DE BILT 1 I Bij het overlijden-van de Koningin-Moeder. SNELTAX Verkeer bij den Haag en Delft op Dinsdag a.s. ZATERDAG 24 MAART 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 2 De Koningin gaat niet met den stoet mee. Naar ons ter oore komt, zal H.M de Ko ningin zich a.s. Dinsdag niet in den stoet naar Delft bevinden. Hare Majesteit zal het vertrek uit het paleis aan het Lange Voorhout bijwonen en zal zich met de dames van de Hofhouding per auto naar Delft begeven, waar Zij aanwezig zal zijn voordat de rouwstoet bij de Nieuwe Kerk zal aankomen. Voorts vernamen wij nog dat de bloemen in een drietal rijtuigen in den rouwstoet mee gevoerd zullen worden. Het militair eerbetoon bij de begrafenis. De gouverneur van de residentie, luitenant- generaal jhr. W. Röell, in wiens handen de militaire leiding van de begrafenis is gelegd, heeft een algemeene order uitgevaardigd ter regeling van het militair eerbetoon bij de teraardebestelling van het stoffelijke over schot van H.M. de Koningin-Moeder. Aan de plechtigheid nemen deel troepen: a. voor een eerewacht bij het Koninklijk Paleis aan het Lange Voorhout b. voor het afzetten van het Lange Voor hout eventueel den Kneuterdijk. c. voor het militaire gedeelte van den stoet. Te Delft zullen aanwezig zijn: een eere wacht mariniers ter sterkte van zestig man, waarbij de marinekapel, bij de Nieuwe Kerk: een eerewacht in de Nieuwe Kerk bij den in gang van den grafkelder, bestaande uit tien adelborsten met het omfloerste vaandel van het Kon. Instituut voor de Marine onder commando van een officier der Kon. Marine, en tien cadetten met het omfloerste vaandel van de Kon. Militaire Academie onder com mando van een officier dezer Academie. Voor het afzetten van den weg te Delft zullen dienst doen een detachement van de Koloniale Reserve ter sterkte van vijftig man schappen en een officier; het corps adel borsten, het corps cadetten: detachementen der scholen voor reserve-officieren: een de tachement politietroepen ter sterkte van twee honderd man. Saluutschoten. De commandant der le Artillerie-brigade zal zorg dragen, dat zoowel te 's-Gravenhage als te Delft een batterij is opgesteld op plaat sen, aan te geven resp door den garnizoens commandant van 's-Gravenhage en den luit. kolonel van Santen, die dien dag als alge meen commandant van de troepen te Delft zal optreden, voor het afgeven van saluut schoten. Deze worden afgegeven van elf uur tot het einde van de plechtigheid, welke ge rekend wordt te drie uur n.m. Alle onbereden troepen zullen de bajonet op het geweer hebben. De troepen, welke "te 's-Gravenhage den weg afzetten, moeten om half tien hun op- steïlingsplaatsen hebben ingenomen en de eerewacht te 's-Gravenhage staat opgesteld. De troepen, ingedeeld in den stoet, moeten om half elf voor den afmarsch gereed staan. De troepen die deelnemen aan het eerbetoon te Delft moeten te één uur hun opstellings plaats hebben ingenomen. Regeling van het verkeer. In overleg met den Minister van Staat, Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, maken de burgemeester van de gemeenten 's-Gravenhage, Rijswijk en Delft bekend: 1. Op Dinsdag 27 Maart a.s. zal ten behoeve van den doortocht van den begrafenisstoet van H.M. de Koningin-Moeder het verkeer met alle motorrijtuigen en andere rij- en voertuigen, zoomede rijwielen, verboden zijn op de door den stoet te volgen route van het paleis langs het Lange Voorhout en Kneu terdijk. den Vijverdam, den Hofweg, het Spui, de Pletterijkade, het Rijswijkscheplein, den Rijswijkscheweg, den Haagweg, den nieuwen Rijksweg, het Noordeinde, het Oude Delft, de Nieuwstraat en de Markt, tot de Nieuwe Kerk te Delft, zoomede den ouden Delftweg van de Hoornbrug t/m de nieuwe dwarsverbin ding met den nieuwen Rijksweg. 2. Geen der genoemde vervoermiddelen zal na 8 uur voor zooveel betreft het gedeelte van het paleis tot en met de Hoornbrug, en na 9 uur voor zooveel betreft het verdere ge deelte van het tracé op deze wegen worden toegelaten, terwijl van den kant van Delft de nieuwe Rijksweg en de Oude Delftweg van 8 uur af zijn gesloten in de richting naar Den Haag. Het parkeeren op deze route, waar ook, is verboden van Maandagavond af. Het verkeer in alle op de genoemde route uitkomende straten en wegen zal dus geen doorgang kunnen vinden. Vervoermiddelen, waarvan de geleiders zijn voorzien van een bewijs van voorrang, uitge geven door den hoofdcommissaris van politie der gemeente 's-Gravenhage, zullen mogen doorrijden. 3. De aandacht wordt er op gevestigd, dat van deze afsluiting het gevolg zal zijn, dat het doorgaande verkeer van tusschen 's-Gra venhage en Rijswijk eenerzijds met Delft en Rotterdam anderzijds of in Oostelijke of in Westelijke richting zijn weg zal moeten vin den. In Oostelijke richting wordt aanbevolen de route over Leidschendam en Zoetermeer Zeg waard en vervolgens over Pijnacker naar Delft of over Blelswijk en Hillegersberg naar Rotterdam. In Westelijke richting zal over Loosduinen en Monster naar 's-Gravenzande en vervol gens over Maassluis naar Rotterdam kunnen worden gereden, en over Naaldwijk en De Lier ook naar Delft. Verder zal zooveel mo gelijk van Noord naar Zuid de Oostelijke, van Zuid naar Noord de Westelijke route zijn te volgen. Uitgebreide voorzorgen bij mogelijke ongevallen. Er worden uitgebreide voorzorgsmaatrege len door Roode Kruis en E.H.B.O. genomen bij mogelijke ongevallen. Op zeer veel plaat sen worden posten gevestigd. De langs de route staande lantaarns eullen omfloerst worden en branden. Het verkeer Delfts-Den Haag wordt zoo spoedig mogelijk vrij gegeven, vermoedelijk tusschen 4 en 5 uur n.m Vrijstelling van stempelen. Dinsdag wordt vrijstelling van stempelen gegeven, terwijl in de werkverschaffingen dien dag niet wordt gewerkt. Het gewone loon wordt doorbetaald. Prins Felix van Luxemburg bij de Uitvaart. Naar wij vernemen zal Prins Felix, gemaal van de Groot-Hertogin van Luxemburg, de Uitvaart van de Koningin-Moeder bijwonen. Voorts zal uit Luxemburg aan de plechtij heid deelnemen de minister-president, de heer Bech, Het défilé. Gisteravond om half zeven passeerde de laatste persoon langs de baar. Hedenmorgen om 9 uur werd het défilé hervat. Ook de Koopmansbeurs gesloten. B. en W. van Amsterdam hebben bepaald, dat Dinsdag a.s. geen koopmansbeurs zal worden gehouden. Kerkdiensten. De Bisschop van Haarlem heeft voorge schreven, dat Maandagavond in alle paro chiekerken en kapellen, waarover een rector is aangesteld, een Lof zal worden gehouden. Reserve-officieren op geroepen. In verband met het overlijden van H.M. de Koningin-Moeder roept de reserve-majoor, oud-commandant A. Blussé van Oud-Alblas te Amersfoort, de reserve-officieren der ca valerie op om vrijwillig aan H.M. de laatste eer te bewijzen. Plaats van samenkomst, da tum, uur en tenue zullen nader worden be kend gemaakt. Telegrafische aanmelding wordt verzocht. Naar wij vernemen zullen de ministers bij de bijzetting van het stoffelijk overschot van de Koningin-Moeder niet in den stoet mee rijden. maar zich rechtstreeks naar de Nieu we Kerk te Delft begeven. Ook een deputatie uit de Tweede Kamer zal zich rechtstreeks daarheen begeven. De departementen van algemeen bestuur zullen Dinsdag gesloten zijn. Het is tot dus ver echter niet bekend, of andere rijksdien sten en het middelbaar onderwijs dien dag eveneens gesloten zijn. In de Nieuwe Kerk te Delft. De Inrichting van de Nieuwe Kerk te Delft voor de plechtigheid ter bijzetting van het stoffelijk overschot van H.M. de Koningin- Moeder waai*vour o.a. een gang gebouwd moet worden door het middenschip van de kerk, dat wegens de restauratiewerken vol steigers stond, geschiedt volgens aanwijzin gen van den voorzitter der rijkscommissie en het rijksbureau voor de monumentenzorg. De leiding van het werk berust bij den architect der restauratie H. van der Kloot Meyburg. De uitvoering is opgedragen aan den aanne mer Naaktgeboren en de firma's Pander en van Houweningen en IJsselstein. De zoons van den Sultan van Djokjakarta. De beide zoons van den Sultan van Djokja karta die de le H.B.S. B met 5-jarigen cursus te Haarlem bezoeken zijn uitgenoo- digd om bij de begrafenis van H.M. de Ko ningin-Moeder hun vader te vertegenwoor digen. Zij hebben ook namens hun vader een krans aan het sterfhuis laten afgeven. Rouwdienst in de oud- Katholieke kerk. Maandagavond, zal in de oud-Katholieke kerk in de Kokstraat een rouwdienst gehou den worden ter gedachtenis van H.M. de Ko ningin-Moeder. De Bisschop van Haarlem Mgr. H. Th. J. van Vlijmen zal een korte herdenkingsrede houden, de dienst wordt ge leid door den pastoor der gemeente C. F. Nieuwenhuyzen. Het kerkgebouw is in rouw OP 25 EN 26 MAART A.S. TELEF. 17 031 Naar Den Haag en terug per Snel- tax f 8j(voor max. 6 u. gebruik) Op 27 Maart: Naar Den Haag/Delft en terug van 7 u. v.m. tot 7 u. n.m. f 11,50 Men wordt beleefd verzocht GEEN FOOIEN te geven. (Adv. lngez. Med.) gehuld. De dienst vangt aan te kwart over acht. Het Episcopaat der O. K. Kerk heeft den wensch te kennen gegeven, dat in alle O. K. Kerken van Nederland een dergelijke bid stond wordt gehouden. Ned. Chr. Bond Personeel in Publ. Dienst. De propaganda-filmavond van de afd. Haarlem welke op Maandag 26 Maart zou plaats vinden is tot nader datum uitgesteld. Gedenkdienst Leger des Heils. Zondagavond a.s. zal in het gebouw van het Leger des Heils in de Schagchelstraat te 8 uur in verband met het overlijden van de Koningin-Moeder een gedenkdienst worder gehouden. Kamer van Koophandel. Ook het kantoor van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Haarlem zal Dinsdag gesloten zijn. Vorstelijke personen in den rouwstoet. Naar wij vernemen zullen Dinsdag o.a. de volgende vorstelijke personen in den rouw stoet het stoffelijk overschot van Koningm Emma van het paleis aan het Lange Voor hout naar Delft begeleiden: De vorstin van Erbach-Schönberg, de vorstin van Waldeck en Pyrmont de hertogin van Saksen Coburg en Gotha, de vorstin van Wied, Lady May Abel Smith, de erfgroother- togin van Oldenburg, Prinses Victoria van Bentheim-Steinfurt, de erfprinses van Wal deck en Pyrmont, Prinses Maximiliaan van Waldeck-Pyrmont, Prins Georg Wilhelm van Waldeck Pyrmont, Douairière Freifrau Baro nesse Von Doernberg geboren Prinses van Erbach-Schönberg, de Prins der Nederlanden, de Vorst van Waldeck en Pyrmont, Prins Eugen van Zweden, Hertog van Nérici, Prins Karei van België, Graaf van Vlaanderen. Prins Felix van Luxemburg, de Erfgroother- tog van Oldenburg. Hertog Adolf Friedrich van Mecklenburg de Erfprins van Waldeck en Pyrmont, de Vorst van Bentheim en Stein- furt, de Vorst van Wied, Prins Maximiliaan van Waldeck en Pyrmont. CASTELLA-ZEEP.... IN DE LUCHT! De firma Dobbelman uit Nijmegen zal Maandag een vliegtuig laten cirkelen boven Zuid- en Noord-Holland en Utrecht, waar door de woorden Castella (de nieuwe zeep van de firma) en Dobbelman op origineele wijze door de lucht worden voortgesleept. Ook boven onze stad zal het vliegtuig zicht baar zijn. ELSENSOHN OOK IN „BLEEKE BET". Naar wij vernemen heeft de Monopole-fiim voor één der hoofdrollen in de film ,31eeke Bet" met welwillende toestemming van den heer Cor van der Lugt-Melsert gecn- geerd den heer Johan Elsensohn lid van het Rotterdamsch Hofstad Tooneel. meldt: Hoogste barometerstand 769.3 m.M. te Dan zig en Memel. Laagste barometerstand 746.5 m.M. te Jan Maijen. en voorspelt: Zwakken veranderlijken wind. Nevelig tot zwaar of half bewolkt. Weinig of geen neerslag Zachter. Uit het Buitenland ZACHT WEER TE VERWACHTEN. De depressie en het gebied van hoogen luchtdruk in het Noord-Oosten zijn geheel verdwenen. De hooge druk in het Zuid-Wes ten heeft zich met die over Oost-Europa ver- eenigd tot een Langgerekten rug van hoogen luchtdruk van het Kanaal tot over de Rand staten. Ver in het Noorden ligt nog de depressie, welke gistermorgen ten Noorden van IJsland lag. In het Zuiden ligt een zwakke depressie. In het Westelijk deel der Middellandsche Zee en de Oostkust van Spanje, in West en Centraal-Europa heerscht allerwege neve lig en mistig weer met tot hoog in de at mosfeer zeer zwakke luchtbeweging en .iets hoogere temperaturen dan de laatste dagen. Behoudens ver in het Noord-Westen is over al een neiging tot zachter weer, hoewel nog met weinig opklaring en nog op vele plaatsen lichte neerslag. Ook bij ons is dus zachter weer te wachten, echter nog steeds bewolkt, terwijl de kans op een weinig neerslag nog niet uitgesloten blijft. Barometer Stand van heden 767 m.M. Vorige stand 765 m.M. Neiging: Vooruit. Opgegeven door de FA. FEDERMANN, Opticien. Groote Houtstraat 37. Tel. 11059. LAATSTE BERICHTEN HET DéFILé VAN HEDENMORGEN Het défilé langs het paleis in het Lange Voorhout is hedenochtend om 9 uur hervat. De regeling was gelijk die van gisteren. Bloem stukken en kransen werden ook nu weer ge legd aan den voet van de baar en op het bordes en ook heden werd nog menig bloem stuk aangebracht. Onder de talrijke bezoekers, die ook heden morgen voor het paleis defileerden, bevond zich o.a. mevrouw NoordewierReddingius, de bekende zangeres, die namens eenige kunst zusters een tak lila bloemen aanbood. Om 10 uur passeerden de bodes van de bui- tenlandsche legaties, allen in uniform gesto ken. Ook bevonden zich in den stoet een kleine groep diaconessen in costuums uit het Diaco- nessenhuis te Utrecht. Met het oog op de te verwachten belang stelling in de middaguren zal het défilé waar schijnlijk ook na 2 uur worden voortgezet. VOETBAL. DE SCHOOLVOETBALWEDSTRIJDEN. Nog geen scheidsrechters genoeg. Ons wordt verzocht mede te deelen, dat zich nog niet voldoende scheidsrechters heb ben aangemeld voor de school voetbalwed strijden. die a.s. Woensdag zullen beginnen. Ieder, die zich daarvoor geschikt acht en die den leeftijd van 18 jaar heeft bereikt, wordt verzocht zich zoo spoedig mogelijk aan te melden bij den heer W. P. J. Ente, Van Nes straat 39. of bij den heer B. Serpkos. p.a. Pension Ruiter, Kinderhuisvest 3. Wij onder steunen dit verzoek gaarne. Thermometer 24 Maart: Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden tot 10 uur 47 F. 39 F. 45 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 24 Maart. Bevallen 21 Maart: T. P. A. Walbeek—Sar- let, d.; 22 Maart H. C. Baars—Wasser, z.: W. A. Cassé—Mol, d.; 23 Maart: G. Persman- Don tje, z. Overleden 21 Maart: J. L. Kappelmeier— Bègtstra. 45 j.. Aelbertsbergstraat; J. W. L. Heeremans. 79 j.. Hagestraat; K. P. Smal— Smit, 86 j„ Hagestraat: 22 Maart; B. D. Brui ning, 64 j. Patrimoniumstraat. RECEPTIE FIRMA LAMPE UITGESTELD. In verband met het overlijden van H.M. de Koningin-Moe der wordt de receptie van de Firma Gebrs. Lampe ter gelegenheid van het ICO-jarig' bestaan uitgesteld tot Zaterdag 7 April in Hotel de 1'Europe, Amsterdam. N.V. „DOOR EENDRACHT STERK". Dezer dagen is de jaarvergadering van aandeelhouders van bovengenoemde N.V. ge houden. De heeren A. Rijs en A. N. Corne- lisse werden weder herkozen als penning meester en vice-voorzitter en de heer J. van Eyken als lid der raad van commissarissen, zoodat het bestuur thans bestaat uit de hee ren J. Vink. voorzitter; R. Hoogland, secre taris, A. Rijs. penningmeester, A. N. Corne- lisse, vice-voorzitter, P. Franse, 2e secretaris. Het uit te keeren dividend wordt bepaald op 5 pet. evenals vorig jaar. De K.N.A.C. verzoekt ons te melden, dat in verband met de ter aarde bestelling van H.M. de Koningin-Moeder de nieuwe Rijks weg, welke Den Haag met Delft verbindt Dinsdag a.s. na tien uur v.m. voor alle ver keer zal zijn gestremd. De oude Haagweg zal weliswaar open staan, maar uitsluitend tot de Hoornbrug, zoodat het doorgaand verkeer ook dezen weg niet zal kunnen vol gen, zoolang de rouwstoet een kruising on mogelijk maakt. Automobilisten kunnen op het hierbij af- de afgeslotene is, zelf nagaan, welke route zij, ln verband met hun plannen, het beste zullen kunnen volgen. Hierbij moet wel reke ning gehouden worden met het feit, dat de wegen in Delft volledig voor het verkeer zijn afgesloten, zoodat een verbinding tusschen twee wegen door Delft zelf, onmogelijk is. Ook het doorgaande verkeer door Den Haag zal worden omgeleid. Hier zullen de automobilisten buiten een ruimen kring, welke door de verkeerspolitie rond de binnen- WAALSCHE KERK. Maandagavond 8 uur a.s. zal in verband met bet overlijden van de Koningin-Moeder een rouwdienst worden gehouden in de Waalsche Kerk. Aan de gewone diensten op Zondagmorgen en Zondagavond zal een korte herdenking van de Koningin-Moeder voorafgaan. N.V. HAARLEMSCHE BOAZ-BANK. Dividend 5 pet. Naar wij vernemen zal aan de algemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. Haarlemsche Boaz-Bank worden voorgesteld het dividend over het boekjaar 1933 te be palen op 5 pet. VRIJZINNIG HERVORMDE JONGEREN KRING. De aangekondigde lezing van Ds. Kastein voor dezen kring zal a.s. Maandag niet plaats hebben, in verband met een door het be stuur van de Vereen, van Vrijz. Herv, inge stelde godsdienstoefening ter herdenking van de Koningin-Moeder. De lezing zal nu later worden gehouden. gedrukte kaartje, waarop de gestreepte weg stad getrokken wordt, gehouden worden. TARIEFWIJZIGINGEN BIJ SNELTAX. Zooals we reeds meegedeeld hebben heeft het kleintaxibedrijf Snel tax het fooienstel sel afgeschaft. Thans ls ook het tarieven stelsel gereorganiseerd. Binnen de Singels zal het tarief 15 cent per wagen per rit (maxi mum 3 personen) bedragen en in het ver dere bebouwde gedeelte van Haarlem (inclu sief Kinheimpark tot Bloemendaalscheweg) 25 cent per rit per wagen. Vóórkomen bin nen de singels kost 5 cent, daarbuiten 10 ct. per wagen. Met 3 personen rijdt men nu voor minimum 5 cent per persoon en maxi mum (inclusief vóórkomen) 14 cent per per soon ongeveer. Overwogen wordt 5 ritten- boekjes uit te geven. DAMMEN. NAT. HOOFDKLASSE CLUB- KAMPIOENSCIIAP. Onze damredacteur verzoekt ons te willen mededeelen, dat de voor a.s. Zondag vast gestelde wedstrijden niet doorgaan. UIT DE OMSTREKEN HILLECOM ERNSTIG VERKEERSONGELUK. Op den Haarlemmerstraatweg nabij de Win- terrustlaan kwam een uit den Helder afkom stige motorrijder in botsing met een auto. De motorrijder werd met de duoberijdster tegen den grond geslingerd, waarbij eerstge noemde een beenbreuk en een bekkenfractuur opliep. Na door dr. V. en de E.H.B.O. verbon den te zijn werd hij per ziekenauto naar het Diaconessenhuis te Haarlem vervoerd, waar men zijn toestand niet zonder zorg achtte. De duo-dame kwam er met lichte kwetsuren af. Beide voertuigen werden ernstig beschadigd. DE PRIKKELDRAAD-VERSPERRING. De kwestie tusschen den huiseigenaar en de Provinciale Staten betreffende de huizen in de Meerlaan is nog steeds niet opgelost. Het prikkeldraad dat voor de huizen (nu in den volksmond het ..concentratiekamp" genoemd) is door de politie verwijderd als zijnde in strijd met de rijkswet en gemeente-verordening. De versperring bestaat nu enkel uit glad draad. DE WERKLOOSHEID. In verband met de steeds toenemende werk zaamheden in de bollenvelden gaat het werk- loozencijfer nu flink achteruit. Het bedroeg nu 522 tegen 649 in de voorgaande week. Hier onder waren 394 land- en tuinbouwarbeiders, SLUITING SCHOLEN. Op Dinsdag 27 Maart, den dag der bijzetting van H.M. de Koningin-Moeder zal op de ver schillende scholen in deze gemeente geduren de het eerste lesuur het leven van H.M. wor den herdacht, waarna de scholen gesloten worden. HAARLEMMERMEER KRUIDENIERSBEURS. Door de Kruideniersvereeniging D.E.S. wordt te Hoofddorp in de Beurs in Juni een kruide- niersbeurs georganiseerd. INBRAKEN EN DIEFSTALLEN. Bij een bewoner van den Ringdijk nabij den Venneperweg alhier, heeft een dief 's nachts zich toegang verschaft tot een schuur en daaruit een heerenrijwiel ontvreemd. Met betrekking tot de in de Geref. Kerk aan den Aalsmeerderweg in Haarlemmermeer ge pleegde inbraak, vernemen we, dat de dief" of dieven door een gat in het kozijn van een der ramen te boren en de sluiting te verwijderen, de consistoriekamer zijn binnengedrongen. Na alles doorzocht en overhoop gehaald te heb ben, zijn ze onverrichterzake weer vertrokken, wijl ze niets van hun gading konden vinden. De heer B. aan den Hoofdweg kwam 's mor gens tot de ontdekking, dat men door forcee ring van een raam gepoogd had in te breken. Er werd niets vermist, zoodat de inbrekers blijkbaar door het een of ander onraad in hun werk werden gestoord. Bij een landbouwer, wonende in een laan nabij den Bennebroekerweg, werd een in een schuur staand kippenhok 's nachts van zijn inhoud' ontdaan. De politie werd met een en ander in kennis gesteld. SANTPOORT DE RIOOL-MOEILIJKHEDEN De directie der N.V. „Kennomer exploitatie Maatschappij van Onroerende Goederen" te Bloemendaal, welke maatschappij bouw bonden exploiteert te Santpoort (Station), verzoekt ons, naar aanleiding van het Don derdag geplaatste artikel „Santpoort be dreigd door Riool-moeilijkheden" te vermel den, dat deze moeilijkheden zich beperken tot Santpoort (Dorp) omgeving Hoofdstraat, Rijksstraatweg, Hagelingerweg', Duin en Kruidbergerweg enz., doch geen betrekking hebben op de door haar in exploitatie ge brachte aan Bloemendaal grenzende gronden te Santpoort (Station), alwaar de wegen voorzien zijn van het systematische riolee- rlngsplan opgebouwd op het schema van M. A. B. E. G.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 2