DIAMANT iREN 11 ECllli HONIG'S BOUILLONBLOKJES th ans 6 voor lOcb. Bak- en Braadvet postgirodienst AKKER.CACKETS WOENSDAG 21 MAART 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 7 Vereeniging „Oosf en West" INDISCHE AVOND. De vereeniging Oost en West hield Maandag in de tuinzaal zal het Gemeentelijk Con certgebouw een „Indischen avond" gegeven, die zooals de voorzitter, de heer P. L. van Bueren in zijn openingswoord meedeelde voornamelijk ten doel had ook jonge menschen tot de vereeniging te brengen. Voor de pauze hield de heer K. van der Veer van het Koloniaal Instituut te Amsterdam een lezing gehouden over „Indië en Nederland in blijde en bange dagen". De heer Van der Veer wilde niet enkel pessimistische klanken laten hooren. omdat hij meende, dat Indië zich nog herstellen kon. Daarvoor moesten Indië en Ne derland samen vereenigd blijven en waren er daden en geen woorden noodig. In een historisch overzicht gaf spreker aan, hoe de verhouding tusschen Nederland en Indië in den loop der eeuwen veranderd was. Vroeger was er feitelijk alleen maar sprake van handelsrelaties, die een monopolistisch karakter hadden, nu echter voelde Nederland, dat het ook in Indië een groote taak te ver vullen had. De primitieve staat Indië had onze hulp noodig en daarom eischte het groote ver antwoordelijkheid van de jonge menschen, die naar onze Oost gingen. Jan Kordaat en niet Jan Poeet, noch minder Jan Salie behoort in Indië thuis. Spreker ging in den breede na, wat de Nederlanders vooral nadat Van Heutsz er de rust had gebracht, waardoor het Indische volk een voorspoed had gekend als nooit te voren voor Indië hadden gedaan. Zoo is er in Indië een tijd van ongekende bloei geweest, die ook Nederland ten goede kwam. Men denke slechts aan onze Oceaanvaart en de textielindustrie. Na 1929 is de groote verandering ingetreden. Japan dringt met zijn industrie overal door, onze handelsrelaties verminderen ziender- oogen, onze activiteit verslapt en spreker gaat zelfs zoo ver, met ons de Chineezen van Euro pa te noemen. Zooals het nu gaat meent hij raken wij er uit. voor zoover wij er niet reeds uit zijn. Japan heeft ons op allerlei ge bied verdreven en brengt zijn goedkoope wa ren zelfs tot in Europa. Het is dan ook een nationaal belang den weg te vinden om onze producten te handhaven. Wij moeten zegt de heer Van der Veer niet meer blind zijn voor onze fouten. Dank zij Indië is ons werk op den Oceaan zoo groot geworden, heeft onze vliegdienst zich zoo voorbeeldig ontwikkeld. Pokken, malaria en pest zijn door onzen ge neeskundigen dienst met succes bestreden, zoodat de bevolkingsdichtheid op Java thans die van alle andere landen overtreft. Het be stuur heeft de Inlanders door hen te be schermen tegen Oostersche begrippen eco nomische zekerheid verschaft, maar dit alles legt groote verplichting aan de Nederlanders op. Een Oostersch volk legt geen reserves aan en daarom is juist in deze crisis-tijd de band met het Nederlandsche volk nog meer noodig dan anders. Wij hebben een hooge roeping te vervullen, die wij moeten overdragen aan het komend geslacht. Daarna stond spreker uitvoerig stil bij onze cultures, die zoo belangrijk zijn geweest voor Indië zoowel als voor Nederland, omdat zij enorme baten hebben opgebracht, ook aan menschen, die meenen, dat zij niets met Indië te maken hebben. Onze cultures hadden een ongekende hoogte bereikt, dank zij de weten schap en den voortreffelijken arbeid in Indië verricht. Maar zoo vroeg spreker waar zijn wij thans aangeland met onze cultures? De heer van der Veer hing wel een zeer som ber tafereel op, toen hij herinnerde aan al de eens zoo bloeiende Indische cultures, die nu geheel waren verdwenen, aan Banda, dat eens het goudland der specerijen was en thans ge heel in vergetelheid is geraakt, aan de koffie, die eens de roem van de Preanger was en thans weinig of niet meer meetelt op de we reldmarkt, aan onze indigo, die eens millioe- nen opbracht en nu is weggevaagd. Zal het in de toekomst met onze suiker en tabak ook zoo gaan? Geen tabak is te ver gelijken met die van de Vorstenlanden, maar wat geeft dat, als de menschen met surro gaat genoegen nemen? En ook onze suiker cultuur, die eenige jaren geleden een onge kende hoogte had bereikt, verkeerde in groot gevaar. iMaar de suiker had meer zulke tij den meegemaakt en spreker herinnerde aan het jaar 1884, toen de perspectieven voor de suikercultuur door ziekte van het gewas nog somberder waren geweest dan nu. Toch hoopte de heer Van der Veer op op leving. De mogeiijkheden zijn er en hij meende, dat ons Indië zich eerder zou her stellen dan andere landen, zoodra het licht door de duisternis breekt. Met een oproep aan de jongere om wanneer die tijd daar is hieraan mede te werken, eindigde spre ker zijn zeer belangwekkende lezing. Na den ernst van den heer Van der Veer volgde na de pauze, zooals de voorzitter zich uitdrukte de luim. Geheel juist was dat echter niet. want wat de Javaansche dansers Raden Mas Waloejo en Iskander brachten, was wel degelijk ernstige kunst. Zij gaven slechts een enkele dans een strijddans tusschen een Javaansch legeraanvoerder en een Boegineesch bevelhebber maar hoe volmaakt was die van uitvoering! Welk een verheven rust in die twee figuren, zooals zij daar neer zaten, voordat de dans begon. En daarna, welk een aristocratische voornaam heid welk een beheersching en een zekerheid in al die bewegingen van den dans! Men voelt onmiddellijk, dat er een traditie van eeuwen achter dit dansen ligt. Weinigen zijn zich bewust, welk een techniek dit dansen vereischt. Maar deze Javaansche dansers staan geheel boven die techniek. Prachtig van stand was dikwijls Andogo, de Javaan sche aanvoerder en katachtig vlug Daeng Mabelah. Javanen beleven den dans als een godsdienstige ceremonie en het is deze diepe ernst, die zij op de toeschouwers althans iop hen, die daarvoor vatbaar zijn r— over brengen, ook al zijn ze dan niet ingewijd in de symboliek van deze dansen. Mej. Anny Prins en de heer Leo Kok ver zorgden de lichtere nummers van het pro gramma. Mej. Prins heb ik het meest ge waardeerd in haar Maleische liedjes. Zij trof het wel niet, dat onmiddellijk na haar twee Javanen ontraden, die wel duidelijk kenbaar maakten, dat deze Maleische liedjes met Oostersche kunst feitelijk heel weinig ge meen hebben, behalve dan de taal. In de voordracht en de melodie was het zuiver Europeesch, maar mejuffrouw Prins droeg ze toch gevoelig, met expressie voor. Tijdens de pauze boden dames in sarong en kabaja Indische lekkernijen aan. zooals spekkoek, loempiah, kwè talam, assemkoek- jês en hoe die zoetigheden verder heeten mo gen en zoo werd de Indische sfeer ook toen bewaard. Ik heb er mij echter maar niet aan gewaagd. De Indische zoetigheid liet ik liever aan de liefhebbers over. Zoo was het als geheel een Indische avond, die vooral ons, oude gasten goed heeft ge daan. J. B. SCHUIL. DE HAGESPELERS. RIKA HOPPERTHEATER. Voor het seizoen 19341935 wordt een enkelvoudig Tooneelgezelschap gevormd on der artistieke leiding van Eduard Verkade1 Het gezelschap zal den naam „De Hage- spelers" dragen en zal in afwisseling met het gezelschap van „Cor Ruys" het Rika Hopper Theater bespelen. De directie zal gevoerd worden door den heer Jacques van Hoven. SCHILDERKUNST Haarlemsche Kunstenaars. Exposities aan Spaarne en Amstel. De Haarlemsche schilderes mevr. Dinge- mans-Numans, heeft de gewoonte aangeno men jaarlijks haar nieuwste werk in haar ruim en daartoe zeer geschikt huis te expo- seeren en hetzelve voor alle belangstellen den gedurende eenigen tijd open te stellen. Eveneens der gewoonte getrouw, heeft zij ook nu een aantal minder bekende werken van wijlen haar man, den schilder Waalko Dingemans daaraan toegevoegd. Een hunner zonen heeft inmiddels ook alweer het pad der kunst betreden en met zijn veelbelovend, fijnzinnig aanvangswerk kan men mede ken nis maken. De bloemstukken van mevrouw Dingemans mag ik wel bekend veronderstellen. Zij voert ze hoog op in uitvoerigheid meestal, zoodat een boeket sinia's een bundel portretten ge lijkt van de talrijke kleurvarieteiten waarin deze ietwat boersche bloem wordt aangetrof fen. In den ingetogen ernst waarmee bloe men en achtergrond behandeld zijn wordt een Fantin Latour wel niet overtroffen, doch ter zijde gestreefd. "Mijn persoonlijke voorkeur gaat echter nog meer uit naar die werken en werkjes waarin het détail verwaarloosd werd om het geheel meer schilderlijk te kunnen voordragen. Zoo is er een schilderij „Verdroogde veldbloe men" (no. 6), dat geheel aan die laatste be hoefte beantwoordt en m.i. veel meer artis ticiteit bezit dan de schilderij die vier maanden tevoren van diezelfde veldbloemen, toen ze nog niet verdroogd waren, gecompo neerd werd. En heel teer en eenvoudig is de Morellen bloesem (no. 9) gegeven, een klein schilderijtje van zuiver gehalte. Kleurige stillevens arrangeerde de schilderes met gele en groene sierkalabassen, doch die worden in mijn gevoel als directe kunstuiting wel weer verre overtroffen door een ronduit prachtigen aanzet van bloesem tegen een wijnrooden fond, welk werkje in de serre hangt en klaarblijkelijk met temperament op pooten gezet werd. Door haar werk heen zagen we een groot aantal interessante, kleine en vroege werkjes van Waalko Dinge mans; een prachtig blauw zeetje, een ander bij ondÉrgaande zon, kleine riviergezichten, een interieur uit Aardenburg, het een met het ander een interessante collectie vor mend. De beide Prix-de-Rome-winnaars, wier ar beid uit het jaar '33 gedurende een week in de Rijksakademie tentoongesteld is geweest, waren beiden inwoners onzer stad en dit mo ge onze belangstelling voor het getoonde rechtvaardigen. Wel innig triest is het, dat van één van beiden deze eerste aanteekening tegelijkertijd een „in memoriam" moet zijn: Han van der Kop verliet dit leven den dag zelf dat de expositie van zijn proefstuk ge opend werd. Deze jongeman van subtielen aanleg is voor de moeilijkheden van een ver der leven beangstigd geworden en is heen gegaan zonder de prachtige beloften, door hem afgelegd, te kunnen inlossen. Zijn werk, een groot doek met de uitgevoerde opgaaf: de voetwassching van den Heiland, door Maria Magdalena, stond thans opgesteld op een rouwkrip, waarop een immortellenkrans was neergelegd. Binnenkort zal een kleine keuzetentoonstelling van zijn werk in de Aka- demie worden ingericht. Voor het oogenblik volstaan wij dus met te zeggen, dat de ge- exposeerde schildering een totaal-aspect van fijne distinctie vertoonde, waarin de kleurverhoudingen zuiver en elegant waren overwogen en het geheel dien eenigszins litterairen inslag vertoonde, dien wij van de Engelsche Prae-Raffaelieten hebben leeren waardeeren. Het werk van de andere exposante, Corry Heslenfeld, thans mevrouw Fransen Hes- lenfeld doet een beeldhouwster van leven- digen aanleg, groote vaardigheid en vlug- scherpe visie kennen. Al zal een sterke per soonlijkheid, een geheel eigen stijl vermoe delijk nog moeten gaan groeien uit dit werk, dat thans nog te veelzijdig lijkt om karakte ristiek te zijn, In een beeldje van een Seheveningsch vrouwtje bien campée overigens speelt de artiste nog een beetje met het illustratie ve, waar bij ons een Toon Dupuis zoo knap in is; in het groote beeld van Rhea met Ro mulus en Rem us zijn het de gedrongen, mol lige vormen van een Maillol die de beeld houwster hebben bezig gehouden. In het grafbeeld voor de danseres Dini van Essen— Bergsma kan men de spanning der lijnen waardeeren; in de portretbuste van de Ko ningin-Moeder de scherp intellectueele weer- geving van een markant en aantrekkelijk profiel, waarin de wijsheid van jaren met de liefde tot het leven vermengd zijn. Een zeer geslaagd werkstuk lijkt mij dit onopgesmukt en toch met klaarblijkelijke genegenheid ge maakt portret. Ook op het gebied van tuinplastïek heeft mevrouw Fransen zich begeven: een draak als tuinsproeier is aardig van kleur, gebak ken door „De Porceleyne Fles" in Delft. Een vlot en piaisant beeldhouwster is deze Haar lemsche vrouw zonder twijfel bezig te worden en een wier arbeid men met belangstelling zal blijven volgen. J. H. DE BOIS. (Adv. Ingez. Med.) NIEUWE UITGAVEN. Trouw aan Oranje. Ter gelegenheid van den vijfentwintigsten verjaardag van Prinses Juliana op 30 April zal verschijnen Trouw aan Oranje! Neder land en Oranje één in verleden, heden en toekomst onder redactie van M. J. Leendertse ingeleid door jhr. mr. F. Beelaerts van Blok land, vice-president van den Raad van State, geïllustreerd onder leiding van Mr. N. Beets, oud-onderdirecteur van 's Rijks Prentenka binet. Vele bekende Nederlanders hebben aan dit werk hun medewerking verleend door hoofdstukken te schrijven, levensschetsen van alle vorstelijke personen uit het Oranje huis. Het werk bevat» de geschiedenis van Oranje en Nederland van Juliana van Stol berg af tot heden toe. Het werk. dat 344 pagina's groot zal zijn met 48 illustratie pa gina's (56 afbeeldingen en portretten), ver schijnt bij J. M. Meulenhoff in Amsterdam. Pelikaan-puzzle. Bij Vroom en Dreesmann is verschenen een fraaie legkaart, een puzzle, die 90 bij 52 c.M. groot is. De prent stelt voor een kaart van de tocht met zwarte en blauwe lijnen aangegeven op het gele land. Ook andere verbindingen (luchtlijnen, treinen en boot- lijnen) zijn aangegeven. Rechts boven aan staan de portretten van de bemanning en van den heer Plesman, directeur van de K.L.M. Het is een goed uitgevoerde en leer zame legkaart. Leerboek der graphoiogie door dr. J. Schrijver. De N.V. Uitgevers Maatschappij Kosmos in Amsterdam heeft uitgegeven het eerste Nederlandsche leerboek der graphoiogie van de hand van den Nederlandschen deskundi ge dr. J. Schrijver. „De graphoiogie doet ons de middelen aan de hand het zieleleven te leeren kennen, dat .merkwaardigerwijs in het handschrift verborgen ligt, wordt in de aan kondiging gezegd. „Maar voor die studie is een goede handleiding noodig Geen vertaald werk. uit het Duitsch of Fransch. doch een oorspronkelijk Nederlandsch werk, voor en door Nederlanders". Als bijlage is opgenomen een groote serie reproducties van de besproken handschrif ten. Pelikaan- puzzle. De firma Vroom en Dreesmann heeft uit gegeven een Pelikaan-puzzle. Het is een leg kaart bestaande uit 650 stukjes, die aan elkaar gevoegd een kaart vormen van 90 bij 52 c.M. Zij stelt voor een landkaart, waarop in zwarte en blauwe lijnen de tocht van de Pelikaan is aangegeven, terwijl andere ver bindingen. zoowel te land, ter zee als door de lucht ook zijn aangegeven. De puzzle is geheel Nederlandsch fabrikaat. Een gedeelte van de opbrengst zal gestort worden in het Nationaal Luchtvaart-fonds Pelikaan Comité Een luxe exemplaar werd aangeboden aan de leden van het Koninklijk Huis en aan de bemanning van de Pelikaan. Op de puzzle staan ook nog de portretten van de beman ning en den heer Plesman, directeur van de KLM 45 ets p. pond -22i ets p. half pond (Adv. Ingez. Med.) DE LEER-WERKKAMPEN DER A.J.C. De heer F. Barmes hield de vorige week een lezing met lichtbeelden over bovengenoemd onderwerp. Hij betuigde er daarbij o.a. zijn spijt over, dat de jeugd misbruikt wordt door ze voor een belooning van hoogstens f 2 per week bij de werkverschaffing te werk te stel len aan dikwijls minderwaardig werk. De heer Barmes verzoekt ons dit te willen aanvullen met de mededeeling, dat hij niet is tegen elke wijze van tewerkstelling der jeugd; hij is een voorstander van de werkobj ecten onder paedagogisch toezicht en leiding van de jeugdvereenigingen. UITVOERING LEERLINGEN E. A. CATS. Zaterdag 24 Maart zal door de leerlingen van E. A. Cats een uitvoering worden gegeven in de tuinzaal van het Gemeentelijk Concert gebouw. Als ensemblenummer zal o.m. wor den uitgevoerd het Trio Op. 50 van Tschai- kowsky. Dit Trio is een van de mooiste wer ken op het gebied van kamermuziek, welke in Haarlem nog nooit is uitgevoerd. Betaling Abonnementsgeld per Wij verzoeken onzen abonnés die gewoon zijn per postgiro hun abonnementsgeld tevol- doen vriendelijk, dit niet uit te stellen tot het nieuwe kwartaal is aangevangen.Zij besparen zichzelf daardoor den last van het aanbieden der kwitanties en ons de moeite van het incasseeren. DE ADMINISTRATIE MUZIEKSCHOOL VAN TOONKUNST. DE UITVOERINGEN DOOR LEERAREN TE GEVEN. Van de aangekondigde uitvoeringen, te geven door leeraren van de Toonkunstschool alhier welk ten doel hebben de leerlingen in te leiden tot het doen hooren van belangrijke werken der muziek, om daardoor de lust tot musiceeren te bevorderen, zal de 3e uitvoe ring plaats hebben op Vrijdagavond 23 Maart in het schoolgebouw Nieuwe Gracht 41. Medewerkenden zijn: Mejuffrouw M. J. Korteweg, piano, de heeren Jos de Clerk, alt viool en M. Adam, klarinet. Het programma bevat werken van Ditters von Dittersdorf, Mozart en Jarnach. TEEKENSCHOOL ST. JOZEF GEZELLEN- VEREENIGING. Bovengenoemde vereeniging houdt een tentoonstelling van werkstukken der leer lingen op 22 en 23 Maart, des avonds, in het schoolgebouw aan de Kamperstraat. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: J. Gabel. Leidsche- vaart 374 rood. armbaand: Bureau van politie Smedestraat. bontkraag. 2 handschoenen, ket ting, rijwielbelastingplaatje en sleutels aan ring; v. d. Ree. Koningstraat 36a rd. bal: Blesgraaf, Spaarnwouderstraat 102, schoenen: v. Velden, Bakenessergracht 75 rood, hand schoen; Hendriksen, Saenredamstraat 60. idem; Kennel Fauna Parklaan, 2 honden; T. Wester. Middenweg 74. Vliegend Hollander; F. de Reus. Weltevreden plein 34, kat; van Wijk. A. L. Dyserinckstraat 82. portemonnaie met inhoud: Hagenstein. Alberdingk Thijm- laan 44. Santpoort, portemonnaie met in houd: Peper, kruisweg 37. pet; S. J. C. v. d. Wetering." Slachfchuisstraat 25 rood. porte monnaie met inhoud; C. Holstein. Pegasusstr. 77. rijwielbelastingplaatje: Korenstra. Mo- lijnstraat 11, sigarenkoker; Benard, Koning inneweg 32, sleutel. WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN. ..Janskamer" Jansstraat 38 rood Wij willen ons werk van Weldadigheid Blijven volbrengen met ons gansche hart. Maar blijft gij ons dan gedenken Met geldelijke en natura geschenken. Postgiro 212793 Telefoon 13235 of 15445 VEREENIGING VAN JONGE LIBERALEN. De Vereeniging van Jonge Liberalen te Haarlem heeft, in verband met het overlijden van H.M. de Koningin-Moeder, de propagan da avond die a.s. Zaterdag gehouden zou worden, tot nader order uitgesteld. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem werden op 20 Maart de volgende faillissementen uitgesproken: 1. E. S. M. Freyde, verpleegster wonende te Haarlem, Jansweg 4. Curator Mr. H. O. Drilsma alhier. 2. Arie Hartog. timmerman wonende te Heemskerk. Curator Mr. H. E. Prinsen Geer- ligs. alhier. 3. J. Roekens. winkelier en koopman wo nende te Haarlem. Gierstraat 26. Curator Mr. J. van der Vest, alhier. 4. J. A. F. Sorn. kleermaker wonende te Zandvoort, Kerkplein 8. Curatrice Mej. Mr. M. Kluitman, alhier. 5. W. F. M. de Waal, woninginrichter te Haarlem. Zijlweg 86. Curator Mr. W. G. J. Veenhoven, alhier. 6. D. Kulk, landarbeider wonende te Lisse. Wilhelminastraat 36. Curator Mr. T. A. M. A. v. Löben Seis, alhier. Rechter-Commissaris Mr. S. J. Pit. Opgeheven is het navolgende faillissement: L. A. Apswoude te Bennebroek. Curator Mr. D. de Jong, alhier. Geëindigd is wegens het verbindend worden der uïtdeelingslijst de faillissementen van: 1. J. Kuite, voorheen kweeker te Aalsmeer. Curatrice Mej. Mr. D. M. 't Hooft te Aalsmeer. 2. D. Koome, kweeker te Aalsmeer. Cura tor Mr. K. A. F. J. Pliester, alhier. 3. C. H. ten Broecke te Zandvoort. Curator Mr. F. v. d. Goot, alhier. 4. P. Smits, slager te Haarlem. Curator Mr. H. O. Drilsma, alhier. 5. J. A. van Zanten te Heemskerk. Curator Mr. F. van der Goot, alhier. LICHAMELIJKE OPVOEDING LEZING OVER OUDE EN MODERNE OPVATTINGEN De afdeeling Haarlem van de Vereeniging van Leeraren en Onderwijzers in de Lichame lijke Opvoeding in Nederland heeft een openbare samenkomst georganiseerd, welke op Zaterdagavond 31 Maart a.s. in Hotel Lion d'Or zal worden gehouden en waar als spreker zal optreden de heer W. Boer. leeraar aan het Gem. Lyceum en aan de H'aagsche Kkeekschool te 's-Gravenhage over het on derwerp: „Oude en moderne opvattingen in de lichamelijke opvoeding". GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Het echtpaar H. OudhoffHelena Zim- mermann. wonende Dubbele Buurt 70. hoopt binnenkort zijn 50 jarige echtvereeniging te herdenken. Op 2 April gaan de bruids dagen in. De man. die 24 Indische dienst jaren achter den rug heeft, is thans 86 jaar oud. terwijl zijn echtgenoote den leeftijd van 76 jaar bereikt heeft. Het zal beide menschen In de komende da gen wel niet aan belangstelling ontbreken I MARKTNIEUWS PURMEREND E IER VEILING. Afdeeling eieren. Aanvoer 200.000 eend eieren. Prijs f 2.10f 2.30. 125.000 kippeneieren. 70—80 K.G. f 3—f 3.90 65—66 K.G. f 2.40—f 2.60 63—64 K.G. f 2.20—f 2.50 60—62 K.G. f 2.10—f 2.30 58—59 K.G. f 2—f 2.2 0 56—57 K.G. 2—f 2.10 53—55 K.G. f 190—f 2 50—52 K.G. f 1.80—f 1.90 Afdeeling pluimvee. Oude kippen f 0 80f 1.40 Oude hanen f 0.90f 1.45 Jonge hanen f 1f 1.50 Kiloprijs oude kippen f 0.43f 0.48 Kiloprijs jonge hanen f 0.72f 0.80 'n "Akkertje" beschermt U Als 't gure weer U koud en rillerig doet thuis komen en voor 'n zware verkoudheid, zelfs voor een griep aanval doet vreezen, neem chn voor 't naar bed gaan een "AKKERTJE" Ge voorkomt dan veel narigheid en staal morgen gezond en prettig opl N»d»rlandtch Ongeëvenaard bij gevatte kou Product Griep, rheumatische pijnen. Zenuwpijnen, Hoofdpijn, enz. Per 12 stuks siechis 50 cent. 1 Apotheker Dcmopf (Adv. Ingez. Med.) INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, tvordt de kopij den inzender niet teruggegeven. DURE ETSEN DIE GEEN ETSEN WAREN Geachte redactie, Onder dezen aanhef gaf uw blad van gis teren de klacht van een bewoonster van Haar lem weer, die een „ets" kocht welke geen „ets" bleek te zijn. Ach, dat is niets nieuws, dat is oud zóó oud dat we altijd weer verwonderd de handen in één slaan, als we lezen en hoo ren, dat zoo iets nog altijd maar weer gebeurt. Uit eigen ervaring, de ervaring van jaren, weet ik dat het groote publiek niet weet wat het koopt. Het kan dat ook niet weten. Maar wat zouden arme, eerlijke schilders en teekenaars nog een goed stuk brood verdienen als die menschen nu eens kochten in betrouwbare zaken of bij den schilder zelf. Men koopt aan de deur van den man die praat en praat en men wil graag helpen en loopt er in. Ik ken ze die met een goed stuk werk stonden te wachten aan de deur en het deurraampje, na het angstvallig te hebben zien openen weer met een ruk zagen dichtgesmeten, terwijl mevrouw „niet noodig" schudde, 't Is begrijpelijk maar. beklagen kan ik de persoon niet, die koopt van één dien hij niet kent, terwijl hij zelf geen kennis draagt van hetgeen hem wordt ge boden. Maar 't zal wel nooit anders worden. En ten slotte ligt de diepste oorzaak bij den schilder of teekenaar zelf. Want menig ver trouwen gevend kooper kocht van den z.g.n. schilder zelf, en menig werkelijk schilder be droog zijn goedgeloovigen kooper. Heemstede. A. W. VERHORST. MAE WEST „De vrouw die geen engel is. „Wie is Mae West, wat is Mae West, vanwaar is zij gekomen? „Die blonde vrouw, die vdeemde vrouw, waarvan de mannen droomen? „Ga 't Vrijdag maar in „Rembrandt" zien, opdat ook gij zult weten, „Waarom, die kennis maakt met haar, haar nóóit meer kan vergeten! „Geen Clara, Sue, of Dorothy, geen Greta of Mariene, „Heeft zooveel charme en sex-appeal, of boeit zooals die ééne: Mae West!!!" Dit staaltje „reclame" verstrekte de direc tie van genoemd theater gratis bij betaling van uw entreegeld en zou op zichzelf reeds een aansporing zijn deze nieuwe sensatie niet te bezoeken. Men bezondigt zich echter wel eens meer aan verkeerde reclame tegenover een film, die een gezonde waardeering toekomt. Ik ben geen engel en het reclamerym vor men een homogeen verband, de film is zelfs nog erger dan het loflied. Mae West waar van de mannen droomen!!! Om van te droomen is ze. al zou het een nachtmerrie zijn. Jammer, héél jammer dat Mae West geen engel is. Als zwevende film ster zou ze ongetwijfeld nog meer charme en sex-appeal vertoonen. Zes, zeven jaar geleden werd het bioscoop publiek vergiftigd door een draken absurdi teit. In dit tijdperk onderging de film evo luties en revoluties. De absurditeit bleef. Al leen werd zij gecultiveerd, verdoezeld. Zie van de paramount: Mae West. DAAF KESSEL.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 13