PAASCH-WEDSTRIJD. VRIJDAG 23 MAART 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 9 AAN ALLEN! Zondag is het Palm-Zondag. Vanwaar die naam? Volgens het Bijibelsche verhaal hield Jezus voor zijn dood een intocht in Jeruzalem Het volk wuifde Hem met palmen toe, het spreidde zelfs palmtakken over de straat- steenen- De palm was al van ouds het zin nebeeld der overwinning. De palm is de altijd groene frissche plant. In vele streken wordt de palm nog be schouwd als een heilige plant, die ellende af weerde en genezing bracht. Zen palm op den akker zou de veldgewassen doen groeien. Een palm voor het venster zou den bliksem weren. Misschien zijn er onder jullie, die Zondag nog loopen met een Palmpaasch. Nu is ook de lente in het land gekomen. Het licht heeft de duisternis overwonnen. Dnze heidensche voorouders zullen in dezen tijd ook wel hun Lentefeest gevierd hebben. Als je feest viert behoort er groen bij. Onze palmpaasc'nstok moet daarom ook versierd zijn met groen. Iedere streek brengt er verder zijn eigen aardige versieringen aan. Ieder noemt het ook geen Palmpaasch. Men spreekt van Palm stok, Palmhoutje, Haantje-pik, Zwaantje, Krakeling enz. In onze streken heeft men dan den Palmpaasch. Een stok in 't midden en een krentenbrood-haantje of vlaggetje in top. Als verdere versieringen palmgroen, kra kelingen, sinaasappels, vlaggetjes enz, Het haantje is het zinnebeeld van een nieuwen dag, een nieuwen tijd- Het oude Palmpaasch- liedje luidt: Haentien op ien stokkien Bedelt um ien brokkien Bedelt um ien stukkien brood Aenders gaet mien haentien dood Er zijn nog wel andere Palm-Paschenliedjes bijvoorbeeld: Palm, Paschen. De koetjes, die gaan grazen De schaapjes in de wei. Als het Paasch is, krijgen wij een ei. Het meest bekende luidt: Palm-Paschenlied j e Palm, Paschen. Hei, Koerei! Nog één Zondag. Dan krijgen wij een ei Eén ei is geen ei, Twee ei is een half ei, Drie ei is een paasch-ei! In den Achterhoek in Twente en in Drente wordt ieder jaar nog Palm-Paschenfeest ge vierd. In Spanje bestaat nog een heel eigenaardig gebruik. Gebleekte palmtakken worden te gen de huizen gehangen als afweermiddel tegen het inslaan van den bliksem. In Rome versiert men de kamer met palmtakken. In Beieren en in België hield men vroeger een ezeloptcicht door de straten. Allen waren- met palmen versierd, waarvan men den stam had gekleurd en waar versieringen, zooals papieren rozen, tusschen het groen waren aangebracht. Als Palm-ZoZndag voorbij is, begint de Goede week. De Maandag wordt in de Belgische stad Brugge Kalf dag genoemd. Wie op dezen dag 't laatst in school komt, of thuiskomt, wordt voor kalf uitgemaakt. Donderdag wordt witte Donderdag ge noemd. In Weert (Limburg) wordt in som mige gezinnen op groenen Donderdag soep- gegeten, waarin 12 verschillende groenten zijn bereid. Deze soep heet discipelen-soep, of apostelensoep. De Beiersche boer eet op groenen Donderdag spinazie of sla. Daar zien jullie een gezellige Paaschtafel. Haasjes met eieren, kippetjes met eieren, een mandje met eieren, een schaal met eieren en dan nog bij ieder bordje een dopje met een ei. Ra, ra, voor wie zal dit alles wel wezen? Dat zal ik je vertellen. Er waren een va der en een moeder met 6 kinderen. De ouders bedachten een leuke grap, Paschen valt im mers op 1 April. Als het 6-tal op Paasch- morgen aan het ontbijt komt, vinden ze daar 32 eieren en ze zijn met hun zessen. Hoe moeten die verdeeld worden? Dan zijn die eieren nog genummerd, maar die nummers maken hen niets wijzer. Vader geeft dan dezen sleutel tot het geheim: „Jullie krijgen net zooveel eieren, als er letters in jullie naam zijn. Nu heb ik in plaats van letters cijfers gebruikt. Ieder moet nu maar zorgen, dat hij zijn eigen eieren krijgt." Binnen een kwartier had ons zestal zijn eigen eieren. Jullie zullen dat niet zoo vlug kunnen raden, omdat je de namen der kin deren niet weet. Ik zal jullie er nog een klein sleuteltje bijgeven en wel dit: er waren 3 jongens en 3 meisjes en je begint maar het alfabet in cijfers om te zetten." Meer zeg ik niet. Woensdag 11 April moet ik alle inzendingen hebben, voorzien van naam en leeftijd. Onder de goede oplossers ioof ik weer 6 boeken uit. Geef nu het 6-tal maar, wat hun toekomt en schrijf mij hun namen. W. B—Z. Het verdient aanbeveling op groenen Don derdag te zaaien. De eieren, die op groenen Donderdag ge raapt zijn, zouden een buitengewone voe dingskracht bezitten. In Oost-Vlaanderen krijgen de armen brood met een geldstuk mee naar huis. Vroeger werd dit geldstuk in het brood gebakken. Men heeft daar ook nog: Apostelbrokken rapen. Uit de boven vensters van het stadhuis worden vierkante tarwebrooden naar beneden geworpen. Heel wat handen grijpen toe om te vangen. Op Goeden Vrijdag wordt in sommige streken een stroopop in brand gestoken. Deze wordt dan op 't marktplein op een hcogen staak geplaatst- Dit zou nog een overblijfsel van een oud heidensch gebruik zijn. De pop moest dan den winter voorstellen. Veel mooier lijkt me de gewoonte om op Goeden Vrijdag aan enkele gevangenen kwijtschelding van straf te verleenen. W- B—Z UIT DE NATUUR. EEN GOED IDEE. Op een ochtend zag Jan zijnbuurjongen heel vroeg met zijn fiets weg gaan. „Waar ga je naar toe?" vroeg hij hem. „Ik ga naar mijn Oom, die een uurtje fiet sen van hier woont!" antwoordde de ander. Na een half uurtje zag Jan hem terug komen. „Ik dacht, dat je zoo ver weg moest," riep Jan. „Ach," antwoorde de ander. „Ik was een kwartiertje weg, toen werd ik moe. Daarom ben ik terug gegaan; de andere driekwart van den weg fiets ik morgen wel." MUNCHHAUSEN AAN HET WOORD. „In den tijd, dat ik nog jong was, bood schapper van de officiersstraf. waren de wegen nog lang zoo goed niet als tegenwoor dig. Bij vochtig weer zakte men wel tot aan zijn knieëën in de modder De dienst was niet zwaar, alleen met den overste viel niet te spotten. Een keer stuur de hij mij er op uit, om den schout van ze ker dorp een bevel over te brengenDat ik, om nog op tijd te komen, dwars door een gevaarlijk moeras moest rijden, daar hield hij geen rekening mee. Wat moest ik beginnen? Zoo was ik bij het moeras, of ik zat tot aan mijn hals in de piodder. Mijn paard was er erger aan toe dan ik, ofschoon jk ook den smaak van het water al in mijn mond kreeg Maar ik had uitdrukkelijk de opdracht gekregen, dat ik niet mocht verdrinken. Wat moest ik doen? Ineens kwam de reddende gedachte in mij op. Met mijn rechterhand greep ik mijn pruik vast, die stevig om mijn hoofd was ge wikkeld en met mijn linkerhand hield ik de teugcis vast en toen begon ik te hijsclien: met een stevigen ruk trok ik mij op aan mijn haren en voelde weer vasten bodem onder mijn voeten. Mijn ros met een fikschen zwaai neer te zetten, was vanzelfsprekend het werk van een oogenblik. We waren beiden gered." IN EEN WATERDROPPEL „Wat is er lekkerder dan een glas water' zegt men als men dorst heeft en met hoeveel genot kan een vermoeide wandelaar of fiet ser z'n glas ledigen. Toch is er geen absoluut zuiver water ondanks alle zorgen die rijk en gemeente er aan besteden om ons te voor zien van dit koele vocht. Maar het kan heusch wel zonder bezwaar gebruikt worden en men behoeft niet te schrikken van de mededeeling, dat er duizenden levende we zens in een droppel water huizen. Weet je wel dat zich in één droppel slootwater wel een 5 millioen bewoners bevinden? De Hollander Antony van Leeuwenhoek die leefde van 1632—1723 maakte de eerste microscopen en ontdekte zoodoende al die bacteriën. Eerst meende hij dat planten zich in dieren veranderden, doch later bleek uit verdere onderzoekingen, dat de bacteriën tot het plantenrijk behoorden. Ze vermenigvul digen zich verbazend snel en niet alle bac teriën zijn onze vijanden, de meeste zijn onschadelijk. Niet alleen bacteriën doch ook microsco pisch kleine diertjes (infusoriën) leven in zoon droppel water. In het Museum van Nat. Historie te New York heeft men een model van was van 1 vingerhoed water, 1 millioen keeren vergroot- Deze bevat de won derlijkste dieren, o.a de nais. een worm met borstels; de gordins, die lijkt op een zijde worm; de anguillula. een draadworm die aan een azijnaaltje doet denken; een waterbeer, macrobiotus, die z'n slachtoffers dooddrukt De gewoonste bloemen (diatomen) die voor komen in een waterdroppel zijn onderling wat kleur en vorm betreft heel verschillend. Ze zijn zoo klein, dat er voor 1 c.M lengte wel 50 duizend op een rij naast elkaar zou den moeten liggen. De houders van een aquarium kennen de waterplanten, die de bak in een dicht groen bosch veranderen, de algen, het zijn lastige klanten. Behalve de protozoën, de laagst ontwikkel de uit het dierenrijk, zijn de raderdiertjes het meest talrijk in een waterdruppel. Met het bloote oog zijn ze niet waar te nemen, maar door een microscoop bekeken ont dekken we de wonderlijkste dingen. Ze be zitten een mond, maag, pooten, oogen en een zenuwstelsel; sommige 2 oogen. anderen weer drie of ook wel slechts een- Ze bewe gen zich voort door trilharen, waarmee ze ook voedsel naar den mond brengen Eén zoo'n raderiertje, ook wel tijger genoemd is een echte roover, doch die op zijn beurt weer slachtoffer wordt van een plant. Zoo leven roovers en slachtoffers in groote ge- talen bij elkaar, elkander verjagend en ver slindend, zonder dat men er iets van merkt. ONS DIERENHOEKJE. Luid zingend kwam Anneke de kamer bin nen, waar Oom Kees zat te werken. Lachend keek die op: „Zoo juffertje Uitgelaten! Waar is je on afscheidelijke broer?' „Die komt er aan, Oom, we hebben een koekoek gehoord, teen we op weg hierheen waren!" zoolang tot hun beschermeling, zoodra hij vliegen kan, verdwijnt, om nooit meer terug te komen!" ..Wat ondankbaar", zei Anneke verontwaar digd, toen Oom Kees zweeg. „Ik kan er niets aan doen, maar ik vind dien koekoek een nare vogel!" „Daarom zing je zeker zoo vroolijk hè?" plaagde Oom zijn nichtje. Voor Anneke tijd had om te antwoorden, ging de deur weer open en Kees kwam binnen stuiven. „Oom is dat gekke liedje, dat Anneke over den koekoek zingt eigenlijk waar!? Legt een koekoek heusch geen eieren?" „Jongeman, zou je je Oom eerst niet eens behoorlijk goeden dag zeggen!" vermaande Oom Kees goedmoedig. Eenigszins beschaamd deed de jongen wat hem gezegd was. Toen ging Oom verder: „Jullie willen zeker wel meer van dien koekoek weten. hè. waardoor Kees zelfs de beleefdheid een beetje vergat? Nu dan. luis ter: dat liedje is natuurlijk onzin, want de koekoek legt wei eieren, maar hij bouwt geen nest. Waarom deze vogel geen familieleven leidt, is tot op heden nog niet duidelijk. Wel staat vast, dat de koekoek het uitbroeden der eieren en het grootbrengen der jongen aan andere vogels overlaat. Hiervoor smok kelt hij zijn eieren in de nesten van kleine zangvogels, zooals roodborstjes, leeuwerik ken. winterkoninkjes enz. Het koekoekswijf je legt in eenzelfde nest slechts één ei en draagt daarbij zorg een der andere eieren uit het nest te wippen. De kans op ontdek king door de bewoners van het nest wordt daardoor zeer gering gemaakt, temeer als ik jullie erbij vertel, dat het koekoeksei in grootte en kleur geheel overeenstemt met de andere eieren in het nest. Als jullie nu nog weten, dat één koekoekswijfje van het voor jaar tot den zomer ongeveer 15 tot 20 eieren op deze manier legt, dan begrijpen jullie ook wel, dat het doorvoeren van deze list heel wat handigheid vereischt. De pleegouders verzorgen het- jonge vogel tje met dezelfde ijver en liefde als hun eigen jongen. De jonge koekoek is een druktemaker en een veelvraat; af en aan moeten de pleeg ouders vliegen, want hij is niet te verzadi gen. En ze moeten toch ook hun eigen jongen verzorgen. Maar daar weet de jonge koekoek raad op; een paar dagen na het uitkomen van het ei, gooit hij de andere vogeltjes het nest uithij neemt ze eenvoudig op zijn rug en werpt ze over den rand, de een na den ander, net zoolang tot hij de eenige bewo ner, buiten de volwassen vogels, van het nest is. En de pleegouders? Ze schijnen het niet eens te merken, dat het koekoeksjong al hun kroost vermoord heeft; maar blijven hem plichtsgetrouw en liefdevol verzorgen, net POSTZECELRUBRIEK. 'CC/ P O s 'fjj- Het Kmct 5 «-j 6 -t-£/ "■Z. J'/r. NEDERLAND. Aanvulling V In 1933 verscheen een vliegzegel voor bij zondere vluchten, voornamelijk voor de re cord vlucht van den Postjager en de Zilver meeuw. Wij kennen die geschiedenis natuur lijk, welke op het laatst nog een recordvlucht van de Pelikaan werd, die de post van de beide eerste vliegtuigen vervoerde. Deze zegel van 30 ct. (groen) is in 3-hoek vorm 40x40x40 In December van 1933 verscheen weer een Kinderserie voorstellend een kinderfiguurtje een lichtende ster dragend. De waarden z(jn 1 1 2 en 112 (blauwgrijs en oker) 5 en 3 ct (donkerbruin en geelbruin) 6 en 4 ct. (groen en goud) 12 1 2 en 312 ct. (donker ultrama rijn en zilver). Grootte der vakjes 28 x 24. Rustenburgerlaan 23. EN DAT ZEGT VADER! „Waarom kon je zoo laat uit school?" vroeg Vader aan Hans. „Ik moest school blijven!" „Zoo," zei Vader boos. „en waarom dan wel?" „Ik wist niet waar de Azoren lagen." „Berg dan je boel in het vervolg zoo op, dat je het een volgende keer terug kan vinden EEN GEHEUGENSPELLETJE. s. Kijk bovenstaande afbeelding eens drie minuten aan, prent de voorwerpen, die er op staan, goed in je gedachten Leg de af beelding terzijde en probeer achter elkaar op te schrijven, welke voorwerpen er op de tee- kening stonden. Je zult zien, dat je er ver scheidene zult vergeten. TANTE TINE,

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 15