Bij den dood der Koningin-Moeder Begrafenis van Koningin Emma in de deels opgebroken Nieuwe Kerk. WOENSDAG 21 MAART 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 6 De bijzetting geschiedt Dinsdag a.s. De bijzetting van het stoffelijk overschot van de Koningin-Moeder is vastgesteld op Dinsdag 27 Maart. Uur en bijzonderheden zijn nog niet bepaald Adres van rouwbeklag der Eerste Kamer. In de commissie van redactie (onder voor zitterschap van den voorzitter), welke door de afdeelingen der Tweede Kamer is benoemd voor het ontwerpen van het adres van rouw beklag aan de Koningin, hebben de hoeren Bierema, Aalberse, Schouten, Joekes en de Geer zitting. Met uitzondering van dr. Biere ma zijn dit dezelfde afgevaardigden, die in dertijd als rapporteurs zijn opgetreden over hoofdstuk I der Rijksbegrooting. De vijfde rapporteur was toen de heer Aibarda. Deze moet voor een dringende reis naar Parijs; om die reden is in zijn plaats d. Bierema, de ondervoorzitter zijner afdeeling. gekozen. De voorzitter heeft in de vergadering van gisteren, na de schorsing meegedeeld, dat de commissie, onder voorzitterschap van spr. met haar ontwerp is gereed gekomen. Het zou gisteravond worden rondgezonden. Vanoch tend half elf zou het in de afdeelingen wor den behandeld. De verdere behandeling zou vandaag bij den aanvang der openbare ver gadering geschieden. Herdenking in de Eerste Kamer. Evenals in de Tweede Kamer 's middags is 's avonds ook in de Eerste Kamer het over lijden van H. M. de Koningin-Moeder her dacht. De Eerste Kamer kwam te half negen bijeen. Ook hier werd door de leden staande aan gehoord de voorlezing, door den Griffier, waarbij H.M. de Koningin aan de Staten- Generaal mededeeling deed van het overlijden van Haar Moeder. Na de voorlezing hiervan sprak de Voorzitter, Baron de Vos van Steen- wijk. als volgt: Het heeft Gode almachtig in Zijne aan biddelijke wijshefd en liefde behaagd voor Z:ch te roepen Hare Majesteit Adelheid Emma Wiihelmina Theresia Prinses van Waldeck en Pvrmont. Weduwe van wijlen Zijne Ma jesteit Willem HL Koning der Nederlanden. Voor de Majesteit van dit doen onzes Gods buigen wij ons diep eerbiedig neder. Doch smartelijk, ja zwaar, is de slag Vor stenhuis en volk toegebracht, welke beiden in ontróerenden rouw dompelt. Gaat bij dit zoo groot en droevig verlies het medegevoel van de Eerste Kamer der Staten-Generaal wel in de allereerste plaats uit naar Hare Majesteit de Koningin, aan Wie plotseling een teeder liefhebbende Moe der. Leidsvrouw en Raadgeefster van Hare jeugd, is ontvallen; met de Dynastie treurt Nederland over het heengaan van een Vrouwe, aan Wie het onnoemelijk veel heeft te danken- Gedurende meer dan 55 jaren heeft de hooge Overledene, in klaar besef van Hare roeping, eerst als Gemalinne van onzen laat- sten Oranjevorst, Wiens levensavond Zij heeft mogen verhelderen, later, toen Haar de regeeringstaak toeviel, als Koningin-Re gentes. en ten slotte als Koningin-Moeder Nederland onschatbare diensten bewezen. Zich van meet af één gevoelende met Haar nieuw vaderland, heeft Zij met onbezweken trouw, onder gansch verschillende omstan digheden en verhoudingen Zich geheel aan de op Haar rustende, dikwerf uiterst moei lijke taak gegeven. Inmiddels door persoonlijk medeleven en betrachte mildheid allerwege veel leed ver zachtende. Zulks was weelde voor Haar hart. De Natie, die Koningin Emma zoo menig maal hulde en liefde bood, zal Haar nim mer vergeten. Onuitwischbaar blijft Haar naam in 't lands historiebladen. Zij de Heere het Vorstenhuis en. onder het regiment onzer Koninginne, het volk van Nederland nabij met Zijne alleen troostende genade. Deze rede werd, evenals die in de Tweede Kamer, ook door de negen Ministers aange hoord, Minister Kalff was afwezig. Na het uitspreken dezer rede werd, op voorstel van den Voorzitter, besloten de Ko ninklijke Boodschap te beantwoorden met een Adres van Rouwbeklag. De Kamer ging hierna in de afdeelingen om de leden der commissie aan te wijzen, die met den Voorzitter, het concept voor dit Adres opstelt. Bezoek van de minister! uitgesteld. In verband met het overlijden van de Koningin-Moeder is het bezoek van den mi nister- van binnenlandsche zaken aan Zee land uitgesteld. Betuigingen van deelneming. Reuter meldt uit Parijs: 5e minister van buitenlandsche zaken, Barthou, heeft den Franschen consul-gene raal Rozen opgedragen aan den Nederland- schen gezant Parijs de deelneming van de Fransche regeering te betuigen met het over lijden van de Koningin-Moeder. De Oostenrïjksehe bondspresident Miklas heeft aan Koningin Wiihelmina het volgen de telegram gezonden: Met- groote deelneming neem ik kennis van het overlijden van de Koningin-Moeder. Ik voel mij gedrongen naar aanleiding van dit droevig verlies, dat Uwe Majesteit en de Koninklijke familie heeft getroffen, uit drukking te geven aan mijn diepe mede gevoelen. Bondskanselier Dollfuss heeft, naar Reuter uit Weenen meldt, aan den voorzitter van den raad van ministers, dr. Coüjn, een tele gram gericht, inhoudende betuigingen van deelneming van de Oostenrïjksehe regeering. Naar Reuter uit Londen meldt, heeft de koning bepaald, dat het Hof gedurende een week rouw zal aannemen wegens het over lijden van Koningin-Emma. Mgr. Jansen, aartsbisschop van Utrecht, heeft gisteren een telegram van rouwbeklag aan de Koningin gezonden. Het bestuur van de Nederl. R.K. Journa listen Vereeniging heeft gisterochtend een telegram van rouwbeklag aan de Koningin- toegezonden. Het dagelijksch bestuur der vereeniging Perkoempoelan-ïslam heeft het volgende telegram an H.M. de Koningin gezonden: Betuigen Uwe Majesteit innig leedwezen en smeeken Toehan Allah ontferming en bij stand. Rijkspresident Von Hindenburg heeft het volgende telegram aan H.M. Koningin Wiihel mina der Nederlanden gezonden: „Het bericht van het overlijden van H.M. de Koningin Moeder heeft mij diep bewogen. Het is mij een behoefte Uwe Majesteit en de Ko ninklijke Familie te verzekeren van de op rechte gevoelens van deelneming van mij en het Duitsche volk". De staatssecretaris Dr. Meissner legde In persoonlijke opdracht van den Rijkspresident een rouwbezoek af bij den Nederlandschen ge zant te Berlijn, Mr. P. J. Graaf van Limburg Stirum. De Koning en de Koningin van Engeland hebben in een persoonlijke boodschap aan Ko> ningin Wiihelmina uiting gegeven aan hun deelneming met het overlijden van H.M. de Koningin Moeder. Te Londen gedenkt men met groote sym pathie het laatste bezoek van Koningin Emma aan de Engelsche hoofdstad ter gelegenheid van de tentoonstelling van Nederlandsche kunst in 1929. waarbij Zij door haar innemend optreden vele vrienden verwierf. Te Berlijn werden op het Rijksministerie van buitenlandsche zaken, op de Rijkskanse larij en op het Rijksdaggebouw de dienstvlag- gen halfstok geheschen. De Rijksminister van buitenlandsche ken, Freiherr Von Neurath heeft den Neder landschen minister van buitenlandsche zaken Jhr. De Graeff een telegram van rouwbe klag gezonden waarin hij hem in hartelijke woorden de deelneming der Rijksregeering betuigde. Een minuut stilte. Dinsdagmiddag te twee uur precies heeft een gongslag den handel op de Amsterdam sche Effectenbeurs onderbroken, teneinde door het inachtnemen van een minuut stilte plechtig de nagedachtenis van Koningin Emma te eeren. De Raad van State bijeen. Dinsdag kwam de Raad van State in bui tengewone vergadering bijeen tot het ont vangen van het bericht van het overlijden van Hare Majesteit de Koningin-Moeder. Nadat voorlezing was gedaan van een missieve van den Directeur van het Kabinet, waarin ingevolge de bevelen van Hare Maje steit de Koningin, kennis wordt gegeven, dat HoogstDerzelver Moeder Dinsdag omstreeks 7.30 uur is ontslapen, heeft de Vice-President de overleden Vorstin herdacht in hetgeen Zij als Koningin, als Regentes en als Koningin Moeder voor ons Vaderland is geweest en uiting gegeven aan 's Raads gevoelens van innige deelneming met de beproefde Konink lijke Familie. Nadat de Raad besloten had audiëntie aan te vragen bij Hare Majesteit de Koningin, bij Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden en bij Hare Koninklijke Hoog heid Prinses Juliana, werd deze buitenge wone vergadering door den Vice-President gesloten. Voorschriften voor de gemeenten. De minister van binnenlandsche zaken heeft een telegram verzonden aan de Com missarissen der Koningin in de onderschei dene provincies. Dït telegram heeft den vol genden inhoud: Hierbij heb ik de eer, U.HE.G. te verzoe ken. het overlijden van H.M. de Koningin- Moeder in alle gemeenten uwer provincie te doen afkondigen en de besturen dier ge meenten uit te noodigen, Woensdag 21 Maart op den dag der begrafenis de klokken te doen luiden drie malen daags, te weten van 8 tot 9 uur voormiddags en van 12 tot 1 uur en van 4 tot 5 uur 's namiddags. Voorts noodig ik U.EH.G. uit, wel te willen bevorderen, dat alle tooneelvoorstellingen en openbare vermakelijkheden worden geschorst- krachtens de bestaande wettelijke voorschrif ten, of, zoo noodig, tengevolge van een ver zoek daartoe aan de ondernemers dier ver makelijkheden van overheidswege te richten, en wel van heden tot en met 22 Maart en op den begrafenisdag. Maatregelen voor radio uitzendingen. Gistermiddag is onder leiding van den voorzitter van den Radioraad, den heer Van Boeijen, een bespreking gehouden in het de partement van binnenlandsche zaken, waar bij aanwezig waren vertegenwoordigers van den P.T.T.-dienst en van de omroeporgani saties. Naar aanleiding van die bespreking deelt de regeering mede. dat de omroeporganisa ties zich bereid hebben verklaard, op ver zoek van de regeering, tot het treffen van de navolgende regeling: 1. Van vanochtend af tot aan den dag van de begrafenis van de Koningin-Moeder zal het programma, dat reeds voor die dagen is vastgesteld, worden gewijzigd als in ver band met het overlijden passend wordt ge acht. 2. Op den dag van de begrafenis van de Kon in gin-Moeder zullen de Nederlandsche zenders zwijgen, behoudens dat uitzending van de plechtigheden voor z-ooveel mogelijk zal plaats vinden. 3. De uitzending op den dag der begrafenis zal op beide zenders gelijk geschieden. Zij wordt onder leiding van de regeering dooi de vier omroeporganisaties gezamenlijk ver zorgd. 4. De radio-centrales geven tot en met den dag der begrafenis geen ander programma dan door de Nederlandsche zenders op die dasen wordt uitgezonden. 5. De uitzending van de plechtigheden zal mede vla de Phohi en de Rijkszenders te Kootwijk geschieden. Afgelaste vergaderingen. In verband met het overlijden van H. M. de Koningin Moeder zijn tal van vergaderin gen afgelast. Zoo zullen de openbare verga deringen van „De Vrijheidsbond" deze week niet doorgaan; de openbare vergaderingen van de N S. B. zijn tot a.s. Maandag afge last; de openbare vergadering van de Ver. voor yrouwenbelangen en gelijk staatsbur gerschap en elf andere vrouwenorganisaties hedenavond in het Americanhotel te Amster dam gaat evenmin door. Herdenkingen en rouwdiensten. Gisteren zijn tal van gemeenteraden in spoedvergaderingen bijeen geweest ter her denking van het overlijden. Heden worden in verscheidene plaatsen rouwdiensten ge houden. De rouw in Apeldoorn. Ten teeken van rouw voor H.M. de Konin gin-Moeder zijn voor alle vensters van het Paleis Het Loo en aanhoorigheden de gor dijnen gesloten en hangt er de vlag half stok. In het paleis liggen registers voor rouw beklag ter teekenlng, waarvan velen reeds gebruik maakten. Het gemeentebestuur zond de Koninklijke familie zijn rouwbeklag, Even zoo deden tal van corporaties. In de gemeente hangt van de openbare ge bouwen en van zeer vele particuliere huizen de vlag halfstok. Een laatste groet. Dinsdagmiddag zijn de dames en heeren van de hofhouding van wijlen H.M. de Ko> ningin-Moeder, alsmede de leden van het personeel der hofhouding in de gelegenheid gesteld een laatsten groet te brengen aan het stoffelijk overschot van de vorstin. Het stoffelijk hulsel van HM. de Koningin. Moeder bevond zich nog in het slaapver trek, gelegen op de 2e etage in de linkervleu gel van het paleis. Het stoffelijk hulsel ligt in het ledikant, waarin de vorstin ook gedu rende haar ziekte gelegen heeft. Zij is ge huld in een eenvoudige witte lijkwade, ter wij! eenige bloemen op het doodsbed geschikt zijn. Ook draagt Koningin Emma nog het bekende witte weduwenkapje, dat zij tijdens haar leven steeds gedragen heeft. De leden van de hofhouding toefden allen enkele oogenblikken in de dooden kamer en verlieten daarna door een tegenoverliggende uitgang het vertrek. HET OVERLIJDEN VAN DE KONINGIN-MOEDER. ROUWBEKLAG VAN HET GEMEENTE BESTUUR. Naar wij vernemen is in verband met het overlijden van de Koningin-Moeder door het gemeentebestuur van Haarlem een brief van rouwbeklag aan het Vorstelijk Huis gericht. De brief luidt als volgt: Aan Hare Majesteit de Koningin. Mevrouw, Het gemeentebestuur van Haarlem, diep getroffen door het bericht van het overlijden van Uwe Koninklijke Moeder, Geeft eerbiedige uiting aan zijn gevoelens van innige deelneming met dit smartelijk verlies voor Uw Huis en Uw volk. Het Gemeentebestuur spreekt daarbij de hoop uit, dat Uwe Majesteit vooral in deze dagen zich mede geschraagd en gedragen zal weten door de innige verknochtheid, wel ke Overheid en Burgerij algemeen in den Lande en zoo ook in deze gemeente bezielt 1 egens haar Vorstin en waarin de heenge gane Hooge Vrouwe in zulk een rijke mate Haar aandeel mocht hebben. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, M. SLINGENBERG. lo. B. De secretaris, WESSTRA. WAT NIET DOORCAAT. Men deelt ons mede dat de oefeningen van de Vrijwillige Burgerwacht alhier tot en met den dag der begrafenis van de Konin gin-Moeder zijn afgelast. De voor Vrijdagmiddag a-s. aangekondigde lezing van mej. Westerman voor de afd. Haar lem der Vrouwengroep van den Vrijheids bond, die in het gebouw „Zang en Vriend schap" zou worden gehouden, gaat niet door. De abonnementsvoorstelling in den Stadsschouwburg, waar hedenavond Vorste lijke Emigranten opgevoerd zou worden gaat niet door en is uitgesteld tot Maandag. De voorstelling „Trio" van Haarlem's Too- neel in den Jansschouwburg is van Donder dag 22 Maart uitgesteld tot Woensdag 28. Het aangekondigde bal na, zal ook dien dag ach terwege blijven. De lezing van de English Association op Dinsdag 27 Maart zal eveneens geen door gang vinden. Ook de door de afd. Haarlem van „Onze Vloot" aangekondigde lezing van Dr. van der Sleen,' die Donderdagavond in café-restau rant Brinkmann zou worden gehouden; gaat niet door. De lezing van Mr. de Jong uit Amsterdam, voor de leden der afd. Haarlem van de Chr. Hist, Unie in „Het Blauwe Kruis", die Don derdagavond zou plaats hebben, zal niet worden gehouden. De Nationale Biljartwedstrijden van D.E.S. zijn in verband met het overlijden van Konin gin Emma verschoven van 24—25 Maart naar 7 en 8 April. Mededeeling van de politie. Van de zijde der Haarlemsche politie wordt ons medegedeeld, dat de gemeentebesturen van den minister van Binnenlandsche Zaken een telegram hebben ontvangen, waarbij bepaald wordt, dat vandaag, Donderdag en op den be grafenisdag verboden zijn; alle tooneelvoor stellingen, openbare vermakelijkheden, muziek In café's en muziek op straat. Tot zoover het bericht van de politie. Verder vernemen wij, dat de uitvoering, die de Christ. Gymnastiekvereeniging „Kracht en Vriendschap" hedenavond ter gelegenheid van haar 25-jarig jubileum zou geven, is uitge steld tot Woensdagavond 4 April. Evenmin gaat door de vergadering van de N.S.B.. die hedenavond in den Schouwburg aan den Jansweg zou gehouden worden. De voordracht van den Oosterschen musicus Musharaff Moulamia Khan over Hindoe- muziek voor de Soefi-beweging in het gebouw van 't Nut, zal hedenavond niet plaats hebben. In verband met het overlijden van de Ko ningin-Moeder is het jaarlijksche schoolfeest der Doopsgezinde Scholen uitgesteld tot na de Paaschvacantie. De tentoonstelling van het werk der leerlin gen op Zaterdag en Zondag gaat evenwel door. HET LUIDEN VAN DE KLOKKEN DER GROOTE KERK. Dinsdag hebben in verband met het over lijden van de Koningin-Moeder de klokken van de Groote Kerk geluid van 1212.30 uur en van kwartier vóór 6 tot half 7. Heden hebben de klokken geluid van 89 van 121 en van 45 uur. Dit zal ook plaats hebben op den dag der teraardebestelling. De Da mi aatjes luiden niet. Vrijdag en Maandag a.s. zal de gewone carillonbespeling door den heer Hofmeester niet plaats hebben. Achtendertigste bijzetting te Delft. Een overzicht van de restauratie van de Nieuwe Kerk 'te Delft. (Van een specialen verslaggever). „In verband met de reparaties in 'de Nieu we Kerk te Delft zal de begrafenis van het stoffelijk overschot van de Koningin-Moeder waarschijnlijk in het begin van de volgende week plaats hebben", luidde het bericht, en men vraagt zich. af: „wat voor reparaties zijn dat, waarvoor de begrafenis wellicht eenige dagen opgeschort moet worden?" Wij hebben een bezoek gebracht aan de kertc waarin 28 vorsten en 9 vorstenkinderen zijn bijgezet en al spoedig bleek dat het uit stellen van de begrafenis van Koningin Emma tot de volgende week zal ge schieden, begrijpelijk is, want op het oogen- blik heerscht er een geweldige chaos, zóó erg, dat het met geen mogelijkheid te beschrijven is. Behalve het koor en het transept (de dwarsbeuk der kruiskerk) is het er gelijk eer. in aanbouw zijnd huis. Overal bevinden zich steigers en steigerpalen, hoopen steenen, bal ken en latten. Het lijkt alsof een aardbeving het gebouw heeft geteisterd en terwijl vóór de kerkdeur de Delftsche jeugd voetbalt, klinkt binnen hamergeklop en steengebik, snort de machine die een lift omhoog trekt gevuld met materiaal. Moet hier nu de Ko ningin-Moeder worden begraven? Moeten hier nu over enkele dagen de hoogsten uit den lande een diep-droeve plechtigheid bijwonen? Lang heeft men aangedrongen op restau ratie van de Nieuwe Kerk te Delft, een schep ping van Hendrik de Keyser, die in 1381 in opdracht van de Vereenigde Nederlandsche gewesten met den bouw begon, welke bijna een eeuw heeft geduurd. Aanvankelijk was de kerk van hout en tijdens den bouw, die meermalen werd onderbroken, bleek de nood zakelijkheid van uitbreiding. Nadat Prins Willem I op 10 Juli 1584 was overleden en 3 Augustus in de kerk was bij gezet duurde het geruimen tijd eer men ertoe overging een grootsch gedenkteeken op het graf te zetten en een graftombe in te rich ten die Oranje waardig was. Pas in 1614 be gon men met den bouw van den grafkelder, die eenige malen uitgebreid moest worden, in 1821 voor de laatste maal, en waar bijna alle léden van het Huis van Oranje zijn bij gezet. Stadhouder Willem m, Koning van Engeland, die in de Westminster Abdij is bij gezet is een uitzondering, evenals Prins Willem V die te Brunswijk is begraven. De laatste bijzetting vond plaats van het stoffelijk overschot van Wiihelmina, de zes jarige dochter van Koning Willem I, die 22 December 1806 is overleden te Freienwalde en daar is begraven, omdat ons land toen onder Fransche heerschappij stond. In 1901 is het naar Delft gebracht. De drang om tot restauratie over te gaan werd na den wereldoorlog zoo sterk, dat men in 1923 begonnen is het koor en het tran sept te repaxeeren. Op de glas in lood ramen na, is deze restauratie geëindigd, die twee jaar heeft geduurd. Daarna heeft de restau ratie tot 1930 stil gelegen. Tusschen het koor en het transept heeft men toen een houten schot getimmerd, waar op men is begonnen met de restauratie van het overige deel. De kerkdiensten werden ge houden in het koor, waarbij men proviso risch den preekstoel tegen dit houten schot plaatste. De toestand is nu zoo, dat men bij het bin nengaan in de kerk eerst in een nieuw voor portaal treedt, dan plotseling in een ruine terecht komt, waarbij men meer het gevoel heeft in een werkplaats of een steengroeve te zijn dan in een kerk, waarna men langs de houten afscheiding het koor aan schouwt, dat nu voor de kerkdiensten is in gericht. Hier bevindt zich de grafkelder der Oranjes, onder een houten vloer, die even eens voorloopig is gelegd, zoolang de dien sten in het koor worden gehouden. De ingang tot den grafkelder is moeilijk te vinden en het gedenkteeken waaromheen een klein, onoogelijk hekje staat, houdt geen verband met den hoofdingang, die midden onder den vloer van het koor is. Het prach tige gedenkteeken dat grooten'deels van mar mer is, staat betrekkelijk los in de groote ruimte, doch men bedenke wel dat het mo nument oorspronkelijk slechts een kleinen grafkelder bekroonde, welke naderhand aan zienlijk is uitgebreid. Tegen dit gedenkteeken staan enkele kransen; links een groote, de laatste der Koningin-MoederNaast dit monument heeft men later een kleinen toe gang gemaakt. Tot den eigenlijken grafkelder wordt nie mand toegelaten. De sleutel rust bij den bur gemeester, die hem zorgvuldig bewaart op een fluweelen kussen achter slot en grendel. Koningin Emma echter bezocht het praal graf geregeld, en kwam ieder jaar tusschen den herdenkingsdata van overlijden en bijzet ting van Koning Willem HE (die den 23sten November overleed en op den 4den December 1890 werd bijgezet). De laatste keer dat de Koningin-Moeder het praalgraf bezocht is nu drie jaar geleden. Toen men in 1930 de groote restauratie be gon van het nog niet gerepareerde deel der Nieuwe Kerk heeft men er mee gerekend, dat onverwacht de groote, zware steen boven den grafkelder opgeheven zou moeten wor den. Helaas zijn de voorzorgsmaatre gelen, waaraan niemand geloofde, niet onnoodig geweest en over enkele da gen zal de sombere opening in den vloer van het koor wederom zichtbaar zijn. dit keer voor de achtendertigste Oranje die in de Nieuwe Kerk te Delft zal rusten. De steigerpalen die in verscheidene rijen naast elkander staan, ter reparatie van de kap. zijn zoo geplaatst, dat in korten tijd twee naast elkaar liggende rijen weggeno men kunnen worden. Dit zal dan ook spoedig geschieden waardoor een betrekkelijk breede gang ontstaat van den hoofdingang der kerk naar het koor. Over deze gang heen zal een tunnel worden gebouwd opdat het overige deel der kerk, dat in desolaten toestand ver keert (een deel van het dak is weggebroken, waardoor de regen vrijelijk naar binnen gutst) aan het oog onttrokken zal worden. De preekstoel is weggenomen en in het houten schot zal een opening worden ge zaagd welke het einde is van de tunnel. De houten noodvloer in het koor wordt opge broken zoodat de belangrijkste plaats in de kerk. de omgeving van het mausoleum, zich in behoorlijken staat zal bevinden. Overal hangen de vlaggen halfstok, ook hier op de Markt in Delft, waar de Nieuwe Kerk staat. Kinderen knikkeren, voetballen,' stoeien en joelen. In de kerk druischt het lawaai van den arbeid, 'n opbouwende arbeid aan een eeuwenoud monument. Zeven en dertig leden van het Huis van Oranje zijn in deze kerk bijgezet toen er rust en stilte heerschte alom. De Koningin-Moeder, wier leven in de eerste plaats dienen en arbeid is geweest, zal naar haar laatste rustolaats worden geleid terwijl de anders zoo stille kerk de sporen van den arbeid draagt. Is het geen symbool? ROUWDIENST IN DE GROOTE KERK. Donderdagavond te 8 uur zal Ds. C. J. van Paassen in de Groote Kerk alhier een rouw dienst leiden.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10