„ARNHEM" Uit Haarlem's Gemeenteraad. Vicks Hoestbonbons LEVENS VERZEKERING MAATSCHAPPIJ Voor Zelfscheerders DONDERDAG 29 MAART 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 6 De Gemeentelijke Concertzaal verpacht aan den heer Deinum. Alle vereenigingen mogen weer in de Concert zaal. De zweminrichtingen blijven in gemeente-exploi tatie. Plannen voor werkverschaffing. Geen inter pellatie-Schol! over een geschorst onderwijzer. (Vervolg). In de gemeenteraadsvergadering van Woens dagmiddag werd behandeld het voorstel van B. en W. tot Verpachting Gem. Concertgebouw. aan den heer Ph. A. Deinum voor 5 jaar te gen f 21.000 per jaar. De heer Peper (communist) merkt op vóór het voorstel te kunnen stemmen als alle organisaties weer huurders zullen kunnen worden van de zaal. De heer Van Dam (v. d.) gelooft, dat men nu terug komen zal op het besluit van den raad van 27 Sept. '33. Hij mist iedere aanwijzing in het contract met den pachter over het al dan niet ter beschikking stellen van het gebouw van welke organisatie ook. Het zal met dit contract mogelijk zijn, dat de zaal weer verhuurd zal worden aan elke organisatie. Hij vraagt waarom deze aanwij zing ontbreekt en wacht het antwoord hierop af vóór een voorstel te doen. De heer Castricum (r. k.) zegt, dat de financieele toestand van de exploitatie niet bekend is. en spr. had daarvan een overzicht verwacht. Vóór hij er een beeld van krijgt kan hij zijn stem niet geven aan het voorstel. De heer Bijvoet (r. k.) vraagt antwoord op een technische kwestie, die aanleiding kan geven tot misverstand. De heer Groenendaal (s.d.a.p.) stelt een vraag ten aanzien van pensionneering van nu al bejaarde leden van het personeel door den aanstaanden pachter. Spr. gelooft, dat bij openbare aanbesteding wel andere cijfers uit de bus zouden komen. Bovendien zouden er andere gegadigden kunnen zijn, waarbij dan toch de heer Deinum wel voor sprong zou hebben door zijn kennis van de zaken daar. Wethouder Gerritsz antwoordt, dat het de pachter zal zijn, die uitmaakt hoe 't zal gaan met het verhuren van de zaal. In de financieele zijde van de zaak komt nu eigen lijk geen verandering. De gemeente zal met het bedrag van f 21000 misschien f 1000 beter worden. B. en W. meenen, dat op grond van de gegevens, gezegd kan worden, dat het be drag van f 21000 het juiste is. Een openbare Inschrijving zal inschrijvingen bieden, waar van niet vaststaat hoe de inzender zal ex- ploiteeren. Men weet wel, hoe de heer Dei num werkt en wat van hem te verwachten is. Het comolex is nu in vertrouwde handen. Voor den heer Deinum blijft het financieel ongeveer hetzelfde. Over de pensionneering van het personeel zegt spr., dat ter zijner tijd daarover billijke besluiten zullen worden ge nomen. De heer Van Dam merkt op, dat deze zaak geen financieel belang heeft. Het voor stel heeft uitsluitend de beteekenis, dat men terugkomt op het besluit van 27 Sept. '33, inzake niet toelating van organisaties die daadwerkelijke omverwerping van de be staande gezagsverhoudingen beoogen. Spr. vraagt zich af waarom hiervoor gekozen is de vorm van verpachting. Het spijt den heer Castricum dat de raad geen inzicht in den financieelen toe stand heeft gehad. De heer Peper gelooft, dat de verpach ting van het Concertgebouw in elk geval zorgt, dat de tekorten niet grooter worden. De heer Visser (c.h.) is er volstrekt niet van overtuigd, dat f 21000 een behoorlijke vergoeding is, en zou er prijs op stellen dat B. en W. dit voorstel aanhielden en met een openbare verpachting zouden willen komen. Ook de heer Groenendaal acht open bare verpachting beter. De heer Van Tetering (r.k.) zegt, dat het hem genoegen doet, dat niet alleen naar den financieelen kant gekeken is, maar ook naar den pachter. Hij zal vóór stemmen. De heer B ij v o e t verklaart dat er princi pieel verschil is tusschen eigenaar zijn met zelf-exploitatie en eigenaar zijn met exploi tatie door een ander die er dan de verant woordelijkheid voor draagt. Zoolang de overheid de zaal zelf exploi teert, draagt zij alle risico's. Is het optreden van overheid als exploitant volgens haar waardigheid, zal men steeds houden, dat raadsleden vragen stellen over bepaalde ver huringen. Om dit te voorkomen, heeft spr. een voorstel gedaan tot verpachting. Hij meent, dat clausules, waarin aan den pachter beperkingen worden opgelegd bij verhurin gen, niet in het contract opgenomen moeten worden. Het is aan den pachter overgelaten op welke wijze hij wil exploiteeren. De heer Rein al da (s.d.a.p) merkt op, dat B. en W. gezegd hebben aan den raad, dat de bedoeling van het voorstel uit sluitend een politieke zaak is en niets anders. Financieel wordt de zaak niets anders. Vijf tien jaren geleden is in den raad ter sprake gekomen een zalendorp onder een R.-Kaiho- liek wethouder. Wat zal men nu blij zijn, dat dat Bomansdorp er niet is. De heer B ij v o e t: „En of!" De heer Rei na ld a zegt, dat de pachter voortaan vrijelijk zal verhuren aan iedereen, volgens spr. terecht. Als dit vast komt te staan, dan kan spr. met den heer Bijvoet dit maal arm in arm gaan. Wethouder Gerritsz verklaart, dat de moeilijkheden in den laatsten tijd goede ex ploitatie belemmeren. Spr. geeft dan in ant woord op de vragen van den heer Castricum eenige cijfers. Spr. meent persoonlijk, dat de heer Deinum wel een moreel recht kan doen gelden op het pachten van het gebouw. De Voorzitter leest voor het ingeko men voorstel van den heer Visser om een openbare verpachting te houden. Dit voorstel wordt verworpen met 259 stemmen. Een motie van den heer Van Dam. waar in de raad zich uitspreekt, voor het niet ver huren van zalen aan vereenigingen, die de daadwerkelijke omverwerping van de gezags verhoudingen beoogen, werd niet voldoende ondersteund. Het voorstel van B. en W. tot verpachting aan den heer Deinum wordt aangenomen 977 stemmen. Verpachting bad- en zweminrichtingen. Wethouder Roodenburg deelt mee, dat B. en W. groote bezuinigingen willen invoe- ren bij eigen beheer. Deze plannen brengen dezelfde bezuinigingen als verkregen worden bij verpachting volgens de gehouden inschrij ving. De Voorzitter zegt dat het punt der halve van de agenda wordt afgevoerd. RONDVRAAG. W erkverschaffing. Eenigen tijd geleden heeft de heer Cas tricum (R.K.i vragen gesteld over de werk verschaffing waarin B. en W. niet actief ge noeg zouden zijn volgens spr. Deze vragen komen nu ter sprake en de steller licht ze uit voerig toe. Wethouder Gerritsz verklaart, dat, af gezien van de werken voor de bedrijven, ver leden jaar f 270.000 voorkwam voor werk verschaffing op den kapitaaldienst. Aan de orde zullen vele werkzaamheden komen door de uitspraak van de Kroon, dat de N.Z.H.T.M. de trams door bussen kan vervangen. De her stellingskosten van de straat voor lijn 2 be dragen f 25.000, voor lijn 3 f 8000, voor lijn 4 f 25 000. Voor rioleering in het Kleverpark wordt een extra-uitgaaf van f 15.000 ge vraagd. Aansluiting van Verspronckweg op de Julianalaan, waar 2 rijwielpaden gemaakt zullen worden, kost f 4000, een rijwielpad aan de Houtvaart f 6000. Een eventueele haven voor de woonschuiten die nu in de grachten liggen, zal een uitgaaf van f 21.000 vereischen. waarbij medewerking van de regeering zal worden gevraagd. Aanleg van sportterreinen en verbetering van de Jan Gijzenvaart zullen bijna een ton kosten. Tezamen met nog an dere werken een totaal bedrag van tweehon derdduizend gulden. Een klacht over onvoldoende activiteit van B. en W. is dus niet gegrond. Reeds f 75.000 is al verwerkt, en het is pas Maart. Van de 60 millioen voor werkverschaffing is aan den minister 3 millioen gevraagd voor Haarlem. Men is bang dat de aanleg van viaducten en verhooging van het spoor- emplacement lang zullen uitblijven. Gepoogd zal worden de verbetering van den Wagenweg in werkverschaffing te doen uit voeren. Op het programma staan nog: een „Magere Brug" over het Zuider Buitenspaarne, verbe tering van het Verwulft, een brug over de Delft, electrificatie van ae Catherijnenbrug. De werkverschaffing bij Castricum wordt voortgezet. De driedaagsche werkweek gaat door. Er is een proef genomen met werken voor steun. Twaalf man zijn nu aan het werk voor onderhoud aan iepen, voor steun met 70 pet. bijslag. Sommige arbeiders werken 3. 3 1/2, 4. 4 1 2 of 5 dagen. Dit systeem is alleen mogelijk bij zeer eenvoudig werk. Door een vakvereenigingsbestuur is een voorstel gedaan een werkweek van 5 dagen in te voeren en dan ook voor 5 dagen te be talen. Hierdoor zouden weer anderen aan het werk komen. Dit moet afgewacht worden, maar Haarlem verkeert in de gelukkige om standigheid van zeer nabij de zaken te kun nen bekijken. Het verhaal op verleenden steun. De tweede vraag van den heer Castri cum betreft de wijze, waarop soms uitge keerde steun wordt verhaald. De Voorzitter mex-kt op een betreffen de vraag van den steller op, dat een raadslid wel het recht heeft vragen er over te stellen, doch dat de bepalingen niet te wijzigen zijn, omdat ze van hoogerhand zijn opgelegd. De heer Castricum geeft een bepaald geval als voorbeeld, waarbij de rechtvaardig heid in 't gedrang kwam. Laat de aanvullen de bevoegdheid die men hier heeft-, niet strenger toegepast worden dan strikt nood zakelijk is. Het aantal paupers moet niet toe nemen. Wethouder Van Liemt zegt steeds be reid te zijn inlichtingen te geven. Hij maakt van de aanvullende bevoegdheid rechtvaar dig gebruik. Spr. meent te mogen 'vaststellen, dat het verhaal in Haarlem soepel wordt toe gepast en niet rigoureus. De Voorzitter is van meening, dat de steunregeling permanent is geworden en dus onder de bepalingen van de Armenwet valt. Wethouder Gerritsz is het hierin nVt met den voorzitter eens. Ingekomen is de volgende motie van den heer Meijers: De raad, van oordeel, dat geen verhaal mag worden toegepast wegens verleenden steun aan hen, die gesteund worden door door de gemeente vastgestelde en door de regeering goedgekeurde crisissteunregeling, gaat over tot de orde van den dag. De heer Kuiper vindt het onjuist, dat bonafide werklooze arbeiders ten opzichte van het verhaal op één lijn gesteld worden met armlastigen krachtens de Armenwet. Spr. dringt er op aan, dat B. en W. deze zaak nog eens ernstig bekijken. De heer v. D a m vindt het heelemaal niets minderwaardigs, als werkloozen die weer in beteren doen komen, terugbetalen wat zij aan de gemeenschap hebben gekost. De heer Van Liemt is het eens met den heer Kuiper, dat de zaak nog eens ernstig bezien moet worden. De heer M e ij e r s kan er mee accoord gaan, dat er prae-advies op de motie zal wor den uitgebracht door B. en W. Wethouder Gerritsz acht het beter dat de raad zich uitspreekt. De voorzitter schorst hierop de ver gadering even om den voorstellers gelegen heid te geven een schriftelijk voorstel in te dienen tot het vragen van prae-advies van B. en W. op de motie. Dit voorstel wordt vervolgens met 1814 stemmen aangenomen. Leveranties van schoenen. Op 21 Januari had de lieer Peper vragen gesteld omtrent de leverantie van schoenen voor schoolkinderen, die tot 1 April 1933 door 4 winkeliers geschiedde, tot 1 Jan. door 6 en daarna bij openbare inschrijving door 2 winkeliers. In Haarlem^Noord is geen winkelier voor deze levering. Dit is een na deel voor hen, die die schoenen noodig heb ben. Bovendien mag men tegenwoordig niet meer komen om de schoenen Zaterdags na zessen. Het stempel van bedeeling ligt er nu op. De beste oplossing zou volgens spr. {Adv. Imgez. Med.) zijn eiken winkelier in de gelegenheid te stel len tot leveren. Er wordt nu minder kwali teit en duurder geleverd dan mogelijk zou zijn. Wethouder Roodenburg merkt op. dat de gemeentefinanciën bezuinigingen noodig maken. De schoenen zijn van uitstekende kwaliteit. Spr. zal onderzoeken of inderdaad op de bons staat: niet na Zaterdags 6 uur komen. De monster-s zijn gekeurd. De heer Peper stelt een motie voor, waar in de raad op de nadeelen van het huidige systeem den nadruk legt en meer leveran ciers wil aanstellen. De motie wordt alleen door den heer Oversteegen gesteund. Woninghaur. De heer Niemöller (c.h.) die vragen had ingediend omtrent verlaging van den huurprijs van de woningen van Patrimonium licht deze thans toe. Wethouder Gerritsz deelt mee, dat er al verlaging heeft plaats gehad, en dat er van de regeering nog antwoorden worden verwacht omtrent andere verlagingen. Verhuring Concertzaal. De vragen van den heer Visser om trent de verhuring van de Gem. Concertzaal aan de S.D.A.P. tot houden van een protest- vergadering tegen de gebeurtenissen in Oos tenrijk komen in behandeling. Wethouder Gerritsz acht na de be slissing over de verpachting een behandeling niet noodig. De heer Visser trekt zijn vragen in. Schorsing van een onderwijzer. De vragen van den heer Scholl over deze kwestie worden voorgelezen. De Voorzitter zegt, dat de betrokkene in hooger beroep gegaan is. In afwachting daarvan kan de heer Scholl beter de vragen uitstellen. De heer Scholl zegt de vragen wel te willen stellen. De Voorzitter laat in stemming bren gen de vraag of de raad toestaat de vragen op dit oogenblik te stellen. De raad verwerpt het voorstel tot het thans stellen van de vragen met 2012 stemmen. De heer Visser maakt bezwaar tegen de wijze van toepassen van het rondvraag instituut. Reeds lang hadden zijn vragen beantwoord kunnen zijn. De Voorzitter spreekt tenslotte de beste wenschen uit voor het spoedig herstel van den burgemeester, den heer C. Maar schalk. alles, wai 0 verwachi van een 1 hoestbonbon - medicinaal toebereid met bestanddeelen van l/lftMC slechts 55cp.aoosJeM vaporus rAdv. Ingez. Med.) Een polis der schept kapitaal voor moeilijke tijden. Dir. Bijkantoor W. J. WIERSMA, Schotersingel 129 (Adv. Ingez. Med.) GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: j. Dikkeboom, Scho tersingel 2, ceintuxir; A. van Dijk, Harmen- jansstraat 85, ceintuur; F. Cornelissen, Kruis straat 40 rood. handchoen; Pijper. Pijntoren- straat 17 Heemstede, halsband met penning; Snel, Brandstraat 24, hond; v. d. Steur, Kruis straat 7, kat; F. van Asselt, Sophiastraat 63, handschoenen; Moerland, Middenweg 26, muts; S. Kolderie, Groote Houtstraat 97, pan toffels; J. B. Olger, Ten Katestraat 25. rijwiel- belastingplaatje: B. Jukes, Hofmeijerstraat 1, idem; J. de Mol, v. Marumstraat 12, sleutels aan ring; K. v. d. Linden, Scheepmakersdijk 18, rozenkrans;; Bureau van Politie Smede- straat ring Hartman, Generaal Bothastraat 13, een bos touw. ,DIE SPAERNESANGHERS". Het mannenkoor Die Spaernesanghers geeft op Woensdag 18 April een concert onder lei ding van den dirigent, den heer Lieven Duvo- sel, en met medewerking van Haarlem's Vrou wenkoor. Solist is de heer Johan Röntgen ("iano). Op Donderdag 26 April werkt het mannen koor mede aan het feestconcert van Rotte's Mannenkoor, ter viering van het 80-jarig be staan dezer vereeniging. DR. A. R. ZIMMERMAN OVER DEN ECONOMISCHEN TOESTAND REDE VOOR DE NED. MIJ. VOOR NIJVERHEID EN HANDEL. In Lion d'Or sprak Woensdagavond Dr. A. R. Zimmerman oud-burgemeester van Rot terdam, voor het departement Haarlem van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijver heid en Handel over „Welvaart en Overheids bestuur". De voorzitter Jhr. F. Teding van Berkhout herdacht bij de opening de Koningin-Moeder en memoreerde speciaal haar belangstelling voor de economische problemen van ons va derland. Dr. A. R. Zimmerman zeide dat het onder werp „welvaart" geen aangenaam onderwerp is, omdat er weinig lichtpunten zijn. De te genstelling met den bloei vóór 1914 is zeer groot. Berichten over opbloei in Engelaixd en Amerika, en over een opleving in het alge meen zouden hoopvol zijn indien zou blijken dat dit niet het gevolg is van een forceering door autarkie. In Nederland zou men hoog stens kunnen constateeren dat de vererge ring tot staan is gekomen. Op allerlei terrein ziet men belemmering; op monetair en com mercieel gebied. De wereldhandel is in verge lijking met 1929 tot een derde ingekrompen Werkloosheid o.a. is het gevolg hiervan en vooral voor de jongeren baart dit groote zorg. In Nederlandsch Indië is de toestand ech ter nog ernstiger dan bij ons. Fabrieken lig gen grootendeels stil en de loonen zijn ont zaggelijk gedaald. De verarming is er alge meen en de reserves zijn uitgeput. Indië is niet meer de bron van rijkdom zooals het tot nog toe altijd is geweest. Nederland verarmt hierdoor en die ver dienste die hier nog is, is het gevolg van een kunstmatige aankweeking in consumptieve richting vooral en niet in productieve. Het gebruik van het woord „crisis" is voor al in Nedei-land in zwang, en dit gebruik is gevaarlijk, omdat men het daardoor doet voorkomen dat de tijden slechts tijdelijk slecht zijn. Men staart naar de gouden jaren, die waren en men overziet de werkelijkheid. Een blijvende stijgende lijn bestaat niet, doch wel wisseling: opgang en nedergang, die ge lijkwaardig zijn. Als oorzaken van den nedergang noemde de heer Zimmerman: de wanverhouding tus schen voortbrenging en afname van het voortgebrachte, waarvan vele voorbeelden zijn. Het Verdrag van Versailles met de be paling der herstelschulden heeft door het af vloeien van goud naar Amerika, met grens- sluitingen annex, funeste, verwarrende gevol gen gehad. Nieuwe uitvindingen hebben ook wanverhoudingen geschapen; belangrijke werelddeelen wat het aantal inwoners be treft (China, Britsch-Indië) nemen niet zoo veel meer af als vroeger en tenslotte is de werkloosheid eveneens een factor van belang. De werkloosheid immers is een gevolg dei- wanverhouding productie-consumptie, doch ook op haar beurt oorzaak er van. De oorlog heeft zijn ontzettenden invloed gehad op het werkloosheidsprobleem en het is de vraag of dit probleem wel op te lossen is en het niet alle andere problemen zal over leven. Het uiteindelijk gevolg dezer gezamenlijke factoren is, dat de productie een onvoldoende koopkracht tegenover zich vond. Een blijvende werkloosheid van millioenen is geen denkbeeldige veronderstelling. „Wat kunnen wij althans in Nederland doen?" vroeg spreker. De heer Zimmerman meende dat er wel een punt te vinden is waar het herstel kan woi-den aangevat. Zoolang op de aarde een vrij economisch verkeer was. was er een vrije prijs- en loon vorming. Dit is een al-oude economische wet. In de laatste jaren zijn echter de economi sche wetten veronachtzaamd, vooral door de overheid. Indien de prijs der goederen daalt moet ook het loon dalen, waarna door het lager worden der prijzen een grootere vraag ontstaat, waardoor de prijzen weer stijgen. In het einde van de vorige eeuw verstoorde een nieuwe loontheorie die zich baseerde op de sociale rechtvaardigheid, deze oer-wet. Onder deze loontheorie moeten ook alle an dere sociale maatregelen, als werktijdverkor ting, worden verstaan. Deze loonvorming had geen economische basis, doch was een kunst matige en politieke loonvorming, natuurlijk kwamen hierdoor ook de overheidsfinanciën, die te zwaar werden belast, in wanorde; de ovei-heid werd de al-verzorger en kwam op het tex-rein dat vroeger dat der particulieren was. Een enkel voorbeeld is: het ingrijpen in de plicht der ouders door b.v. in de kinder voeding te voorzien. Een opgeschroefde belastingheffing liet ook niet na funest gevolgen te scheppen waar door de kapitaalsvorming sterk achteruit ging.. Vrijhandelspogingen en conferenties daar toe moeten mislukken als men binnenslands de vrije prijsvorming niet kan hex*stellen. „Men moet echter niet meenen dat ik de verhooging van het levenspeil der arbeiders klasse afkeur, doch deze verhooging moet op een normale basis geschieden en niet zooals nu: geforceerd met verloochening der oude economische wetten", zei Dr. Zimmerman. Men zou kunnen opmerken dat de opge schroefde sociale wetgeving, de verhoogde belastingen en de onnatuurlijke loonvorming slechts één der factoren van den nedergang vormen. Doch de belangrijkste is zij onge twijfeld. Overheidsloonen zijn, in vergelijking met het particuliere bedrijf, onredelijk hoog. en in Nederland wordt vergeleken met andere landen, het meest aan werkloosheidsuitkee- ring besteed. Wanneer men den langen duur der econo mische moeilijkheden aan de politiek toe schrijft, dan staat ook vast dat men daar het herstel moet zoeken. Het parlementaire radicalisme ziet men bankroet gaan, juist als het verdwijnen der economische wetten. Er komt een reactie tegen de ontaarding van het parlementaire stelsel; tegen de ontaar ding, niet tegen het stelsel zelf. Men ziet het in den groei van fascisme en nationaal so cialisme. Elk land voor zich moet de uitred ding zoeken, wat bij ons zonder bloedige revo luties kan geschieden en met behoud der tra- ditioneele kenmerken. Een menschelijke eigenschap is dat men de zelfbeheersching verliest als er geen hoogcre la-acht is die haar breidelt. Dit vindt men ook bij de bestuursstelsels: zij gaan heer- schen. De geschiedenis bewijst het en ook het parlementaire stelsel, zooals wij dat kennen, geboren uit de politieke situaties en dat veel goeds tot stand heeft gebracht, is gaan heer- schen in absoluten vorm en geeft geen beeld meer van den wil van het volk. Een belangrijke fout is de numerieke basis: alleen het getal komt er op aan, niet de kwa liteit der stemmen. Het aantal onbedeelden en onontwikkelden overvleugelt het geringere aantal dergenen, die ons land schragen. Daar door ontstond bijna een nevenregeering der vakbeweging; een staat in den staat. De natie is verscheurd door het partijwe zen. Vroeger waren de verschillen van mee ning tot de groote problemen beperkt, tegen woordig heerschen zij overal en op elk ge bied. Het gevoel van nationale solidariteit is vooral door de prediking van den klassestrijd den arbeiders ontnomen. De ï-eactie hiertegen wordt zienderooge grooter, zoowel bij nieuwe partijen als bij de oude. Reden voor gewelddadige revolutie bestaat er niet en ten tweede is er in Nederland geen plaats voor een fascisme naar Italiaansch model, ofschoon de meening daarover zich wel sterk heeft gewijzigd, Italië bracht het echter de wedergeboorte. Ongewijzigd kan het niet voor alle landen gelden, doch de uit werking in Nederland is niet te ontkennen. Het doe! dezer beweging is niet de verwer ping van het parlementaire stelsel doch de strijd tegen de ontaarding er van, aldus Mr. Zimmerman. Een dictatuur in een klein land als Neder land is niet waarschijnlijk, doch ons sielsel moet worden herzien, waarbij omwerking van grondwetten en wetten noodzakelijk zal blij ken en een andere bestemming aan een der Kamers gegeven zal moeten worden. Hoofd doel moet zijn: een oi-ganische weerspiege ling van onze natie. Dr. Zimmerman zette voorts in het kort enkele punten van de z.i. gewenschte veran deringen in het staatsbestel uiteen, waax-bij hij zeide geen tegenstander te zijn van het parlementarisme als stelsel. Bij zijn recapitulatie van de noodzakelijke economische maatregelen stond hij even stil bij de kwestie van den gouden standaard, waarvan hij zeide dat een eventueele inflatie, vooral voor ons land in elk geval sterk is af te raden. Van de gelegenheid om vragen te stellen wei-d een ruim gebruik gemaakt. Eerst een weinig Purol inwrijven en daarna iinzeepen; dan scheert men zich schoon zacht en pijnloos. (Adv. Ingez. Med.) SYNAGOGEDIENSTEN. Ned. Isr. Geemente. Pésach: Vrijdagavonddienst te 5.45 uur. Ochtenddiensten te 7 1/2 uur. Zondag pre dikatie v. h. Moesaph-gebed. Middagdiensten te 2 uur. Avonddiensten bij het invallen van nacht. Middendagen: Ochtenddiensten te 7 uur. Middagdiensten te 5 3/4 uur. Avonddiensten bij het invallen van nacht. Talmoed Torah niet. Alle diensten vinden plaats ter Synagoge Lange Begijnestraat 11. ROUWDIENST IN DE SYNAGOGE. Ook de Synagoge in de Begijnestraat, waar Maandagavond een rouwdienst in verband met het overlijden van de Koningin-Moeder werd gehouden, was geheel gevuld. De Syna goge prijkte met de witte heilige voorhangsels en dekkleeden, die gewoonlijk op den Grooteix Verzoendag gebezigd worden. Op plechtige wijze werd begonnen met het dagelij ksche avondgebed, door voorzanger Petzon voorgedragen naar de melodieën dei- verwoesting van Jeruzalem. Daarna hield Rabbijn De Vries een rede, waarin hij het groote verlies schetste, dat niet alleen de Ko ninklijke familie, maar het geheele Nedex- landsche volk door den dood van de Koningin- Moeder had getroffen. Voor haar zielerust werd gebeden. Met een samenzang, inhoudende het geloof in den eenigen God werd deze treffende plechtigheid gesloten. PERSONALIA. J. de Jong. korporaal bij de militaire poli tie te Haarlem, is benoemd tot politieagent te Gorinchem. Bij het te Amsterdam gehouden examen, ter verkrijging van het Politiediploma, slaag den wn de 8 deelnemende stadgenooten, de heeren J. II. van Beek, A. J, A. van Dam, C. Deijle, A. J. C. Veerman en N. H. Zomer. HAYDN'S „DIE WORTE DES ERLÜSERS AM KEUZE". Hedenavond zal het Remonstrantsch Zang koor bovengenoemd werk tsn gehooi-e bren gen in de Remonstrantsche kerk, met mede werking van de dames: Cor Igesz, sopraan; Rie Tuyl Schuitemaker, alt en de heeren: Hen k v. d. Togt, tenor; Jac. Lagas, bas; Thea Pardoen, orgel; Jes Dal, piano. AANBESTEDING. Hedenmorgen is op de Provinciale Griffie aanbesteed: Het maken van een keersluis, tevens onder bouw van een vaste brug van gewapend be ton. met bijkomende werken, nabij de Zes Wielen, gelegen in de gemeenten Alkmaar en Oudorp. Het laagst werd ingeschreven door de firma Broersma te Harüngen, voor f 58,489. BESTUURDER MOTORRIJTUIG ONWEL GEWORDEN. Woensdagavond half elf reed een driewielig motorrijtuig over het Plein. Toen de be stuurder. de 27-jarige T. alhier het Frede- rikspark wildei inrijden nam hij een te scherpe bocht, waardoor hy met zijn wagentje omviel. Hij viel met zijn hoofd op het asphalt met het gevolg dat hij een lichte hersen schudding kreeg. Door leden van den Onge- vallendienst werd hij per taxi naar zijn wo ning vex-voerd. Hij verklaarde onwel te zijn geworden en daardoor vermoedelijk de con trole over het stuur te zijn kwijtgeraakt. HOOFDAGENT PLOEGER MET PENSIOEN. De heer H. Ploeger, hoofd-agent van Poli tie alhier, die hier op 10 Juli 1905 in dienst kwam, heeft met ingang van 14 April a.s, pensioen aangevraagd.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10