HOCKEY DAMES-HOCKEY DAMRUBRIEK MAANDAG 19 MAART 1934 HAARLEM'S DAGBLAD Het model van het Olympische Stadion voor de spelen van 1936, dat te Berlijn—Grünewald zal verrijzen. NED. HOCKEY- EN BANDY-BOND De Uitslagen. Kampioenschap van Nederland. p. W.Amsterdam 06 Promotie-Degradatie. Ie promotie-klasse. TogoUtrecht 01 2e en 3e klasse. Hilversum mHH.IJ.C. II Togo IIUtrecht II Bloemendaal nLaren 3e, 4e klasse. h.o.c. ni—s.o.s. Be Fair HI—T.H.C. '25 II Amersfoort IIKraaien Promotie-afdeeling. Wassenaar: Kieviten-Victoria 3 e klasse. M.H.C. IllAlliance T.H.C. '25Strawberries II 4e klasse Laren IVUtrecht IV Oostelijke afdeeling. Promotie-Degradatie. Ie. 2e klasse. ZwolleWageningen 9—5 0—3 1—3 Bloemendaal-beker. 4e ronde. Amsterdam IIH.D.M. 22 Hilversumr—Zutphen 2—1 (De Crt.) DEGRADATIE-PROMOTIE-KLASSE. Bloemendaal 2Laren (13) Ook den tweeden degradatie-wedstrijd heeft Bloemendaal 2 op overtuigende wijze verloren: er moet nu al een wonde* geschieden, wil Bloemendaal 2 aan de degradatie nog ont komen. Ons inziens is de degradatie voor Bloemendaal 2, hoe jammer ook. niet onver diend. Wie dit team Zondagmiddag heeft zien spelen, zal overtuigd zijn, dat Bloemendaal 2 zelfs in de tweede klasse nog op haar tellen zal moeten passen. Een absoluut ongevaarlijke voorhoede, zon der epnig verband en in de tweede helft zelfs zonder eenige vaart. Een middenlinie, welke noch aanvallend, noch verdedigend een steun blijkt. De achterhoede is nog het beste deel van het team, athans wat de backs betreft. De keeper waet echter zoo nu en dan geen raad met den bal. De wedstrijd van Zondagmiddag mocht dan in het middenveld niet onevenwichtig zijn voor beide doelen kwam het verschil tusschen beide teams duidelijk uit. Een gevaarlijke, en thousiaste, goed doorzettende aanval van Laren: een ongevaarlijke, onsamenhangende., zonder vaart spelende voorhoede van Bloe mendaal 2. Op de gebruikelijke manier hield Bloemen daal 2 in de eerste helft nog stand, zoodat Laren met rust slechts een 10 voorsprong had. In de tweede helft was Bloemendaal 2. ook als gebruikelijk, weer minder, zoodat Laren met 3—0 kwam voor te staan. Eerst tegen hpt einde wist De Visser uit een strafcorner tegen te scoren (13). DERDE KLASSE. M. H. C. 3—Alliance (3—3) In een niet geheel tam partijtje, zoo nu en dan werd er zelfs te forsch gespeeld, hebben de partijen de punten eerlijk gedeeld. De gasten nemen de leiding (0—1), maar uit een strafcorner maakt Beets gelijk (11). Alliance weet echter weer de leiding te veroveren (12) en dezen voorsprong daarna nog eens te ver- grooten (13). M.H.C. is daarna weer eenigen tijd aan het woord. Der Kinderen verkleint den achter stand (2—3) en nog voor de rust wordt de ge lijkmaker gescoord (33>. De tweede helft is gelijk opgaand met we- derzijdsche aanvallen. Alle kruit blijkt even wel verschoten en als tegen het einde de Mus- schen nog eens extra hun best doen, levert dit toch geen resultaat meer op, zoodat het einde met 33 kc*ftt. Nederland-Frankrijk. Het Nederlandsch elftal samengesteld. Naar wij vernemen is het Nederlandsch elftal, dat Zaterdag 24 Maart a.s. te Parijs tegen Frankrijk uitkomt, als volgt samenge steld Doel: Van der Does (H. O. C. A c h t e iDe Waal (Amsterdam) en Tres- ling (H. O C.) Midden: C. van der Hagen (Hilversum) Ter Haar (Amsterdam) en van Lierop (Hil versum). Vóór: Gunning (Bloemendaal). Schook (Hilversum), Van der Berg (Amsterdam), Maas vH. H IJ. C.) en Scholten (Deventer). WalesSchotland (20) Londen, De landen wedstrijd Wales Schotland werd Zaterdag door Wales met 20 gewonnen. Competitie 3e klasse Hilversum 3Baarnsch Lyceum 2 3- Promotie-Degradatiewedstrijden. H. H. IJ. C.—Hilversum 3—1 T.O.G.O.—Leiden 2—2 H. H. IJl C. 2—Gooi 2 1—0 Gooi 5—B. D. H. C. 4 7—1 Overzicht. H. H. IJ. C. heeft haar kans op het eerste- klasseschap niet laten loopen, en versloeg Zondag op eigen terrein Hilversum met 31, zoodat beide candidaten thans één wedstrijd gewonnen hebben, en een beslissingswed strijd op onzijdig terrein gespeeld moet wor den. In de promotie-degradatie-competitie om de plaats in de promotie-klasse slaagde T.O.G.O. er in haar eerste punt binnen te halen. De drie candidaten hebben nu allen twee wedstrijden gespeeld, zoodat de helft der competitie is afgeloopen. Leiden behaal de tot nu toe de beste resultaten, en staat met drie punten bovenaan, gevolgd door Hurley, dat twee punten wist te bemach tigen Maar T.O.G.O. sloeg nu ook den goeden weg in. en behaalde door gelijk spel tegen Leiden haar eerste punt. Voor de tweede klasse promotie verhoogde Gooi haar kans door B.D.H.C. thans defi nitief uit te schakelen met 71. Ook H. H. IJ. C. maakte haar overwinningenlijst groo- ter, waarvan nu Gooi 2 de dupe werd. B-elftal-Bloemendaal-juniores 11 Onder zeer ongunstige weersomstandigheden werd bovengenoemde wedstrijd Zaterdag middag op het Bloemendaalveld, dat ondanks de voortdurende stortregen in goede condi tie verkeerde, gespeeld. Het volgende dames elftal trad binnen de lijnen: Doel: H. Andreas (B.D.H.C.) Achter: Roos (D.D.H.C G. Wevers (Gooi). Midden: A. de Vletter (B. D. H. C.), R. Bij voet 'O.K.). E. Leendertz (B.D.HC.). Vóór: T. Leeuwenberg (Rood Wit). O. Kok 'Hilversum' P. van Grinsoen (Nijmegen). M. van Beeck Vollenhoven (Rood Wit), A. Ariëns iZutphen) Reeds spoedig na het begin slagen de hee- ren-juniores erin. na een snellen aanval te scoren door een onhoudbaar schot van den rechtsbuiten. Dit was het sein voor de dames om de zaken energiek en enthousiast aan te pakken, zoodat we een aantrekkelijke partij te zien kregen, waarbij het sterke spel der dames-middenlime zeer de aandacht trok. Slechts sporadisch konden de Bloemendalers in den cirkel der tegenpartij doordringen, terwijl hun samenspel te wenschen overliet, waardoor de dames-achterhoede het gevaar gemakkelijk kon keeren. Hoewel de dames zeer vlot combineeren is het echter in den cirkel steeds mis. Gebrek aan schotvaardig heid en doorzettingsvermogen was ook de zwakke zijde der dames: bovendien bleek de achterhoede het sterkste deel van hun team, zoodat de rust aanbrak met 10 in het voordeel der he eren. De tweede helft (het weer werd intusschen steeds slechter), kenmerkte zich door een voortdurend overwicht der dames, maar het duurde vrij lang voordat de gelijkmaker ge scoord werd. Deze ontstond, na vele vergeef- sche pogingen, toen P. van Grinsoen een on houdbaar schot inzond '11), na een goe den aanval van T. Leeuwenberg, die op de rechtbuitenplaats voortreffelijk werk ver richtte. Kort hierop werd het einde aangekondigd van dezen aantrekkelijken wedstrijd. B. D. H. C.—Rood Wit (0—1) Om den Bloemendaal-beker. De jaarlijksche wedstrijd om den Bloeiuen- daalbeker is voor de derde maal door ttood Wit gewonnen. De mannen, waarop he- dit maal is geschied is verre van gemakkelijk geweest. De volgende elftallen kwamen voor dit bekerfestein in het veld. B.D.H.C.: H. Adreas D. Roos. G. Rigbers. A. de Vletter, T. Roos. E. Leendertz. B. Venema. J. Nilant. N. Roos. W. van Bueren, M. Stehouwer. Rood Wit: G. Vreede. S. de Josselin de Jong, D. Beeck van Vollenhoven, M Sclimeinck, ft. Vreede, V. van Hall. T. Leeuwenberg, J. Land. A. van Beeck Vol lenhoven, M. van Beeck Vollenhoven. J. Goeting. Spoedig na de beginbully ontwikkelt zich een spannende, gelijkopgaande strijd, waarbij de Rood Wit-voorhoede door goed combinatiespel het de B.D.H C.-achterhoede danig lastig maakt: vooral mej. Leeuwen berg op den rechtervleugel brengt meerdere malen goed op. Een keihard schot van laatst- noemde weet mej. Andreas op sublieme wijze te keeren. De B.D.H.C. middenlinie verplaatst het dan, maar de B.D.H.C. voorhoede blijkt niet ge vaarlijk; eenige gemakkelijke kansen wor den op onbegrijpelijke wijze gemist. Rood Wit weet echter het doel ook niet te vinden, zoodat de rust met onveranderden stand aanbreekt. Na de hervatting komt B.D.H.C. direct op zetten, maar het succes komt juist aan de andere zijde, als mej. Leeuwenberg een straf corner keihard inschiet (01). Dit spoort B.D.H.C. tot een gïootere krachtinspanning aan; de kanthalves treden in deze periode op den voorgrond; zij zetten haar voorhoede steeds aan het werk Hier lukt echter niets; bovendien stranden vele aanvallen op bui tenspel, terwijl de Rood Wit-achterhoede zich luchtig weert en dikwijls op het nippertje p- ten koste van vele strafcorners, die goed ge nomen worden, kan redden. De sporadische uitvallen van de Haarlemsche dames zijn niet van gevaar ontbloot, maar ook zij kun nen het doel niet meer vinden. Met een Bloemendaalsch overwicht komt het einde van dezen bekerwedstrijd, waar door Rood Wit wederom voor een jaar het kleinood van B.D.H.C. heeft overgenomen. Stapd in cijfers ZwUrt 12 schijven op: 3 8 9 13 14 16/19 23 24 en 26. Wit 12 schijven op: 25 27 28 30 32 33 35 37 38 40 42 en 48. Zwart voerde den volgenden fraaien slag- zet uit: 17—22 (Wit 28 17 23—28 (Wit 32 12) 13—18 (Wit 12 23) 19 39 (Wit 30 10) 9—14 (Wit. 10 19) 813 (Witl9 8) 3 41 waarna echter 1 Wit op de volgende wijze nog juist remise wist te forceeren: 4237 (Zwart 4143) I 40—34 (Zwart 30 30) 48 39. 1 De wagen van den Engelschman Eyston, waarmede deze een wereldrecord vestigde, tijdens de race. Men zie ook de fotopagina. Twee Haagsche speelsters bij auto ongeluk gewond. De wedstrijd om het kampioenschap van Nederland, die Zondag te Bilthoven ge speeld zou worden tusschen de elftallen van H. O. C. (Den Haag) en Zutphen moest wor den uitgesteld daar twee der Haagsche speel sters op weg,naar Bilthoven bij een auto- onaeluk geward crden. Te ongeveer half twaalf had op 't kruis punt Soestdijkscheweg Leyenscheweg een vrij ernstige botsing plaats tusschen de auto van den heer L. A. B. v. G. uit Wassenaar en een w auto uit Baarn,- die be- 1 stuurd werd door mej. 6 ww* i j G. B. K„ welke laatste verzuimde, aan de Was- L. Molhuysen. senaarsche auto voor rang te verleenen. Mej. Ledeboer uit Wassenaar, die voorin de auto zat. sloeg door den schok met het hoofd door de voorruit en kreeg een hersenschudding.Zij is na door Dr. Brouwer te Bilthoven verbon den te zijn naar het Diaconessenhuis te Utrecht vervoerd, waar zij moest worden op genomen. Een der andere inzittenden, de keepster van het Nederlandsch elftal. Mej. L. Molhuysen, moest zich eveneens onder ge neeskundige behandeling stellen. Zij werd aan het hoofd gewond, en kreeg een mid den handsfractuur, zoodat het zeer waar schijnlijk is. dat zij a.s. Zondag in de ontmoe ting BelgiëNederland niet van de partij kan zijn. Damredacteur: J. V/. van Dartelen, Koe- diefslaan 42. Heemstede. Alle correspondentie, deze rubriek betref fende, gelieve men te zenden naar bovenge noemd adres. OM HET NATIONAAL HOOFDKLASSE CLUBKAMPIOENSCHAP. Onderstaande stelling kwam voor in den wed strijd om het nationaal hoofdklasse clubkam pioenschap van den Nederl. Dambond tus schen de Damvereeniging ..Gezellig Samen zijn'' en de Haarlemsche Damclub, gespeeld te Amsterdam op Zondag 25 Februari 1934. in de partij tusschen W. Rustenburg (Dam vereeniging ..Gezellig Samenzijn") kampioen van Amsterdam met Wit en J. B. Sluiter Jr. (Haarlemsche Damclub) met Zwart. PARTIJ-FRAGMENT No. 2038 ZWART Een klein sportvliegtug, dat een buitengewone snelheid kan ontwikkelen. Het maakte bij een vlucht 320 kilometer per uur. Dr. Bauwens, de bekende Duitsche scheids rechter, die o.a. de laatste Holland-België- ontmoeting geleid heeft, is benoemd tot presi dent van de spelregel- en scheidsrechter- commissie der F. I. F. A. SPAANSCH-POOLSCH DAMSPEL. CLASSEMENT MOBILE DER DAMIER PARISIEN. In de tweede partij van den match tusschen den Hollandschen meester Herm. de Jongh en den Franschen meester Marius Fabre, ge speeld in het classement mobile der Damier Parisien, kwam de volgende stand voor. PARTTJ-FRAGMENT No. 2039 ZWART Het is feitelijk het tegenovergestelde van het Fransch-Poolsche damspel, omdat hij of zij die 't eerst zijne schijven kwijt is.wint. De spelregels zijn precies gelijk aan die van het Fransch-Poolsche damspel. Óm dit spel goed te spelen, moet men zorg dragen zich nimmer te laten opsluiten in d# hoeken. Ook moet men niet- beginnen direct schij ven af te geven, doch veeleer wachten totdat de tegenstander hiermede een aanvang heeft gemaakt, want die de meeste schijven heeft)., wint het gemakkelijkst. Wanneer men alle schijven achter elkander kan weggeven, doet men zulks; echter nim mer wanneer nog één enkel stuk zou over blijven. De praktijk heeft ons geleerd dat men bij dit spel gemakkelijker twintig schijven kan weggeven dan één, hoe ongeloofelijk dit ook voor den leek moge schijnen, temeer ook om dat men evenals bij het FYansch-Poolsche damspel verliest wanneer men opgesloten staat of indien men aan zet zijnde niet meer spelen kan. WIT Stand in cijfers Zwart 11 schijven op: 2 12 15/17 19/22 25 en 30. Wit 11 schijven op: 26, 28 29 32 33 37/39 41 43 en 45. Wit (Herm. de Jongh) won op de volgende interessante wijze 3934 (Zwart 30 48) 41-^-36 (Zwart 48 31) 36 7 (Zwart 2—11) en 29—23! Een bijzonder belangwekkend gambiet. OPLOSSINGEN No. 2027. E. J. Eggink, Vaassen Wit 16—11 (Zwart 17—22?) Wit 31—26 (Zwart 6 17) Wit 26—21 (Zwart 17 26) Wit 36—31 (Zwart 26 37) Wit 47—42 (Zwart 37 48) Wit 50—45 (Zwart 48 34) Wit 40 7 (Zwart 2 11) Wit 35 13 en wint. No. 2028. J. v. d. Heijden, Apeldoorn. Wit: 30—24 (Zwart 19 39) 21—17 (Zwart 12 21) 37—31 (Zwart 28 26) 49—43 (Zwart 21 32) 43 34 (Zwart 32 43) 48 10 (Zwart 15 4) 34 3 en wint. De problemen Nos. 2027 en 2028 werden cor rect opgelost door de volgende heeren: J.J v. d. Vlugt. Aebe de Jong, W. C. Groe- nings, J. van Looij. A. Russ, W. J. A. Matla, Jac. Fr. van Garderen. H. van Lunenburg Jr., J. Wieienga, Ph. F. Amelung Sr., H. Greeuw, H. G. J. Andriessen en Th. Wesselman, allen te Haarlem; D. Kleen, F. H. Kluën en Nico- laas Knopper, allen te Heemstede; J. B. Slui ter Jr. te Aerdenhout: Chr. Gerritsen te Ben- nebroek; W. J. v. d. Voort te Nieuw-Vennep; S. van Duijn te Abbenes; J. H. Hilders te Lisse; J. van Steenwijk te Ede (Gelderland); A. Fischer en G. L. Gortmans, beiden te Am sterdam; Geo J. A. van Dam te Wassenaar (Z. H.); Ph.. J. Ham te Rotterdam. DIVERSE DAMBORDSPELEN Behalve het bekende Fransch-Poolsche damspel, dat van den serieuzen beoefenaar veel inspanning en studie vergt, bestaan er ook nog verscheidene andere spelen welke in mserdere of mindere, mate met het damspel in zeer nauw verband staan en waarmede men zich aangenaam kan verpoozen, zij het dan ook dat deze spelen den beoefenaars nimmer zooveel voldoening zullen geven als het kuns tig samengestelde' Fransch-Poolsche damspel. „QUI PERD GAGNE". „Die verliest, die wint" luidt de zuivere Hollandsche vertaling van dit bij uitstek Fransch.e spel. Ook in het Spaansch-Poolsche damspel (ook wel genaamd „Friesch dammen" zijn de spelregels precies hetzelfde als in het Fransch- Poolsche damspel, alleen kan het slaan, be halve in schuine richting óók horizontaal en verticaal geschieden. Dit spel vordert daarom van den beoefenaar een geheel ander inzicht; het is echter lang niet zoo diep en gecompliceerd als het Fransch-Poolsche damspel. In dit spel verdedigt men juist de kanten van het bord het sterkst en slaat daar meestal heen vanuit het centrum. Men noemt het verzetten der schijven (schuiven) in Friesland „strijken", terwijl het slaan wordt aangeduid door „over-langs" (ho rizontaal of verticaal) en „over-hoeks" (schuin) Twee dammen tegen één dam is altijd ge wonnen, dit in tegenstelling met het Fransch- Poolsche damspel, waarin drie dammen tegen één dam remise is. De nieuwe speelwijze van den ex-wereld kampioen Herm. Hoogland is, wat het spelen met de dammen betreft, hiervan principieel afgeleid. Vooral in Friesland wordt het nog zeer veel beoefend. „WOLF EN SCHAAP". Men plaatst vijf schijven op de velden 46 t/m. 50 en één schijf op een der velden 1 t/m. 5 ('t liefst op 3). De speler met vijf schijven begint. De vijf schijven mogen alleen voorwaarts schuiven, terwijl de ééne schijf zoowel voor als achterwaarts mag schuiven. Dit achter waarts schuiven wordt gewoonlijk alleen ge daan wanneer de ééne schijf op de vijf an dere schijven stoot, aangezien hij anders tem po's verliest/ Men slaat echter niet over de schijven, doch de ééne schijf („Wolf") moet trachten de rij der vijf andere, schijven („Schapen') te ver breken, waardoor hij wint. Wanneer de vijf „schapen" echter regelma tig de rij weten te houden ook al moeten zij op 'n zeker moment oppassen en zelfs schijnbaar iets afwijken, dan kunnen zij niet verliezen, m.a.w. is de „wolf" hen dan niet de baas. Zoodra 't den sch.apen gelukt de wolf in te sluiten op een der dampunten (1 t/m. 5) aan de zijranden geldt niet dan hebben de schapen gewonnen. Wij hebben hiermede onzen lezers eens iets naders willen vertellen omtrent een drietal damspelen, die vooral in de noordelijke pro vinciën en op 't platte land nog vrij veelvuldig geoefend worden. Zooals bekend, wordt het Fransch-Poolsche" damspel het meest gespeeld en bezit dan ook de grootste cultureele waarde. De drie in dit artikel beschreven damspelen zijn meer be stemd voor hen die van hun ontspanning geen. te groote inspanning willen maken. J. W. V. D.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 12