INGEZONDEN. HEEPEN C05TUME5 1 WEEKABONNEMENTEN OP UW MAAT GESNEDEN GR.HOUT5TR.hoek GR.MARKT HAARLEM I Waar snoeken gekweekt worden: VRIJDAG 6 APRIL 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 4 SIL\IH\ E 1S DE BESTE SLAOLIE! (Adv. Ingez. Med.) Voor den Inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. OVER HET TERUGBETALEN VAN STEUNGELDEN. Naar aanleiding van de woorden, door Mr. Van Dam gesproken in de laatste Gemeente raadsvergadering, zag ondergeteekende gaarne, dat onderstaand stukje in uw blad werd opgenomen. Mr. Van Dam is de meening toegedaan dat er niets minderwaardigs in schuilt, als werk- loozen, weder in beter doen gekomen, terug betalen wat zij aan de gemeenschap hebben gekost. Ik zou Mr Van Dam de vraag willen stellen: hoe kunt U verlangen van de gesteun- den. die buiten hun schuld werkloos zijn ge worden, dat zij den steun later terugbetalen, als zij weer werk hebben? Neen. indien dit ge daan zou worden, zou het zeer zeker minder waardig zijn. De crisis die internationaal heerscht. waaronder mlllioenen gebukt gaan. is het gevolg van een stelsel dat zijn laatste uren ziet naderen. n.L het huidige kapitalisti sche stelsel. Alle narigheden, n.l. gebrek en verzwakking, die hieruit voortkomen behoeven m.i. niet geleden te worden. Aan alles komt een eind, dus ook aan dit stelsel, want een stelsel dat geen arbeid meer kan geven, is ge noodzaakt onder te gaan. Ten koste van 'ellende en verarming mag' zoo'n stelsel niet voortleven met middeltjes tegen alle kwalen. Dit zou verre van christelijk zijn Neen. alleen als de klasselooze maatschappij wordt inge voerd, fabrieken en machines in handen der ware gemeenschap worden gebracht, die dan volgens een vast plan gaat produceeren voor de behoefte van de geheele gemeenschap (doch niet zooals in het kapitalistische stelsel, alleen voor de winst) zal er geen werkloosheid zijn, maar welvaart heerschen. Doch in een maat schappij waarin wij onze krachten niet kunnen geven, omdat er geen werk is, zijn wij over geleverd aan den „steun". Het is voor mij niet mogelijk, de meening van den heer Van Dam te deelen. Als wil er schuld aan hadden, was het iets anders. Maar nu is het de plicht van den Staat, in ons levensonderhoud te voorzien, zonder terug betaling onzerzijds. Straks komt er misschien oorlog; dan word ik door den Staat ongeroepen en dan krijg ik het leven ook niet terug als ik sneuvel. Dus omgekeerd is de Staat ook aan ons. bezitloozen, iets verschuldigd. Met dank voor de plaatsing, Uw abonné J. F. v. d. BERG Korte Vlamingstraat 1A rood, Haarlem. doordringen De gummistok alleen zou hier misschien wat uitrichten en een dergelijke massamoord na voorafgaande foltering voor komen. Als er wel politie aanwezig is geweest, waarom heeft zij haar plicht dan niet gedaan1" Want zij heeft er ook voor zorg te dragen, dat het strand buiten het seizoen geen terrein wordt waarop dergelijke.folteraars hun lusten op „redelooze" schepselen botvieren. Ingezonden stukken in een blad, dat ver moedelijk toch niet in kringen gelezen wordt, waartoe deze vandalen behooren, hoe goed ook bedoeld, helpen zoo weinig, of het moest zijn dat de betrokken politie-autoriteiten te Kat wijk en Noordwljk bij plichtsverzuim hun mannen eens onder handen nemen. Want een dergelijke wreedheid mag niet meer voor komen. W. H. J. VILSTERMAN. Zijlvest 11 a, Haarlem. VOGELLEED. In de Nieuwe Rotterdamsche Courant van 21 dezer komt een ingezonden stuk voor van den heer H C. Hintzen, van den navolgenden inhoud: „In de 17de eeuw was een geliefd spel op de kermis het ganzentrekken. Aan een lang touw over een vaart gespannen, werd een levende gans aan de pooten opgehangen. In schuitjes voeren de mededingende jongens onder het touw door. Den behendigste, die de sparte lende gans in één greep den hals kon af rukken. viel de prijs ten deel. Zij die misgre pen. vielen onder groot pleizier van de toe schouwers in het water. Eenige maanden ge leden was in een der drukke straten van onze stad hoog in een boom. een duif met haar vleugel verward geraakt tusschen de takken. Spartelend hing de vogel aan zijn eenen vleu gel. Langzamerhand verzamelde zich een groepje menschen die met meewaren het lot van het ongelukkige dier volgden. Toen, onder luid belgerinkel, kwam de auto van de ge alarmeerde brandweer aan. ladders werden tegen den boom geplaatst, doch reikten niet hoog genoeg. En met veel behendigheid klau terde een brandweerman tot hoog in den boom en wist de duif uit haar netelige positie te ver lossen. Onder luide toejuichingen van het publiek daalde de brandweerman uit den hoogen boom neer. Zondag wandelde ik met mijn kinderen langs het strand van Katwijk naar Noordwljk. Er stond een sterke, koude Zuidwestenwind. Ver spreid langs de kust op de scheiding van zee en strand zaten armzalig klepperend met hun vleugels vele tientallen koeten en alken. Zij schenen uitgeput en verkleumd van de koude Van allemaal was een gedeelte van de borst en de onderzijde der vleugels bedekt met een laagje teerolie. Lang hadden zij waarschijn lijk geworsteld vóór zij, door den wind gedre ven, de kust konden bereiken. Of zij met rust en wat zachter, zonniger weer. de belemmering, die de oliebedekking hun geett. zouden te bo ven komen, kan ik niet beoordeelen. Onover komelijk scheen de besmetting van de veertjes bij velen niet te zijn. Doch op Zondag wandelt de jeugd van Katwijk en Noordwijk langs liet strand. En tot verstrooiing vonden zij een nieuw spel. Met stokken mepten zij naar de ongelukkige, bibberende vogels, die angstig, zoo zij nog konden, wegvlogen in zee. meestal echter om door de branding opnieuw aan gespoeld verdere stokslagen te krijgen, tot zij bezweken. Andere jongens schopten de dieren eenvoudig dood en voetbalden met de cadavers. Toen wij 's middags terugwandelden, werden tallooze doode vogels door de vloed golven heen en weer gespoeld. Velen droegen duidelijke teekenen van een gewelddadigen dood. Wij wezen enkele jongens op het ellen dige van hun baldadigheid, doch het spel was de geheele kust langs algemeen. Kunnen tegen deze twintigste eeuwsche wreedheid door de plaatselijke overheid geen maatregelen genomen worden?" Tot zoover de heer Hintzen. Behalve aan verontwaardiging, moet ik toch uiting geven aan verwondering. Waarom heeft deze dierenvriend, toen hij het misdadig be drijf aanschouwde dezer sujetten, zich niet onmiddellijk tot de politie gewend, die toch wel op zoo'n uitgebreid strand te vinden zal zijn, en die vermoedelijk tegen deze vandalen, hen kennende, maatregelen had genomen? Of was er geen politie te bekennen? Woerden richten tot dergelijke wreedaards zijn paarlen voor de zwijnen. Als zij het leed van zoo'n ge marteld dier niet kunnen begrijpen, hoeveel te minder zal èen welgemeend woord tot hen i DE GEDOODE ZEEVOGELS. Geachte redactie. Gaarne verzoeken wij plaatsing van onder staand stuk naar aanleiding van een ingezon den stukje door een dierenbeschermer-abon- né in uw blad van Donderdag 29 Maart. Met groote verontwaardiging lazen wij: „gemakshalve heeft Dlerenhulp ze ide olie slachtoffers) laten dooden". Wij tarten den schrijver de waarheid hiervan te bewijzen. Als hij of zij zoo loyaal was geweest zijn of haar naam te noemen ('t gaat toch bij hem zeker ook alleen om het welzijn der dieren??) dan hadden wij onmiddellijk van antwoord kunnen dienen. Ondergeteekenden, (van wie eerstgenoemde lid is van de Vereen. „Die renbescherming" doch aangezocht is door „Dierenhulp") werden als goede dierenvrien den door de Ver. Dierenhulp, die reeds den geheelen Maandag van het- strand, olieslacht offers naar huis had gehaald om te redden wat te redden viel. aangezocht om de hon derden daamog zieltogende vogels uit hun lijden te helpen. Wij kunnen den schrijver verzekeren dat er hard gewerkt is door „Die renhulp". Van „Dierenbescherming" was niets te zien. Niet alleen het geheele strand van Driehuizen tot het Bloemendaalsche strand werd afgezocht, Ook de afstand van zee tot den duinrand kreeg een beurt en met verrekijkers werd gewerkt om eventueel ver afgedreven vogels te zoeken. Dinsdags hebben ondergeteekenden van 7 uur 's morgens tot 6 uur 's avonds aan dat strand hard gewerkt voor „Dierenhulp", ook toen zagen wij niets van de „Dierenbescherming". Groote verwondering moet het baren, dat ze die 217 arme zieltogende stumpers, die wij nog vonden, hadden achtergelaten. Is dat dierenbescherming? Deze vogels waren ge heel met olie, uitgeput en hadden niets in hun krop. Is het dierenbescherming te noe men deze arme dieren nog te verpakken en op reis te sturen in zoo'n toestand? Een makkelijk kunstje; als wij dat ook zoo ge daan hadden waren we gauw klaar geweest. Uit de kas van Dierenhulp werd ons een vorstelijk loon van f 10 (zegge 10 gulden) per dag en per persoon uitbetaald. Wij wisten te voren niet dat wij dit bedrag zouden krij gen. Durft de abonné nu zijn (of haar) naam nog ruiterlijk bekend maken (hetgeen wij niet durven hopen), dan zullen wij hem de quitantie van het ontvangen loon laten zien. Dankend voor de plaatsruimte, S. KLINKENBERG. A. VERHAGE. NOG EENS: DE GEDOODE ZEEVOGELS. Geachte Redactie. Naar aanleiding van het onderschrift van mevr. Rijnders wilde ik U gaarne verzoeken het onderstaande voor mij te plaatsen Ik begrijp niet. dat mevr. Rijnders zoo onaangenaam getroffen is door mijn stukje over de zeevogels. Ik schreef dat niet om reclame te maken voor Dierenbescherming, maar naar aanleiding van een krantenbericht en ook omdat de menschen het slechte voor beeld van Dierenbescherming gingen navolgen en de vogels die aankwamen op het strand zoo maar gingen doodslaan. Ik geef toe, dat er vogels aankwamen, die zoo dik onder de teer zaten, dat onmiddellijk afmaken het beste was. maar een groot deel van de vogels die nu doodgeslagen zijn, had zeker gered kunnen worden en dat zou ook zeker gebeurd zijn als Jan Strijbos er zelf bij geweest was om toe te zien. Maar noch Jan Strijbos noch mevr. Rijnders was bij deze vogelmoord-partij aanwezig. Mevr. Rijnders huurde alleen twee mannen en die sloegen er maar op los. zonder te vragen welke dieren nog gered hadden kunnen worden. Dat ik Dierenhulp een hak wou zetten en reclame wou maken voor de minder bekende vereeniging Dierenbescherming, is onjuist. Ik ben geen lid van een van deze vereenigingen maar houd genoeg van dieren om te weten dat het beter is de vogels te redden dan ze dood te slaan Ik weet ook dat de teervogels longontste king kunnen krijgen, maar alleen als de onder- veeren nat worden. Ik ben het met Jan Strijbos eens dat de die ren reddeloos verloren zijn, als we ze op het strand laten zitten, vooral als Dierenhulp er twee sterke mannen op af stuurt.. Daarom breng ik nog eens hulde aan Dierenbescher ming, die de dieren niet hulpeloos liet zitten, als prooi voor losloopende honden en de be taalde krachten van Dierenbescherming. Als mevr. Rijnders nu maar weet dat ze ver keerd gedaan heeft, dan behoeven we niet meer In de krant te schrijven. Als er weer teervogels aankomen moet ze 't beschermen van die vogels maar overlaten aan Dierenbescherming, die van Artis en Rotter dam een hartelijken bedankbrief kreeg voor haar werk. Als mevr. Rijnders het maar niet weer pro beert alle vogels te laten doodslaan,, want daar kom ik tegen op als dierenvriend. Met dank voor de plaatsing. ABONNé. Zandvoort, Maart 1934 Exclusief-nietduur (Adv. Ingez. tviea.) HISTORISCH. In de takken van een hoogen boom zat een kleine poes. klagelijk te miauwen. Ze zag geen kans den steilen stam naar beneden te gaan. Een leuke jongen kwam aanloopen zag het angstige katje. Het duurde niet lang. of de jas was uitge trokken. een voorbijgaand heer werd gere- quireèrd om de jas op te houden, dan zou de jongen in den boom klimmen en poes in •de jas gooien. De heer riep een anderen jongen, die het geval nieuwsgierig stond aan te zien, om mede de jas op te houden, bijwijze van vang zeil. Hoe hoog er de jongen klom, hoe verder poes wegvluchtte. Maar eindelijk, daar had hij haar! Hij mikte ze netjes in de jas en klom, niet ten gerieve van zijn broekje, naar beneden. Toen iemand hem prees voor hetgeen hij gedaan had, antwoordde hij: „Nou, ik ben lid van Dierenbescherming en dan moet Je er toch wat voor doen!" Wat het geen kranige jongen? U bij voosh&at dankend, Hoogachtend, H. POTHOFF, Secretaresse van de Vereeniging tegen het mishandelen van Dieren. HET EINDPUNT VAN DEN ZEEWEG. Geachte redactie, Het mooie lenteweer lokte mij dezer dagen naar het Cloemendaalsche strand. Het eindpunt van den Zeeweg biedt, buiten, den steeds verrassenden blik op zee en strand thans bovendien een onbelemmerd uitzicht over het fraaie duinlandschap. De voorheen aan de Zuidzijde van den Zeeweg geplaatste, op zichzelf leelijke, loodsen zijn opgeruimd, waardoor het gezicht op een flauw hellende duinenrij is vrijgekomen. Nu dit uitzicht ontstaan is, zal bij velen de wensch opkomen het te behouden. Ver ondersteld mag worden, dat wederom een fietsenstalling ergens aan het eindpunt van den Zeeweg zal verrijzen; aan een dergelijke nuttigheidsinrichting is aldaar zeker behoefte. Laten we hopen, dat bij oprichting daarvan of van andere gebouwen, de plaatsing zoo danig geschiedt, dat geen verstoring van het vergezicht plaats heeft. M. STADSNIEUWS DE BOLLENVELDEN ZONDAG IS ER AL HEEL WAT TE ZIEN. Het zonnige weer tijdens Paschen en de daaropvolgende dagen heeft ondanks den kouden wind een gunstigen invloed gehad op de bloembollenveiden. De crocussen zijn al met recht een lust voor de oogen. De narcissen gaan flink vooruit, enkele vroege soorten bloeien reeds. Het is te verwachten, dat de hyacinthen a.s. Zondag op verschillende plaatsen reeds zullen bloeien. Scilla's en blauwe druifjes staan volop in bloei. Ofschoon het dus nog wat vroeg Is, kan men toch a.s. Zondag reeds op vele plaatsen bloe men zien. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. F. Boren, De Clercqstraat 160, armband. T. Boslooper. Bantamstraat 48, hond. Asyl voor dieren. Ridderstraat 11, 2 honden. 3 katten. J. de Bruin. Kampersingel 4, hondenpenning. J. v. Lunenburg, Kenaustraat 10a rd„ hand schoen. P. F. Fleurbaar, Princessekade 26, halsketting met hanger. Bureau van Politie, Smedestraat, hondenpenning; tasch m.i. Ken nel Fauna, Parklaan. hond. v. d. Berg, Korte Heerenstraat 21. handschoenen. Bos, Lange Margarethastraat 20E, handschoen. Koster, Schoterstraat 11, idem. J. N. Vermeer, Diede- rikstraat 5, muts. Gans, v. Loostraat 3, muts. v. Zonneveld, Papaverstraat 2, portemonnaie m.i. v. d. Voorn, Leidschestraat 5, idem m.i., Koopman, wijde Geldeloozepad 4rd„ idem m.i. Kranenburg, Duvenvoordestraat 46. rozen krans. A. Koevermans, Achterstraat 10, rozen krans. Bureau van politie, Smedestraat, sleutel en scheermes. A. Deen, Nagtzaamplein 7. tasch m.i. Stoute, Dahliastraat 7, trekwagen. v. d. Klaauw. Tulpenstraat 17N rd„ vliegende hollander. Roos, Stuverstraat 11, zakmes. dienen uiterlijk Dinsdagsavonds betaald te zijn. daar de bezorgers op Woensdag afre kenen. DE ADMINISTRATIE. In een vischhandel in Aalsmeer. Weet ge, wat het uitzetten van snoekbroed is? Denk nu niet dat dit uitzetten dezelfde beteekenis heeft als bijv. in: het huis uit zetten na huurschuld. Want het beduidt juist het omgekeerde, nl. het inbrengen van snoek broed. in vischwater. de vischjes zijn zoo teer, dat ze slechts met een veer mogen worden aangeraakt.... En weet ge, wat snoekbroed is? Om daar een denkbeeld van te geven en ook van de wijze, waarop dat broed verkregen wordt, kunnen wij niet beter doen dan u mee te ne men naar Aalsmeer, waar een dier installa ties is gevestigd, die men zoo weinig kent en die toch zoo ongelooflijk veel doen voor het instandhouden en verbeteren van den visch- stand. Dat is de kunstmatige teelt van snoe ken. Daar in Aalsmeer, bijna aan het eind van den langen Uiterweg, staat de woning van den heer D. Spaargaren Pzn„ dié onder lei ding van de Visscherij-inspectie nu reeds voor het derde jaar snoeken kweekt, die in het vischwater worden uitgezet, waardoor dat veel bevolkter wordt. Op 15 Maart elk jaar wordt de vangst op snoeken gesloten in verband met den rijtijd dier visschen. Het kuitschieten van snoeken en het bevruchten wordt door allerlei weers omstandigheden in hooge mate soms belem merd, zeer ten nadeele van den vischstand. waarom men de teelt van snoeken kunstma tig aanvat, in als we het zoo mogen zeg gen snoekbroedinstallaties. De heer Spaar garen heeft daar vergunning voor en mag tot 21 April snoeken vangen voor dat doel en ze in opslag houden. We zullen trachten het verloop van het broed proces op dezelfde wij ze aan u duidelijk te maken als Spaargaren en zijn knecht het ons gedaan hebben, toen zij ons welwillend hun bedrijf, dat dus per jaar van 15 Maart tot 21 April in werking is, toonden. De snoeken zoowel kuiters (wijfjes) als hommers (mannetjes) zoeken in den rij tijd ondiepe plaatsen op en worden daar ge vangen. De kuit wordt verzameld en met de hom in aanraking gebracht. Deze bevruchte massa wordt in speciale ronde bakken gelegd, die van onderen een opening hebben, waar door voortdurend water wordt aangevoerd, dat over den rand wegloopt. Doordat het wa ter onder een bepaalden druk binnenstroomt, danste als het ware we kuit op den straal en zakt dus niet weg. Het moet gewoon sloot water zijn. want proeven met wel- of leiding water hebben geer. gunstige resultaten opge leverd. Daarin stierven de eitjes. Gonstant door houdt men de kuit in beweging, dag en nacht gedurende 10, soms 14 dagen. Die kuit (in 1 pond zitten liefst 55.000 eitjes!) bestaat Een kuitsnoek van groote afmetingen80 c.M. lang met een gewicht van 25 pondi uit gele bolletjes. Worden de eitjes wit, dan zij ze dood en men verwijdert deze. Van een emmer kuit blijft gemiddeld ruim de helft goed. Wanneer er leven in komst, als de eitjes be weging in zich krijgen, laten we dus zeggen na 10 dagen, worden ze in ondiepe bakken uitgespreid. Dan dragen ze de broedkapjes nog enkele dagen op den kop en na twee da gen bewegen de vischjes, die dan al den lan gen vorm hebben, zich door wrikken met het staartje voort. Aan den buik dragen ze het reservevoedsel in een buideltje, want kieuwen en een bek hebben ze nog niet. Ze hechten zich dan aan den rand der bakken of aan waterplanten, die daarin gelegd zijn. Het lijkt wel, of ze allemaal dood zijn, doch een zachte aanraking met een veer de vischjes zijn zóó teer, dat ze slechts met een veer mogen worden aangeraakt of het oplich ten van een plant doet hen in alle richtin gen schietenom zich even later weer vast te zetten. Dan, na een dag of twaalf, komen de kieuwen en de bek, het zakje met reserve voedsel is verdwenen, en de snoekjes moeten in het vrije wat"- losgelaten worden. Want het is niet mogelijk de vischjes, die dan een lengte hebben bereikt van twee centimeter, in zoo geweldig grooten getale te voeden, Dan gaan ze dood of bijten elkaar, zoo klein ze zijn! En na dat uitzetten, dat aan den kant van een sloot, althans niet in diep water, moet plaats h Lben, is het werk van den teler af- geloopen. Proeven hebben uitgewezen, dat in 6 1/2 maand tijds de snoekjes een lengte van ruim 20 c.M. hebben, en een jaar daarna van 40 c.M. „Hoeveel snoekjes we uitzetten? Dat is niet te tellen. Maar we kweeken drie. soms vier maal per jaar, en practisch gaan geen visch jes dood. als ze uit het eitje gekomen zijn. Het zal niet ver van het millioen af zijn!" Als gezegd, men raakt de kuit en de vischjes nergens anders mee aan dan met een veer. Het overbrengen in andere bakken ge schiedt door overhevelen door een slang. En alsmaar door, ongeveer 22 dagen dus, moet het water onafgebroken stroomen en ver- verscht worden. „Want tegen slecht water kunnen ze niet", zei de knecht. De heer Spaargaren kweekt de snoeken voor eigen gebruik: hij heeft namelijk uitge strekte vischwaters voor zijn vischhandel. We vroegen hem, of deze teelt ook op an dere visch kon worden toegepast, doch dit schijnt niet mogelijk te zijn. In elk geval kweekt hij alleen maar snoek. De afgestreken snoeken, de visch dus. die kunstmatig is ontdaan van kuit en hom. wor den naar het buitenland vervoerd voor con sumptie. Ze mogen niet in den gesloten tijd in Nederland blijven. Weer loslaten is niet mogelijk want ze sterven toch. „Ik heb er net een paar aangekregen, die we dezer dagen moeten afstrijken", zei onze gids. „Kijk, hier zijn ze." Hij toonde een snoek van ongeveer 80 c.M. lengte, met een gewicht van 25 pond. „Die grooten zijn kuitsnoeken. De hommers wegen gemiddeld maar 1 1'2 a 2 pond". Bij snoeken schijnt dus het vrouwtje, of liever de vrouw, meer te zeggen te hebben, dan het mannetje HOE DE HEER W. TE ROTTERDAM MET ZIJN RHEUMATIEK TOBDE Tot zijn vrouw ingreep En reeds in twee weken zijn pijnen afnamen „Ongeveer 4 a 5 jaar geleden heb ik U eens geschreven over de schitterende werking, die Kruschen Salts op mij- had, Nu heeft mijn man ongeveer een jaar geleden last gekregen van rheumatiek; hij voelde den heelen dag pijn in zijn arm. Vooral in bed had hij er veel last van en kon soms niet slapen. Aan Kru schen geloofde hij niet. al kende hij door mij de beste resultaten. Hij heeft eens twee maanden verschillende medicijnen geslikt, geen gunstig resultaat; toen gemagnetiseerd, niets geen resultaat; toen behandeld met ultra-violette stralen. Zou na een paar be handelingen beter zijn; het heeft drie weken geduurd; een heele verbrande arm was het eenige resultaat. Toen dacht ik aan wat ik wel eens gelezen had: stiekum 's morgens wat Kruschen in zijn thee. Hij proefde geluk kig niets, en na veertien dagen voelde hij verlichting van pijn. Toen vertelde ik mijn geheimpje en nu neemt hij al twee maanden eiken morgen, zooals ik nog altijd doe. een flink glas lauw water met een klein schepje Kruschen Salts. Resultaat: na twee maan den heelemaal zonder pijn. De piin is lang zaam maar zeker minder geworden en nu heelemaal weg. U begrijpt zijn dwepen met Kruschen Salts Wees ervan overtuigd, dat wij altijd en overal Kruschen Salts als een won der verheerlijkten." Mevr. C. C. W. te R. Met lijkt onbegrijpelijk. Doch de overtui gende brief van deze dame ligt voor elke be langstellende ter inzage. En de verklaring? Elke „kleine dagelijksche dosis" Kruschen Salts is een wetenschappelijke combinatie van minerale zouten, welke al Uw afvoer-or- ganen aansporen nieren en maag en deze geregeld aan 't werk houden, zooals de natuur dat bedoeld heeft. Het gevolg van deze inwendige zuiverheid is. dat verfrischt en vernieuwd bloed door Uw aderen stroomt. Giftig urinezuur, dat Uw rheumatisohe pijnen veroorzaakt, wordt langs natuurlijken weg verwijderd en de pijnen houden op. En als U voortgaat met „de kleine, dagelijksche dosis" Kruschen Salts, zal Uw geheele wezen lichaam en geest van deze zuiverende ver- frisschende werking den weldadigen invloed ondervinden. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1,60 per flacon (Omzetbelasting inbegre pen). Stralende gezondheid voor één cent per dag. Let op dat op het etiket op de flesch, zoo wel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. (Adv. Iyigez. Med.j 1

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 6