UIT HET BUITENLAND Regeeringscrisis in Zwitserland. DE B. B. C. BELAAGD. WOENSDAG 2! MAART 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Nieuwe ontwapeningsbesprekingen. Tusschen Frankrijk en Engeland. De Fransche veiligheids- eischen ter sprake. Terreurdaden in Spanje. Japan. Represailles tegen buiten- landschen handel. Het Japansche La-gerhuLs heeft, naar Reuter uit Tokio verneemt, een wetsvoorstel aangenomen, dat voorziet in maatregelen tot bescherming van den Japanschen handel tegen de beperkingsmaatregelen die er door andere landen tegen zijn of zullen worden genomen. Krachtens het wetsvoorstel kan de regeering den in- of uitvoer van speciaal genoemde producten beperken of verbieden, Lloyd George eischt gelijke toepassing der Versailles- bepalingen. Lloyd George heeft gisteravond voor de radio een redevoering uitgesproken in het kader van de lezingenreeks „Waarheen Engeland?". Inzake de ontwapeningskwestie zeide Lloyd George: „Er bestaat slechts één garantie tegen een definitieven oorlog, n.l. de gelijke toepassing van de bepalingen van het verdrag van Versailles op alle staten. Wij zijn echter ver van dat ideaal af. Er bestaat geen tusschenweg tusschen het bereiken van dat ideaal en een onvermijdelijken oor log". Spanje. Terreurdaden in Almeria en Granada. Uit Madrid 20 Maart: In een dorp bij Almeria is de parochiale kerk in brand ge stoken. De daders zijn zonder herkend te zijn ontkomen. In Granada hebben anarcho-syndicalisten een kruitmagazijn overvallen en groote hoe veelheden springstofen buitgemaakt. Uit Barcelona: De staking der arbeiders in de electriciteits- en gasfabrieken is beëindigd De arbeiders hebben het werk hervat. Engeland, Besprekingen met Frankrijk over de ontwapeningskwestie. Uit Londen wordt gemeld, dat na over handiging van de Fransche nota de Engel- sche regeering het Fransche Kabinet heeft verzocht, nadere mededeelingen omtrent de Fransche wenschen inzake sancties en alge- meene waarborgen voor de ontwapening te doen. De onderhandelingen zullen langs di ploma tieken weg gevoerd worden, zoowel over de veiligheidskwestie zelf als over de ontwa peningsmaatregelen die Frankrijk onmid dellijk zou kunnen aanvaarden wanneer het voldoening op het gebied der garanties zou krijgen. Amerika. Huis van Afgevaardigden aan vaardt de zilverwet. Het Huis van Afgevaardigden heeft met een groote meerderheid van 257 tegen 112 stemmen de voorgestelde zilverwet aange nomen. 234 democraten stemden met 18 re publikeinen en 5 Farmers-afgevaardigden mee. waardoor de noodzakelijke meerder heid van 2/3 werd verkregen. 38 democraten en 74 republikeinen stemden tegen de wet. De gisteren aangenomen zilverwet houdt in dat het surplus aan landbouwproducten naar het buitenland zal worden verkocht tegen betaling in zilver met een toeslag voor diegenen, die bereid zijn het zilver als betaalmiddel te acce^teeren. Du itsclbland. Gnering over een Fransch- Duitsche toenadering. In een interview, dat Le Jour" met den Pruisischen premier Goering heeft gehad over de toekomst van de Fransch-Duitsche betrek kingen, zeide Goering ten slotte: „Kortom, naar mijn meening zou de ideale oplossing zijn. dat de twee mannen die het meest repre- sentabel zijn voor onze landen, elkaar ont moeten om een oplossing té vinden. Hitier kan namens Duitschland spreken. Men moet thans nog den Franschen vertegenwoordiger vinden". GERHARDT SEGER'S VROUW IN EEN CONCENTRATIEKAMP. Reuter verneemt uit Dessau, dat de vrouw van den oorlogsvlieger Gerhardt Seger, het gewezen socialistische lid van den Rijksdag, en haar dochter „vrijwillig" in het concentratie kamp te Roslau vertoeven, om beschermd te zijn tegen een mogelijke ontvoering. Mevrouw Seger heeft een comfortabele wo ning in het kamp: zij is vrij in en uit te loopen en staat niet onder bewaking. Zooals men weet, was eerder bericht, dat mevrouw Seger was gearresteerd om als gijzelaar te dienen, ten einde haar man te dwingen naar Duitsch land te rug te keeren. Seger zelf. die secretaris was van den Duit- schen vredesbond, is opgesloten geweest in het concentratie-kamp te Oranienburg, doch hij slaagde er in te ontvluchten. Op het oogenblik vertoeft hij in Engeland. (Seger heeft, naar men weet zijn ervaringen in het concentratiekamp onder den titel „Ora nienburg" uitgeaeven). DE BERAAMDE AANSLAG OP MUSSOLINI ZWARE STRAFFEN VOOR DE VERDACHTEN ROME, 20 Maart (V.D.) Dinsdagavond tegen 10 uur werd vonnis gewezen in de zaak tegen de plegers van den aanslag in de Sint- Pieterskerk. De beklaagde Bucciglionj, Re- nato en Ciaudio Cianca werden wegens tegen den Staat gerichte terroristische activi teit veroordeeld en wel de beide eerstgenoem den tot 30 jaren, de 18-jarige Ciaudio aLs ver zachtende omstandigheid gold, dat hij nog pas 18 jaar is, tot 17 jaren gevangenisstraf. De student in de scheikunde Capasso, die het recept had geleverd voor de bom werd vrij gesproken, aangezien hij niet wist, waarvoor deze zou worden gebruikt. Tegen twee beklaagden was de doodstraf geëischt FRANSCHE SPIONNAGE-AFFAIRE BREIDT ZICH UIT BELANGRIJKE DOCUMENTEN ONTDEKT. PARIJS, 20 Maart. (V. D.) Het aantal der in verband met de spionnage-affaire gear resteerde personen bedraagt thans 16. De rechter van instructie heeft totnutoe niet minder dan 181 personen gehoord. Ten huize van den gisteren gearresteerden kolonel Du- moulin, de directeur van het tijdschrift „Armée et Démocratie" zijn de teksten van geheime colleges der militaire school in be slag genomen. Kolonel Dumoulin en een der gisteren gearresteerde personen zouden maandelijks 5000 francs, een derde drie dui zend francs van onbekende zijde hebben ont vangen. Een der gearresteerden wordt er van verdacht, berichten te hebben uitgeleverd betreffende gifgassen en middelen voor de afweer van gasaanvallen. Een der gearres teerde vrouwen zou koeriersdiensten hebben verricht, terwijl een thans nog voortvluchtige bessarabische studente, die met een Fransch- man is getrouwd, foto's liet ontwikkelen. Bij de huiszoekingen in de woningen der gearresteerden zijn o.m. documenten ont dekt. welke de onderstelling aannemelijk maken, dat de betreffende personen aan een buitenlandsche mogendheid het industrieele plan van Parijs en omstreken zou hebben uitgeleverd, met een nauwkeurige opgave van de productiecapaciteit van de verschillende fabrieken. Bij een der huiszoekingen heeft men een filmpje ontdekt, waarop cijfers en beekens voorkwamen, welke men eerst on belangrijk achtte. Later bleek evenwel dat 't belangrijke berichten betrof. De spionnen zouden ook in Engeland en Amerika hebben gewerkt. TWEE DOODVONNISSEN IN RUSLAND MACHINIST EN STOKER AAN SPOORWEG ONGELUK SCHULDIG BEVONDEN MOSKOU, 20 Maart. (V. D.) In het proces tegen de schuldigen aan het spoorwegonge luk dat op 4 Maart bij Moskou plaats vond en waarbij verscheidene menschenlevens ver loren gingen is thans vonnis geveld. De ma chinist Fedjoenin en de,stoker Tsjikow zul len gefusileerd worded. Drie overige beklaag den werden bot gevangenisstraffen veroor deeld NOODLANDING VAN MARYSE IIILZ. SEOEL. 20 Maart (V. D.) De Fransche avia- trice Maryse Hilz die op deg van Tokio was heeft om 5 u. 10 vanmiddag een noodlanding moeten maken te Hamlet bij Sjoensen. d.i. op ongeveer 78 KM. ten Oosten van Seoel. Tij dens den dikken mist was zij verdwaald. De inzittenden van het toestel schijnen onge deerd te zijn, terwijl het toestel niet bescha digd is. Maryse Hilz heeft het filiaal te Sjoensen der Bising Sum Oil Company ge vraagd benzine te willen leveren voor haar bocht naar Peking, welke zij morgen hoopt te ondernemen. DE AFFAIRE-STAVISKY. NIEUW ONDERZOEK NAAR DE OORZAAK NOODIG. PARIJS, 20 Maart. (V. D.) De parlemen taire enquête-commissie in de zaak Stavisky heeft de door den censuur geschrapte ge deelten van een film laten draaien, welke indertijd door drie verschillende maatschap- nijen waren opgenomen te Chamonix. in het huis, waar Stavisky dood is gevonden. De commissie-leden achten een nieuw onder zoek over de omstandigheden, waaronder Stavisky den dood heeft gevonden, noodza kelijk. aangezien zekere constateeringen in strijd zouden zijn met de berichten in de overige, niet volledige documenten der Vei ligheidspolitie. Verschillende leden van de commissie drongen er op aan, dat het lijk van Stavisky ten tweede male zal worden geschouwd. BOEDAPEST. 20 Maart 'V. D.) Het avond blad ,A.z Est" verneemt dat Stavisky door bemiddeling van de bankiers Hofmann en Co. ir. het geheel 35.000.000 francs heeft uit betaald ^an de Hongaarsche optanten. OM ABDOEL HAMID'S NALATENSCHAP. ALEXANDRIë. 20 Maart (Reuter). De erfgenamen van sultan Abdoel Hamid maken aanspraak op zijn bezittingen, welke een waarde van 1200 millioen gulden hebben. Zij hebben een eisch ingediend bij het gemengde civiele hof te Beiroet tot het verdeelen van alle bezittingen van den sultan. Deze bestaan uit 200.000 acres landerijen, in Egypte, het mo nopolie van de exploitatie van de Doode Zee. 125 boerderijen in Syrië, palmtuinen en lande rijen in Irak, petroleum velden in dit land en verder palmtuinen in Tripolis en landerijen in Griekenland. De volksstemming over de wet tot bescherming van de openbare orde. Het heengaan van den minister van justitie Haeberlin wegens de verwerping van de door hem voorgestelde wet. De algemeene kreet naar verjonging der Zwitsersche regeering. Het ultimatum van den minister van financiën Musy. Een breuk van de regeerings. coalitie der vrijzinnigen en katholieken? VEERTIEN PERSONEN NA EEN INDIANEN- OVERVAL VERDWENEN. RIO DE JANEIRO, 20 Maart (V.D.) In Manaos zijn, naar gemeld wordt 14 personen verdwenen sinds een overval van Indianen op een groep rubberzoekers, bestaande uit 22 personen. (Van onzen correspondent). Genève, 17 Maart 1934. Zwitserland, tot dusverre het gelukkige land dat geen regeeringscrises kent. is thans ook door deze kwaal getroffen. De deze week hier begonnen voorjaarszitting van het par lement zal de gansch ongebruikelijke taak hebben, een nieuwen minister van justitie te kiezen, en in parlementaire kringen re kent men reeds druk met de mogelijkheid, dat in April een buitengewone zitting van Kamer en Senaat zal worden bijeengeroepen voor de verkiezing van een nieuwen minister van financiën en wellicht nog een paar an dere bewindslieden. Ministers, die 15.20 ei meer jaren reeds hun hooge ambt uitoefe nen en van wie men al-gemeen aannam, dat zij, in de veronderstelling van een behoud hunner goede gezondheid, nog wel een heel aantal jaren de Zwitsersche politiek zouden blijven leiden, dreigen thans plotseling het slachtoffer van de leuze „Verjonging!" te worden. Doch wellicht zullen de politieke veranderingen niet tot een eenvoudige per soonswisseling beperkt blijven. De mogelijk heid is niet uitgesloten, dat ten gevolge van de tegenwoordige regeeringscrisis een einde zal komen aan de samenwerking tusschen de twee grootste burgerlijke partijen van het land, de vrijzinnigen en de katholieken, die reeds sinds onheuglijke tijden de overgroote meerderheid der regeeringszetels hebben be ze ten. Het referendum van verleden Zondag, 11 Maart, is de aanleiding geworden tot de po litieke spanning, die op het oogenblik in Zwitsersche parlementaire en regeerings- k ringen heerscht. Een op zich zelf weinig beteekenend wetsvoorstel van den vrijzinni gen minister van justitie Haeberlin, dat de betere bescherming der openbare orde ten doel had en welks verbodsbepalingen (open lijk ophitsen tot misdrijven tegen den staat, storing van geoorloofde optochten en verga deringen, deelneming aan verboden optoch ten en vergaderingen, ondermijning van de tucht in het leger, aanleggen en verdeelen van wapenvoorraden, politieke spionnage in dienst eener buitenlandsche mogendheid) zoo vanzelfsprekend zijn, dat zij reeds in de meeste andere landen deel van het straf recht uitmaken, werd met 486.000 tegen 415.000- stemmen door het Zwitsersche volk verworpen. Dit werd het sein tot de politieke verwikkelingen, waaronder wij thans hier zuchten. Dat een door de regeering voorgestelde en door het parlement, dus door de volksverte genwoordigers. met groote meerderheid aan genomen wetsvoorstel daarna door 't voiks- referendum wordt verworpen, is op zichzelf niets ongewoons Het is sinds tientallen van Jaren bekend, hoe het referendum een ..ver nemende" werking heeft en het tot stand komen van wetten zeer bemoeilijkt. Steeds zijn er duizenden van stemgerechtigden die. onverschillig waarover ook gestemd moge worden, uit puren zin tot tegenspreken meen" stemmen. Een partij, die een wet be strijdt en het referendum er over aanvraagt Is steeds zeker van de ondersteuning van Men verwijt haar een Pruisischen geest". (Van onzen Londenschen correspondent). Broadcasting House heeft hevige aanvallen te doorstaan. Toen dit gebouw zich voor het eerst in al zijn harde statigheid aan het openbaar oog vertoonde vergeleek men het met een dreadnought. De architectonische massa deed in de verte aan een slagschip denken. Indien vorm hier symbool is voor kracht van weerstand dan zal dit radio paleis de aanvallen gemakkelijk kunneri doorstaan ook al is en het is zoo de pen, die zooveel machtiger heet te zijn dan het zwaard, de aanvaller. Intusschen is het gebouw nog stormvrijer emaakt dan het oogenschijnlijk reeds was. De ramen hebben stalen jalousie-blinden ge kregen die, naar wordt verklaard, kogelvrij zijn. De heeren, aan wie de zorg voor en dt bescherming van deze radio-veste en van haar ongestoorde inwendige werking vafge scheiden van sporadische .technical hitches", die als onvermijdelijk worden aangekondigd) zijn toevertrouwd, wenschen op alle mogelijke gebeurlijkheden te zijn voorbereid. Men kan hun geen alarmistische gemoederen verwij ten wanneer men hoort en leest van de nijdige opmerkingen en commentaren, die met toenemende veelvuldigheid aan hun kogelvrije bescherming van deuren en ramen adres worden gericht. Zooiets schreeuwt om kogelvrije bescherming van deuren en ramen. Misschien is de gedachte aan zulke bescher ming gerijpt bij het hooren van een der nieuwste liederen die de microphoon de ruimte in zendt en gewaagt van zichtbare onzichtbare vijanden. ,.now coming through the windownow coming through the door". In het geval van Broadcasting House zal het niet gaan. De stalen blinden zijn er borg voor. Men zegt dat er een Pruisische geest rond waart in het hoofdkwartier van Sir John Reith. De tucht voor het personeel van hoog tot laag heet uiterst streng te zijn. Er zouden allerlei dwingende voorschriften bestaan. Een ondergeschikte spreekt een juist boven hem gestelde aan met „Sir", zooals dat m het leger geschiedt. Er is een maximum for maat en het is zeer klein voorgeschreven voor de snippers van de snippennanden. Veel meer dan dit ,voor aanduiding van den Prui sischen geest, wordt niet onthuld. Oliver P -'awin notabene, die als filmcriticus ge regeld belangrijke spreekbeurten vervult en die voor de microphoon vergelijkenderwijs gesproken zoo vrij is als een vogel in de lucht, is de eerste geweest, die van dien geest heeft gewaagd. Hoe slecht moet hij dien geest kennen indien hij hem toeschrijft aan een instelling, die hem persoonlijk zoo veel vrijheid van spreken laat dat ze zelfs voor het in dit opzicht zoo ruim denkende Engeland zeldzaam is. Drie werklieden, twee echte en een denk beeldige. zijn de BB.C. noodlottig geworden. Noodlottig in dien zin dat zij voedsel hebben gegeven voor meer en bij tender kritiek. De twee echte werklieden hadden niet mogen zeggen wat zij op hun harten hadden. Het blauwe potlood van een meedoogenlooze B.B.C.-censuur had hun manuscripten ge reduceerd tot zielloos gewauwel. De dictatuur van Sir John Reith duldde geen vrije mee- ningsuiting Zoo erg is het werkelijk niet geweest. In het eerste geval, dat van den automobiel-monteur, waren eenige niet ter zake dienende opmerkingen over de zege ningen van de Russische maatschappij ge schrapt. Maar de man had overigens ruim gelegenheid gehad zijn grieven tegen de be- staaftde orde op krachtige wijze te uiten. Uit gramschap over een paar blauwe strepen had hjj er echter de voorkeur aan gegeven een „surprise item" te verschaffen en snel een protest in den ether te brengen tegen de B.B.C.-censuur welke hem had belet te zeg gen wat hij meende te moeten zeggen. De populaire kranten vonden in dit geval een mooien stok om er de BB.C. mee te kastijden. Hier had men een sensationeele onthulling van een systeem dat de micro phoon een spreekbuis maakte voor gemid delde en ongevaarlijke meeningen. En de man, die eens ferm wilde zeggen waar het op stond, werd gemuilkorfd uit vrees dat hij het gezag zou bijten. Veel minder aandacht of geen aandacht werd gegeven aan het feit dat deze werkman zich aan ernstig misbruik van vertrouwen had schuldig gemaakt. De tweede werkman was een werklooze die weigerde zijn lezing te veranderen om den censor te behagen en die daarom de gast vrijheid van de microphoon moest ontberen In dit geval had de B.B.C. gevraagd om een praatje over ervaringen gedurende den zoo- genaamden hongermarsch. De man had daar in zijn manuscript weinig of niets over ge zegd maar daarentegen een hevige tirade geleverd tegen het onderzoek naar gezinsin komsten (de z.g. „means test"), de nieuwe werkloosheidwetgeving en de regeering. Aan- gerien dit niet was gevraagd, werd het ge weigerd. Maar ook in dit geval achtten de bestrijders van de B.B.C. bewezen dat oor spronkelijke gedachten uit de studio's worden geweerd en dat er een censuur bestaat die alleen doorlaat wat de regeering kan be hagen. Het verwende Engelsche volk beseft bij lange na niet hoe vrij-ult het wel mag pra ten. De twee mannen, die het met de microphoon niet konden vinden, kunnen zich straffeloos naar een van de vele openbare fora van Londen begeven of er een impro- viseeren in een straathoek waar zij het ver keer niet belemmeren en er naar hartelust afgeven op het gezag in Whitehall of dat in Broadcasting House. Zij mogen in alle talen fulmineeren tegen de bestaande maatschap pij indien zij slechts de geldende grens in acht nemen; en deze grens is dat hun woor den niet rechtstreeks tot opstand aanzetten. De derde werkman is Mr. Powter. Hij be staat alleen in de verbeelding van A. P. Herbert, den humorist van Punch. Maar zelfs deze typische „British working man" heeft de B.B.C. last bezorgd. „Mr. Powter works it out" eiken Zaterdagavond bij monde van den genoemden humorist. Onlangs heeft hij uitgemaakt dat bier veel beter voor een mensch is dan melk. Powter verklaarde op hoog wetenschappelijk gezag, dat de vader- landsche melk vaak aan zuiverheid te wen schen overlaat. Hij herhaalde slechts in zijn amusanten moppertoon wat de bestuurders van den officieelen Raad voor Melkomzet zelf hebben gezegd. Maar blijkbaar mag Powter alias Herbert niet zeggen wat de Melkraad zegt. Want deze heeft plechtig geprotesteerd, tegen deze kritiek op melk en de daarmee gepaard gaande lofrede op het* bier. Zoodat men moet concludeeren dat de Raad. die de boeren moet helpen hun melk te verkoopen. graag zou zien dat men niet spreekt over het feit dat de melk soms vuil is. De B.B.C. heeft dit protest beantwoord met de opmerking dat dit nummer van Mr. Powter moet worden beschouwd als lucht hartig onderhoudende radio-kost en niet als ernstig commentaar op kwesties van den dag. De B.B.C. zal langzamerhand wel hebben geleerd dat men met humor en ironie in de microphoon omzichtig moet zijn.Dat het voor een krant geldt weet elke journalist. De Melkraad heeft klaarblijkelijk geen ge voel voor humor en zal wellicht, na de ver klaring het historisch woord van Koningin Victoria hebben gebruikt, „we are not amused". („Ons amuseert dit niet".) Dezer dagen waren ook de teiephoon- juffrouwen van Londen „not amused", om dat een telephoonjuffrouw in een radio klucht met een onbeschaafd accent had ge sproken in plaats van in de tale Mayfairs, waarvan niet alleen de telephoonjuffrouwen en de winkelmeisjes maar ook wel eens dames in de hooge kringen zich bedienen. A. K. VAN R. f duizenden ook buiten haar eigen politieke! aanhangers. Ditmaal twijfelde men reed^ terstond aan het succes van Haeberlin, daat zijn wetsvoorstel fel bestreden werd dooi* uiterst links (socialisten en communisten' enl uiterst recht 'de verschillende fascistisch gezinde frontpartijen) en bovendien gere-t kend moest worden op duizenden tegen stemmen der eeuwige „neen"-zeggers en ooki van vrijheidsvrienden-door-dik-en-dun, die tegen iedere nieuwe verbodsbepaling gekant zijn. Een verwerping was dan ook zeer goedl denkbaar en zou op zich zelf zeker geen aan leiding tot een regeeringscrisis geworden] zijn. i De onaangename verrassing was echter, dat de stemmencijfers aantoonden, dat de steeds zoo regeeringsgetrouwe boerenbevol king ditmaal ook tegen de wet gestemd had. Dit wijst op een zoo sterke ontevredenheid onder het geheele Zwitsersche volk, dat van alle zijden, ook in ae bladen die de regeering welgezind zijn, de kreet naar'radicale veran deringen, naar verjonging der regeering werd aangeheven. De regeering had nu int drie achtereenvolgende stemmingen de ne derlaag geleden. Men mocht doze teekenenl van een blijkbaar sterke ontevredenheid niet eenvoudig naast zich neerleggen! Een eerste nieuwigheid gebeurde reeds heel spoedig: de ontslagneming van den door heb volksreferendum in de eerste plaats getrof fen minister, de minister van justitie Hae berlin. Deze 66-jarige staatsman, die sinds eenigen tijd. reeds ambtsmoede was. had er genoeg van. Ten derden male was een dooi* hem ontworpen wet door het volk verworpen. Haeberlin had geen lust verderen nutteloo- zen wetgevenden arbeid te verrichten. Zijn ontslagneming werd in breeden kring be treurd, 'doch kon den schreeuw naar „ver jonging" niet doen verstommen. Nu trad plotseling de (katholieke) minis ter van financiën in het politieke strijdperk. Tot verbijstering van alle andere ministers stelde Musy voor, dat de Zwitsersche regee ring thans doen zou. wat ongetwijfeld in alle andere democratisch geregeerde landen geschieden zou: de geheele regeering moest aftreden! Niemand in den ministerraad viel Musy echter bij. Het groote voordeel vani 't Zwitsersche regeeringsstelsel, de stabiliteit} der regeering, mocht niet worden prijs ge geven. Musy liet het echter niet hierbij. Toen zijn collega's weigerden allen gezamenlijk hun ontslag te nemen, verklaarde Musy dan zelf met Haeberlin te zullen heengaan. En toen men daarna bij Musy er op aandrong zijn post niet te verlaten, kwam de minister van financiën Donderdag met een ultima tum: hij wilde wel aanblijven, onder voor waarde, dat de (ministerraad Musy's achfc punten over de economische en financieele politiek der regeering geheel zou aanvaar den. Deze eisch van Musy, die thans bij de re geering in overweging is, kan vèr-reikendé politieke gevolgen hebben. Want Musy, die verlaging van het levenspeil der Zwitsersche bevolking voor onvermijdelijk houdt, wen'scht vermindering der sociale uitgaven en een beëindiging der politiek van staats subsidies, die het met moeite door Musy tot stand gebrachte evenwicht tusschen de staatsinkomsten en de staatsuitgaven weder dreigt te verstoren. Aanneming van Musy's ,acht punten" door den in meerderheid uit vrijzinnigen bestaanden ministerraad dreigt een verscherp ter tegenstand der socialisten en der vakvereenigingen tegen de regeering te veroorzaken; bovendien acht de vrijzinni ge minister van economische aangelegenhe den Schulthess het onmogelijk bindende be loften van geen verdere crisis-subsidies te geven daar het verdere verloop der wereld crisis nog steeds niet kan worden voorzien. Omgekeerd dreigt echter een verwerping van Musy's ultimatum niet slechts Musy's heen gaan, doch tevens een verstoring der samen werking tusschen vrijzinnigen en katholie ken in regeering en parlement ten gevolge te hebben. I Op het oogenblik ziet men nog geen uit weg uit de moeilijkheden. Doch het is niet uitgesloten, dat tenslotte de bekendste en oudste ministers (Motta. Schulthess, Musy, Haeberlin) toch allen zullen heengaan, waar door niet alleen de door den strijd tusschen Musy en Schulthess in gevaar gekomen vrij zinnig-katholieke samenwerking zou kunnen1 gered worden, doch ook de „verjongings"- wenschen der ontevredenen zouden vervuld worden. Of het in 's lands werkelijk belang zou zijn zulke beproefde krachten, die allen bekwame en onkreukbaar-eerlijke mannen zijn, op eenmaal te verliezen, is een andere vraag! Doch de steen is op 11 Maart aan heb rollen geraakt. Zal men hem nog kunnen en willen tegenhouden? B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. DE TSJELJOESKIN-EXPEDITIE HEEFT VOOR TWEE MAANDEN PROVIAND REVAL, 20 Maart (V.D.) Naar uit Mos kou wordt gemeld, is het volgens een uit het kamp der bemanning van de Tsjeljoeskin ontvangen radiogram gelukt eenige kisten met conserven op te visschen, welke van de gezonken ijsbreker waren weggespoeld. De schipbreukelingen hebben thans proviand voor ongeveer twee maanden. Het „vliegveldje" is intusschen weer dicht gevroren, zoodat de vliegtuigen weer vlot op het ijs kunnen dalen. VIJF MENSCHEN BIJ EEN INSTORTING BEDOLVEN. KAISERSLAUTERN20 Maart (V.D.) Bij het aanleggen van een kelder onder een schuur op de boerderij van den landbouwer Schaefer In Neuhemsbach, is de schuur plot seling Ingestort, waardoor 5 personen bedol ven werden. Schaefer zelf werd door een vallende balk op slag gedood. De overige vier personen werden ernstig gewond. OOSTENRIJKSCHE VEREENIGING VAN KANARIEFOKKERS ONTBONDEN. WEENEN, 20 Maart (V.D.) De Oosten- rijksche bondskanselarij heeft alhier onlancrs acht in hoofdzaak Sociaal-Democratische vereenigingen ontbonden, o.m. de Unie van Oostenrijksche Kanarievogel-fokkers-ver- eenigingen.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5