Nederland-IerscheVrijstaat (5-2) Nederland gaat naar Rome. Op het Stadionplein. Zijn wij sportief? VOETBALNIEUWS MAANDAG 9 APRIL 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 6 VOETBAL De triomf van den strijdlust. Tien minuten die telden. doorbroken. De achterspelers slaagden er niet meer in onze nu tot hoogste krachtsinspan ning gedreven aanvallers baas te blijven. Drie minuten later maakte Vente er met- een hard diagonaal schot 42 van en drie minuten voor het einde deed Smit het hem op vrijwel gelijke wijze na. Daarna trok onze midden linie zich terug, de Ieren scoorden nog bijna, toen van Male met meer geluk dan wijsheid redde en het pleit was beslecht. land de leiding te geven als een voorzet van Kennedy door Weber maar half wordt wegge werkt. De A.D.O.'er herstelt zijn fout en werpt zich moedig voor den Ier, waardoor het schot van dezen kan worden gekeerd. Aangemoedigd door de tienduizenden krijgen we dan eenige prachtige staaltjes van het open verrassende Kollandsche spel te zien. Mijnders en Wels zijn zeer actief, maar het binnentrio vindt geen gaatje, daarvoor laten de Ieren geen kans om te schieten.Een kopbal van Smit houdt Foley gemakkelijk, maar meer moeite heeft hij met een schot van rechts, dat hij uit de handen laat vallen. Byrne snelt toe en redt de moei lijke situatie. Holland is nu langzaam maar zeker in het veld sterker geworden; enkele aanvallen van de Ieren gaan verloren door buitenspel, waar aan vooral Moore, die een vooruitgeschoven positie inneemt, zich bezondigt. Weer is onze rechtervleugel actief, als Vente tactisch den bal voor den buitenman laat loopen; Wels plaatst over een langen Ier heen naar Bakhuys, deze zet voor, maar Smit is juist even te laat en Foley kan den gevaar lijken voorzet onderscheppen. Vijf minuten voor drie, dus nadat er 20 mi nuten gespeeld is, krijgt Ierland den eersten hoekschop te nemen. Meehan zet goed voor. Van Male stompt maar half weg, de bal is nog niet uit ons doel gebied verdwenen, weer krijgt Meehan een kans, maar zijn schot gaat naast. Pellikaan is er intusschen goed ingekomen, hij heeft zijn vleugel goed in bedwang en ver geet niet zijn vleugel der eigen partij te voe den. Op links vlot het echter wat minder, ook al doordat Mijnders te veel naar binnen komt en beter op zijn lijn had kunnen blijven. Als onze rechtervleugel weer eens goed samenspe lend den bal opbrengt krijgt Bakhuys het leder te pakken; hij plaatst naar Smit, wiens schot via een Iersch been tot hoekschop gaat. Om 3 minuten over 3, dus nadat er 28 minuten ge speeld zijn, krijgt ons land den eersten hoek schop te nemen. Het spel gaat nog steeds van doel tot doel, maar het Iersche systeem is te peuterig om bij backs als Weber en Van Run succes te hebben. Een tweede hoekschop wordt door Van Run veroorzaakt. Meehan neemt den bal, maar het leder wordt het veld ingekopt. Jordan blijkt geblesseerd te zijn, hij gaat even buiten de lijn; op dat moment krijgt Kennedy, overigens in zuivere buitenspelpositie het leder met alleen Van Male voor zich. toegespeeld. Zijn schot gaat langs het doel en weer is een kans voor Ierland verkeken. Het blijkt, dat Jordan zóó gekwetst is, dat hij uitvalt. Voor hem in de plaats komt Horlacher, een speler van de Bohemians F.C. De laatste vijf minuten voor de rust verloo- pen onder de grootste opwinding. Het is alweer onze rechtervleugel, die er snel samenspelend van door gaat. Byrne is de man, die den aan val onderbreekt, hij kan echter het leder niet geheel wegwerken; weer krijgt Wels den bal te pakken. Een voorzet volgt. Smit vangt vlak voor doel het leder met het hoofd op en tus- schen eenige Ieren door verdwijnt den bal in het net 10. Drie minuten voor rust heeft Holland de lei ding. Maar nauwelijks is de vreugde over dit doelpunt getemperd of Chatton geeft goed langs den grond door naar Squires, in een rush schiet deze keihard laag in den rechterhoek en Van Male is gepasseerd. Dit gebeurt één mi nuut voor rust. De stand is weer gelijk 11. Direct na den aftrap fluit de scheidsrechter voor half time. Tweede helft. Om drie minuten over half vier beginnen wij aan de tweede helft. Na eenig heen en weer getrap krijgt Ierland de kans van den dag. HoSlacher passeert over eenige Oranjehemden heen naar Moore, die zich vrij heeft opge steld, En rush, van Male loopt uit zijn doel, Moore plaatst tactisch over den langen keeper heenmaar het schot gaat juist naast. De spanning ziet er weer direct in, Bakhuys wordt gehaakt o.i. juist in het strafschopge bied, anderen beweren echter juist daarbuiten of op de lijn. In ieder geval kent scheidsrech ter Ohlsson een vrijen schop toe, even buiten het beruchte gebied. De Ieren stellen zich in een haag voor doel op, Wels mag den trap nemen, handig plaatst hij het leder over dp Ieren heen in den linkerbovenhoek, maar Foley heeft het gezien en opspringend grijpt hij het leder uit zijn doel. Vente loopt in; hij werkt Foley met bal en al achter de lijn, maar buiten het doel. Hoekschop. Deze lever; niets op. Het spel blijft aantrekkelijk door de span ning die er in ligt en bovendien door het ra zend snelle tempo, waarmede gespeeld wordt. Verrassend zijn aan beide kanten de aanvallen en ieder oogenblik kan een doelpunt verwacht worden. Vente krijgt een prachtige kans. Met zijn .stoere body wringt hij zich door de verdedi- ding heen maar als hij wil schieten is het een der backs, die het schot keert. Ierland leidt! En dan plotseling een doelpunt, even ver rassend ais in den laatsten interlandwedstrijd tegen België het eerste Belgische punt was. Van Male krijgt van Squires een schot te verwerken. Op een drietal meters van het doel stuit het ieder neer. Van Male kan ge makkelijk den bal. op de lijn staand, vangen. Maar de pijlsnelle midvoor Moore is toege- stormd. Met kracht werkt hij Van Male in het doel, zoodat de bal, dien de Feijenoorder nog steeds in zijn handen had, ook achter de lijn komt. Moore juich, scheidsrechter Ohlson fluit, het is een geldig doelpunt. (12). Het geheele Stadion is teleurgesteld. Van den aftrap nemen de Hollanders den bal mee. Bakhuys is er door, maar alweer is er een Iersch been, die het schot tegenhoudt. De bal wordt echter teruggespeeld, hoog inge schoten kan Foley den bal nog juist tot hoek schop verwerken. Er worden nu eenige truc jes toegepast van de profs, waartegen de scheidsrechter kalm maai- resoluut optreedt. Het spel wordt nerveus, 't publiek schreeuwt om een tegenpunt Holland mag nu eenmaal niet verliezen. Onze spelers komen dan ook enthousiast opzetten. Vente schiet naast, Pel likaan, die ver is opgedrongen, eveneens. Aanvoerder Van Heel zet alles op den aanval hetgeen goed gezien is. Weer gelijk! En dan komt het groote moment, wellicht het beslissende van den ge'heelen wedstrijd. Mijnders zwoegt zich door de Iersche verdedi ging heen, vlak bij de cornervlag zet hij heel hoog voor. Vente en Bakhuys hebben zich vlak bij elkaar voor het doel opgesteld, Vente krijgt het leder, ziet dat Bakhuys er beter voor staat en geeft door. Een kalm schot, schuin op doel. komt van den voet van den Zwollenaar. Via den rechterpaal gaat het le der onhoudbaar voor Foley in doel. (22). Er zijn dan ruim 20 minuten gespeeld. Het spel begint weer van voren af aan. Snel gaat het spel van doel tot doel. maar toch vinden wij de aanvallen van Holland iets ge vaarlijker. De verdedigingen aan beide zij den zijn zeer sterk. Weber aan Hollar.d-che zijde is de sterkste man van het veld, gewel dig zooals deze jonge Hagenaar staat op te ruimen. Het kopwerk van de Iersche backs is prachtig. De zenuwen zijn steeds meer ge spannen. Als Byrne in het strafschopgebied hands maakt, laat de scheidsrechter doorspelen, dit heeft hij ook niet kunnen zien. Het is een ze nuwachtig getrap heen en weer. waar het spelpeil danig onder lijdt. Het tempo, waarmede tot nu toe gespeeld is, doet zich danig gelden. Mijnders zwoegt nu beter dan in de eerste helft, weer ziet hij kans ongeveer van de cornervlag voor te zet ten. hoog voor doel. Foley springt op en me: twee Oranjehemden op zijn lichaam werkt hij op de lijn staande het leder weg. Fraaie save! Holland leidt! Twaalf minuten voor het einde mag Wels een hoekschop nemen. Schitterend plaatst de kleine Gorcummer voor doel, een schermut seling volgt, Smit kopt in, hij zit! Neen, de bal komt tegen de lat. Moedig springen eenige Hollanders toe en uit een gewirwar van spe lers ziet Bakhuys kans den bal langs Foley te koppen. Holland leidt met 32. Holland komt terug, Ierland is de kluts kwijt, lijkt een geslagen elftal. Mijnders pas seert gemakkelijk eenige spelers, geeft op het juiste moment over aan Bakhuys, deze zwenkt naar buiten, een schot, maar het leder gaat langs het doel. Maar Oranje is nu niet meer te houden. Sensationeele laatste minuten. Het derde doelpunt van Holland heeft den Oranjehemden het zelfvertrouwen in eigen kracht met enorme porties teruggegeven. De middenlinie zit er nu op alsof men in de eer ste minuten van den wedstrijd speelt. Mijn ders passeert naar Bakhuys, Smit komt er bij te pas, tenslotte een hooge voorzet. Vente krijgt het leder te pakken, een hoog hard schot en Foley grijpt er voor de vierde maal naast. (42). De 40.000 kijkers zijn niet meer te houden. Het enthousiasme is tot het toppunt opge voerd; de zenuwen uiten zich in wilde too- neelen, maar daar boven uit klinkt de roep „Holland heeft gewonnen!" En als het Ier sche elftal, dat geheel in elkaar gezakt is, Mijnders even vrij spel geeft, geeft de laatste goed door naar Smit, een kogel in den hoek en de stand is 52. Niet lang daarna is het voor de laatste maal, dat Ohlsson fluit. Tooneelen van uitbundig enthousiasme zij" overal te zien. de Technische Commissie wordt van alle kanten gehuldigd. Lotsy zien we op een gegeven oogenblik op de schouders gaan. Met 52 zijn de Ieren geslagen. Holland heeft zich naar Rome „getrapt". Wie gaat met ons naar Rome? Na de glorierijke overwinning van onze jongens op Ierland, staat het vast dat oranje te Rome vertegenwoordigd zal zijn. Voor ons is de wedstrijd BelgiëNederland op 29 April a.s. uit dit oogpunt (natuurlijk wel uit een ander) niet meer van belang. Maar voor Ier land en België wel. Als de Belgen winnen of een gelijk spel weten te bevechten, is Ierland (1 punt) uitgeschakeld en als Ne derland de Belgen opnieuw slaat, hangt het maar van de score af. België heeft een.doel- stand van 44, Ierland van 6—9. Wanneer ook België met 1 punt eindigt, dus als het van Nederland verliest, beslist het doelgemiddel- de. Slechts als dit precies gelijk mocht zijn, moeten de Ieren en Belgen nog een beslis singswedstrijd spelen. Dat beteekent dat de wedstrijd te Antwerpen voor België van een angstige belangrijkheid wordt. Als Nederland wint zal het een enorm verschil uitmaken met hoeveel en in elk geval zullen de Belgen dan een of meermalen moeten scoren. Eén enkele fout van hun doelman, één ge miste kans van een voorhoedespeler, één ge lukje en één ongelukje kunnen voor hen be slissen in de vraag: naar Rome of niet. De statistici onder onze lezers moeten de bere keningen maar eens maken. Ook een aar dige sport, vooral als de hartkloppingen voor een ander zijn. De wedstrijd in cijfers. Het Stadion is uitverkocht, heelemaal uit verkocht en we weten dat. En toch zijn we naar Amsterdam getogen, hebben in den trein met kaartenbezitters (de gelukkigen!) van gedachten gewisseld, alsof wij óók een plaats hadden, persten we ons in de tram met het tevreden gezicht van hem, die Nederland- lerland gaat zien. En pas op het Stadionplein schuiven we uit de onafgebroken rij. die zich door de controles wringt en achter de stee- nen muren van het Stadion verdwijnt, en die we met afgunstige blikken nakijken, wij uit- gestootenen. Uitgestooten. Wij niet alleen, nee, met ons nog duizenden en duizenden, die daar rondslenteren, in de hoop, dat er nog mis schien wel een graantje voor ons af zal val len. Maar dergelijke graantjes zijn te duur en daarom onbereikbaar. Een staanplaats, me neer? 12 1/2 guldtn'n Zitplaats? 40 gul den En we blijven buiten, vlak bij het terrein van den strijd, en er toch zoo mijlen ver van af. Je kunt beter in Maastricht of Dokkum bij den luidspreker zitten, dan op het Plein, honderd meter van het veld af. Dan vertelt Hollander je hoe het gaat en kun je de match tenminste volgen, dan weet je, wie sterker is, wie in den aanval, waar de bal zweeft. En op het Plein, buiten die hooge muren? Je hoort het gejoel, het zwelt aan, luider en sterker wordt heten het eindigt in een spijtig Ooohhhh! Een dun en zwak stemme tje van boven uit de tribune dringt tot ons door: Hup Holland! !Maar je weet niets en bent volkomen overgeleverd aan de blauwe letters en cijfers tegen het dak van het Ci- troëngebouw aan: HollandIerland. 00. We schuiven dichter bij den muur, worste len ons door de massa tot aan het hek vlak voor de poort.en we zien den achterkant van de paarden der bereden politie. een vrachtauto en daarachter, door een blauwige damp de toeschouwers aan de overzijde op de tribunes. Uit de kuip van het Stadion komt het ge juich bij een aanval over. in golven. Heeft van Male gered? Kopt Weber een schot uit den doelmond? Slingert Wels zich langs de Iersche verdediging? We weten het niet, we hebben slechts cijfers. We worden door de politie weggejaagd van Holland heeft de match gewonnen En ik heb een zware grief, Ook al schoppen d' onzen beter. Nederland is niet sportief. Naar ik hoor heeft men gejubeld En gejuicht, zoo hard men kon, Toen de strijd was afgeloopen In ;t Olympisch Stadion. Niemand van de veertigduizend (Zooveel waren er, naar 'k las) Heeft beseft bij deze zege, Hoe bedenkelijk ze was. 't Is heel aardig uit te blinken In de eeu of ar.dre sport, In de plichten van den gastheer, Schoot ons land toch wel te kort. Als het hooge woord er uit moet: Het is kortweg onbeleefd, Om het prijsje zelf te winnen, Als je een partijtje geeft. Een ding kan 't figuur nog redden, Dat wij niet naar Rome gaan, En dan bieden wij dat reisje, Aan de Iersche gasten aan. Dat zou nog eens echt sportief zijn. Ja, zoo hooren wij te doen, Dat maakt ons, althans in hoofschheid, Tot een wereldkampioen, Schrijf me, als u wilt, een briefje, Als u 't net als ik beziet, Ofach nee, bij nader inzien, Schrijf me toch maar liever niet. Want ook ik was bij dien wedstrijd, Ik heb ook gejuicht en hoel En aan zulk een altruïsme, Ben ik eiglijk zelf niet toe. P. GASUS. Wij ontvingen nog meer dichterlijke ontboe zemingen over den grooten strijd, maar de dichters zullen ojis vergevendat wij ons, door gebrek aan ruimte gedioongen, tot deze bij drage van onzen stafrijmelaar bepalen. P. Het Nederlandsch elftal behoort tot de elite van de wereld voetbalgemeenschap die in Rome om het wereldkampioenschap zal strijden. Dit recht is Zondagmiddag ver kregen door een overwinning op de beroeps voetballers van den Ierschen Vrijstaat in een wedstrijd, dien wij, evenals de befaamde 93 overwinning op België, niet licht zullen ver geten. Een in vele opzichten meikwaardigen strijd hebben wij Zondag gezien en er mag in elk geval gezegd worden dat de tienduizenden die. -wel niet letterlijk gelukkig, maar dan toch zeker figuurlijk om de plaatsen gevoch ten hebben, niet bekocht zijn uitgekomen. Zij hebben in sportieve spanning en sensatie waar voor hun geld gekregen en ik wou maar dadelijk hier aan het begin zeggen, dat ik deze overwinning tegen de Ieren aanmerke lijk hooger aansla dan die tegen de Belgen. Niet in de eerste plaats, omdat deze beroeps spelers van het Groene Eiland een heel wat formidabeler tegenpartij waren, dan de Bel gen enkele weken geleden, maar omdat de onzen, toen het getij zich tegen hen keerde door een volkomen juist toegekend, maar iet wat katterig doelpunt, tot een tegen spel in staat bleken, dat langzaam maar zeker de eerst zoo bewonderenswaardige vastheid van de Iersche achterhoede overmande en tot een viertal goals en een ruime zege leidde. Zoo ooit in een wedstrijd is gebleken, dat er een enthousiaste wil tot winnen in onze nationale ploeg is gevaren, een wil. die zich door een tegenslag niet laat verdringen en die gebo ren is uit een sterken teamgeest, dan was het wel in deze match. Inderdaad, dit was een heel andere tegen partij dan de Belgen. Voor den fijnproever was dit Iersche spel een waar genot. Het wel overwogen positiespel en de beheerschtheid van trappen, de balcontrole, het was alles van hooge klasse, en het was op zichzelf beter dan bij de onzen. Tegenover de buitengewone handigheid van de Iersche voorhoedespeler stelden onze middenspelers een onvermoeid gezwoeg, maar de feillooze opstelling dei- Ieren deed duidelijk uitkomen, dat aan het aangeven van den bal nog heel wat te ver beteren valt. Onze beide backs verweerden zich met een heerlijk enthousiasme en wan neer wij uit de geheele ploeg den speler moesten kiezen, die het meest bijgedragen heeft tot de' zege der onzen, dan zou onze keus Weber zijn. die ontelbare malen door krachtig en zeker ingrijpen redding bracht als de nood hoog was gestegen. Onze voor hoede stelde van haar kant tegenover de merkwaardige trapvastheid der Iersche ach- tersnelers een hardnekkigheid van felle aan- valskracht, die zich door alle mislukkingen niet liet ontmoedigen, tot een kwartier voor ■het einde de muur definitief doorbroken werd en drie doelpunten binnen korten tijd de overwinning op veilige basis brachten. Het was al bijna rust. toen Smit met een uitstekenden kopbal de score opende maar in de paar minuten die resteerden, wisten de Ieren nog met een harden schuiver gelijk te maken. Wij hadden weer zoo'n idee. dat Van der Me uien dit schot wel gehad zou hébben. Het wegen der kansen gedurende de rust gaf geen aanleiding tot bepaald optimisme. Die drommelsche Ieren hadden een mach tigen indruk gemaakt en Rome leek op dit moment vrij ver Het leek zelfs voortdurend verder weg te raken, toen de Iersche machine dadelijk weer gesmeerd ging loopen en de Nederlandsche aanvankelijk niet vrij bleef van horten en stooten. Het was dan ook zeker niet in strijd met de spelverhouding, dat de gasten na 12 minuten de leiding veroverden, al was de wijze waarop vrij goedkoop. Van Male ving een schot van den rechtsbuiten op, maar voor hij het kon verwerken, of er op verdacht was. duwde de toesnellende Moore hem met bal en al over de doellijn. Een lee- lijke fout van onzen doelman was dat. En nu begon het geval toch wel op een winderig hoekje te liggen. Maar dit doelpunt schrok de onzen wakker. Steeds feller vielen zij aan en de middenlinie begon haar opstuwende taak met bijzondere kracht te vervullen. Tien minuten lang be hield Ierland den voorsprong, toen zette Mijnders, die steeds beter ging spelen hoog. voor. Vente gaf aan Bakhuys en deZwollenaar trapte via den paal den gelijkmaker in het net. Maar ook dit punt bracht nog lang geen definitieverf ommekeer. Onverstoord speelden de Ieren hun zuiver beheerschte spel verder en nog steeds leek het resultaat een dubbel tje op z'n kant. Onze middenlinie demon streerde een enorm uithoudingsvermogen, Weber en van Run verslapten geen seconde en de voorhoede deed wat zij maar kon. Maai er was 35 minuten reeds gespeeld, toen het psychologisch moment der beslissing kwam. Een Iersche back raakte den bal half en deze zeilde met een grooten boog ongeveer over de hoekvlag. De scheidsrechter wees voor hoekschop, de Ieren maakten wanhopige in- gooigebaren, maar Wels legde den bal klaar, trapte hoog zuiver voor doel. Smit kopte den bal tegen den paal en Bakhuys smeet met zijn hoofd het terugspringende ding langs den Ierschen doelman. v Een orkaan van enthousiasme brak los uit de oovekroote gemoederen, opgekropt met stü'en arrst, dat het wel eens scheef had ku~>ren gaan. Op de perstribune vroegen wij. gunstig gezeten om het geval te beoordeelen of dat nou heusch wel een hoekschop had mceten z'jn en tot op dit moment twijfel ik er nog ten sterkste aan. O? het nu door de teleurstelling van een onjuist geachte beslis sing kwam of niet, de Iersche muur was nu Oranje heeft gewonnen, volkomen verdiend en opnieuw met de gevaarlijke wapenen van enthousiasme en opportunisme waarover het beschikt, als de ware wil er is en door een derde eigenschap, die de onzen sterker heb ben dan de meeste andere landen, namelijk schotvaardigheid. Deze eigenschap hebben wij reeds jaren kunnen constateeren, maai er was een voorhoede als de tegenwoordige voor noodig, om deze schotvaardigheid in doelpunten tot uitdrukking te brengen. Er werd altijd veel geschoten, het gebeurt nu ook zuiver, wat vroeger vaak niet het geval was. En deze Iersche voorhoede, d. o een prachtig geraffineerd samenspel vertoonae schoot in dit opzicht van schotvaardigheid ook weer te kort, evenals, om het sterkste voorbeeld te noemen, de Oostenrijkers dat in dertijd deden. Wil men nog een korte beoordeeling over onze spelers, dan zou ik willen zeggen, dat Weber bij zijn wederoptreden de man was in onze ploeg. Van Run deed alles wat van hem verwacht werd, Weber deed veel meer dan dat. Pellikaan en Anderiesen weerden zich als leeuwen, maar zij konden begrijpe lijkerwijs niet zooveel vat krijgen op dit hoo- geschool voetbal als tegen het eenvoudiger spel der Belgen. Van Heel was er beter tegen opgewassen en bewees daarmee zijn extra klasse weer eens. Mijnders kon voor de rust niet zooveel bereiken, als er na, toen hij wer kelijk prachtig speelde. Wels was den gehee- len wedstrijd door constant goed. De binnen- spelers konden voor de rust ook niet zoo goed hun draai vinden, maar zoowel Smit als Vente werkten als paarden en vooral Smit deed zeer veel handige dingen en scoorde twee onberispelijke goals. Bakhuys verdeelde het spel weer op een wijze als geen enkel middenvoor hem sinds jaren heeft nagedaan, maar ook hij had het nu veel moeilijker. En ik wil deze beoordeeling nog eens eindigen met de opmerking dat de onverdroten strijd lust. de geest van zich niet gewonnen geven, die tenslotte de overwinning hebben mogelijk gemaakt, niet hoog genoeg kunnen worden aangeslagen. Dat is de groote sportieve triomf van dezen gedenkwaardigen wedstrijd en de triomf ook van Karei Lotsy. Onze jongens gaan dus naar Rome en niet alleen gunnen wij hun dat graag, maar wij hebben ook wel vertrouwen dat zij er een zeer behoorlijk figuur zullen kunnen slaan, wan neer de temperatuur hun niet van hun en- thousisme berooft, wanneer zij niet al te ongelukkig zijn in de loting en wanneer nog een versterking wordt gevonden voor de zwakke stee in de ploeg, den doelverdediger. Hoewel wij ons natuurlijk in geen geval de illusie maken, dat de wereldtitel naar Neder land zal komen. Maar dat hoeft ook niet. DE WEDSTRIJD. Precies vijf minuten over half drie brachten de Ieren den bal aan het rollen, waarbij de ploegen als volgt stonden opgesteld: Nederland Van Male, Weber, Van Run, Pellikaan, Anderiesen, Van Heel, Wels, Vente, Bakhuys, Smit, Mijnders. Ierland Meehan, Jordan. Moore, Squires. Kennedy, Kendrick, Chatton, O'Reilly, Byrne. Gaskins, Foley. De eerste aanvallen zijn voor Ierland: het is een verkennen van het terrein. Van' Male onderschept een voorzet van links en nadat aan den anderen kant enkele malen aan de rechterzijde van het veld de bal uit is gegaan, krijgt Bakhuys het leder te pakken en Foley heeft zijn eerste schot beet. Een harde schui ver, dien hij naar behooren verwerkt. De backs der Ieren worden beproefd: zij maken nog niet een zekeren indruk. Mijnders profiteert er eenmaal van; hij is Gaskins voor bij, doch de laatste herstelt zich en het spel is al weer naar de andere zijde verplaatst. Een prachtige pass van Squires naar Moore biedt den laatste een kans, maar Weber redt, ten koste van een hoekschop. Scheidsrechter Ohlsson heeft echter geconstateerd, dat Moore met de ellebogen heeft gewerkt en in plaats van den hoekschop, mag Weber een vrijen trap nemen. Chatton begaat ook al een fout; de vrije schop, goed door Anderiesen genomen, be landt bij Mijnders, die direct door geeft naar Bakhuys. De Z.A.C.'er is echter nog niet op schot; het leder gaat naast. Zeer snel gaat het spel op en neer, het tem po, waarin beide pdoegen begonnen zijn dwingt bewondering af. Kennedy, die in zijn spel veel aan Wels doet denken, plaatst mooi voor doel, waar links buiten Meehan een open doel treft. Zijn schot gaat echter naast. Wels is er al weer van door, maar zijn als voorzet bedoeld schot belandt in 's keepers handen. Wels en Vente spelen uitstekend samen, prachtig begrijpen deze twee elkaar; eenige malen hebben de Iersche middenlinie en de linksback geen schijn van kans om aan den bal te tippen. De voorzetten van den Unitas- man geven voorloopig nog weinig kans om te scoren. Schoten van Vente en Smit gaan naast en als Bakhuys direct daarop zelf zijn tegen standers passeert, vliegt ook zijn schot ver buiten de palen. Van een overwicht van een der beide par tijen is geen sprake: er is dan ruim 10 minuten gespeeld. Meehan krijgt weer een kans om zijn liilllli;ililllll!l!ill;illlli!i!liillll|lilllllllillllllll!l!lllM de hekken. Jan-met-de-handjes mag blij ven staan. „Als ik Jan was, draaide 'n ik me elge om en keek naar binne!" zegt een jongen. In het Sportpark zien veertigduizend menschen den strijd aan. In den lande hoo ren honderdduizenden de stem van Hollan der. Op het Plein vlak bij het Stadion vol gen eenige duizenden den kamp op den muur van het Citroën-gebouw. We staren naar die blauwe, letters: 00. Nee, 10. want om kwart over drie kondigt een uitbarstend ge juich de eerste Hollandsche goal aan. 11, enkele minuten later. Als het gelijk makend cijfer wordt opgehangen, hoopt een man, dat dat ..een vergissing is". En een an der weet te vertellen, dat als Van der Meulen in doel had gestaan, dat tegenpunt niet geko men was. Dat weet-ie niet uit de kaarten, het ei of het koffiedik, alleen maar uit die cijfers daar tegen den muur. Rust. Wij op het Plein hooren dat aan het tromgeroffel, dat dof uit het Stadion klinkt. „Niet zoo mooi, hè. 1—1". zegt iemand. „Nou maar vergeet niet", verklaart een ander. „Vergeet niet, dat wij amateurs zijn en de Ieren proffessoren Wij loopen een straatje om. Als we terug komen is de stand 12. „Heb ik het niet ge zegd?" merk ik spijtig en toch triomfantelijk op. Want het is prettig gelijk te krijgen. Ik krijg echter geen gelijk. De 1 van Holland wordt vervangen door "een 2, en dan door een 3. Het wordt ons bijkans te machtig in die onzekerheid. Wat drommel, waarom kocht ik met rust die zitplaats voor f 7,50 ook niet? We ijsberen rond, om de seconde een blik wer pend op de blauwe cijfers. Hebt u wel eens een wedstrijd gevolgd op cijfers? Doe het nooit, het kost u een'jaar van uw leven. Een venter is niet ver van de waarheid af. als hij roept: „Broodjes tegen de senuwe! Wat een spannende middag, meneer!" Achter de muren vandaan, waar het een heelen tijd na rust benauwend rustig is ge weest, golft thans weer sterker het aanmoedi gend gejoel naar het plein. Het culmineert plotseling in een homerisch gebrul, op het dak voeri men een cancan uit. Ze nemen niet eens de* tijd het cijfer 3 er rustig weg te ne men: het valt lang den muur op den grond. De 4 wordt opgehangen en de 5 houdt men al klaarHebben we 'm noodig? Ja!!! Hoera! 52! De autohoorns toeteren, een gejuich stijgt op uit de wachtenden op het Plein. Het is de ontspanning na een zenuw- sloopenden middag. We hebben 'm, we heb ben 'm! De conducteur van de tram lacht, en de passagiers lachen, de automobilisten en de politie en de duizenden, die op het Plein staan. Vijf-twee!! We moeten nu nog naar België, maar naar Italië gaan we zeker! Er zijn vele wegen, die naar Rome leiden. Deze weg de overwinning op de Ieren is de veiligste! Vijf-twee!! Zwaluwen-Stoke City. Woensdag 18 April, des avonds 8,15 uur, sp.len de Zwaluwen in het verlichte Stadion een voetbalwedstrijd tegen den Engelschen eerste-klasser Stoke City, een sterke club. die momenteel op de ranglijst van de groote En gelse he League op de tiende van 22 plaatsen staat met de volgende cijfers: gesp. 38. gew. 14. gelijk 10. verloren 14, pnt. 38, vóór 52. te gen 62. Dat belooft dus een mooie partij te worden. Jaarvergadering van „Kinheim." In de Vrijdagavond gehouden jaarvergade ring van de Voetbalvereeniging Kinheim me moreerde de voorzitter de heer W. Berghuis, de verrichtingen der verschillende elftallen In het bijzonder bracht hij hulde aan het derde elftal, dat het kampioenschap zijner afdeeling wist te behalen. Het jaarverslag van den secretaris werd goedgekeurd. Uit dat' van den penning meester bleek, dat er ondanks de hooge kosten nog een voordeelig saldo was. In de kascommissie werden benoemd de heeien J. Stals, C. Rozemeyer en H. Groeneveld. Bij de bestuursverkiezing werd de penning meester herkozen, alsmede de heer J. Waag- meester tot commissaris. Tot leden der elftal commissie werden gekozen de heeren Dekker, A. Redeker, C. Luttlk en A. v. d. Wateren, in de terreincommissie de heeren W Geerlof en Th. Kuiper, tot leiders der Juniores de hee ren B. Pirovano en C. Luns; tot leiders de adsplranten de heeren C. Boot. D. van Rijs wijk, H. Dirks, H. Groeneveld en W. Groe neveld. Besloten werd, den trainer den heer Bol- lington voorloopig weer te engageeren.t

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10