TADSNIEUW: WEEKABONNEMENTEN Rubriek voor Vragen. VRIJDAG 30 MAART 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 6 DIPLOMA-UITREIKING AAN DE AMBACHTSSCHOOL. DE DIRECTEUR BETREURT DE BEZUINIGINGEN. In de Ambachtsschool vond Donderdagmid dag de jaarlijksche uitreiking der diploma's plaats aan de geslaagden van de Ambachts school en de Avondvakteekenschool, die voor af werd gegaan door een rede van den heer S P. Rijnierse, die de geslaagden gelukwensch te en hun op het hart drukte ondanks de moeilijke tijdsomstandigheden met opgewekt heid te trachten een positie te vinden. De directeur, de heer Hengeveld, stelde voor namens allen een telegram te zenden aan den voorzitter der commissie van onder wijs, den heer Van Thiel, waarin hem een spoedig herstel van zijn ernstige ziekte werd toegewenscht. Daarna richtte ook hij zich tot de afgestu deerden, waarbij hij zeide dat men helaas nog in mineur moest blijven spreken en dat de bezuinigingen die vooral op het nijver heidsonderwijs zijn toegepast, dat sterker on der de noodzakelijke bezuinigingsmaatregelen heeft moeten lijden dan andere posten, aan dezen somberen toon niet vreemd zijn. On danks alles heeft hij toch goede hoop voor de toekomsht. daar wij blijkbaar het diepste punt der crisis zijn gepasseerd. Alleen met optimisme kan men wat bereiken. Vóór hij dank bracht aan leeraren en be stuur, zeide hij den geslaagden, dat onderda nigheid in een betrekking de gepaste houding is, omdat de praotische levenservaring nog geleerd moet worden. „Ook in de toekomst", zoo besloot de heer Hengeveld, „zullen de leeraren bereid zijn aan hen die raad vragen, steun te verleenen". Twee der leerlingen, de heeren L. Worms en A. F. Broerse dankten namens de leerlin gen den directeur, de leeraren en het bestuur. Van de Ambachtsschool slaagden: Metaalbewerkers J. S. van Abbe, P. J. Bellis, J. Boer, M. van Dalen, M. E. Dekkers, F. de Haan, J. P. Hillen Bloemendaal, J. G. Houtgraaf, J. W. Markus, P. v. d. Meulen, P. B. Peeters, A. de Ronde, Zandvoort. G. J. Roosen. J. Ruyzenaars, E. Schutter, J. Smit. J. H. Smits, D. Stapel, A. Tuinhof de Moed, Aalsmeer, L, Worms, P. Zwart. Automonteurs: W. J. H. Boer, L. A. van Es, J. G. Klomp, A. D. Kok. A. Th. M. de Loor, H. J. Mensink. G v. d. Mey. J. F. de Mooy. Halfweg, J. A. Poppen, F. Rot, Heemstede, J. Vastenouw, J. F. Verhagen. A. J. Wit, W. J. Zwart. Electriciens: F. W. Austmann. Amsterdam: A. Behr, L. Bekkers, L. G. v. Grondelle, J. W. Heeres, A. B. Hofman. J. Ph. Hop. D. Kastercum, J. Keur. Zandvoort, G. Klupper, W. Malefijt, H v. d. Moolen, Bloemendaal, L. Oostinga, P. W. Out, J. W. Panbakker, Bloemendaal, F. Pe ters. M. v. Santen, Heemstede, P. D. v. d. Schaar, J. Seton, G. C. Steenbergen, W. J Werba. Bennebroek. Timmerlieden: H. J. G. Bakkenhoven, J. Bakker, D. Buy, W. A. Dijkmans, J. van Honschooten, J. A. Nieuwstraten, G. Olivier Wijk aan Duin, F. P. Pieterse, W. A. Pull, J. A. Serné, J. L. Smit, A. G. M. Spee, J. J. Wesseling, J. A. M. Baidenmann, T. Brands- ma, A. F. Broerse, K. F. Broertjes, G. van Bruggen, J. J. C. Brussaard, Bloemendaal. J. v. d. Elshout, J. Ph. Eykenaar, N. M. van Geldorp, Haarlemmerliede, H. J. Groenendijk Zandvoort, F. Huneker, A. Jansen. F. J. H. Kappelhof, Zandvoort, J. G. Kok, J. Meyers, G Smit, W. M. Vogels, J. v. Weert. H. J. Koning. Meubelmakers: J. van Andel, J. D. Klin kenberg, H. J. Kunnen, J. A. Reckman, J. W. v. d. Vaart. Schilders: W. Klomp Heemstede, W. M. v. d. Kruk, Zandvoort, J. Lingeman, A. J. Ruiter, W. Wesselius. Van de Avondvakteekenschool slaagden: Timmerlieden: G. C. van Bekkum, H. F. Lamboo, W. J. Lucas, J. H. Meulenbroek, S. B. Vreenegoor, D. Wouterse, L. C. Kerkvliet, A. Bijnagte. Metselaars: A. Baas, P. A. v. d. Beek, K. Zandstra. Meubelmakers: B. C. Baan, J. H. Lefeber, Electriciens: M. A. Hazevoet, E. J. Haze- voet, J. A. v. d. Heuvel, G. D. Kalsbeek, C. Schild. Schilders: C. Bellaart, B. Berkenkamp, P. v. Bilderbeek, H. C. van Gog, H. A. Koper, J. F. Malefijt, G. P. G. Meunier, H. W. Schaal, J. Schellings, B. Steenbergen, W. D. Vreeken. J. Ph. W. Hommersen. Automonteurs: C- Jacques, J. de Ridder, C. Hündling, A. H. Blaauw, B. van Huis, M. Dal man, J. Th. v. d. Goes, B. C. J. v. Vugt, J. P. Sprayt, S W. L. Westendorp. Loodgieters: A van Heerden, J. Kruyff, J. H. v. d. Holst, J. A. v. d. Wolde. Metaalbewerkers: H- J. Kiffen, P. v d. Vlist, M. Lamboo, J. A. Kuykhoven, A. P. Beerlage LithographenJ. C. Traksel, J. Jansen, J. de Herder, I. A. M. v. Straaten Schoenmakers: A. Stoker, E. H. Goedhart, H. Schenk. Behangers en stoffeerders: A. Leder, W- K. v. Heusden, R. M. Akse. ARROND.-RECHTBANK. Oneerlijke concurrentie. Voor de rechtbank in Haarlem stond Donderdagmiddag terecht een 32 jarig direc teur van een verffabriek in Wormerveer we gens oneerlijke concurrentie. Hij zou n.l. een middel tot afbijten van lak en verf in den handel gebracht hebben onder een etiket, dat ongeveer overeenkomt met dat op een zelfde middel als door een chemicus in Cre- feld reeds in 1889 is uitgevonden en gede poneerd, ook voor Nederland. Reeds eerder is er een civiele procedure geweest over het etiket op de bussen, dat vrijwel hetzelfde was als het origineele. Het proces eindigde met niet-ontvankelijk-verklaring, wegens een fout in de procesvoering van een der partijen Na dit proces leefde de directeur uit Wor merveer echter in de veronderstelling, dat hij den naam van het middel (Radical) niet meer mocht gebruiken, en hij wijzigde het in „Frappant, dat Radicaal reinigt". De rechtbank sprak haar verwondering uit over deze weinig „radicale" manier van w'jzigen, omdat het woord radicaal ook dik gedrukt is. De vertegenwoordiger van de fabriek van het origineele middel, heeft zich in verbin ding gesteld met den directeur uit Wormer veer. welke besprekingen geen bevredigend resultaat hebben opgeleverd. Deze vertegen woordiger verklaarde, dat zijn firma schade heeft van de wijze van doen in Wormerveer, omdat de prijs van 't echte Radicaal grooter is dan uit Wormerveer. Door die gelijk heid van etiketten is veel verwarring ont staan. Klanten vroegen in winkels naar Ra dical en kregen Frappant aangeboden. Twee getuigen a déeharge verklaarden dat er geen verwarring ontstaat door de vrijwel zelfde uitvoering der etiketten. De rechtbank merkte op, dat verdachte wel degelijk prijs stelde op het woord „ra dicaal". Anders zou hij het wel vervangen hebben. De officier zei van meening te zijn, dat dergelijke zaken of in der minne geregeld hooren te worden of bij civiele procedure. Verdachte had deze strafvervolging kunnen voorkomen door het advies van den officier op te volgen. Pogingen om in der minne de zaak te regelen hebben echter schipbreuk geleden en verdachte heeft dit aan zichzelf te wijten. Tegen beter weten in blijft ver dachte volhouden dat hij niet wist. dat zijn etiket misleidend was. De officier vroeg een boete van f 500 subs. 50 dagen. De verdediger, mr. N. H. van Voorst van Beest, bestreed het requisitoir en hoopte, dat hier een beslissing werd verkregen, opdat de verdachte en de eerste getuige (beiden de directeuren van de concurreerende firma's) weten, waar ze aan toe zijn, wat betreft het gebruiken der etiketten. Spr. betoogt, dat geen bedriegelijke handeling is gepleegd. Men koopt het middel Frappant om den prijs en niet, omdat het woord Radicaal op het etiket voorkomt. PI. drong aan op vrijspraak. Uitspraak over 14 dagen. Dierenmishandeling. Eenigen tijd geleden heeft voor de recht bank alhier terechtgestaan een veehouder uit Haarlemmermeer, terzake van dieren mishandeling. De man had nl. twee koeien, die zichzelf en andere koeien de melk afzogen en om dit te voorkomen had hij door het neustusschenschot der dieren stokken van ongeveer 45 c.M. geboord. Bij een der beesten was in de ontstane wond ontsteking opge treden. Deze zaak werd toen voor onbepaal- den tijd aangehouden tot het hooren van nog een deskundige en Donderdagmiddag diende ze weer met prof. dr. J. Wester uit Utrecht als deskundige. Deze verklaarde, dat de dieren gekweld werden door deze operatie met de gevolgen van het dragen van een stok door den neus. zoowel bij het liggen, bij het grazen, bij het vliegen wegjagen. Een deskundige a décharge een veearts uit Hilversum was het op ver schillende punten met den hoogleeraar niet eens. De Officier achtte het van algemeen belang uitgemaakt te zien of het laten grazen van koeien op deze wijze dierenmishandeling is of niet. Prof. Wester noemde het zeer zeker dierenmishandeling. De officier zal trachten deze wijze van dierenmishandeling zooveel mogelijk tegen te gaan, ook bij stieren en varkens. Hij bleef ook bij zijn reeds eerder geëischte straf van f 100 subs. 5 dagen. Mr. W. de Rijke trad als verdediger op. UITVOERINGEN OP DEN OUDERAVOND VAN DEN NÉD. KINDERBOND. Zaterdag, 31 Maart zal in de St. Jozephge- zellenvereeniging, Jansstraat 59, een Ouder avond worden gehouden van den Ned. Kin- derbond. Een jongensclub onder leiding van G. Olivier zal opvoeren „Jan altijd tevreden" en de zangclub van Mej. J. Mondriaan een operette van Geertruida van Vladeracken: „Goudhaartje en de Troubadour". GEEN WINKELSLUITING OP DE BEURS DER DAMESKRONIEK. Ter gelegenheid van de te houden beurs van ,,De Dameskroniek" van 6 tot 15 April in het veilinggebouw aan den Kleinen Houtweg, hebben B. en W. ontheffing verleend van de winkelsluitingswet, zoodat de winkels in dit gebouw gedurende de beurs onbeperkt ge opend mogen zijn. DIERENASYL „FAUNA" Gistermiddag heeft onder veel belangstel ling de heropening plaats gehad van het die- renasyl „Fauna", welke thans gevestigd is aan de Friesche Varkensmarkt 2 en 4. Jhr. dr. J. C. Mollerus heeft bij deze gelegenheid als belangstellend inwoner van Haarlem het woord gevoerd, dat beantwoord werd door den eigenaar, den heer IJ. Klaassen. die te vens alle medewerkers aan de totstandko ming van zijn kennel hartelijk dank zegde. Wij waren daarna in de gelegenheid het gebouw te bezichtigen en hebben er ons van kunnen overtuigen, dat dit dierenhome aan zeer hooge eischen voldoet. Beneden treft men allereerst den hondenkennel aan, be staande uit 24 hokken van 1 bij 2 meter. Zelfs de grootste viervoeter kan er zich ruim in bewegen. Er is een apart waschkamertje gebouwd, waar de honden met warm of koud water en met een electrisch droogapparaat behandeld worden. De tuin van het gebouw, die een flinke oppervlakte beslaat, is bestemd voor „open kennel". Heel wat Max-en, Bruno's en Hectors zullen hier van de frissche buiten lucht kunnen genieten! Voor de z-ieke dieren is een afzonderlijke afdeeling ingericht. De katten hebben natuurlijk ook hun eigen appartement en het dient erkend dat ook voor deze huisdieren voortreffelijk gezorgd is. De vondelingen vinden op de eerste ver dieping een liefderijk onderkomen. Inderdaad liefderijk want de heer Klaassen en zijn echtgenoote gaan van het standpunt uit dat deze zwervers in geenen deele bij de anderen ten achter mogen staan. Een algemeenen indruk van het dierenasyl gevend kunnen wij zeggen, dat hier een in richting tot stand is gekomen, dia zich door haar practische en moderne indeeling onderscheidt. Wij wenschen den heer Klaassen in zijn nieuwe omgeving veel succes toe! DE NEDERLANDSCHE TREKKERSBOND. Volgens het maandbericht van den Neder- landschen Trekkersbond te dezer stede orga niseert deze vereeniging op: 31 Maart2 April: Paaschtocht naar het Gooi, met overnachting in de jeugdherber gen te Kortenhoef en Soest. 8 April: Dagtocht naar Wijk aan Zee. 1415 April; Weekend naar Hoorn, geza menlijk met andere afdeelingen uit Noord- Holland. 15 April: Dagbocht naar Sassenheim. Be zichtiging ruïne van Teylingen. 2122 April: Weekend naar de jeugdherberg „De Kikker" in Abcoude. 24 April; Propaganda-avond in het gebouw van de Haarl. Jongemannen Vereen., Lange Margarethastraat, Haarlem. HANDELSBLAD GRATIS Zij, die zich thans abonneeren ont vangen het Handelsblad deze maand GRATIS. Abonnement f 1.90 per maand en 1 5.50 per kwartaal. Buiten Amsterdam verhoogd met 20 cent per maand voor verzending. Abonnementen op te geven bij het VRAAG: Mijn zoon is een jaar werkloos ge weest en heeft vanaf Maart 1933 10 p. w! ver diend. Xu is hij aangeslagen naar een inkomen van 750.p. j. Hij kan niet betalen. Heeft men nu recht beslag te leggen op zijn loon van 10.—? ANTWOORD: Ja, dat is bij de wet geregeld. Uw zoon had een bezwaarschrift of een ver zoekschrift om ontheffing kunnen indienen, zooals aan de achterzijde van het aanslagbiljet is aangegeven. VRAAG: Ik heb eenige schapevelletjes. die vuil zijn. Hoe km ik die wasschen, zonder dat zij krimpen of de haren uitvallen? ANTWOORD: Klop de velletjes goed stof- schoon en zet ze een nacht in kouden pekel, die ge verkrijgt, door per liter water 1 ons zout op te lossen. Gij kunt, om het zout geheel op te lossen, wel warm water nemen, mits het vol komen afgekoeld is, als de velletjes er ingaan. Sla ze den volgenden dag goed door den pekel en hang ze, zonder wringen, buiten in de scha duw te drogen. Bijkantoor Handelsblad (WENSENG'S Alg. Advert.-Bureau) TE MPELIERSSTR. 32 Telefoon 10209. (Adv. Ingez. Med.) GEEN ZON IN DEN TUIN. SCHADUWPLANTEN. Er is in haast lederen tuin een hoekje, waar de slagen vallen. Hoeveel zorg we ook aan de rest besteden, zoo'n ongelukkig plekje schijnt stiefmoederlijk behandeld te móeten worden. Meestal is dat, omdat er geen zon komt. We vinden daar dan wat klimop, een collectie spinnen, misschien wel een paar padden, verder ongelukkige halfdoode plan ten, die er heelemaal niet hooren en die voor den tuinbezitter duidelijk desteeren, dat er met dat hoekje „niets te beginnen is". Toch hoeft dat niet waar te zijn. Er is met iederen hoek iets te beginnen, als we er maar de planten zetten die er hooren. Komt er nog een beetje zon, dan kunnen we als heesters Kerria japonica gebruiken, de Ranonkel struik; of Skimmia fargrans, een immergroe- ne heester die wit bloeit: of zelfs een Coto- neaster; komt er geen sprankje zon, dan is er altijd nog de hulst (waar nog soorten on der zijn!) en de Sneeuwbes, terwijl we een stuk noorderschutting prachtig kunnen be- dekken met morellen als leiboomen; dan heb ben we in het voorjaar een kostelijken witten bloei en op het eind van den zomer, als we tenminste wat meegeholpen hebben door met een penseeltje over de bloemen te gaan, de glimmende zwartroode vruchten. Dat wat de groote struiken aangaat. Als klein goed zijn er allereerst varens; natuurlijk moeten we dan voor geschikten grond zorgen (veengrond bladaarde en oude koemest dooreen en steeds vocht), anders kwijnen ze en dat staat rondweg armoedig. Vinca minor (Maagdepalm) doet het zelfs in de diepste schaduw nog als grondbedekking en Ajuga repens (Kruipend Zenegroen) ook. Dan zijn er de Funkia's, Lieve-Vrouwe-Bed- stroo, Alpenheksenkruid (Circaea alpina), dat wit bloeit, en tenslotte Pulmonaria, het Lon- gekruid, dat blauw of rose bloeit en heusch niet zoo erg bescheiden, want het plantje valt werkelijk direct op en maakt de somberste plek vroolijk. Kostelijk is de Bosch-anemoon voor schaduwplekken. Verder is er een Campanula, die een uit zondering vormt op den regel en goed in de schaduw groeit: C. macantha; ook C alba en C. laetiflora kunnen het zonder zon stel len. De bloemen zijn lila, lichtblauw of wit. Het ouderwetsche randplantje Schilders verdriet of Hoe-langer-hoe-liever groeit op totaal zonlooze plaatsen nog. Ook Astilbe, meestal foutief Spiraea genoemd. Uit er varing weet ik, hoe heerlijk de planten het doen in goed vocht opgeven den grond, maar natuurlijk bij goed licht Niet alle soorten zijn echter voor den schaduwkant geschikt. Dan verschillende Primula's, en last not least allerlei bolgewassen; op het oogenblik staan er in mijn tuin op het noorden Scilla sibi- rica. Crocus. Muscari (Blauw Druifje) in bloei en de Narcissen dik in knop. En dat is heusch niet het eerste jaar. Met een beetje zorg en een beetje experi- menteeren zullen we er gauw genoeg achter zijn, wat het in ons schaduwhoekje nog net doet en wat er zich bepaald thuis voelt. Dan hoeven we niet langer een gevaarlijke zóne te hebben, waar oude bloempotten liggen en spinnen en ongedierte huizen en waar onze bezoekers maar zoo gauw mogelijk langs ge voerd worden. Iedere vierkante meter is kostbaar voor een tuinliefhebber; óók als het een vierkante meter schaduwgrond is. L. S. dienen uiterlijk Dinsdagsavonds betaald te zijn. daar de bezorgers op Woensdag afre kenen. DE ADMINISTRATIE. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonné's van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. De namen der vragers blijven redactie geheim. BELASTING ZAKEN VRAAG: 1. Mijn huishuur bedraagt 5.50 p. w.; ik ben gehuwd en heb 1 kind. Hoeveel pers. bel. 1933 moet ik betalen? 2. Het meubilair is belast met 3.S7, zonder opcenten. Op hoeveel is do verkoopwaarde ge schat? 3. Ik ben in 1933 40 weken werkloos geweest. Heb ik nu recht op eenige ontheffing? Tot wlen moet ik mij dan wenden? ANTWOORD: 1. 22.1S 2. Op een verkoopwaarde van 300.tot beneden 400. 3. Indien uw inkomen met meer dan 1/4 is verminderd, kunt gij een verzoekschrift om ont heffing indienen bij^ den Inspecteur der Dir. Bel., Klein Heiligland, VRAAG: Hoeveel bedraagt de pers. bel. voor eon huis van 900.huurwaarde, waarvan 3 kamers aan 2 commensaals moeten worden afge staan? Ik heb 2 minderjarige kinderen. Ge vraagd voor Heemstede en Bloemendaal. ANTWOORD: Resp. 132.30 Hst. en 131.20 Bloemendaal. Hierbij is aangenomen, dat de com mensaals, zooals gewoonlijk, huiselijk verkeer genieten. Hebben zij echter gemeubelde kamers in gebruik, dan moet de huurwaarde worden ge splitst, wat bij schatting door de belastingamb tenaren moet geschieden, evenals van de waar de van het meubilair. RECHTZAKEN VRAAG: Welke gevolgen heeft het voor schuldeischer en schuldenaar, als bij betaling van een bedrag van boven 10 geen zegel op de kwitantie is geplakt? De zaak ls deze: een winkelier teekende on- doordracht een boodschappenboekje voor vol daan zonder zegel te plakken. De klant maak te daarna een schuld van 24 en weigert deze te betalen en dreigt met de ongezegelde kwitan tie zeggende „Je maakt me niets". ANTWOORD: De boete bedraagt 100 voor hem die het stuk heeft onderteekend. Als degene, die het ontvangt daarvan niet binnen een maand aangifte doet bij den betrokken ontvanger, wordt hij aansprakelijk voor de boete. VRAAG: Wij willen Koninklijke goedkeuring op de statuten ecner vereeniging aanvragen. 1. Welke formaliteiten zijn hieraan verbon den? 2. Is de tusschenkomst van een notaris ver plicht? 3. Indien niet. moet het dan in requestvorm worden aangevraagd? 4. Hoeveel kosten zijn hieraan verbonden? 5. Hoeveel concept exemplaren moeten wor den opgezonden en aan wien? 6. Hoe lang kan het duren eer de K. G. af komt? ANTWOORD: 1. Geen andere dan een ver zoek tot H.M. de Koningin. 2. Neen. 3. Ja. 4. Zegelkosten bedragen 50. 5. Een verzoekschrift met één doordruk Is vol doende. Zie verder pnder 1. 6. Afhankelijk van den inhoud der statuten. VRAAG: Als aan een betrekking ook wedu- wenpensioen is verbonden en de man trouwt op huwelijksvoorwaarden, blijft de vrouw dan toch recht op pensioen behouden? ANTWOORD: Ja, VRAAG: Heeft een huurder het recht aange brachte verbetering in een woning te niet te doen? ANTWOORD: Neen, VRAAG: 1. Een vereeniging is tot 1930, voor den tijd van 29 jaar Koninklijk goedgekeurd ge weest. Nadien is verzuimd verlenging aan te vragen. Wat moet zij doen om dio alsnog te verkrijgen? 2. Op welk zegel moet dat geschieden? 3. Hoeveel bedragen de kosten? ANTWOORD: 1. Dat is niet mogelijk. Het beste is een nieuwe vereeniging op te richten. 2. Zie onder 1. 50. 3. Behalve het zegelrecht zijn er bijna geen bosten aan verbonden. VRAAG: 1. Kan iemand, die ene klacht heeft ingediend tegen het doen en laten van een ad vocaat der tegenpartij bij den Raad van Toe zicht en Discipline der Orde van Advocaten, van een uitspraak van dezen Raad in hooger beroep komen? 2. Zoo ja. waar; binnen welken tijd en met opgaaf"van redenen? ANTWOORD: 1. Neen. 2. Zie onder 1. VRAAG: 1. Op hoeveel kostgeld heeft een dienstbode voor dag en nacht, die ziek gewor den is en door haar mevrouw is ontslagen, recht? 2. Hoelang? ANTWOORD: 1. Er bestaat alleen recht op behoorlijke verpleging en geneeskundige be handeling. 2. Zoo lang de dienstbetrekking duurt, doch hoogstens 6 weken. RECEPTEN VRAAG: Ik heb een oud kapok bed, dat r.og heel goed is. maar het begint duf te ruiken. Aan het luchten ligt het niet, want het raam staat altijd open en er is haast den geheelen dag zon. Is daar iets aan te doen bv. uit elkaar halen en er iets doorstrooien? Of weet u een ander mid del? ANTWOORD: Met helder droog weer het bed over 2 stoelen buiten in de zon leggen. Met re genachtig of vochtig weer de ramen gesloten houden. Voor gij het bed binnenhaalt, flink kloppen. Den volgenden dag weer in de zon leg gen met de andere zijde naar boven en weer kloppen. De duffe lucht gaat zoodoende gauw weg. Gij kunt zoolang een paar linnen zakjes met gedroogde lavendelbloemen (verkrijgbaar bij drogisten) op het bed leggen. Dit geeft een fris sche lucht. VRAAG: 1. Hoe maakt men advocaat met gebruik van eieren? 2. Hoe zonder eieren, maar met gebruik van Custardpoeder? ANTWOORD: 1. Klop 6 zeer versche eier dooiers met 2 ons suiker tot deze geheel is op gelost en roer er 1 theelepel vanille essence door. Klop dan de 6 eiwitten met 1/2 ons sui ker geheel stijf en roer dit door de dooiers. Voeg er dan zeer langzaam en steeds roerend 300 gram brandewijn bij. 2. Kook een dun custardpapje op de gewone manier; zooveel als ongeveer 6 eieren. Los hier in een 1/2 pond suiker op onder het koken. Laat, af en toe roerend, bijna koud worden en giet eT, eveneens roerend 300 gram brande wijn bij. Roer tot het koud is. VRAAG: 1. Hoe verwijdert men vlekken uit een terra jute handwerktasch, veroorzaakt door het blijven kleven van een groen gummi bad muts? 2. Hoe verwijdert men vlekken van ijs uit een zachtblauwe tafzijden japon? ANTWOORD: 1. Goede raad is in dit geval dikwijls moeilijk te treffen, omdat die gummi- vlekken zoo verschillend zijn. Probeert u het eens door af te wrijven met aceton. 2. Leg de japon enkel en gladuit, met de vlek ken naar boven, over een schoonen, in vieren ge vouwen handdoek en bevochtig, zeer voorzich tig, alleen de vlekken met waterstof super- oxyde 1 pCt. en laat 5 minuten Inwerken. Bet dan dadelijk met schoon water er alle water stof superoxyde goed uit en bet met droge doeken droog, om kringen te voorkomen. Zijn de vlekken er nog niet uit, dan nog eens zeer voorzichtig herhalen. VRAAG: 1. Hoe reinigt men de kraag van een grijs tweed mantelpakje? 2. Hoe beige nappa handschoenen met witte bontvoering? ANTWOORD: 1. Stevig afwrijven met een schoon, in petroleumaether gedoopt doekje. 2. Als onder 1, maar in plaats van petroleum aether neemt ge nu benzol. Beide behandelin gen moeten buiten in de schaduw geschieden en vooral geen vuur of licht ln de nabijheid! VRAAG: Ik heb een jaar geleden een lampe- kap gekocht van gekleurd glas. De kleur laat nu overal met schilfertjes los, zoodat het onge kleurde glas zichtbaar wordt. Wat Ls daaraan te doen? Zou ik het geheel kunnen afkrabben en dan met glaspapier beplakken? ANTWOORD: Ja, dat is wel het eenvoudig ste, wat gij doen kunt. Misschien zit er nu ook wel glaspapier op. Dit kunt gij er dan gemak kelijk afkrijgen, door het een poosje vochtig te houden met ammoniak. Is dit te lastig, dan kunt gij het ook met groene zeep insmeren; deze een tijdje laten inwerken en dan het glas papier verwijderen. VRAAG: Hoe verwijdert met kwastvlekken uit een groen zijden japon? ANTWOORD: Leg de japon enkel en gladuit met de vlekken naar boven op een schoonen, dubbelgevouwen handdoek. Doop een 6choon, wit doekje in waterstof peroxyde (1 deel), ge mengd met gedistilleerd water (4 deelen). Wring het zacht uit, zoodat het niet te nat is en wrijf er dan stevig mee over de vlek. Laat het dan 5 minuten stil liggen en 'oet dan met een schoon doekje met koud water uit. Dade lijk daarria met droge doeken droog betten, anders ontstaan er kringen. Zijn de vlekken er dan niet uit, dan is het door de kwast uitgebeten. VRAAG: In een japon zijn botervlekken. Ik heb ze met grauw papier gestreken, maar dat helpt niet voldoende. Weet u een middel? ANTWOORD: Met die warme bout hebt gij er de vlekken veel vaster ingewerkt. Probeer nu het volgende. Leg de japon, met de vlekken naar boven, enkel en gladuit over een schoonen, in vieren gevouwen schoonen handdoek. Roer rauwe stijfsel met koud water tot een dikke pap zonder kluitjes en leg een dikke laag hier van op de vlekken. Laat tot den volgenden dag stil Hggen. Haal er dan voorzichtig de harde droge stijfsel af en schuier na. VRAAG: Hoe kan men geheel slangenledeTen schoenen schoonmaken? Zij zijn door den regen en door modderspatten erg vuil geworden. ANTWOORD: Wrijf het leer schoon met een schoone flanellen doek met xylol en een paar uur later met beste, dunne, witte meubelwas. Met schoonen zachten doek nawrijven. VRAAG: Hoe verwijdert men vlekken van warme melk uit een terra wollen japon? Ik heb met koud water gewreven en de plekken zijn wel wat verdoofd, maar toch nog zichtbaar. ANTWOORD: Voeg bij 4 deelen lauwwarm schoon water 1 deel ammonia. Doop hierin een schoon doekje en wrijf er de vlek mee tot deze verdwijnt. Bet dan met droge doeken een beetje droog en laat stil verder drogen. VRAAG: In een tegelstraat is een vetvlek van ongeveer 70 c.M. middellijn. Met zeep, soda en bleekpoeder is die niet te verwijderen. Weet u een middel? ANTWOORD: Boen de plek met zeer harden borstel met kokend sodawater en zand af. Laat het zand er op liggen en schuur dit met een grooten puimsteen en, zoo noodig, nog wat heet sodawater zeer stijf af. Is de vlek niet geheel weg, giet er dan af en toe een ketel kokend wa ter over. VRAAG: Nieuw bleu popeline stof heb ik met wat water gestreken en nu zijn er watervlekken ontstaan. Hoe krijg ik die weg? ANTWOORD: Leg de stof enkel en gladuit met de vlekken naar boven op een 6choonen, dubbelgevouwen doek. Doop een schoon, zacht, wit doekje in koud water en wring het goed uit. Wrijf er dan stevig mee over de vlekken. Als deze er uit zijn, dadelijk met droge doeken droog wrijven. VRAAG: Wat moet ik doen tegen houtworm in meubelen? ANTWOORD: Vul een machinespuitje met kajapoetolie en spuit alle gaatjes vol. Herhaal dit nog eens na 14 dagen. Gij zult er dan wel geen last meer van hebben. VRAAG: Hoe verwijdert men een oude olie vlek (vermoedelijk lijnolie) uit een donkerblau we gabardine regenjas? ANTWOORD: Boen de vlek stevig af met een mengsel van 1 deel ammonia op 4 deelen tame lijk heet water en laat stil hangend drogen. Zoo noodig nog eens herhalen. VRAAG: Hoe verwijdert men een slagroom- vlek uit een donkerblauwe crêpe de Chine zijden japon? ANTWOORD: Leg de japon enkel en gladuit met de vlek naar boven over een schoonen, in vieren gevouwen handdoek en maak, alleen do vlek, vochtig met een mengsel van '1 deel wa terstof superoxyde en 2 deelen gedistilleerd wa ter. Laat 10 minuten vochtig blijven; bet dan met ruim schoon water uit en bet dadelijk daar na met droge doeken droog. Is de vlek niet ge heel weg, dan de behandeling nog eens her halen, VRAAG: Mijn suède schoenen zijn kaal ge worden. Hoe kan ik er nu gewoon lederen schoenen van maken? ANTWOORD: Goed met fijn schuurpapier af schuren en daarna met gewone schoensmeer poetsen. Na een kort poosje zijn zij dan heel goed te gebruiken en zien zij er als gewone lederen schoenen uit. VRAAGHoe verwijdert men inktvlekken uit rietmatten? Reeds met soda geprobeerd, maar nu zijn er groote donkere vlekken ontstaan. ANTWOORD: Met dat sodawater hebt gij de zaak veel erger gemaakt. Neem op 3 deelen koud water 1 deel gezuiverd zoutzuur (geen ruw zoutzuur) en maak hiermee, alleen de vlek vochtig. Laat 10 minuten inwerken en spons dan met ruim koud water uit. Zoo noodig nog eens herhalen. VRAAG: Hoe kan men paranoten peilen zoo, dat zij niet beschadigen? ANTWOORD Wij weten er ook geen ander middel op dan tikken met een hamer tot de bast splijt, maar dikwijls is de noot dan ook beschadigd. Met een notenkraker wordt het in wendige bijna altijd gekwetst. In den handel zijn onbeschadigde gepelde paranoten verkrijg baar, VRAAG: Hoe maakt men snijkoek? ANTWOORD: Benoodigd: 1/2 pond bloem, 1/2 pond basterdsuiker, 1 1/2 a 2 d.L, melk; 1 theelepel kaneel; 1 theelepel gemalen nagelen, 1 theelepel dubbel koolzure soda. Maak van al deze bestanddeelen een zeer stevig deeg en wrijf er de klontjes uit. Doe het in een met boter besmeerden broodvorm en bak de koek ln matig warmen oven met onder- warmte, ongeveer een uur, bruin en gaar. Laat in den vorm bekoelen.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10