Een goed idee. BERICHT Toestand Koningin Emma zeer ernstig. Hei Be&okftiikste 51e Jaargang No. 15562 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 19 Maart 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0-25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per week f A.05, per maand f 0.22. per 3 mnd ƒ0.65 franco per post '0.72'A Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTlëNI.5 regels 1.75, elke regel meer ƒ0.35- Reclames 0.60 per regeL Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-. Duim f250.-. Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f50.-. Arm- of Beenbreuk f 100.-, idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000—. Overlijden f 600-. Verlies van Hand, Voet of Oog f400-. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75.-. Verlies andere vinger f30-. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN HAARLEM, 19 Maart. De Meisjes H. B. S. Het is nog maar kort geleden dat de stich ting van een nieuw gebouw voor de Middel bare School voor Meisjes voor de deur scheen te staan. Over de stijgende beteekenis van deze school, en over de noodzaak haar ein delijk eens een behoorlijk onderdak te ver schaffen, was men het toen vrijwel eens. Er werd toen ook gesproken over een nieuw ge bouw voor het Gymnasium en het was in die royale dagen eigenlijk alleen nog maar de vraag welke van de twee den voor rang moest hebben. Maar dit debat verzwond in crisisnooden, de Meisjes H.B.S. is terug gekeerd in haar oude stief kinderlijke positie en onlangs zijn zelfs stemmen in den Raad vernomen, die haar verder voortbestaan on- noodig achten. Wij ontvangen thans het volgende schrij ven van den 'neer M. W. L. Arbz: „Als terugslag op de stemmen, die in den gemeenteraad zijn opgegaan voor opheffing van de Middelbare School voor Meisjes we gens bezuiniging en overbodigheid in de tegenwoordige tijdsomstandigheden, hebben de ouders van 'leerlingen dezer school, die gewoonlijk de Meisjes H.B.S. genoemd wordt, blijk gegeven deze opvattingei! allerminst te Ideelen door in grooten getale op een ouder avond «te verschijnen, die gehouden is op •Donderdag 15 Maart jl. 'in het verouderde .gebouw aan het Krocht, ien nadrukkelijk te protesteeren tegen deze misprijzing in den raad. Spontaan werd een Commissie van Actie in het leven geroepen met het doel stelling te nemen tegen invloeden, die het bestaansrecht dezer nuttige en gewaardeerde instelling mochten bedreigen en daartoe als begin o.m. een pleidooi voor dit belang in den vorm van een request aan de bevoegde autoriteit wil richten, voorzien van de hand- ■teekeningen der ouders van- leerlingen, zoo wel tegenwoordige als toekomstige. Onder den indruk van het gebeurd© toch zouden -vele ouders van toekomstige leerlingen reeds bij voorbaat geneigd zijn het onderwijs hun ner kinderen in een andere zij het (minder 'gewenschfce richting te leiden. Ouders, die zich voorgenomen hebben hun kinderen de (Meisjes H.B.S. te laten volgen, dienen zich «echter niet te laten ontmoedigen en zullen wel doen zich zoo spoedig mogelijk in ver binding te stellen met den heer t>almeijer, Koninginneweg 49, Haarlem, die zich belast heeft met het secretariaat der Commissie, teneinde in de gelegenheid te worden ge steld door hun handteekening op het re quest te doen blijken van hun sympathie met en hun overtuiging van het goede recht op voortbestaan dezer onderwijsinrichting, die door de jaarlij ksche toeneming van het leer lingental het bewijs levert harer onmisbaar heid"'. Dit Stuk plaatsen wij met volledige instem ming, en ik wil er gaarne nog het een en ander aan toevoegen. De afbraak bij het onderwijs, als gevolg van de groote bezuinigingen van dezen tijd. heeft ook in de gemeente Haarlem al ont stellende afmetingen aangenomen. Er heerscht bovendien in ons land een steeds sterker groeiende overtuiging dat de evolutie van ons onderwijs, vooral van het Middel bare, in vele opzichten bij die in andere lan den is achtergebleven. Van alle kanten hoort imen steeds sterker critiek op het examen stelsel, op de klaarstoom-methode, op over dreven eischen die op de gewone H.B.S.'en gesteld worden. Het eenige belangrijke evo lutie-verschijnsel der laatste jaren was de differentiatie in het M. O., ontstaan door de ontwikkeling der lycea. In het Haarlemsch openbaar M. O. is die differentiatie alweer bezweken; het Gemeentelijk Lyceum is te ruggebracht tot een gewone H.B.S. Dit is al een nadeel voor veel jongens. Het maakt de oplossing buitengewoon moeilijk voor meis jes. als die door een opheffing van de Meisjes H.B.S. naar andere scholen gezonden moesten worden. En juist deze Meisjesschool mist de nadee- len van overdreven examen eischen, van „klaarstoomerij" onder hoogspanning. Juist deze Meisjesschool is, in een tijd van stijgen den twijfel aan de practische waarde var het M. O., in de waardeering der ouders gaan klimmen. Dat komt ook al doordat een reactie is ingetreden op den opgeschroefder toestand,, waarin veel te veel meisjes naar de universiteiten zijr gegaan. Er is verandering gekomen. Men neemt niet meer aan dat een intelligente vrouw persé in staat moet zijn de studie te volbrengen voor een of ander beroep, dat tot dusver in hoofd zaak door mannen werd uitgeoefend. Dit malle misverstand heeft zijn tijd gehad. En de ervaring heeft geleerd dat een school als de Meisjes H.B.S. een uitstekende opleiding geeft juist in vakken die van groote practische levenswaarde zijn. dat zij daar meer tijd aan kan wiiden. dat zij een basis van algemeene ontwikkeling geeft die er zijn mag en die wer kelijke voldoening geeft en dat zij haar leer lingen tenslotte voldoende gelegenheid laat om zich in verschillende beroepen verder te gaan hekwamen. Al zijn dat dan in hoofdzaak essentiëel-vrouwelijke beroepenmen be seft weer dat die niet minder belangrijk zijn dan de essentiëel-mannelijke. Daarom meen ik dat de Meisjes H.B.S. juist minder overbodig is dan ooit. De ..belangstel- lings-conjunctuur" heeft zich in de laatst? jaren steeds meer in haar voordeel ontwikkeld en gaat voort dat te doen. Het zou m.i. een groote fout zijn, een maatregel tegen den tijd- (De Prov. Friesche Ver. voor Vreemdelingenverkeer organiseert in den a.s. zomer tochten langs de elf steden en de 30 gemeentehoofd plaatsen van Friesland onder den naam elf-en-deriigtocht Dit is een vernuftig denkbeeld Van de Friesche Veeveevee, Als ik tijd ervoor kan vinden Doe ik dezen zomer mee. Het is al maar jachten, jachten In ons rusteloos bestaan, Tempo is ons aller afgod, Het moet steeds weer snéller gaan. Sneller, anders blijf je achter, Haast je rep je. wat je kan. Er 's geen tijd meer voor bezinning En je wordt er duizelig van. Als je dan, zoo in den zomer, Een paar weken wordt gegund, Dat je uit 't gareel kunt treden, En eens even rusten kunt, Klinkt ze als muziek, die roepstem Van de Friesche Veeveevee: Doe het op z'n elf-en-dertigst! Ik doe vast en zeker mee. geest in, haar thans te gaan opheffen. En ik geloof dat de meerderheid van den gemeente raad dat ook wel degelijk zal beseffen, even als zij bereid gevonden zal worden een vrijge komen beter schoolgebouw dan het Krot op de Krocht voor de Meisjesschool te bestemmen. Bij krachtig-voortgezette actie der ouders moeten zij hun zaak winnen, omdat het open baar belang en de logica aan hun zijde zijn. R. P. EEN NIEUW OORLOGSMONSTER „TRIOMF" DER ENGELSCHE TECHNIEK. Valt onder de verdragscategorie overige kleine schepen" LONDEN, 18 Maart (V.D.) Op opvallende wijze publiceert de .Sunday Chronicle", dat de Engelsche admiraliteit geheime proef nemingen heeft gedaan met een nieuw zee paden, dat alles wat op dit gebied tot dusverre ontdekt werd in den schaduw zou stellen. Het gaat hier om een slechts 10 ton metend met bijzonder explosieve stoffen geladen klein schip, dat door draadlooze besturing uit de verte met ontzaggelijke snelheid tegen vijan delijke slagschepen en kruisers kan worden ge richt. Dit explosieve schip wordt door middel van een kraan van het moederschip op het water neergelaten en door buitengewoon sterke electrische motoren in beweging ge bracht. Wanneer het vijandelijke oorlogsschip tracht uit te wijken wordt de boot draadloos in andere richting gestuurd tot het geholpen door zijn snelheid, die grooter is dan van schepen van alle klassen, zijn doel bereikt. In geval van niet treffen kan de baat weer naar het moe derschip teruggehaald worden. De proefnemingen hebben getoond, dat deze kleine boot, die bij nieuwen aanbouw geplaatst kan worden onder de categorie „overige kleine schepen" een der meest effectieve schepen is, die ooit bij de Engelsche vloot zijn ingevoeld. De bouw zal in den loop van dit jaar op de Engelsche. marinewerven onder toezicht van den uitvinder. Sir. W. Johns, den directeur van de Engelsche vlootbouw, doorgevoerd worden. Zij, die zich met ingang van 1 April per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Maart nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. WEER EEN DOODVONNIS IN DUITSCHLAND. BRESLAU, 17 Maart (V.D.) Het sche- penenrecht te Bresiau heeft den bouwarbei der Hahn wegens moord op een Stahlhelm- man veroordeeld tot de doodstraf en verlies van burgerlijke eererechten. De verdachte is veroordeeld tot tien jaar tuchthuisstraf en tien jaar verlies van eererechten. GROOTE OVERSTROOMINGEN IN JOEGO-SLAVIë. BELGRADO, 17 Maart (V.D.) Door den hoogen water stand in de Save is bij Sissek een dijk doorgebroken, met het gevolg dat 40.000 morgen akkerland overstroomd zijn. Vier dorpen en een deel van Sissek staan onder water. Door het plotseling binnendringen van het water speelden zich in de straten angstige tooneelen af. daar de bewoners slechts met moeite hun leven konden redden. Twee in dividuen, die van de algemeene verwarring gebruik wilden maken om te plunderen, zou den door de menigte gelyncht zijn. indien de gendarmerie niet tusscbenbeide was kekomen Men vreest, dat het water, dat reeds 812 meter boven normaal staat, nog verder zal stijgen. Kans op herstel vrijwel uitgesloten geacht. De ziekte van de Koningin-Moeder. Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana brengen een bezoek aan het Paleis aan het Lange Voorhout in Den Haag. In den toestand van H. M. de Koningin-Moeder is Zondag een ongunstige wending gekomen, zoodat men ten paleize het verloop van de ziekte met de grootste bezorgdheid volgde. Zondagochtend was door den behandelenden geneesheer, dr. C. L .de Jongh, die Zaterdag nog van oordeel was, dat er geenszins reden was tot pessimisme, het volgende bulletin uitgegeven: „H. M. de Koningin-Moeder had geen rustigen nacht, en voelde zich zeer vermoeid. De algemeene toestand is niet zonder zorg." Dr. De Jongh kwam des avonds om half zeven wederom ten paleize en bleef daar den ganschen avond. Verschillende bulletins werden uitgegeven, die alle uiting gaven van toenemende bezorgdheid. Om twaalf uur in den afgeloopen nacht trad de crisis in, die het uiterste vergde van de krachten der vorstelijke patiënte. Om één uur werd bekend, dat de toestand van H. M. de Koningin-Moeder uiterst zorgwekkend was. Kans op herstel werd vrijwel uitgesloten geacht. Hedenmorgen vroeg werd medegedeeld, dat H. M. een vrij rustigen nacht had gehad, maar dat de toestand onveranderd ernstig blijft door de algemeene zwakte der Hooge Vrouwe. Zondagmiddag van kwart over een tot half twee hebben de Koningin en de Prinses een bezoek gebracht aan de Koningin Moeder en aan het ziekbed vertoefd. Ten paleize waren maatregelen getroffen om de rust te verzekeren. Het bezoek werd tot een minimum beperkt. Van allerlei zijden toonde men groote belangstelling voor het verloop der ziekte. Verschillende hooggeplaatste persoon lijkheden kwamen naar den toestand van H.M. informeeren. In de verschillende kerken te 's-Gravenhage is gisteren voor het herstel van de Koningin Moeder gebeden. Belangstelling bij het Paleis. Hoewe! de voorbijgangers anders slechts zelden een korten blik werpen op het paleis aan het Voorhout, bleven Zondagmorgen velen een wijle toeven, keken naar de ramen, naar het ver gulde balkon, naar den standaard, die daar hoog in de lucht wapperde. Nu en dan wordt de stilte even gebroken door het geloei van een claxon, doch spoedig is de stilte weer terugge keerd. Het bezoek van de Koningin en de Prinses deed de wachtenden samengroepen bij den ingang, waar H.M., die bleek en droef zag, met stil en treffend gebaar een stille groet werd gebracht. Toestand verergerd. In het begin van den avond "stonden slechts enkele belangstellenden bij het Paleis, doch toen dr. de Jongh om halfzeven het paleis bin nenging en na een zeer kort bezoek terugkwam en naar het paleis aan het Noordeinde ging, blijkbaar om H.M. de Koningin met den ver ergerden toestand van Haar moeder op de hoogte te stellen, verspreidde zich weldra dooi de residentie het bericht, dat de toestand van de geliefde vorstin zorgwekkend was. en van alle zijden kwam men en stelde men zich b'j het paleis op. Dr. de Jongh, die na het bezoek aan de Koningin naar het Lange Voorhout was teruggekeerd, is niet meer van het ziekbed ge weken. H.M. de Koningin kwam om ongeveer half negen in een auto op het Lange Voorhout aan terwijl even later een ziekenverpleegster arri veerde. Dit alles maakte diepen indruk,, welke nog versterkt werd door het gerucht, dat de Koningin den nacht in het paleis van haar moeder zou doorbrengen. De spanning steeg onder de wachtenden, toen bekend werd, da' ook de Prinses zou komen. Omgeving van het Paleis afgezet. De Haagsche hoofdcommissaris van politie, de heer van 't Sant, verscheen met een talrijke 1 politiemacht bij het paleis; men begon dade lijk de omgeving van het paleis af te zetten, terwijl strenge instructies aan de passeerende auto's werden gegeven om zoo min mogelijk gerucht te maken. Voorts werden een aantal taxi's, die anders in de nabijheid stationeerden, naar een ander punt gedirigeerd. Een tweede geneesheer. Te tien minuten over tien kwam de mede- deeling, dat de toestand van H.M. de Koningin Moeder zeer slecht was. In verband daarmede werd de Prinses gewaarschuwd, die om half elf aan het paleis in het Voorhout aankwam. De behandelende geneesheer vond den toe stand toen ook dermate verergerd, dat hij het noodzakelijk vond een tweeden geneesheer in consult te roepen. Prins Hendrik werd voortdurend van het ziekteverloop op de hoogte gehouden. Zoodra de ziekte een ongunstige wending mocht ne men, zal de Prins onmiddellijk naar het paleis aan het Voorhout gaan om de laatste uren aan het ziekbed door te brengen. De familieleden van de Vorstin zijn van den ernst van den toestand op de hoogte gesteld. Reeds verschillende blijken van belangstelling zijn uit het buitenland binnengekomen. Ex- keizer Wilhelm laat regelmatig telefonisch» inlichtingen vragen. Geen verandering in den toestand, ALGEMEENE BELANG S TE LUNG. Onze Haagsche correspondent seint ons: Hedenmorgen stonden nog steeds talrijke bezoekers vóór het Paleis aan het Lange Voor hout, in afwachting van eenige berichten. Af en toe kwamen autoriteiten langs. o.a. baron De Vos van Steenwijk. voorzitter der Eerste Kamer, de Poolsche, Duitsche en Spaansche gezanten: Kol. baron Van Voorst tot Voorst, commandant der Grenadiers en Jagers, om het register te teekenen en te informeeren naar den toestand der Kon. Moeder. De Koningin en de Prinses hebben in de ochtenduren het Paleis verlaten, terwijl de Prins om half 10 van het Paleis Noordeinde vertrok, waaruit geconcludeerd werd, dat de toestand hedenmorgen iets minder onrust barend was. Ook Dr. De Jongh had in de morgenuren het Paleis verlaten. Het bericht in Het Nieuws van den Dag, dat longontsteking zou zijn ontstaan, schijnt zeer onwaarschijnlijk te zijn. Om 11 uur kwamen Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana wandelend langs het Lange Voorhout en begaven zich naar het Paleis. Om half 12 werd medegedeeld, dat er in den toestand van de Koningin-Moeder niets bepaald verontrustends was. Er is tot op heden geen consult met een anderen ge neesheer gehouden. 40.000 WEEFGETOUWEN IN FRANKRIJK VERNIETIGD? De Petit Parisien publiceert een bericht uit Ryssel, volgens het welk de organisatie van eigenaars van weefgetouwen aldaar be sloten heeft om de crisis bij den afzet tegen te gaan door een aantal bedrijven stil te leggen en ongeveer 40000 weefgetouwen op te koopen om vervolgens onbruikbaar te ma ken. De- werknemers hebben tegen dit plan, dat hun voor steeds van een arbeidsmoge- lijkheid zou berooven -geprotesteerd en be weerd dat het bedrijf der weverijen te Ryssel en omstreken zeer goed kan worden gaande gehouden. ONZE GRATIS ONGEVALLEN VERZEKERING VOOR WEEK- EN MAANDABONNéS. UITKEERING VAN HONDERD GULDEN, Heden keerden wij een bedrag van f 100. uit aan Mevr. de Wed. W. J. LUITING SCHUTTE, Hoofmanstraat 20, te Haarlem, wegens beenbreuk, ontstaan door een ongeval. DE ADMINISTRATIE. In de ziekte van de Konigin-Moedcr is een on gunstige wending ingetreden. pag. 1 De conferentie van drie te Rome is besloten met het opstellen van drie protocollen waar bij de handelsaccoorden der drie landen wor den uitgebreid. pag. 3 Insull heeft Griekenland weer met de Meotis verlaten, vermoedelijk mrt Abessynië als eindbestemming. pag. 3 De kabinetschef van het Fransche ministe rie van landbouw Blanchard, die bij de af faire Stavisky betrokken was, heeft een po ging tot zelfmoord gedaan. pag. 2 en 3 Boven België woedde een orkaan, die groote schade aanrichtte. pag. 3 De heer Zwertbroek heeft ontslag genomen als secretaris van de V. A. R. A. pag 11 Zes gemaskerden zijn een woning te Maria- heide binnengedrongen en hebben een vrij aanzienlijk bedrag aan geld meegenomen. pag. 4 Onnes zal ook als getuige in de Nijenrode-zaak optreden. pag. 4 Een jongeman heeft te Naarden zijn vroegere verloofde doodgeschoten en daarna de revol ver op zichzelf gericht. pag. 4 Cambridge wint de boat-race van Oxford. pag 9 Ajax wint den eersten kampioenswedstrijd met 91 van Heracles. pag 6 Drie kinderen zijn nabij Sneek door den bliksem getroffen; één van hen is gedood pag. 4 ARTIKELENENZ. R. P.: De meisjes-H. B. S. K. de Jong: Concert der H. O. V, pag. 1 pag. 7 K. de Jong: Voordrachtavond Mevr. Cath. de Vogel en Mej. Lina Mol. Pag 7 T. B. Schuil: Stadsschouwburg: De duivel in de vrouw. pag. 7 T. B.. Schuil: Schoolvoorstelling: De groote reis. pag. 7 H. D. Vertelling. Ton Ruygrok: Angst. pag. U

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1