De vergaderingen der Tuindersvereenigingen DE NIJENRODE-ZAAK. VRIJDAG 13 APRIL 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 7 Een motie aangenomen. De leden slaan achter de besturen. Donderdagavond vergaderden de R.-K. CoÖp. Tuindersvereeniging „Kennemerland" en de Coöp. Veiling- en Aan koop vereeniging „Vrije Groenten- en Fruitveiling" ter bespre king van de moeilijkheden welke gerezen zijn met de Spaarnebank N.V., welke moeilijkhe den hebben geleid tot het aanvragen van het faillissement van beide veilingen bij de Haar- lemsche rechtbank. Eenige weken geleden werd een groepsvergadering gehouden van leden van beide veilingen waarbij de heer W. van Dok de situatie heeft uiteengezet. Dit leidde tot het aannemen van een motie, waar In een ledenvergadering werd aangevraagd. In het K.S.A.-gebouw hield de R.-K. Coöp. Tuindersvereeniging „Kennemerland" een druk bezochte vergadering, welke o.m. werd bijgewoond door den rechtskundigen advi seur Mr. Hellema. De heer J. P. Nijssene voorzitter, opende de bijeenkomst en deelde mede, dat deze ver gadering was belegd na daartoe door de leden gedaan verzoek, teneinde het vraagstuk te bespreken, dat sedert drie maanden op aller lippen ligt. Spr. wees op de aanwezigheid van den heer W. van Dok, die blijkbaar in deze zaak de vertrouwensman van de leden was geworden. In het waarachtig belang der organisatie hebben de banken enz. verboden reeds eerder de leden voor te lichten. Deze vergadering is opgeroepen door de leden, die zich volgens de statuten kunnen laten vertegenwoordigen door een huisgenoot. Spr. wil de vergadering dus wel voorstellen den heer van Dok het woord te laten voeren. De heer van Dok heeft dezen middag een conferentie bijgewoond van de banken vier juristen. In deze bijeenkomst is een mo tie samengesteld, welke in beide vergaderin gen zal worden behandeld. Omdat spr de tijd gekomen acht, niet tegen elkaar, maar met elkaar te strijden werd de heer van Dok in de gelegenheid gesteld de motie toe te lichten. De heer W. van Dok daarna het woord verkrijgend vestigde er de aandacht op, dat het noodzakelijk is een gecombineerde mee ning te krijgen. Het gaat hier om een kwestie van gezag. De actie moet zoo uniform mo gelijk gevoerd worden en de voorwaarden om daaraan kracht bij te zetten, zijn volgens spr. veel gunstiger geworden. De autoriteiten zijn de beweging gunstig gezind. De geluiden van de z.g. „onwettige" vergadering zijn door gedrongen, daar waar het noodig was. De actie was er niet één van rebellen, maar van een strijd voor de grondslagen der coöpera tie. De betrokken instanties heeft men er van kunnen overtuigen, dat het niet aangaat schulden te laten betalen, waarvoor de leden niet aansprakelijk zijn. Wanneer men in Utrecht, Den Haag en Eindhoven heeft inge zien, dat de coöperatie op haar grondvesten schudde, dan is spr. er van overtuigd, dat men daarvoor in Haarlem niet doof zal zijn. Zelden zijn de funeste gevolgen duidelijker aan den dag getreden van het omspringen met de statuten van coöperatieve vereenigin- fen als thans is gebleken. Het gaat hier om een belang, dat ver uit gaat boven het plaatselijke. De kwestie der aansprakelijkheid wilde spr. aanroeren, omdat daaraan het uittreden te wijten is uit de organisatie van verscheidene leden. De schuld, waarvoor het faillissement werd aangevraagd, is veroorzaakt door de bollen- veiling. Spr. bracht in herinnering, dat deze vennootschap werd opgericht bij acte van 1929. zonder dat daarvoor door de leden sanctie was verleend. Aan de acte ontbrak dan ook het uitrekstel der notulen, om de eenvoudige reden, dat deze vergadering nooit was gehouden. Vervolgens vestigde spr. er de aandacht op, dat de limiet voor het aangaan van credietcn vastgesteld in de statuten verre is overschre den. De besturen hadden, aldus spr., voor zichtiger moeten zijn. De Spaarnebank had bovendien de statuten moeten opvragen. Dat alles is ter goeder trouw gebeurd naar spr. aannam. Niettemin stelde spr. het feit vast, om met des te meer kracht de aansprakelijk heid voor deze schuld af te wijzen. Nu komt het er maar op aan. zei spr. of wij ..zoo gek" willen zijn. de schuld van ver strekte credieten te aanvaarden. Het geldt hier echter nog meer een kwestie van vertrouwen in de organisatie en van de toekomst. Daarna herinnerde spr. aan het verzoek om een onpartijdig accountantonderzoek. Dit is echter niet gevraagd, omdat de leden met de bollenveiling iets te maken zouden heb ben. Evenmin is dit gevraagd, omdat spr. eventueel op zoek zou zijn naar onregelma tigheden. Spr. wilde alleen vastgesteld zien, hoe het mogelijk was, dat men de groente veilingen aansprakelijk kan stellen voor de schulden der bollenveiling. Met elkander zullen de organisaties moe ten samenwerken om de schuld af te wijzen. Een regeling zullen de groepen niet in den weg staan maar zij kan alleen tot stand ko men zonder de basis der aansprakelijkheid. Het optimisme van de besturen heeft o.m. geleid tot het te lang onthouden van de noo- dige voorlichting aan de leden. Deze vergadering zal moeten beginnen met het' afwijzen der aansprakelijkheid. Dat brengt het gevaar mee. dat Dinsdag het fail lissement zal worden uitgesproken. Toch wil spr. zich afvragen of niet alle pogingen tus- schen nu en Dinsdag kunnen worden aan gewend om deze uitspraak tegen te houden. De minister heeft reeds een nauwkeurig onderzoek naar de zaak ingesteld. Op het de partement wordt de actie om de schuld af te wijzen, met groote belangstelling gevolgd. Wanneer een eensluidende klank met zooveel homogeniteit gedaan, naar regeering en rechtbank gaat, dan zal deze volgens spr. ge- Jioor moeten vinden. Spr. weet van bevoegde zijde, dat het voor den rechter een prestige kwestie geworden is. Nu zoo'n druk uit geoefend wordt op de regeering en den rechter, dan heeft spr. de overtuiging, dat een poging om het faillisse ment af te wenden, kans van slagen heeft. Voorts heeft spr. wel de overtuiging, dat toch moet worden medegewerkt om deze zaak tot een goed einde te brengen. Spr. stelt zich voor, dat uit de beide tuin dersvereenigingen twee menschen en spr. worden toegevoegd, om het bestuur in zijn taak voor Dinsdag bij te staan. Tenslotte leest spr. de motie voor, die dooi de rechtskundigen was geredigeerd. (Zie ver slag „Vrije Veiling". Red.) De heer N ij s s e n vestigde er daarna de aandacht op, dat er eigenlijk geen meenings- verschil is, want ook spr. 'als voorzitter heeft steeds verklaard dat de leden niet aanspra kelijk zijn. Dat is door spr. ook voor de recht bank gezegd. De rechter heeft echter de aan sprakelijkheid wel aangenomen. *De voorzitter ging daarna nog eens na, hoe de situatie zich ontwikkeld heeft van 1925 af. In 1928 werd een overeenkomst aangegaan met de „Vrije Veiling" over de gebouwen. In 1929 is een nieuwe acte gemaakt, doch de fout was, dat dit niet blijkens de notulen vol doende door de ledenvergadering was gedekt. In de jaarvergaderingen heeft spr. altijd verklaard, dat de leden niet aansprakelijk waren voor de. bollenveiling. Op 1 Juni waren er weinig of geen debi teuren en was ook de schuld aan de Spaarne bank niet noemenswaardig. In de nieuwe acte werden aan voorzitters en besturen machti gingen verleend voor het verstrekken van credieten voor vrijwaring van vorstschade enz. Spr. stelde er prijs op om te verklaren, in verband met de gaande geruchten, dat de voorzitter niet heeft geprofiteerd, maar spr. heeft gelukkig steeds op tijd kunnen betalen, wat hij op de veiling kocht. Nooit of nimmer heeft spr. van de bollenveiling een halve cent salaris of voorschot genoten. Spr. wenscht verschoond te blijven van verdere laster praatjes. Voortgaande, zei spr., dat hij zich steeds verzet heeft tegen het opnemen in de balans van schulden der bollenveiling. De pogingen om tot een proefproces te ko men zijn mislukt. Daarna is de faillissements aanvrage door de Spaarnebank ingediend. Het bestuur heeft alle pogingen in het werk gesteld om een regeling te treffen omdat een faillissement inderdaad een ramp zou betee- kenen, waarmede een bedrag veel hooger dan f 90.000 gemoeid zou zijn. Spr. is zelfs gewaarschuwd, dat hij per soonlijk aansprakelijk zou zijn, wanneer hij zich niet tot de algemeene vergadering wen den zou. De voorzitter heeft echter geant woord, dat men alles van hem kon verkoo- pen, liever dan dat hij van zijn standpunt afwijkt. Vervolgens vroeg spr zich af, waarom een hetze moest wox-den gevoerd tegen het be stuur, door het houden van de groepsvergade ring. Het was hét bestuur niet mogelijk de kaarten op tafel te leggen, omdat dit zelfs door de regeering en andere instanties, tij dens de onderhandelingen, was verboden. Tenslotte zei de voorzitter, dat het bestuur nog trachten zal een regeling te treffen, zoo dat mogelijk nog een vergadering zal plaats vinden vóór Dinsdag Spr. hoopte dat de le den eendrachtig zouden medewerken om tot een regeling te komen, teneinde de ramp van het faillissement af te wenden. De voorzitter deelde ook nog mede, dat hij een regeling in handen had. Zij vond geen doorgang, misschien wel tengevolge van de ontijdig gevoerde actie. „Er is op het oogen- blik maar één belang en dat is schouder aan schouder strijden om te redden wat te redden riep spr. uit. De heer G. de Ruyter constateerde, dat door de motie de partijen elkander gevonden hebben Ook de ..Vrije Veiling" en de besturen zullen achter deze motie staan. De motie werd na uitvoerige besprekingen, waarbij eenige sprekers werden weg-geap- plaudisseerd, met algemeene stemmen aange nomen. Teneinde te voorkomen, dat de producten die geveild zullen worden, bij faillissement niet mogen worden uitbetaald stelde het be stuur voor de veilingen te doen houden door den heer Luc. Aardenburg. Dan zijn de tuinders zeker gewaarborgd, dat zij hun geld krijgen, indien onverhoopt het faillissement wordt uitgesproken. Deze regeling geldt tot a.s. Dinsdag, omdat indien het faillissement wox-dt uitgesproken, de curator dan de zaak in handen neemt. Ook dit voorstel werd met algemeene stem men aangenomen. Aan het slot der bijeen komst wilde de voox-zitter gaarne erkennen, dat de heer W. van Dok, hoewel spr. het na tuurlijk niet in alle opzichten met hem eens was. voor de zaak enorm heeft „gezwoegd en gesjouwd". BIJ DE „VRIJE VEILING"? In de bovenzaal van het veilinggebouw .Kennemerland" hield de „Vrije Veiling" haar buitengewone algemeene ledenvergade ring. De voox-zitter de heer K. W. A. Muyen, heette allen aanwezige leden hartelijk wel kom, als ook mr. Nix. advocaat van de Boe renleenbank uit Utrecht, die als jux-ist de „Vrije Veiling" van advies gediend heeft en als zoodanig ook deze vergadering zal as- sisteeren. De vergadering, overwegende, dat een fail lissement der Coöperatie met aansprakelijk heid der leden niet minder dan een finan- cieele en sociale ramp voor de tuinderij in deze streek zou beteekenen, a. besluit indien de faillissements-aanvraag onverhoopt niet mocht wox-den ingetrokken, ciat het -bestuur bij mogelijke faillissements- J WKHKEI.UKODOL IS ÉtNIG! Prijs per tube 35 ct. Groote tube 60 ct. (Adv. Iiigez. Med.) uitspraak onmiddellijk in hooger beroep gaat en alle maatregelen neemt tot tegenweer, b. spreekt uit, dat zij de aansprakelijkheid van de coöperatie en van hare leden voor de schuld van de bollenveiling Beverwijk aan de Spaarnebank afwijst; c. dat niettemin en onder dit voorbehoud het bestuur, ten deze bijgestaan door een tweetal leden, wordt gemachtigd tot het aan gaan van een dading onder voox-waarde, dat de beslissing over den inhoud exx de bijzon derheden van een dergelijke dading aan de algemeene vergadering wordt overgelaten en verder onder voorwaarde, dat de vereeniging en de leden dor zulk een regeling niet ver der dan deze dading strekt, met schulden worden belast; d. dx-aagt het bestuur op deze motie ter kennis te brengen van de Regeering en de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem. Wat betreft punt c van de motie wor den de heeren W. v. Dok en B. Hagen be noemd. Naar aanleiding van een ingekomen schrij ven uit Den Haag waax-in werd medegedeeld Dat indien men een faillissement zou for- ceeren, men geen steun had te vex-wachten van Regeeringszijde, deelde de heer W. v. Dok mede dat uit zijn rede toch wel degelijk ge bleken is dat hij coüte que coüte geen faillis sement wil forceeren maar al het mogelijke zal trachten te doen om het te voorkomen. De vergadex-ing geeft vervolgens aan den voorzitter de machtiging om iemand te vin den op wiens naam van morgen af geveild kan worden. Vex-volgens roept de voox-zitter allen op voor de vergadering op a.s. Maandag 7.30 uur in het café van den heer P. Timmer-. IJMUIDEN VRIJZ.-DEMOCRATISCHE JONGEREN. In de Lunchroom Eynthoven vond gister avond een propaganda-avond plaats van den Vrijz. Jongeren Bond, waarin als spreker op trad de heer D. J. A. Geluk, voorzitter van het hoofdbestuur te Haarlem met het onder werp: „Politieke tegenstellingen en hun be lang voor de jongeren. Nadat de voorzitter de vergadering geopend had, gaf de heer Geluk een overzicht van de politieke groepeeringen, zooals die in ons land bestaan, alsmede van doel en streven dezer partijen. De heer Geluk besprak ver volgens de tegenstellingen der vei-schillende partijen en de ontsporingen, die zich op poli tiek terrein hebben voorgedaan. De spreker zette daarna doel en streven der Vrije Demo cratische jongeren uiteexx, om de zaak der organisatie wat beter aan te pakken. Na de pauze werd een gedachtenwisseling over het gesprokene gehouden. MARKTPRIJZEN Tai-bot per K.G. f 1—f 0.80 Tongen per K.G. f 1.20f 0.80 Kleine schol per 50 K.G. f 19—f 6,30 Schar per 50 K.G. f 3,60—f 1.50 Wijting per 50 KG. f4,50—f2,10 BESOMMINGEN Kotter: O. 45 f 240 Logger: SCH. 133 f440 CHR.-HISTORISCHE KIES- VEREENIGING. DE HEER JOH. VISSER OVER GEMEENTE POLITIEK. Donderdagavond sprak de heer Joh. Visser, lid van den Gemeenteraad, in de „Nijvex-heid" voor de leden der afd. Haarlem van de Chr. Historische Kiesvereeniging, over het onder werp: „Gemeentepolitiek, niet afwijken te rechter noch te linker zijde". In de politiek, aldus spr.. moet wel eens ge laveerd worden, maar dit is iets anders dan verkeerde zijwegen inslaan. Steeds moet toch de hoofdweg gevolgd worden. Dit geldt vooral voor de „groote". niet in de eerste plaats voor de gemeentepolitiek. De Haarlemsche Raad is, vergeleken bij vroeger, eenigszins verpolitiekt, zooals het overal gaat. Maar is dit nu altijd kwaad? Spr. meent dat er ook veel goeds in is. De gemeentezaken moeten niet in een onder onsje" worden behandeld. Ds Chr. Hist. Unie in den Haarlemschen Raad is een middenpartij, die niet wil weten van uiterst links, maar ook niet den uiterst- rechtschen weg (in staatkundigen zin) van de N. S. B. uit wil. Spr. behandelde achtereenvolgens vijf pun ten van politiek gemeexxteleven: financiën; Opexxb. Werken en Volkshuisvesting; onder wijs; openbare orde en openbare zedelijkheid; Maatsch. Hulpbetoon, werkloosheidsdienst en sociale voorzieningen. De C. H. fractie heeft het financieel beleid van den tegenwoordigen wethouder van fi nanciën over 't algemeen vrij trouw gevolgd. Hij is steeds zuinig geweest en wilden den ge meentenaren te hooge belastingen besparen. De soc. democraten hebben gestreden voor progressieve belasting. Dit lijkt een goed prin cipe. maar zou een uittocht van de kapitaal krachtigen uit Haarlem tengevolge hebben gehad. Trouwens: er zat al eenige progres sie in ons belastingstelsel, maar niet zoo sterk als de soc.-democraten wilden. En zoo zal het moeten blijven, meent de Chr. Hist, raadsfractie, anders zullen middenstanders en arbeidex-s. die niet gemakkelijk kunnen „vluchten". ..het loodje leggen". Kreeg de N. S. B. haar zin. dan zouden er nog heel wat zwaarder lasten op 4e ge meentenaren gaan drukken. De N, S. B. vindt i geweest. taak. Tegen de luxe der schoolgebouwen heb men legge zich liever toe op grondig onder- spr. noodzakelijk. Die versobering wil ook mi nister Marchant. De Chr. Hist. Unie staat hie: Ih'nrecht tegenover de uiterst linksche par- volkskind. Wat openbare orde en zedelijkheid beti-eft van orde en zedelijkheid wat wordt beknot. Enorm zijn de sommen die worden uitge- dan moet ai'beidsprestatie voor den steun wor maar die is grootendeels mislukt. Hierna was er gelegenheid voor het stelli van vragen of het maken van opmerkingen. Bij ziin antwoord vond de inleider o.nx. g legenheid op te merken, dat particuliere huis de huren hunner woningen verlaagd. Tegen een debater, die meende dat de bezui- (als het dan moet) in grootere klassen, mln- met de veranderde omstandigheden, ook aan den inleider. LIJST VAN INSTELLINGEN VAN WELDADIGHEID B. en W. van Haarlem brengen ter kennis, dat zij hebben besloten de Vereeniging „Onze Tuin", vereen igixxg tot bescherming weldadigheid VOETBAL. ZWALUWEN—STOKE CITY. Het Zwaluwen-elftal gewijzigd. AMSTERDAM, 13 April. Op medisch advies ver-d besloten in het Zwaluwen-elftal, dat a.s. Woensdagavond bij den lichtwedstrijd in het Stadion tegen den Engelschen eerste klasser Stoke City speelt, de Nedex'landsche reservespelers van het nationale elftal te doen uitkomen. De definitieve samenstelling van het Zwaluwen-team zal nog nader wor den bekend gemaakt. GEEN SPEELGELEGENHEID? BANK WORDT WAARSCHIJNLIJK AFGEWEZEN. Het verzoek van de Exploitatie Maatschap pij Scheveningen om een vergunning gedu rende de zomermaanden tot het exploiteeren van een speelbank onder strenge controle van overheidswege heeft naar de Tel. verneemt in den ministerraad geen gunstig onthaal ge vonden. De kans op inwilliging van het ver zoek is dan ook, is het blad wel ingelxicht, vrijwel uitgesloten te achten. Men weet, dat de Exploitatie-Maatschappij Scheveningen in een x*equest toestemming had gevraagd tot het exploiteeren van een speelbank gedurende het seizoen op grond van de overweging, dat het vreemdelingenbezoek exx dat van badgastexx uit het eigen land ernstig bedreigd werd door het feit, dat in bijna alle ons omringende landen in de bad plaatsen wel gelegenheid tot spelen gegeven werd en dat voorts zonder deze exploitatie sluitixxg vaxx de Kurzaal waarschijnlijk nood zakelijk zou blijken. DE KWESTIE MET DE VERDEDIGERS BIJGELEGD. AMSTERDAM, 13 April. De verdedigers in de Nijenrodezaak hebben aan mr. J. H. Worst deken van de orde van advocaten eexx schrij ven gericht naar aanleiding van het gerezen conflict. „Ten einde het plaats gevonden incident", aldus eindigt het schrijven, „niet op de spits te drijven en de behandeling dezer ingewik kelde strafzaak niet noodeloos te belemmeren hebben wij besloten de verdediging te blijven voeren, nu immers uit de mededeelingen van den president aan u is gebleken, dat het in de bedoeling van Zijne Edelachtbare ligt de ons tot dusver feitelijk gelaten vrijheden te doen voortbestaan". Hiermede is het conflict dus feitelijk bij gelegd. Zaterdag zullen de verdedigersbanken dus weer gevuld zijn, t 900 MILLIOEN ZIJN GECONVERTEERD. Voor 903 millioen is ingeschreven. De op 12 dezer plaats gehad- hebbende al- x gemeene conversie van Nederlandsche Staats schuld ten bedrge van 900 millioen gulden x is geslaagd. 1 Ter conversie werd aangebodexx een bedrag 1 van 748 a 749 millioen gulden Het totaal der vrije inschrijving bedraagt 155 a 156 xnil- licen gulden. 1 In totaal is derhalve naar de voorloopige 1 uitkomsten ingeschreven voor een bedrag van 903 millioen guideix. OVERTREDENDE URKER VISSCHERS. t Een aaxxtal Urker Visschers. door den kan- d tonrechter te Hoorn tot verschillende boeten en verbeurdverklaring der netten veroordeeld, t omdat zij zonder acte op het IJselmeer hac- e den gevischt. was bij de Alkmaarsche recht- - bank in hooger beroep gekomen. i De advocaat der betrokkenen wees op de a onbillijkheid om aan de vei-bodsbepalingen. 7 terugwerkende kracht te verleenen. De officier van Justitie wenschte als 1 de netten wei'den terugggeven een garan- t-ie, dat de overtreding niet meer zou ge schieden. De voorzitter der vakvereerxiging wees op het aangenomen artikel in het i'eglenxent der vereeixiging. waarin strafbepalingen zijn op- genomen indien zonder wettelijke vergun ning wordt gevischt. t Nadat de heer J. v. d. Gi-oot. belast met het rijkspolitietoezicht op het IJsselmeer had er- keixd. dat de visschers niet vooraf met de f terugwerkende kracht van het verbodsarti- kei in kennis waren gesteld, verklaarde de - officier zich tot medewerking bereid. Hij r vroeg bevestiging der vonnissen, doch terug- t gave der inbeslaggenomexx netten. AMSTERDAMSCHE BEURS VRIJDAG 13 APRIL 1934 OPGEGEVEN DOOR DE ROTTERDAA7SCHE BANKVEREENIGING KANTOOR IM^RLEM 1 30 2.30 Staats!. Binl. 4 1/2 pCt. Nederl. 1917 4 pCt. id. 1933 II 4 1/2 pCt. Nederl. Indië 1930 11 Staatsl. Buitenl. 5 1/2 pCt. Duitschl. 1930 Youngleen.) mi-H 4 pCt. Engeland 4 1/2 pCt. Frankr. Schatk. 1932 Soheepv. Mijen. 64 42 Stoomv. Mij. Ned. 434 Industr. Binuenl. Alg. K.züde Unie.... 46 A. N. I .E. M. (Nat. 210 v. Berkei's Patent Cert Calvé Delft 156 Ned. Ind. Gas (Nat Bezit) Gem. Bez. Philips 2394 241 77 Industr. Buitenland. Anaconda Copper 104 274 19 Bethlehem Steel 26% 264 2 5 pCt. Cities per 1966 Am. Glanzstoff (gew.) 144 Genera! Aviation North Amer. Cy. 114 Standard Brands 13% 314 31% Banken Binnenl. Koloniale Bank 514 Cert. Handel Mij. 45 58 Banken BuitenL Deutsche Reichsb. 73 •rol. Mij. Binl. Kon. Petroleum 1604 159% Perlak 104 Petrol, Mij. Buitenl. 12% 6% Cultuur Mijen. H. V. A 176 92 N. I. S. U 744 V orsten landen Mijnbouw Mijen. Alg. .Exploratie 1324 136-1374 Tabak Mijen. Dell Batavia Tabak 129 1264 1474 Rubber Mijen. A'dam Rubber 105.4 106 Deli Bat. Rubber.... Ned. Ind. Rubber Koffie Ver. Ind. Cult. Ondern. Spoorwegen Buitenl. 41 Comm. Milwaukee 4l/e 5 pet. Adj. Milwaukee - Missouri Kansas Texas /-74 Union Pacific 78 Prolongatlekoers 2%

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 13