VROUWEJUSTITIA. HAAR STRAFRECHTSPRAAK. HUlZING's ZATERDAG 24 MAART 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 11 De voorwaardelijke veroordeeling. Het instituut van de voorwaardelijke ver oordeeling heeft reeds zijn intrede in het Wetboek van Strafrecht gedaan bij de wet van 12 Juni 1915, doch nadien zijn er in de desbetreffende artikelen nog verschillende wijzigingen aangebracht, zoodat deze pas sedert 1 September 1930 in haren tegenwoor- digen tekst worden toegepast. Zooals ik reeds eerder gelegenheid had op te merken heeft de Rechtspraak zich hier te lande langzaam maar zeker ontwikkeld in een richting die niet alleen tot doel had den verdachte te straffen maar hem, zoo moge lijk, daarnaast te verbeteren of in ieder ge val te trachten hem voor dieper val te be hoeden. En hoe meer de beginselen van in- dividualiseering en reclasseering, in liet alge meen de opvoedingsgedachte, die juist in het strafrecht van het tegenwoordige Duitsch- land weer geheel verloren dreigt te gaan, veld won, des te meer werd ook gemist de mogelijkheid om een schuldigverklaarde tot een voorwaardelijke straf te veroordeelen. Hoewel de voorwaardelijke veroordeeling dus reeds geruimen tijd wordt toegepast, wr het mij voorkomen, dat velen nog niet het juiste begrip van die toepassing hebben en de voorwaardelijke veroordeeling to veel op één lijn stellen met een vrijsprekend vonnis, weshalve ik thans een eenigszins beknopte uiteenzetting zal geven van het karakter en de toepassing van dien strafmaatregel. Wanneer de rechter meent dat een ver dachte voor een feit niet zwaarder gestraft behoeft te worden dan met een vrijheids straf van ten hoogste één jaar of met een geldboete, dan kan hij bij die straf tevens het bevel geven dat de straf niet zal worden ten uitvoer gelegd. Hield het nu hiermede op, dan zou het vonnis inderdaad veel op een vrijspraak gelijken, maar hierbij mag de rechter het niet laten. Immers, bovendien wordt in het vonnis bepaald dat de rechter later anders kan gelasten op grond dat de veroordeelde zich vóór het einde van een bij het bevel te bepalen proeftijd wederopi aan een strafbaar feit schuldig gemaakt heeft of gedurende dien proeftijd een bijzondere voorwaarde welke bij het bevel mocht zijn gesteld, niet heeft nageleefd. De term „voorwaardelijke veroordeeling" deugt dus eigenlijk niet. want de veroordee ling is niet voorwaardelijk, maar wel de uit voering van de opgelegde straf als gevolg van de veroordeeling. De proeftijd die- kon worden bepaald be draagt bij misdrijven en bij de overtredingen van landlooperij en bedelarij ten hoogste drie jaren en bij de overige overtredingen ten hoogste twee jaren. Begaat dus een tot een voorwaardelijke straf veroordeelde binnen dien proeftijd opnieuw een strafbaar feit of komt hij een van de opgelegde voorwaarden niet na, dan kan de rechter bij de straf die verdachte voor het nieuwe feit zal moeten ondergaan bevelen dat ook de voorwaarde lijke straf nog zal worden ten uitvoergelegd. Hoewel nu zoo'n voorwaardelijke straf in de practijk aan menigeen van geringe be- teekenis zal voorkomen, vergeleken bij een straf die terstond ten uitvoer kan worden gelegd (een z.g.n. onvoorwaardelijke straf), is dit toch niet altijd het geval. En het blijkt ook wel dat de Rechtspraak er ook zoo over denkt, want ons hoogste rechtscollege heeft al meermalen uitgemaakt dat b.v. een voor waardelijke gevangenisstraf van twee maan den als zwaarder is te beschouwen dan een onvoorwaardelijke van 1 maand. Van gewicht zijn hier natuurlijk ook de voorwaarden die in ieder bijzonder geval door den rechter aan de veroordeelden worden opgelegd. Vraag u als ouder eens af wat een snoep lustig kind gevoeliger zal treffen wanneer het op snoepen betrapt is, de „straf" van in houding van zakgeld gedurende een week of de „bedreiging" met die inhouding geduren de een jaar indien en zoodra het opnieuw zijn snoeplust zal botvieren! Zoo is het b.v. ook gesteld met den gewoonte-drinker, voor hem zal de voorwaarde om gedurende den proeftijd van een of meer jaren geen drank te gebruiken, ja zelfs geen café te mogen be zoeken wellicht zwaarder te dragen zijn dan een korte vrijheidstraf. De rechter zal dan ook zelden een voorwaardelijke straf opleg gen indien hij niet overtuigd is dat de ver oordeelde zelf wil meewerken en de ernstige belofte afleggen zich aan de te stellen voor waarden te houden. En hierbij sluit zich aan de vraag: is een voorwaardelijke straf op haar plaats, ook indien er overigens wel ter men voor aanwezig zouden zijn, in het geval de veroordeelde alle schuld ontkend heeft? M.i. moet die vraag ontkennend worden be antwoord: een voorwaardelijke veroordeeling toch is in de eerste plaats gebaseerd op de verwachting den veroordeelde van verdere onmaatschappelijke daden te kunnen afhou den en de kans dat die verwachting verwe zenlijkt wordt mag slechts worden aangeno men indien de veroordeelde werkelijk berouw getoond heeft van zijn daad, welke factor bij een ontkentenis natuurlijk vervalt. Het ar gument van de tegenstanders van deze theo rie nl. dat men door een voorwaardelijke straf in het uitzicht te stellen bekentenis sen zou kunnen uitlokken van werkelijk on schuldig verdachten, mag niet te hoog wor den aangeslagen, daar in de eerste plaats het -menscheïijk eergevoel dat ook bij de meeste misdadigers in zekere mate aanwezig blijft, zich daartegen verzet, doch ook omdat het is uitgesloten dat een verdachte op een bloote bekentenis zonder andere bewijsmiddelen daarnaast, wordt veroordeeld. Als bijzondere voorwaarden die de rechter mag opleggen naast die welke het gedrag van den veroordeelde in het algemeen betreffen, noemt de wet er nog eenige met name b.v. dat- de door het strafbare feit veroorzaakte schade geheel of gedeeltelijk binnen een be paalden termijn moet zijn vergoed en dat de veroordeelde zich gedurende den proeftijd, ter verpleging zal laten opnemen in een aan te wijzen inrichting onder anderen een inrichting tot herstel van drank zuchtigen. Uitdrukkelijk is echter bepaald dat de bijzondere voorwaarden de godsdien stige of staatkundigen vrijheid van den ver oordeelde niet zullen mogen beperken. De rechter mag dus niet als voorwaarden stellen aansluiting bi.i een bepaald kerkgenootschap of vlijtig kerkbezoek noch uitoefenin v^n het kiesrecht in een bepaalde richting of het zich niet verkiesbaar stellen. Natuurlijk zul len de voorwaarden van dien aard moeten zijn, dat de veroordeelde de naleving geheel in eigen hand heeft. Daaronder zou -dus niet vallen de voorwaarde om binnen zekeren tijd met een bepaald aangewezen vrouw in "net huwelijk te treden daar tot de vervulling daarvan de medewerking dier vrouw toch ontegenzeggelijk vereischt wordt. Wanneer nu de voorwaardelijk veroordeel de wederom onherroepelijk is schuldig ver klaard aan een strafbaar feit gepleegd bin nen den gestelden proeftijd of wanneer de opgelegde voorwaarden niet worden nage leefd, kan het Openbaar Ministerie dat met het toezicht op de naleving der voorwaarden is belast, daarvan aan den rechter die de voorwaardelijke veroordeel in g heeft uitge sproken kennis geven en vorderen dat de voorwaardelijk opgelegde straf zal worden ten uitvoer gelegd of ook wel dat de proeftijd met een zekeren termijn zal worden verlengd. De rechter zal dan den veroordeelde doen op roepen en naar bevind van zaken zijn beslis sing nemen; zoo zal hij indien daartoe ter men aanwezig zijn ook de voorwaarden mo gen wijzigen en ook mogen volstaan met het toedienen van een ernstige waarschuwing.- Toch zal in de meeste gevallen wel ten uit voerlegging van het voorwaardelijk vonnis worden bevolen, vooral in de gevallen dat een nieuw strafbaar feit is gepleegd en dit is ook het juiste standpunt. De voorwaardelijke veroordeeling is in mijn oogen een zeer mooie en nuttige instelling en heeft reeds op vele vooral jeugdige, delin quenten een heilzamen invloed uitgeoefend; echter moet het publiek er van doordrongen worden dat met de toepassing dier straf geen loopje genomen kan worden en dat den voor waardelijk veroordeelde die zijn gegeven be lofte aan den rechter op eenige wijze schendt onherroepelijk de uitvoering van de straf te wachten staat. Temeer ben ik overtuigd dat dit de eenige juiste opvatting is omdat waar de laatste ja ren de voorwaardelijke veroordeeling steeds in ruimer mate wordt, toegepast ook al in verband met de werkloosheider kenteeke- nen zijn die doen vermoeden dat vele ver dachten die nog nooit eerder veroordeeld zijn er al op beginnen te rekenen dat zij voor den eersten keer „toch maar voorwaardelijk krij gen" zooals ik de term wel eens heb hooren gebruiken Wanneer deze mentaliteit werke lijk verder zou doordringen zou het natuur lijk absoluut noodzakelijk zijn de toepassing van de voorwaardelijke veroordeeling als straf wederom te gaan beperken, omdat zij anders juist een verkeerde uitwerking zou kunnen hebben en de criminaliteit zou doen toenemen. Vooral wanneer men hoort dat het voorkomt dat een verdachte aan den rechter ronduit verklaart dat hij tot diefstal is over gegaan in de hoop op een voorwaardelijke straf en zoodoende met behulp van de Re classeering aan een baantje geholpen te wor den dit was toch met een zijner kamera den ook zoo gegaan dan begrijpt men eerst goed dat ook deze medaille haar keerzijde heeft. Over die hulp en de taak in het alge meen van wat men de Reclasseering noemt een volgend maal. EEN JURIST. STADSNIEUWS VREEMDELINGENVERKEER HEEFT LEDEN NOODIG. JAARVERGADERING IN HET INFORMATIEKANTOOR. In het Informatiekantoor aan het Stations plein hield de Vereeniging Voor Vreemdelin genverkeer Vrijdagavond haar jaarvergade ring, onder voorzitterschap van Jhr. Dr. J. C. Mollerus. Mr. J. H. van Gelderen, secretaris, las het jaarverslag voor, dat gewag maakte dat de crisis haar invloed heeft laten gelden, o.a. op het ledental dat op het einde van het verslagjaar 461 bedroeg. De samenwerking met de Heemsteedsche zustervereeniging werd ge memoreerd. evenals de pogingen om een via duct te verkrijgen aan de Zandvoortschelaan, die echter geen resultaat hebben gehad. Aan B. en W. van Haarlem is verzocht het carillon niet meer te laten versteken, in den tijd dat de meeste vreemdelingen onze stad bezoeken. Dit verzoek is inmiddels ingewilligd. Met de ver eeniging „Oost en West" bestaan nauwe re laties. De Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer heeft in het afgeloopen jaar haar medewer king verleend bij de organisatie van talrijke schooluitstapjes, bij congressen die in Haar lem zijn gehouden, heeft buitenlandsche be zoekers door onze stad geleid, organiseerde excursies voor de leden die deels niet geslaagd zijn wegens te weinig animo, deels bijzonder zijn geslaagd door een zeer groote opkomst. Geconstateerd werd dat excursies naar instel lingen die men in groepsverband beter kan bezoeken dan individueel, het meest in trek zijn. In het afgeloopen jaar werden 3466 inlich tingen verstrekt, waarvan 366 aan buitenlan ders. Opvallend is het toenemende aantal in lichtingen in de Fransche taal (ongeveer twee keer zooveel als in 1932) wat hoofdzakelijk het gevolg is van meer Belgisch bezoek. Het aan tal inlichtingen aan Duitschers en Oostenrij kers daalde met een derde ongeveer en dat aan Engelschen en Amerikanen met de helft, vergeleken met het aantal in het voorgaande jaar. Het aantal schriftelijke informaties was 466 en in den afgeloopen winter werden vele ijsberichten medegedeeld. De verschillende uitgaven der vereeniging kwamen ter sprake, w.o. een uit te geven gids ter gelegenheid van de Heemsteedsche Bloe mententoonstelling in 1935 waar een half millioen menschen worden verwacht. Binnen kort zal een zakenregister verschijnen; reeds uitgegeven zijn plattegronden van het cen trum der stad, waaraan behoefte was, en andere geschriften. Het verslag van den penningmeester, den heer H. P. Deinum, gaf een nadeelig saldo aan van f 54.72 dat voor f 51.44 uit een reserve fonds is gedekt. Het overige is op nieuwe rekening overgeschreven. Daarbij werd eraan herinnerd hoe de gemeente het geheele sub sidie heeft ingetrokken en ook de bijdrage van de Heemsteedsche vereeniging zeer is inge krompen. Ook de gemeente Bloemendaal heeft geen subsidie willen verleenen. Dat door een en ander de werkzaamheid der vereeniging moest worden versoberd, hoeft geen betoog. ermoeide, pijnlijke voeten worden spoedig ea afdoende verholpen door Dr. SCHOLL's methode. Onderzoek gratis. Inrichting v. electrisch pedicuren voetmassage SCHOENENMAGAZIJN GROOTE HOUTSTRAAT 42—44 (Adv. Ingez. Med.) Bij de bestuursverkiezing werd dank ge bracht aan den vroegeren secretaris, den heer P. W. Peereboom en de periodiek aftredende bestuursleden, de heeren W. J. B. van Liemt, J. C. Bosman en G. A. Luiting werden her kozen. In de vacature die door het uittreden van den heer Peereboom is ontstaan werd door de verkiezing van den heer C. W. Brinkman voorzien. Bij de rondvraag kwam ter sprake wat er gedaan kon worden om het ledental op peil te brengen, waarbij de heer Mollerus opmerkte dat velen het nut van het lidmaatschap niet inzien, omdat het geen directe findncieele baten afwerpt. Men let niet op het algemeene nut der vreemdelingenvereeniging. Over het al of niet organiseeren van een bloemencorso ter gelegenheid van den ver jaardag van Prinses Juliana zal nog worden beslist. De waarschijnlijkheid is echter groot dat door het overlijden van de Koningin- Moeder dit jaar geen feestelijkheden zullen plaats vinden. Den beheerder van het informatiekantoor, den heer J. Giebelin, werd dank gebracht voor zijn werk. EXAMENCOMMISSIE NIJVERHEIDS ONDERWIJS. Tot leden van bovengenoemde examen commissie, belast mvt het afnemen van de examens ter verkrijging van de akten van bekwaamheid tot het geven van Nijverheids onderwijs gemerkt N 1. N 3. de aanteeke- ning op de akte N3, N b. N c. N o en N p. zijn benoemd de heeren, J. C. Deelder, leeraar aan de Ambachsschool alhier en ir. H. T. Zwiers b.i. architect B. N. A. eveneens alhier. Voor den Politierechter. EEN KOLENHANDELAAR MET FANTASIE. Er zijn twee soorten kolenhandelaren en wel de gewone, van wie je naam en adres weet en van wie je verwacht, dat ze je geen Hol- landsche anthraeiet voor Engelsehe leveren en dan een categorie ambulanten, die opeens op duiken en je aan je deur aanbiedingen doen. waarbij die van je gewonen leverancier in het niet verzinken. Nu is het natuurlijk dom om zonder meer op die aanbiedingen in te gaan, want die ambulante handelaren, die zorgvul dig naam en adres verzwijgen, zijn vanzelf sprekend lieden zonder kapitaal, die dus niet zoo goedkoop kunnen inkoopen als de geves tigde handelaren en zeker niet kunnen ver- koopen beneden de gewone prijzen. Wie dit even rustig overweegt, moet dus van die goedkoops aanbiedingen niets hebben, maar in dezen tijd, waar het bij menigeen wel op een dubbeltje aankomt, vergeet men wel eens te overwegen, als men meent voordeel te zien. Zoodoende weten ook de ambulante kolenhandelaren nog wel eens wat te slijten, maar de kooper moet dan spoedig ervaren, dat hij geen koopje gehad heeft, maar dat hij een strop heeft gekocht, want- wat hem als Hol- landsche, Belgische, ja, Engelsehe anthraeiet is voorgespiegeld, blijken de goedkoopste en vetste vlamkolen te zijn, die de mijn oplevert en die misschien goed zijn voor een haard van een gasfabriek of een locomotief, maar niet voor je vulhaardje in de kamer. Nu zijn de meeste menschen niet zoo ter stond bij den neus te nemen en dat maakt, dat de ambulanten dikwijls bot vangen. Dit zal ook het geval geweest zijn met een te Pur- merend en daarom meende hij dat zijn fanta sie verder moest gaan dan tot de kwaliteit der kolen. Hij belde bij een juffrouw aan en zei of 't de natuurlijkste zaak ter wereld was: „Hier ben ik met de kolen, juffrouw". „De kolen?" vroeg de juffrouw, onbewust van een bestelling, terwijl bestellingen niet zonder haar medeweten plachten te geschie den. „Ja, van den kolenhandel X". en hij noemde een bekende zaak; Uw man heeft ze besteld". Nu was de kolenvoorraad werkelijk niet groot meer en zoodoende geloofde de juffrouw, accepteerde en betaalde f 18. Toen haar man thuis kwam. bleek, dat deze van niets wist en tevens, dat de anthraeiet in vlamkolen was verkeerd, die geen f 18, maar f 6 kostten. De kolenhandelaar werd echter gevonden en moest nu ondervinden, dat je in den handel maar niet alle smoesjes kan maken, die je wil. Ten einde hierover goed te kunnen nadenken gaf de rechter hem 6 weken verblijf in de cel, de officier had hem zelfs drie maanden be denktijd willen geven. OUDEJAARSAVOND. Drie jonge mannen te Wijk aan Zee en Duin voelden er veel voor den Oudejaarsavond ge zellig door te brengen, waartegen niemand iets kan hebben; de Oudejaarsavond is bij ons als feestavond in aanzien. Nu is voor een feest avond iets meer noodig dan een vroolijk ge moed; zonder natje of droogje verdort ten slotte elke feestelijke bloem. 't Was reeds 30 December, maar al wat er was, natje en droogje waren er nog niet en er was ook weinig vooruitzicht, dat ze er vóór 1 Januari zouden komen, want de jongelieden waren allen werkloos en dus zonder inkomsten. Dit overpeinzende gingen ze in den avond van den dertigsten over de Breestraat te Bever wijk en het was toen dat een hunner een lichtpunt zag: hij wist, dat ergens in een schuurtje van een kastelein drank geborgen was en stelde voor daar den feestdrank voor den Oudejaarsavond op on verleend crediet te halen. Zoo geschiedde en als je 't toch maar voor 't grijpen hebt, behoef je niet op een fleschje te kijken, zoodat ze drie flesschen whisky en een flesch jenever meenamen, en niet bepaald krap rantsoen voor drie jonge lieden. Nu, dat vonden ze zelf ook en daarom noodden ze nog een vierden persoon voor de partij. De historie vermeldt niets omtrent den toe stand. waarin de oudejaasavondvierders zich met nieuwjaar bevonden. Hadden de jongens gedacht, dat het versje Aan een boom. zoo vol geladen. Mist men vijf, zes pruimpjes niet, ook van toepassing was op het schuurtje van den kastelein, aan hadden ze zich vergist, want de eigenaar van whisky en jenever con stateerde terstond het ontbreken der vier fles schen. wat hij de politie meedeelde. Hoe deze er achter kwam. dat de vier jongens zich er over ontfermd hadden, bleef een geheim; de politie loopt daar niet mee te koop, maar "t gevolg was, dat de jongens nu voor den politie rechter moesten verschijnen, één voor diefstal, drie voor heling. Ze bekenden en hadden geen aannemelijk excuus; hoe kan je dat hebben voor het stelen van jenever? De Officier en de rechter waren er slecht over te spreken; stelen om aan sterken drank te komen was een verzwarende omstandigheid en alleen de vier de jongen, die op de fuif was genood en eerst later iets vernam omtrent de herkomst van den drank, deelde in de genade. Hij kwam er met f5 boete af. maar de anderen kregen meer: één, die al eens een voorwaardelijk vonnisje had gehad, zag zich 8 dagen voorwaardelijk toebedeeld; de beide anderen kregen ieder een maand voorwaardelijk en f 5 boete; bovendien moeten ze met hun vieren den gestolen drank betalen. HET OVERLIJDEN VAN H. M. DE KONINGIN-MOEDER. HERDACHT IN HET ORGAAN VAN HET NAT. JONGEREN VERBOND. TOONEELVEREENIGING „HERMAN H EI JE RM AN S". De tooneelvereeniging „Herman Heijer- mans" zal op Maandag 26 Maart in den schouwburg aan den Jansweg opvoeren het tooneelstuk „Het Zesde Gebod" van Otto Zeegers. De voorstelling is alleen toegankelijk voor leden. LEDENVERGADERING HAARLEMSCHE HANDELS VEREENIGING. De Haarlemsche Handelsvereeniging houdt een algemeene ledenvergadering op Maan dagavond 9 April in café-restaurant. Brink- mann. De agenda vermeldt o.a. de jaarver slagen en verkiezing van twee bestuursleden wegens periodiek aftreden van de heeren J. van der Burg en J. Keiler. De heer J. van der Burg stelt zich herkiesbaar de heer J. Keiier heeft bedankt. VEREENIGING VAN HUISEIGENAREN DE JAARVERGADERING Men schrijft ons: Donderdag hield de vereeniging „Vereenig- de Huiseigenaren voor Haarlem en Omstre ken" in café Central haar jaarvergadering. Aangezien de voorzitter, de heer Albers, door ziekte verhinderd was om de vergade ring te leiden, stond zij onder voorzitterschap van den heer Buys. Na een werd van welkom van den voor zitter, was het woord aan den secretaris voor het jaarverslag. Dit gaf een beeld van grooten vooruitgang. In een jaar tijds nam het ledental met ongeveer 28 pet. toe. Als oorzaken hiervoor werden aangegeven, ten eerste de tijdsomstandigheden en ten tweede het maken van propaganda. De tijdsomstan digheden zijn in zoover oorzaak, dat er vroe ger minder werkloosheid was waardoor de huur door de bewoners regelmatiger voldaan werd dan nu. Vroeger ging bovendien alles gemakkelijker dan nu; tegenwoordig komt 'n eigenaar eerder in moeilijkheden en pas wanneer het zoover is, wordt hij veelal lid der vereeniging. Hiermede bewijst hij echter tevens van hoeveel nut het lidmaatschap voor een huiseigenaar is, daar hij als lid geholpen wordt in alle moeilijkheden, waarin hij zou kunnen verkeeren. Ook een voorname oorzaak van de toene ming van het ledental was het maken van propaganda naar buiten. Verschillende leden hebben moeite gedaan om nieuwe leden aan te werven en hun werk is ruimschoots be loond geworden. De gunstige gang van zaken weerspiegelde zich in de balans; terwijl in 1932 een klein nadeelig saldo overbleef, gaf 1933 een voor deelig saldo, hoewel er ongeveer f 600 meer extra-uitgaven waren, voor een groot deel veroorzaakt door het vieren van het 25-jarig jubileum, voor een ander deel veroorzaakt door verhooging van het salaris en het aan stellen van Mr. B. E. van Tijn als rechts kundig adviseur. Vervolgens werd, na het verslag van den penningmeester, het jaarverslag van het steunfonds behandeld. Dit fonds dient als weerstandsfonds in geval een huurstaking bij een der aangesloten huiseigenaren zou ont staan. Besloten werd dat de vereeniging zich op verzoek belast met het verhuren van wonin gen. indien de betreffende eigenaar zulks liever niet zelf doet, bijv. indien hij met vacantie is, indien hij te bejaard is. enz. Ook zal op verzoek de huur voor een eigenaar die zulks liever niet zelf doet, door de Ver eeniging opgehaald worden, dit alles tegen een kleine vergoeding. Nadat nog eenige huishoudelijke kwesties waren behandeld ging de vergadering, die goed bezocht was, uiteen. „KINDERVOEDING'. WAT IN HET AFGELOOPEN WINTERSEI ZOEN GEDAAN IS Bij raadsbesluit van 2 December 1932 werd aan de Vereeniging „Kindervoeding" alhier een subsidie verleend van hoogstens f 12000 om daarmede te bekostigen de uitgaven ter verstrekking van warm voedsel aan behoef tige schoolgaande kinderen van openbare- en bijzondere lagere scholen in deze gemeente, gedurende het winterseizoen 19321933. Bij raadsbesluit van 12 Juli 1933 werd be paald. dat dit subsidie zou gelden voor het kalenderjaar 1933. Ter voldoening aan de voorwaarden, ge steld in bovengenoemd besluit, is thans door het bestuur der vereeniging ingezonden de rekening en verantwoording, met bijlagen alsmede een verslag zijner verrichtingen ge durende dat jaar. De rekening wijst aan uitgaven een bedrag van f 17.348.24 aan. Het totaal der inkomsten van de Vereeni ging was aan contributies, giften enz. f 339.79. zoodat het voor het jaar 1933 ten laste der gemeente komende subsidie be draagt f 17.008.45. Het aantal uitgedeelde porties warm voed sel bedroeg over: Januari 11.822, Februari 11.329 Maar; 12.757. April 7.770. Mei 9.249. November 13.535, December 13.433. Totaal 79.895. De kinderen aan wie voedsel werd ver strekt. waren leerlingen der openbare- en bijzondere scholen De afdeeling Haarlem van het Nationaal Jongeren Verbond heeft een speciaal nummer van het orgaan uitgegeven, gewijd aan de nagedachtenis van H. M. de Koningin-Moe der. Jhr. Mr. C J. A. den Tex. burgemeester van Bloemendaal, schreef daarvoor het in leidend artikel. Verder wordt gemeld: De Nationaal Jongeren deelen den rouw van het Nederlandsche Volk. Voor den tijd van één week zijn alle huishoudelijke bijeen komsten afgelast, voor den tijd van veertien dagen alle openbare bijeenkomsten en voor den duur van één maand bijeenkomsten met een feestelijk karakter. De leden van het Verbond werd verzocht aLs teeken van rouw om het insigne een zwarte rosette te dragen. INT. SOCIALISTISCHE ANTI- OORLOGS-LIGA. DE HOUDING TEGENOVER DE S. D. A. P. Het hoofdbestuur der Int. Socialistische Anti-Oorlogs-Liga (M. Polak, M- Beversluis en A. v. Maaren) heeft een circulaire ver spreid om aan de afdeelingen te verzoeken op afdeelingsvergaderingen der S. D. A. P. een motie in te dienen waarin staat: De afdeelingvan de S. D. A- P. kennis genomen hebbende van de beslissing van het partijbestuur inzake de Liga: van oordeel dat alle partijgenooten er recht op hebben om volledig over deze kwestie te worden ingelicht: overtuigd dat een groot aantal partijge- nooten Liga-leden niets anders dan het belang der partij op het oog hebben: besluit er bij het partijbestuur op aan te dringen de onvereenigbaarheid eenige weken op te schorten, totdat op een huishoudelijke zitting van het congres volledig klaarheid omtrent de motieven van het verbod, zal zijn verkregen, en een vertegenwoordiger van de Liga zal zijn gehoord. Kameraden, wij zijn er van overtuigd, in dien deze motie in vele partij-afdeelingen wordt gesteld en aangenomen, op het a-s. congres een nieuwe scheuring in de partij zal worden voorkomen. Bovendien meldt, men ons, dat de verga dering van de Haarlemsche afdeeling van de Liga met overgroote meerderheid van stem men besloten heeft niet te voldoen aan den wensch van het partijbestuur der S. D. A. P. om de Liga op te heffen. Integendeel men wil de afdeeling laten voortbestaan. OUDERCOMMISSIE DER O.L. SCHOLEN 34 EN 35 De oudercommissies van bovengenoemde scholen Overtonstraat 42. houden een gecom- bineerden ouderavond op Donderdagavond 12 April in de bioscoopzaal der school. De agenda vermeldt o.m. Causerie, door No-No" over het verkeer per spoor, toege licht met lichtbeelden en gelegenheid tot het stellen van vragen, inzake het gehoorde. AGENDA. ZATERDAG 24 MAART Stadsschouwburg. Wilsonsplein: Kinder uitvoering van Ruth Tobi en Els Keezer. 2.30 uur. Gemeentelijk Concertgebouw: Uitvoering door leerlingen van E. A. Cats. 8 uur. Palace: Meisjes in nonnenkleed", 230, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: .ia Maternelle" (De Bewaarschool) geprolongeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: Greta Garbo in Mata Hari. 2.30. 7 en 9.15 uur. Raaks 13: Nachtfeest Cabaret La Gaite. 8 uur Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. IJmuiden: Aandeelhoudersvergadering Bioscoop- en Schouwburg Mij. „Thaiia". 2 u. ZONDAG 25 MAART Stadsschouwburg: „Vorstelijke Emigran ten". 8.15 uur. Schouwburg Jansweg: „De Doofpot". 8.15 u. Cinema Palace: Kunstfilm „Extase11.30 uur. Rembrandt Theater: „Bali" 11.30 uur. Rozekruisers Genootschap. Openbare voor dracht. Bakenessergracht 13. 10.30 uur Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. MAANDAG 26 MAART Stadsschouwburg: „Vorstelijke EJmigran- ten". 8,15 uur. Gem. Concertzaal: Orkest van Joh Steen man, Weldadigheidsconcert 8 uur. Groote Kerk: Rouwdienst Ned. Herv Gem. 8.30 uur. Doopsgezinde Kerk: Rouwdienst. 8.15 uur. Schoenmakerspatroons. Propagandaverga- dering H. K. B. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. ROOSTER VAN APOTHEKEN. (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid.) Voor de apotheken die toestemming ge vraagd hebben om 's avonds, "s nachts en Zondags te sluiten, is door den Inspecteur der Volksgezondheid een sluitingsrooster op gemaakt. Van Zaterdag 24 Maart des avonds 8 uur tot en met Vrijdag 30 Maart zijn de vol gende apotheken op Zondag 's avonds na 8 uur en 's nachts geopend. J. M. A. Hegland. Firma Th. A. Klinkha mer. Koninginneweg 69. Tel. 11596. Mej. C. J. Fischer. Firma Grijszeels en Van Hees, L. Veerstraat 14. Tel. 11000. Mej. J. M. Meisner. Marnix-apotheek. Mar- nixstraat 65, Tel. 23525. J. W. Florijn, Centraal Apotheek, Gr. Hout straat 78. Tel. 10500. W. P Woutersen, Apotheker, Koninginne weg 3. Tel. 12038.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 11