thans geëtaleerd Renault. ADVOCAAT f 1.45 Aan den Vijver. Cl 10592 De Lente. Barteljorisstraat 13—17 Xxminster- en Moquette Loopers a sgord ij n e n Bagd ad I Stores f1690.— BOUW-TERREINEN TE KOOP J. WENSING'S HAARDENMAGAZIJN WOENSDAG 21 MAART 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 21 De Ranke Watervogels der Sport. Van het lenteleven in Artis. woerden hebben hun mooiste pakjes aangetrokken en pronken er mee voor de wijfjes. De eenden zwemmen in den vijver van Artis: getweeën. Zij gaan tusschenbeide eens aan wal, vermeien zich. aan den kant van den vijver: getweeën. Met him beiden, ja, maar toch ook altijd: soort bij soort. Meen niet, dat de eene soort zich zal encanailleeren met de andere! Strenge selectie wordt toege past. Je bent nu eenmaal een aristocratische eend of je bent het niet. Ben je het wèl, dan kun je je metgezellen (voor den gulden voor jaarstij d) niet gaan zoeken onder de kwek- sters van minder allooi. En de zwarte aalscholvers, die materialis ten (wat zijn het een gulzigaards: eten ze niet met plezier per dag veel meer op dan ze zelf wegen?), zij zijn ook onder den invloed gekomen van de naderende lente. Zij voelen het, de holle-bolle-Gijzen, dat er op de wereld nog iets anders bestaat dan het schrokken van groote brokken en al zwemmend in den vijver roepen ze elkaar aan met een soort van onderaardsch, niet weer te geven geluid, dat wij, arme menschen, niet mooi kunnen vinden maar dat den aalscholvers van de beide sexen waarschijnlijk als muziek in de ooren klinkt en hun beelden voor den geest toovert van een innig familieleven. Op een stuk grasveld bij den vijver trippe len de kemphaantjes rond. Zij zijn nu nog zoo bedaard als dat voor zoo'n klein kemp haantje maar mogelijk is, maar wacht even: straks zullen ze hun kempplaatsen gaan uit zoeken en dan zal de een op het terrein van den ander trachten te komen, maar hij zal ëen woedend terreinverdediger tegenover zich vinden en met opstaande kragen zullen ze op elkaar aanvliegen. De tijd van de liefde is voor den kemphaan ook de tijd van den strijd! Eerst tegen Juli wordt een wapenstilstand ge sloten. die duurttot de volgende lente. De waterhoentjes tippelen overal rond, door den geheelen tuin. Zij broeden hier in Artis ook in 't wild en de levende resultaten bevolken de parken en de plantsoenen van Amsterdam Ik sta met den oppasser Jonker, die 'een deel van de vogelbevolking van Artis onder zijn hoede heeft, aan een der Artis-vijvers. Boven den vijver cirkelen de wilde meeu wen. „Die wachten op voer", verfeit Jonker. „De wilde meeuwen komen hier ieder jaar terug om te broeden. Die hier geboren worden krij gen een ring om een poot en dan laten we ze vliegen. De mannetjes komen later altijd met een wijfje terug. Wij hopen, dat het dit jaar ook weer zal gebeuren en zijn al klaar om ze te ontvangen. Kijkt u maar: de grond om den vijver heen is hier en daar wat heuvelachtig ge maakt. Achter die heuveltjes maken ze hun nesten. Ze gebruiken er ook die oude boot voor, daar in den hoek van den vijver. Die boot laten we daarom maar jaar in, jaar uit liggen. En steevast komen de meeuwen er in broeden. Natuurlijk hebben we hier ook onze „eigen meeuwen": de kleine zeemeeuw, de zilvermeeuw, de kokmeeuw en de mantel meeuw. Met het laten broeden van zwanen hebben we ook veel succes". „Nu zal ik u eens een bijzonderen Artis- bewoner voorstellen, op wien we hier allemaal erg trotsch zijn", zegt Jonker. Hij neemt me mee, de gang langs de vo gelhokken in en spoedig sta ik tegenover een jongen, vrij kleinen, ooievaar, die me een beetje leelijk aankijkt. „Dat lijkt me geen erg gemakkelijk heer", zeg ik. „Is-ie ook niet", antwoordt Jonker. „Dat zit in z'n familie. We hadden hier een stel ooievaars, die deugden als ouders niet erg. Ze waren van de soort die hun eigen kinderen opeten. Je hebt n l. van die ooievaars, die, te gen dat de jongen zullen uitkomen, de eieren stuk pikken en de jongen gewoon in slikken! Toen we ontdekt hadden, dat het be doelde stel ooievaars tot die soort .kinder moordenaars" behoorden, hebben we, toen ze verleden jaar weer aan 't broeden waren ge gaan. hun de eieren afgenomen en ze onder de reigers gelegd. Een van de eieren is uitge komen, en hier ziet u het resultaat voor u. Hij is 'n klein beetje „achterlijk". Dat schijnt te komen, doordat de reigerwarmte eenigszins anders is dan die van den ooievaar. Enfin: klepperen kan hij toch. al heeft niemand het hem ooit voorgedaan! Dat gaat allemaal van zelf". Wij gaan nu weer naar een vijver, die heel dicht bevolkt is. Daar zwemmen onder meer gulzige, maar nu verliefde, aalscholvers rond. Jonker vertelt me, dat de lepelaars ook jveer zijn begonnen te broeden. Dat is in geen veertien jaar gebeurd. Met spanning wordt dus de uitkomst afgewacht. Het is een zeld zaamheid, dat ze in gevangen staat broeden. In 't wilde doen ze 't zelfs maar op drie plaatsen in ons land, n.l. in Calandsoog, aan 't Naardermeer en op Texel. Alle hoop is dus nu gevestigd op de lepelaars van Artis! Tot slot een dramatisch tafereel uit het lenteleven vgn watervogels. „U bent toch niet bang?" heeft Jonker mij gevraagd. Daar een dergelijke vraag nooit in bevesti genden zin pleegt beantwoord te worden zijn wij spoedig over een hekje gestapt en loopen wij op een groot groen geschilderd hok af, dat ergens aan den waterkant staat. Achter dat hok, niet zichtbaar voor het pu bliek, zit de Australische zwarte zwaan van Artis op vijf groote eieren. De oppasser tilt het van rasterwerk voorzien hek, waarachter het nest ligt, wat op en tracht er den zwaan eenigszins mee achteruit te duwen. De lange hals van het zwarte dier kronkelt slangachtig en woedend bijt de zwaan in het rasterwerk. Zij heeft zich hiervoor iets moeten opheffen en ik zie de vijf eieren liggen. Intusschen heeft de zwarte zwaan een waarschuwend geroep doen hooren. Onmiddellijk klinkt het ant woord uit den vijver en haastig komt het mannetje aangezwommen. De oppasser heeft het hek neergezet en meteen is het wijfje weer op de eieren gaan zitten. Als Jonker nog eens het hek beet pakt en er een beweging mede maakt, staan we nu tegenover twee woedende, zwarte watervogels, gereed hun nest met den kostbaren inhoud met alle hun ten dienste staande middelen en tot het uiterste te verdedigen. Maar wij willen het drama niet noodeloos rekken en trekken ons terug. Lezer, gaat u in de komende dagen of we ken eens een keer naar Artis. Het is er zoo aardig en interessant, vooral in den lentetijd! J. C. E. En de Voornaamste Leverancier van Nieuw GeltticLm initio* Ruime 4 pers., 4 deurs Conduite Inferieure TYPE MONAQUATRE aan den Bloemendaalschenstraatweg, Zinneveltlaan en in aan leg zijnde wegen te SANTPOORT (Station) aan de grens van Bloemendaal, waarop aaneengesloten woonhuizen en landhuisjes gebouwd kunnen worden. Desgewenscht gemakkelijke betalingsvoorwaarden. Bouwcrediet en hypotheek beschikbaar. Te bevragen bij den Makelaar A. OVERAKXER, te Bloemendaal- per maathoudende flesch, uit sluitend van eieren en brandewijn n v Wijnhandel W. Jager Gerlings Spaarne 86 - Telefoon 10112 PIETER KIESSTRAAT 22 bij den Zijlweg TELEF. 10408 HAARLEM. MAGAZIJN van HAARDEN en KACHELS Gasfornuizen, Comforen, Huishoudelijke Artikelen. Electrische Smederij en Reparatie-Inrichting Autogene lasch- en snij-installatie. Speciaal ingericht voor het Schoonmaken, Repa- reeren, Pas maken en als nieuw opmaken van ALLE soorten Haarden en Kachels. Grootste voorraad onderdeelen. Installateur Gemeente Huurkoop Gasfornuizen.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 27