEMEN EN PLANTEN EEN LEZING MET GEKLEURDE LICHT BEELDEN Op Dinsdag 20 Maart zal de afdeeling Haar lem van de V.A.R.A., in de bovenzaal van het Gem. Concertgebouw, een lezing doen houden over bloemen en planten, verlucht met ge kleurde lichtbeelden, door den bekenden tuinbouwmedewei'ker van de V.A.R.A., den heer S. S. Lantinga. In deze lezing zullen de revue passeeren kamerplanaten. zaaibloemen, knol- en bolgewassen, vaste planten, bloei- heesters enz. enz. Na de pauze zullen de aanwezigen in de gelegenheid worden gesteld tot het stellen van vragen, die door den spreker zullen worden beantwoord. Een interessante avond voor tuinbouwliefhebbers met een attractie bovendien HET RIJKSARCHIEF. NA DE VERHUIZING We hebben reeds mededeeling gedaan van de verhuizing van het Rijksarchief uit de Vleeschhal naar het oude Gouvernements gebouw in de Jansstraat. Het inpakken was uitstekend georganiseerd. Bovendien was de opstelling in het nieuwe gebouw duchtig voor bereid. Toen we ons dan ook aanmeldden Caeciliasteeg 12, zagen we al aan den ingang, dat er in het nieuwe archiefgebouw reeds orde heerschte. Toestemming tot een rondwande ling was spoedig verkregen en zoo vormden we ons een voorloopig beeld. Als over eemge weken alles precies op de plaats staat, waar het hoort, hopen we nog eens de heele inrich ting van het huis op te nemen. Voor hen, die het nog niet weten, volgt thans de mededee ling, dat de heele noorderflank van het voor malige Provinciehuis in de Jansstraat wordt ingenomen door het Rijksarchief in Noord- Holland. Door brandvrije deuren is het afge sloten van de overige deelen van het gebouw, waarin o.a. het Kantongerecht is gevestigd. Op dezelfde wijze is ook het depót (de eigen lijke archivalia) van de rest van het gebouw afgesloten. Het vormt hier 4 verdiepingen aan de tuinzljde. Men heeft een ruim uitzicht over den tuin naar de oude Sint Bavo. Men ziet er lange rijen standaards, samen tot een lengte van bijna 3 kilometer. Rechts van den ingang is de goed geoutil leerde werkplaats van den concierge-boek- binder; links is de studiezaal voor het publiek met twee groote ramen aan de Jansstraat. Op de eerste verdieping zijn o.a. de kamers voor den archivaris en den chartermeester. Zoo is dan na lang en lang praten het Rijks archief hier aangekomen na lange jaren in de Vleesschhal te zijn geweest. Zoo men weet is dit een gemeentegebouw. Een kwarteeuw ge leden werd reeds gesproken over verhuizing naar het Paviljoen, het Haarlemsche Huis ten Bosch. Alles was reeds zoo goed als in kannen en vaten, toen de plannen plotseling werden ingetrokken, daar men een andere bestemming voor het Paviljoen had. Men weet, dat daar al weer eenige jaren het Provinciehuis is. De eerste archivaris was Dr. Scheltema, die 7 April 1848 tot archivaris van Amsterdam werd benoemd. Op Oudejaarsdag van dit Grondwetjaar noodigde de Gouverneur in Noord-Holland, Z.E. Mr. D. J. van Ewijck hem uit den toestand van het Provinciale Archief in deze provincie op te nemen en daarna van advies te dienen omtrent een regeling. Dr. Scheltema vond de zaak alles behalve in orde. Het archief lag op de zolders van het Provinciehuis in verspreide wanorde onder een dikke laag stroo. Was het maar reine stroo geweest; het was afkomstig uit de Cavelerie- kazerne. In 1830 was dat stroo in tijdelijke be waring daar opgebracht, nadat de Noord-Hol- landsche plattelandsschutters er voor eenigen tijd kwartier hadden gevonden. Dat was ge weest bij het uitbreken van den Belgischen opstand. De vroegere bewoners der kazerne, de kurassiers waren reeds opgemarcheerd, de plattelandsschutterij zou volgen. Bij het plot seling opmaken van dit kampement was de scheiding van archief en legerplaats vergeten. In de eerste plaats moest Dr. Scheltema stroo van papier laten scheiden en dat papier moest weer worden bevrijd van stof en vuil. De Am- sterdamsche archivaris kreeg in een volgende zitting van Gedeputeerde Staten opdracht het provinciale archief te regelen. Daarmee werd direct begonnen. Vele papieren, bij elkaar be- hoorende, bleken van elkaar gescheiden en verspreid. Veel inspanning'kostte het, het ver strooide weder bijeen en op zijn plaats te krij gen. te meer daar telkens het een of ander ontbrak. Soms kwam dit wel weer terecht, maar vaak was het ontbrekende niet terugge vonden. In zijn eerste jaarverslag d.d. 21 Mei 1850 aan Gedeputeerden schreef Dr. Scheltema: „Heb ik eenige zwarigheid gemaakt, het werk. mij door U opgedragen, om het Archief van Noord-Holland na te zien en in orde te bren gen, op mij te nemen, hoe vereerend ook die opdragt voor mij was, de uitkomst heeft mij doen zien, dat de bezwaren aan de volvoering dezer taak verbonden, door mij niet te groot geacht of overdreven voorgesteld zijn. In welke wanorde dit archief zich bevond, toen het aan mijn zorg was toevertrouwd, daarvan zal iemand nauwelijks zich een denkbeeld kunnen vormen, die niet met eigen oogen dien chaos van verwarring heeft aanschouwd. Verbeeldt U een groote massa boeken en papieren, loo- pende over eene tijdruimte van bijna drie eeuwen, waarvan de laatstgenoemde, uit de dcozen gerukt en uit de portefeuilles gesleurd, waarin zij vroeger geborgen waren, achteloos en ordeloos daar heen zijn geworpen". Een vreemde ervaring was, dat zoowel Hol landers als Franschen uit het archief hadden geplunderd. Volledige schikking was daardoor niet mogelijk, maar Dr. Scheltema ontbrak den moed niet orde te scheppen. De Staten be noemden hem 12 November op voordracht van Gedeputeerden tot Archivaris. Na die benoe ming zette hij zijn taak op dezelfde plaats, dus op de griffiezolders voort. Het archief bleef er tot 1855 toen het op verzoek van Dr. Schel tema plaats in 5 naast elkaar gelegen vertrek ken aan de achterzijde van het gebouw kreeg, i TIEN JAREN VLIEGTU1G- „BEHANGER". Tentoonstelling in Den Haag. IN MEI PROEFVLUCHTEN VAN DE F XXXVI. In de toonzalen van de Koninklijke Ne- derlandsche Meubelfabrieken H. P. Mutters en Zoon aan het Piet Heinplein te 's Gra- venhage, is een tentoonstelling ingericht, welke een bijzonder en eigenaardig karakter draagt. Naar men weet is de heer Mutters door de KX.M. belast met de inrichting en uitrusting van de vliegtuigen, welke op de Europeesche lijnen en ook op de Indië-route vliegen. Uit zijn jarenlange practijk heeft de heer Mutters nu een collectie van modellen, teeke ningen en ontwerpen bijeengebracht, welke de moeite van het bezichtigen in alle opzich ten waard is. Bijzondere aandacht is daarbij gewijd aan de vliegtuiginterieurs en dezer dagen heeft de heer Mutters in een conferentie over deze expositie het een en ander medegedeeld. Uitdrukkelijk wees de heer Mutters er op. dat het decoratief voor vliegtuigen geheel beheerscht wordt door technische eischen, welke in den beginne niet zoo groot zijn doch thans wel zeer belangrijk zijn geworden. Deze eischen zijn samen te vatten in: ruimte, ge wicht, geluiddemping, ventilatie en verwar ming. De 10 jaar gedurende welke hij in relatie met de K.L.M. heeft gestaan, zijn eigenlijk een doorloopend zoeken en tasten, zoowel met materiaal, uitvoering .als inrichting. Elke nieuwe vlucht bracht weer haar eigen pro blemen mee. Dan trok het hout teveel, dan geraakten de schroeven los, dan was het materiaal niet bestand tegen de atmosferi sche invloeden, dan zocht men het comfort weer in rieten, fauteuils, dan in lederen stoelen om eindelijk te komen tot de stalen meubileering. Nu eens meende men gordijn tjes te moeten ophangen, dan weer bleek, dat dit onpractisch was. Zoo is men langzamerhand gekomen tot een eenvoudige, hygiënische, doelmatige rus tige en toch decoratieve inrichting der ca bines. Duidelijk bleek de moeilijkheid om de pas sagiers in een betrekkelijk kleine ruimte een zoo groot mogelijk comfort te bieden. Ook DE MIDDELBARE SCHOOL VOOR MEISJES. PROTESTEN TEGEN HET VOORSTEL TOT OPHEFFING EEN CO^nTé VAN ACTIE GEVORMD Naar aanleiding van het in den Haarlem sehen gemeenteraad van rechtsche zijde ge dane voorstel tot opheffing der M. S. v. M. alhier, werd aan de betrokken school een ouderavond georganiseerd, waar, behalve talrijke ouders, aanwezig waren leden van de Commissie van Toezicht op het M.O. en eenige bestuursleden der Plaatselijke Vereeni- ging van Leeraren en Leeraressen. In haar inleiding gaf de directrice der M. S. v. M., mej. C. M. Burger, een overzicht van den stand van zaken. Voorlezing werd gedaan uit verschillende brieven van ouders, die niet aanwezig konden zijn. Men hoorde o.m.: De school voorziet in een behoefteOp heffing ware verkeerde bezuiniging: het on zalig voornemen, het doen verdwijnen van de eenige openbare Meisjesschool voor M.O. alhier verdient allerminst de aualificatie „oordeelkundig". Een en ander oogstte veel instemming. Van groote waarde ls. aldus spr„ het ar gument dat de ouders van de leerlingen der Meisjesschool voor hun dochters geen co- instructie wenschen, maar wel „een neutrale opleiding, dus geen confessioneele richting, een beetje meer algemeene opleiding dan van de M.U.L.O., ze te sparen voor de zware wis kundige, scheikundige enz. examens van een H.B.S.-5 j. cursus". (Brief van een ouder). Verder haalde spr. aan het warme pleidooi voor.de M. S. v. M., door mevr. Elzinga in de raadszitting van 23 December 1931 gehouden, dat in den Raad algemeene instemming vond. Treffend was daarin ook het getuigenis van de directrice der R.K. Middelbare Meisjes school „Sr. Pius" te Amsterdaam, die de diffe- rentieering in de opvoeding van Jongens en meisjes op physleke en psychische gronden geboden acht. Bemoedigend achtte spr. de verklaring van den Wethouder van Onderwijs, die de voor gestelde afschaffing afbraak noemde. Na deze uiteenzetting stelde de directrice de kwestie in handen van de ouders Unaniem was het oordeel, dat de school on misbaar is en dus behouden moet worden. Op voorstel van een der ouders werd een comité van actie gevormd, dat in protest- schrift en audiëntie zijn meening aan B. en W. kenbaar zal maken. Daarna werd het woord verleend aan den heer M. D. van Dijk, secretaris der Plaatse lijke Ver. van Leeraren en Leeraressen, die namens het bestuur dier Vereeniging ver klaarde. deze actie ten volle te zullen steunen. Spr. achtte het ontoelaatbaar, dat het Open baar Onderwijs opnieuw een veer zou moeten laten. Men hoede zich voor besluiten, die ook na een economische onleving, onherstel baar zouden blijken te zijn. Een der ouders wees eroo. dat betere huis vesting der M. S. v, M. het aantal leerlingen nog sterker zou doen toenemen, waardoor de kostprijs per leerling zou dalen. Spr. is over tuigd, dat de Wethouder van Onderwils het oogenblik zal priizen, waarop de school in een nieuw gebouw zal kunnen worden onderge- het gewicht speelt een groote rol, evenals het vraagstuk der geluiddemping en der ven tilatie. De cabine moet tenslotte goed vei-waxmd zijn. Dit is van te meer belang In verband met de zeer wisselende buitenlucht-tempera- tuur. De heer Mutters was van meening, dat er straks voor het interieur der cabines een vormgeving zal ontstaan, welke geheel be heerscht wordt door de techniek en welke te vergelijken is met de auto-carosserie. Deze vorm en versiering heeft zich ook door de jaren vanzelf bepaald. Tot aan de F XX zijn al deze vliegtuigen ingericht, zonder dat men van de laatste ge gevens omtrent verwarming, ventilatie en geluiddemping op de hoogte was. Trans zul len de nieuwste vliegtuigen, de F XXII en F XXXVI worden ingericht, waarbij men vanzelfsprekend van deze kennis zou profi teer en. Het zal straks mogelijk zijn om de F XXXVI geheel te laten voldoen aan de hoogste eischen, welke men aan een modern vliegtuig stelt. Na de rede van den heer Mutters bezich tigden allen de modellen, teekeningen en maquetten. Vooral een compartiment van de F XXXVI. dat op ware groote was geëxpo seerd. trok zeer de aandacht. De banken, welke hierin voor de dagreis zijn aangebracht kunnen in enkele minuten tot bed voor een nachtreis getransformeerd worden. De heer Plesman gaf hierbij een korte verklaring en deed tevens mededeeling van de perspec tieven, welke de K.L.M. met dit toestel ziet. Voor Europa biedt het plaats voor 32 per sonen, op de Indië-route voor 16 personen. Ook zal langzamerhand een nachtorganisatie opgebouwd worden met deze toestellen. Dit moge met een voorbeeld duidelijk gemaakt worden. Een der eerste eischen hierbij is, dat elk vliegveld een modern en goed inge richt hotel heeft. Stel, men gaat naar Indië. Het toestel start des morgens vroeg, om half drie. Men gaat den vorigen avond slapen in hotel Schiphol, wordt om half drie gewekt en loopt in een warme jas en pantoffels naar het vliegtuig .dat voor het hotel gereed staat. Men kruipt in zijn kooi en slaapt verder. Tegen 8 uur landt de machine in Marseille, weer voor een hotel. De passagiers kunnen hier hun toilet in orde maken en vinden hun ontbijt gereed staan. Verwacht wordt, dat de F XXXVI in Mei met de proefvluchten zal kunnen beginnen. Tegen den zelfden tijd komen 3 F XXII in de vaart, terwijl ook nog de nieuwe Douglas uit Amerika verwacht wordt. bracht (groote instemming). Dan zou in plaats van afbraak door opbouwende ge meentepolitiek de duurzame bloei van deze onmiskenbare instelling verzekerd zijn. EXAMEN DIPLOMA ALS ZWEM ONDERWIJZER ES De examens voor het Diploma als Zwem- onderwijzer(es) van den Kon. Ned. Zwem- bond zullen ook dit jaar wederom gehouden worden in de tweede helft van April en in het begin van Mei. Zij, die aan het examen wenschen deel te nemen, dienen zich aan te melden bij den secretaris van de Commissie voor het Zwemonderwijs van den K.N.Z.B. Olympiaplein 69 te Amsterdam. TUINBOUW EN PLANTKUNDE. De afdeeling Haarlem en Omstreken van de Kon.' Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde houdt Dinsdagavond 20 Maart in Hotel „Lion d'Or" een vergadering, waar in Dr. W. G. van der Sleen een lezing met lichtbeelden zal houden over Curacao, Vege tatie- en andere beelden van de beneden- windsche eilanden. HAARLEMSCHE REDDINGSBRIGADE. Woensdagavond 21 Maart houdt de Haar lemsche Reddingsbrigade een buitengewone algemeene ledenvergadering in Hotel Royal, Stationsplein. Op de agenda staan o.a. de volgende punten: Bespreking Bondsagenda; benoeming afge vaardigde; Uitreiking Diploma's N.B.R.D.; Uitreiking der prijzen onderlinge wedstrijden, enz. ONDER DEN INVLOED ACHTER HET STUUR. De politie heeft Vrijdagavond omstreeks 9 uur in de Groote Houtstraat aangehouden een 36-jarig koopman uit Bussum die onder den invloed van sterken drank zijn auto be stuurde. Tegen hem is nroce^-vo'-hasl onge maakt. De auto die eerst in beslag is geno men, werd later op den avond weer vrijge geven. VERBETERING. CONCERT DOOPSGEZINDE KERK. In het verslag over het concert van Don derdagavond staat: „de declamator zegde verzen van Adama van Scheltema e.a., en hierin sprak hij zijn voorliefde uit voor één bepaald soort vers. waarvan levenswijsheid geen integreerend bestanddeel is. De heer Kalt schieeflevensblijheid. VRIJHAVFNOFBIEDEN VOV. OOSTENRIJK EN HONGARIJE IN ITALIë. PARIJS, 17 Maart (Reuter) Naar het agentschap Radio meldt, heeft Mussolini aan Oostenrijk een vrijhavenzone in Triest en aan Hongarije een vrijhavengebied te Fiume aan geboden.- meldt: Hoogste barometerstand 753.9 m.M. te Isafjord. Laagste barometerstand 723.6 m.M. te Aberdeen. en voorspelt: matigen tot krachtïgen Zuidelijken tot Weste lijken wind. Zwaar bewolkt of betrokken met tijdelijke opklaring. Regen- en hagelbuien. Iets kouder. STORMWA ARSCHUWIN GSDIEN ST. Geseind 17 Maart om 9.10 uur aan alle' pos ten: Stormsein neerhalen. Blijft op uw hoede. Uit het Buitenland GUUR EN BUIÏG. De koude depressie trekt langzaam naar het Noorden en verliest zich in de Noorsche Zee. Het diepe minimum, dat gisteren op den oceaan lag. ligt thans over Schotland en ver toont eveneens een neiging om naar de Noor sche Zee te trekken. De hooge druk bij de Azoren wijkt naar het Zuiden terug. Zuidelijk van het diepe minimum bewegen zich daalgebieden van den luchtdruk naar het Oosten en evenzoo over Scandinavië naar het Noorden. De temperatuur der luchtmassa's, welke nog steeds met iets geringer snelheden in Zuid West-Noord Oostelijke richting over West- en Centraal-Europa trekt, is iets hooger. De temperatuur der arctische luchtmassa in ,het Noord Westen werd nog iets lager. In Fin land verdween plotseling alle vorst. Na de periode van iets zachter weer zal op nieuw guur en buiïg weer volgen. Barometer Stand van heden 741 m.M. Vorige stand 750 m.M. Neiging: Vooruit. Opgegeven door de FA. FEDERMANN. Opticien. Groote Houtstraat 37. Tel. 11059 BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 17 Maart. Ondertrouwd 16 Maart: J. G. Vleck en K. G. Boven. Bevallen 15 Maart: E. M. Heijnede Lange, d.; M. E. VrenegoorHoofwijck, d.; A. M. H. v. d. Polvan Es, z.; 16 Maart: J. Rijsdijk Jans, z. Overleden 15 Maart: M. A. Jager, 43 j., Hazepaterslaan. HOE INSULL ONTVLUCHTTE... VERMOMD ALS OUDE VROUW UIT ZIJN HUIS GESLOPEN! (Zie ook pagina 3) PARIJS, 17 Maart (Reuter) Omtrent de avontuurlijke vlucht van den Amerikaanschen financier Insull, zijn thans uit Athene reeds nadere bijzonderheden ontvangen. Volgens deze berichten heeft Insull zijn vlucht zeer zorgvuldig voorbereid. Door tusschenpersonen. had hij te Londen het Grieksche stoomschip ,JVIaeotis" gecharterd, ten einde op deze wijze Griekenland onopgemerkt te kunnen ver laten. Gekleed als een oude vrouw is hij des nachts uit zijn huis geslopen. Toen zijn vlucht met het schip bekend werd, is een Grieksche tor pedojager terstond met de achtervolging be gonnen. Deze torpedojager bereikte het schip nog juist voor de Egyptische kust en bracht het schip naar'Pyraeus terug. In verband met deze vlucht van Insull is de Grieksche minister van Binnenlandsche Za ken gedwongen af tp treden en thans is ook de hoofdcommissaris van politie uit zijn func tie ontheven. Naar nader wordt gemeld heeft de Amerl- kaansche gezant een bezoek gebracht aan den Griekscben minister van Buitenlandsche Za ken. waarbij besloten werd, dat Insull na zijn terugkeer slechts 24 uur in Griekenland mocht blijven. ADVOCAAT IR J DOODGESCHOTEN. PARIJS. 16 Maart (V. D.) De geheimzinni ge moord op den uit Italië geïmmigreerd en vroegeren advocaat Clerici, die. zooals gemeld te Parijs op straat is doodgeschoten, schijnt thans te worden opgeklaard. In een communistische vergadering, welke Donderdag is gehouden, heeft een jonge man zich doodgeschoten. Op hem werden legiti matiepapieren in het Fransch en in het Ita- liaansch gevonden, zoomede een brief, waarin hij te kennen geeft de misdaad op Clerici te hebben gepleegd. Aangezien Clerici socialist was, scchijnen de vermoedens, dat politieke overwegingen aanleiding to den moord zijn geweest, te worden bevestigd. NA 9 UUR RONDDRIJVEN SCHIPBREUKELINGEN MET DE REDDING VOOR OOGEN OMGEKOMEN. DUBLIN. 17 Maart (Reuter). Ter hoogte van Queenstown ontdekte de bemanning van een Engelsche tankboot gisteravond een red dingboot op de golven waarvan zich twaalf leden der bemanning van een gezonken Bel gische stoomboot bevonden. Toen het tankschip bijdraaide en lijnen liet zakken, gingen alle schipbreukelingen aan een zijde van de boot staan, waardoor deze omsloeg. Door de heerschende duisternis en de bui tengewoon onstuimige zee slaagde men er slechts in vijf van de schipbreukelingen te redden. De zeven anderen kwamen in de gol ven om. Onder de omgekomenen bevindt zich ook de kanitein van het vergane Belgische schip. Uit ondervraging van de geredde schdpbreu- Iro1 'ngen bleek, dat zij al 9 uur op de golven rondgedreven, voordat zij door de tankboot wei-den opgemerkt. Het interieur van de -nieuwste^toestellen van i terhelft van de cabine met 24 zitplaatsen, die de KX.M., plaats biedende aan 32 personen I 's nachts in 12 bedden worden getransfor- by dagvluchten, en 16 pèrsonen voor de toch- j meerd. ten naar Indië. Men ziet op de foto de rech-

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 2