Filmsterren die ik De levensloop van Dorothea Wieck H.D. VERTELLING. Van alles en nog wat. ontmoet heb™. ZATERDAG 24 MAART 1934 HAARLEM'S DAGBLAD '4 Hoe het eens was. HET HAARLEMSCHE SIADSBEELD Hoe het geworden is. HET ZUIDER BUITEN SPAARNE. Het Zuider Buiten Spaarne is nóg schilder achtig, hoewel aan de bebouwing der oevers in den loop der eeuwen veel veranderd is. Deze teekeningen van oud en nieuw zijn ge maakt in de omgeving van de Kamperlaan. Het Zuider Buiten Spaarne naar de stad gezien. ook, en Gustav was er niet bij. Ik weet nu ook waarom ze nooit aan tafel komt. Want ze eet veel te veel taartjes. Ik zal eens vragen of zeütau toch iederen dag voor hun diner moe ten betalen. DONDERDAG: Gisteravond was er een bal- masqué in de Palace-Embassy en een van de attracties was een man in een Charley- Chaplin-pakje. Ik vond het vréeselijk afge zaagd eerst, maar opeens begonnen ze alle maal te juichen, omdat het Syd Chaplin was. Ik zou nou wel eens willen weten of hij dat pakje gewoon gehuurd heeft, of het stiekum heeft meegenomen van zijn broer. Want Charlie zal er wel meer hebben, want soms zitten er veel meer gaten in dan anders, en dit was nog heel. VRIJDAG: Net zoo pas heeft een van de gasten een uurtje gezongen. Zoo maar na tafel in de hall. Als je het zoo hoort klinkt het niks bizonder, maar dat is 't hem nou juist! Het was Lucienne Boyer. Ze is hier met een oude dame, en ze zeggen dat het haar moeder is, maar in het vreemdelingenlijstje dat ik dadelijk heb nagelezen staat gewoon „Mademoiselle Lucienne Boyer et suite. Paris" en ik kan me niet voorstellen dat je je moe der tot je gevolg rekent. Maar ze zong reuze leuk en ook van „Parlez moi d'amour" nog stukken beter dan op mijn gramofoonplaat. De hotelgasten hadden er zich echt een beetje voor gekleed, ik had mijn witte-zijdje morgen Suzy tegen. En gister had ik nog zoo haar zwart met zilver aan. en volgens de laatste mode van bandjes en lintjes met dia manten en zoo in je haar, droeg zij een soort van heel dun hoefijzer van oor tot oor. met heele kleine steentjes er in, wat soms net op glasscherfjes leek. ZATERDAG: Stel je voor, nou kom ik van- Vandaag waren er paardenrennen, en hoe- bewondersnd naar haar oogharen gekeken, omdat ze heelemaal stijf stonden, en toch gekruld waren. En vanmorgen lette ik er weer op, en toen zag ik dat ze er een paar vergeten had op te plakken. Aan haar linkeroog waren een paar openingetjes, en ik geloof dat er- rechts wat te veel zaten, ze plakten zoo dicht op elkaar! Wel jammer, want ik vind haar anders reuze mooi. ZONDAG: Dougie is afgereisd, en ze zeg gen dat Mary op weg is hierheen. Als ik Mary was liet ik dat niet op me zitten! Vandaag waren er paarden rennen, en hoe wel het erg koud was waren er heel veel menschen. Ik vond het wel wat voor Georg Alexander om mee te doen. maar hij was aan het kijken en d'r was een klein mannetje waar hij mee stond te praten en dat Gordon Richards heette. Hij komt uit Engeland, en won zoo iets van 350 paardenrennen in een jaar. Het kan ook 250 zijn, maar in elk geval was het verschrikkelijk veel. MAANDAG: Vandaag gaan we weg. Het is wel jammer, maar het moet. In de krant stond net dat Hans Albers vanmiddag aankomt. Ik zal nu uit het raampje kijken als we den an deren trein passeeren. Ik had hem graag nog persoonlijk ontmoet. BABY FACE. UIT DE WERELD VAN DE FILM Zooals Dorothea Wieck optrad in de film „Madchen im Uniform" als de onderwijzeres fr. Von Bernburg. Dorothea Wieck. die in de film Cradle song (Meisjes in Nonnenkleeren) speelt, werd ruim 25 jaar geleden in Davos geboren op 3 Januari. Haar vader was kunstschilder, haar moeder pianiste. Zij stamt in rechte lijn af van Clara Wieck, de vrouw van Robert Schu mann. Het was de dichter Klabund, die haar ouders er toe bracht Dorothea bij de Kunst academie te Hellerau te doen inschrijven. In Weenen en München speelde zij tooneel on der Max Reinhardt en toen begon de film haar op te eischen. Hoewel zij nog eenigen tijd naar- het tooneel in Frankfort terugging, trok de film tenslotte het sterkst. Want Carl Froelich zag een portret van haar en hij engageerde haar voor de film Madchen in Uniform, dat een groot succes voor haar werd. Ook de volgende film, ook met Hertha Thiele, Anna en Elizabeth be vestigde de goede verwachtingen. Zij trad voorts op in Ein toller Einfall en Grafin Maritza. Sinds 31 Maart 1933 staat zij onder con tract met de Paramount. STUDIO-SNUFJES. De eerste ..musical" van Eric Charell voor de Fox met Charles Boyer heet „Gipsy Melo dy" en heeft het Hongaarsche Zigeunerleven tot achtergrond. Werner R. Heymann, die voor veie Duitsche films de muziek schreef, zal dit voor Gipsy Melody ook doen. Charles Laughton, die zulk schitterend spel vertoonde als Nero in The Private Life of Henry 8, zal in de Metrofilm Marie Antoinette de rol van Lodewijk de Zestiende vervullen. De titelrol is in handen van Norma Shearer. Stan Laurel en Oliver Hardy (herinnert Hoe het daar nu is. gij u Fra Diavolo?) zijnb egonnen aan een nieuwe klucht, getiteld Oliver vm. In de Warner Bros film Hot Air, die als sterren Dick Powell, Pat O'Brien en Ginger Rogers brengt, zullen Ted Fiorito en zijn band verschillende nummers spelen. Het is nog niet bekend, in welke film Gloria Swanson, die een contract met de Metro gesloten heeft, zal optreden, maar waarschijnlijk zal dat zijn in de nieuwe ver filming van Elinor Glyn's Three Weeks. De Metro meldt officieel, dat Greta Garbo ontkend heeft getrouwd te zijn. Tot de werken, die door de Metro zijn aan gekocht om ter zijner tijd voor verfilming te dienen, behoort o.a. David Copperfield van Chrarles Dickens. Voorts zullen verfilmd wor den twee novellen van Kpiling, n.l. Kim, een Indische geschiedenis, en Captains Cou- rareous, die in Amerika speelt en de kabel jauwvangst behandelt aan kust van Nieuw- En ge land. Intermezzo aan de telefoon. door KARL LERBS. Mevrouw (draait aan de nummerschijf van de telefoon; 4 - 7 - 3 - Nee, dat is verkeerd. Anna, wil jij eens even kijken wie er ge beld heeft? En laat dan eindelijk de hond in den tuin, wil je? Hoeveel maal moet ik je nog zeggen, dat ik dat afschuwelijke geblaf niet -4-3-7-9. Nee, dat is weer verkeerd. Een mensch moest zich werkelijk eens bij het tele foonkantoor beklagen. Wie is er, Anna? Ik wou, dat je me niet altijd in de rede viel. Je hoort toch, dat ik aan het opbellen ben! Vraag of ze even in de vestibule wachten wil. -4-3-7-9-5 - Ja. in de vestibule. Hallo lieveling, ben jij daar? Wat zeg je? Er is hier weer eens een lawaai Met wie je spreekt? Met mij natuurlijk. Je bent gewoonlijk toch niet zoo langzaam van begrip Aha zijn er nog andere dames, die je zoo in de ochtend uren opbellen? Dat is me wat moois pas maar op, als ik daar op een goeien keer nog eens achter komWacht even, ik versta er geen woord van. Anna hoe kom je er in 'shemelsnaam bij? Hoe krijg je het in je hoofd te gaan stofzuigen als ik aan de tele foon ben? Denk er alsjeblieft aanNee, wacht nog even, lieveling, ik ben hier nog niet klaar. Zoo iets ezelachtigs heb ik nog nooit van iemand beleefd. Ach wel nee. ik heb het toch niet tegen jou. Ik erger me hier voor de zooveelste maal vandaag. Wat zeg je? Ik versta er geen woord van. Maar dat komt natuurlijk door die oude telefoon van ons. Ik heb je al wei honderd maal gezegd dat je eens een nieuw toestel moest aanvragen. Je moest je heusch eens een beetje meer gaan interesseeren voor de. moeilijkheden, waarmee ik hier in het huishouden Terwijl jij rustig en wel op je kantoor zit.Hallo, ben je er nog? Nee, laat mij nu eens even praten. Jij zegt altijd, dat ik me niet genoeg voor je za ken interesseer. En nu bel ik je op, omdat er hier een belangrijke expressebrief voor je wacht even. Anna! Loop toch niet eeuwig en altijd weg! Waar ben je nu met da naaister gebleven? Wat? In de vestibule? Maar ik had je toch gezegd, dat je haar even hier moest laten! Wat heb ik gezegd? Dat ze in de ves tibule moest wachten? Maar dat is toch Lieveling, jij hebt toch gehoord, wat ik ge zegd heb. Heb ik gezegd, dat de naaister in de vestibule wacht evenDoe nu eens even wat ik zeg. Laat maar binnen. En wees dan zoo goed, en blijf zelf buiten, zoo lang ik met mijn man oef. Daar zou een mensch gewoon zijn verstand bij verliezen. Ja. ik heb je dus opgebeld dag juffrouw. Gaat u even zitten. Ik ben zoo klaar. Ik heb je dus opgebeld, omdat ik dacht dat die brief misschien belangrijk zou zijn. Zal ik hem je voorlezen? Hij was uit Leipzig. Of was hij uit Dresden? Nu ja, dat doet er waarschijnlijk ook niet toe. Wacht even. Ik moet hem hier waar is die brief nu gebleven?! Dat komt doordat ik eeuwig gestoord wordt. Zoo even lag hij nog hier. Anna! Anna!! Waar heb je dien expressebrief gelaten, die zoo even hier nog op tafel Maar lieveling, dat is toch in het minst niet om over te lachen! Het is een doodernstige Maar, dat is maar dat is een vreemde stem! Dat is toch wel een beetje bar! Wie bent u eigenlijk? Hoe komt u erbij mij hier den heelen tijd aan de praat te houden? Terwijl u natuurlijk best weet De andere kant: Mevrouw ik moet na tuurlijk beginntn met u mijn verontschuldi gingen aan te bieden, maar ik kan werkelijk wel een paar verzachtende omstandigheden aanvoeren. In het begin had ik namelijk heusch niet gemerkt, dat ik verkeerd aange sloten was. Want mijn vrouw belt mij bijna iederen morgen op een dergelijke manier op. Tja en dan hebt u mij bovendien niet veel gelegenheid gegeven om aan het woord te komen. Werkelijk waar, vraagt u het maar aan Anna, die kan het bevestigen. En tot overmaat van ramp vroeg ik me af, of nog andere mannen mijn lot van bijna iederen ochtend deeHallo? Bent u daar nog? (Een veelzeggend geklik maakt hem duidelijk, dat voortzetting van het gesprek nutteloos zou zijn. Hij legt ontmoedigd de telefoon op de haak. Intussch.en heeft Mevrouw weer naar de nummerschijf gegrepen: 4-3-7-5-9 een oogenblikje nog, juffrouw. Hallo, lieveling, ben jij daar? (Wij zien in het verschiet weer moeilijkheden opdoemen en schakelen uit). De gegroeide sinaasappel. De sinaasappel was oorspronkelijk een bes en zijn ontwikkeling in zijn tegenwoordigen vorm heeft ongeveer 7.000 jaar geduurd. O! Met bloote voeten door bedouwd gras te wandelen is een heilzaam middel tegen lik doorns, zoo wordt tenminste in Engeland beweerd. Nog plaats. 8.000.000.000 meer menschen konden op de aarde leven, indien al het land ten volle ontgonnen was. Op z'n Amerikaansch. De vreeselijke koude welke eenige weken geleden in de Ver. Staten van Amerika heerschte, was zoo groot, dat zelfs de Nia- garawaterval bevroor. Bridgedrives verboden. Hongarije heeft een wet, waarbij het vrou wen verboden is in haar clubs en in openbare plaatsen kaart te spelen. Rood en Groenland. De naam Groenland werd gegeven door den Noorschen ontdekkingsreiziger Eric de Rood. Hij koos dezen naam om de menschen over te halen zich daar te vestigen Link(sch)e menschen. Ongeveer 9 pCt. van het geheele mensch- dom is linkshandig. Bij ons niet noodig. Politieagenten in Zuid-Amerïka laten des nachts vaak hun politiefluit hooren hooren om de inwoners te verzekeren, dat ze hun plicht doen. Het is niet wit. Het „Witte Huis", de ambtswoning van den President der V.S., is heelemaal niet wit. Het is gebouwd van blauwen steen. 84 X 300? De beroemde huwelijkssmid van Gretna Green, de romantische Engelsche figuur, die jaarlijks gemiddeld 300 jonge paartjes trouw de, is in den hoogen ouderdom van 84 jaar overleden. Een der goede scènes uit de film Mata Hari, waarvan deze week een reprise gaat in het Luxor Theater. Ramon Novarro als de jeugdige, Russische officier en Greta Garbo als de danseres-spionne Mata Hari. Gustav, Gitta en George gewoon in mijn hotel! ST. MORTTZ, WOENSDAG 23. Gister zijn we hier dan aangekomen, en al dadelijk op het station dacht ik, dat ik Willy Fritsch zag. Maar hij gaf bloemen aan een leelijke dame, dus wist ik dat hij het niet zijn kon. Onder weg naar het hotel zag ik ook nog niemand, en omdat we allemaal moe waren zijn we naar bed gegaan. DONDERDAG: „Beeb", zei ik vanmorgen tegen mezelf, „waar kun je het nou beter zien dan in het vreemdelingen lijstje". Dus sloop ik naar de leeszaal, en toen niemand keek nam ik het weg. Boven op mijn kamer heb ik het van het begin tot het eind doorgelezen, het duurde ruim twee uur, maar nu weet ik het. Ik slaakte gilletjes van plezier, hoewel ik dat altijd zoo bakvisch-achtig vind. Stel je voor!!! Bij ons hotel: Willy Fritsch en Georg Alexander en Gustav Fröhlich en Gitta Alpar! Ik weet niet of ik nu moet wenschen dat er brand komt en ik ze kan redden, of dat ik zal flauwvallen en zij mij een filmcontract aanbieden. VRIJDAG: Ik had een reuze ontmoeting! Hoewel het me eerst erg tegenviel. Hij was wel vreeselijk aardig, en ging juist de krant lezen die vlak bij mij lag, en daarom zei hij „pardon". En toen de kellner kwam vroeg ik het. Het was Georges Carpentier. Vroeger Vroeger dacht ik altijd dat een bokser dacht ik altijd dat een bokser dikke wenk brauwen had, met haar dat altijd in de war zat. En dat hij vreeselijk gauw boos was, en minstens een tweepersoons bank alleen in be slag nam. Maar George is vreeselijk netjes. Hij is altijd vroeg op, en wandelt heel veel, komt in smoking aan tafel en gaat 's avonds bridgen. Het is wel jammer dat ik dat nu alle maal pas weet, want anders had ik hem naar aanleiding van die krant-pardonnery natuur lijk gevraagd hoeveel maal hij gewonnen had in zijn leven. ZATERDAG: Ik ben reuze opgewonden. Vanavond is er een groot feest, en Georg Alexander heeft de leiding. Gustav en Gitta zijn eere-gasten, en Syd Chaplin was net voor de lunch aangekomen. Ik heb ook gelezen dat Douglas Fairbanks in „Regina" logeert, maar ik wil hem niet zien omdat ik het gemeen vind van Mary. ZONDAG: Gelukkig staan ze allemaal laat op. zoodat ik tijd heb om alles van gister te schrijven. Vanmiddag gaan we naar Maloja, zcodat ik het vanmorgen maar doen moet. Het begon om half tien, en was in de zij zaal. Alles was reuze mooi gemaakt met goud en zilver en lampions, want er was ook een gezelschap Fransche filmsterretjes die een film aan het opnemen zijn in Pontresina. en daarvoor was 't een eere-avond. Maandag ga ik ook naar Pontresina, want misschien ko men ze nog iemand te kort, en ik heb een foto-gezicht. Maar enfin, ze dronken allemaal champagne. Alleen Gustav en Gitta kwamen maar niet. Eindelijk, om acht minuten over tien gebeurde het. Gitta had een roze jurk aan, die van onderen vreeselijk schuin afliep- Het was net een schuimtaartje. Het was net een schuimtaartje, en ik denk niet dat hij in de koffer kon. Maar toen ik vanmorgen aan den portier vroeg, zei die dat ze ook een heeleboel kisten als bagage had den. Dus was hij natuurlijk in een kist met houtwol verpakt geweest. Ze was vreeselijk lievig met knikjes en kus handjes. en opeens gingen ze dansen. Ge lukkig gingen wij ook dansen, en omdat zij aldoor in het midden dansten, dansten wij ook in het midden. Vier keer raakte ik Gus- tav's schouder aan en hij drie rnaal mijn arm. En het ging niet eens aldoor expres van mij, maar het kwam omdat het zoo druk was. Ik vind Gustav een leuken naam, hoewel ik niet weet of ik niet Guus zou zeggen als ik Gitta was. Of zoo echt Oostersch Goestav met een lange oe, en zoo'n heel zacht uit vloeiend v'tje aan het end. Je kon zoo zien dat Gitta niet erg van hem hield, want ze lachte aldoor tegen iedereen. En Gustav had er wel verdriet van, want soms keek hij treurig, en zijn haar werd al een beetje grijs. Hij lijkt wel meer dan 40 te zijn! En o ja, opeens draaiden ze zich om, en slordig is Gitta ook al, want ze had niet eens even zijn pak afgeborsteld nadat Gustav zijn haar had gekamd. En op zwart zie je zoo alles! Vanaf mijn plaats kon ik ze erg goed zien, maar ze was niet heel lief voor hem. En zie je, dat vind ik nou zoo in-gemeen. Toen kwam er een man van een krant, om een kiek van ze te nemen, en toen deed ze ineens poes lief. en legde haar hoofd tegen zijn schouder. Nou vergat ik nog heelemaal te vertellen dat ze diamanten in haar haar droeg, die met een zwart fluweelen strikje vastzaten! Georg Alexander v/as ook erg lief. Vroeger op de film vond ik hem wat oud, en hij was altijd zoo leelijk tegen zijn vrouw in die film van die dame die haar gele pyjama verloor. Maar Zaterdagmiddag ben ik hier naar Apollo-Theater gegaan, en daar was „Viel- leicht bist Du das grosze Glück", en daarin was hij Onkel Peter met een reuze fijne auto, en gaf hij een groote doos bonbons aan zijn vriendinnetje. Nou, en hij sprak Duitsch en Engelsch, precies als in de film. Hij danste heelemaal niet en in die film wel, dus denk ik dat hij wat zenuwachtig was, want het is niet alles om zoo'n redevoering te houden in je eigen hotel. Want als hij het niet goed deed, zal hij wel *an den hotelhouder op zijn kop krijgen denk ik. Maar nu moeten we naar Maloja. MAANDAG: Het was erg mooi. En stel je voor! Daar lag een vreemdelingenbcek en op Vrijdag was Dougie er geweest. Er stond met inkt geschreven „D. Fairbanks, Californië", en de juffrouw die er ansichtkaarten verkocht zei dat hij het zelf geschreven had. Ik heb er nog over gedacht om er met hetzelfde hand schrift bij te schrijven „met vriendin Baby Face, Midden-Beemster", maar die menschen van de krant komen al zoo* dadelijk overal achter. En als ze er nu groote stukken over in de krant schrijven zou Mary er misschien verdriet van kunnen hebben. En stel je voor als hij me dan echt aardig ging vinden en met me wou trouwen, dan was Dougie Jr. mijn zoon, en Joan Crawford mijn ex-schoondoch ter. Wat zouden ze er op school van zeggen! DINSDAG: Het is gemeen van Willy! Hij is vandaag afgereisd, en gister toen hij naar Hanselmann ging werd hij gekiekt onderweg. Ik kwam er net bij, en dacht er over cru even te blijven staan, zoodat ik er bij op kwam. En zoo gauw er nu een fotograaf kwam. Maar ik hem het niet gedaan, want het was gemeen tegenover Lilian Harvey vond ik. Want Lilian houdt echt van hem, en hij wel van haar dacht ik, en nu zij in Amerika is. mag ik niet profiteeren! Dus liep ik door. En stel je voor!!! Nu hangen er hier bij den fo tograaf kiekjes van hem met Kathe von Nagy. En hij gooit haar met sneeuwballen, en er is zelfs een kiek, dat hij haar een zoen geeft op het ijs! Op haar wang! En nou is-ie weg, en dan had ik het ook wel leuk gevon den als ik met hem gekiekt was! En zoo gauw er nu een fotograaf komt, maak ik dat ik er bij ben, het kan me niet schelen met wien! WOENSDAG: Eindelijk had ik weer eens tijd om naar Hanselmann te gaan voor thee. En die verschrikkelijk lekkere taartjes die ze daar altijd hebben. En vlak bij me zat Gitta. Ik begrijp het niet, want ze ziet er reuze leuk uit, en is toch vrij mager, en zeven vuile taartjesbordjes stonden er op haar tafeltje, en ze had nog een heele schaal sandwiches en bonbons bij zich. Ze was met twee andere dames, en die aten ook vreeselijk veel en ze lachten aldoor maar tegen iedereen, Gitta

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 16