%SiP DE VROUW IN DE XXe EEUW. Pullovers MET VERLOF. ABR. MEIJER VRIJDAG 30 MAART 1934 HAARLEM'S DAGBLAD II woo ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. Nu de natuur bloemen en planten in nieu we gewaden steekt voelt ook de mensch, en meer speciaal de vrouw, de lust opkomen om zich een paar nieuwe japonnen aan te schaf fen. We geven hier een paar aardige voor jaarsmodelletjes. No. 199: japon ran soepele wollen stof met knoopengarneering en een kraagje van crêpe de chine. Benoodigd materiaal: 2.80 Meter van 1.30 M, breed; voor het kraagje 30 c.M. witte zijde. No. 213: keurige voorjaarsjapon van witte zijde of stof. Garneering van kleine stiksels op mouwen en in rokbaan. Een groote rever is opgenomen als strik en vormt op deze manier een heel aparte halsafwerking. Benoodigd materiaal: 3 Meter van 130 c.M. breedte. Beide patronen zijn in alle maten tegen den prijs van 50 cents per stuk te verkrijgen bij de „Afdeeling Knippatronen" van de Uit geversmaatschappij „De Mijlpaal", postbo'x 175 te Amsterdam. Toezending zal geschieden na ontvangst van het bedrag, dat kan worden voldaan per postwissel, per postgiro 41632 of in post zegels. De lezeressen worden vriendelijk verzocht bij bestelling niet alleen het nummer van het verlangde patroon, maar tevens de ge- wenschte maat, d.wz. boven-, heup- en taille wijdte op te geven. Gelieve verder naam en adres duidelijk te vermelden; men voorkomt daardoor onnoo dige vertraging in de opsturing. {CeukefttiekerrrteTi Hieronder volgen de voorbeelden van twee menu's voor de Paaschdagen, en van sommi ge gerechten de recepten. EERSTE PAASCHDAG: Paddenstoelen en gevulde tomaten Consommé Royal Spinazieschotel met afwisselend roerei broodjes en hambroodjes Gebraden kip met compote Moccataart met Paaschgarneering TWEEDE PAASCHDAG: Champignonsoep Brusselsch lof met hardgekookte eieren en gewelde boter Koude ham, gebakken aardappelen, sla Nagemaakte spiegeleieren Paddenstoelen en gevulde tomaten: Snijd van de hardgekookte eieren het kapje af en neem den dooier eruit. Vermeng deze met roomig geroerde boter, zout, peper, nootmus kaat, fijngehakte peterselie en vul er de eiwitbakjes mee. Plaats op elk gevuld ei een kapje van een tomaat en bestrooi dit met het fijngehakte eiwitkapje. Hol de tomaten- bakjes uit en vul ze met een mengsel van versche garnalen en mayonnaise. Zet de paddestoelen en gevulde tomaten als een bonte rij op een platten schotel en schik er blaadjes versche kropsla omheen. Consommé Royal: Maak hièrvoor een geu rige, heldere bouillon en zeef ze vóór het gebruik. Maak de vulling van deze heldere bouillonsoep als volgt: klop een ei met wat peper, zout en nootmuskaat, roer er twee lepels melk door en vul hiermee een met boter besmeerd kopje, blikken vormpje of trommeltje. Zet dit voorwerp in een panne tje met heet water, dat bijna kookt en laat de massa bij die temperatuur stollen (yi uur a 3/4 uur). Stort de eiergelei en snijd ze in nette blokjes. Voeg ze, kort vóór het opdie nen. bij de soep. Nagemaakte spiegeleieren: 3/4 L. melk, 1/4L. room, 1 ons suiker, een stukje vanille, 20 gr. gelatine, 1 blik abrikozen. Laat het vanillestokje langzaam aftrekken in de melk en de room, voeg er, als de vloei stof kookt, de suiker bij en de in koud water geweekte gelatine. Neem de pan van het vuur, verwijder het vanillestokje en laat de massa bekoelen gnder af en toe roeren. Giet als de puddingmassa geleiïg wordt, deze op een platte vleeschschaal of op dessertbord jes en leg er, bij wijze van dooiers, halve abri kozen op met den platten kant omlaag. Giet desverkiezende een weinig gebonden abriko- zennat over de dooiers, om deze glanzender te maken, en iets van deze saus langs de randjes der spiegeleieren, waardoor 't korstje ontstaan bij het bakken, eenigszins wordt nagebootst. C. F. ZOMER-MODE. „En, welk der 300 modellen van de nieuwe collectie vond je het mooiste!?" vroeg ik aan een vriendin, die ik meegenomen had naar de mode-show van een beroemden couturier. Ze aarzelde een oogenblik. .Het mooiste vond :k het paar rood zijden avondschoentjes met platte hakken!" We lachten allebei. Dit antwoord was geen compliment voor den modekoning. ,,Ik heb bijna niets gezien", beweerde mijn vriendin. „Al dadelijk bij het begin schemerde het mij voer mijn oogen, toen het model: Telegraph getoond werd. Je weet wel, dat witte tailleurcostuum met heele smalle, golvende blauwe, dwarss tree pen. Ik werd zoo duizelig als in een spoortrein, wan neer je naar de voorbij schietende telegraaf draden kijkt!" „Ja, maar streepen zijn modern!" „Kan wel .maar ik houd niet van japon nen, die met- notenbalken bedrukt zijn. Een Jurk is niet om er op te gaan componeeren, maar om te dragen. Verder heb ik liever een Jurk van zijde of wol, die soepel om het lichaam valt „En?" „Ik kan niet enthousiast zijn voor japon nen van cellophaan en stroo. Daar mag men voor mijn part een hoed van maken. Maar nu Marinetti al hoeden uit aluminium ge lanceerd heeft, is dat misschien al niet eens modern genoeg!" „Ik voor mij vond de witte pelerine van strop op dat zwarte tailleur-costuumpje snoe Natuurlijk, jij denkt alleen maar aan de mode en niet, dat, bij een omhelzing, die rommel dadelijk breekt!" Nee, daaraan had ik niet gedacht. Mijn vriendin zal er goed aan doen zich een pele rine van linnen te kiezen, dat veel en veel sterker is. Trouwens linnen zal in het ko mende seizoen toch bijzonder in de gunst der mode staan. We zullen tailleurs zien van linnen, blouses, strandpyjama's enz. We zullen linnen zien, dat heel fijn is en linnen ,dat zoo grof is als jute. We zullen effen linnen zien en linnens in Schotsche patronen. We zullen ook opengewerkt linnen zien, waardoor een metaaldraad geweven is. Blauw zal de kleur zijn voor al dat lin nen; het blauw van vergeet-mij-niet en eere-prijs. Maar voor alles: marine, marine, marine. Miekie, de oudste van het viertal, sliep in de serre. Gelukkig was het weer zóó in de laatste we ken, dat ze 's morgens of 's middags met het troepje uit kon, want wat Rie anders had moeten beginnen, wist ze heusch niet. Nu kwamen er al telkens boodschappen van „Mevrouw boven", of de kinderen niet wat stiller konden zijn en het dagmeisje had al eens naar beneden geroepen of die apen nou eindelijk hun gezicht niet es konden houden. Toen had baboe gezegd: .Kan niet verstaan, ja", en toen had het hitje maar niets meer geroepen. Maar het was van den ochtend tot den avond een herinneren om toch asjeblieft niet te druk te zijn. Soms mochten ze twee aan twee bij Opa en Oma zijn, een heelen dag. maar toch. En ze hadden zich zóó verheugd op dit verlof. Het was een vreeselijke rommel van kisten en koffers. Baboe bracht het laatste middagmaal bin nen. De kinderen waren extra druk. Uitgela ten vertelden de oudsten elkaar hoe het was in Indië; hoe je daar rijsttafel at en „nassi tim" en hoe de vruchten smaakten. „Lekker zeg. alles nog veel lekkerder dan in Holland! Toen Rie in bed tolde en Vic haar meewa rig en vol zorg aankeek, pakte ze z'n hand en haar gezicht er tegen drukkend zei ze: „O, jongen, dat verlof is gelukkig voorbij!" ELISABETH M. PALIES. HOEDEN. In het veel te kleine benedenhuis zaten ze opgepakt; ellendig, want ze kenden de vrij heid zoo van het Indische leven. Ze vonden het hier om te stikken van benauwdheid, vooral als het weer slecht was en ze den heelen dag thuis moesten blijven. Dan wisten de kinderen niet waarmee ze spelen zouden. Ze gooiden den boel onderstboven, kibbelden en waren ontevreden. Dat waren ze in Indië nooit geweest. Veel speelgoed hadden ze hier niet; het was maar voor zoo kort dat ze hier zaten en dan allerlei aanschaffen wat je toch weer achter moest laten. Avonds met z'n drieën in de slaapkamer, waar later de ouders ook nog kwamen, hiel den ze mekaar wakker, hadden de twee oud sten reuzepret om het kleintje dat de gekste grimassen maakte en in haar bedje telkens weer opstond, achter het ijzeren vlechtwerk ,monjet speelde", en probeerde hoe langer hoe grappiger dingen te zeggen tegen de broertjes. Of het nu gaat om het opgeslagen kin derhoedje, of om den hoed met den grooten rand, dit hebben alle voorjaarshoeden ge meen; ze zijn buitengewoon flatteerendi Vrouwen met een mooi, glad en hoog voorhoofd zullen dankbaar van de gelegen heid gebruik maken om dit aan de buiten wereld te tooien en het hoedje met den ver naar achteren geslagen rand dragen. Diegenen, die minder gelukkig zijn. dragen den hoed met den soepelen breeden rand, die het gezicht geheimzinnig beschaduwt. Bij het tailleurcostuum is de trotteur, dat sportieve hoofddeksel, dat vooral lange, slanke vrouwen heel goed kleedt, nog altijd het best op zijn plaats. Bij middagjurkjes zal het kleine, zwart zijden kapje, dat eenigs zins aan de Amerikaansche matrozenmutsjes doet denken, gedrage nworden. OM ZELF TE MAKEN! Jonge-meisjes slipover. Als in de komende voorjaarsdagen het •enkele blousje met halve mouwtjes nog te koud is voor onze meisjes, zullen ze er graag het slipovertje over aan doen, dat hierbij is afgebeeld. Het verbergt het aardige bloesje niet heelemaal en geeft toch eenige beschut ting tegen de guurheid der vroege voorjaars dagen. Het is heel eenvoudig te maken en wordt in twee deelen op twee pennen gebreid. Voor den boord breien we 6 a 7 oM. één recht, één averecht. Daarna bx-eien we 2 cM. recht 'heen en weer. Zijn we zoover, dan beginnen we den punt erin te breien, die geheel recht gebreid is. Hebben we de vereischte lengte, dan deelen we de naald aan het begin en het eind van een naald één steek af, net zoolang tot we ongeveer 5 steken op de pen houden. Deze kanten we af. De achterkant wordt geheel recht heen en weer gebreid. De schouderbandjes worden door gebreid; krijgen een knoopsgat aan het einde en worden schuin afgekant. Rest nog het afwerken en het aan elkaar naaien van de belde deelen. Om het om krullen va nden bovenkant en de schoudev- bandjes te voorkomen, haakt men ze om. Dan wordt het geheele dingske geperst en klaar is Kees! Uw meisje zal er veel plezier van hebben; het is een sportief grappig slipovertje. Van vuurroode wol gebreid op een wit blousje, maakt 't een buitengewoon aardig effect. En het is betrekkelijk gauw klaar ook, want het is slechts klein. WEET U DAT.. transpiratievlekken verwijderd kunnen worden ,door ze in te wrijven met drie deelen zwavelaether, 3 deelen spiritus en één deel geest van salmiak!? Zijn ze van recenten datum, dan leveren borax en schoon water ook vaak goede resultaten op. Op verouderde plekken neme men de proef met azijn of citroen. Als de stof gewasschen kan worden, wasch men de vlekken nog na met warm zeepsop. Daarna spoelen. Bij twijfel aan kleui-echtheid doet men verstandig eerst de proef te nemen met een lapje van dezelf de stof. Is door het transpireeren de verf uitgebeten zoodat in het gekleurde weefsel witte vlek ken of kringen zijn ontstaan, dan weten we geen beter middel, dan het kleedingstuk plaatselijk te laten bijverven. ,Zien groeien doet groeien. Zelfs als de bloesem van het geluk verwelkt is, verspreidt zij nog een ileflijken geur over het leven. Van een schrijver kan alleen zijn manier worden nagebootst, niet zijn gedachten. Bovenstaand opschrift in den gedexxk- steen van Huis te Lande, de bekende Tuin- bouwstichting voor Meisjes aan den van Vre- deburchweg te Rijswijk (Zuid-Holl.) mochten vele huisvrouwen zich wel in het hoofd xrenten, als zij gevaar loopen door de vele tleine dagelij ksche zorgen in haar groei te worden belemmerd. Het kan haar ertoe brengen eigen leven te verruimen en te ver rijken door de zorg voor planten, als 't kan in eigen tuin, al is 't een daktuin, en anders in serre of woonkamer, op eenig plekje waar de kindei-en der natuur kunnen tieren. Huis te Lande heeft aan zich zelf bewaarheid, wat het uitspreekt in zijn gevelsteen, want de stichting, die van 1907 dateert, is geleidelijk gegroeid, dank zij de inspireerende kracht van de natuur en het practïsch idealisme van de oprichtster, mejuffrouw J. Hingst, die steeds nieuwe mogelijkheden ziet, zich nooit laat drukken door teleurstelling, financieele zorgen, of slechte tijden, maar steeds weer nieuwe plannen bedenkt en uitvoert met een geestdriftig vertrouwen en vaste volhar ding, die haar moeten doen slagen. Zoo kon de crisis haar onwankelbaar geloof in de toekomst van de school en van het werken in de natuur door de vrouw, niet schokken men heeft immers nog 28 leerlingen en. er zijn nieuwe wegen voor de vrouw, nu naar kansen bij het veroverde arbeidsveld afnemeix. „Bij het sociale werk moeten we het zoeken" is thans haar overtuiging en zoo ontstond het aanlokkelijk plan, den len April a.s. een cursus te beginnen in „Eenvoudig Tuinwerk voor leidsters bij het tuinwerk aan kinderen en volwassenen in Opvoedingstehuizen, Frö bel- en Montessorischolen, Volkstuintjes enz." In de eerste plaats heeft men zich als leerlingen gedacht aanstaande woning opzichter essen. nazox-g verpleegsters, jeugd leidsters. die door zich hier eenige kennis te verwerven, leiding kunnen geven bij het aan leggen en beplanten van het eigen stukje grond. De cursus is gedacht voor tien leer lingen, het terrein berekend voor tien tui nen, elk van 18 bij 4.50 M. Men begint niet te groot, want het verstandige beginsel, dat de leerlingen zelf alle werk moeten doen, moet ook hier worden toegepast, en als men te veel wil, zou men het niet zonder hulp kun nen doen. De behandeling van klein en groot- fruit, van groenten en kamerplanten staan op het pi-ogramma, dat we om niet te uit voerig te worden, hier niet in bijzonderheden kunnen vermelden. De cursus is gedacht voor een jaar, met dien verstande, dat het goed zal zijïx, dat de cui-sisten nog enkele maan den na afloop blijven, om zich in de leiding te oefenen. De lessen worden gegeven vier middagen van de week, telkens twee uur. Bij de directrice kan men zich voor den cursus aanmelden. Liggen hier niet voor de vrouw nieuwe mogelijkheden om jong te blijven, op meer aan te bevelen wijze voor haar gezond heid en waar geluk dan al de kunstmiddelen waarmede vele moderne meisjes en vrouwen de jeugd trachten vast te houden? Want er is ook een andere cursus, eveneeixs van jon gen datum, de zoogenaamde damescursus, die II maanden duurt, telkens een maal per week, en dient om de vrouw die in eigen tuin wil werken, in te wijden in de geheimen en eischen van de natuur in elke maand van het jaar. De school heeft reeds heel wat leer lingen afgeleverd, die als huisvrouw en moe der nog profiteeren van de lessen, in eigen tuin. Zoo volledig als zij. die den 3-jarigen cursus bezochten, is de bezoekster van den damescursus aan het eind van haar leertijd natuurlijk niet uitgerust, maar zij vertrekt met voldoende inzicht en kennis van plan tenleven, om te weten waar zij zelf kan han delen, waar zij raad en leiding noodig heeft van den vakkundige en ook om dezen geen onmogelijke eischen te stellen of met hem te kunnen samenwerken. Zij heeft den lust beet, om van haar tuin het mooiste te ma ken en in zich een geneesmiddel tegen neu rasthenie en melancholie. Wij hadden hier gaarne nog meer verteld van de geschiedenis der school, maar deze is reeds met veel liefde geschreven bij het 25 jarig bestaan, in een boekje, waarin vele oud-leerlingen met voldoening spreken van haar arbeid en de voordeelen daarvan Wij vonden er ook de resultaten, welke werden bereikt en daarom was het ons vooral te doen om te weten, wat de vooruitzichten kunnen zijn ook in dezen tijd. Zoo raadpleegden we mejuffrouw Hingst die ons van de nieuwe plannen vertelde, maar ook voor haar wier handels- en ondernemingsgeest voldoende sterk is in de kweekerij nog wel eenige moge lijkheden ziet. Zij wees o.a. op de toekomst I van de orchideeënkweekerij en op het ge- I bied der tropische vruchten scheen ook het laatste woord nog niet gesproken. Voor het overige hebben tal van leerlingen die de school verlieten, langs verschillende wegen een bevredigend bestaan verworven. In het boekje vonden we o.a. eeix brief van eene, die op de farm van een zuster en een broer in Noord-Transvaal zelfstandig begon en ondanks vele bezwaren zich een toekomst schiep in de bloemenkweekerij. Geheel zelf standig wei-ken kunnen de meisjes, die na drie jaren het school-diploma behalen nog niet, al schenkt het werk buiten zelfver trouwen. Zij hebben nog wat practijk noo dig (dat is immers op de meeste vakscho len 't probleem, theorie en practijk voldoende te doen samengaan, en men tracht op Huis te Lande zooveel mogelijk het compromis tusschen de eischen van de practijk en van een degelijke basis van opleiding te bereiken) m aar die krijgen zij wel, als zij op kwee- kerijen werk zoeken en zich hierbij laten raden door de meer ervarenen. Het orgaan van den Bond van Oud-leerlingen schiep een band, waarvan alle leerlingen in dit vak kunnen partijtrekken. Voor het overige heeft de stichting goede relaties met de andere instituten en met de vereenigingen op het gebied van tuin- en landbouw. Bij de Jong ste tentoonstelling van de Haagsche Tuin- bouwvereeniging werd haar nog een inzen ding gevraagd en zij werd reeds herhaalde lijk bekroond. Haar leerlingen met het school diploma konden ook elders haar studie voortzetten. In allerlei richtingen zijn de leerlingen der school geslaagd: als tuinar- chitecte, als leerares, publiciste, in eigen be drijf, bij botanici, in binnen- en buitenland- sche kweekerijen, als assistente aan labora toria enz. Zelfs voor biologische studie is ae basis gelegd. Wat de tegenwoordige vooruit zichten betreft: Ook aan huishoudscholen en middelbare meisjesscholen zijn tuinen aan te leggen, en bij parkaanleg en nieuwe wegen zijn er nog steeds kansen, zoodat wie aanleg heeft in deze richting, zich niet moet laten afschrikken door vrees voor slechte voor uitzichten. het materieele mag niet ontbre ken bij de beroepskeuze maar het mag niet heelemaal overwegen. Reeds het groeiend zelfvertrouwen is voor de vrouw zooveel waard We kunnen slechts herhalen, wat de lijf spreuk schijnt van de stichting: „Zien groeien doet groeien." Daarom belooft de school do vrouw, die de natuur liefheeft zoowel moreele als practische resultaten, poëzie en gevoel voor werkelijkheid, maar vooral de levens blijheid, welke de geregelde omgang met de natuur kan schenken en welke de kern is van alle echt geluk. EMMY J. B. GROOTE HOUTSTRAAT 16 Een zacht stralende lente zon, maar.... een koude N O. wind Nu is het echte pulloverlijd. Wij komen U verrassen met een schat van De nieuwste dessins De nieuwste kleuren De nieuwste snuijes SPECIALE WEENSCHE MODELLEN l Ij Stil is Tineke om twaalf uur thuis geko men, stil zit ze achter haar boterham en het eten gaat maar traag. „Is er wat naars, Tineke?" vraagt moeder. Tineke knikt „ja", maar voorloopig vertelt ze nog niets. Het is blijkbaar niet zoo eenvou dig het onder woorden te bi-engen. Dan kijkt ze moeder met haar groote oogen verlangend aan alsof ze vragen wil: begrijp het alsje blieft en zegt: „De moeder van Riek Mast is dood". Riek Mast. We weten meteen: dat is dat „xxare kind", heelemaal geen vriendin van Tineke. Er wordt nooit gesproken over Riek of Riekje, maar altijd over Riek Mast. Dat zegt genoeg. Wij hebben Riek Mast ook nooit aardig gevonden; ze is gluiperig, klikt graag, heeft plezier als een ander straf krijgt. Daar bij vindt ze zichzelf ergp knap en is ijselijk verwaand. En nu is haar moeder dood. „Ja", zegt Tineke's moeder, „dat is héél naar". Ze weet zoo gauw niets meer te zeg gen, al weet ze dat Tixxeke op iets anders wacht. Want het is duidelijk dat Tixxeke over iets piekert. Tineke eet weer langzaam verder. ,Als Riek Mast weer op school komt zal ik haar een zoen geven", zegt ze dan. Bij die oplossing begint ze te huilen en klimt meteen op moe ders school om getroost te worden. „Riek deed ook altijd zoo naar. heusch", huilt ze. „iedereen vond het. En je kan toch niet aardig doen tegen iemand die gemeen tegen je is. En nounouIk vind het veel ex-ger dan toen Topsie dood ging Topsie was een klein, ziekelijk meisje waar Tineke veel vaxx gehouden had en dat ze dikwijls met moeder op ging zoeken. En nu is Tineke's medelijden met Riek grooter dan met Topsie en haar lieve, vriendelijke moe der. Ofis het wel medelijden? Tineke huilt. Er wentelen blijkbaar ge dachten in haar hoofdje die ze niet verwer ken kan. Ze huilt tot ze volkomen overstuur is eix dan snikt ze; „Ik kan het niet helpen, ik kan het heusch niet heLpen, dat haar moeder dood is!" Als ze dat eenmaal uitgezegd heeft, be daart ze gauw. Nu ze het gezegd heeft lijkt het haar waarschijnlijk zelf heel dwaas en is ze 't schuldgevoel kwijt, dat haar sinds het vernemen van dat doodsbericht gekweld heeft. Alsof zij het helpen kan dat de moe der vaxx Riek Mast dood is Heel vaag heeft er dien morgen iets door Tineke's hoofdje gespeeld. Ze heeft Riek verdriet zien hebben, die Riek waarvoor ze ïxooit één vriendelijke gedachte heeft, over gehad. Een mensch die verdriet heeft en die in dat verdriet geen enkele prettige, moed- geveixde herinnering aan jou heeftIn tegendeel. Toen Topsie's moeder verdriet had kon ze denken aan Tineke die zoo veel van haar hield. Riek kon dat niet. voor Riek was Ti- ïxeke hard en vijaixdig. Dat hard-zijn, dat vijandig-zijn heeft Tineke dien morgen als een groote schuld gevoeld. Ze heeft zich mede-schuldig gevoeld aan het verdriet van Riek. Als Tineke wat grooter was geweest, dan had ze dit alles beter bestrenen. Nu ze dat schuldgevoel niet uitleggen en ze weer spoedig vergeten. En over een t'-'-V? zal ze weer schelden op en tegen „nare kinderen". En niet beseffen, zooals wij dat ook maar al te dikwijls niet beseffen, dat ze doe- die koude vijandigheid schuld op zich laadt, schuld aan alle ellende die door de wereld trekt. BEP OTTEN.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 11