Nogmaals de Meisjes-H.B.S. ABSORBINE JR. DINSDAG 17 APRIL 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 6 STADSNIEUWS. Een onderhoud met de directrice. De directrice der Middelbare school voor meïsjts, mejuffrouw Dr. C. M. Burger, verleen de ons een onderhoud over het belang van haar school, de verschillende takken van stu die waartoe het einddiploma der Meisjes school voor Middelbaar Onderwijs toegans. verleent en de voordeelen welke de opleiding aan haar school voor meisjes biedt. Toestand der school. Juist toen wij binnenkwamen werden wij getuige van een telefoongesprek dat de direc trice voerde over het plafond in de docenten- kamer, dat oogenblikkelijk hersteld moest worden, daar het naar beneden dreigde te komen. Onwillekeurig dwaalde ons oog naar boven, maar mej. Burger verzekerde ons, dat we al thans hier veilig waren. „Maar onhoudbaar is het. Met dit mooie weer laat ik de meisjes maar fietsen, inplaats van de gymnastiekles, want als die meisjes van 1516 jaar in dat lokaal de armen moeten spreiden, klappen ze met de handen tegen elkaar. Trouwens het geheele gebouw is te klein. Weet U wel. dat we aan de Nassaulaan ook leslokalen hebben? Die meisjes moeten voor teekenles, natuurkunde, enz. steeds weer hier in het gebouw zijn, maar dan moeten twee andere klassen weer naar den overkant want waar moet ik die anders laten? U be grijpt dat zoo'n lesrooster niet zoo heel een voudig is; m'n groote vacantie zal ik daar ten minste wel aan moeten besteden" besluit zij met een lachje „Onze schoolborden zijn totaal glimmend en vol passerpunten, je kunt er ge woon niet op schrijven. In vijftien jaar is er niets aan gedaan, terwijl op andere scholen toch om de drie of vier jaren ae borden ge schilderd worden. Wij zijn wél een stief kindje! Indertijd was er sprake van, onze school on der te brengen in het gebouw aan de Tempe liersstraat. De binnenplaats zou dan moeten worden volgebouwd en talrijke veranderingen waren noodzakelijk, wat een onkostencijfer van pl.m. f 100.000.— met zich gebracht zou heben. Uit de rapporten der vorige school bleek dat men zich vaak niet verstaanbaar kon maken door het rumoer buiten (de tram AmsterdamZandvoort stopt precies voor het gebouw), terwijl dit bovendien afleidend werk te op de leerlingen. Buiten dit bezwaar moest onder het oog worden gezien dat dit gebouw rekening houdend met den groei der M. S. v. M. zooals deze zich de laatste jaren demon streerde na drie jaren weer te klein zou zijn. reden waarom men meende der gemeen te een post van een ton te moeten besparen, hopend dat inmiddels een ander gebouw zou worden gevonden, hetgeen helaas nog niet het ge val is Bestaansrecht. Haarlem was de eerste stad die een M. S. v. M. kreeg en zij werd hiermede door Torbecke gefeliciteerd. De oprichting van deze school geschiedde in een tijd van finaneieele moei lijkheden. maar men was toen van meening dat niën het onderwijs moest verbeteren om de volkskracht te verbeteren. De school kreeg toen ook rijkssubsidie in de jaren 18671885. In 1895 werden alle dergelijke subsidies inge trokken. Er gaat nu wel een enkele stem op, die meent, dat de meisjesschool wel kan verdwij nen daar zij haar tijd zou hebben overleefd, maar ik geloof dat er zelden méér behoefte was aan een middelbare meisjesschool dan thans. De tijd dat meisjes in grooten getale gingen studeeren is immers voorbij. Men heeft ingezien dat het vlugge tempo op de jongens H. B. S. fnuikend is voor vele meisjes. Het voor meisjes zoo moeilijke vak wiskunde eischt bijna dagelijks lange studie, zoodat voor lite ratuur en moderne talen bijna geen tijd over blijft. En nu op het eindexamen der jongens H. B. S. ook literatuur geheel vervalt, blijft er van een breede ontwikkeling, die het meisje voor de vrouwelijke beroepen zoo dringend noodig heeft, al heel weinig over. Het is dan ook een logisch verschijnsel dat sedert de laatste acht jaren het aantal leer lingen der M. S. v. M. gedurig toeneemt, en bij een betere huisvesting zou stellig het leer lingental nog aanmerkelijk grooter zijn. Wij besteden veel tijd aan de moderne talen en aan literatuur, rekening houdend met leef tijd en persoonlijke smaak der meisjes. We la ten ze veel lezen, en wat verruimt méér dan dat? Op de jongens H. B. S. wordt het lezen van boeken in de moderne talen ook voorge schreven, maar daar het niet doenlijk is naast het vele huiswerk hieraan ook nog veel tijd te besteden, tiert daar „de handel in uittrek sels" welig. Dat op de jongensscholen vrouwelijke leer krachten geweerd worden, acht ik onjuist. Erj zijn zoo vele dingen die meisjes niet met een leeraar zullen kunnen bespreken, terwijl ze een leerares rustig alles zullen kunnen ver tellen. Trouwens dit is niet alleen voor de meis jes van belang, ook voor de jongens kan een vrouwelijke leerkracht veel doen. Het is mij zelf gebeurd dat op een jongens H. B. S. waar behalve ik nog slechts één vrouwelijke leer kracht was, wij beiden dadelijk hadden be merkt dat met een der jongens uit de lagere klassen iets niet in orde was, terwijl geen der leeraren iets had opgemerkt.. Alle vrouwen hebben tenslotte het moederinstinct en wij on getrouwde vrouwen leggen dat in ons beroep. Opleiding. Natuurlijk is niet voor alle meiscjes de M. S. v. M. geschikt. Voor zeer heldere meisjes vind ik het Gymnasium een prachtige, geestverrui mende en ontwikkelende opleiding, maar voor het doorsnee-meisje is het onderricht aan de M. S. v. M. uitstekend, dat blijkt ook wel uit de opleidingen die voor het meisje met eind diploma M. S. v. M. openstaan. Het zijn meerendeels speciaal vrouwelijke beroepen n.l,: School voor maatschappelijk werk, opleiding leeraresse huishoudschool, opl. leeraresse in kinderverzorging en opvoeding, school voor suikerindustrie opleidingscursus en hoofdcur sus (de laatste na aflegging van een aanvul lingsexamen in schei- en natuurkunde), opl. voor ambtenaar bij de gemeente financien en gemeente-belastingen, levensverzekeringwe- ten\„hap (aanvullings examen in stelkunde), vakschool voor den boekhandel, bibliotheek opleiding, apothekers-assistentie. acad. v. li chamelijke opv., verder alle middelbare studies. Reorganisatie. Er is ook sprake van om onze school te reorganiseeren en haar gelijk te maken aan de R K meisjesschool in de Koningstraat, d. w. z. een driejarige Ulo met een bovenbouw van 2 jaren. Voor den leek mag dit niet veel ver- 1 schil maken, de insider weet dat er inderdaad een heel groot verschil bestaat. De 3 laagste klassen der Ulo schcijl vallen onder de inspectie voor het lager onderwijs, de beide hoogste klassen onder die van het middelbaar onderwijs. Daar lager en middel baar onderwijs zeer verschillend zijn, spreekt het ook vanzelf dat beide inspecties verschil lende denkbeelden op bepaald gebied zullen hebben, zoodat moeilijkheden niet uit kunnen blijven. Het Ulo onderwijs kent slechts één onderwijzeres per klasse met voor een enkel vak een vakdocent. Het middelbaar onderwijs is geheel vakonderricht. Dat 't onderwijs hier onder moet lijden is buiten twijfel; het is im mers van geen enkele onderwijzeresse te ver langen dat zij in ieder leervak gespecialiseerd is. Bovendien hebben deze leerkrachten acte lager onderwijs, terwijl de docenten aan de middelbare scholen, aan universiteiten gestu deerd hebben. Vooral voor de moderne talen is het onderscheid zeer belangrijk, daar op een enkele uitzondering na de leerkrachten van het lager onderwijs de talen niet in eigen land bestudeerden en haar dus ook niet levend kunnen doceeren. Het verschil blijkt al duidelijk uit het feit. dat leerlingen die de dprde klasse der Ulo hebben doorloopen. bij ons niet in de vierde klasse kunnen worden geplaatst, doch in óe derde klasse, en zelfs dan hebben ze nog vaak moeite om mee te komen. Een kant van de kwestie die men ook niet uit het oog mag verliezen, is de onbillijkheid dat men aan de ouders pleegt wanneer men hun kinderen Ulo onderwijs gaat laten vol gen. inplaats van het middelbaar onderwijs waarvoor ze betaalden. Ook is het de vraag of het rijk subsidie zal verleenen. wanneer de M. S. v. M. in een Ulo school met bovenbouw zal worden veranderd. De leeraressen hebben n.l. geen acte Lager Onderwijs en voldoen zij hiermede wel aan de voorwaarden, gesteld voor de verleening van rijkssubsidie? Ontslaat men de leerares sen. dan vervalt men in wachtgeld en waar bliift dan de bezuiniging? Ik blijf bij mijn meening dat de M. S. v. M. een mooie opleiding is voor alle vrouwelijke beroepen en niet het minst voor de toekoms tige moeder. Want drukt niet de ontwikkelde moeder haar stempel op ht geheele gezin?" WETENSCHAPPELIJKE VOOR DRACHTEN IN TEYLER'S STICHTING. OVER VRIJE ELECTRONEN. Evenals in het vorig jaar zal ook dit jaar, onder leiding van Prof. Dr. A. D. Fokker, curator van het laboratorium van Teyler's Stichting, een reeks wetenschappelijke voordrachten ge houden worden, die in de eerste plaats be stemd zijn voor degenen, die een universitaire of middelbare opleiding in de natuurweten schappen hebben genoten. De voordrachten zullen het onderwerp: vrije electronen behandelen en zullen gehou den worden door Dr. C. J. Gorter, conservator van het laboratorium van Teyler's Stichting, Ir. A. C. van Dorsten, assistent aan het laboratorium voor technische phy- sica der Technische Hoogeschool te Delft en Dr. H. Zanstra, hoofdassistent aan het natuurkundig laboratorium der Universi teit van Amsterdam, op de Zaterdagen 5, 12 en 26 Mei van 14 uur—16 uur 30 in de gehoorzaal van Teyler's Stichting, Spaarne 16 te Haar lem. De voordrachten 1. 2, 4 en 5 zullen gehouden worden door Dr. Gorter, de voordracht 3 door Ir. van Dorsten en de voordracht 6 door Dr. Zanstra. Uitnoodigingen voor deze lezingen gelieve men te voren schriftelijk aan te vragen bij het laboratorium van Teyler's Stichting, Dam straat 21. Behandeld zal worden: 1. De individualiteit van het electron; 2. Practische toepassingen van vrije electronen: 3. Vrije electronen in gassen (met enkele demonstraties)4. De golf- natuur van het electron; 5. Het electron in atoom- en kernphysica; 6. De cosmische stra ling (met demonstratie). FILMAVOND DE NIEUWE CULTUUR. REDE VAN HEIN VAN WIJK. Maandagavond hield de Socialistische Ont- wikkelingsvereeniging „De Nieuwe Cultuur" een bijeenkomst in gebouw St. Bavo. De heer Hein van Wijk sprak een rede uit. waarin hij het een bedenkelijk verschijnsel nogmde. dat de zaal zoo slecht bezet- was, terwijl organi saties als de N. S. B. volle zalen trokken. 1914 was het begin, in 1918 kwam de pauze en thans kan men zeggen, dat het weer hope loos mis is. Van de massa's, moet men zeggen dat ze niets geleerd he'v.v/,, doch alles ver geten. Of liever: ze heï.vitur niets willen lee- ren en moest dus alles vergeten. Versailles beteekende geen vrede. Vrede, aan het eind van een oorlog, is overwinning voor den een en nederlaag voor den ander en die partijen staan tegenover elkaar, gene willen de verdragen nakomen, deze willen wat anders. Dat zijn de militairisten. Spr. noem de de expansiepogingen van Duitschland voor 1914 de oorzaak van den oorlog. Daarna kwamen inflatie en crisis en het sluiten van de grenzen. Op Genève kan men niet vertrouwen, zei spr. Ontwapening beteekent in den zin van den Volkenbond beperking van bewapening. In Nederland wordt oorlogsindustrie ge vonden: in Dordrecht. Venlo, Hengelo, enz. Zooals ook in andere landen, overal ver spreid. Overal wordt gewerkt aan oorlogs voorbereiding, en de menschen doen er aan mee. Want de macht gebiedt en dan zet men het denken stop. Nóg is het echter tijd te handelen. De an timilitaristische elementen hebben in Zwit serland succesen behaald. Dat moet hier ook kunnen. „Laat 1934 het'begin zijn van de werkelijke veiligheid eindigde spr. Na de pauze werden eenige stukken gede clameerd en daarna kwam de vertooning van de film „Millioenengraf" (De slag aan de Somme in 1916) Deze grootendeels documen taire film toonde voorbereidingen tot dien slag en de verschrikkingen, die er uit voort- (Adv. Itigez. Med.) vloeiden. Ondanks het feit. dat de film stom is, en dus de oorlogsgeluiden mist, gaf ze toch een rauw beeld van wat de ocirlog 19141918 was. En dan begrijpt tnen niet, hoe het mogelijk is, dat nuchter-dénkende menschen heden nog over oorlog kunnen spreken! Rest te vermelden, dat nog een film werd gedraaid, die het werk van duikers in de nieuws pakken in beeld bracht, en een grappig teekenfilmpje van Felix, de kat, het programma completeerde, dat door piano muziek werd geïllustreerd. slotvoorstelling van cre.mer. De Koninklijke Letterlievende Vereeniging J. J. Cremer heeft op Dinsdag 24 April in den Stadsschouwburg een slotvoorstelling van dit seizoen georganiseerd. Opgevoerd wordt het blijspel in drie bedrijven van A. den Her tog: De Privésecretaresse. Daarna volgt een bal in het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond. De tooneelvoorstelling wordt opgeluisterd door muziek van Haarlem's Dilettantenorkest onder leiding van den heer H. Bender. De dansmuziek wordt verzorgd door The Musical Lunatics, onder leiding van den heer J. G. van Bommel. DONATEURS-UITVOERING „ALBERDINGK THIJM". Opgevoerd wordt „De Nar". Vrijdag 20 April a.s. geeft de Rederijkers kamer „Alberdingk Thijm" een laatste uit voering in dit seizoen voor haar donateurs in den Schouwburg Jansweg. Opgevoerd zal worden ..De Nar", tragi-comedie in 4 bedrij ven, door Kees Meekel. eerste hulp-vereeniging „snelVerband". Deze vereeniging houdt een vergadering op Vrijdagavond 20 April in de zaal der H.J.V., Lange Margarethastraat. De agenda vermeldt behalve de jaarver slagen de verkiezing van 3 bestuursleden wegens periodieke aftreding van de heeren J. H. Fortgens, N. Hartog en D. Zonneveld. De aftredenden stéllen zich herkiesbaar. Tegencandidaten, door het bestuur voorge steld: H. Sandjer, D. de Jonge en J. E. Mans velden Verder moet voorzien worden in de vaca ture van mej. A. van Donselaar wegens be danken als bestuurslid. Voorts zullen de onderling wedtsrijden en het 25-jarig bestaan besproken worden. Iedereen, die zich beweegt, kan zim spieren verrekken, waardoor ze pijnlijk en staff worden. Wrijf ze met Absorbine Jr. in. her geeft direct verlichting Absorbine Jr dringt diep in de gespannen spieren en spoedig zijn ze weet soepel en normaal. U zult bemerken, dat Absorbine Jr. direct de pijnlijke plaats bereikt, want onmiddellijk voelt men een weldadige warmte en stroomt het bloed weer normaal door de bezeerde plekken. Lijdt niet langer pijn en past op voor infectie. Neemt Absorbine Jr. Het prikkelt niet en laat geen vlekken achter. Vraagt een gratis monster aan de Absorbine Jr. Company, Beu lingstraat 2, Amsterdam, onder vermelding van dit blad. ABSORBINE^f^iJR. (Adv. Ingez. Med.) COMMISSIE VAN TOEZICHT OP DE DISTRICTS-ARBEIDSBEURS. WORDT BINNENKORT GEÏNSTALLEERD. Krachtens de Arbeidsbemiddelingswet 1930 is het toezicht op een Districts-Arbeidsbeurs opgedragen aan een Commissie, bestaande uit de leden der Commissie van Toezicht op de Arbeidsbeurs der gemeente, waar de Districts- Arbeidsbeurs is gevestigd, benevens uit ten minste één werkgever en één werknemer, die het bedrijf uitoefenen in een andere gemeente van het district, dan waar de districts-arbeids- beurs is gevestigd en twee leden van de bestu ren der tot het district behoorende gemeenten met uitzondering van die, waar de districts' arbeidsbeurs is gevestigd. De leden der Coml missie, die niet zijn leden der Commissie van Toezicht op de Arbeidsbeurs der gemeente, waar de Districts-Arbeidsbeurs is gevestigd, worden benoemd door den Commissaris dei- Koningin in de provincie, waar de zetel der districts-arbeidsbeurs is. De gemeentelijke arbeidsbeurs van Haarlem is districts-Arbeidsbeurs voor het district van dien naam, welk district de volgende gemeen ten omvat: Bennebroek. Beverwijk, Bloemen- daal, Haarlem, Haarlemmerliede c.a„ Haar lemmermeer, Heemstede, Heemskerk, Hille- gom, Velsen, Wijk aan Zee en Duin en Zand voort. Kort geleden is de Commissaris der Konin gin in de provincie Noord-Holland overgegaan tot benoeming van die leden, wier benoeming krachtens de wet aan hem is opgedragen. Aangezien de benoeming van de leden der Commissie van Toezicht op de Gemeentelijke Arbeidsbeurs van Haarlem reeds eerder door den Gemeenteraad had plaatsgevonden is de Commissie van Toezicht op de Districts-Ar beidsbeurs thans samengesteld uit de volgen de Heeren: Voorzitter: W. J. B. van Liemt, Wethouder van Haarlem. Leden-Werkgevers: N. Cobelens, Ir. F. C. Dufour, Ir. H. J. M. Bekkers, J. G. Hoffmann, allen te Haarlem, J. Smit en G. S. K. Blaauw beiden te Velsen. Leden-Werknemers: C. v. d. Winden, S. de Leeuw, A. C. Wijkhuizen, J. H. Niemöller, allen te Haarlem, J. Meyer en T. Struik beiden te Haarlemmermeer. Leden van gemeentebesturen: Mr. H. J. J. Scholtens, Burgemeester van Beverwijk en Jhr. Mr. C. J. A. den Tex, Burgemeester van Bloemendaal. Binnenkort zal de Commissie worden geïn stalleerd en haar werkzaamheden aanvangen. VEREENIGING NEDERLANDSCH FABRIKAAT. JAARVERGADERING DER AFDEELING HAARLEM EN OMSTREKEN. De afdeeling Haarlem der vereeniging Ne derlandsch Fabrikaat hield Maandagavond haar jaarvergadering in de bovenzaal van café-restaurant Brmkmann. Uit hetgeen de voorzitter de heer H. P. Deinum in zijn openingswoord mededeelde bleek dat de economische omstandigheden ook in 1933 hebben medegeholpen om om vang en beteekenis van de vereeniging in het algemeen te doen toenemen. De voorzitter gaf eenige cijfers waaruit dit bleek. Ook van den industreelen voorlich tingsdienst der vereeniging wordt een steeds toenemend gebruik gemaakt. De daadwerke lijke belangstelling voor het voeren van het merk „Nederlandsch Fabrikaat" van de zijde van de Nederlandsche industrie nam -in bij zonder sterke mate toe. Ook de belangstelling van de zijde van den handeldrij vender. middenstand breidde zich uit. De voorzitter constateerde tenslotte dat gezien de tijdsomstandigheden, de leuze: „Geeft bij gelijken prijs en hoeda nigheid de voorkeur aan Nederlandsch Fa brikaat". nog niets van zijn beteekenis ver loren heeft. De secretaris de heer mr. L. F. F. André de la Porte bracht vervolgens het jaarverslag der afdeeling uit, dat onder dankzegging aan den opsteller werd goedgekeurd. Jonkvr. C. v. d. Wijck, die te kennen had gegeven als penningmeesteresse te willen af treden. bracht voor de laatste maal het fin- nancieel verslag uit. Aan haar bracht de voorzitter dank voor het wederom zoo correct gevoerde beheer en voor al hetgeen zi.1 voor de vereeniging in den loop der jaren heeft gedaan. Tot leden van de kascommissie werden be noemd de heeren Lasschuit en Kolkman. Tot lid van het bestuur werd vervolgens gekozen dr. J, van Heerde, die deze benoe ming aanvaardde. Het bestuur is thans als volgt- samenge steld: H. P. Deinum, voorzitter. Mr. L. F. F André de la Porte, secretaris. Dr. J. van Heer- de, penningmeester, Jonkvr. C. v. d. Wijck, mevr. Levenkamp-Planten, mevr. Beunders- Vroesom de Haan, P. J. M. van Teterlng, Ir. M. Voorzanger, Ir. Beckers, C. N. Hin. Na afloop van de vergadering werd de film van d£ Maatschappij Nederland vertoond, welke een reis van de ..Marnix van Sint Al- degonde" naar Batavia in beeld brengt. Deze rolprent geeft een uitstekenden indruk van het leven aan boord en voert de toeschouwers o.m. in de pittoreske wijken van Algiers, Ge nua, Caïro en Colombo. Ook een uitstapje naar het eiland Wight en een deel van den tocht met de Nederland Express is in deze film vastgelegd. Van Insulinde ziet men o.a. de aankomst in Sabang en Tandjong Priok en vele tafereeltjes uit Batavia en Soerabaja. De heer Lind van de Maatschappij Nederland hield een inleiding bij de film. Een trio zorg de voor de muzikale begeleiding. DE HUIZEN VAN „PATRIMONIUM". OVER DE VERLAGING DER HEREN. Op het te Leiden gehouden concours, uitgeschreven door de Chr. Gem. Zangver. „Ex Animo" behaalde Haarlem's Postaal Mannenkoor, onder leiding van den heer P. M. Germes, Zaterdag den eersten prijs in de 2e afdeeling met^346 punten. Dit is het hoogst aantal punten van dezen avond. Door dit behaalde succees verhuist deze vereeniging na een bestaan van pas 2'A jaar naar de le afdeeling. Eenigen tijd geleden hebben wij reeds me degedeeld, dat de regeering toestemming ge geven had om de woningen van de woning- stchting „Patrimonium" te verlagen. Nu kan worden gemeld, dat de gemiddelde huren zijn gebracht op: voor het blok van 74 woningen aan en nabij het Brouwersplein, op f 6.20 per week en voor het blok van 313 woningen nabij den Kloppersingel, op f 7.30 per week. Daar gesproken wordt, van gemiddelde hu ren. volgt, dat de huren niet alle f 6.20 of f 7.30 per week zullen gaan bedragen. Voor de woningen nabij het Brouwerspiein zullen de huren worden f 5.20, f 6. f 6.50, f 6.75, f 7.55 en f 7.75 per week, zulks naar ligging en grootte der woningen. Voor de 313 woningen nabij den Klopper singel zullen de huren worden f 6.65, f 6.75, f 7.30. f 7.85 tot f 8.25, eveneens naar ligging en grootte. De woningen in de Joh. de Breuk straat, Zocherstraat en Pres. Steynstraat, zullen, op enkele woningen na, f 7.85 en f 8.25 doen. (thans bedraagt de huur f 8.60). De woningen in het gedeelte Vrouwehekstraat van 15 tot en met 101 en van 18 tot en met 80, met de Nieuwelandstraat, zullen f 6.65 worden. De Vrouwehekstraat. de nos. 113, 216 en 111121 zullen ook f 7.85 worden. Voor al de andere straten zullen de huren worden f 7.30. tot f 7.95. met uitzondering van en kele woningen, in deze straten, welke om hun ligging f 6.65 of f 6.75 zullen worden. Deze nieuwe huren zoo spoedig mogelijk ingaan, indien eenigszins mogelijk op 22 April en anders op 29 April a.s. Door het omlaag gaan der huren, zijn er nu reeds heel wat woningen in prijzen van f 6. aan de Van Loostraat en a f 6.65 in Nieuwelandstraat en Vrouwehekstraat ver huurd.. Juist in deze straten stonden al wo ningen 2 jaar en langer leeg. Het bestuur van de Woningstichting „Pa trimonium" hoopt, dat deze huurverlagïngen tot resultaat mogen hebben, dat spoedig alle woningen weer verhuurd zijn. Naar wij vernemen Is door een comité een vergadering van bewoners van de huizen van Patrimonium uitgeschreven. Daar zal ter sprake komen de vraag of er reden is over de afgeloopen 2 jaar 60 cents huur per week terug te vragen omdat de huur -voor de lei dingen die in de huizen liggen reeds 2 jaar afbetaald zijn. Verder zal overwogen worden of aan het bestuur verzocht zal worden als nog voor alle woningen dezelfde huur vast te stellen. Nieuwe bewoners behoeven slechts f 25 waarborg te storten. Daar de tegenwoor dige bewoners f 50 gestort hebben wordt overwogen f 25 terug te vorderen. Ten slotte zal gevraagd worden de huur- verlaging reeds op 8 April te laten ingaan, omdat B. en W. aan het bestuur medegedeeld hebben, dat daartoe machtiging kan worden geseven. De vergadering van bewoners heeft heden avond plaats. CAUSERIEëN MET FILMS Naar ons medegedeeld wordt', heeft het Nederlandsch Fabrikatenhuis naast de pro- paganda-actie voor de Nederlandsche merk artikelen, welke actie bestaande uit het hou den van een (verplaatsbare) tentoonstelling met een daaraan voorafgaande propaganda- redevoering, nu reeds 4 jaar achtereen in de grootste gebouwen der belangrijkste plaat sen gehouden wordt, een geheel nieuwe af deeling gesticht voor het houden van cau serieën (met films). Bij deze causerieën met films is gebroken met het verouderde systeem, waarbij het pu bliek in hoofdzaak z.g. bedrijfsfilms ge toond worden. Bij de causerieën met films van het Nederlandsch Fabrikatenhuis gaat het om een pittige bespreking en filmbeelden waarin het publiek belang stelt. ONZE BLOEMBOLLENEXPORT OP ZWEDEN. De Algemeene Vereeniging voor Bloembol lencultuur schrijft ons: Met bijzonder veel genoegen namen wij kennis van de nadere uiteenzetting van uw Zweedschen correspondent met- betrekking tot zijn brief over de bloembollenexport op Zweden. Onze standpunten blijken vrijwel de zelfde te zijn en er behoeft dus onzerzijds niet op te worden teruggekomen. Alleen blijft de vraag zich opdringen: Waarom en voor wie schreef uw correspon dent zijn brief? In het bloembollen vak is men volkomen op de hoogte, dus voor de boi- lenmenschen onder de lezers zijn dergelijke mededeelingen overbodig. Nuttig als waar schuwing zouden ze kunnen zijn voor het Zweedsche publiek, maar dan zouden ze in een Zweedsche krant beter op haar plaats zijn geweest eventueel eenigszins gewij zigd, om het betrekkelijk zeer gering per centage van de knoeierij beter te doen uitko men. Bij het Nederlandsche publiek, dat van den brief kennis neemt, blijft zoo licht de indruk hangen, dat de knoeierij in het bollenvak veel grooter afmeting heeft dan in werkelijkheid het geval is, en daar er zoo licht gegenerali seerd wordt, ware het o.i. beter het ontstaan, van dergelijke minder juiste indrukken ook al mocht dit tegen de bedoeling van den schrijver geschied zijn te vermijden. N. S. B.-KRINGHUIS BESMEURD. In den nacht van Zaterdag op Zondag is het Kringhuis van de N. S. B. aan het Lange Voorhout te 's-Gravenhage met met teer en verf besmeurd. Van de leiding der N. S. B. vernam het Corr.-Bureau dat deze daad van straatter reur in verband gebracht wordt met een pro paganda, welke Zaterdagavond door de N. S. M. gevoerd is in een wijk van de stad, waar de Marxistische partijen over grooten aan hang beschikken. NIEUWE VERVOLGING TEGEN DE TRIBUNE. De Officier van Justitie te Amsterdam heeft wederom tegen een der redactie-leden van de Tribune een vervolging geopend. Dezen is ten laste gelegd opruiing tot een aanslag of samenspanning hiertoe (art. 94 en 96 van het Wetboek van Strafrecht.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10