DINSDAG 10 APRIL 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 6 DE N. S. B. ROEPT DE KATHOLIEKEN OP. BESPREKING VAN HET VASTEN- MANDEMENT IN DEN STADSSCHOUWBURG De N.S.B. hield Maandagavond in den Stads schouwburg een vergadering, waar Graaf Marchant d'Ansembourg, voormalig burge meester van Amstenrade sprak over het bis schoppelijk vastenmandement en de heer G. F. Vlekke over de Katholiek en de N.S.B. De ver gadering stond onder Katholieke leiding van den heer Middelaar. (De kringleider, de heer F. H. Smit Kleine is als zoodanig afgetreden en tot gewestelijk commissaris van Zuid Hol land benoemd en vervangen door den heer J. Steenbeek). De heer Middelaar herdacht de Koningin- Moeder. waarbij hij o.m. zei: ..Wij Orangisten zonder weerga, wij betreuren dit verlies diep". De vergadering bracht staande den fascisti- schen groet bij de bede om God's steun voor ons vorstenhuis. De spreker besprak den stil len omgang waaraan ook Katholieke N.S.B.- ers hadden deelgenomen als zuivere uiting van hun geloofsbelijdenis en los van den politie- ken tendenz die ermee annex was. De heer Marchant d'Ansembourg zei niet te weten waarom men hem zou kunnen verbie den te spreken over het vastenmandement. daar anderen dit toch wel was toegestaan. Hij stelde voor. zijn rede (die geheel op schrift was gesteld) tegen kwitantie den bisschop van Haarlem aan te bieden. „Ondanks dat de Ka tholieke N.S.B.-ers 'net moeilijk hebben, mogen zij toch niet verzwakken in hun liefde en trouw voor de kerk en de bisschoppen", zei hij. Vervolgens behandelde deze spreker de kwestie of de vrijheid van de kerk en de totale staat met elkaar in strijd zijn. De bisschoppen geven toe. volgens den heer d'Ansembourg, dat de N.S.B. niets verkondigt dat in strijd is' met de Katholieke leer. Zij waken slechts tegen eventueele misstanden die bij het fas cistische stelsel zouden kunnen insluipen. Het ware Christelijke nationaal socialisme is door God gewild, doch in een parlementairen staat is dit onmogelijk. Terwijl de bisschoppen in Oostenrijk het fascisme van Dollfuss goed ge zind zijn. en het Nederlandsche fascisme het Oostenrijksche zeer nabij komt, nemen de Ne derlandsche bisschoppen een afkeerige hou ding tegenover de N.S.B. aan. De N.S.B. wil geen onbeperkte dictatuur en zij erkent het goddelijk recht boven het menschelijk recht. Waar de grens echter ligt is een kwestie wel ker antwoord de kerk heeft te geven, want haar is het recht dit te bepalen. Ir. A. A. Mus- sert is bovendien van plan een geestelijke corporatie in te stellen. He: zwaartepunt van het mandement ligt in den wensch van politieke eenheid doch de Paus heeft zelf toegestaan dat men bescheï- denlijk van meening mag verschillen, wat de N.S.B.-ers dan ook doen. De spreker ging de wordingsgeschiedenis na van de R.K. Staats partij. die ontstaan is door de onderdrukking der Katholieken uit hoofde van toen reeds be staande .Colijnsche ambtenaarsverboden voor Katholieken". De fout is echter geweest dat de partij is blijven bestaan toen de geestelijke wenschen bevredigd waren en dat zij te groote waarde heeft gehécht aan het liberale stem- men-idee De wrijving die nu ontstaan is, is volgens dezen spreker te wijten aan het feit, dat de intellectueele priesterstand zich door Katholieke beroepspolitici laat voorlichten. Men treft in katholieke kringen de grootste terreur aan. zei de heer d'Ansembourg. Hij wenschte dat de R.K. Staatspartij zou ver dwijnen om geen hindernis te zijn voor de evolutie van 'den nieuwen staat. „Doch als men mij zou dwingen te kiezen tusschen N.S.B. of kerk, dan zou ik als goed Katholiek voor de N.S.B. moeten bedanken", zeide spreker, „doch ik hoop dat men dan niet (zooals in Duitsch- land) deze maatregel later weer ongedaan zou moeten maken, want dat berokkent de kerk een geweldig nadeel". De heer Vlekke legde er vooral den nadruk op hoe de Katholieken aan een ontzettenden gewetensdwang zijn onderworpen. Op aan dringen der vergadering deelde de heer Vlekke mede ofschoon hij wegens het intieme karak ter oorspronkelijk deze mededeeling niet had willen doen) dat het hem bekend was dat aan sommige Katholieken de absolutie is onthou den wegens hun lidmaatschap der N.S.B. „Het is logisch" zeide heer Vlekke. „dat een Katholiek geen communist of marxist mag zijn daar dit in strijd is met den godsdienst. Doch wij kunnen niet verdragen dat een Ka tholiek geen N.SB.-er mag zijn!" Men spreekt van roekelooze kortzichtigheid, doch wij zijn onze verantwoordelijkheid wèl bewust. Rce- kelooze kortzichtigheid is het echter van de R.K. Staatspartij samen te willen gaan met de marxisten, want daardoor wordt het geloof in gevaar gebracht. Over het Paaschcongres der S.D.A.P. zei de heer Vlekke dat „deze draaitol door de zweep van Mussert is gaan draaien, doch dat de draaitol zich zal metamorphoseeren in een jo-jo. omdat de(De rest van dezen zin ging in een luid en langdurig gejuich verlo rent. Zoowel Mussolini, als Dollfuss en Hitier hebben het marxisme verwijderd ten bate van den godsdienst. „Schakelt u bijtijds in bij de N.S.B.'". zei de heer Vlekke tegen de R.K. Staatspartij, want anders doen wij het zon der u!" Over een Katholieke courant zeide heer Vlekke bij de beantwoording der vragen: .Als ik wat te zeggen krijg in den nieuwen staat dan gaat zij op non-actief!" Hij weerlegde de bewering dat hij van meening zou zijn dat de Graal en andere godsdienstige jeugdgroepen opgeheven zouden moeten worden. Voorwaarde is echter dat zij zich niet met politiek zullen bemoeien. De heer Smit Kleine las een deel van een rede voor die de huidige bisschop van Haarlem in 1917 heeft gehouden en waarin werd be toogd dat standenvertegenwoordiging zeer wel mogelijk zou zijn, ook op Katholieken grond slag. De mededeeling van den voorzitter dat op het Wilsonsplein leden van de R.K. Staats partij aanwezig waren die de namen der Ka tholieken zouden noteeren die deze vergade ring hadden bezocht (zij was namelijk door de kerk verboden) veroorzaakte hilariteit en ver ontwaardiging. Het gaf na afloop aanleiding tot eenig schelden, waaraan een politieagent spoedig een einde maakte. NED. REISVEREENIGING De afdeeling Haarlem houdt een propa- ganda-avond op Donderdag 12 April in den Schouwburg Jansweg. Daar zal men kunnen vernemen, op welke wijze de kans bestaat om kosteloos een schitterende reis te maken, door mede te doen aan een ledenwerf-campagne. Verder wordt een met zorg gekozen keurig program ma afgewerkt, vermeldende o.a. prachtige film- en lantaarnprojecties van mooie na tuur opnemingen, een voordracht door een be kwaam conferencier, enz. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING De afd. Haarlem van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling houdt haar jaarver gadering op Vrijdag 27 April a.s. in „De Cen trale", Spaarne De aftredende bestuursleden de heeren H. Lindeman (voorzitter), A. Wanschers (Pen ningmeester) en Behr (2e secretaris), zijn herkiesbaar. Voor de functie van secretaris stelt het bestuur candidaat den heer G. Boerhorst Ter vergadering kunnen voorstellen voor het winterseizoen worden ingediend. In sa menwerking met de A. J. C. zal een groot zomerfeest worden gehouden. Verschillende excursies staan voor April en Mei op het programma. De balans per 1 Januari 1934 sluit met een bedrag van f S34, en verlies- en winstre kening over 1933 met f 1575.79. NED. NATUURHISTORISCHE VEREENIGING. „DE PROBLEMEN DER BLOEMBOLLEN TEELT". Dezer dagen hield Prof. Dr. E. van Slogteren Directeur van het Laboratorium voor Bloem- bollenonderzoek te Lisse. over boven.' and onderwerp een lezing. Na enkele lantaarn plaatjes van het Laboratorium en de inrich ting van het gebouw, behandelde spreker al lereerst de ziekte in de Narcissenculturen wel ke omstreeks 1916 aanleiding werd dat men hem als „bollendokter" verzocht naar de bloembollenstreek te komen. Deze narcissen- ziekte is het aaltjesziek. veroorzaakt door een nematode. Eenige plaatjes toonden de aan tasting der planten. Reeds bestond toen in de hyacinthen een aaltjesziekte, het z.g. oud- ziek, dat echter alleen in de hyacinthen voor kwam. Men plantte dan ook narcissen op grond die te ziek was voor hyacinthencul- tuur. zonder dat dit de narcissen schade deed. Bij onderzoek was geen verschil te con- stateeren tusschen het aaltje dat de ziekte in de hyacinthen, en het aaltje dat de ziekte in narcissen veroorzaakte; toch werden nar cissen, die geplant werden in grond besmet met hyacinthenaaltjesziek, niet aangetast, en omgekeerd werden ook hyacinthen niet be smet in grond waarop zieke narcissen had den gestaan. De oorzaak van het plotseling optreden der narcissenziekte was dan ook niet besmetting door het hyacinthenziek; naar alle waarschijnlijkheid is de narcissenziekte uit Engeland gekomen. Vervolgens werd de bestrijding te velde be sproken. Eer ervaren „ziekzoeker" kan op het veld spoedig de zieke planten herkennen. De ontsmetting van den grond, de grond- sterilisatie, geschiedt door middel van stoom Dit middel is afdoende, doch zeer kostbaar. Ook wordt toegepast het delven van den grond, waarbij de bovenste, besmette laag naar beneden en de onderste laag naar bo ven wordt gebracht, zonder deze door "elkaar te mengen. Proefnemingen hebben aange toond. dat het aaltje uit groote diepte steeds naar boven gaat, om uit de oppervlakte van den grond den neus van de bollen aan te tas ten. Om in het leven te blijven moet het aal tje voedsel vinden in achtergebleven bollen- resten. Zijn die niet aanwezig, dan zijn het tweede jaar alle aaltjes dood. Het gaat er dus niet om hoe diep men spit. maar of de grond goed zuiver is; en dan wacht men 1 of twee jaar voor men er weer hetzelfde gewas in plant. Dan is er de bestrijding in de bollen zelf. Men kan warmte aanwenden in den vorm van warm water of heete lucht. Door proeven werd vastgesteld hoe hoog de temperatuur moet zijn en hoe lang de bollen aan deze tem peratuur moeten worden blootgesteld. HAARLEMSCHE HANDELSVEREENIGING. Maandagavond kwam de Haarlemsche Handelsvereeniging in ledenvergadering bij een, onder leiding van haren voorzitter, den heer F. H. Smit. De voorzitter opende de bijeenkomst met een herdenking van wijlen de Koningin- Moeder. Het Vorstenhuis en ons volk hebben door haar verscheiden een groot verlies ge leden. Spr. wekte de aanwezigen op, haar lichtend voorbeeld te volgen. Deze woorden werden staande door de aan wezigen aangehoord. In zijn openingswoord bracht de voorzitter hulde en dank aan het afgetreden bestuurs lid, den heer J. Keiler. Het aantal leden is, in weerwil van de tijdsomstandigheden, niet aanmerkelijk geslonken. De heer Smit sprak ook woorden van dank aan het adres van den heer P. J. M. van Te- tering afgetreden voorzitter der R.-K. Mid- denstandsvereen., die zich uit de midden- standsbeweging! heeft teruggetrokken en Prijs per tube 35 ct. Groote (Adv. Ingez. Med.) aan wien de Haarlemsche middenstand veel te danken heeft. De voorzitter deelde mede dat drie vereeni- gingen als collectief lid zijn toegetreden nl. de Begrafenisvereeniging „Door Eendracht Verbetering", de Haarl. Banketbakkersver- eeniging en de Haarl. Kappersbond. Dit is een verblijdend verschijnsel. De secretaris, de heer B. W. Lasschuit, bracht het jaarverslag uit, dat ook met een korte herdenking van de Koningin-Moeder begon. Spr. zeide verder dat de middenstand nog steeds gebukt gaat onder hoogen belasting druk en verschillende overheidsmaatregelen De vooruitzichten zijn nog niet gunstig. De Haarl. Handelsvereeniging zal alles doen wat zij kan tot steun en voorlichting harer leden. Het contact met de Middenstandscentrale bleef ook dit jaar in stand. Het aantal informaties bedroeg in 1933: 5488 2044 schriftelijk en 3444 telefonisch). In totaal werd een bedrag van f 4166.02 geincas- seerd. De secretaris herdacht het overleden be stuurslid, den heer H. A. Weyburg. Het verslag van den penningmeester, den heer J van der Burg wees een saldo aan van f 499. De heer J. van der Burg. periodiek aftre dend, werd bij acclamatie herkozen. In plaats van den heer J. Keiler, die be dankt heeft, werd gekozen de heer I. A. Fibbe. Met een kort. opwekkend woord sloot de voorzitter hierna de vergadering. „KOMT NAAR HOLLAND". Het stukje „Komt naar Holland" in ons nummer van Zaterdag is door een uitlating onduidelijk geworden. Er staat o.m,: „Het is daarom goed gezien van Vreemde lingenverkeer, bij haar nieuwe uitgaven ook een aardige, in het Fransch geschreven bro chure, die ook rijkelijk geïllustreerd is, te voegen over het geweldige werk, dat zoozeer de bewondering der buitenlanders werkt". Deze zin schijnt niet het minste verband te houden met den voorafgaanden, omdat er vóór weggevallen is de zin: „Men weet, hoe veel aandacht de droogmaking der Zuiderzee in het buitenland trekt." JHR. DR. J. C. MOLLERUS TE PARIJS. De luchtreis naar Indië. Jfar. dr. J. C. Mollerus. secretaris van de Kamer van koophandel en fabrieken voor Haarlem en omstreken, heeft in Parijs, meldt de N. R. Ct., voor een aandachtig en dankbaar publiek de opgewekte en pakkende voordracht herhaald over de ervaringen, door hem gedurende een luchtreis naar Neder- landsch-Oost-Indië opgedaan. Het gesproke ne werd door een film eveneens door hem van het overgevlogen gebied gemaakt, verduide lijkt. De spreker werd ingeleid door den heer Moorrees. die zijn gezant dankte voor diens tegenwoordigheid en de K.L.M. huldigde. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet 'teruggegeven. DE NED. AARDAPPEL CENTRALE. In de pers zie ik. dat een der grootste fou ten. die de Ned. Aardappel-Centrale indertijd gemaakt heeft, thans is opgeheven door in voering van een directe uitbetaling der min. prijzen aan den boer. Daarmee heeft de knoei handel een geweldige nederlaag gekregen. Nu komt er meer medewerking van den boer. Nu nog een stapje verder; men make de maat wat soepeler, men neme de Bonds-con- dities over, die tevredenheid geeft bij boer en handelaar. Dan krijgen wij weer een prac- tische sorteering, die boer en koopman zelf tot oplossing brengen, waardoor zeker een deel der controleurskosten kan worden ge spaard. Dan verkrijgt men de onmisbare me dewerking en de waardeering van den boer. Men heeft nu zooveel ervaring opgedaan, dat men, als straks de nieuwe campagne komt, de dingen nog eens goed moet bekij ken met een practischen kennersblik. Dan kan men een N.A.C, krijgen, die uitsteekt bo ven alle andere centrales, wat betreft practi- sche bruikbaarheid. Heemstede. P. v. d. W. Fritz Hirsch en Lucie Werzer in de nieuwe operette „Liebe blüht auf allen Wegen". Gedurende de Paaschweek heeft in den Princesse Schouwburg te Den Haag de pre mière plaatsgevonden van de nieuwe Fritz Hirsch Operette „Liebe Blüht auf allen We gen", een vervolg op „Das Dreimaderlhaus"; het speelt twintig jaar later. De muziek is van Franz Schubert, volgens een arrangement van den Weenschen Schubert-deskundige prof. Carl Lafite. Dr. A. M Willner en Heinz Rei- schert schreven 't libretto. Josef Ziegler heeft de muzikale leiding in handen. Fritz Hirsch, in het Dreimaderlhaus vader Tschöll, is sindsdien grootvader geworden. Elly Krasser en Blume spelen het echtpaar van Schober. Hun drie kinderen zijn Friedel Dotza, Fritz Geiger en een meisje uit Weenen, Lucie Werzer (travesti). Verder treden op Al- bert May. Gertie von Elmpt. Herbert Weis- bach en Walter Triebel. Van Schuberts liede ren zullen gezongen worden Leise flehen mei- ne Lieder, Sah' ein Knab' ein Röslein steh'n, Guck a Bisserl e.a. De operette wordt in den Stadsschouwburg alhier opgevoerd op Zondag 29 en Maandag 30 April. MUZIEK. Op bovenstaande afbeelding kan men zien. dat de wielerbaan, die in Heemstede gesticht wordt, al bijna gereed is. Met ijver wordt ook aan de overdekte tribune gewerkt. OPERETTE-AVOND van „De Kleine Stem." Van het aardige werk dat de heer J. Post met de onder zijn leiding staande kinderkoren verricht hebben we ook reeds vroeger kunnen getuigen. Hadden we Zaterdagavond de Sneeuw koningin op bezoek in den Jans Schouwburg, Maandag deed de Lentevorstin haar intrede. Zij was de hoofdfiguur van de min of meer allegorische operette „Lentebloemen" en deed door haar fleurige verschijning den titel van „Koningin Lente alle eer aan. Ook haar zang was frisch. De stem van een andere hoofd persoon, „Fluitekruid" was wat erg zwak, en haar intonatie ging eenige oogenblikken angstwekkend in de hoogte. De uitvoering van „Lentebloemen" gaf aan leiding tot eenige tooneeltjes waarbij het oog des bezoekers gaarne te gast ging. We bedoelen daarbij niet alleen de aankleeding, maar ook den dans. In 't bijzonder mag de menuet met fluitbegeleiding genoemd worden. Overigens zit in deze operette wel wat erg weinig actie en voor grootere meisjes, zooals die van Koor C., lijkt ons het gegeven nog al kinderlijk. Over gebrek aan actie heeft men bij „Jantje in Modderstad" niet te klagen. Deze bekende kinderoperette werd na de pauze door koor A en B opgevoerd en het was een lust te zien welk een plezier de vertoonenden zelf in hun havelooze plunje en vuile gezichten hadden. De haveloosheid was dan ook van een extra- supra-uitgezochte soort: we kunnen ons niet herinneren zelfs in de armste grootestadsbuur ten ooit zooveel lorren,, lompen en gaten en scheuren en afzakkingen bijeen gezien te heb ben. En die ragebollen! Hiertegenover maakte kleine Jan een voor een flinken jongen wat al te gesoigneerden indruk, en we gelooven dat hij er in heusch „Modderstad" niet met 'n uit slieping afgekomen zou zijn, maar minstens een paar blauwe oogen benevens wat schram men en bulten zou hebben moeten incasseeren. Maar enfin: 't is een operette, en Jantje speelde levendig en zong alleraardigst. De Kanne- en Zeeplieden hadden in weerwil van van hun snorre en pijpen: opmerkelijk fijne hooge stemmetjes en een van hen had zelfs schoentjes met hooge hakjes aan. Dat was een kleine fout; grootere waren dat het sextet in het laatste bedrijf erg onzuiver klonk en dat het „hoezee" heelemaal in de war liep. Daar tegenover stonden gelukkig vele goede mo menten, als b.v. het kwartet in het tweede be drijf. De opvoering viel, ondanks de vrij onmelo dieuze muziek van mevr. v. d. Linden van SnelrewaardBcudewijns, niet alleen bij de uitvoerenden, maar ook bij het auditorium als gewoonlijk erg in den smaak. Mevr. G. Grootv. d. Haak begeleidde alles nauwkeurig aan de piano en wist ook een enkelen onjuisten inzet te redden. Vooraf gin gen enkele koorliedjes, die zeer bevredigend door de grooteren (koor C) gezongen en door mevr. Groot zeer smaakvol begeleid werden. Over 't algemeen kan de heer Post. naar het ons voorkomt, tevreden over deze uitvoering zijn. K. DE JONG. JEUGDIGE WELSPREKENDEN. KAMPIOENE EEN NIJMEEGSCHE H. B. S.-LEERLINGE. Dezer dagen heeft de Maatschappij tot be vordering van woordkunst te 's-Gravenhage een jeugdwedstrijd in welsprekendheid ge houden. De eerste prijs werd behaald door mej. M. C. v. d. Eist te Nijmegen, de tweede door den heer I. Moerman te '.s Gravenhage. de derde door mej. E. Fetter te Eindhoven. Een eervolle vermelding werd toegekend aan de volgende vijf heeren, gerangschikt in de volg orde van het behaalde aantal punten: C. J. Clerkx te Waalwijk: W. F. M. Straatman, te Haarlem; H. T. Veerbrink te Eindhoven. G. H. Jonkers Jr., te Doetinchem en R. H. J. v. d. Hout te Eindhoven. SCHEEPVAART BERICHTEN HOLLAND—AMERIKA LIJN. Burgerdijk New Orleans naar Rotterdam 9 te Antwerpen. Statendam 9 63 v.m. van Rotterdam te New York. Binnendijk 8 van Rotterdam te Phila delphia. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Rotterdam 8 n.m. van Nassau en Bermuda te 'New York. Lochgoil Rotterdam n. Cancouver 8 n.m. te Londen. Drechtdijk Vancouver n. Rotterdam 8 n.m. te Londen. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Randfontein uitreis 8 te Antwerpen. Heemskerk 9 van Rotetrdam te Hamburg. Rietfontein uitreis p. 8 Perim HOLLAND-tVEST-AFRIKA LIJN. Amstelkerk uitreis 8 van Las Palmas. Maaskerk thuisreis 7 van Freetown. Eemland thuisreis 7 van Takoradi HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Grootekerk thuisreis 8 te Duinkerken. HALCYONLIJN. Stad Zaandam, Susa n. Londen 8 11.28 v.m. 50 mijl Z. van Land's End. Stad Zaltbommel Rotterdam n. Cagliari 6 5.32 n.m. 10 mijl O. v. Niton. Rozenburg, Castro Alen n. Vlaardingen p 8 Ouessant. Stad Vlaardingen 8 van Kirkenes te Vlaar dingen. Stad Amsterdam 8 van Rotterdam te Oxelo- sund voor Vlaardingen. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Zuiderkerk uitreis 8 van Hongkong. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Hoogkerk uitreis 7 te Genua. Atreus, Rotterdam n. Japan 9 te Shanghai. Antenor Japan n. Rotterdam 8 van Shanghai. JAVA—CHINA—JAPAN LIJN. Tjikarang 7 te Manilla. Tjibadak 6 van Hongkong n. Amoy. Tjinegara 6 van Manilla n. Macassar KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Agamemnon 9 van Hamburg te Amster dam. Ariadne 7 van Oran n. Palermo Aurora 7 van Triest te Fiume. Bennekom Chilli n. Amsterdam 7 te Liver pool. Bodegraven 8 van Antwerpen te Amster dam. Ceres 7 van Kiuluk n. Reshadiye. Colombia 8 van Cristobal n. Cartagena. Cottica, Paramaribo n. Amsterdam 8 2 n.m. v. Havre 9 n.m. verwacht. Deucalion 8 van Tarragona te Barcelona. Euterpe, Bordeaux n. Amsterdam 7 van Dom. Pierre sur Mer. Fauna 6 van Alicante te Malaga Ganymedes, Varna n. Amsterdam p. 9 12.10 v.m. Ouessant. Hercules 7 van Izmir n. Stamboul. Irene 9 9 v.m. van Amsterdam te Ham burg. Nereus 6 van Vigo n. Amsterdam. Orestes 8 van Algiers n. Tunis. Perseus 9 van Aarhuus te Amsterdam. Poseidon Pto. Barrios n. Amsterdam 7 2.27 n.m. 190 mijl West van Land's End. Pluto 7 van Gothenburg, n. Amsterdam ie Simon Bolivar 9 2 v.m. van Amstrdam te Hamburg. Tiberius 8 van Beyrouth n. Haifa. Trajanus 7 van Savona te Palermo Venezuela 6 van Barbados n. Port Limon. Berenice 9 van Stettin te Amsterdam. Costa Rica Amsterdam n. Barbados p. 7 Dungeness. Amazone Rotterdam n. Lissabon p. 8 Dun geness. Saturnus, Amsterdam n. Guatemala p. 7 Beachy Head. Hebe 8 April van Kopenhagen te Gdynia. KON. HOLLANDSOHE LLOYD. Zeelandia uitreis 8 7 n.m. van Oporto. Orania thuisreis 8 11 v.m. van Las Palrnas Flandria 7 van Amsterdam te Buenos- Aires. Salland 8 van Batavia te Amsterdam. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Baloeran thuisreis 8 3 n.m. van Sabang. Dempo uitreis p. 8 4 v.m. Kaap del Armi. Blitar uitreis p. 9 12.30 v.m. Ouessant. Kota Agoeng uitreis 7 n.m. van Bombay Kota Baroe uitreis p. 8 3 n.m. Ouessant. Kota Tjandi 8 1 n.m. van Rotterdam te Hamburg. Palembang thuisreis 8 6 n.m. van Port Said. Sitoebondo 7 van Batavia n. Rotterdam. Buitenzorg thuisreis 9 te Marseille. Kertosono thuisreis 9 te Marseille, ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alpherat uitreis p. 7 Fernando Norona. Alwaki uitreis p. 8 Dungeness. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Poelau Bras uitreis p. 7 Dungeness. J. P. Coen thuisreis 8 van Genua. Tawali uitreis p. 7 Perim. Johan van Oldenbarnevelt uitreis pass. 7 Perim. Tajandoen thuisreis p. 8 Gibraltar. SILVER—JAVA—PACIFIC LIJN. Kota Radja 8 van New Orleans te Cal cutta. Saparoea 8 van Calcutta naar Vancouver. Kota Inten Calcutta n. Vancouver 5 te Los Angeles. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Eurybates 8 van Batavia en Rotterdam té Londen. City of Khartoum, Dairen n. Rotterdam 8 te Londen. Eurymedon 7 van Liverpool n. Java. Diomed, Japan n. Rotterdam 9 van Tientsin. Polydorus 9 van Amsterdam n. Huil. Bendoran Dairen n. Rotterdam 8 van Port Said. Diomed Japan n. Rotterdam 8 van Dairen Deucalion 8 van Japan te Rotterdam. City of Eastbourne Rotterdam n. Japan p. 6 Perim. Prometheus Liverpool n. Macassar p. 8 Perim. Benmacdhui Vladivostock n. Rotterdam 5 te Bordeaux. Patroclus Japan n. Rotterdam 7 van Port Said.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10