Onze bloembollen-export naar Zweden. TIJDELIJK Gedurende TYPEN D. HESSELS Leerling - Verkoopster DINSDAG 3 APRIL 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 13 Benadeeld, door knoeierijen van male-fide exporteurs. Importeert zweden re veel bollen? (Van onzen correspondent) STOCKHOLM, 29 Maart. „JulJïe Hollanders zijn me toch groote schooiers", zegt de bloemenhandelaar ter wijl hij een bosje tulpen in een ritselend papier wikkelt. Ik ken den man niet. maar bij den fietsenmaker om den hoek, die mijn ouwe, kennelijk Hollandsche karretje in reparatie heeft gehad, schijnt hij mijn na tionaliteit vernomen te hebben. En dan pakt hij uit over knoeierijen en oplichterijen van Hollandsche bloembollenexporteurs, over kweekers, die duizenden kronen schade ge leden hebben, omdat ze verkeerde bollen kregen, over villa-bewoners, die in goed ver trouwen hun geld stuurden en nimmer de bestelde bollen ontvingen, over kinderen, die bij ooms en tantes bestellingen opnamen en er nu op worden aangekeken, dat de bollen uitschot belken te zijn, ongesorteerde rom mel, waaruit alleen wat magere groene groene blaadjes maar geen bloemen te voor schijn kwamen. En wat moet je dan antwoorden? Dat het voor een deel de schuld van de menschen zelf is, omdat ze niet eerst eens informaties namen, terwijl er toch telkens weer gewaar schuwd wordt? Dat er toch genoeg bona fide handelaars zijn, wier namen de Zweed- sche kweekers toch zeker te weten kunnen komen? Dat je als Hollander dit alles natuurlijk ten zeerste betreurt, maar dat er nu eenmaal vrijwel niets tegen te doen schijnt te zijn? Het helpt weinig. De man noemt me na men van wereldberoemde bollenfirma's, die door oplichters misbruikt worden, weidt uit over geknoei met Edammer kaas en zwen del met Westlandsche tomaten en al ver zeker ik hem nu, dat de meeste Edammer kaas, die in Zweden gegeten wordt, niet uit Holland afkomstig is en dat de overigens vrij onschuldige manipulaties met de toma ten uitsluitend door Zweedsche importeurs bedreven worden, verder dan tot de con clusie, dat er „dan toch óók wel eerlijke firma's zijn", krijg ik hem niet. En in zekeren zin is zijn opvatting zeer begrijpelijk. Het schijnt dat de knoeierijen in den bol- len-export naar Zweden en o.a. ook Noor wegen de laatste jaren op verontrusten de wijze zijn toegenomen. Telkens lees je er weer over in de kranten, telkens hoor je er weer over als Je met kweekers en b'oemisten en bloemenliefhebbers in aan raking komt. Een tijd geleden heeft een jongeman uit Hillegom een vermoedelijk niet onaardigen duit verdiend, door na vooruitbetaling bloem bollen te zenden, die niet door de douane doorgelaten mochten worden. Verscheidene firma's zenden vrijwel waairdelooze bollen en dan meestal minder dan besteld is onder remboursement, daar de geadresseerde het pak immers moeilijk op het postkantoor kan onderzoeken of nawegen. En de laatste weken zijn weer tientallen menschen uit de Stockholmsche tuinsteden tot de ontdekking gekomen, dat „de" Hollanders oplichters zijn, omdat zij, teneinde een in de voorjaars-prijs- courant van een Hillegomsche firma uitge loofde „gratis verrassing" deelachtig te wor den, hun bestelling binnen acht dagen had den gedaan met bijvoeging van het verschul digde bedrag (ter besparing van remibour- sement-kosten") en nu, na weken wachbens de gladiolus-bellen en dahlia-knollen nog steeds niet ontvangen hebben. Bij navraag op het consulaat-generaal, dat in verband met de knoeierijen in den bloemibollenhandel een ontstellende hoeveelheid werk heeft te verrichten, bleek ons, dat de firma, die in haar prijscourant meedeelt eigen kweekersen te Hillegom. Sassenheim en Voorhout te hebben, op de „zwarte lijst" staat en al ge- ruimen tijd geleden failliet is verklaard. Hoe veel menschen er hier in Zweden al door male-fide Hollandsche bloembollen handelaren zijn gedupeerd, hoe groot de be dragen zijn, waar het hier om gaat, is na tuurlijk nimmer vast te stellen. Al zegt het wel iets, dat vakmenschen spreken over „tienduizenden kronen per jaar", dat de zwarte lijst enkele folio-vellen beslaat en dat er knoeiers zijn, die er soms 'vier zeer betrouwbaar klinkende firmanamen op na houden. En -het eenige, dat er hier van Nederlandsche zijde tegen gedaan kan wor den is, dat het consulaat-generaal een enkele' maal een waarschuwing in de bladen plaatst waarin het publiek aangeraden wordt niet op advertenties of andere aanbiedingen van onbekende firma's in te gaan voor men bij navraag op het consulaat vernomen heeft dat de zaak niet op de zwarte lijst staat. Reclame voor Holland is dit nu bepaald niet, maar deze maatregel blijkt noodzake lijk te zijn, al is hij geenszins afdoende. In 1930 was de waarde van den invoer van Nederlandsche bloembollen in Zweden bijna zes millioen kronen of een kleine vier mil- lioen gulden. Het jaar daarop liet Zweden den gouden standaard schieten, zoodat de bloembollenexport naar Zweden toen slechts 2.171.000 gulden opleverde. Dat jaar importeerde Zweden volgens de Zweedsche statistiek 1.98 millioen kilo bollen uit ons land, in 1932 1.72 en in 1932 1.71 mil lioen kilo. De quantiteit is dus betrekkelijk weinig gedaald en men kan voor dit jaar zelfs een weliswaar geringe, stijging verwachten. En hoewel de opbrengst in Nederlandsche gul dens tengevolge van de depreciatie van de Zweedsche kroon in 1933 is gedaald, het moet vooral met het oog op de toekomst op de verwachte betere tijden, toch van groot belang geacht worden, dat de afzet op de Zweedsche markt maar zoo betrekkelijk wei nig ingekrompen is. Hier in Zweden is thans inderdaad een vrij groote verbetering in den algemeenen eco- nomischen toestand te bespeuren. De men schen praten weinig meer over crisis, de werkloosheid vermindert en het geld gaat weer rijkelijker rollen, zoodat de vraag naar bloembollen vermoedelijk wel weer zal stij gen. Maar nu komt een der officieele ver tegenwoordigers van de kweekers en de tuin ders met het voorstel om den invoer van Nederlandsche bloembollen met 25 procent te beperken, daar er te veel bollen ingevoerd zouden worden en daar de Zweedsche han delsbalans tegenover Nederland passief is. Zweden zou, aldus de heer, den invoer van bloembollen pas weer vrij laten, wanneer Nederland bereid zou blijken te zijn den in voer van Zweedsche producten te vergrooten. Van Zweedsch protectiónisch standpunt be schouwd zou deze heer misschien volkomen gelijk hebben, wanneer zijn motiveering ge heel juist was. En dat is niet het geval. Volgens de Zweedsche statistieken leverde de handel tusschen Zweden en Nederland in 1931 en 1932 een importoverschot ten na- deele van Zweden op van onderscheidenlijk 38 en 15 milliben kronen. Volgens de Neder landsche statistieken was er in die jaren echter een importsaldo te nadeele van Ne derland van onderscheidenlijk 2 en 1.9 mil lioen gulden. Zoodat bij eventueele onder handelingen en gedelegeerden er langdurig over kunnen redeneeren welke van de twee volgens verschillende principes opgemaakte, statistieken het beste beeld van het han delsverkeer tusschen beide landen geeft. Het andere argument is nogal vreemd, daar de grootte van den invoer van bloembollen afhankelijk is van de vraag die er onder de kweekers van „kersttulpen en „paasch- lelies", oftewel trompetnarcissen, en onder de tuinierende villa-bewoners naar bestaat. De betrokken autoriteit kon mij niets anders meedeelen, dan dat er volgens zijn meening te veel bollen ingevoerd worden, maar van andere zijde vernam ik, dat enkele groote bloemisten plannen hebben om den handel in bolbloemen vrijwel te monopoliseeren, of althans om de prijzen van deze bloemen, die tegen Kerstmis en Paschen bij duizenden in de kassen van Hassèlby en Brannkyrka en_ andere tuinbouwcentra getrokken worden, aanmerkelijk op te drijven. Een jaar of wat geleden bleek de vraag met Kerstmis name lijk niet zoo groot te zijn als de kweekers gehoopt hadden, zoodat zij de tulpen aan straatventers moesten verkoopen tegen prij zen, die belangrijk beneden de verwachte fancy-prijzen lagen, en ook in andere ge vallen moet mislukte speculatie in bolbloe men sommigen flinke stroppen bezorgd heb ben, zoodat er nu maar op contingenteering of verhooging van het toch al drukkende invoerrecht aangedrongen wordt. Of het voorstel van den vertegenwoordiger der kweekers eenig resultaat op zal leveren, is thans nog onmogelijk te zeggen. Maar zou een voorstel in dien zin bij den Rijks dag ingediend wodren, dan is er groote kans dat het aangenomen wordt. Niet alleen om dat men daardoor steun aan den tuinbouw zou verleenen of aan een, volgens een der autoriteiten ongewenschten toestand een eind zou maken, Maar ook omdat de knoeien de bollen exporteurs den geheelen Neder- landschen bloembollen-export al meer in discrediet brengen omdat het er voor de Zweden, die niet volkomen van den werke- lijken toestand op de hoogte zijn, zoo lang zamerhand wel wat op gaat lijken of heel die Hollandsche bollenhandel één groote zwendelarij is. En het ongelukkige is. dat de vele bona fide bollenhande'aren hier al weinig of niets aan veranderen kunnen. Tenzij men trach ten zou maatreee'.en te nemen zooals er in dertijd in het Westland genomen zijn toen de praktijken van verscheidene exporteurs van vroege aardappels er toe hadden geleid dat het Westlandsche product geheel van de Engelsche markt was verdrongen. Maar der gelijke maatregelen zijn zeer ingrijpend slechts in bijzondere gevallen door te voeren en in dezen tijd. nu de bloembollenhandel het toch al moeilijk genoeg heeft, waar schijnlijk niet te verwerkelijken. C. G. B. van een tolk voor de rechtbank, welke uit drie rechters bestond. Nadat de bankier aan een verhoor was onderworpen, verklaarde de rechtbank, dat Insull een Amerikaansch onderdaan was en dat de misdaad waarvan hij in Amerika be schuldigd wordt, geen politieke of militaire, doch een gewone misdaad is. De rechtbank deelde aan Insull mede, dat hiermede haar taak beëindigd was en dat hij vrij was het gerechtsgebouw te verlaten. Thans zal het Turksche kabinet ten aan zien van Insull een beslissing moeten nemen, namelijk of hij al dai\ niet- zal worden uitge leverd. Van officieuze zijde wordt vernomen dat Insull hoogstwaarschijnlijk zal worden uit gewezen. Intusschen kon Insull het gerechtsgebouw vrii verlaten en hij nam zijn intrek in een hotel ANKARA. 2 April. (Reuter). Het parket heeft een bevel tot in hechtenisneming te gen Insull uitgevaardigd. Hij werd daarop te Instanboel gearresteerd en weenend naar het Huis van Bewaring overgebracht. Zijn Turksche advocaat heeft protest hier tegen aangeteekend. Het Turksche Kabinet zou besloten hebben Insull uit te leveren. De beide advocaten van Samuel Insull zijn uit Athene te Instanboel aangekomen. Zij zouden in principe besloten hebben de zaak- Insull aanhangig te maken bij het Perma nente Hof voor Internationale Justitie te 's-Gravenhage, aangezien de Meotis door de Turksche regeering zou zijn gemolesteerd. ISTAMBOEL 3 April (Reuter) De Turk sche nationale vergadering heeft gisteren het uitleveringsverdrag met de Ver. Staten ge ratificeerd, en daarmede den weg vrijgemaakt voor de uitlevering van Samuel Insull. TURKIJE ZAL INSULL UITLEVEREN. ZIJN ADVOCATEN WENSCHEN BEMIDDELING VAN HET PERMANENTE HOF. ANKARA, 1 April (Reuter). Een inspecteur van de Turksche politie heeft zich heden aan boord van de „Meotis" begeven, om den Ame- rikaanschen bankier, Samuel Insull, te halen. Insull verscheen hedenmiddag, vergezeld het geval is geweest, het stuk integendeel een eclatant succes werd, is het grootste compli ment voor de artisten. Fijn en teer van toets, zooals het stuk, was ook het spel. En dit trof te meer, omdat „De eerste de beste" mij nog eerder een stuk voor een „Kammerspieitheatcr" dan voor een zoo groote zaal als de Amsterdamsche Stads schouwburg toelijkt. Prachtig, ja. ik zou hier kunnen zeggen subliem was het spel van Charlotte Kohier en Cruys Voorbergh als Mabel en James Burcaldinc op elkaar afge stemd. Het tooneeltje tusschen deze twéé op de bank in het park was kortweg een juweel tje. Hoe zuiver en mooi gaven zij beiden het schuchtere iet of wat preutsche van twee jonge menschen van 25 jaar geleden bij hun eerste ontmoeting. Wat bij 'n tikje te veel aanzetten van een van beiden caricatuur zou zijn ge worden. bleef hier aldoor ragfijn van stem ming en sfeer. Hoe verrukkelijk geestig was dit tafereeltje van het huwelijk voor den bur gerlijken stand met die onbeholpenheid van het jonge paar. En in die zuivere, teere stemming is het spel van Charlotte Kohier en Cruys Voorbergh heel den avond gebleven. Prachtig waren zij ook als menschen op hoogen leeftijd Charlotte Kohier misschien iets tè oud en het tafe reeltje in het St. Jamespark tusschen die twee was van ontroerende poczie. Ook vele anderen hebben zeer gevoelig, mooi SDel gegeven. Zoo was Georgette Hagedoorn als het dochtertje van de Barculdine's van een teere gevoeligheid, die aldoor trof door zuiver heid van expressie. Het tooneeltje tusschen LETTEREN EN KUNST Het Tooneel te Amsterdam. Amsterd. Tooneelvereeniging. DE EERSTE DE BESTE. „Het leven van elk mensch is een drama, een blijspel of een klucht. Het is aan den kunstenaar het te belichten en er een too- neelstuk van te maken!" Deze steiling hooren wij in het eerste tafereel van .De eerste de beste", het tooneelspel van Monckton Hoffe, waarvan de Amsterdamsche Tooneelvereen- ging met zeer groot succes Zaterdagavond de première te Amsterdam heeft gegeven, ver kondigen op het bureau van een theater directeur en de schrijver geeft er „aanschou welijk" bewijs van door ons in 10 tafereelen het leven te laten zien van de Barcaldines, man en vrouw, twee heel gewone menschen. de „eerste de besten", die het kantoor zijn binnen gekomen. Een drama in den gewonen zin van het woord is het leven van James en Mabel Bar- caldine eigenlijk niet: 'het heeft zijn drama tische en tragische momenten zooals ze in het leven van millioenen menschen voor komen. James en Mabel ontmoeten elkaar heel toe vallig op een regenachtig dag in een park en zij trouwen samen, zoo nuchter mogelijk, zonder eenige poëzie, voor den ambtenaar van den burgerlijken stand. En in hun be staan is het meer proza dan poëzie: veel geld zorgen en moeilijkheden in zaken. En er is het groote leed met hun dochter, hun eenige kind, dat sterft bij de geboorte van een meisje en haar geheim, wie de vader van het meisje is, met zich mee neemt in het graf. En dan is er James' failissement, dat een oogenblik zelfs heel noodyttig voor hem dreigt te worden omdat James een daad heeft gedaan, die hem in aanraking met den strafrechter kan brengen. Maar dat gevaar drijft voorbij en de schande van de gevange nis wordt hem bespaard. Men ziet, het is eigenlijk alles heel gewoon, zorgen en leed zooals vele menschen in onze onmiddellijke nabijheid dagelijks onder vinden en James en Mabel verzekeren dan ook beiden, dat er in hun leven niets is ge beurd, dat stof voor een tooreelstuk zou kun nen bieden. Maar het is de kunstenaar, die het drama er uit puurt en voor het voetlicht brengt. Geheel nieuw is dit ook al niet. Goethe heeft in Faust immers ook al een theater directeur en een dichter tegenover elkander gesteld en den directeur later, zeggen: Greift nur hinein ins volle Mer.schenleben! Ein jeder lebt 's, nicht vielen ist 's bekannt, Und wo ihr 's packt. da ist 's interessant. „De eerste de beste' doet nu en dan meer aan een gedramatiseerde novelle dan aan een tooneelstuk denken, maar het is heel fijn en teer van toets en tint. Meer een aquarel dan een schilderij. En toch boeit dit leven van twee heel gewone menschen aldoor, juist mis schien omdat het ons zoo bekend is. En het ontroert zelfs herhaaldelijk door de exquise wijze, waarop Monckton Hoffe het heeft be handeld. De schrijver duidt soms meer aan. dan dat hij uitspreekt, in een dialoog, die met uitzondering van één enkel tafereel steeds subtiel en gevoelig is. Geen stuk van grove effecten, integendeel theatrale effecten zijn vrij wel voortdurend vermeden; het is het leven, zooals het voorbij ons gaat en geen „komedie". Maar het is een zeer gevaarlijk stuk voor artisten die het moeten spelen, ju'st omdat het zoo gewoon en subtiel is. Aldoor gaan zij als het ware langs den rand van een af grond; een ietsje te veel of te weinig en dit stuk zou hopeloos mislukt zijn. Dat dit niet haar en Storm dien ik nooit beter zag dan als Godfrey Marvin was zoo innig en door leefd, dat het voetlicht voor ons wegviel en wij niet meer aan tooneelspelen dachten. Dat was heel. heel mooi van beiden. Uitstekend was ook Ben Royaards als de „auteur", kunstenaar zonder eenige opzette lijkheid. een aristocraat van den geest. En voortreffelijk als contrast de materialistische theaterdirecteur van La Chapelle. Er waren verder vele kleinere, fijn gespeelde bijrolletjes, alleraardigst bijvoorbeeld in het bureau van den burgerlijken stand, de schoonmaakster, die haar Daisy Daisy zong onder alles door. de regisseerende bode van Sternheim. de ver liefde jonge man van Wim Tanis, de advocaat van Ben Groenier, om er maar eenigen te noemen. Het tafereel op het kantoor van Rosel de man. die James Barculdine naar den kelder helpt viel uit den toon van het geheel en maakte daardoor waarschijnlijk het minste indruk. Dit moet echter meer aan den schrij ver dan aan Louis van Gasteren en Nell Knoop worden geweten. „De eerste de beste" had bij de premiere Zaterdagavond een doorslaand succes. Een nieuwe triomf dus voor de Amsterdamsche Tooneelvereeniging en voor Van Dalsum. die deze voorstelling met zuiver begrip voortref felijk heeft geregisseerd. Aan de spelers, Van Dalsum en terecht aan den decorateur L. Richter werd aan het slot door het zeer talrijk opgekomen publiek een geestdriftige ovatie gebracht. J. B. SCHUIL. Heden overleed tot onze grooto droefheid, na een geduldig gedragen lijden, in haar Heer en Heiland, onze lieve Vrouw, Moeder. Behuwd- en Grootmoeder Jeltje Piersma in den ouderdom van 63 jaar. Heemstede: G. MIEDEMA Medan (X.O.T.): A. HEITINK-MIEDEMA Ir. G. TH. HEITINK Siroeng (N.O.I.) K. MIEDEMA Dienaar des Woords M.MIEDEMA-SCHULER en kleinkinderen Heemstede. 31 Maart 1934 Spaarnzichtlaan 25 Heden overleed, tot onze groota droefheid, na een korte ongesteldheid, onze lieve Zoon, Broeder, Be- huwdbroeder. Oom en Ver loofde Meester Martinus Henricus Eduard Sauer in den ouderdom van 29 jaar. "s-Gravenhage: H A. SAUER— DE BRUIJX A. W. SAUER T, T. SAUER— SALTERS en kinderen Rotterdam: A. G. SAUER Haarlem: J. J. SAUER E. C. SAUER— DIJKMAN en kinderen ;-Gravenhage: H. A. SAUER A. STROBAND ;-Gravenhage, 31 Maart '34 Van Boetzelaerlaan 203 Do teraardebestelling zal plaats hebben Woensdag a.s. op de Begraafplaats „Oud Eik en Duijnen". Vertrek van het sterfhuis te 12 uur. Eenige en algemceno kennisgeving 10 procent KORTING op stoomen en verven van Schoonmaakgoederen ook op gordijnen en tapijten CfzaMiwtoetiH AcuiteMMad&H ALLE BETONWERKEN Correcte levering. B i II ij k e p r ij ze n. aSienografie„Groote"i in Nederlandech on de moderne talen. Privaatlee f6,50 - Clublee f3,50 p. m. Boeken vrij. Oplel- alle E: ding Machineschriiven volgens de nieuwste methode op eerste klas machines. Qeheele cursus, inclusief boeken, formulieren en papier f 10,—. Engelsch - Duitsoh Conversatie en Handelscorrespon dentie. Privaatles f 9. Clubles f 4,50 p. maand. Vraagt gratis prospectus. Moore's School ol Commerce het grootste, best ingerichte en meest succesvolle Instituut voor Handelsonderwijs te Haarlem. FRANS HALSSTRAAT 1 ■Hl Telefoon 14624 Hiermede vervullen wij en treurigen plicht mede- deeling te doen van het verlijden van onzen trou wen Willem de Maal welke gedurende 30 jaar zijn diensten aan onze Fir ma ten volle gewijd heeft. In eere zullen wij zijner blijven gedenken. N.V. GEBR. GERZOX's MODEMAGAZIJNEN Haarlem. 2 April '34 Hiermede betuigen wij onze oprechte deelneming met het overlijden van on zen Meesterknecht WILLEM DE WAAL PERSONEEL GERZON Tegen 1 Mei MEISJE gevraagd wegens huwelijk van het tegenwoordige; zelfstandig kunnende werken en koken, v. g. g. v. Dagmeisje aanwezig. Zich aan te meldlen na 7 uur bij Mevr. SchÖnhuth, Stolbergstraat 4 lil! Pres. Steinstraat 7, Tel. 11703 de laatste drie maanden van het vorige jaar werden door ons 29 KUNSTGEBITTEN, welke door verkeerde behandeling niet aan de gestelde eischen voldeden over gemaakt. Daarbij waren 25 gebit ten door onbevoegden vervuar- digd, waaronder 22 gebitten, wel ke tegen de" zoogenaamde" recla me tarieven werden gemaakt. Vervolgens 2 gebitten, waarvan de vervaardigers anoniem bleven. 1 gebit ïan een bevoegde, en ten slotte 1 gebit van een patiënt, die eenige onbruikbare gebitten bezat. Alle 29 patiënten zijn naar vol doening behandeld. Tandheelkundige Inrichting JAXSWEG B naast liet viaduct Spreekuren voor fondsleden en minder gegoeden: 's morgens van 9—10. Maand, en Donderd.av. 7-8 Particulier spreekuur van 1-3. Wij maken elk slecht passend gebit volgens fondstarief over, JOH. G SCHöLLER. Doet. Dcnt. Surg. Tandheelk. Voorheen: Oude Gracht en Kennemerpleln gecomb. (exani. opleid, 3 mnd.) of afzonderl. Proip. gratis. O. GRACHT 71 INSTITUUT PONT Centrale Tandheelkundige Kliniek Kenaupark 26 a Haarlem, Tel. 12644 SPREEKUREN iederen werk dag 9-11, en 1-2; Dinsdags avonds 6.30-8.30 uur. Zater dagsmiddags geen spreekuur. Tandheelkundige Kenaupark 26 PARTICULIER SPREEKUUR 12-1 en volgens afspraak. Zater dagsmiddags geen spreekuur De praktijk van Dr. van Schuylenburch wordt waargenomen door de doktoren Anholt, Luinlng. Muller, Sorgdrager, v. Waveren Mevrouw IIOOFT VAN I DDE- KING E, Boekerodestr. 7. vraagt 1 Mei een NET MEISJE-ALLEEN v. d. en n. Aanmelden na 8 uur. Nette Dienstbode gevraagd bij een tandarts. Juffr. aanwezig. Klein gezin. Adres: Nieuwe Gracht 62. JAPONNENSTRIJKSTER gevr. Aanm. VROOM EN DREES- MANN, Spaarn» Gevraagd tégen 1 Mei zeer erv. 3de MEISJE ultst. kunn. naaien strijken en serveeren. Mevr. S. de Kadt Wes terlaan 16. Aerdenhout. WINKELJUFFROUW voor de afdeeling Huishoudelijke artikelen. Refl. moet volkomen met deze branche bekend zijn. EIGEN HULP, Zijlstraat 58. Lunchroom vraagt juffrouw voor; SODA FOUNTAIN Br. no. 9743 bur. van dit blad Dag-tweede-Meisje gevraagd van 8.303.30 uur te Bioemendaal tegen 16 April, v. g. g. v. Br. no. 97 52 bur. v.d. blad Gevr. een flink net 2e Meisje Z. g. get. onn. aan te melden Hotel BOEKENRODE, Heemste- de-Aerdcnliout. Gevr. per 1 Mei DIENSTBODE zelfst. werken en koken v. g. g. v. en gez. v. Dienstbode, die 13 j. 'U mij in betr. was. passenden werkkr. Br. no. 9750 bur. van dit blad Flink Dagmeisje gevr.. zelfst. kunn. werken en koken. Zondags vrij. 7.50 p. w. Br. no. 9749 bur, van dit blad GEVRAAGD nette Hollandsche dienstbode, zelfstandig k. werken en goed k. koken. Zonder g. get, onnoodig zich aan te melden mevr. Lamp Adr. Stoopplein 20, Overveen, 's avonds tusschen 7 en 9 uur. DE KNOOPEXWINKEL. War moesstraat 14, vraagt v. terstond Aanm. "Woensdag 78 uur n.m. ADVERTEEREN HEEFT SUCCES

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 3