UIT DE OMSTREKEN ZATERDAG 24 MAART 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 12 1 IJMUIDEN EEN NIEUWE CIRCULAIRE DER REEDERSVEREENIGING SCHIPPERS. STUURLIEDEN. MACHINISTEN EN STOKERS NAAR DE VISSCHERIJSCHOOL Het bestuur der Reedersvereeniging, dat reeds eerder in een circulanre de opvarenden der stoomtrawlers, die nog niet in het bezit zijn van een visscherijdiploma. opwekte te trachten een diploma te behalen, heeft zich nogmaals per circulaire tot het trawlerper- soneel gewend, waarin gewezen wordt op de wenschelijkheid en de noodzakelijkheid van het bezit van dit diploma. „Al is tot heden het bezit van dit diploma volgens de wet nog niet verplicht gesteld" aldus de circulaire, „er zal toch evenzeer re kening mede moeten worden gehouden, dat zulk een verplichting op een gegeven oogenblik zal komen en dat degenen, die dan te lang hebben gewacht met het behalen van een diploma, zich dit te laat zullen bekla gen. Maar. zelfs afgezien van deze verplichting, moet ieder er zich toch rekenschap van ge ven, dat het belang van het bedrijf en van ieder die daarin werkzaam is, vordert, dat de schippers, stuurlieden, machinisten en sfco kers zoo goed mogelijk zijn onderlegd èn met het oog op het gevaar dat door onkunde kan ontstaan, èn met het oog op de nood zakelijkheid. dat het bedrijf met de beste kennis en het meeste overleg moet worden uitgeoefend. Ons bedrijf heeft het voorrecht hier ter plaatse een uitnemenr ingerichte Vissche- rïjschool te bezitten, met leeraren, die zich gaarne de moeite willen geven het iedereen zoo gemakkelijk mogelijk te maken de lessen met vrucht te kunnen volgen. Ook op andere plaatsen zijn Visscherijscholen, waar men niet minder gewillig is onze opvarenden zoo veel mogelijk behulpzaam te zijn, om op de makkelijkst mogelijke manier het visscherij diploma te kunnen verkrijgen. Wij wekken daarom allen, die nog geen di ploma bezitten op, om zich met de Visscherij- school in verbinding te stellen en de noodlge inlichtingen in te winnen, op welke wijze het spoedigst een diploma te verkrijgen is. Deze opwekking geldt niet alleen, hoewel In de eerste plaats degenen, die thans werk loos rondloopen. maar ook hen. die in de vaart zijn, en tusschen de reizen gelegen heid kunnen vinden om van het onderricht aan de Visscherijscholen gebruik te maken." DE VOORTUINTJES IN DE KENNEMERLAAN. DE BEMIDDELINGSPOGING DER MIDDENSTANDSCENTRALE. Nog steeds wacht de geruchtmakende kwes-. tie der voortuintjes in de Kennemerlaan, waarover reeds meermalen in ons blad is geschreven, op een oplossing. Men zal zich herinneren, dat de winkelier, tegen wie pro ces-verbaal werd opgemaakt, wegens het niet voldoen aan de aanschrijving van B. en W. zijn voortuintje met een hekje van den openbaren weg af te sluiten eerst door den kantonrechter, later door de rechtbank is ontslagen van rechtsvervolging. De zaak zou wellicht al uit de wereld geweest zijn indien de hoogste instantie in de gelegenheid was gesteld haar vonnis te vellen, maar door een verzuim van de rechtbank is dit niet ge schied. De zaak zou indertijd weer met een nieuw procesverbaal tegen een anderen win kelier opnieuw aan het rollen zijn gebracht, als niet de heer Homburg, lid van den ge meenteraad bemiddeling had aangeboden. Eenige bestuursleden der Middenstands centrale hebben als bemiddelaars tusschen de oorlogvoerende partijen opgetreden. Zij hebben verschillende besprekingen, zoowel met het dagelijksch bestuur der gemeente als met de betrokken winkeliers gehad. Als resultaat dezer besprekingen hebben de bemiddelaars thans het volgende voorstel aan de betrokken partijen voorgelegd: 1. te rekenen van 1 Juli 1934 af, zal gedu rende 15 jaar aan de daarvoor in aanmerking komenden een vergoeding worden gegeven, gelijk aan het bedrag der precario. verschul digd voor het in gebruik nemen van afgesta- nen grond. Deze verplichting vervalt zoodra het perceel waartoe behoort de grond, welke in eigendom afgestaan wordt aan anderen dan aan den tegenwoordigen eigenaar of diens erfgenamen in eigendom overgaat. 2. de gemeente is bereid bij verandering van een winkelhuis in een woonhuis den af- gestanen grond voor het perceel van den eigenaar in gebruik te geven tegen beta ling van een recognitie wanneer B. en W. oordeelen, dat de omgeving zulks niet onge- wenscht doet zijn. De gemeente maakt zelf de koopacte op en draagt daarvan de kosten. Uit het sub 1 vermelde valt af te leiden, dat de voortuintjes door de eigenaars aan de gemeente worden afgedragen. En juist tegen deze overdracht zijn de meeste der winkeliers ook thans nog ten zeer ste gekant, zoodat te verwachten is, dat wan neer het niet komt tot een verder doorvoeren van het proces, vele winkeliers een aanschrij ving zullen afwachten om dan de door het gemeentebestuur geëischte afscheiding aan te brengen, om dan als 't niet anders kan het hekje te plaatsen. Wat nu juist niet de bedoeling van het ge meentebestuur is geweest. OPHALEN VAN HUISWIL. Naar wij vernemen zal in verband met de begrafenis van de Koningin Moeder op Dinsdag 27 Maart as. geen huisvuil worden opgehaald. Ook Vrijdag 30 Maart zal geen huisvuil worden opgehaald. Dit zal in de afdeeling Santpoort en Jan Gijzenvaart geschieden Woensdag 28 Maart vóórmiddags en in de af deeling IJmuiden-Oost Woensdag 28 Maart namiddags. VAN ZIJN RIJWIEL GEVALLEN. Vrijdagmiddag is G., wonende te Wijk aan Zee en Duin, een gewezen trawlerschlpper, op den Kanaaldijk onder de spoorbrug be wusteloos gevonden. Zijn rijwiel lag bij hem. Daar de man naar sterken drank rook is hij vermoedelijk door dronkenschap van zijn rijwiel' gevallen of van den weg af gereden. Hij was ernstig gewond. De politie vervoerde den man per brancard naar het bureau aan den Engelmundusweg. waar een dokter hulp verleende. Daar deze vermoedde, dat de man een hersenschudding had gekregen, werd hij naar het Antonius- Ziekenhuis overgebracht. BESOMMINGEN. Trawlers: IJszee IJm. 167 225 manden f 1930. Margaretha IJm. 94 365 manden f 2430 Penelope IJm.'64 55 manden f 1440 Reiger IJm. 106 70 manden f 2070 Loggers: KW 144 790; KW 149 f 1150: KW 159 f 1300: KW 36 f 730; KW 173 f 590; KW 40 f 710 KW 108 f 940; KW 24 f 560; KW 65 f 1020; KW 52 f 640 Sch 266 f 680 MARKTPRIJZEN. Tarbot per kilo f 1.80f 1.25 Griet per 30 kilo f 38f 17.50 Tongen per kilo f 1.55f 1.15. Groote schol per 50 kilo f 12 Middelschol per 50 kilo f 16.50f 15 Zetschol per 50 kilo f 25f 15 Kleine schol per 50 kilo f 20f 5.50 Bot per 50 kilo f 3.60f 2 Schar per 50 kilo f 6.50f 4.60 Vleet per stuk f 0.90 Kleine poon per 50 kilo f 8f 5.50 Groote schelvisch per 50 kilo f 24f 20. Middelschelvisch per 50 kilo f 22.50f 16.50 KI. middelschelvisch p. 50 kilo f 16.50-f 11.50 Kleine schelvisch per 50 kilo f 11.50f 5.60 Kabeljauw per 125 kilo f 45f 18 Gullen (groote) per 50 kilo f 13f 6 Gullen (kleine) per 50 kilo f 10f 4.90 Leng per stuk f 1.30f 0.24. Heilbotter kilo f 0.90f 0.65 Wijting per 50 kilo f 4.60f 1.70 Koolvisch per stuk f 25f 10 Makreel per 50 kilo f 10f 9.50 Kleinmiddel hake f 36 Kleinehake f 24f 16 BEVERWIJK DE VERGADERING VAN TUINDERS VEILINGBESTUUR ONTRAADT BIJ WONING In verband met de Maandagavond te hou den vergadering van tuinders in het K.S.A.- gebouw ter bespreking van de financieele moeilijkheden, welke gerezen zijn tusschen de Spaarnebank N.V. en de Tuindersvereenigingen Kennemerland en Vrije Veiling, heeft de voor zitter, de heer Jac. P. Nijssen van de R.K. Coöp. Tuindersvereeniging Kennemerland aan de leden een circulaire gericht van den volgen den inhoud: Langs niet-organisatorischen weg wordt u uitgenoodigd tot een vergadering in het K.S.A.- gebouw te Beverwijk. Het ongeduld van „eenige leden" is zeker te begrijpen, doch ik meen u te mogen afvragen of het niet waan zinnig is en onverantwoordelijk om nu te gaan spreken over zijn houding tegenover het „be stuursvoorstel", terwijl er nog geen enkel be stuursvoorstel is gedaan. Wordt op deze wijze niet van binnen uit afbraak gepleegd, terwijl daarvoor geen enkele reden is? Ook op de ver gadering van Maandagavond kunnen geen be stuursvoorstellen of mededeelingen worden gedaan. Dat zou een slag in het gezicht zijn van die leden die nog eenig vertrouwen in het be stuur hebben en dus een onrechtvaardige be voorrechting van 'n groep leden. De bestuurs voorstellen zullen u bereiken op 'n uitgebreide agenda voor een wettelijke ledenvergadering, waarin u ruimschoots de gelegenheid hebt en den tijd zult krijgen daarover te beraadsla gen. Het ligt niet aan de besturen, doch het is aan den samenloop van omstandigheden en de gecompliceerdheid der belangen te wijten, dat zooveel tijd heen gaat alvorens de ledenvergadering kan worden bijeenge roepen. Immers, gedurende de besprekingen kun nen de inzichten en de mogelijkheden dage lijks veranderen, zoodat men vandaag de oplossing zoo meent te zien en morgen weer geheel anders. Er moet eerst een vast plan zijn voor de oplossing. Daarom meen ik alle leden te moeten afraden deze vergadering te bezoeken en geen verantwoordelijkheid op zich te nemen voor beslissingen, die het be stuur bij zijn moeilijk werk in den rug aan vallen en die noodlottig zouden kunnen zijn voor het bestaan der vereeniging en voor de belangen der leden. Het bestuur kan niet op twee fronten strijden, maar heeft recht op uw medewer king en meent in deze moeilijke omstandig heden uw volle vertrouwen te moeten op- eischen. w.g. JAC. P. NIJSSEN, Voorzitter „Kennemerland". JAARVERGADERING MAATSCHAPPIJ ZIEKENFONDS. In de jaarvergadering van het Maatschap pij Ziekenfonds „Beverwijk en Omstreken" heeft de voorzitter, Dr. W. W. Muijs v. d. Moer medegedeeld, dat de geneeskundige commissie gevormd wordt door de doktoren J. F. Bakkers. IJmuiden, voorzitter, J. C. Boon, Beverwijk, secretaris en Ch. A. Götte, Haarlem. De administratrice, mevr. G. v. d. Werff— Mooy bracht het jaarverslag uit, dat werd goedgekeurd, evenals de rekening en verant woording van het financieel beheer. De controle-commissie, gevormd door de heeren A. Th. Fortgens, P. W. van Lieshout en Jac. v. d. Ree, verklaarde de boeken te hebben nagezien en in orde bevonden. De commissie sprak haar voldoening uit over de keurige wijze, waarop de administra tie was gevoerd. De administratrice werd van het gehouden beheer gedechargeerd. In de controle-commissie werden gekozen de heeren J. C. Boon, A. v. d. Plas en A. J. Philippi. Het aantal verzekerden was op 31 Dec. 1933: 8239. Ingeschreven werden 1353 perso nen, afgevoerd 1248, een vermeerdering dus van .105 personen. 206 verzekerden werden in ziekenhuizen verpleegd met 3326 verpleegdagen Afgegeven werden 1641 poiiklmiekkaarten, waarvan 659 voor den oogarts. Het aantal afgegeven recepten was 38830. In het jaarverslag werd voorts bewonde- ring. uitgesproken voor het feit, dat talrijke gezinnen, waarvan de man langen tijd werkloos is, nog steeds de contributie regel matig wordt betaald. Het boekjaar* sloot met een batig saldo van f 138.31. Aan het reservefonds werd f 884.24 afgedragen, waardoor de reserve steeg tot f 3000. Tenslotte volgen hier nog enkele cij fers; Aan ziekenhuis verpleging werd uitge geven f 11.590,89, aan Poiiklmiekkaarten f 5.107.50, aan genees- en verbandmiddelen f 5.910.07, aan verloskundige hulp f 1250. De ontvangsten bedroegen in totaal f 84.510.17, de uitgaven f 84.371.86. De administratrice besloot haar keurig jaar verslag met den wensch. dat het ziekenfonds aan de gestelde verwachtingen zal mogen blij ven voldoen. R.K. MIDDENSTANDS VEREENIGING „DE HANZE". De afdeeling Beverwijk van de R.K. Mid- denstandsvereeniging „De Hanze" hield Vrij dagavond een ledenvergadering in het ge bouw der K.S.A. De voorzitter, de heer N. J. Out, deelde daarin officieel mede, dat op Zondag 15 April in het veilingsgebouw „Kennemerland" een Hanzemeeting zal worden gehouden, uit gaande van de gewestelijke Hanze-federatie De bondspropagandist de heer Jan Mol heeft een uiteenzetting gegeven van de Omzetbe lasting, die vooral door de leden-winkeliers met groote aandacht werd gevolgd. Heel wat misverstanden werden door deze duidelijke behandeling uit den weg geruimd. Vervolgens werd medegedeeld dat het in de vorige vergadering genomen besluit om een afzonderlijke winkeliersgroep in de or ganisatie niet tot uitvoering kon worden ge bracht, omdat deze oprichting in strijd zou zijn met de statuten. Het bestuur deed daarom het voorstel om het aantal bestuursleden uit te breiden met twee ledenwinkeliers. Daartoe werd besloten. De heeren Tesselaar en Zurlohe werden aan gewezen om de winkeliers in het bestuur te vertegenwoordigen. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: K. Dibbets en G. Hommes. P. Steevens en L. Steenbeek. J. C. van Deuzen en T. F. Halsband (wed. B. Brinkhorst). Getrouwd: G. A. J. de Vries en M. B. Plet ting. Geboorten: J. E. van MeursZoon, z., M. S. BeltermanTïeleman, z„ J. W. Kooiman Boogaard, z., A. SchermerSchermer, d., M. HoflandStruving, 2 zoons. Overleden: H. M. Braijn, 66 jr., wede. v. W. J. ter Burg. P. van den Kommer, 36 jr., ghd. m. A. M. Spruit (gew. hebb. te Uitgeest). C. van der Horst, 58 jr., gehw. m. L. A. Elenbaas. M. E. Hulsebosch. 81 jr., wede. v. P. Meine DRIEHUIS OVERLIJDEN H.M. DE KONINGIN-MOEDER Vanwege de Oranjevereeniging Driehuis en de Vereeniging Koninginnedagte Sant poort wordt Maandag 26 Maart in de 2>aal Zomerlust een herdenkingssamenkomst ge houden naar aanleiding van het overlijden van de Koningin-Moeder. De burgemeester Mi*. F. L. J. E. Rambonnet, zal de herden kingsrede uitspreken. R.K. KIESCENTRALE. De algemeene ledenvergadering der R.K. Kiespentrale „Recht en Plicht" in de ge meente Velsen zal worden gehouden op Woensdag 28 Maart in 't Huis te Velsen al hier. O.a. zal de verkiezing van een voorzitter meoteu plaats hebben in de plaats van den heer J. P. Nijssen, omdat wethouders of raadsleden geen voorzitter meer mogen zijn. Ook zal een nieuwe penningmeester moeten worden gekozen. VELSEN HERDENKING KONINGIN-MOEDER. In den dienst van Zondagavond van de Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden zal de heer A. J. van Leusen, voorzitter der ver eeniging vooraf een korte herdenkingsrede houden in verband met het overlijden van de Koningin-Moeder. AERDENHOUT A.R. KIES VEREENIGING „NEDERLAND EN ORANJE" De A.R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje EL" te Aerdenhout-Bentveld hield Donderdagavond een vergadering in de Chr. School te Aerdenhout. De voorzitter, de heer D. C. van den Heuvel herdacht na de opening der bijeenkomst het overlijden van de Koningin-Moeder.. Spreker van den avond was de heer Chr. van den Heuvel, lid van de Tweede Kamer, te Heemstede, over: „De daden van het Kabinet Colijn". Allereerst maakte de heer Van den Heuvel enkele opmerkingen over de geboorte van het huidige kabinet. Na de opdracht van Dr. Colijn voor een parlementair kabinet te vormen, volgde de opdracht voor een kabinet te vormen, door dat de Katholieken samenwerking met de Liberalen weigerden. Het is nog te vroeg, zegt spr., om te be- oordeelen of de oplossing van Dr. Colijn in alle opzichten de juiste is geweest. Wel kan men zeggen, dat voor de rust in ons land de huidige vorm de beste is geweest. Tevens zegt spr., mag deze vorm niet in houden een nieuwe partij-formatie. Tegen deze opvatting, die wel van Liberale zijde wordt vernomen, moeten de Anti-Rev. stelling nemen. Samenwerking is nu geboden door om standigheden maar de beginselen van Lib. en V.D. zijn even verkeerd als die van S. D. A. P. enz. Ook kan het kabinet niet geoordeeld wor den naar zijn daden. Ook hiervoor is de tijd te kort. Bovendien wordt alles overheerscht door crisisomstandigheden. Spr. brengt nu een 4-tal vraagstukken naar voren: a. Saneering der financiën; b. Bestrijding der werkloosheid; c. Opheffing van het bedrijfsleven; d. Krachtige, handhaving van het gezag. Saneering der financiën is een moeilijke taak der regeering. Vorige regeeringen konden putten uit re serves. Zoo zijn we van 1931-1934 360 mil- lioen armer geworden. De regeering had de taak om op een be grooting van 600 millioen 190 millioen te be zuinigen. Dit is gelukt door een complex van maatregelen. Bovendien had men te maken met ge meente financiën en de financiën van Indië. Werkloosheid noemt spr. de ergste geesel, die een volk kan treffen. Zonder de niet- ingeschrevenen hebben wij bijna 400.000 werkloozen, wat van grooten invloed is op de financieele en moreele kracht van ons volk. De taak van de Regeering is om deze plaag terug te brengen door steun zonder meer, door plaatselijke of centrale werkver schaffing. Hiernaast komt de uitvoering van groote werking en door steun inschakelen van het particuliere bedrijf. Dan de economische politiek; ongeveer 80 crisismaatregelen zijn genomen. Het ingrijpen der overheid in het bedrijfs leven heeft voor spr. groote bezwaren en velen vragen zich af, of het niet beter ware geweest om alles aan zijn lot over te laten. Maar in geen enkel land ter wereld heeft men dat aangedurfd en daarom heeft ook onze regeering maatregelen getroffen, om landbouw en industrie te steunen. Dit was alleen al noodig om werkgelegen heid te scheppen, ook al omdat de menschen ook zonder dit gesteund moesten worden. In on sland gaat een sterke roep om ge zag. Maar voor velen beteekent dit slechts het neerhalen van alles, wat hun niet-welge- vallig is. In den naam van burgervrijheid zijn wij te ver gegaan en tekort geschoten in de hand having van het- gezag. Anderen vragen om nog sterker gezag. Spr. is daar huiverig voor en vraagt ge duld om later niet terug te moeten treden. Bovendien zijn wij gebonden aan grond wettelijke bepalingen Toch is er veel gebeurd. Spr. noemt het verbod der Internationale en het verbod aan ambtenaren, om lid te zijn van bepaalde organisaties. Verder stelt spr. de vraag, wat er gedaan mqet worden tegen de toenemende verwil dering der zeden, of zoo men het wil noemen afslijting van conventie, of ontbinding der cultuur. Wat de politieke toestand betreft, wij leven op een keerpunt van maatschappelijke ver houdingen. Voor den A.R. ligt de grondslag van het gezag boven en niet op aarde. Voor zijn be ginsel is nu oude waarden als rationalisme en staatssouvereiniteit ineenstorten een kans als nooit te voren. Onze beginselen zegt spr. moeten wij uitdragen, om daardoor te dienen volk en land (applaus). Na de pauze werd een groot aantal vragen gesteld die door spr. werden beant woord. 3LOEMENDAAL GEMEENTEDIENSTEN DINSDAG GESLOTEN. Dinsdag a.s. zullen tergelegenheid van de bijzetting van het stoffelijk overschot der Koningin-Moeder alle gemeentediensten, voorzoover de dienst dit toelaat, gesloten zijn. Dit geldt dus niet alleen de secretarie, maar ook de andere diensten, als bijv. gas- en waterleiding. HAARLEMMERMEER EEN JUBILEUM. Het 25-jarig bestaan van de vereeniging „Vooruit". EEN MACHTIGE ORGANISATIE VAN INTERNATIONALE BEKENDHEID. 'Op Maandag 26 Maart a.s. zal het 25 jaren geleden zijn dat de vereeniging „Voor uit" ter bevordering van de paardenfokkerij in Haarlemmermeer werd opgericht. Gedurende den winter 19081909 werd door wijlen den gepensionneerden Kapitein- paardenarts uit Heemstede W. G. van der Wal te Hoofddorp een cursus gegeven in paardenkennis, waarop de kapitein zijn groote kennis aan zijn leerlingen bijbracht op de hem eigen humoristische wijze. Geen wonder was het. dat het heel gemakkelijk ging, uit die leerlingen een vereeniging te stichten. Zoo werd op 26 Maart 1909 „Vooruit" op gericht, oorspronkelijk met 20 leden, allen deelnemers aan bovengenoemden cursus. Het bestuur bestond aanvankelijk uit 5 leden te weten de heeren W. G. van der Wal, voorzitter, Jac. Clay, secretaris, M. A. Noordam, penningmeester. S. Veldman 2e voorzitter en C. Bulk, commissaris. Het werd kort daarna nog met twee leden, de heeren A. van Zljverden en G. P. Kistemaker, uitge breid. Op 26 September 1911 werd tot eere-voor- zitter der vereeniging benoemd de heer Mr. A. Slob, burgemeester van deze gemeente, die steeds met veel sympathie de belangen van „Vooruit" heeft voorgestaan en behartigd. Op 17 Juli 1909 kon het eerste concours- hippique worden gegeven. Dit liep prachtig van stapel. Dit eerste paardensportfeest werd ge houden op een te Hoofddorp gelegen en door wijlen den heer B. Biesheuvel beschik baar gesteld stuk weiland. Wijl dit mooie terrein voor hert- beoogde doel onmisbaar bleek te zijn en gevreesd werd dat het voor den verbouw van gewassen zou worden om geploegd, werden tusschen den eigenaar en het gemeentebestuur onderhandelingen ge voerd om te trachten dit gunstig gelegen sportveld in eigendom te verkrijgen met dit gunstig resultaat dat in 1912 de gemeente eigenaresse daarvan werd. Later werd nog een aangrenzend gedeelte bij gekocht, zoodat dit sportterrein zoo niet het grootste dan toch een van de grootste sportvelden in Nederland thans een oppervlakte van meer dan 5 hectaren. „Vooruit" kan er zich op beroemen dat ze is gegroeid tot een machtige organisatie van internationale bekendheid. Aan haar wils kracht en energie is het voor een groot deel te danken dat Haarlemmermeer op het ge bied der paardenfokkerij een uitstekende reputatie heeft verworven en dat de land bouwers hier met de talrijke warmbloed- hengsten van Oost-Friesche en Oldenburg- sche afstamming zich steeds in het bezit van vele tuigpaarden met sierlijken gang en veel actie cn uithoudingsvermogen konden ver heugen In de a.s. Maandag te Hoofddorp te houden, ledenvergadering van „Vooruit" zal het 25- jarig bestaan van deze vereeniging worden herdacht. Het bestuur heeft echter besloten daaraan vooralsnog geen verdere feestelijkheden te verbinden, doch een op „Vooruit" betrek king hebbende revue op te voeren en deze wegens de veel tijd en zorg vorderende voor bereiding te verschuiven tot de maand No vember. Het ligt in de bedoeling, bij ge legenheid van het in de maand Juli op het gemeentelijk sportterrein te Hoofddorp te houden concours-hippique met een extra programma voor den dag te komen. HERDENKINGSDIENST. Ook te Vijfhuizen zal het verscheiden van H.M. de Koningin-Moeder Zondagmiddag in de Herv. godsdienstoefening herdacht wor den. In verband met de bevestiging van nieuwe leden te Hoofddorp wordt te Vijf huizen alle endes namiddags een dienst ge houden, die dus een bijzonder karakter draagt ZANDVOORT AUTO VERBRAND. Hedenmorgen te kwartier voor 8 vloog op het Stationsplein een auto van de firma Peper en Delage in brand. De brandweer was zeer snel ter plaatse en bluschte het brandje met 'n slang op de waterleiding. Van de auto bleef evenwel niet veel bruikbaars over. KERK EN VREDE. Donderdagavond sprak ds. Padt In de Oude Bewaarschool voor Kerk en Vrede over het onderwerp: „Vaderlandsliefde". Spreker vestigde er de aandacht op, dat de begrippen vaderland en natie vaak wer den verward. Bij beide spelen cultuur, ras, zeden en taal een voorname rol. Naast deze begrippen is er nog het begrip Staat. Vaderlandsliefde behoort voort te komen uit liefde voor den geboortegrond, de natie en den Staat. In werkelijkheid worden deze drie meermalen uit elkaar gescheurd. Bij velen bestaat zelfs het bewuste streven om de factoren bloedverwantschap en ge hechtheid aan den geboortegrond op den achtergrond te schuiven en daarvoor in de plaats te stellen de Staat. Zoo wordt de vaderlandsliefde steeds meer gedreven In de richting van Statasvergoding ten koste van het Vaderland. Soms zelfs wordt de liefde voor den Staat, die kwam in de plaats van vaderlandsliefde, weer ge dreven in de richting van liefde voor een bepaald persoon. Vaderlandsliefde is eep van die gevoelens die de mensch kan hebben in een bepaald verband. Op het oogenblik wordt de vader landsliefde bij velen tot nationalisme, terwijl vaderlandsliefde toch moet zijn liefde voor zijn land. Vaderlandsliefde is een zeer ge compliceerd begrip, 't Is realiteit, maar het valt moeilijk te zeggen op welk object het zich richt. Het is niet een bepaalde Staat, die alles regelt, maar God, die leiding heeft in 't heelal. JONGERENKRING. Hedenavond spreekt in gebouw Brugstraat de heer J. B. Uges, beter bekend onder zijn schuilnaam Nono. LEZING DS. PADT. Maandagavond spreekt Ds. Padt in de Brugstraat over: Christus bij Rembrandt. Deze lezing zal worden geïllustreerd met een prachtige collectie lantaarnplaatjes. ONDERLING HULPBETOON. Donderdag 5 April houdt O. H. haar jaar- vergadreing in Ons Huis. Ter kennis van de leden is gebracht, dat de periodiek aftredende bestuusledende heeren P. v. d. Mije, voorzitter, J. v. d. Bos 2e secr., C. Beekhuis en J. Water, commis sarissen bij enkele candidaatstelling zijn her kozen. UVIMANUëL. Het Jaarfeest van Immanuël dat in ver band met het overlijden van H.M. de Konin gin-Moeder werd uitgesteld, is thans vast gesteld op Woensdag 4 April. De zangwedstrijden ter gelegenheid van het 20 jarig bestaan van de vereen. „Zomers Buiten" beloven een groot succes te worden. Uit alle deelen van he tiand stroomen de inschrijvingen binnen. Met het bestuur van het Patronaatsgebouw Srpoou ooz ino apmeeS uaSunapuetiJopuo uCjz de" vorwedstrijden in dit gebouw, dat zich door een uitstekende accoustiek daartoe bij zonder goed leent, te doen plaats hebben. HILLECOM KONIJNENDIEF GEVAT. Gedurende geruimen tijd werd zoowel te Lisse als te Hillegom konijnen vermist, zoo ook weer Donderdagavond; de politie toog onmiddellijk op onderzoek uit en een der agenten ontmoette op Weerestein een man met een zak, waaruit een konijnenstaartje stak. De man beweerde de beestjes naar den poelier B. te Bennebroek te moeten brengen. Hij werd naar het politiebureau gebracht, terwijl de politie een bezoek bracht bij den poelier die niet te Bennebroek doch in de Zilk woonachtig was. Aldaar werd een 40-tal levende konijnen in beslag genomen, die naar bleek, van diefstal afkomstig waren. B. beweerde de beestjes te goeder trouw gekocht te hebben van den aangehoudene, een persoon uit Lisse, die een volledige be kentenis aflegde. Politie uit Noordwijkerhout, Voorhout, Lisse en Bennebroek kwam er aan te pas om de gelukkige eigenaars weder aan hun verloren bezit te helpen.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 12