FRANS PERQUIN N.V. HOENDERDOS' Brandstoffenhandel Anthracfet Prijsverlaging Anthraciet Brandstoffen J. H. Krui Jr. V oorjaarsprijzen Koningin betuigt haar dank. Aethergolfslag. Het Bdcut%ó\kste Voorjaarsprijzen 51e Jaargang No. 15574 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 3 April 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONINEMEN 1 EN per Week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post f3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, per maand f 0.22, per 3 mnd. ƒ0.65 franco per post '0.72XA. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN: j.5 rcgels 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels 0.30, elke regel meer 0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150-, Elke andere vinger f 50.-. Arm- of Beenbreuk f 100-, Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f 2000-. Overlijden f600-. Verlies van Hand, Voet of Oog f 400-. Verlies Duim f75-. Verlies Wijsvinger f75.-. Verlies andere vinger f30-. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN HAARLEM, 3 April. Een Stevige Winst. De eerste April is voorbij, en dus kunt u het veilig gelooven dat de Engelsche Kanse lier van de Schatkist, Neville Chamberlain, een stevige winst heeft gemaakt. Een stevige winst. Het klinkt als een echo uit verre hoog conjunctuur-tijd -n, uit een rooskleurig ver leden dat we ons nauwelijks meer voor den geest kunnen halen. Het jaar 1933-1934 is door de Engelsche Schatkist besloten met een overschot van 31.147.860. In guldens omgerekend tegen den huidigen koers, is dat niet ver van de tweehonderdvijftig mil lioen af, hetgeen ons Nederlanders des te afgunstiger doet watertanden als wij beden ken, dat dit sommetje zoowat de helft van onze totale Staatsbegrooting vertegenwoor digt. Onze Londensche correspondent schrijft er opgewekt het volgende over: .,De inkomsten bedroegen 724.567.149 en do uitgaven 693.419.289. In dit laatste be drag zijn 11.000.000 schuldaflossing begre pen. Een bedrag van 3.000.000 hiervan is naar de Vereenigde Staten betaald bij wijze van „symbolische" aflossing van oorlogs- schuld. Het bedrag had uiteraard veel en veel hooger moeten zijn. Maar dat heeft geen praktische beteekenis meer aangezien de Vereenigde Staten hoeft leeren beseffen dat die oorlogsschulden alleen nog maar in de verbeelding van onrealistische menschen kun nen bestaan. Voor Neville Chamberlain maakt het ook niets uit; het maakt zijn overschot geen zier minder echt. In zijn begrooting voor het pas afgeloopen financiële jaar had de Kanselier van de Schatkist gerekend op een overschot van 1.300.000 en geen reke ning gehouden met betalingen, „symbolisch" of niet, aan Amerika. Hij had ook geen reke ning gehouden met afbetaling van nationale schuld. Aangezien hij zoowel het een als het ander toch heeft gedaan is hij feitelijk niet alleen de 31.147.860 van het schoone sur plus beter af maar ook nog eens de 11.000.000 van de afbetaalde schuld ver minderd om zoo nauwkeurig mogelijk te zijn met de I 1.300.000 van het begroote overschot. Zijn eindrekening is dus meer dan 40.000.000 beter dan hij had gedacht. De Schatkist had een meevallertje in het over lijden van een der rijkste mannen van het land uit wiens nalatenschap zoowat 11.000.000 bij wijze van successierechten aan den staat kwamen. De vraag wordt nu opnieuw besproken hoe de Kanselier met dit overschot zal om springen, of liever hoe hij de natie zal doen deelen in zijn geluk. De wet schrijft voor dat het hier aangeduide surplus wordt aange wend voor schulddelging. Maar als Chamber lain wil kan hij de wet veranderen en het geld voor ander doel aanwenden. Zelfs al zou hij dat niet willen doen dan nog, meent men. is de betere financieele positie van het land voldoende rechtvaardiging voor wat liefda digheid in den vorm van herstel van de werkloosheiduitkeering op den ouden voet. van herstel ook van het oude salaris- en loonpeil voor de dienaren van den staat, vooral die van de nederiger klassen, en van terugkeer van de werkloosheid-uitkeering van-voor-de-financieele crisis. De belasting betalers zouden ten zeerste gediend zijn met een verlaging van den grondslag thans 5 shilling per pond sterling waarop zij wor den aangeslagep in de inkomstenbelasting. Er is geen reden, zoo redeneert men, te ver wachten dat de Schatkist er aan het einde van het volgend financieele jaar niet nog beter aan toe zal zijn dan nu. Maar wat de heer Chamberlain zal doen moet een diep geheim blijven tot de begrootingsdag in het Lagerhuis, die valt op 17 April". Ons kan het verheugen dat het Engeland zooveel beter begint te gaan. Uit naasten liefde in de eerste plaats, ofschoon dit een artikel is dat sombere tijden beleeft. Meer indruk zal de overweging maken, dat wijzelf direct belang hebben bij de welvaart van de ons omringende groote landen. Na Zaterdag in deze rubriek sombere statistieken omtrent Duitschlands economische positie te hebben moeten vermelden, voel ik het als een troost dat wij van Engelsche zijde beter berichten krijgen. Voor het overige vraag ik uw welwillende aandacht voor het liefelijk cynisme, dat in Engeland heerscht ten aanzien van de oor logsschulden. Men heeft, zooals onze corr s- VOORJAARSPRIJZEN Prima Belgische afm. 20/30 en 30/50 f 2 OO Goede en Hollandsche f 190 Prima Wales f2.80 Vanaf 1 Mei gelden nog lagere Zomerprijzen Telefoon 10212 162 Gr. Houtstraat pondent opmerkt, drie millioen pond „sym bolisch" afbetaald op de Amerikaansche schuld, en denkt er eenvoudig niet aan meer te betalen. Alleen menschen zonder realiteits zin zouden daaraan kunnen denken. Nu, ik herinner mij nog best dat minister Baldwin naar Amerika trok, een jaar of tien geleden, en een overeenkomst sloot waarbij Engeland zich verplichtte gedurende een paar men- schengesL.daten veertig millioen pond (in goud) per jaar te betalen tot afdoening van de Amerikaansche schuld. Het is een leerrijke h..'innering uit die dagen, toen iedereen nog overtuigd was van Amerika's slimme koop- anstactiek inzake den oorlog. Gedurende de eerste oorlogsjaren leverde het volop aan de geallieerden en leende hun geld ad libitum. Tenslotte ging het er zelf in om de zaak tot een beslissing te brengen, zijn crediteuren aan de „overwinning" te helpen en zelf zijn duiten binnen te krijgen. Het lukte inderdaad, wat tenminste de beslissing en de overwinning" van de crediteuren betrof. Maar daar bleef het dan ook bij. Val al de crediteuren was Enge land degene, die zich het meest uitsloofde om zijn verplichtingen na te komen. Nu, dat heeft ook niet lang geduurd. Ame rika heeft met zijn meesterlijk koopman schap. dat totaal mis en vreeselijk kortzichti; is gebleken, een even geweldigen strop aan den oorlog gehaald als de andere deelnemers. Laten we ons dit herinneren, voor 't geval ons in de toekomst mocht worden gevraagd geld te leenen aan een oorlogvoerend land De Staat als oorlogsschuldenaar is dit heb ben de laatste vijftien jaren wel bewezen een eigenaardige klant. Niet alleen Engeland heeft dit op treffende wijze aangetoond. Het betaalt nu alleen nog „symbolisch"een argument dat ik u niet kan aanraden tot be ziging jegens den deurwaarder, als gij een surplus van f 31 mocht hebben, en net f 3 hebben afbetaald op een schuld van f 1000 ..pro resto" Wat Amerika betreft, dat leeft nu in vollen realiteitszin op „de reserves van de toe komst".... de schoone uitdrukking van den Duitschen minister graaf Schwering von Krosigk, die dit Duitschland ook laat doen Engeland is er beter aan toe. Het schijnt van de ex-strijders de eerste te zijn, die er weer een beetje bovenop komt. Ik vermoed alleen dat een deel van het sudplus noo- dig zal zijn tot verhooging van de begrooting van Defensie, ter voorbereiding van den vol genden „War to end war", die er ipderdaad een einde aan zou kunnen maken bij gebrek aan overlevenden. En zoo zet het meester lijk koopmanschap, gekoppeld aan reali teitszin, zich maar jolig voort in deze uiter- mate-zakelijke. uitermate-nuchtere en bo venal intelligente wereld R. P. DAT RIJDT OOK OP DEN WEG! MAAR ALS DE POLITIE HET ZIET NIET MEER Den laatsten tijd worden herhaaldelijk auto's aangehouden met kapotte remmen of een ondeugdelijke stuurinrichting, of nog wat anders en ook wel met alle slechte eigen schappen in combinatie. Hier is er weer een: een taxi die niet alleen geen handrem had die behoorlijk werkte maar ook geen votrem waar staat op te ma ken was. Als het ding 30 K.M. reed had het liefst 20 Meter noodig om tot stilstand te komen. Dat rijdt ook op den weg ON7E GRATIS ONGEVALLEN- VERZEKERING VOOR WEEK- EN MflANDABQNNéS. UIT KEERING VAN HONDERD GULDEN. Aan den heer E. E. DE VRIES, Kerkhof- straat 12 rood, te Haarlem, vergoedden wij bovengenoemd bedrag wegens het door een ongeval breken van een arm. DE ADMINISTRATIE. Wilhelmina 20|30 en 30,5o f 190 Prima Belgische 20'30 en ^/so 2 Mooie viertjes1.50 Eierkolen1.30 Krieleieren1.30 Zaterdagmiddag heeft de Koningin door de radio de volgende toespraak tot haar Volk gehouden: Mijn gedachten gaan naar u allen uit in deze droeve dagen en ik wensch u door dit gesprek door de radio een blijk te geven van mijn innig medeleven in hetgeen voor u allen een droefenis bleek te zijn. Zij, die voor ons allen een Moedor is ge weest, is tot God's Heerlijkheid ingegaan. Haar liefhebbend hart heeft u allen omvat. Zij wist zich in te denken in de nooden en behoeften van geheel ons volk, zoowel hier te lande als in de overzeesche gewesten; zij hoeft steeds alles gedaan wat in haar vermo gen was om deze te verzachten en te lenigen: Zij verstond het óók blijde te zijn met de blijden en in hun vreugde te deelen. Als volk in gedachten samen te staan om dat sterfbed doet een heel bijzonderen er hechten onderlingen band ontstaan, en verle vendigt op zoo bijzondere wijze ons aller saamhoorigheidsgevoel. Diep ontroerd dank ik U daarvoor en voor Uwe liefde en trouw Haar gedurende Haar lang en zegenrijk leven betoond, voor het geluk en voor den zonneschijn, dien Gij daar in hebt gebracht, voor Uw warme belangstel ling en medeleven tijdens Haar ziekbed en voor de laatste hulde, zoo in bloemen als op andere wijze tot uiting gebracht. De ontroe rende bewijzen van aanhankelijkheid aan Haar baar en bij de teraardebestelling van Haar stoffelijk overschot betoond, hebben mij dien getroffen. Gij hebt daarmede de schoonste kroon op Haar leven gezet. Innig dank ik U, ook namens de Mijnen voor Uw hartelijk m-'U-leven en voor de on telbare blijken van deelneming van u ont vangen. Bij allen weemoed, welke door het hart gaat van het Kind, dat Haar Moeder nioes afstaan is net onvergetelijk heerlijk te erva ren, de liefdevolle hand van God, die alles zoo beschik' heeft. Zij heeft niet beseft, dat Haa krachten de hoogc. sloopende koortsen niet zouden kunnen weerstaan. Zij is in de armen van Haar Heiland inge slapen. zonder het naamloos lijden van ai- scheidnemen te hebben moeten ondergaan, Zich. ook in de laatste dagen van Kaar lever- omringd wetende van Hen, die Haar het lief ste waren Thans waar Wij Haar moeten missen, zooals Wij Haar steeds zoo gaarne bij Ons en om Ons zagen, blijft het belangrijkste, Zij Haar liefde, Ons omringen. Zij trachtte steeds een zegen te zijn voor ons allen Ik besluit met den wensch. dat deze zegen zich voor U en Mij moge uitstrekken tot ,er over Hare groeve. Ik heb gezegd. De rede van de Koningin is zoowel in Oost als in West-Indië uitstekend ontvangen. Zij werd door de Koningin uitgesproken in haar bank in de Groote Kerk in Den Haag, waarheen zij zich omstreeks kwart voor één met klein gevolg begeven had. In de kerk waren verder uitsluitend aanwezig de kerke- raad, kerkvoogden, notabelen en het college van collectanten der Ned. Herv. Gemeente te 's-Gravenhage. Voor het uitspreken van de rede door de Koningin werden op het orgel twee couplet ten van het Wilhelmus gespeeld. Na het uit spreken speelde het orgel een couplet van het ,Wien Neêrlands Bloed". VERBETERING DER TABAKS- MARKT. Alleen koopen door officieele inschrijvingen. Kinderhuissingel 2 Telefoon 11979 (2 lijnen) (Adv. Tfigez. Med.) BOETE VOOR OVERTREDINGEN. De Nederlandsche tabakshandelaren heb ben een overeenkomst gesloten, welke voor de Amsterdamsche en Rotterdamsche tabaks- markten van zeer groot belang is. Bij schriftelijk contract hebben de Neder landsche tabakshandelaars zich n.l. jegens elkaar verplicht om voor den tijd van een jaar geen partijen Sumatra van den oogst 1933. direct of indirect „uit de hand", „bij onderhandeling" of „bij vervroegde inschrij ving" van de importeurs te koopen en naar die partijen uitsluitend te zullen dingen door middel van de in Nederland plaats vindende, op de data als ter aanslag officieel aange kondigde inschrijvingen. Voorts verplichten zij zich jegens elkaar om, voor den tijd van een jaar. geen tabak als boven omschreven, direct of indirect te koo pen, welke afkomstig mocht zijn van par tijen tabak, die door tabakshandelaren of si garenfabrikanten anders dan door middel van de bedoelde inschrijvingen van de im porteurs mochten zijn gekocht, noch die ta bak direct of indirect te verhandelen of te verkoopen. Op elke overtreding van deze bepalingen is een dadelijk opeischbare boete gesteld van ten hoogste 250.000. De moordenaar van raadsheer Prince? De arrestatie van baron De Lussats (portret rechts), die door velen als leider der beruchte „maffia" wordt beschouwd. (Ofschoon Rusland met de 500 K.W. van Moskou reeds den sterksten Europeeschen radio zender exploiteert, is het nu van plan een nieuw station te stich ten met een energie van 1200 K.W. Rusland jaagt den aethergolfslag, Weer wat hooger binnenkort, Het is blijkbaar niet tevreden. Voor 't een aethervloedgolf wordt. Rusland's beer gaat strakjes brullen Met twaalfhonderd kilowatt, Wat dat is ln watt terzijde, 't Is je wat. geloof me dat. Ach, er is helaas tenslotte Ook niets nieuws op dit gebied, 't Is het eeuwenoud principe: Schreeuw je niet, zoo heb je niet. Met het grootste deel der wereld Van den gouden standaard af. Geldt alleen het gouden zwijgen, Voor het zwijgen van het graf. Boven d' aarde spreekt het zilver. In den naam van 't aardsche slijk. Daarin zoekt de mensch zijn krachten, Wie het hardst schreeuwt heeft gelijk. Maar een troost blijft ons behouden, Ons blijft in het eind de macht, Ook al gaan de Russen zenden. Met nog tienmaal zooveel kracht. Zoo hard kan de beer niet brullen, Of hij buigt voor onzen wil, Even draaien w' aan een knopje En de schreeuwleelijk is stil. STILLE RONDGANG. De Algemeene Nederlandsche Vrouwen Vredebond heeft het initiatief genomen om op 10 Mei (Hemelvaartsdag) een .Stille Rond gang" door Den Haag te houden. De bedoeling van dezen Stillen Rondgang is, dat duizenden vrouwen, zonder onderscheid van politieke of godsdienstige gezindte, zich in aaneengesloten groepen van het Malieveld door de stad naar het Vredespaleis begeven. Bij de Parlementsgebouwen gekomen, zal een deputatie, namens de Nederlandsche Vrou wen en Moeders, een adres overhandigen, waarin zij nogmaals bij de Regeering, die, door medeonderteekening van het Kellogg Pact, den oorlog tot misdaad verklaarde aandringen, haar invloed te blijven aanwen den voor het verkrijgen van een internationale ordening, waarin Rechtspraak zal gelden in- plaats van geweld. Men kan zich hiervoor opgeven bijW. A. v. Sonsbeek, Secr.-Penn. v. h. Centraal Comité „Stille Rondgang", Langendijkstraat 13, Haar lem, Postrekening 191713, aan welk adres tevens gaarne bijdragen voor dit doel in ont vangst worden genomen. De Koningin heeft Zaterdagmiddag tot haar volk gesproken. pag. 1 De Paus heeft in een Paasehbrief de „nieuwe levensopvatting" in Duitschland scherp veroordeeld. Pag- Een duel op het pistool in Frankrijk tusschen een kamerlid en een leider der Camelots. pag. 3 Reconstructie van het Japansche kabinet. pag. 3 Men vreest, dat de brand in Hakodate twee duizend slachtoffers heeft geëischt. pag. 3 Ernstige vulkanische uitbarstingen op IJs land. pag. 2 Op den 21sten zittingsdag der Nijenrode- zaak is weer een oude brand ter sprake ge komen. pag. 4 Ir. J. W. Albarda heeft op het Paaschcongres der S. D. A. P. uiteengezet, dat het Partij bestuur de Liga moest verbieden. pag. 4 Het herzieningsrapport der S. D. A. P. is door het congres aangenomen. pag. 4 Tabakshandelaren zullen alleen koopen door officieele inschrijvingen. pag. 1 Zaterdagavond is een winkelierster in de Cronjéstraat overvallen; een bedrag van ongeveer f 500 is geroofd. pag. ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Een stevige winst. pag. 1 J. B. Schuil: Amsterdamsche Tooneelvereeni- ging: De eerste de beste. pag. 13. Ian onzen Londensehen correspondent: Eco nomische hervormingen in Engeland. pag. 3 De Paus laakt hetHitlerbewind. In een Paaschgroet aan de Duitsche Katholieke jeugd. „Nieuwe levensopvatting voert naar het heidendom". De „Koelnische Volkszeitung" publiceert den volgenden Paaschgroet. dien de Paus door den praes generaal Mgr. Plens ui? Dus- seldorf in een eigenhandig schrijven aan de Katholieke jeugd van Duitschland heeft ge richt ..Aan de Katholieke jeugdbonden van Duitschland. Geliefde zonei.! De uitdrukking van kinderlijke eerbied jegens den stedehou der Christi en van onverbrekelijke trouw aan de heilige kerk. die Gij ons hebt gezonden, aanvaarden wij met innige deelneming en groote genoegdoening. Met innige deel neming: want gij hebt in de voorste linie voor uwe religieuze idealen reeds groote offers gebracht en brengt deze nog dade lijks. Met groote genoegdoening over tien moed van belijden, dien gij openbaart en de echte bovennatuurlijke gezindheid, waardoor gij bezield wordt. Ondanks al het moeilijke, waardoor de Voorzienigheid U heen leidt en tegen een met lokroejj en druk werkende propaganda voor een nieuwe levensopvatting in, welke van Christus weg naar het hei dendom terugvoert, hebt Gij den Heiland en zijn Kerk den eed van liefde en trouw ge houden en blijft juist daarom vaster in de overgave van volk en vaderland, die gij, gelijk in voorbije tijdens ook .thans in nauw ste verbondenheid, onzelfzuchtig wilt dienen. Uit verantwoordelijke herderlijke zorg en wij weten, dat dit ook de groote zorg is uwer bisschoppen kennen wij den toestand der katholieke jongeren in Duitschland. Uwe bonden moeten in ieder geval weten, dat hun zaak de onze is. Wij leiden u in vaderlijke liefde onder het kruis van Jezus Christus, dat zijn licht ook op uwe banieren werpt en geven u. uwen leiders en familieleden als krachtbron van onwrikbare geloofstrouw van harten den gevraagden apostolischen zegen. Uit het Vaticaan; Paschen 1934, Pius XI". Vanaf heden geldende prijzen van Anthraciet en eierkolen als volgt: TELEFOON 23517. 1410 6 Belgische Anthraciet 20-30 en 30-50 f 2.— Hollandsche id. 20-30 en 30-50 f 1.90 Anthraciet 4 15-20 1.50 Eierkolen f l.jo Alles per H.L. franco bergplaats. Met 1 Mei a s. Zomerprijzen N.V. Steenkolenhandel v.h. kantoor en magazijnen Stalionslerrein Overveen (Adv. Tngez. Med.)

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1