altijd bij U hebben!" 1 F"Nu kunt U de beroemde "AKKERTJES"1 (akker-cachets) Nieuwe Uitgaven DINSDAG 17 APRIL 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 9 NOORD-HOLLANDSCHE LANDBOUW-ONDERLINGE. JAARVERSLAG OVER 1932/1933. Maandag werd in de „Industriëele Club" te Amsterdam, onder voorzitterschap van den heer G. Stapel Sr. te Benningbroek B. 55 de jaarlijksche Algemeene Ledenvergadering' ge houden van de Noord-Hollandsche Landbouw- Onderlinge, lid van de Vereeniging „de Cen trale Landbouw-Onderlinge". Uit het jaarverslag, loopende over het boek jaar 1 November 1932 tot en met 31 October 1933 blijkt, dat de Noord-Hollandsche Land bouw-Onderlinge bij het einde van het boek jaar 3888 leden had, met een jaarloon van f 3.891.425. Het leden-aantal van de Centrale Land bouw-Onderlinge beliep bij het sluiten van het boekjaar 32624 met een jaarloon van ruim 48 millioen gulden. In het verslagjaar werden bij de Noord- Hollandsche Landbouw-Onderlinge aange geven 523 ongevallen, van welke 1 ongeval een doodelijken afloop had en aanleiding gaf tot het toekennen eener rente aan nagelaten be trekkingen en 52 gevallen schadeloosstelling over een langeren termijn dan 6 weken vor derden. Het aantal ongevallen, dat over het boekjaar voor rekening der Centrale Landbouw-Onder linge kwam bedroeg 7145. Van deze ongevallen hadden er voor zoover de wettelijke verzeke ring betreft 14 en voor zoover de vrijwillige verzekering betreft 1 een doodelijken afloop. Van deze 15 ongevallen met doodelijken af loop gaven er 5 aanleiding tot het toekennen van een rente aan nagelaten betrekkingen. Deze laatste ongevallen betroffen op één na alle de wettelijke verzekering. Er werden 2 renten toegekend wegens blij vende invaliditeit. Over het geheel genomen, is ook dit jaar wederom een daling van het door de aangeslo tenen in totaal uitbetaalde loonbedrag waar te nemen; de kosten der ongevallen van tij de- lijken aard (t/m de eerste 6 weken na het on geval) daalden eveneens. Daarentegen waren de kosten na de eerste 6 weken, in totaal niet onbelangrijk hooger dan over het vorige boekjaar. Het verslag geeft voorts mededeelingen over de vrijwillige verzekering voor patroons en kin deren van leden en over de Ziekte-Regeling voor Inwonend Personeel. DE SPAARNESTICHTING. JAARVERSLAG OVER 1933. Aan het verslag over het jaar 1933 van de Spaarnestichting is het volgende ontleend. Het aantal patiënten, dat voor de eerste maal tot de stichting kwam, bedroeg 45: 26 mannen en 19 vrouwen. Dit getal beteekent, ten opzichte van het vorig jaar, een terug gang van 17 gevallen, wat geheel wordt ver klaard door het feit, dat de gemeente Haar lem voor reclesseering of verzorging in andere gestichten of tehuizen door een interne rege ling in den Geneeskundigen Dienst, geen gere geld gebruik meer maakte van de hulp der Spaarne-SticMing voor dat doel. Slechts voor :7 vrouwen en 6 mannen: enkele voor an dere gemeenten dan Haarlem verpleegd in een gesticht werd door ons gezorgd voor huisvesting en verzorging buiten het ge sticht. Behalve talrijke kleine bedragen aan fi- nancieelen steun werd de hulp der Stichting eenmaal gevraagd voor storting van de waar borgsom voor opneming van een vrouwelijke patiënte in het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort. Het aantal gevallen gehandeld door de afd. Consultatie-bureau voor moeilijke kinderen, onder leiding van mevr. G. S. E. Schuckink Kool, arts, groeit elk jaar met ongeveer 30 aan. Er wordt groote behoefte gevoelde aan een ge outilleerd bureau zooals o.a. in Amsterdam en Den Haag zijn gevestigd. INTERNATIONAL BAND „JACH DE VRIES". Op Zondag 22 April a.s. treedt in het Gem. Concertgebouw alhier op de International Band „Jach De Vries", die thans nog in het Carlton Hotel te Amsterdam werkt, gezamen lijk met Cab Calloway. Deze band had een zeer goede pers. De Tel. schreef over den „fameusen .trompettist" Louis de Vries. Hij heeft met zijn broer. Jach, deze band samengesteld. „In technisch op zicht", aldus het blad, „heeft Louis de Vries op zijn instrument een onwaarschijnlijke hoogte bereikt". Ook de N.R.Ct. liet zich in prijzenden zin uit. LEZING OVER ELECTRISCH LASSCHEN. Op Donderdagavond 19 April a.s., zal de heer S. G. P. de Lange van de Philips fabrieken, in het gebouw der Middelbaar Technische School te Haarlem een lezing houden over electrisch lasschen met den in genoemde fabrieken ont wikkelden laschgelijkrichter. Na de lezing zul len met dit apparaat laschdemonstraties wor den gegeven. want vanaf heden zij n AKKERTJES"nu ook verkrijgbaar in platte zéér handige metalen zak-doosjes met 3 "AKKERTJES" Uw Uw voor voor a 11 ij d b ij de hand komt lelkens van pas vest-zak iaschje om ze dadelijk le gebruiken tegen: Hoofdpijn Kiespijn Spierpijn Zenuwpijn Neuralgie Griep enz. Gemakkelijk en prettig innemen. Ge proeft niets. Veroorzaakt géén Glazen buis met 12 "AKKERTJES" kost slechts 52 ct. (Omzetbelasting is inbegrepen) Gij kunt hieruit 4x Uw zakdoosje vullen. De groote verpakking is dus veel voordeeliger! maagstoornissen. Helpt direct en is onschadelijk. Dit zakdoosje kost U slechts JL^J Cl Volgens recept van Apotheker Dumont (Adv. lngez. Med.) N.V. ALG. HOLL. HYPOTHEEK EN CREDIETBANK. DIVIDEND 7% EN In de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders werden balans en verlies- en winstrekening over 1933 goedgekeurd. Het winstsaldo bedraagt f 18730,12 (v. j. f 17547,01). Besloten werd tot uitkeering van een dividend van 7 1/2% (Serie A) en 6 1/2% (Serie B/C), vorig jaar resp. 7 1/2% en 6%. Aan het Fonds op Uitstaande leeningen werd toegevoegd f 5500 (v. j. f 5000). Verliezen wer den niet geleden. De gezamenlijke reserves be dragen thans f 35201,98 en het totaal der uit staande leeningen f 574.335. De heer D. P. Joustra werd als commissaris herkozen. DUO-PASSAGIERE BIJ EEN VAL GEWOND. Een motorrijder uit Haarlem viel en raakte zijn stuur kwijt doordat hij 'een verkeerde manoeuve maakte bij de komst van een tram Zijn duo-passagiere werd gewond en werd per ziekenauto naar haawvoning te Haarlem ver voerd. BOND VAN GECENTRALISEERDE SCHOEN MAKERSPATROONS. Bovengenoemde bond zal Maandag 23 April een openbare vergadering houden, toeganke lijk voor alle schoenmakers van Haarlem en omstreken, in het Volksgebouw, Zuiderstraat. De spreker is de heer A. Elferink van Am sterdam, die behandelen zal het onderwerp „Wat moet er noodzakelijk gedaan worden door de Centrale (H. L. S.) ter verbetering in de schoenmakerij." NED. BOND VAN CHR. FABRIEKS- EN TRANSPORTARBEIDERS. Dezer dagen vierde de afd. Haarlem van bovengenoemden bond haar 15-jarig bestaan in het gebouw van den Chr. Besturenbond aan de Bakenessergracht. De voorzitter en een lid van het Hoofdbe stuur voerden het woord en ook een afge vaardigde van den Chr. Besturenbond. De voorzitter der feestcommissie wenschte de af- deeling geluk met haar jubileum en felici teerde tevens drie leden der afdeeling met hun 15-jarig lidmaatschap der afdeeling. Ook werd h.un een fraai cadeau overhandigd. Hierna werd de avond verder gezellig door gebracht met muziek en voordrachten. Gezamenlijk werd nog het Bondslied ge zongen. De voorzitter dankte allen, die tot het wel slagen van den avond hadden medegewerkt. VEREENIGING DE HAARLEMSCHE MANEGE De Vereeniging „De Haarlemsche Manege" zal a.s. Zaterdagavond een uitvoering geven in de manege aan de Linnaeuslaan. NED. NATUURHISTORISCHE VEREENIGING Men schrijft ons: Zondagmorgen hield de afd. Haarlem en omstreken van bovengenoemde vereeniging onder leiding van den heer G. A. v. Schalk, een excursie in de duinen van de Amsterdam- sche Waterleiding. Ongeveer 45 leden namen aan de wandeling deel en hebben genoten van het mooie landschap en het heerlijke zachte voorjaarsweer. Van de vogels werden waargenomen bui zerd en ringmusch, de wulp liet zijn roep hoo- ren. en de scholeksters maakten drukte van belang. Kleine veldkers, viola hirsuta hondsdraf, voorjaarsvroegeling, zandraket, voorjaarsgan zerik bloeiden reeds. De balsempopulier ver spreidde z'n zoete geur, terwijl Populus nigra zijn mooie, roodgekleurde katjes liet bewonde ren. Ook de kruiswilg bloeide volop. Met moeite konden de armzalige overblijf sels ontdekt worden van de bladen van Mus- cari plumosus, de pluimhyacint, welke bij de konijnen helaas zeer in den smaak schijnen te vallen. Een aardige vondst was de paddestoel: gy- romitra esculenta. „JACOB VAN LENNEP" SLUIT HET SEIZOEN. PRIJSUITREIKING IN DEN STADS- t SCHOUWBURG. Donderdag 19 April zal „Jacob van Lennep" het jubileumseizoen toesluiten met de opvoe ring van het blijspel in een bedrijf „Mond- schein Sonate", door Joh. Broedelet, en „Chaine Anglaise", comedie in een bedrijf van onzen stadgenoot J. B. Schuil. Daarbij zullen vertegenwoordigd zijn de leden van het eere-comité, de verschillende deelnemen de vereenigingen aan den wedstrijd, waar onder „de Gulden Palm" uit Leuven. Na afloop van de tooneelvoorstelling zal de prijsuitreiking van den gehouden internatio nalen tooneelwedstrijd geschieden. Daarbij zal de heer S. Prins, eere-voorzitter der ver eeniging een rede uitspreken. Daarna zal de voorzitter der jury Dr. Tj. Franken de prijzen uitreiken nadat de secretaris der jury Dr. C. Spoelders het verslag zal hebben bekend ge maakt. Tot slot volgt een groot feesthal Het Haarlemsche Symphonïeorkest „Euter pe" onder leiding van den heer J. A. Meng zal zijn medewerking ver le enen. FEESTAVOND VOETBAL VER. ELECTRISCH MATERIEEL. Bovengenoemde vereeniging hield een feest avond ter gelegenheid van haar drie-jarig be staan in de bovenzaal van Café-Restaurant Brinkmann. Nadat de voorzitter den feest avond had geopend en mededeeling had ge daan dat de voorzitter der feestcommissie door ziekte verhinderd was, werd de leiding van het feest overgenomen door een der be stuursleden. Daarna kwamen de humoristen Klaare en Flora op het tooneel. Zij hadden een geheel nieuw repertoire, dat veel succes had. The Melody Brothers vroolijkten het feest met goede muziek op. Tot laat in den nacht werd gezellig gedanst. AGENDA. KINDERVOEDING. De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare af deelingen: Zoetestraat 1063 porties, Overtonstraat 985 porties: Byzantiumstraat 700 porties. Bovendien werden dagelijks aan de scho len voor Buitengewoon L.O. 95 porties ver strekt. DINSDAG 17 APRIL Stadsschouwburg: Kunst aan het Volk. Viool-avond Henry Merckel. Aan den vleugel Felix de Nobel. 8.15 uur. Remcinstrantenhuis: Ver. van Spiritisten „Harmonia". Lezing over „Stem uit de on zichtbare wereld", van Jonnie Harinek. 8 u. N.V. Eerste Haarl. Auto Mij. Aandeelhou dersvergadering. Dreef 18- 8 uur. Luxor Sound Theater: „My Weakness". 815 uur. Rembrandt Theater: „De Prins barer droomen." Op het tooneel: Georg Wong Comp. 7 en 9.15 uur. Palace: „Hartsgeheimen". Op het tooneel: Prof. Frijdberg, de groote violist. 7 en 9.15 u. Frans Halsmuseum Tentoonstelling werk van leden van „Kunst zij ons Doel". 10-4 uur. WOENSDAG 18 APRIL Gem. Concertzaal: Concert van het Man nenkoor „Die Spaerne-Sanghers" met mede werking van Haarlem's Vrouwenkoor. 8 uur. Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Tweede voordrachtavond van leerlingen der Muziek school van Toonkunst. 7.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. LETTEREN EN KUNST MUZIEK. Blijspel-Operette „In Pyjama". Harry Boda en de zijnen zullen terecht verbaasd hebben gestaan over Haarlem, nu zij Maandag den Schouwburg zoo slecht be zet zagen na het succes van den Zondag te voren. Ontmoedigend mocht het zijn voor het ge zeischap, maar daarvan hebben wij (de dank bare aanwezigen) in 't geheel niets gemerkt. Met een entrain van je welste speelde men geheel zonder souffleur de dol-vermakelijke klucht, waarbij Freeman een passende en vlotte, zij 't niet geheel origineele muziek 'schreef, die even vlot en gaaf door het en semble onder Louis Metz werd weergegeven. Er was een buitengemeen goede samenwer king tussehen podium en orkest. Als heel sterk voorbeeld van dit correct- ingespeeld zijn haal ik in 't tweede bedrijf de Paso doble aan, waar Harry Boda en Berthe Verswijver open doekjes kregen. Uit een heel ander licht bezoen noem ik nog de laatste in haar prachtige speelscène met de vrouw des huizes (Sien de la Mar) in het slotbedrijf. Voorts mag hier nogmaals Berthe Vers wijver worden genoemd in de scène der twee bedrogen vrouwen, waarin Tiny Visscher zich ook van haar beste zijde liet kennen en met haar zuster (Bep Visscher) wedijverde in na tuurlijk en ongekunsteld spel. Ook Corry Pinksen in haar doublure was goed. En door dit alles heen kwam en ging de onbetaalbare Piet Kohier en zorgde wel, dat ons 't gezicht pijn deed van het lachen, juist op het mo ment dat we een beetje op verhaal kwamen, Met dien Piet moet je daarom dubbel voor zichtig zijn: in die oogenblikken dat hij (na tuurlijk de buitenman in zijn kostelijk dialect) een komische situatie ziet komen en daarop, zooals alleen hij 't kan, met een trekken van zijn mond of een kauwen op zijn sigaar anticipeert, houdt hij je zóó in spanning, dat hij met je doet dat hij wil: lachen zal je, dat je de lever schudt, of. zoo hij 't wil en 't geval er aanleiding voor geeft, een traan zal je geven, midden door dien lach heen. Want Piet Kohier laat zich nooit een rol aanmeten; hij neemt haar, verandert die totdat zij leeft in hoofd en nieren. En dan heb je maar gewillig met hem mee te gaan, waarover je je nooit hebt te beklagen, Wat hebben we ons toch allerkostelijkst geamu seerd in dat duet met Harry Boda (le be drijf) Boda als de zakenmensch EmilDobber- man, Piet Kohier als zijn zwager Van Driel, veefokker, zullen eens een prettig ui-tje (uit-je) hebben en daarover verheugen de twee guiten zich zóó bij voorbaat, dat zij hun vreugde uiten door koddige danspassen en door het leuke refrein „Emil Van Driel". Een uiterst vlot samenspel. Natuurlijk loopt heel de boel in de war en alles komt tfea leste neer op het grijzend hoofd van den heer des huizes. Dit (tijdelijke) leed deelt hij trouw met zijn schoonzoon dr. Sibelius, die als de grootste ongeluksraaf mag gelden van alle tijden en juist altijd zijn zijden pyjama moet verwenschen als hij daarvan eens in nige vreugde dacht te hebben. Rob Milton was natuurlijk voor deze rol weer geknipt, evenals Ferry De Rooy voor de zijne. Tim Adler voldeed ook zeer als de concierge, die kamers verhuurt en geheel tegen zijn zin, aanleiding geeft tot malle situaties. Enfin, hoe wil ik alles noemen in een zoo kort bestek. Maar om nog éénmaal al dit kostelijks te beleven— om nog ééns Piet Kohier het souper te zien opbrengen, ga ik nog eenmaal naar Schouwburg Jansweg. Want het gezelschap dat in Amsterdam avonden aaneen een zoo volkomen succes had, gelooft aan een samenloop van omstan digheden hier te Haarlem. Op Hemelvaarts dag komt het terug en dezen avond van ge zonde vroolijkheid, een avond die daarbjj „op peil" staat, moet men zich niet laten ont gaan G. J. KALT. Haarlem's Muziekinstituut. Van het jaarlijksche drietal leerlingenuit voeringen van H.'s M. had Maandagavond de eerste (van de oprichting af de tiende) plaats. Het programma voor de drie avonden vertoont een soorgelijke indeeling en opvol ging als vroeger: echter is de Jansschouw burg nu door den Stadsschouwburg vervan gen. Of deze plaatsverwisseling in dit geval een voordeel beteekent mag, althans ten aanzien van de eerste uitvoering betwijfeld worden. Want het aantal bezoekers dat op gekomen was had aan de zaal van den Jans schouwburg nog wel den aanblik van gezel ligheid kunnen geven, die voor een leerlin genavond haast nog meer noodig is dan voor een gewoon concert, maar in den zooveel grooteren Stadsschouwburg bleek het daar toe geheel onvoldoende: alom gaapten leege stoelenrijen; vele rangen waren geheel of nagenoeg geheel onbezet. Of dit een gevolg is van het feit, dat voor de uitvoeringen van H.'s M.. in tegenstelling met die van andere, uitsluitend voor genoodigden toegankelijke leerlingenuitvoeringen, entree geheven wordt is natuurlijk niet zoo maar te^beslissen. Wel zou men uit het feit der openbare-toeganke- lijkheid-tegen-entree de gevolgtrekking kun nen maken dat ze evenals andere publieke concerten en tentoonstellingen onder het bereik der openbare kunstkritiek vallen. Of men leerlingen daaraan mag blootstellen is een punt waarover men met den directeur van meening kan verschillen. Ook wat de samenstelling der programma's betreft, zullen velen andere inzichten hebben dan de heer Hoogerwerf, Zijn streven om alle leerlingen te laten spelen brengt een opeenhooping van gelijksoortig materiaal mee, zoodat men op dezen eersten avond schier einóelooze reeksen elementaire, zeer elemen taire en aller elementairste pianovoordracht- jes te hooren kreeg. Daaronder waren die van Engelschen oorsprong ditmaal zeer in de meerderheid. De beide vierhandige piano stukjes van André Caplet vormden een scherp contrast; als compositieproeven zijn deze stukjes zeer interessant: de pianopartij beperkt zich tot de noten c, d. e, f, g; de se- coiidö, die veel en veel moeilijker is, beweegt zich door de meest afgelegen toonsoorten. Zoo staat de Berceuse in Des, de Barcarolle in A. Het is de vraag of een jonge leerling dit be seffen kan; zeker is het dat de jeugdige prima de lang niet gemakkelijke rythmen goed uit voerde. Verder viel nu eens een aardige losse hand. dan eens een pittige rythmiek, een an dermaal weer eens een meerdere zin voor nuanceering waar te nemen, die de betref fende leerlingen van het gemiddelde onder scheidden. Welkome afwisselingen waren de viool-, cello- en zangvoordrachten. Het concert van Vivaldi verlangt meerdere zuiverheid in het positiespel en krachtiger toonontwikkeling; het celloconcert van Golterman werd wat langzaam, maar voldoende zuiver gespeeld; het andere cellostuk was meer piano- dan celöowerk. Twee zangleerlingen deden zich hooren: een sopraan met goede en reeds aanmerkelijk gecultiveerde stemmiddelen, die ai-ia's uit „Butterfly" en „Louise" voor droeg en daarbij, op een soms te hooge in tonatie na, zeer voldeed; een tenor, die voor alsnog alleen op het bezit van goed materi aal kan aanspraak maken. De beide programmahelften werden door ensemblenummers afgesloten. In het piano kwartet van Mozart zagen en hoorden we den vroegeren concertmeester der H.O.V. Frans Vonk tot onze verbazing als pianist, en hij vervulde zijn taak lang niet onverdienste lijk, was zelfs verreweg de beste van het viertal, dat nog te zwak speelde en te weinig eenheid bezat om Mozart's g min. kwartet tot een geheel te maken. De Orkestklasse, be staande uit vier eerste en drie tweede violen, twee alten, twee celli en een contrabas voerde werkjes van Purcell, Handel. Elgar en De bussy uit. In 't eerste liep de zaak even in de war; verder werd er aardig gespeeld. Bij de twee Dansen van Debussy speelde een der pianoleerlingen de oorspronkelijk voor harp geschreven partij verdienstelijk aan den vleugel. A.s. Vrijdag komen o.a. de bewegingsklasse van Rudi Mees aan de beurt; den Maandag daarop zullen meergevorderde instrumentale leerlingen spelen en zal bovendien de opera „Cavaleria rusticana" van Mascagni onder regie van Ed. v. d. Ploeg worden uitgevoerd. K. DE JONG. H. Diemer: Het Duitsche Nationaal-Socialisme. Bij J. H .Kok N.V. te Kampen is onder den titel „Het nationaal-soeialisme" de West- Europeesche democratie op de proef gesteld een uitvoerig werk over het Derde Rijk ver schenen van de hand van den heer H. Diemer, directeur-hoofdredacteur van De Rotterdammer. De schrijver, die eenigen tijd in het Nazi-land heeft vertoefd, behandelt hierin de talrijke gevolgen, die de politieke en maatschappelijke omwenteling in Duitsch land teweeggebracht. Van de onderwerpen waaraan de aandacht is besteed noemen wij de gelijkschakeling van de vakbeweging en de pers, het Jodenvraagstuk, de gebeurte nissen op kerkelijk gebied,, de autarkische gedachte, enz. Het boek is van vele fraaie afbeeldingen voorzien.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 11