Jeugdig - en vol PALMOLIVE De Middelbare Meisjesschool. DE BILT vertrouwen N.V. HOENDERDOS' VRIJDAG 13 APRIL 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Dr. S. Elzinga, Inspecteur van het V. H. M. O., spreekt zich uit tegen opheffing of reorganisatie. Bekend is. dat. in kringen van het Haar lemsche gemeentebestuur plannen overwogen worden de Middelbare school voor meisjes op te heffen, of te re organise eren in een school voor u.l.o. met een bovenbouw van 2 klassen voor M. O. Wij vonden Dr. S. Elzinga, inspecteur van het V. H. en M. O., bereid ons daarover zijn meening te geven. De geschiedenis der Midd. Meisjesschool gaat terug tot 1867 zoo begon Dr. Elzinga. Toen is namelijk door den gemeenteraad be sloten deze school op te richten. Bij het raadsvoorstel was door B. en W. de motivee ring gevoegd, dat naar hun meening de vrouw- gelegenheid moest hebben haar denken te ontwikkelen op een instituut, dat een breede opleiding gaf. opdat in de toekomst de Ne derlandsche vrouw op een hooger intellec tueel peil zou komen te staan dan vroeger het geval was. Die gedachtengang van het Haarlemsche gemeentebestuur sloot heelemaal aan bij die van de regeering in dien tijd. De economische omstandigheden waren bedenkelijk en on dervonden nog steeds de gevolgen van de economische crisis van 1857. Minister Thor- becke streefde er naar om de volkskracht en de volkswelvaart te verhoogen door het ver beteren van het voortgezet onderwijs. Dat de regeering dan ook met het initia tief van het haarlemsche gemeentebestuur Ingenomen was. bleek wel uit de toekenning van f 2000 subsidie per jaar aan de Meisjes school en uit het begeleidende schrijven. waarin groote waardeering werd uitgespro ken. Dat de algemeene gedachte van Thorbecke. door middel van een verbeterd voortgezet on derwijs de volkskracht en de volkswelvaart te verhoogen, juist was, is wel gebleken uit de rede. die Dr. D. Bos in 1913 heeft gehouden bij het 50-jarig bestaan van de Middelbaar Onderwijswet, waarbij hij de volgende woor den sprak: „Een gansch ander geaard geslacht is heT dat thans onze nijverheid en onzen land bouw vooruitjaagt. onzen handel over de geheele wereld uitbreidt, in wetenschap en kunst onzen naam overal glansrijk doet uit schijnen. dan voor 50 jaar hier vreedzaam voortleefde". Verhooging van het algemeen geestelijk peil van het volk, waarmede de volkskracht en de volkswelvaart in zoo nauw verband staat, brengt vanzelf een streven mee ook de vrouw, die het grootste gedeelte van de volks gemeenschap omvat, tot ontwikkeling te brengen. De opvoedende taak van de vrouw in de volksgemeenschap kan namelijk niet licht worden overschat. Nu dacht men in 1867 in het algemeen nog niet op dezelfde wijze over de taak van de vrouw als in onzen tijd; ontwikkelde vrouwen behoorden in dien tijd tot de zeldzaamheden. Het programma van de H. B. Scholen, die na de M. 6. wet van 1863 werden opgericht en van de Gymnasia, die na de H O. wet van 1876 werden gevormd, waren dan ook geheel ingericht voor jongens en de onderwijsstof van die scholen sloot zich aan bij de belang stelling en den aanleg; van dezen. Omdat de geestelijke vorming door middel van het on derwijs voor het overgroote deel afhangt van de belangstelling, kan gerust gezegd worden, dat de onderwijsstof van de H. B. Scholen en Gymnasia voor een belangrijk deel minder geschikt is voor meisjes. Dat er nog zooveel meisjes op de genoemde onderwijsinrichtingen zijn, moet worden toe geschreven aan het feit, dat de middelbare scholen voor meisjes niet tot de ontwikke ling kunnen komen, die voor de Nederland- sche vrouw en dus voor de Nederlandsche volksgemeenschap wenscheliik zou zijn. Aan die scholen ziin namelijk weinig rechten ver bonden en sedert 1885 zijn door het rijk alle subsidies geschrapt. Daardoor komen de be sturen van particuliere meisjesscholen en ge meentebesturen in economisch slechte tijden in moeilijkheden en zoeken daarvoor dan een uitweg. Dit zoeken naar een uitweg geeft voor Haar lem in den tegenwoordieen tijd aanleiding tot een streven om de Meisjesschool op te heffen of te reorganiseeren. Beide moeten naar men mijn meening worden afgekeurd. Opheffing van de Meisjesschool met 200 leerlingen zou een ernstige lacune in de or- ÜhjilTonze ruime STAND No. 9, neemt eengemakkelijkestoel en laat U door ons ter zake kundig personeel rustig inlichten omtrent prijzen en kwaliteiten. BRAN DSTOFFEN HANDEL Kati'.oor en Magazijnen Kinderhni»singel 2, Tel. 11979 (2 lijnen) (Adv. Ingez. Med.) AGENDA VRIJDAG 13 APRIL Stadsschouwburg: „De eerste de beste". N.V. Amsterdamsche Tooneelver. 8 uur. Frans Halsmuseum. Tentoonstelling werk van leden van „Kunst zij ons Doel". 10-4 uur. Veilinggebouw KI. Houtweg 16: 44e Beurs van de Dameskroniek. 15 en 7.3011 uur. Luxor Sound Theater: „My Weakness". 8.15 uur. Rembrandt Theater: „De Prms harer droomen." Op het tooneel: Georg Wong Comp. 7 en 9.15 uur. Palace: „Hartsgeheimen". Op het tooneel: Prof. Frijdberg, de groote violist. 7 en 9.15 u. ZATERDAG 14 APRIL Stadsschouwburg. Wilsonsplein: „De eerste de beste" door de N.V. Amsterdamsche Too- nee'vereeniging 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Frans Halsmuseum. Tentoonstelling werk van leden van „Kunst zij ons Doel" 10-4 uur. Veilinggebouw KI. Houtweg 16. 44e Beurs van de Dameskroniek, 15 en 7.3011 uur, ganisatie van het Voorbereidend Hooger en Middelbaar Onderwijs in Haarlem brengen. Wat zou men met die 200 meisjes moeten be ginnen? Zij zijn juist naar die school gegaan, omdat de ouders de opleiding aan die school verkiezen boven die aan een andere inrich ting. Zij achten hun kinderen voor de oplei ding aan een H.B.S. of Gymnasium minder geschikt en voorzien daarvan allerlei moei lijkheden. Wanneer men de ouders nu zou verplichten hun kinderen te zenden naar instituten, die voor hun kinderen minder geschikt zijn, dan zou er tegenover die leerlingen en tegenover die andere instituten een ernstige fout ge maakt worden. De geestelijke ontwikkeling van deze leerlingen der Meisjesschool zou geremd en misschien geheel gestoord worden. Het onderwijs aan die andere instituten zou wellicht ernstig worden bemoeilijkt. Er zou dan ook alle aanleiding zijn om juist het tegenovergestelde te doen en aan de Meisjesschool, die door een slecht gebouw veel minder aantrekkeliik is dan de andere onderwijsinrichtingen te Haarlem, zoo spoe dig mogelijk als de gemeentefinanciën dit toelaten, een beter gebouw te schenken. Gelukkig is de algemeene gedachte, dat de opleiding op de behoeften van het meisje ge richt voor de Nederlandsche volksgemeen schap van groote beteekenis is, ook door de kerkelijke groepen, in het bijzonder door de Roomsch Katholieken, ingezien. Daardoor zijn groepen van de bevolking tot het M.O. gekomen, die anders waarschijnlijk geheel of gedeeltelijk dit onderwijs zouden hebben ge mist. Een reorganisatie van de Meisjesschool zou tengevolge hebben, dat de onderbouw een in richting zou worden voor u.lo., terwijl de laat ste 2 jaar M.O. zou worden gegeven. Aan deze oplossing zitten een principieele en een economische kant. Principieel gezien behoeft het nauwelijks betoog, dat deze oplossing be treurenswaardig zou zijn. U.lo. en M. O. heb ben namelijk elk een zelfstandige taak en kunnen die niet van elkaar ^overnemen. Dat er in ons land honderden scholen voor u.l.o. bestaan en dikwijls een bloeiend leven leiden, bewijst het bestaansrecht dezer scholen, doch dit bestaansrecht kan alleen gehandhaafd worden door een eigen karakter. Leerlingen, die evengoed naar een inrichting voor M.O. kunnen gaan, zullen niet gezonden worden naar een school voor u.l.o. Het karakter van het u.l.o. is. zooals de naam aangeeft, dat de onderwijsvorm van het l.o. gehandhaafd blijft. Op de u.l.o. scholen kan men dan ook in langzamer tempo werken, men gaat niet op de verschillende or.derdeelen diep in en eischt niet van de leerlingen een groote mate van zelfstandigheid. Daarmede komt overeen het'klasse-onder wijzerssysteem. dat weliswaar den laatsten tijd niet meer streng doorgevoerd wordt, maar dat toch duidelijk een van de karaktertrek ken blijft van het UL.O. Een tweede kenmerk, dat inhaerent is aan het u.l.o. is, dat met lager bevoegde leer krachten kan worden volstaan. Een onderwij zer met hoofdacte en de lagere acten voor wiskunde, Engelsch, Fransch en Duitsch is. als men alleen op zijn bevoegdheden let, een uitstekende kracht voor een u.l.o.-school, maar voor het geven van m.o. is hij in het algemeen ongeschikt. Het M. O. eischt juist, dat voor de verschillende vakken leerkrach ten worden aangesteld, die ook in weten- schappelijken zin, volkomen vertrouwd zijn met het vak. waarin zij onderwijs geven. Maar daardoor ook kan elk slechts in één. hoogstens twee vakken doceeren. Van de leerlingen bij het M. O. wordt gevraagd, dat zij zooveel initiatief en zelfstandigheid kun nen toonen bij hun werk, dat een voortdu rende leiding, zooals een klasse-onderwijzer die kan geven, ontbreken kan. Het spreekt vanzelf, dat deze karaktertrek ken niet altijd streng onderscheiden kunnen worden. In plaatsen, waar geen inrichting van M. O. is, zullen op de school voor u.l.o. leerlingen voorkomen, die zeer goed M. O. kunnen volgen en op de school voor M. O. zullen ongetwijfeld leerlingen gevonden wor den. die deze inrichting om allerlei andere redenen bezoeken dan dat zij voor dit onder wijs het meest geschikt zijn. Deze bijkomende omstandigheden veranderen evenwel het al gemeen karakter van deze onderwijsinrich tingen niet. Juist daarom moet een combinatie van een school voor u.l.o. en M. O. principieel worden afgekeurd. Dat dit ook gevoeld wordt, is bijvoorbeeld gebleken bij de R.K. Meisjesschool in Amster dam, die bestond uit een school voor u.l.o. plus Middelbare school. Deze school is met opoffering van de rijkssubsidie en juist we gens de principieele bezwaren, gewijzigd in een 5-jarige Meisjesschool. In het algemeen kan dan ook worden ge zegd. dat in de kringen van de docenten van de R.-K. Meisjesscholen, die bestaan uit een u.l.o. plus een bovenbouw van M. O., de wensch bestaat, deze scholen tot een eenheid van M.O. te maken. Een u.l.o. school op zich zelf heeft veel mogelijkheden, maar juist een aansluiting op een Meisjesschool voor M.O. levert moeilijkheden op. Men ent namelijk op een verkeerden stam. Het kan niet worden ontkend, dat een on derbouw als u.l.o. school zekere bezuinigingen geven, maar men moet zich van deze bezui niging geen al te groote voorstelling vormen Het zou immers niet mogelijk zijn om voor dat u.l.o. onderwijs een gelijk schoolgeld te vragen als thans voor de Middelbare Meis jesschool. Verder zouden de garanties van de docenten een beletsel voor bezuiniging vor men. De uitgaven voor de Middelbare Meisjes school zijn. vooral als men hierbij in rekenin! brengt. dat verschillende gedetacheerde leeraren van andere scholen de exploitatie kosten van deze school hooger doen zijn dan anders het geval zou zijn, betrekkelijk laag De kosten bedragen, als men van de uitga ven f 40.000 schoolgeld aftrekt, niet meer dan f 32.000 a f 33.000 per jaar. Bovendien kan men als men- de school zou reorganiseeren, 4eze uitgaven niet volledig op de rijkssubsidie verhalen. Tegenover deze betrelckePik geringe bezui niving staat een zoo ernstige schade voor het Haarlemsche voortgezette onderwijs, dat ik mij niet kan voorstellen, dat het gemeente bestuur deze oplossing zou nastreven. meldt: Hoogste barometerstand 771.0 m.M. te Karlstadt. Laagste barometerstand 750.4 m.M. te Valentia. en voorspelt: Zwakkn tot matigen wind uit Westelijke tot Zuidelijke richtingen. Licht tot half be wolkt. Droog weer, behoudens geringe on weerskans. Iets warmer ovrdag. Uit het Buitenland ZACHT EN ZONNIG. De drukverdeeling heeft een geheel ander karakter verkregen. Wel blijft in het Zuid- Westen de depressie den toestand nog be- heersehen, doch na de stijging van den baro meter van gisteren heeft zich over Scandi navië, ons land, Duitschland en Frankrijk een hooge druk ontwikkeld. Over IJsland is de barometer verder gedaald. Het schijnt, dat de depressie zich nog ver* der Noordwaarts uit zal breiden, zoodat het zwaartepunt van de hooge drukking meer en meer ons land zal naderen. Onder deze omstandigheden is aanhouding van het mooie weer waarschijnlijk. Ook over Duitschland zal thans een verbe tering van den weerstoestand intreden. Sinds gisteren is daar de temperatuur aanmerkelijk gestegen. Eveneens werd het warmer in Ier land en Schotland, terwijl ten onzent, in Frankrijk, Engeland en plaatselijk in Scandi navië de temperatuur daalde. Na de vrij sterke winden, die gisteren rond het Kanaal en de Noordzee woeien, is het weer thans rustiger geworden. Slechts over Zuid-West-Ierland, Zuid-Noorwegen. de Shet- lands en de Far Oer waait het nog van be teekenis Wederom vielen over Schotland groote hoeveelheden regen. Aberdeen had 52 m.M, Barometer Stand van heden 766 m.M. Vorige stand 754 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van FA. KUIPERS EN ZN Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 Thermometer 13 April: Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden tot 12 uur 53 F. 45 F. 62 F. BURGERLIJKE STAND. HAARLEM, 13 April. Ondertrouwd 12 April: L. P. van der Meij en J. Plooijer; H. W. E. Zegwaard en A. Duin; H. C. van Oort en L. C. de Vries; J, Ch., de Geus en C. Snoeks Gerouwd 12 April: A. E. Troost en L. van Westrenen; J. J. Bouwer en W. Bongertman; J. Wijma en A. W. Waaning. Bevallen 10 April: C RosekransPardon, z.; 11 April: S. KokBloem, d.; G. van Wort Wevers, d.: M. H. de Vogel—Mayer, z.; 12 April: G. W. VreeSorck, z.; H. Schoorl van Galen, d. Overleden 9 April: J. Gruno, 77 j., Wil- helminapark; 10 April B. Nel. 80 j„ Spaarne; 11 April: W. Kraak, 69 j., Iordenstraat; A. G. Stam—de Groot, 62 j„ Hazepa ter slaan; K. HoogendoornBezaan, 67 j., Hagestraat. Zoo is de moderne vrouw, ongeacht haar leeftijd! Want zij weet dat blikken van bewondering haar zullen blijven volgen zoolang haar teint frisch, jeugdig en charmant blijft. Om dit te bereiken gebruikt zij regel matig Palmolive zeepde verzach tende, verjongende zeep, samenge steld uit een mengsel van olijf- en palmoliën de edelste schoonheids producten ooit door de Natuur voort gebracht. 's Morgens en 's avonds masseert zij twee minuten lang gezicht en hals met het rijke, fluweelzachte schuim van Palmolive zeep en warm water. Dit schuim dringt zelfs de fijnste po riën binnen en verwijdert alle stof deeltjes, zoodat de huid onbelemmerd ademt. Na deze massage spoelt zij zich af: eerst met warm, daarna met koud water. Pas nog heden deze een voudige, doeltreffende methode toe! „de zeep der Jeugd (Adv. Ingez. Med.) EBEN HAëZER BESTAAT 15 JAAR NYENRODE-ZAAK ZONDER ADVOCATEN. (Vervolg van ons nummer van gisteren). Na de pauze Na de pauze wordt als eerste getuige de heer De Beaufort, directeur van de Kon. Hol!. Lloyd gehoord. Hij kent verd. al ge durende 25 jaar. Voor den koffiehandel en voor. de Amsterdamsche haven heeft verd. buitengewoon veel gedaan. De handel in Bra zilië heeft hij sterk bevorderd en in ver band hiermee heeft hij het scheepvaartver keer aanmerkelijk doen toenemen. Met den heer Den Tex. afgetreden president eener groote stoombootmaatschappijheeft get. over dit onderwerp een correspondentie ge voerd. Getuige legt deze correspondentie over en de verdediging verzoekt voorlezing. In deze correspondentie wordt uitvoerig door den heer Den Tex uiteengezet, hoeveel verd. wel voor de koffiemarkt, de scheepvaart en de Amsterdamsche haven heeft gedaan. We krijgen dan weer een Duitsche getuige voor het hekje, J. Unterbrink, koopman te Munster. Als tolk treedt de heer Bachrach op. Ge tuige legt verklaringen af over den brand in de renstallen in Duitschland. Getuige heeft den brand op 8 September 1927 bijgewoond. Hij had aan Koning fou- rage geleverd en moest het geld nog ont vangen. Toen hij van den brand hoorde is hij onmiddellijk naar de stallen gegaan. Een stal was geheel in vlammen opgegaan, ter wijl een aantal paarden in het vuur was om gekomen. De president onderbreekt plotseling getui ge's verklaring, hij wijst naar boven naar de tribune en roept: „Daar zit iemand met een tooneelkijker". De nieuwsgierige toe schouwer stopt het voorwerp haastig in zijn zak. Het verhoor van getuige wordt weer voort- gezet. Hij vertelt dan, dat kort na den brand Koning gearresteerd werd. Hij heeft dan Koning opgezocht in het Huis van Be waring om te spreken over het realiseeren van zijn vordering op K. Koning had hem als zekerheid enkele paarden aangeboden, later bleek echter dat deze zekerheid geen enkele waarde had, want de paarden, die Koning als zekerheid had gesteld, had hij (Koning) reeds vóór den brand verkócht- Getuige had toen een klacht tegen Koning ingediend. Tegen K., die inmiddels weer in vrijheid was gesteld, werd een gijzelingsbe vel afgegeven. Koning was.echter uit Duitsch land gevlucht. Koning werd bij verstek ver oordeeld om het geld te betalen van den fou- ragehandelaar. Er was echter niets om het vonnis op te executeeren. Getuige doet dan uitvoerige mededeeling op welke wijze de schuldeischers van Ko ning toch ten slotte hun vorderingen nog be taald hebben gekregen. De zitting wordt daarna verdaagd tot Za terdag. JUBILEUMAVOND IN DE BROEDERKERK. Dinsdagavond hoopt het geme. ngd koor Eben Haëzer in de Broederker aan de Parklaan zijn 15-jarig bestaan te herdenken. Ds. C. J. van Paassen zal een inleidingswoord spreken en de heeren Willem Snoeks uit Bus- sum (tenor) en Tale- tijn Schoonderbeek uit Naarden (orgel) zullen hun medewerking ver- leenen. Het koor werd op gericht onder leiding van den heer J. F. De heer J.F. Snoeks. Snoeks, die gedurende directeur van Eben 15 jaren directeur is Haëzer. gebleven. De bedoeling van het koor was bij de ontwikkeling van het kerkelijk leven en samenkomsten de prediking met zang te steunen. In den aanvang was het een drie-stemmig dameskoor doch op aandrin gen der dames werd spoedig een aantal heeren bereid gevonden een gemengd koor te vormen. Het gezelschap dat uit ongeveer 40 dames en heeren bestond heeft menigmaal onaer leiding van den directeur zijn medewerking verleend in Den Haag, Amsterdam en Leiden, bij tentsamenkomsten,.e.d. Het eerste lustrum werd op eenvoudige wijze gevierd, het tweede op grootscher wijze. Ds. G. J. van Paassen heeft toen het woord ge voerd, evenals Ds. van Smeden en-de heer Nico Hoogerwerf heeft voor die gelegenheid een speciale compositie gemaakt: „Bede om ver lossing". Later heeft de heer Jac. Zwaan het Eben Haëzer-lied gecomponeerd. Het tegenwoordige bestuur bestaat uit: de heeren J. F. Snoeks directeur, P. Kiekebos, secretaris, mejuffrouw G. Glander, penning- meesteresse en de heeren H. Steffers en B. Kooy, commissarissen. EEN TIMMERMAN DIE TREK IN CHOCOLADE HAD! Donderdagavond half tien heeft een 19- jarige timmerman met een mes drie deurtjes van een automaat, staande voor een ban ketbakkerswinkel in de Groote Houtstraat, opengebroken en daaruit vijftien reepen cho colade weggenomen. Dit werd gezien door den banketbakker, die den snoeplustigen timmer man vastgreep. De mannen raakten slaags. Een politieagent maakte er een eind aan en bracht den jongen man naar het politiebureau in de Smedestraat waar proces-verbaal tegen hem werd opge maakt. Met mes an de chocoladereepen wer den in beslag genomen. AANBESTEDING. Hedenmorgen werd alhier door den Rijks waterstaat aanbesteed: het maken van een viaduct in den Rijksweg no. 4, gedeelte Amsterdam—Sassenheim, over den Kruisweg, met bijkomende werken; ra ming f 56.000. Vóórdat tot deze aanbesteding werd over gegaan deelde de hoofdingenieur-directeur mede, dat de N.V. „De Kondor' te Amster dam verzocht had, haar inschrijving als niet- ingeleverd te willen beschouwen. Het bleek dat dit toevallig de laagste inschrijving was, nl. f 54.500. Thans was de laagste de N.V. Wer- nink's Beton-Maatschappij te Leiden, voor f 61,790. INFORIVLVTIEKOER SEN. (Medegedeeld door de Rott. Bank Ver.) Londen 7.62 1.2—7.63 1/4 Berlijn 58.36—58.40 Parijs 9.759.75 1/2 Brussel 34.5434.58 Zurich 47.81.47.87 New-York 1.47 5/8—1.47 7/8 DE ACTIE VOOR VEILIG VERKEER. Thans een remweek. De politie zet haar campagne in verband met het veilig verkeer onverzwakt voort en heeft thans een remweek georganiseerd die gehouden zal worden van 16 tot en met 21 April 1934. Gedurende deze week zullen zooveel moge lijk auto's motorrijwielen en rijwielen door de politie worden aangehouden en onderzocht op hun remvermogen. Indien by de controle de remmen niet in oi'de worden bevonden zal onherroepelijk tot inbeslagneming worden overgegaan. Iedereen zij dus gewaarschuwd en zorge dat hij van tevoren in zijn garage of werk plaats de remmen laat bijstellen. Hoe gerin ger de oogst is, des te aangenamer zal de politie dit vinden en des te beter is in dit opzicht een veilig verkeer verzekerd. Aangezien het hebben van perfect werken de remmen een eerste vereischte is voor de veiligheid op den weg. kan de politie uiter aard niet zoo gemakkelijk tegemoetkomend zijn zooals zij dat wel heeft kunnen zijn bij de „lichtweek" en de „bochtenweek". Om te voorkomen dat dezelfde auto ge durende de remweek meermalen voor rem proeven zal worden aangehouden, wordt aan iederen bestuurder van een goedgekeurd, motorrijtuig een bewijs van goedkeuring af gegeven, hetwelk aan de binnenzijde tegen de voorruit kan worden geplakt. Daardoor zien de controleerende politieambtenaren dat zoo'n voertuig niet meer behoeft te worden aangehouden. POLA NEGRI GAAT WEER TROUWEN. NEW YORK, 13 April (Reuter). De film ster Pola Negri heeft zich naar Californië be geven om in het huwelijk te treden met den millionair Mac Cormick uit Chicago. ONDERZOEK NAAR DE WAPENINDUSTRIE IN AMERIKA. „Oorlog mag geen winstgevende affaire zijn". WASHINGTON, 13 April (Reuter)Onder het parool, dat oorlog voortaan geen winst gevende affaire meer mag zijn, heeft de Senaat besloten een onderzoek in te stellen naar de kwestie der wapen-fabricage en van den wapenhandel. Een uit zeven leden bestaande speciale commissie zal dit onderzoek in het najaar openen. Men zal de middelen bestudeeren om een zoo strict mogelijke controle te krijgen op wapenen voor oorlogsdoeleinden en op den binnen- en buitenlandschen wapenhandel. Tevens zal het nut onderzocht worden van een wapenmonopolie door de regeering. Een der Senatoren toonde met cijfers aan, hoe de winsten der fabrikanten van oorlogsmate riaal tijdens den oorlog zijn gestegen. TAXI DOOR TRAM AANGEREDEN. Hedenmiddag half één moest een auto stop pen voor den verkeersagent die bij de Raam- brug stond. Achter die auto reed een taxi. die dus ook stoppen moest. Ongeveer vijftien Me ter daarachter naderde uit de Wilhelmina- straat een tramwagen van lijn 4. die blijk baar niet tijdig kon stoppen. Hij botste ten minste tegen de taxi aan. met het gevolg dat een koffer en een reserveband met velg aan den achterkant werden ingedeukt. GERUCHTEN OVER EX-KEIZERIN ZITA. Reuter verneemt uit Praag: De „Pravo Lidu" meldt uit Weenen, dat ex- keizerin Zita zich te Weenen wil gaan vesti gen, waar reeds een paleis voor haar zou zijn ingericht. Naar het blad verder weet te berichten, zou ex-keizerin Zita er van overtuigd zijn. dat haar het beschikkingsrecht verleend wordt over de oude bezittingen der Habsbur- gers; minister Schuschnig en de Weensche burgemeester Schmitz zouden haar dit vroe ger hebben beloofd. Tevens meldt het blad uit Boedapest, dat het denkbeeld van het herstel der Habsbur- gers ook in Hongarije veld begint te winnen. MEJ. F. A. M. PEFiTtRS ONGESTELD. De oud-presidente ym den R. K. Vrouwen bond te Haarlem Mej.. F. A. M. Peeters. die sinds ongeveer een half jaar in Huize Duin- rust te Overveen verblijft, ongesttld is ge worden. Zij is uit voorzorg van de H. H. Sa cramenten der Stervenden voorzien. Wij ver nemen, dat haar toestand vanmorgen weer wat beter is. DE ONBETROUWBARE AUTO'S. Donderdagmorgen heeft de politie proces verbaal opgemaakt tegen een koopman uit Gouda, die alhier met een auto reed, waarvan de handrem defect was. Bovendien zat er in de stuurinrichting een speling van honderd graden. Ook werd bekeurd een chauffeur uit Gro ningen. Die reed hier met een vrachtauto, waaraan een aanhangwagen van niet minder clan 1200 K.G. Deze chauffeur zag er niet te gen op om met dit gevaarte over den weg te gaan, hoewel van de vrachtauto de handrem en van den aanhangwagen de rem defect waren. Beide wagens zijn voor reparatie naar een, garage gebracht.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 2